Συμπεριφορά & παιδιά με σύνδρομο down κι άλλες ασθένειες.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κι ομως,υπαρχουν,πιστεψε με;) και δεν ειναι τοσο λιγοι οσο νομιζεις και νομιζουμε...
να σε ρωτησω κατι...τι ειδους εμποδια βρισκεις στο να κανει ενας παραπληγικος οικογενεια?

προφανώς κάποιοι θα μπορουν ....
έχοντας όμως στο μυαλό μου τον ξάδερφο μου.... ο οποίος μάλλον είναι πολύ σοβαρή περίπτωση.... μου φαντάζει αδύνατον....
Δεν μιλάει (καθαρά τουλάχιστον... αν μπορείς να τον μεταφράσεις τον καταλαβαινεις), δεν περπατάει, δεν χρησιμοποιεί τα χέρια του, δεν μπορεί να παει τουαλέτα μονος, δεν μπορεί να φάει μόνος, δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνος.... ουτε καν να στηριξει το κεφάλι του στον λαιμό του προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση... δεν μπορεί να συγκρατήσει ουτε τα σάλια του στο στόμα του....
Το μόνο που κάνει μόνος... είναι να σκέφτεται... :(
Αυτός ο άνθρωπος, όχι.... δεν μπορεί να κάνει οικογένεια....

όσο για τα υπόλοιπα...
οκ τα βρήκαμε και συμφωνούμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
προφανώς κάποιοι θα μπορουν ....
έχοντας όμως στο μυαλό μου τον ξάδερφο μου.... ο οποίος μάλλον είναι πολύ σοβαρή περίπτωση.... μου φαντάζει αδύνατον....
Δεν μιλάει (καθαρά τουλάχιστον... αν μπορείς να τον μεταφράσεις τον καταλαβαινεις), δεν περπατάει, δεν χρησιμοποιεί τα χέρια του, δεν μπορεί να παει τουαλέτα μονος, δεν μπορεί να φάει μόνος, δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνος.... ουτε καν να στηριξει το κεφάλι του στον λαιμό του προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση... δεν μπορεί να συγκρατήσει ουτε τα σάλια του στο στόμα του....
Το μόνο που κάνει μόνος... είναι να σκέφτεται... :(
Αυτός ο άνθρωπος, όχι.... δεν μπορεί να κάνει οικογένεια....
ξερω...
πες μου ομως,αποκλειεται μια γυναικα να τον αγαπησει?αποκλειεται?
αποκλειεται καποια γυναικα να ανακαλυψει τα δικα του,μοναδικα στοιχεια,χαρισματα που θα ταιριαξουν μεσα στην δικη της ψυχη?
(φυσικα αυτο προυποθετει στο να υπαρχουν ευκαιριες γνωριμιων,συναναστροφων,εξοδων,κλπ...δεν θα ερθει ξαφνικα μια γυναικα να πεσει απο το ταβανι μεσα στο σπιτι του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ξερω...
πες μου ομως,αποκλειεται μια γυναικα να τον αγαπησει?αποκλειεται?

καλα... αν είναι έτσι... όχι δεν αποκλειεται.... τίποτα απολύτως δεν μπορεί να αποκλειστεί, δεν υπάρχει το απόλυτο όχι όπως δεν υπάρχει και το απόλυτο ναι.... και αν μιλήσουμε και για πλατωνική αγάπη έχει και περισσοτερες πιθανότητες...
όμως όπως το βλέπω εγώ, μάλλον έχει περισσότερες πιθανότητες να τον χτυπήσει κεραυνός παρα να κάνει οικογένεια...
Και νομίζω ότι δεν ειμαι απλά απαισιόδοξη αλλά μάλλον ρεαλίστρια
Τες πα... όπως ειπα και πριν... δε μιλαω για τις εξαιρέσεις, αλλά για τον μέσο όρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ξερεις που ηθελα να καταληξω?
πως οι ανθρωποι με τοσο σοβαρες αναπηριες,ισως λογω συνθηκων δεν δημιουργουν τελικα κοινωνικες συναναστροφες-δεν λεω απαραιτητα τις ερωτικες,αλλα και τις φιλικες-,διοτι λογω ελλειψης υποδομων,ειναι αδυνατο να βγουν απο το σπιτι...
οχι μονο τεχνικα-ανεπαρκεια προσβασης στα παντα- αλλα και λογω της νοοτροπιας που επικρατει και δεν μπορουν,δεν θελουν,δεν αντεχουν να εισπρατουν,πχ"ο κακομοιρης,πωπω,ρε παιδι μου,κριμΑ ειναι"κλπ,το οποιο φαινεται κραυγαλεα στα ματια μας,στο σωμα μας,στον τονο της φωνης μας...
εαν για παραδειγμα μια μητερα με αναπηρο παιδι βγαινει εξω και αντιμετωπιζει την αυρα "κριμα η καημενη,τι τραβαει..",εαν δεν ειναι αποφασισμενη να γραφει κανονικοτατα τετοιου ειδους συμπεριφορες,τοτε προφανως θα λιγοστεψει τις εξοδους με το παιδι της και σιγα σιγα θα απομονωθει....
εαν βγαινει εξω και δεν μπορει να στριψει πουθενα,η παντου να υπαρχουν σκαλες,,λακουβες,παρκαρισμενα,χαος,παλι θα λιγοστεψει τις εξοδους...
εαν αυτα τα δυο εστω μπορεσουν καποτε να μηδενιστουν η να γινουν πολυ λιγοτερα(νοοτροπια,ελλειψη προσβασης),τοτε δεν πιστευεις οτι θα υπαρχουν περισσοτερες ευκαιριες στις χαρουμενες στιγμες και για αυτους τους ανθρωπους?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
πως οι ανθρωποι με τοσο σοβαρες αναπηριες,ισως λογω συνθηκων δεν δημιουργουν τελικα κοινωνικες συναναστροφες-δεν λεω απαραιτητα τις ερωτικες,αλλα και τις φιλικες-,διοτι λογω ελλειψης υποδομων,ειναι αδυνατο να βγουν απο το σπιτι...
οχι μονο τεχνικα-ανεπαρκεια προσβασης στα παντα- αλλα και λογω της νοοτροπιας που επικρατει και δεν μπορουν,δεν θελουν,δεν αντεχουν να εισπρατουν,πχ"ο κακομοιρης,πωπω,ρε παιδι μου,κριμΑ ειναι"κλπ,το οποιο φαινεται κραυγαλεα στα ματια μας,στο σωμα μας,στον τονο της φωνης μας...

Έχεις δίκιο, αν και νομίζω πως αυτή η νοοτροπία έχει υποχωρήσει, ο κόσμος ενημερώνεται περισσότερο. Από την άλλη εξαρτάται και την περίπτωση, ένας άνθρωπος με κινητικά προβλήματα μπορεί (ανάλογα την σοβαρότητα) να κάνει αρκετά εύκολα σχέση και να βρει κάποιον που να τον θεωρήσει ισότιμό του. Ένα άτομο με νοητική υστέρηση είναι σαν ιδέα για γέλια να περιμένουμε να βρει σύντροφο (εκτός κι αν μιλάμε για άτομο σε αντίστοιχη κατάσταση, που είναι επιθυμητό καθώς καλό είναι να ενισχύεται η σεξουαλικότητα).:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
αναλογα την νοητικη υστερηση;) ,
(αλλα και παλι δεν κρατιεμαι και θα πω οτι σαν ιδεα ειναι για γελια-κατα την δικη μας αποψη-να κανουν και καποιοι υγειεις που γνωριζουμε,σχεση και ομως,την κανουν:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
(αλλα και παλι δεν κρατιεμαι και θα πω οτι σαν ιδεα ειναι για γελια-κατα την δικη μας αποψη-να κανουν και καποιοι υγειεις που γνωριζουμε,σχεση και ομως,την κανουν:P )

:hehe: :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
και ειναι και καλυτερη απο την δικη μας#@@#@#@^@^$@^@:clapup: αγκρρρ,μα πως τα καταφερνουν:hmm: :P :P :P
(ρε γμωτη,αυτο που παντα εχω στο μυαλο μου,ειναι οτι εαν εχουν ολοι οι ανθρωποι με αναπηριες, τις ιδιες ευκαιριες με τους αρτιμελεις,τοτε ειναι θεμα προσωπικου ταλεντου οι σχεσεις,ερωτικες η φιλικες...η αναπηρια ειναι απλα μια πολυ δυσκολη συνθηκη ζωης,αλλα δεν μπορει να γινει τουλαχιστον τεχνικα ευκολοτερη?
δηλαδη εαν εγω εχω κινητικα προβληματα,με τι διαθεση να βγω εξω οταν πρεπει να αντιμετωπισω χιλια εμποδια?:/: εδω το μαλλι δεν μας πετυχαινει -που λεει ο λογος- και χανουμε το κεφι μας:worry: :worry: :worry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν θα παρω θεση για το αν οι μανες που παρατανε τα παιδια τους εχουν δικιο η αδικο -ολοι θα πουμε οτι ειναι αδικο, απανθρωπο κτλ κτλ, αλλα κανεις δεν ξερει πως θα αντιδρουσε σ'αυτη την περιπτωση-. Σχετικα με την ικανοτητα των ατομων με ειδικες αναγκες να δημιουργουν οικογενειες ομως, μου φαινεται αρκετα περιεργο να το επιδοκιμαζουμε, ειδικα οταν προκειται για νοητικη στερηση. Δεν ειμαι αυτη που θα απαγορευσω απο οποιονδηποτε ανθρωπο με οποιεσδηποτε ικανοτητες/αναγκες/ο καθενας το ονομαζει οπως θελει, να αγαπησει/αγαπηθει/κανει ερωτα. Τις επιπτωσεις αυτου ομως τις εχουμε σκεφτει οταν υποστηριζουμε τετοιες αποψεις? Επικροτουμε το να δημιουργησουν οικογενεια δυο ατομα με νοητικη στερηση, η οποια τι αποτελεσμα θα εχει? Ενα παιδι με δυο γονεις που δεν ειναι σε θεση να ασχοληθουν μαζι του, που στην καλυτερη θα ναι απολυτα υγιες? Η τι? Μου φαινεται μερικα πραγματα λεγονται για να λεγονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τις επιπτωσεις αυτου ομως τις εχουμε σκεφτει οταν υποστηριζουμε τετοιες αποψεις? Επικροτουμε το να δημιουργησουν οικογενεια δυο ατομα με νοητικη στερηση, η οποια τι αποτελεσμα θα εχει? Ενα παιδι με δυο γονεις που δεν ειναι σε θεση να ασχοληθουν μαζι του, που στην καλυτερη θα ναι απολυτα υγιες? Η τι? Μου φαινεται μερικα πραγματα λεγονται για να λεγονται..

που ακριβως τα διαβασες αυτα ?
μπορεις να κανεις παραθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γραψε λαθος, το κανα αχταρμα με την παραπληγια που γραφατε παραπανω..
Παντως εχω δει τετοια περιπτωση, κι εχει σφιχτει η ψυχη μου, μαμα με εμφανες νοητικο προβλημα με 3 παιδια στην ιδια κατασταση. Ουφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoLoReS

Νεοφερμένος

Η DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Για μένα είναι τραγικό να σκέφτεσαι ακόμα και αυτο... τι θα γίνει αυτή η ψυχή όταν εγώ πεθάνω και δεν θα έχω την δυνατότητα να τον φροντίζω...
Τι θα γίνει αυτος ο άνθρωπος.. πως θα ζήσει μετά? σε τι χερια θα πεσει κι όλες αυτες τις σχετικές σκέψεις....

Ας μην τις πω λοιπόν και γω με ειδικές ανάγκες αλλά με ειδικές ικανότητες...

Για μένα δεν είναι τραγικό.
Είναι το συναίσθημα της μεγαλύτερης ευθύνης που αποκτά ο καθένας που έχει στην οικογένειά του έναν τετοιο άνθρωπο. Μια ανησυχία παραπάνω μέσα στις πολλές που έχουμε όλοι στις ζωές μας. Μια ανησυχία που δεν μεταφράζεται "σε νοιώθω βάρος", "σε λυπάμαι" και όλα αυτά.
Φυσικά, αυτό εξαρτάται απο τον άνθρωπο. Ετσι νομίζω.

Οσο για την ονομασία "ειδικές ικανότητες", ναι είναι αδόκιμος ο όρος. Το "άνθρωποι με ειδικές ικανότητες" εκφράζει πολύ καλά το γεγονός ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν αναπτύξει κάποιες άλλες δεξιότητες ως αντίβαρο σε αυτή που δεν έχουν.
Το "άτομα με ειδικές ανάγκες" έχει καταργηθεί και αντ' αυτού έχει επικρατήσει δια νόμου (οι δικηγόροι μπορούν να βρουν το αντίστοιχο ΦΕΚ) το Άτομα με Αναπηρία - ΑμεΑ.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το "άτομα με ειδικές ανάγκες" έχει καταργηθεί και αντ' αυτού έχει επικρατήσει δια νόμου (οι δικηγόροι μπορούν να βρουν το αντίστοιχο ΦΕΚ) το Άτομα με Αναπηρία - ΑμεΑ.​

Έχεις δίκιο, αλλά το ΑμεΑ σαν όρος δεν είναι γνωστός στους πολλούς. Γι'αυτό κι εγώ τουλάχιστον δεν τον χρησιμοποίησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoLoReS

Νεοφερμένος

Η DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι, δεν είναι γνωστό, αν και χρησιμοποιείται ευρέως τα τελευταία χρόνια.
Λογικό να μην είναι γνωστό αφού δεν υπάρχει η απαιτουμενη ενημέρωση για τα δικαιώματα των ανθρώπων αυτών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εγω το σκεφτομαι ετσι το ΑΜΕΑ
Ανθρωποι Με Ειδικες Ανικανοτητες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ανθρωποι με ειδικες ανικανοτητες μπορει να ναι και ανθρωποι που δεν ειναι ΑμεΑ, dear. ;)


:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ursa Major

Νεοφερμένος

Η Ursa Major αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λγουλάκι άσχετο αλλά εκείνο το "εμποδιζόμενα άτομα" τί σόι έκφραση είναι πάλι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ανθρωποι με ειδικες ανικανοτητες μπορει να ναι και ανθρωποι που δεν ειναι ΑμεΑ, dear. ;)


:|
καλα dear,μην νομιζεις παντως οτι η ορολογια ειναι το προβλημα τους ;)

Ursa Major,εχω την εντυπωση πως ο ορος αναφερεται στα εμποδια που αντιμετωπιζουν στην καθημερινοτητα τους,οταν θελουν να κανουν αυτα που κανεις κι εσυ(να πανε σε τραπεζες,να πανε για καφε,να ανεβουν στο λεοφορειο-που υποχρεουται να εχει ειδικες μπαρες,σε λειτουργια παντα:worry: - να περπατησουν στο πεζοδρομιο,να παρκαρουν,προσβασιμο σχολειο,πανεπιστημιο,κλπ.κλπ...):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly2312

Νεοφερμένος

Η Butterfly2312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι νέο μέλος.Συνχαρητήρια για το υπέροχο φορουμ. Δεν είναι τυχαίο που είμαι σε αυτό το θέμα. Έχω ένα παιδάκι 6 χρονών με αυτιστικά στοιχεία. Δε λέω αυτιστικό γιατί το παιδί το έχει σε ελάχιστο βαθμό και όπως μου έχει πει και η παιδοψυχολόγος είμαι τυχερή σε αυτό. Το παιδί κάνει ότι και ενα αλλο παιδάκι στην ηλικια του. Δε μπορεί ομως να κάνει κανονικό διάλογο και κάποιες φορές νευριάζει χωρίς λόγο. Απο τα 2 του χρόνια το παω σε παιδοψυχολόγο και συνεχίζω. Υπάρχει αρκετή βελτίωση. Ο άντρας μου δε μπορώ ναπω οτι με βοηθάει και τόσο. Η ζωή μας φυσικά έχει αλλάξει αλλά δε μας πειράζει αυτό όσο το οτι το κρατος και η κοινωνία δε μας βοηθάει. Καταρχήν αν ξέρατε μόνο το τι τράβηξα για να το γράψω στο νηπιαγωγείο δε λέγεται. Οι δασκάλες με αντιμετωπίζανε σα να ήμουν εξωγηινος με το παιδακι του. Μη πω καλυτερα και οτι δεν ειχανε ιδεα για το τι ειναι αυτισμος. Τωρα σκεφτομαι το τι με περιμενει για να τον γραψω δημοτικο. Ηδη εχει χασει μια χρονια για αυτο το λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλώς ηρθες .

Νομίζω ότι θα μάθουμε παρα πολλά για τα παιδάκια με αυτισμό.:)

Συζήτησες με την παιδοψυχολόγο αν το παιδί πρέπει να πάει σε κανονικό σχολείο? Σε ρωτώ διότι και η κόρη μου είχε έναν μαθητή στο δημοτικό. Δυστυχώς το παιδάκι τριγυρνούσε μόνο του στους διαδρόμους του σχολείου, και στην αυλή επίσης, επειδή ο δάσκαλος δεν μπορούσε να αφήσει την τάξη του με τα άλλα παιδιά.
Νομίζω ότι οι ανάγκες του παιδιού (από άποψη προσοχής) είναι διαφορετικές.[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top