Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή χρήση της γλώσσας;

Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή Ορθογραφία/Γραμματική/Συντακτικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Πάρα πολύ. Δυσκολεύομαι να διαβάσω posts με λάθη.

    Ψήφοι: 26 32.1%
  • Αρκετά αλλά δεν με εμποδίζει από το να διαβάζω κάποιο post που έχει λάθη.

    Ψήφοι: 45 55.6%
  • Πολύ λίγο, ίσα που το προσέχω.

    Ψήφοι: 5 6.2%
  • Καθόλου.

    Ψήφοι: 5 6.2%

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
χαχα !να σαι καλα!,εχω πεθανει στα γελια με τα αυτακια!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει η αμορφωσιά και δεν επιδιώκω την ορθογραφία.
:warn:
Για πες μου, τι το τόσο καλό βρίσκεις σε αυτή? :)
εχεις δικιο ,η ελληνικη γλωσσα ειναι απλα κωδικας επικοινωνιας και τιποτε αλλο !
τι και αν αυτος ο κωδικας χρησιμοποιειται αδιαλλειπτα εδω και 3000 χρονια?τι και αν δεν υπηρχε αυτος ο κωδικας δεν θα ειχαμε εναν θουκιδιδη ,εναν ομηρο ,εναν σεφερη ,εναν ελυτη!ετσι και αλλιως αυτοι ειναι ξεπερασμενοι τωρα,ουτε σελιδα τσο facebook δεν εχουν!ακους εκει!
ας τον αντικαταστησουμε με τα greeklish να τελειωνουμε ,να κανουμε και εξασκηση στο facebook!
++++++++++++++++++

O κόσμος όμως προχωράει Μιχάλη.Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Τι κι αν η ελληνική γλώσσα είναι η μοναδική που έχει τόσες λέξεις για να περιγράψεις όλα τα πιθανά συναισθήματα? Δεν έχει καμία σημασία αυτό.
Αρκεί να γνωρίζουμε τα βασικά. Όσο λιγότερα,τόσο το καλύτερο.Ας μην υπεραναλύουμε τα πράγματα.Τι να την κάνεις την ουσιαστική κουβέντα και επικοινωνία τη σήμερον ημέρα? Εκσυγχρονίσου. Γιατί μένεις στα παλιά? Τι να τον κάνουμε τον Ελύτη και τον Σεφέρη όταν υπάρχει η Λαίδη Γκάγκα? Μα ας μην συζητάμε τα αυτονόητα. :)

Στο θέμα μας.
Μου αρέσει να βλέπω ένα κείμενο που αυτός που το έχει γράψει χρησιμοποιεί όμορφες λέξεις και που ξέρει να εκφράζεται.
Είναι σημαντική η σωστή χρήση της γλώσσας για μένα. Τώρα φυσικά πάντα θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις,νταξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι και μου κάνει εντύπωση συγχρόνως πως παιδιά της εποχής μας προτιμούν την αμορφωσιά.
Ξέρω πολλούς μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους που δεν κατάφεραν να σπουδάσουν στη καλύτερη περίπτωση, δεν τελείωσαν καν το λύκειο ή ακόμα και το γυμνάσιο. Και αυτοί,παρατηρώ στη πλειοψηφία τις απόψεις τους, την σκέψη την ισορροπημένη χωρίς υπερβολές και την αγάπη να μαθαίνουν. Λέγοντας συχνά πως δεν κατάφεραν για τους χ, ψ λόγους,αλλά όχι καθαρή επιλογή τους, να συνεχίσουν την μόρφωσή τους.
Συγνώμη που θα το πω αλλά λυπάμαι να το βλέπω αυτό...

Η σωστή χρήση της γλώσσας μου δείχνει τον άνθρωπο. Μου αρέσει ένα κείμενο περιποιημένο, καλαίσθητο,και ευανάγνωστο. Με ορθογραφία, τόνους, τα απαραίτητα κενά...
Η ελληνική γλώσσα έχει έναν βαθύ πλούτο και καλό θα είναι να ανακαλύπτουμε τα κομμάτια σιγά σιγά όλοι μας...

Τι κι αν η ελληνική γλώσσα είναι η μοναδική που έχει τόσες λέξεις για να περιγράψεις όλα τα πιθανά συναισθήματα

Αυτό ακριβώς έχει η ελληνική γλώσσα. Τόσες πολλές επιλογές...τόσος μεγάλος πλούτος.
Χαίρομαι που γνώρισα τα έργα μεγάλων συγγραφέων, ποιητών και είδα πως αυτή η γλώσσα μπορεί να με μαγέψει και να βγάλει από μέσα μου κόσμους ατέλειωτους.

Ας μη σκοτώνουμε ό,τι είναι δικό μας πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Εσεις δεν μπορειτε να επιχειρηματολογιστε,συγγνωμη κιολας.Εγω επιτηδες πεταξα μια κουβεντα να δω αν υπαρχει εδω ενας σοβαρος αλλα τπτ...Και ναι πιστευω πως ειναι ενας κωδικας και τπτ αλλο.δηλαδη τι μου λες οτι αν γραφουμε π.χ ανορθογραφα δεν θα μπορουμε να εκφρασουμε συναισθηματα,θα ειμαστε αμορφωτοι?Μαθε φιλε μου πως το αν θα σαι αμορφοτος η οχι δεν κρινεται ουτε απο τις γνωσεις σου ουτε απο την καλη σου ορθογραφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εσεις δεν μπορειτε να επιχειρηματολογιστε,συγγνωμη κιολας.Εγω επιτηδες πεταξα μια κουβεντα να δω αν υπαρχει εδω ενας σοβαρος αλλα τπτ...Και ναι πιστευω πως ειναι ενας κωδικας και τπτ αλλο.δηλαδη τι μου λες οτι αν γραφουμε π.χ ανορθογραφα δεν θα μπορουμε να εκφρασουμε συναισθηματα,θα ειμαστε αμορφωτοι?Μαθε φιλε μου πως το αν θα σαι αμορφοτος η οχι δεν κρινεται ουτε απο τις γνωσεις σου ουτε απο την καλη σου ορθογραφια.
(Please άλλαξε νικ,κάθε φορά πεινάω :redface::P)

Σίγουρα, όμως η γλώσσα έχει μία δική της δομή,κανόνες η γνώση των οποίων βοηθάει στη καλύτερη επικοινωνία.
Πχ αν γράψω έκθεση στα αγγλικά με τον δικό μου ιδιαίτερο τρόπο πόσες πιθανότητες έχω να με καταλάβει ένας άγγλος.
Έπειτα, τα συναισθήματα συνηθίζεται να εκφράζονται προφορικά, στον προφορικό λόγο δεν έχουμε ορθογραφία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Αρκετά αλλά δεν με εμποδίζει από το να διαβάζω κάποιο post που έχει λάθη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Που κολαει η αγγλικη με την ελληνικη?Εγω μιλαω για την ελληνικη και μαλιστα για την ορθογραφια των ελληνικων λεξεων.Δηλαδη αν γραψω το 'οικογενεια','οικογενια' ο αλλος δεν θα με καταλαβει?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί θεωρείς ότι τη δικιά μας γλώσσα πρέπει να την απλοποιούμε ενώ την αγγλική να την μαθαίνουμε κανονικά;
Είτε γράψεις ''οικογένεια'' είτε ''ικογένια'' το ίδιο είναι από την άποψη ότι προφέρονται το ίδιο τα οι,ι,ει. Πόσο εύκολα όμως διαβάζεις το 2ο;
Φαντάσου να μιλάμε για κείμενο πολλών σελίδων, κουράζουν το μάτι τα ορθογραφικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όταν γράφεις όπως γράφεις τελοσπάντων, σκέφτεσαι και έτσι. :)

Σημασία έχει μόνο αν θα καταλάβει ο άλλος; Καθόλου η εικόνα του γραπτού σου;
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δυσλεξίας τότε γιατί να γίνεται επίτηδες; Δεν έχω δει ούτε ένα λογικό επιχείρημα που να με καλύπτει σε αυτό τον λόγο.

Μαθε φιλε μου πως το αν θα σαι αμορφοτος η οχι δεν κρινεται ουτε απο τις γνωσεις σου ουτε απο την καλη σου ορθογραφια.

Μη μπερδεύεις την Παιδεία, από την μόρφωση.
Αν κάποιος είναι μορφωμένος δεν θα άντεχε να βλέπει, έστω και αισθητικά ένα κείμενο με λάθη, που γίνονται σχετικά επίτηδες, σύμφωνα με αυτό που λες.
Και θα ήθελα πάρα πολύ αν σου είναι εύκολο, να εξηγήσεις τι εννοείς με την πρότασή σου αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εσεις δεν μπορειτε να επιχειρηματολογιστε,συγγνωμη κιολας.Εγω επιτηδες πεταξα μια κουβεντα να δω αν υπαρχει εδω ενας σοβαρος αλλα τπτ...Και ναι πιστευω πως ειναι ενας κωδικας και τπτ αλλο.δηλαδη τι μου λες οτι αν γραφουμε π.χ ανορθογραφα δεν θα μπορουμε να εκφρασουμε συναισθηματα,θα ειμαστε αμορφωτοι?Μαθε φιλε μου πως το αν θα σαι αμορφοτος η οχι δεν κρινεται ουτε απο τις γνωσεις σου ουτε απο την καλη σου ορθογραφια.
Eσύ πως έχεις επιχειρηματολογήσει δηλαδή?
Πες μου ένα επιχείρημα που κάνει μια λέξη με λάθος ορθογραφία σωστότερη από μια λέξη με σωστή ορθογραφία.
Εμείς σου αναφέραμε,την αισθητική εικόνα του γραπτού ας πούμε,το ότι είναι δύσκολο στον άλλο να το καταλάβει κτλ.

Επίσης αυτό που λες για τα συναισθήματα,δεν το είπαμε από αυτή την έννοια.
Φυσικά τα ίδια συναισθήματα εκφράζονται και όταν λές" Σε λατρεύω,ψυχή μου." και τα ίδια όταν λες "Σε λατραίυω,ψηχύ μου."
Απλά μιλάμε για αισθητική εδώ. Για το ότι οι κανόνες τις γραμματικής,του συντακτικού και της ορθογραφίας είναι αυτοί που δίνουν σε κάθε γλώσσα την "ομορφιά" και την "ιδιαιτερότητα" της. Έχουμε απλοποιήσει τα πάντα στη ζωή μας για τη δική μας ευκολία. Όλα.Γιατί να μην μείνει κάτι πιο "περίπλοκο" σε αυτή?

Φαντάσου όλα τα ποιήματα και όλα τα δοκίμια που έχουν γραφεί κατά καιρούς ανορθόγραφα.
Φαντάσου πως θα ήταν να σου μιλάει ο Ελύτης για τον έρωτα και να σου τον γράφει "αίροτας".

Απλά θεωρώ λάθος την λογική της απλοποίησης των πάντων. Αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy_23

Νεοφερμένος

Η amy_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εμένα πάλι δεν με απασχολεί καθόλου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy_23

Νεοφερμένος

Η amy_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και το κάνεται πολύ μεγάλο θέμα,χαλαρώστε λίγο δεν το κανουν επίτηδες οσοι γράφουν έτσι!
και συμφωνώ με την pizza.
σε αυτο το forum αρχησα να γραφω με Ελληνικά για να μην κατακρινεται και πείτε τίποτα μην τα διαδραματιζεται ολα τοσο.
Εννοειται πως η Ελληνικη γλωσσα είναι το Α και το Ω και καλό θα ήταν όλοι να ξέραμε καλή <<ορθογραφία>> αλλα πιστέψτε με την γνώση που αποκτας μέσα απο κάποιες καταστάσεις δεν τις αναπληρώνει με τιποτα η σωστή ορθογραφία...
γνωμη μου και φηλικά πάντα.
και συγνωμη για τα ορθογραφικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
σε αυτο το forum αρχησα να γραφω με Ελληνικά για να μην κατακρινεται και πείτε τίποτα μην τα διαδραματιζεται ολα τοσο

Βασικά το forum απαγορεύει τα greeklish.

Εννοειται πως η Ελληνικη γλωσσα είναι το Α και το Ω και καλό θα ήταν όλοι να ξέραμε καλή <<ορθογραφία>>

Τι είναι η <<ορθογραφία>> από την ορθογραφία;
Αν ήταν να ξέραμε καλή <<ορθογραφία>> γιατί το παλεύουμε από τη α'δημοτικού.

αλλα πιστέψτε με την γνώση που αποκτας μέσα απο κάποιες καταστάσεις δεν τις αναπληρώνει με τιποτα η σωστή ορθογραφία...
Σαφώς. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, και δεν συνδέονται μεταξύ τους αυτά τα δύο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
και το κάνεται πολύ μεγάλο θέμα,χαλαρώστε λίγο δεν το κανουν επίτηδες οσοι γράφουν έτσι!
και συμφωνώ με την pizza.
σε αυτο το forum αρχησα να γραφω με Ελληνικά για να μην κατακρινεται και πείτε τίποτα μην τα διαδραματιζεται ολα τοσο.
Εννοειται πως η Ελληνικη γλωσσα είναι το Α και το Ω και καλό θα ήταν όλοι να ξέραμε καλή <<ορθογραφία>> αλλα πιστέψτε με την γνώση που αποκτας μέσα απο κάποιες καταστάσεις δεν τις αναπληρώνει με τιποτα η σωστή ορθογραφία...
γνωμη μου και φηλικά πάντα.
και συγνωμη για τα ορθογραφικά.
Αmy. Θα μιλήσω προσωπικά για μένα τώρα. Το "πρόβλημα" μου είναι η απλοποίηση της γλώσσας που αναφέρθηκε πριν.
Όχι τα κάποια ορθογραφικά που μπορεί να τύχει κάποια στιγμή να γίνουν από κάποιον! Δεν κρίνουμε αυτό το πράγμα. Αυτό είναι κάτι φυσιολογικό.

Το πρόβλημα είναι όταν μιλάμε για απλοποίηση της γλώσσας,με λίγα λόγια σημαίνει η αντικατάσταση όλων με το απλό ο/ι/ε και τέλος.
Αυτό το πράγμα το θεωρώ λάθος. Δεν είναι η σωστή χρήση της γλώσσας αυτή. Ούτε της γραμματικής.

'Οσο γι'αυτό που λες για τις εμπειρίες,θα συμφωνήσω με τη Δέσποινα,δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτό που συζητάμε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy_23

Νεοφερμένος

Η amy_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πρωτα απο όλα δεν ηξέρα οτι υπηρχε τετοιος κανόνας(ειμαι καινουργια στο forum)
καταλαβαινω τι θελετε να πειτε και το σέβομαι αλλα δεν καταλαβαινετε τι λεω εγώ.δεν θέλω να γινει θέμα.
απλα δεινετε πολυ βαση..
και με τον τροπο που μιλάτε κανετε μερικούς να μην νιώθουν και τοσο άνετα τουλαχιστον επειδη εγω δεν είμαι τέλεια στην ορθογραφια η στην σύνταξη νιωθω λες και με κατακρινεται...χωρις βεβαια να εχετε αναφερει το ονομα μου για να νιωθω ετσι.
δεν θέλω να δημιουργουντε αντιπάθειες μέσα απο τα μηνυματά μου απλα είπα την γνωμη μου και εσεις την δικια σας!και με το ολο προηγουμενο μηνυμα μου θέλω να πω οτι απλα είναι λιγο υπερβολικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αλλα πιστέψτε με την γνώση που αποκτας μέσα απο κάποιες καταστάσεις δεν τις αναπληρώνει με τιποτα η σωστή ορθογραφία...

Και εδώ κυρίες και κύριοι βλέπουμε από τα δημοφιλέστερα logical fallacies: false dilemma

Εν προκειμένω, από που προκύπτει ότι είτε θα έχεις "γνώση μέσα από κάποιες καταστάσεις" και θα είσαι ανορθόγραφος είτε θα είσαι ορθογραφημένος και ανώριμος; Και τα δύο δε γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
τεσπα δεν θα τσακωθουμε κιολας!Εγω παντως πιστευω οτι ολα ειναι μια συνηθεια και εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν αισθητικα τα ορθογραφικα λαθη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top