Συμπεριφορά & παιδιά με σύνδρομο down κι άλλες ασθένειες.

Butterfly2312

Νεοφερμένος

Η Butterfly2312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φυσικά το συζητησα. Μαλιστα η ιδια επιμένει να παέι σε κανονικό σχολείο. Διότι όπως είπα πιο πάνω ο γιος μου το έχει σε μικρό βαθμό. Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει μέλλον γι αυτα τα παιδιά. Αυτο σκέφτομαι καθε μερα και απογοητευομαι. Δε θέλω να το βάλω κάτω όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Kαλη μου στην Ελλαδα επικρατει το βολεμα κι κανεις δεν θελει να κανει κατι περα απο αυτο που τον πληρωνουν (καποιοι μαλιστα εχουν το θρασσος να σου το λενε κι καταμουτρα).

Η γνωμη μου ειναι να μιλησεις εκ των πρωτερων με τον διευθηντη κι με τον δασκαλο που θα αναλαβει το παιδι κι να ειναι διατεθημενος να ασχοληθει.Εγω παντως θα ειχα το θεμα οσο το δυνατον απο κοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly2312

Νεοφερμένος

Η Butterfly2312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χριστινάκι κάποιοι δε κάνουν ούτε αυτο. Αυτό δλδ που πληρώνονται για να κάνουν. Το έχω από κοντά το θέμα και μαθαίνω ήδη το παιδί μου πάνω σε αυτό. Ήδη του έχω μάθει να μετράει, να διαβάζει και τώρα προσπαθω να του μάθω (πάντα με τη βοηθειά της παιδοψυχολόγου) πως να συμπεριφέρεται στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Butterfly, αφού το παιδί σου έχει αυτιστικά στοιχεία και επομένως είναι σε αρκετά πλεονεκτική θέση θα ήταν κρίμα να πάει σε ειδικό σχολείο. Η συνύπαρξή του με παιδιά χωρίς αντίστοιχα προβλήματα μπορεί να του δώσει μια ώθηση για βελτίωση, αφού θα παίρνει θετικά παραδείγματα. Αντίθετα, αν πήγαινε σε ειδικό σχολείο που τα περισσότερα παιδιά θα ήταν σε άσχημη κατάσταση πολύ πιθανώς να χαντακωνόταν.

Βέβαια, αν οι δάσκαλοι δεν ξέρουν πολλά για αυτά υπάρχει πρόβλημα. Έχεις κοιτάξει για σχολείο με τμήμα ένταξης; Αν δεν παίζει κάτι τέτοιο, δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από το να πιάσεις τον διευθυντή και τήν δασκάλα να εξηγήσεις την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα περιμένεις. Παραδειγματιζόμαστε από την υπομονή σου. Δεν το βάζεις κάτω και είναι αξιοθαύμαστο.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly2312

Νεοφερμένος

Η Butterfly2312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Roumana :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
BuTTeRflY καταρχάς καλώς ήρθες :bigarmhug

κατα δευτερον, αν και όσο αφορα το πρόβλημα του δικου σου παιδιου δεν εχω καμια απολυτως ιδεα, θελω παρα πολύ να σου πω να εισαι δυνατή γιατί θα περάσεις δύσκολες καταστάσεις και το ξερεις ήδη.
Εμεις εδω, είμαστε μια παρεα.... που ειλικρινά ό,τι θελησεις να μοιραστεις μαζί μας θα το ακουσουμε και θα προσπαθησουμε οσο ξερει κι οσο μπορει ο καθενας να σε βοηθήσει μεσα απ την καρδιά του (οι περισσοτεροι τουλάχιστον :P)

Οπως ειπα και πιο πριν, ιδεα δεν εχω για το θεμα αλλα και μενα μου φαινεται πιο λογικο το παιδι σου εφόσον δεν ειναι αλλά εχει στοιχεία αυτισμού να πηγαινει σε κανονικο σχολειο.
Αυτο που θα πρεπει εσυ να εξετασεις ειναι η περίπτωση να βρεις καποιο κοντινο σου σχολειο με δασκάλους και διευθυντή με περισσότερο προσωπικό ενδιαφέρον για την ιδιαιτεροτητα της περιπτωσης σας.
Μπορεί στο σχολείο που εισαι να αδιαφορουν αλλα μερικα τετραγωνα πιο κατω κάποιοι άλλοι να ενδιαφερθουν!!
Δεν ειναι ολοι ιδιοι! (ευτυχως!!!) μην το βάζεις κάτω!! ψάξτο καλά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly2312

Νεοφερμένος

Η Butterfly2312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καταρχην ευχαριστς για το καλωσορισμα. Καλως σας βρηκα. :D Το τι τράβηξα όμως για να του βρω νηπιαγωγείο δε λέγεται. Μπαλάκι είχα γίνει σε μια μέρα. Αφου στο τέλος δεν άντεξα και καταρευσα στο δρόμο βάζοντας τα κλάμματα. Δε θυμάμαι και εγώ απο πόσα σχολεία πέρασα. Πόσες φορές μίλησα με τον διευθυντή της α'βαθμιας εκπαυδευσης. Τέτοια αδιαφορία ειλικρινά δε τη περίμενα. Ίσως αν τους εβγαζα κανα μπλοκ επιταγών να με βοηθούσαν περισσότερο. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα ειλικρινά θα είχα φύγει απο αυτή τη χώρα και θα πήγαινα σε κάποια που θα βοήθαγαν πραγματικά το παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καταρχην ευχαριστς για το καλωσορισμα. Καλως σας βρηκα. :D Το τι τράβηξα όμως για να του βρω νηπιαγωγείο δε λέγεται. Μπαλάκι είχα γίνει σε μια μέρα. Αφου στο τέλος δεν άντεξα και καταρευσα στο δρόμο βάζοντας τα κλάμματα. Δε θυμάμαι και εγώ απο πόσα σχολεία πέρασα. Πόσες φορές μίλησα με τον διευθυντή της α'βαθμιας εκπαυδευσης. Τέτοια αδιαφορία ειλικρινά δε τη περίμενα. Ίσως αν τους εβγαζα κανα μπλοκ επιταγών να με βοηθούσαν περισσότερο. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα ειλικρινά θα είχα φύγει απο αυτή τη χώρα και θα πήγαινα σε κάποια που θα βοήθαγαν πραγματικά το παιδί μου.

καλως ηρθες και απο μενα:) νιωθω πολυ καλα αυτα που λες,γιατι τα εχω ζησει κι εγω,για διαφορετικο ομως προβλημα...
το θεμα ειναι οτι εαν το παιδι εχει νοητικο επιπεδο που μπορει να παρακολουθησει την ταξη,ειναι υποχρεωμενοι να το δεχτουν ...το εχω ζησει με παιδικο σταθμο δημοσιο,αλλα δεν εφτασα το θεμα στην διεκδικιση των δικαωματων ΜΑς,διοτι εκατσα και σκεφτηκα,πρωτον,οτι το επιπεδο του συγκεκριμενου σταθμου δεν με καλυπτε εμενα προσωπικα(εφοσον ελεγξα καποια πραγματα)και δευτερον,τι αξια θα ειχε για το παιδι μου το να το δεχτουν καπου που θα αντιμετωπιζονταν ουσιαστικα σαν ανεπιθυμητο?
θα μπορουσα ανετα να το πετυχω(εχω καθε δικαιωμα)ομως εμενα δεν με καλυπταν αυτοι,οχι εγω αυτους;)

εφοσον οπως λες,εχει απλα καποια στοιχεια,ειναι απαραιτητο να ενημερωσεις ακριβως για την ιατρικη γνωματευση?
τοσα και τοσα παιδακια,λογω ψυχολογικων προβληματων,η υπερκινητικοτητας,η,η,εχουν τις ιδιες αντιδρασεις-λειτουργειες με αυτες που περιεγραψες...τσακωνονται,χτυπιουνται,ειναι επιθετικα,δεν συμμετεχουν,διασπαται η προσοχη τους,και πολλα αλλα που σιγουρα τα ξερεις κι εσυ...
εγω προτεινω να ελεγξεις πρωτα το σχολειο εαν καλυπτει εσενα,για το να εμπιστευτεις εκει το παιδι σου,ανεξαρτητα απο το προβλημα,υπαρχει η οχι...
αυτο τι σημαινει?
πως θα βρεις δασκαλες που σου κανουν εσενα κλικ και κατι ειδες σε αυτες που σου αρεσει...
πως θα βρεις τον χωρο σωστο ...
πως θα δεις με τι τροπο αντιμετωπιζουν τα αλλα παιδια,ακομη και στο παραμικρο,μια μαμα μπορει να καταλαβει ακομη και απο ενα βλεμμα,μια κινηση,πολλα;)
εαν λοιπον αυτα σε καλυπτουν,τοτε μονο θα εξηγησεις καποιες ιδιαιτερες αναγκες που εχει το παιδι και ειμαι σιγουρη πως θα σε καταλαβουν και θα το φροντισουν οπως ακριβως πρεπει:)

στο οτι νευριαζει χωρις λογο,οπως εγραψες,εχω να σου πω το εξης...
εμεις το θεωρουμε αυτο,επειδη τα παιδια με το συγκεκριμενο προβλημα ομιλιας-δεν μπορει να κανει διαλογο-δεν γινονται ευκολα κατανοητα σε αυτο που εχουν αναγκη και φυσικο ειναι να μην εχουν την υπομονη και να νευριαζουν,αλλα σιγουρα δεν νευριαζει χωρις λογο,παντα εχει ενα πολυ καλο λογο,προσπαθησε να τον αποκωδικοποιησεις:)
επισης μπορει να νιωθει πιεση,η απλα να αντιδρα με νευρα απο αμυνα,διοτι κανενα παιδακι δεν εχει την διαθεση σε ειδικη εκπαιδευση,ταξη,ψυχολογο,ασχετα εαν εμεις πρεπει να τα κανουμε και επιβαλεται....

τι ειδους βοηθεια εχεις αναγκη απο την κοινωνια και το κρατος?
σε τι συγκεκριμενα θα ηθελες βοηθεια?

πολλα παιδακια φερονται με τον ιδιο τροπο,κανενας δεν τα κοιταει σαν εξωγηινα,απεναντιας θα τα δουνε σαν εξωγηινα εαν ειναι ηρεμα και συνεργασιμα:D
μην προβαλεις στους αλλους τις δικες σου φοβιες,γιατι μπορει απλα να τις εχεις εσυ,αλλα και ακομη και εαν δεν τις εχουν να τους τις μεταδωσεις...
ολα ειναι πολυ πιο απλα,και ολα θα πανε καλα,πιστεψε με:) ας εχασε ενα χρονο στο σχολειο,οταν βρειτε το καταλληλο,θα ειναι σαν να εχει κερδισει 3!
σιγα τα πολλα που μαθαμε κι εμεις στο σχολειο τοσα χρονια:whistle: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkness_

Νεοφερμένος

Η darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
επισης πολλες απαντησεις στις αποριες σου,σχολεια και εμπειριες γονεων θα βρεις σιγουρα στην σελιδα
www.noesi.gr

καλη επιτυχια:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top