Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 12 20.7%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.5%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.2%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.2%

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε παιδιά, όλη η κουβέντα γίνεται για 5-10 κιλά παραπάνω; Μαλλον παρανόησα. Εγώ δεν αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις..τσουπωτών ανθρώπων.
Εγώ λέω για αυτούς που δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους από το βάρος, δηλαδή περιπτώσεις παχυσαρκίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε παιδιά, όλη η κουβέντα γίνεται για 5-10 κιλά παραπάνω; Μαλλον παρανόησα. Εγώ δεν αναφέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις..τσουπωτών ανθρώπων.
Εγώ λέω για αυτούς που δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους από το βάρος, δηλαδή περιπτώσεις παχυσαρκίας.

Εχεις δίκιο μαλλον και η Αφροδίτη του Botticelli δεν θα μπορουσε να παρει τα ποδια της απο το τοσο βαρος που κουβαλουσε....:whistle::whistle::whistle:
Το ίδιο και η Οδαλίσκη φανταζομαι...


Μηπως κατα βαθος όλοι εχουμε πρόβλημα με το τι βλεπουμε στο καθρεπτη μας και τι νομιζουμε οτι ειναι οι αλλοι...αδυνατοι κανονικοι, χοντροι ή παχύσαρκοι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Προσωπικά (δεν ξέρω αν θεωρείται υποκρισία, μπορεί και να είναι) ακόμα και τα δικό μου μάτι να μην αρέσκεται σε αυτό που βλέπει, αν ο άλλος είναι ευτυχισμένος και ικανοποιημένος δεν θα πάω να του χαλάσω τη ζαχαρένια και να του πω : "γιατί δεν πας στο γυμναστήριο βούβαλε/τόφαλε να χάσεις τα ξύγκια που σου κρέμονται" :P It just feels wrong to me.

Ε ναι ρε, αν πεις κάτι τέτοιο είναι προσβολή. Άλλο να απευθύνεσαι απ'ευθείας σε ένα άτομο, άλλο να μιλάς γενικά για ένα θέμα:)

Ευτυχώς που δεν ζει ο Botticelli, να μας διαβάσει, που του λέμε την Αφροδίτη, "χοντρή".
Ε τι να κάνουμε; Άλλη εποχή, άλλα πρότυπα. Εγώ απλά καταγράφω μια αλήθεια, δεν λέω αν συμφωνώ ή διαφωνώ

Για παράδειγμα να ένα πρότυπο που υπήρχε την 3η χιλιετία προ Χριστού. (η Αφροδίτη του Βίλεντορφ)
Θες να μου πεις ότι αυτό στις μέρες μας δεν θεωρείται παχύσαρκο; Τότε θεωρούνταν ιδανικό. Αλλά όπως είπα, καθώς αλλάζουν οι καιροί, αλλάζουν και τα πρότυπα, είναι αναπόφευκτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μηπως κατα βαθος όλοι εχουμε πρόβλημα με το τι βλεπουμε στο καθρεπτη μας και τι νομιζουμε οτι ειναι οι αλλοι...αδυνατοι κανονικοι, χοντροι ή παχύσαρκοι;;;;
[/SIZE][/FONT]
Συγγνώμη δεν υπάρχουν άνθρωποι που τους λες αντικειμενικά παχύσαρκους; Οι ίδιοι οι γιατροί αναγνωρίζουν το πρόβλημα και τους χαρακτηρίζουν έτσι. Πλάκα μου κάνεις ρε Veni;
Αυτή τι είναι δηλαδή; Απλά τσουπωτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Για παράδειγμα να ένα πρότυπο που υπήρχε την 3η χιλιετία προ Χριστού. (η Αφροδίτη του Βίλεντορφ)
Δεν ειναι πρότυπο ομορφιας...ειναι μια θεότητα και επρεπε να παρουσιαστει ετσι για να δειξει τη γονιμότητα μεγαλα στηθη και μεγαλη λεκανη....Οι πρωτες κοινωνιες που δημιουργηθηκαν ηταν μητριαρχικές και αποδιδαν σεβασμό...
Τότε δεν υπήρχαν cosmopolitan...:P

Συγγνώμη δεν υπάρχουν άνθρωποι που τους λες αντικειμενικά παχύσαρκους; Οι ίδιοι οι γιατροί αναγνωρίζουν το πρόβλημα και τους χαρακτηρίζουν έτσι. Πλάκα μου κάνεις ρε Veni;
Αυτή τι είναι δηλαδή; Απλά τσουπωτή;
Παχυσαρκη...αλλά αν λεμε χοντρή ή παχυσαρκη την Αφροδίτη ή την Μαιριλυν Μονρόε μαλλον εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας ...χοντρα κι αδύνατα μαζί!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Επίσης λίγη ευγένεια δεν βλάπτει που και που. Με την ίδια λογική πες σε κάποιον όχι τόσο έξυπνο ότι είναι πανίβλακας, πες σε κάποια που δεν είναι πρότυπο της τυπικής ομορφιάς ότι είναι κακάσχημη. Όλες οι περιπτώσεις όμως είναι σχετικές και υποκειμενικές!

Δεν βλέπεις μπροστά σου μου φαίνεται. Και στο κάτω κάτω δηλαδή ΠΟΙΑ είναι χοντρή και ποια δεν είναι; Aκριβώς αυτός είναι ο σκοπός του θέματος, να συζητηθεί αν έχουμε επηρεαστεί από τα πρότυπα που προβάλλονται και εμμέσως επιβάλλονται από τα μίντια και από παντού.

Αναφέρθηκε πριν η Μονρόε, συγγνώμη αλλά με τη δική σου λογική η Μονρόε σήμερα δε θα μπορούσε να βρει ρούχα στα bershka, γιατί πολύ απλά δεν είναι αυτό το target group τους. Δηλαδή όποιος δεν βρίσκει ρούχα στα μαγαζιά του συρμού είναι παχύσαρκο τομάρι που ντροπή και αίσχος έχει αφήσει τον εαυτό του και αποτελεί κιόλας και αντιαισθητικό έμψυχο κινητό.
Και για του λόγου το αληθές


Να υποθέσω ψήφισες ότι δεν έχεις επηρεαστεί από τα προβαλλόμενα πρότυπα ε; πάμε κόντρα :P


Συγγνώμη αν το ύφος είναι λίγο επιθετικό αλλά ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτά που γράφονται εδώ μέσα!

Νομιζα η ψήφος φαίνεται, έχω επηρεαστεί φυσικά. Οποιος λέει πως δεν έχει, απλά λέει ψέμματα ή νομίζει πως δεν έχει.
Το Large των καταστημάτων αυτών θα έκανε σε μια σαν την Monroe, ίσως όχι τα τζιν-σωλήνες αλλά σίγουρα τα περισσότερα ρούχα θα έκαναν. Μπορεις να κανεις οση επίθεση γουστάρεις, δεν παρεξηγώ... Δεν ξέρω που έβγαλες το συμπέρασμα πως οποιος δεν είναι "πρότυπο" ομορφιάς είναι και κακάσχημος, όμως στα δικά μου μάτια τουλάχιστον τα πατσά που ξεχειλίζουν δεν είναι ωραία (προσοχή: το "δεν είναι ωραία" ΔΕΝ σημαίνει "είναι σαν τον εμετό του γκόλουμ" σημαίνει αυτό που λέει η πρόταση...απλά δεν-είναι-ωραία). Δεν μιλάω έξω από το χορό ούτε κρίνω κανέναν ("γιατί είσαι χοντρός, δεν ντρέπεσαι?"), όμως όταν ήμουν χοντρή ΔΕΝ μου άρεσε καθόλου αυτό που έβλεπα στον καθρέφτη. Σιγά μην κάτσω να σχολιάζω τους άλλους, ας κάνει ο,τι θέλει ο καθένας με το σώμα του...Πρέπει ντε και καλά να μου αρέσει ομως? Αμα σου έλεγα δεν μου αρέσουν τα κοντά μαλλιά, θα είχες την ίδια αντίδραση?
Για σένα ποιά είναι η χοντρή δηλαδή? Το μετράς με νούμερα ρουχου? Γιατί εγώ ας πούμε είπα πως από XL και πάνω κάποια είναι χοντρή. Αν πιστεύεις πως το XL είναι "κανονικό", πότε αρχίζει και μετράει το χοντρό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μηπως κατα βαθος όλοι εχουμε πρόβλημα με το τι βλεπουμε στο καθρεπτη μας και τι νομιζουμε οτι ειναι οι αλλοι...αδυνατοι κανονικοι, χοντροι ή παχύσαρκοι;;;;

kathreptis.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Για σένα ποιά είναι η χοντρή δηλαδή? Το μετράς με νούμερα ρουχου? Γιατί εγώ ας πούμε είπα πως από XL και πάνω κάποια είναι χοντρή. Αν πιστεύεις πως το XL είναι "κανονικό", πότε αρχίζει και μετράει το χοντρό?

Δεν έχεις καταλάβει γρι τι είπα :P Μιλάω για υποκειμενικότητα, το χοντρό που λες είναι σχετικό για τον καθένα. Ίσα ίσα εσύ έκανες λόγο για το ότι αν κάποια δε χωράει στα ρούχα των καταστημάτων των πολυεθνικών τότε θα πρέπει να αρχίσει να ψάχνεται. Αυτό που έθιξα είναι ότι δεν μπορείς να πεις κάποιον ΧΟΝΤΡΟ επειδή δεν χωράει σε 3 μεγέθη (θες και το XL; τότε 4).

Παλιά οι γυναίκες δεν στριμώχνονταν σε νούμερα στάνταρ και σε καλούπια, έραβαν τα ρούχα πάνω τους στις μοδίστρες. Πια ντε και καλά να χωρέσουν όλες οι καλλίγραμμες στο xs, s και m και οι ΧΟΝΤΡΕΣ στο L και το XL όπως λες. Δηλαδή αυτή που δεν χωράει στο XL του h&m δηλαδή θα πρέπει να πάει σε καταστήματα plus size για να της/του κολλήσουν την ταμπέλα της βαρέλας.

Α και μόλις στρίμωξες και εσύ τη Merylin Monroe στα 3 μεγέθη του bershka.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Προσωπικά, μου αρέσουν οι λεπτές γυναίκες. Θεωρώ τον εμπειρικό κανόνα 1.70 - 60 kg, 1,60 - 50 kg κλπ ως τον ιδανικό για γυναίκα και 1.80 - 80kg, 1.70 - 70kg κλπ ως ιδανικό για τον άνδρα. Φυσικά δεν είναι απόλυτο, αλλά προφανώς κάπου εκεί τριγύρω είναι οι αναλογίες που μου αρέσουν. Δεν ξέρω αν αυτό είναι ένα πρότυπο που μου έχει επιβληθεί ή όχι, αλλά σκεφτείτε πόσα άλλα πράγματα είναι αντίστοιχα κοινωνικές συμβάσεις που ακολουθούμε καθημερινά. Γάμος (από ανθρώπους που δεν πιστεύουν στο θεσμό), βάπτιση των παιδιών (από ανθρώπους που δεν πιστεύουν στο Θεό), μόδα (ρούχα, παπούτσια, χρώματα, μπιχλιμπίδια κλπ) και πόσα άλλα.
Όσον αφορά το βάρος του σώματος, πρώτα απ όλα είναι θέμα υγείας. Είναι καλό να κυμαίνεται μέσα σε κάποια όρια. Επίσης, το μόνο εύκολο σήμερα, είναι να γίνει κάποιος υπέρβαρος. Αρκεί να αφεθεί και να τρώει όποτε και ότι του καπνίσει. Με όλα αυτά τα "τρόφιμα" που έχουν εφευρεθεί και που είναι τόσο άμεσα προσβάσιμα (τα βρίσκεις πολύ εύκολα παντού) και προσιτά (είναι φθηνά) όπως γλυκά, παγωτά, τζανγκ φουντ, προ-τηγανισμένα, προ-μαγειρεμένα, προ-μεταλλαγμένα και δεν ξέρω γω τι άλλο, το μόνο εύκολο είναι να πάρεις περιττό βάρος. Για μένα αυτό δείχνει έλλειψη αυτοελέγχου και αυτοσυγκράτησης. Συν το ότι είναι και κατασπατάληση ενέργειας, αλλά άντε αυτό αφήστε το, ψιλά γράμματα Εξαιρώ φυσικά όλες τις περιπτώσεις που έχουν να κάνουν με ασθένειες. Υπάρχουν ασθένειες διαγνωσμένες, που χρήζουν ψυχολογικής ή ψυχιατρικής υποστήριξης. Μια που άκουσα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση, λέγεται καταναγκαστική πολυφαγία (επιφυλάσσομαι, ίσως να μην το θυμάμαι καλά) που όταν την έχεις, δεν μπορείς να βγάλεις από το μυαλό σου το φαγητό και θες να τρως συνέχεια.
Για όλα τα άλλα αξεσουάρ που υπάρχουν και αγοράζουν και στολίζονται οι γυναίκες θεωρώ πως είναι πολύ ωραία και καλώς υπάρχουν, αρκεί όπως όλα τα πράγματα, να γίνεται με μέτρο (εκτός από τα παπούτσια - έχω καταλήξει στο ότι είναι αδύνατον μια γυναίκα να αγοράζει παπούτσια με μέτρο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχεις καταλάβει γρι τι είπα :P Μιλάω για υποκειμενικότητα, το χοντρό που λες είναι σχετικό για τον καθένα. Ίσα ίσα εσύ έκανες λόγο για το ότι αν κάποια δε χωράει στα ρούχα των καταστημάτων των πολυεθνικών τότε θα πρέπει να αρχίσει να ψάχνεται. Αυτό που έθιξα είναι ότι δεν μπορείς να πεις κάποιον ΧΟΝΤΡΟ επειδή δεν χωράει σε 3 μεγέθη (θες και το XL; τότε 4).

Παλιά οι γυναίκες δεν στριμώχνονταν σε νούμερα στάνταρ και σε καλούπια, έραβαν τα ρούχα πάνω τους στις μοδίστρες. Πια ντε και καλά να χωρέσουν όλες οι καλλίγραμμες στο xs, s και m και οι ΧΟΝΤΡΕΣ στο L και το XL όπως λες. Δηλαδή αυτή που δεν χωράει στο XL του h&m δηλαδή θα πρέπει να πάει σε καταστήματα plus size για να της/του κολλήσουν την ταμπέλα της βαρέλας.

Α και μόλις στρίμωξες και εσύ τη Merylin Monroe στα 3 μεγέθη του bershka.


Ξαναδιάβασε, είπα πως από XL και πάνω για μένα είναι χοντρό. Εσύ δηλαδή θες να πεις πως είναι κανονικό το XL? Που κολλάει αν έραβαν ρούχα παλιά με το αν κάποια είναι χοντρή? :worry:
Μήπως έχεις κόμπλεξ με τα κιλά σου? Γιατί βλέπω πολύ θυμό βγάζεις και χρησιμοποιείς έντονες εκφράσεις όπως "ταμπέλα της βαρέλας" που εγώ δεν χρησιμοποίησα ούτε καν υπονόησα. Πολύ που χέστηκε ο κόσμος από που ψωνίζει κάποιος.
Ξερω κοπέλες με το σώμα της Monroe πάνω-κάτω και μια χαρά ψωνίζουν από τις αλυσίδες. Δεν ήμουν και κολλητή με την ίδια την Monroe για να ξέρω ακριβώς τις διαστάσεις της, με το μάτι.
Για να μην λέμε πολλά, απο ποιό νούμερο και πάνω θεωρείς πως κάποιος είναι χοντρός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Κολλήσατε στην Monroe. Οι διαστάσεις της πάνω κάτω έχουν δηλωθεί 89-58-89. Επίσης παλιότερα όλοι προτιμούσαν τις ασπρουλιάρες και οι γυναίκες έβαζαν κιμωλία στην μάπα τους για να είναι πιο αρεστές. Σε αντίθεση με τώρα που η πλειοψηφία τηγανίζεται με την ώρα κάτω από τον ήλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ξαναδιάβασε, είπα πως από XL και πάνω για μένα είναι χοντρό. Εσύ δηλαδή θες να πεις πως είναι κανονικό το XL? Που κολλάει αν έραβαν ρούχα παλιά με το αν κάποια είναι χοντρή? :worry:
Μήπως έχεις κόμπλεξ με τα κιλά σου? Γιατί βλέπω πολύ θυμό βγάζεις και χρησιμοποιείς έντονες εκφράσεις όπως "ταμπέλα της βαρέλας" που εγώ δεν χρησιμοποίησα ούτε καν υπονόησα. Πολύ που χέστηκε ο κόσμος από που ψωνίζει κάποιος.
Ξερω κοπέλες με το σώμα της Monroe πάνω-κάτω και μια χαρά ψωνίζουν από τις αλυσίδες. Δεν ήμουν και κολλητή με την ίδια την Monroe για να ξέρω ακριβώς τις διαστάσεις της, με το μάτι.
Για να μην λέμε πολλά, απο ποιό νούμερο και πάνω θεωρείς πως κάποιος είναι χοντρός?

Κανένα απολύτως. Απλά όταν διατυπώνονται τόσο κραυγαλέες και απόλυτες απόψεις τότε έχω την κακή συνήθεια να μην κρατάω το στόμα μου κλειστό.

Αυτό που προσπαθώ τόσες ώρες να πω είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις την ταμπέλα χοντρός σε κάποιον/α από τη στιγμή που το αν είσαι χοντρός ή όχι είναι κάτι ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Τι θα πει χοντρός; Να έχεις περισσότερη περιφέρεια; Υπάρχουν δείκτες που οριοθετούν τα ποσοστά πάχους πάνω από τα οποία θεωρείται κάποιος παθολογικά είτε υπέρβαρος είτε παχύσαρκος.

Προσπαθείς σε τόσα μηνύματα να πείσεις ότι αν κάποιος δεν χωράει στο L και στο XL είναι χοντρός. Και ποιος δηλαδή καθορίζει αν το XL έχει τόσα εκατοστά ύφασμα. Αν όλες οι εταιρίες δηλαδή αποφασίσουν να αλλάξουν την ταμπέλα μιας μπλούζας που είναι large σε small, δηαδή τότε πάλι θα θεωρούνται χοντροί αυτοί που δεν τους χωράει; Ανέφερα τις μοδίστρες για να δείξω πως η βιομηχανία του έτοιμου ενδύματος επιβάλλει συγκεκριμένα πρότυπα και δημιουργεί καλούπια μέσα στα οποία πρέπει να χωρέσει όλος ο γυναικείος πληθυσμός.

Μιλάμε για ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Τελικά για κάποιους ανθρώπους δεν αρκεί στην πραγματικότητα η γυναίκα του Καίσαρα να είναι τίμια, αλλά θέλουν και να φαίνεται .... τίμια.:/:

"Πάντα γι' αλλους μιλάμε, έτσι δεν πονάμε, έτσι ξεχνάμε..." Πες τα ρε Χαρούλα γαμώτο....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Για μενα δεν πάει το βάρος με τα νούμερα. Και θα σας εξηγήσω ακριβώς τί εννοώ.
Η κουμπάρα μου έχει σώμα μινιόν. Δηλαδή ο σκελετός της είναι πολύ πολύ μικροκαμωμένος. Παρ όλα αυτά, για το δικό της σκελετό, τα έχει τα κιλάκια της. Δηλαδή όταν τη βλεπεις, παρατηρείς και παχάκια, σωσιβιάκια, κάποια πατσοκιλάκια. Σε λογικά πλαίσια πάντα. Πάντως κορμί λαμπάδα δεν τη λες. Με αυτό το σώμα λοιπόν, το νούμερο που αγοράζει στις πολυεθνικές έιναι το small. Ξαναλέω, ότι το κανονικό της είναι το extra small, όμως λογω των παραπανίσιων κιλιών φοράει small..

Εγώ με τη σειρά μου, δεν έχω παραπανίσια κιλά. Προσέχω τη διατροφή μου όσο δεν παει. Από την άλλη, ο σκελετός μου είναι πιο ανεπτυγμένος, είμαι ψηλή, η πλατη μου είναι ανοιχτή κτλ. Εγώ και νευρική ανορεξία να πάθω, κάτω από το medium δεν γίνεται να πέσω. Με ελάχιστες εξαιρέσεις που έχουν κάνει πολύ μεγάλες τις φόρμες των ρούχων και σπάνια μου κάνει και το small.

Ε αν όμως μας δεις δίπλα δίπλα, η κουμπάρα μου (που φοράει το small), είναι πιο παχιά από εμένα (που φοράω το medium), κι ας πιάνει εκείνη λιγότερο όγκο στο χώρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Όταν φτάνουμε στο να μετράμε τους ανθρώπους με νούμερα, κάτι πάει προφανώς λάθος....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ποιος μετράει τους ανθρώπους με νούμερα βρε Χιμέλα? :hmm:
Τα μεγέθη μετριούνται με νούμερα, και πάλι όμως, όλα είναι σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ποιος μετράει τους ανθρώπους με νούμερα βρε Χιμέλα? :hmm:
ο μισός ανδρικός πληθυσμός αυτό κάνει:whistle::whistle:
αλλά και οι γυναίκες δεν πάνε πίσω:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος υπολογίζει τους ανθρώπους με νούμερα, είναι νούμερο ο ίδιος. Οπότε απλά απομακρυνόμαστε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος υπολογίζει τους ανθρώπους με νούμερα, είναι νούμερο ο ίδιος. Οπότε απλά απομακρυνόμαστε. :P

ε βεβαια γιατι *ολοι* οι ανθρωποι ειναι ξεχωριστες, μαγικες, μοναδικες, ευθραυστες χιονονιφαδες. Δεν μπορουμε να τους τσουβαλιαζουμε ολους!

Εκτος απο τους πακιστανους, αυτοι ειναι μαλακες

(αντιθετη αποψη του "αριστερου")

Εκτος απο τους χρυσαυγητες, αυτοι ειναι μαλακες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που έβαλε η φίλη μου η Έλενα σήμερα στον τοίχο μου στο Facebook και σας το δείχνω:

Αρχική Δημοσίευση από protagon.gr - Δημήτρης Καμπουράκης - 9 Ιουνίου 2013:
Η κατάθλιψη της κοκαλιάρας


Σε είδα πάλι φέτος στην παραλία. Ήσουν λίγο πιο πεσμένη από πέρυσι. Οι δεξαμενές της αισιοδοξίας σου έχουν από καιρό κενωθεί. Τι να σου κάνω; Δεν σου είχαν εξηγήσει οι διαιτολόγοι σου ότι οι ορμόνες της ελπίδας και τα παχυντικά λιπίδια συγκατοικούν σε κοινά διαμερίσματα του κορμιού;

Οι γωνίες του σώματός σου, διάσημες κάποτε για τη δυνατότητά τους να επιβάλλουν το πρότυπο της ομορφιάς, εκπέμπουν τώρα κύματα μιας δυσάρεστης έκπληξης. Οι λεπτεπίλεπτες, καλογυμνασμένες γραμμές σου, οξύ επιθετικό όπλο σου μέχρι πρότινος, τώρα στέλνουν υπόγεια μηνύματα μιας ανέλπιδης άμυνας. Σα να λείπει κάποιο ένζυμο από την άλλοτε νικηφόρα αύρα σου.

Ξαπλωμένη στην πετσέτα σου, προσπαθείς να τραβήξεις τα ανδρικά βλέμματα. Μάταιος κόπος. Ακόμα κι έρχονται ως εσένα, οι αρσενικές ματιές δεν στυλώνονται πάνω σου. Φεύγουν, χάνονται, πάνε γι' αλλού. Τι, άραγε, σου συμβαίνει; Πού είναι τα ανδρικά σάλια που έτρεχαν ποτάμι επί τη εμφανίσει σου; Απολείπειν ο Θεός την περιλάλητη ομορφιά σου;

Επειδή στο βάθος του εγκεφάλου σου τρεμοπαίζει η φλογίτσα της υστερίας έναντι ενός επερχομένου, που είναι αδύνατο να κατανοήσεις, θα σου το εξηγήσω εγώ: Δεν ασχήμισες εσύ, το μυαλό του ανδρός άλλαξε απότομα. Κουρασμένος απ’ αυτό που τον καταπλακώνει, κατευθύνεται πλέον -ενδομύχως- σε λιμάνια που αποπνέουν τη βεβαιότητα της αυτάρκειας, της επάρκειας και της αυτοδυναμίας.

Το υψωμένο φρύδι τελείωσε. Η στυφή έπαρση μιας τεχνητά κατασκευασμένης ομορφιάς, που από μακριά φωνάζει ότι συνεχίζει να απαιτεί, τα ‘φαγε τα ψωμιά της. Ήρθε ο καιρός του πληθωρικού γέλιου, που μόνο μέσα από ένα εξίσου πληθωρικό κορμί μπορεί να πηγάσει. Τι να σου κάνω; Δε σου είπαν οι διαιτολόγοι σου ότι οι ορμόνες της ελπίδας και τα παχυντικά λιπίδια συγκατοικούν στα ίδια διαμερίσματα, κάτω από το δέρμα σου; Την πάτησες.

Πηγή


Προσωπικά δεν τρέφω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τον Καμπουράκη, αλλά αυτό το άρθρο το περίμενα πως και πως για να το τρίψω στα μούτρα όλων αυτών που -τις και τους- έχει επηρρεάσει ο καπιταλισμός και η μόδα ότι η γυναίκα πρέπει να είναι ψαροκόκκαλο και οποιοδήποτε εξτρά κιλό τις χαλάει σαν ανθρώπους ή αντίστοιχα για τον άντρα ότι αν η γυναίκα του έχει ένα περιττό κιλό θα είναι λιγότερο επιβήτορας. Κι αυτές τις ψευτοδικαιολογίες "για να νιώθω εγώ καλά με τον εαυτό μου" ας τις αφήσουμε. Μας κάνανε να πιστεύουμε ότι θα νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας αν αυτός ακολουθεί τη μάζα και το πρότυπο. Monkey see, monkey do είναι οι περισσότεροι/ες και δε το κρύβει η ανασφάλειά τους και η ρηχή τους ματαιόδοξη φύση ούτε κάτω απο κανα χείμμαρο χώματος και τσιμέντου.

Όπως έχω γράψει και στο επίμαχο status: "Με το αδυνάτισμα του κορμιού δεν τρέχει μια κι αν δε γίνει. Ο καλοπερασάκιας άντρας σε θέλει και λίγο μπαμπάτσικη. Με το αδυνάτισμα του μυαλού είναι το πρόβλημα. Εκεί δε σε θέλει ούτε η τύχη σου."

Περίμενα πολύ καιρό γι αυτή τη μέρα, πραγματικά πολύ καιρό....Γιατί τα πρότυπα επιτέλους αλλάζουν, και τα κοκκαλιάρικα κορμιά είναι μόνο για τους τάφους και τις πασαρέλες, ίσως και για την Ελλάδα του Μνημονίου και της πείνας, Δημήτρη Καμπουράκη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top