Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Πάντως, όσον αφορά την εξοικείωσή μας και την αποδοχή μας στην όποια μορφή αναπηρίας ή διαφορετικότητας,-η σύναψη σχέσης , θεωρώ, είναι ακόμα πιο προχωρημένη προοπτική για νοοτροπίες άγουρες ως προς αυτό, ας αρκεστούμε προς το παρόν στον όρο ¨αποδοχή¨,για να μην πέσουμε κατευθείαν στα βαθιά... οι πιο ιδιαίτερες σχέσεις και τα συναφή για την ώρα με τα κυάλια ;) ...- θα τολμήσω να αναφέρω ως ένα ακόμα παράδειγμα τις αγγελίες στο mycat... Φαντάζομαι δεν είμαι αρκετά :offtopic:, επειδή δεν αναφέρομαι σε αναπηρία ανθρώπινη , αλλά σε αναπηρία τετράποδων...
Είναι σαφές και χιλιοπαιγμένο, τα αναπηράκια υιοθετούνται σπάνια, είναι... ¨παραφωνία¨ στην αισθητική μας :/: , σε αντίθεση με γατάκια όμορφα και χαριτωμενούλια, που φεύγουν σε χρόνο d/t...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι, ίσως η αισθητική να είναι ισχυρότερο στοιχείο για τον Έρωτα (με την ευρύτερη έννοια του όρου, για ανθρώπους και για ζώα) από την ηθική. Βλέπετε η αγάπη ξεκινάει από τον εαυτό μας, μιας και η Θεία Αγάπη δεν είναι αυτού του κόσμου. Έτσι, μπορούμε ν' αγαπήσουμε μόνο εκείνα με τα οποία μπορούμε κατά κάποιον τρόπο να ταυτιστούμε. Θεωρείς λοιπόν ότι κάτι τέτοιο είναι αρνητικό, ή μπορείς να κατηγορήσεις τους ανθρώπους επειδή δεν έχουν φτάσει στις υψηλές σφαίρες της ηθικής φιλοσοφίας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ναι, ίσως η αισθητική να είναι ισχυρότερο στοιχείο για τον Έρωτα (με την ευρύτερη έννοια του όρου, για ανθρώπους και για ζώα) από την ηθική. Βλέπετε η αγάπη ξεκινάει από τον εαυτό μας, μιας και η Θεία Αγάπη δεν είναι αυτού του κόσμου. Έτσι, μπορούμε ν' αγαπήσουμε μόνο εκείνα με τα οποία μπορούμε κατά κάποιον τρόπο να ταυτιστούμε. Θεωρείς λοιπόν ότι κάτι τέτοιο είναι αρνητικό, ή μπορείς να κατηγορήσεις τους ανθρώπους επειδή δεν έχουν φτάσει στις υψηλές σφαίρες της ηθικής φιλοσοφίας; :hmm:
Συμφωνώ!
Και όχι βέβαια!!! Ή μάλλον, αν επέλεγα ποτέ να το κανω, τότε θα έπρεπε να ξεκινήσω πρώτα κατηγορώντας τον ίδιο τον εαυτό μου με μπόλικη δόση αυτοκριτικής...
(Δεδομένου ότι επέλεξα να έχω γατάκια ράτσας -δεν ενοχοποιούμαι-απολογούμαι γ'αυτό, μου άρεσαν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους-... Όπως και στους ανθρώπους που επιλέγω , που ¨αλληλοεπιλεγόμαστε¨ για να το θέσω σε πιο ισορροπημένη και λιγότερο εγωιστική βάση, πάλι κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά υπερισχύουν...)
Στην πορεία όμως αναθεωρείς,(είτε μιλάμε για ζώα , είτε για ανθρώπους, νομίζω ότι σε πολλές κυριαρχες αντιλήψεις μπορούμε να τα βάλουμε σε κοινό παρανομαστή...) ή τουλάχιστον προσπαθείς να αναθεωρήσεις... Συνειδητοποιείς ότι εκτός από τα ¨ράτσας¨, υπάρχουν και τα αδεσποτάκια, υπάρχουν και τα αναπηρούλια... θεωρώ ότι αν επέλεγα αυτή τη στιγμή γατάκια, θα επέλεγα με διαφορετικά κριτήρια...
Τα περί γατιών παραδείγματα, ενδεικτικά και προσπαθώντας να αντιπαραβάλω κάποιες κυρίαρχες λογικές...
Εν ολίγοις, δεν νομίζω ότι πρέπει να στήνεται στον τοίχο όποιος δηλώνει ¨δεν θα μπορούσα να κάνω σχέση με αμεα¨, θεωρώ άκρως εκτιμητεα την απενοχοποίηση που φέρει η αλήθεια του... Η ένστασή μου είναι περισσότερο στα πολλά και υποκριτικά και αβίαστα ¨ναι, no problem!¨...Δεν είναι επιβεβλημένη ανάγκη όλοι να φτάσουμε στο πικ της ανωτερότητας και του ανθρωπισμού, ή όπως λες ¨ στις υψηλές σφαίρες της ηθικής φιλοσοφίας¨... ας είμαστε ειλικρινείς και πιο απενοχοποιημένοι , γ'αρχή, στα ¨ναι¨ και στα ¨όχι¨ μας... Εκεί είναι η ένστασή μου.. Πρέπει να απολογούμαστε όταν μας ελκύει η εμφάνιση;;; κτλ,κτλ,κτλ...' Είναι λίγο υποκριτικό...
Μια καλή αρχή και το ζητούμενο για μενα καταρχήν είναι η αποδοχή των αμεα.... τώρα για να φτάσουμε σε σημείο να μιλήσουμε και για έρωτα και σύναψη σχέσης, και, και, και, ... για την ώρα είμαι δύσπιστη και απλά άπιστος Θωμάς σε τέτοιες απαντήσεις....πειράζει;; Ας μη φτάσουμε στο ¨ωμέγα¨ , ας ξεκινήσουμε όλοι μαζί από το άλφα, βήτα, γάμα και σιγά σιγά, βήμα-βήμα ίσως πάμε και λίγο παρακάτω...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
κανεις λαθος. το οτι ηταν σε αναπηρικο καροτσακι το ανεφερα επειδη γραφουμε σαυτο το θεμα οχι για να δειξω αποστροφη.
μη διαστρεβλωνεις τα λογια μου. ασε με να ξερω καλυτερα πως τον κοιταξα και τι ενιωσα εκεινη τη στιγμη.


Γιατι ρε συ Λαβ? Θα μπορουσε να απαντησει διαφορετικα?! :worry:
Σαφως και δε γνωριζεις εσυ καλυτερα το αυτο για τον ευαυτο σου, αλλα ολοι οι υπολοιποι! Να με συγχωρεις δηλαδη! :worry::redface:



Στην πορεία όμως αναθεωρείς,(
είτε μιλάμε για ζώα , είτε για ανθρώπους, νομίζω ότι σε πολλές κυριαρχες αντιλήψεις μπορούμε να τα βάλουμε σε κοινό παρανομαστή...) ή τουλάχιστον προσπαθείς να αναθεωρήσεις... Συνειδητοποιείς ότι εκτός από τα ¨ράτσας¨, υπάρχουν και τα αδεσποτάκια, υπάρχουν και τα αναπηρούλια... θεωρώ ότι αν επέλεγα αυτή τη στιγμή γατάκια, θα επέλεγα με διαφορετικά κριτήρια...


Εαν δεν απλα θεωρεις και το πιστευεις ειλικρινα για σενα, τοτε το επομενο θα το επιλεξεις οντως με διαφορετικα κριτηρια.

Εν ολίγοις, δεν νομίζω ότι πρέπει να στήνεται στον τοίχο όποιος δηλώνει ¨δεν θα μπορούσα να κάνω σχέση με αμεα¨, θεωρώ άκρως εκτιμητεα την απενοχοποίηση που φέρει η αλήθεια του... Η ένστασή μου είναι περισσότερο στα πολλά και υποκριτικά και αβίαστα ¨ναι, no problem!¨...

Εκεινον που αβιαστα δηλωνει οτι δε θα δημιουργουσε ερωτικη σχεση με ΑΜΕΑ δεν το στηνεις στον τοιχο, αλλα εσυ στηνεις αβιαστα στον τοιχο, κατηγορωντας τον δε οτι υποκρινεται, εκεινον ο οποιος ισχυριζεται το ακριβως αντιθετο? Ενδιαφερον...
Και διερωτωμαι λοιπον...πως γνωριζεις για ποιο λογο καποιος εχει καταληξει σε αυτη την αποψη? Γνωριζεις π.χ. εαν εχει υπαρξει σε αναλογη θεση, ακομα και εαν δε θελει να το χρησιμοποιησει ως επιχειρημα για να στηριξει τη θεση του? Και τελος παντων πως κρινεις, οταν δε δυνασαι να γνωριζεις, κατω απο ποιες συνθηκες ο οποιοσδηποτε διαμορφωσε αυτην την αποψη?!
Δε σε κατηγορω που εισαι σκεπτικη γυρω απο τετοιες θεσεις, αλλα η απολυτοσυνη περι υποκρισιας που χαρακτηριζει τα γραφομενα σου οσον αφορα στις θεσεις που αναπτυχθηκαν (θετικων περι συναψης σχεσης με ΑΜΕΑ) μου χτυπησε κοκκινο.

Ενιχαου...Καλησπερες :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.


Γιατι ρε συ Λαβ? Θα μπορουσε να απαντησει διαφορετικα?! :worry:
Σαφως και δε γνωριζεις εσυ καλυτερα το αυτο για τον ευαυτο σου, αλλα ολοι οι υπολοιποι! Να με συγχωρεις δηλαδη! :worry::redface:





Εαν δεν απλα θεωρεις και το πιστευεις ειλικρινα για σενα, τοτε το επομενο θα το επιλεξεις οντως με διαφορετικα κριτηρια.



Εκεινον που αβιαστα δηλωνει οτι δε θα δημιουργουσε ερωτικη σχεση με ΑΜΕΑ δεν το στηνεις στον τοιχο, αλλα εσυ στηνεις αβιαστα στον τοιχο, κατηγορωντας τον δε οτι υποκρινεται, εκεινον ο οποιος ισχυριζεται το ακριβως αντιθετο? Ενδιαφερον...
Και διερωτωμαι λοιπον...πως γνωριζεις για ποιο λογο καποιος εχει καταληξει σε αυτη την αποψη? Γνωριζεις π.χ. εαν εχει υπαρξει σε αναλογη θεση, ακομα και εαν δε θελει να το χρησιμοποιησει ως επιχειρημα για να στηριξει τη θεση του? Και τελος παντων πως κρινεις, οταν δε δυνασαι να γνωριζεις, κατω απο ποιες συνθηκες ο οποιοσδηποτε διαμορφωσε αυτην την αποψη?!
Δε σε κατηγορω που εισαι σκεπτικη γυρω απο τετοιες θεσεις, αλλα η απολυτοσυνη περι υποκρισιας που χαρακτηριζει τα γραφομενα σου οσον αφορα στις θεσεις που αναπτυχθηκαν (θετικων περι συναψης σχεσης με ΑΜΕΑ) μου χτυπησε κοκκινο.

Ενιχαου...Καλησπερες :)

Σεβαστό, ωστόσο ακόμα και το τί θεωρεί ο καθένας ¨απόλυτο¨ και αυτό εμπεριέχει σχετικότητα , μιας και μιλάμε για υποκειμενικότητα ... Όταν ένας άνθρωπος ξεκινά να σου μιλάει υποβάλλοντας τον ίδιο του τον εαυτό σε αυτοκριτική, πριν το κάνει για τους υπόλοιπους ίσως θα έπρεπε κάτι να σου πει... Όταν επίσης κάποιος χρησιμοποιεί λέξεις όπως το ¨θεωρώ¨ και το ¨πολλοί¨ , και όχι ¨είναι¨ και ¨όλοι¨ , αυτό επίσης δεν μπορεί να χαρακτηριστεί απολυτότητα...
Έχω γράψει σε προηγούμενες σελίδες -στη σελίδα 6- το γιατί αμφισβητώ το πλειοψηφικό ¨ναι¨... μπορείς να ανατρέξεις αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
A είπα κι εγώ άργησε :laugh:
Ποιός, πότε και που ισχυρίστηκε ότι η αναφορά της vik vik στο αναπηρικό καροτσάκι έγινε με σκοπό να καταδείξει....αποστροφή;
Το αντίθετο μάλιστα, "χρησιμοποίησε" το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό αυτού του ΑΝΘΡΩΠΟΥ για να μεγενθύνει, τον...."θαυμασμό" της για το....άψογο πρόσωπο του! Μου θύμισε τον όρο λαϊκισμός, να στο πω χύμα!

Τα περί αποστροφής και οι διάφοροι συσχετισμοί τώρα, δεν πειράζει, αφήστε το! Κατάλαβε η Μαρίνα κι αυτό, εμένα τουλάχιστον, μου αρκεί! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αναρωτιεμαι με ποσο πιο απλα ελληνικα θα μπορουσε να σου εξηγησει το λογο που το ανεφερε, ωστε να σου γινει αντιληπτο...ιλεος!
Οχι πως θα επρεπε βεβαια...


"Ποιός, πότε και που ισχυρίστηκε ότι η αναφορά της vik vik στο αναπηρικό καροτσάκι έγινε με σκοπό να καταδείξει....αποστροφή;"
Ποιος ισχυριστηκε κατι τετοιο?! (χ2) Ιλεος!
Διαβαζε πιο προσεκτικα αγαπητε...

"Το αντίθετο μάλιστα, "χρησιμοποίησε" το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό αυτού του ΑΝΘΡΩΠΟΥ για να μεγενθύνει, τον...."θαυμασμό" της για το....άψογο πρόσωπο του! "

Να κανει τι? Να μεγεθυνει?! :confused:
Κοιτα που πρεπει να εξηγουνται και τα αυτονοητα...αλλα οχι, υπαρχει κι εκεινη η περιπτωση που καποιος θελει να πει κατι και ας μην εχει, απλα για να το κανει...
Το πλεον λοιπον αυτονοητο ειναι οτι απλα μεσω του παραδειγματος εδειξε πως καποιος της αρεσε ακομα κι εαν επροκειτο για ατομο με κινητικες δυσκολιες, οτι εν ολιγοις δεν κανει διακρισεις και το οποιο ανεφερε στο παρον θεμα, διοτι ΑΥΤΟ ακριβως συζηταμε!
(χ3 Ιλεος)

(στο χ4 καιγεσαι και επειδη ηδη εχεις παθει, μην το προκαλεσεις, ντε!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγω συμφωνώ με τη Βικυ..Όλοι πρέπει να παραδεχτουμε πως την πρώτη εντυπωση την παίρνουμε απο την εμφανιση καποιου και όχι απο τα εσωτερικά του χαρισματα...Ιλεος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Eπαναλαμβάνω ότι τουλάχιστον ένα 80% απ'όσους αβίαστα απαντάνε σε θεωρητικό επίπεδο ¨ναι, μπορώ να συνάψω σχέση με αμεα, με την ίδια ευκολία που θα μπορούσα να συνάψω με οποιονδήποτε¨ πολύ απλά δεν το πιστεύω! Στη θεωρία μας αρέσει να είμαστε ¨υπεράνω¨, και ¨ανθρωπιστές¨, αλλά η πράξη που βιώνω σε επαγγελματικό επίπεδο καθημερινά άλλα catαμαρτυρά... Γιατί ενοχλείστε όταν γράφω ότι αντιμετωπίζω με καχυποψία, ως υποκριτικά, τα θεωρητικά ¨ναι¨ ;;; Στην πράξη θα αναιρούνταν εν ριπή οφθαλμού τα περισσότερα από αυτά...
Για να βρω ¨συνοδό¨ για ένα τυφλό μέλος στο ΚΑΠΗ για μια εκδρομή - δηλ. να το επιβλέπει , να το βοηθάει κτλ- εισπράττω 100 ¨όχι¨, και 5 ¨ναι¨.... Εκ των οποίων 5 ¨ναι¨ , πιστεύω ότι ουσιαστικά ¨ναι¨ είναι τα 2, τα υπόλοιπα ίσως είναι ¨ντρέπομαι να πω όχι, πώς θα με χαρακτηρίσει η κοιν.λειτουργός...¨ . Και μιλάμε για μια απλή μονοήμερη εκδρομή, όχι για σχέση ζωής και συμβίωση...
Τις περισσότερες φορές που το μέλος αυτό έχει μπει σε μαγαζί να ψωνίσει , το κλέβουν ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!
Όταν αναζητάω ταξί συνοδεύοντας άτομο με ¨π¨ ή με απλό μπαστούνι , αναγκάζομαι να το βάλω πιο πίσω, κοινώς ¨να το κρύψω¨, και αφού σταματήσει το ταξί, το φωνάζω για να το βάλω μέσα....
Όταν κυκλοφορώ καθημερινά με αμεα τα γύρω βλέμματα είναι σαν να κοιτάζουν ανθρώπους με 5 ποδια και 2 κεφάλια...
Δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία των αμεα συνάπτουν σχέσεις μεταξύ τους σε ποσοστό 85%...
Πράγματι είναι μια αλήθεια που -
όπως όλες οι αλήθειες- πονάει, συμφωνώ, ... Αλλά με το να εξοραϊζουμε τα πράγματα, απαντώντας υποκριτικά και μεγαλόψυχα ¨ναι¨ δυστυχώς δεν αλλάζουν νοοτροπίες...Απλά στρουθοκαμηλίζουμε...
Είμαστε από τις πλέον απαίδευτες χώρες σε ότι αφορά αμεα, σε ότι αφορά μέτρα για μια ποιοτικότερη ζωή των αμεα, είμαστε οι απόγονοι του Καιαδισμού, και δεν θεωρώ ότι έχουμε απεμπολίσει πολύ του Καιαδισμού τελικά στην ουσία...
Φέρνω ως παράδειγμα, την υποτιθέμενη Πρόνοια στη χώρα μας ( ; ) όπου ένα άτομο με 1 πόδι,ή ένας τυφλός, που κανονικά θα έπρεπε να δικαιούται το επίδομα αναπηρίας 67% εφ'όρου ζωής , μπαίνει στην παράλογη διαδικασία να επανεξετάζεται κάθε 2-3 χρόνια, για να επανεξεταστεί τι;;; αν φύτρωσε πόδι;;; δεν ξέρω... και πάμε και ερχόμαστε κάθε 2-3 χρόνια, και υποβαλλόμεθα σε μία τρελλή γραφειοκρατία....
Έτσι βιώνω τα πράγματα... οπότε έχω κάθε λόγο να μην θεωρώ αντιπροσωπευτικό και ρεαλιστικό δείγμα το αυθόρμητο πλειοψηφικό θεωρητικό ¨ναι¨, αντιπαραβάλοντάς το με τη ζοφερή πραγματικότητα που βιώνω...


Σεβαστό, ωστόσο ακόμα και το τί θεωρεί ο καθένας ¨απόλυτο¨ και αυτό εμπεριέχει σχετικότητα , μιας και μιλάμε για υποκειμενικότητα ... Όταν ένας άνθρωπος ξεκινά να σου μιλάει υποβάλλοντας τον ίδιο του τον εαυτό σε αυτοκριτική, πριν το κάνει για τους υπόλοιπους ίσως θα έπρεπε κάτι να σου πει... Όταν επίσης κάποιος χρησιμοποιεί λέξεις όπως το ¨θεωρώ¨ και το ¨πολλοί¨ , και όχι ¨είναι¨ και ¨όλοι¨ , αυτό επίσης δεν μπορεί να χαρακτηριστεί απολυτότητα...

Έχω γράψει σε προηγούμενες σελίδες -στη σελίδα 6- το γιατί αμφισβητώ το πλειοψηφικό ¨ναι¨... μπορείς να ανατρέξεις αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις....:)



Δε διαφωνω πως εκτος χορου πολλα τραγουδια λεγονται...
Επισης δε διαφωνω με το οτι γενικοτερα τα ατομα με ειδικες αναγκες βιωνουν τον κοινωνικο ρατσισμο σε πολυ μεγαλο ποσοστο απο τους συνανθρωπους τους...
Διαφωνησα με το οτι χαρακτηρισες υποκριτικες τις απαντησεις καποιων ή των περισσοτερων (δεν εχει σημασια) μελων, οι οποιοι εστω και αβιαστα, οπως παρατηρησες, δηλωσαν πως θα δημιουργουσαν σχεση, απο τη στιγμη που αυτα τα μελη δεν τα γνωριζεις, οποτε δεν μπορεις να ξερεις και πως κατεληξαν σε αυτην τους την αποψη. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...
Εκτος πια, εαν δεν σε αντιληφθηκα και δεν αναφεροσουν στις απαντησεις των μελων, αλλα στο συνολο της κοινωνιας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

Tο πάθος σου αυτό να σε κάνουν κομμάτια για χάρη των...."φίλων" σου, με τρελαίνει και μακαρίζω την τύχη τους :redface:

αλλά....... :sly:

Κοίταξε καλή κυρά, εάν πιστεύεις ότι θα σε πάρω από το χεράκι (ftoy ftoy στον κόρφο μου) να σου δείξω τα μονοπάτια του ορθολογισμού, απατάσαι πλάνην οικτρά!

Επίσης, δεν θα σε ακυρώσω (περισσότερο) κάνοντας παράθεση του "ποιός ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο" .... γενικά μου αρέσει να αφήνω τους άλλους να νομίζουν πως κερδίζουν!
Εσένα ειδικά, ακόμη περισσότερο! :D

ΤΕΛΟΣ (και κυριολεκτώ) διότι παρασέρνουμε κόσμο όπως η κατερίνα πχ, που πήρε τον δρόμο για το βουνό πιστεύοντας πως πάει για θάλασσα μεριά, ΔΕΝ είναι παραδείγματα αυτά κατά των....διακρίσεων! ;)
Είναι κλασικές ΣΤΗΜΕΝΕΣ γλοιώδεις υποκρισίες! Σαφές ή πιστεύετε πως απευθύνεστε σε βλάκες; (όχι βέβαια πως λείπουν και αυτοί)

θα με αφήσεις τώρα να τελειώσω μια πραγματικά σοβαρή συζήτηση που έχω κάπου αλλού ή θα συνεχίσεις με ...."άλλα λέει η γιαγιά μου (παππούς σου εν προκειμένω) άλλα ακούν τα αφτιά μου" ; Πες πριν βγω! :P

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.

Δε διαφωνω πως εκτος χορου πολλα τραγουδια λεγονται...
Επισης δε διαφωνω με το οτι γενικοτερα τα ατομα με ειδικες αναγκες βιωνουν τον κοινωνικο ρατσισμο σε πολυ μεγαλο ποσοστο απο τους συνανθρωπους τους...
Διαφωνησα με το οτι χαρακτηρισες υποκριτικες τις απαντησεις καποιων ή των περισσοτερων (δεν εχει σημασια) μελων, οι οποιοι εστω και αβιαστα, οπως παρατηρησες, δηλωσαν πως θα δημιουργουσαν σχεση, απο τη στιγμη που αυτα τα μελη δεν τα γνωριζεις, οποτε δεν μπορεις να ξερεις και πως κατεληξαν σε αυτην τους την αποψη. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...
Εκτος πια, εαν δεν σε αντιληφθηκα και δεν αναφεροσουν στις απαντησεις των μελων, αλλα στο συνολο της κοινωνιας μας.
Ειδικά η πρώτη πρόταση που έγραψες με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη!:) (περί χορού και τραγουδιών)
Και εκεί συνοψίζεται γενικότερα η θέση μου όταν ακούω συζητήσεις για gay, για αμεα, για άτομα με¨διαφορετικότητα¨, κτλ ... Ασυνείδητα και εντελώς αυθόρμητα μου βγαίνει να κρατήσω μια πισινή και μια απόσταση (και αμφισβήτηση) από τα τραγούδια που λέγονται...;)
Πιστεύω -στην πλειοψηφία- ότι άλλη θα ήταν η θέση κάποιου αν μιλούσε για τα αμεα ως μια μακρινή ομάδα που δεν αγγίζει τον μικρόκοσμό του (¨αποδέχομαι , αγαπώ, θα μπορούσα να ερωτευτώ¨ μπλα,μπλα, μπλα, κτλ ) , και άλλη θα ήταν η στάση του στο ενδεχόμενο της σκέψης να γίνει γονιός ενός αμεα....:hmm: Φαντάζομαι δεν θα ήταν το ίδιο δεκτικός στην ιδέα, όσο ήταν όταν μιλούσε για αμεα που δεν τον αγγίζουν ΑΜΕΣΑ και που είναι σε απόσταση ασφαλείας από αυτόν... Όπως και για τους gay... Άλλη, ίσως, η τοποθέτηση κάποιου για τους gay γενικά, (¨αποδέχομαι,no problem ¨μπλα,μπλα,μπλα, κτλ), και άλλη η στάση του ίδιου ανθρώπου όταν διαπιστώσει ότι ο γιος του είναι gay...:hmm: Ίσως!
Αν το εκφράζω απόλυτα, ή αν το ερμηνεύεις ότι το εκφράζω απόλυτα, νομίζω λίγη σημασία έχει τελικά σε σχέση με ένα τόσο σοβαρό κοινωνικό θέμα, ή σε σχέση με την ευρύτερη στάση μας απέναντι σε αυτό, που είναι somehow συνιστώσα κοινωνικής παθογένειας......
Επίσης, λίγη σημασία σε σχέση με το τεραστιο αυτό θέμα, έχει αν αναφερόμουν στις απαντήσεις των μελών ή στο σύνολο της κοινωνίας μας... Και στα δύο ίσως,γιατί να πρέπει να διαχωριστούν; -το ίδιο και το αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι ;;; - Αναφερόμουν λοιπόν αμφίδρομα, αφενός, στις απαντήσεις των μελών ως αντιπροσωπευτικού ( ; ) δείγματος και υποσυνόλου της κοινωνίας μας και στις απαντήσεις του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου, ως καθρέφτη του υποσυνόλου των μελών -εσένα, εμένα κτλ...-.
Το αντικείμενο που επέλεξα να εξειδικευτώ είναι τα αμεα, και ήταν συνειδητη επιλογή μου... Τώρα αν όταν δούλευα με αμέα, με ρωτούσαν συνεχώς ¨πώς μπορείς και κάνεις αυτή τη δουλειά;;;¨, με κοιτούσαν σαν εξωγήινη όταν απαντούσα ¨μου δίνει ζωή¨... τί να πω...(μεγάλη ιστορία και ψυχαναλυτικό το πώς και το γιατί, που να εξηγώ τώρα... ) ή όταν δούλευα στον ξενώνα με τους φορείς του aids (συνειδητή, συνειδητότατη επιλογή και επιθυμία, όχι ¨έκατσε¨ να πάω εκεί και πήγα- αν και μη νομίζεις ότι το συγκεκριμένο πλαίσιο είχε και την τρελλή ζήτηση... γιατί άραγε? :hmm: ) με ρωτούσαν ¨πώς μπορείς και το κάνεις αυτό;;;¨ και απαντούσα ¨μου δίνει ζωή, γεμίζω τις μπαταρίες μου από αυτούς τους ανθρώπους , με το να συμβάλλω στο να γεμίζουν και αυτοί τις δικές τους¨... Ακούγεται λίγο διαστροφικό, αλλά και εκεί , και εδώ (για να μην βάζω απόσταση)είναι δουναι και λαβείν...
Έχω πολύ δρόμο να διανύσω ακόμα σε σχέση με τα αμεα , έχω πολλά να μάθω, και να διαχειριστώ, και να αναθεωρήσω ξανά και ξανά... το βασικότερο είναι ότι μου αναγνωρίζω θετική προδιάθεση... και αυτό είναι μια καλή αφετηρία για όλους μας... τώρα συζητήσεις περί έρωτος με αμεα μου φαίνονται παρακινδυνευμένες... πώς να ζητήσεις σε μια κοινωνία να τρέξει, όταν δεν έχει μάθει καν να περπατάει σχετικά;;;;
Αυτά!:)
Καλημέρα!:)
υγ. ετοιμάζομαι-και έχω αργήσει- να συνοδέψω ¨αμεα¨ σε νοσοκομείο... Τα γύρω βλέματα και η αντιμετώπιση είναι αυτά που με ¨εξοπλίζουν¨ με αυτή τη στάση, που ερμήνευσες ως απόλυτη... και ίσως και να έχεις δίκιο... μπορεί και να μου έχει ξεφύγει και να είναι... Όταν θεωρείς κάτι-κάποιους πολύ αγαπημένο-ους, ίσως υπεραμύνεσαι, και σου βγαίνει με απόλυτο τρόπο!:) Αυτό δεν το θέλω , δεν είναι πάντως στις αρχικές προθέσεις μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...το βασικότερο είναι ότι μου αναγνωρίζω θετική προδιάθεση... και αυτό είναι μια καλή αφετηρία για όλους μας...
Μα τι παραπάνω από θετική προδιάθεση νομίζεις πως εκφράζει αυτός που δεν απέρριψε το ενδεχόμενο μιας σχέσης με ένα άτομο με ειδικές ανάγκες;
Αναγνωρίζοντας πως ένα -έστω πολύ μικρό- κομμάτι του κοινωνικού συνόλου, επιλέγει να μην διαχωρίζει τα άτομα με ιδιαιτερότητες από το σύνολο (με τον τρόπο που το ανέφερε ο Νωέας), θα ήταν μια καλή αφετηρία για σένα να δεις πως σιγά-σιγά η κοινωνία αλλάζει και δεν έχεις μόνον εχθρούς στο έργο σου.

Δεν σου είπε κάτι περισσότερο και η Νεράιδα από το ότι αν εσύ είσαι ικανή να πάρεις συνειδητά μια απόφαση, δε μπορεί, θα υπάρχουν κι άλλοι εξίσου ικανοί.


--
Άτομα με ιδιαιτερότητες είμαστε όλοι και δεν αξίζει ίσως να κάνουμε ειδικά θέματα για το αν θα συνάπταμε σχέση με Αμέα, αλλοδαπό, χωρισμένο, άνεργο, χοντρό, αριστερό/δεξιό κτλ.
Καθένας από εμάς, για κάποιον άλλον είναι φρικιό - (και ευτυχώς για κάποιους παραμένει τίτλος τιμής).
Υπάρχουν άλλωστε πολύ γοητευτικά και δυναμικά ...φρικιά (Temple Grandin)(Aimee Mullins) ικανά να εμπνεύσουν τον οποιονδήποτε, όπως υπάρχουν κι εκείνοι που είναι ικανοί να γοητεύονται απ' αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν σου είπε κάτι περισσότερο και η Νεράιδα από το ότι αν εσύ είσαι ικανή να πάρεις συνειδητά μια απόφαση, δε μπορεί, θα υπάρχουν κι άλλοι εξίσου ικανοί.
Αν κατάλαβα καλά η συζήτηση γίνεται γύρο απο το ποσοστό(μεγάλο) των στεκιτων που δήλωσαν “no problem” και τη διαπίστωση (της Μαρινα) ότι στην πραγματικότητα υπάρχουν πολύ, πολύ λιγες τέτοιου τύπου σχέσεις.
Ας πουμε οτι μερικοί απάντησαν χωρίς να ζυγίσουν ιδιαίτερα την ερώτηση, άλλοι για να φανούν κουλ και άλλοι γιατί το πιστεύουν ή το βιώνουν και όλα.
Που είναι η διαφωνία?:hmm:
Μην μας κάνει τώρα η αναλυση της διατύπωσης να γεμίσουμε τρεις σελίδες.



Να αμφισβητεί ότι υπάρχουν και άλλα άτομα ικανά για τέτοια επιλογή δεν είδα πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Που είναι η διαφωνία?:hmm:
Δεν έχω καμία διάθεση να εμπλακώ σε αυτή τη διαφωνία (αν υπάρχει). Απαντώ κυρίως με αφορμή αυτό:

Συγνώμη, αλλά μία αβίαστα θετική απάντηση σε αυτό το ερώτημα, θα την δω με μια σχετική επιφυλακτικότητα και καχυποψία...:hmm:
και λέω πως θεωρώ ως "θετική προδιάθεση" τις απαντήσεις που η Μαρίνα βλέπει με σχετική επιφυλακτικότητα και καχυποψία.
Άλλωστε όπως λέει και ο Ν.Δήμου, για την επιτυχία ενός διαδικτυακού διαλόγου, είναι απαραίτητος ο ακόλουθος κανόνας:
Δεν αμφισβητούμε την ειλικρίνεια του άλλου, εκτός αν έχουμε τρανταχτές αποδείξεις. Όπως στα δικαστήρια ο κατηγορούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί ένοχος, έτσι και στην συζήτηση.

Κανόνας δεύτερος: μαζί με το τεκμήριο της αθωότητας, υπάρχει και το τεκμήριο της ειλικρίνειας.


Να αμφισβητεί ότι υπάρχουν και άλλα άτομα ικανά για τέτοια επιλογή δεν είδα πάντως...
Εγώ αυτό ακριβώς βλέπω, εδώ και πολλά ποστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αν θα συνάπταμε σχέση με Αμέα, αλλοδαπό, χωρισμένο, άνεργο, χοντρό, δεξιο/αριστερό κτλ.



Όχι και με αριστερό ρε γμτ... πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει κάποιος :no:




Υγ.

Εντάξει η Βικβικ μας πείθει ότι δεν ενδιαφέρεται για το αν το αντικείμενο του φατσικού πόθου της είναι αμέα.
Σκεφτήκατε ότι το πρόβλημα θα ήταν η οικογένειά της και οι φίλες της; :P


υγ2. επειδή κανείς δεν έχει συμβόλαιο με τον Θεό ότι είναι και θα είναι υγιής και αρτιμελής μέχρι να πεθάνει, ας τοποθετούμαστε όλοι κάπως πιο χαλαρά.

υγ3. λολ, τι είπα ο άνθρωπος "υγιής μέχρι να πεθάνει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΑΓΑΝΟ ΖΟΥΛΑΠΙ!

Νεοφερμένος

Ο ΦΑΓΑΝΟ ΖΟΥΛΑΠΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αφου η ερωτηση αναφερεται,εαν καταλαβα καλα,σε ερωτικη σχεση/συντροφικοτητα-κατ'εμε-δε νομιζω καποιος να ειναι ρατσιστης καποιος εαν πει "οχι".
Τοτε θα επρεπε να θεωρηθει ρατσιστης εαν πει "δεν τα φτιαχνω με ψηλες" η' "δεν τα φτιαχνω με "μαλλιαδες"(λολ) κ.ο.κ.
Ειναι μια επιλογη.Σε περιπτωση ομως που κατακρινεις καποιον που επελεξε να ειναι με ενα ΑΜΕΑ,εισαι ρατσιστης.Σε περιπτωση που δεν κανεις παρεα και φερεσαι υποτιμητικα η' με αγενεια,εισαι ρατσιστης.Εχω την εντυπωση πως το θεμα ειναι να αποδεχεσαι πως ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα και την ιδια δυνατοτητα προσβασης σε ευκαιριες,πως δεν υπαρχουν β' διαλογης ανθρωποι,απλα διαφορετικοτητα.Οπως μπορει να διατηρηθει παραλληλα η δυνατοτητα αυτοπροσδιορισμου και αλληλοσεβασμου ατομικων επιλογων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annapapa

Νεοφερμένος

Η αννα βασιλικη παπαδιονυσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα μπορουσα..γιατι παντα μ αρεσε να βρισκομαι σε καταστασεις που ιντριγκαρουν τον εγκεφαλο και τη ζωη μου και με αναγκαζουν να δω τι κρυβεται πισω απο τις γραμμες...μου αρεσαν τα δυσκολα...και επισης θαυμαζα παντα εκεινους που επειδη ειναι τοσο αξιοπρεπεις δεν επιτρεπουν με τη σταση τους στη ζωη να τους λυπηθεις αλλα μαλλον σε αναγκαζουν να ληπυθεις εσενα που εχεις περισσοτερες ευκαιριες και τις χαραμιζεις γιατι εισαι μιζερος ενω εκεινοι αγαπουν τοσο τη ζωη,ειναι ερωτευμενοι με το χιουμορ και το γελιο,και εχουν ενα λαμπερο ηλιο στα ματια τους οσο κι αν στην επιφανεια τα ποδια τους ειναι αλυσοδεμενα στη γη...ναι..αυτους τους ανθρωπους μπορω ανεπιφυλακτα να τους ερωτευτω..αυτους που τα ματια τους εχουν εναν ηλιο για τη ζωη και για τους ανθρωπους και ξερουν να χαιρονται την αγαπη και οχι να μενουν εγκλωβισμενοι στο σωμα τους..γιατι ξερουν οτι η ψυχη τους μονο αυτη εχει τα φτερα για να πεταξουν !!!
και η πιο μεγαλη πλακα ειναι οτι συνηθως τα ατομα με αναπηρια σε διδασκουν πολυ καλυτερα απο τα βιβλια των σοφων τι παει να πει αξιοπρεπεια,ερωτας για ζωη,λαχταρα για γελια,περηφανεια και δυναμη ψυχης!!αν αυτα τα στοιχεια δεν ειναι ερωτευσιμα τοτε ποια ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
και η πιο μεγαλη πλακα ειναι οτι συνηθως τα ατομα με αναπηρια σε διδασκουν πολυ καλυτερα απο τα βιβλια των σοφων τι παει να πει αξιοπρεπεια,ερωτας για ζωη,λαχταρα για γελια,περηφανεια και δυναμη ψυχης!!αν αυτα τα στοιχεια δεν ειναι ερωτευσιμα τοτε ποια ειναι??

Μην τα παραλέμε κιόλας! Το ότι κάποιος είναι ανάπηρος δεν σημαίνει ότι έχει οπωσδήποτε και τις ποιότητες που αναφέρεις. Το ΑμεΑ συνήθως είναι άνθρωποι με προτερήματα και ελαττώματα όπως εγώ κι εσύ. Και ναι μεν κάποιοι είναι πρότυπα και πηγή έμπνευσης, ξέρεις όμως πόσοι είναι ιδιόρρυθμοι, κομπλεξικοί, υστερόβουλοι, αγενείς ή ακόμα και ρατσιστές (μιλάμε για πολύ ρατσισμό); Ο καθένας μας είναι μοναδικός και το ίδιο ισχύει για τα ΑμεΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

galla

Νεοφερμένος

Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγω πιστευω,οτι αν ενας ανθρωπος σε ολοκληρωνει,πρεπει να τον εχεις στη ζωη σου.Αν πεσεις στην παγιδα τι θα πει ο κοσμος,ειναι σαν να αγορασεις ρουχα σε νουμερο αλλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;


Αμέ:yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top