Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Κάθε πότε πάτε εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 97)
  • Κάθε εβδομάδα

    Ψήφοι: 11 11.3%
  • Μια φορά το μήνα

    Ψήφοι: 6 6.2%
  • Μια φορά το τρίμηνο

    Ψήφοι: 14 14.4%
  • Μια φορά το χρόνο

    Ψήφοι: 31 32.0%
  • Πότε

    Ψήφοι: 35 36.1%

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Όποτε μπορώ... Όποτε δηλαδή μου το επιτρέπουν οι συνθήκες και οι δυνάμεις μου... Μπορεί για κάποια φάση να πηγαίνω κάθε εβδομάδα και μετά λόγω υποχρεώσεων να έχω να πατήσω για κάνα δύο μήνες... παλιότερα πήγαινα μόνο την ημέρα του Πάσχα επειδή το έβρισκα τελείως ανούσιο αφού δεν καταλάβαινα... Χριστό!(με όλες τις έννοιες) Κανείς δεν μου το επέβαλλε να πηγαίνω ούτε κάποιος με συμβούλεψε... Απλώς με τράβηξε... Είμαι αντίθετη στο να αναγκάσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον να κάνει κάτι που είτε δεν θέλει ή δεν καταλαβαίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariagezz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 239 μηνύματα.
πηγαίνω σπάνια. δεν πιστεύω ότι το να πηγαίνουμε στην εκκλησία μας κάνει αυτόματα καλούς χριστιανούς! οι πράξεις και τα λόγια είναι κατά τη γνώμη μου αυτά που μετράνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zopy

Νεοφερμένος

Η Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν πατάω σχεδόν ποτέ. Μόνο όταν έχω να πάω σε καμιά βάπτιση ή γάμο κοντινού προσώπου. Απουσιάζω συνειδητά, γιατί είμαι άθεη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το να πας ή όχι στην εκκλησία, το να πας και να τσατίζεσαι με αυτούς που κάνουν φασαρία, το να λες οτι είσαι αμαρτωλός-ή και άλλες σκέψεις ακόμα, δεν αποτελεί δίλλημα, ούτε και αμαρτία με την έννοια του εγκλήματος. (μικρού ή μεγάλου).
Θα ξεκινήσω απο την ερμηνεία της <<αμαρτίας>>.
Αμαρτία = αστοχία
Και μη μου πείτε οτι δεν αστοχείτε στην συμπεριφορά σας απέναντι σε αυτούς που συναναστρέφεστε, αλλά και στον εαυτό σας.

Το αυτεξούσιο έχει ο κάθε άνθρωπος στην θρησκεία μας και τα λάθη είναι αυτά που προκαλούν τις πτώσεις μας, όπως το να είσαι παντρεμένος-η και μετά απο μια κραιπαλώδη νύχτα να αγκαλιάζεις και να φιλάς το μερικών μηνών παιδάκι σου μεταφέροντας το άρωμα (και όχι μόνο), όλων αυτών που συνευρέθηκαν μαζί σου.
Αλλά υπάρχει και το αντίθετο, που σε θέλει να υπομένεις τα πάντα δίπλα στον-ην σύντροφό σου και αυτό λέγεται <<ευλογία>>.Αν δεν ζήσεις την διαφορά, απλά δεν μπορείς να έχεις γνώμη.:redface:


Μη θαρρείτε πως θεωρώ εαυτόν μου παράδειγμα προς μίμηση.
Μέγιστη η αναξιότητα μου να σας διδάξω. Πιστεύω οτι όσο μεγαλύτερες είναι οι πτώσεις -λάθη σου, τόσο μεγαλύτερη είναι η δύναμη που αντλείς προσευχόμενος-η στην εκκλησία, αλλά και εκτός εκκλησίας. Αδιαλείπτως προσεύχεστε, μας προτρέπουν άνθρωποι σαν και εμάς, οι οποίοι έφτασαν σε μοναδικά επίπεδα πνευματικότητας.
Δεν θα συνεχίσω άλλο, μη σας κουράσω. Θα πω μοναχά οτι η εκκλησία δεν είναι ο σκοπός, αλλά το μέσο. Κατα συνέπεια και οι εκπρόσωποι και όσοι-ες (κοτσομπολεύουν-ομιλούν κατα την διάρκεια της λειτουργίας), δεν είναι δυνατό να χαρακτηρίζονται ως άξιοι και ανάξιοι απο εμάς και ο λόγος είναι οτι είτε με άξιους είτε με ανάξιους, εμείς θα συνεχίσουμε να αστοχούμε(αμαρτάνουμε) και αυτοί θα συνεχίσουν να μας δέχονται στην ειλικρινή μετάνοια μας. Αρα, μετρήσιμο στοιχείο, δεν είναι η συχνότητα εκκλησιασμού μας, αλλά η σωστή αντίληψη απο μέρους μας του χώρου και της σχέσης μας με αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ενδιαφέρον στατιστικό συμπέρασμα (θα) βγάλουμε.
Για να δούμε

Έχω δυο απορίες όμως, όσοι πάτε κάθε εβδομάδα γιατί το κάνετε αυτό;
Και όχι πάτε κάθε τρίμηνο ή κάθε χρόνο γιατί συνεχίζετε να επισκέπτεστε την εκκλησία και δεν θεωρείτε τον εαυτό σας μη χριστιανό;

Υ.γ.: Άθεος εγώ, έχω να πάω Εκκλησία από Αρχές γυμνάσιου :P

αν καποιος δεν παει εκκλησια καθε βδομαδα και παει ας πουμε μια φορα το τριμηνο αυτο θα πει οτι ειναι αθεος?νομιζω οτι η θρησκεια μας μας διδασκει οτι ο θεος βρισκεται παντου αρα γινεται καποιος να προσευχηθει και στο σπιτι του.

αυτο που δεν καταλαβαινω με την εκκλησια ειναι το γιατι χρειαζεται καποιος χριστιανος μεσολαβητη (την εκκλησια και τους ρασοφορους της) για να επικοινωνησει με τον θεο; Επισης το θεωρω ακρως υποτιμητικο να συχναζεις σε εναν τοπο που σε θεωρουν αμαρτωλο απο την ημερα της γεννησης σου.

Ολοι εχουμε βαπτιστει ΧΟ ΧΩΡΙΣ την θεληση μας. Επειδη με βαπτισαν χωρις την θεληση μου δεν σημαινει οτι πρεπει να μου κανουν και πλυση εγκεφαλου στο σχολειο, ουτε οτι πρεπει να γνωρισω την θρησκεια "μας". Επιλογη μου ειναι να πιστευω σε οτι θελω και κανεις δεν εχει το δικαιωμα να μου επιβαλλει την πιστη που θα ακολουθησω, ειτε αυτος ο κανενας λεγεται σχολειο, ειτε οικογενεια, ειτε κρατος, ειτε οτιδηποτε.

Επιπλεον δεν χρειαζομαι καμια εκκλησια να διαμορφωνει την συνειδηση μου. Δεν δρω με βαση το ευαγγελιο αλλα με βαση την ανθρωπια. Επισης αυτο που δεν ανεχομαι ειναι μια θρησκεια ανθρωποκεντρικη που βαζει πανω απο ολα τον ανθρωπο λες και δεν υπαρχουν αλλες μορφες ζωης. Μια θρησκεια που θεωρει τον ανθρωπο ως το ανωτερο ων μου προκαλει αηδια.

μου φαινεται οτι υπερβαλλεις λιγο!στο σχολειο απ'οτι θυμαμαι δεν μαθαιναμε μονο για το Χριστιανισμο αλλα και αλλες θρησκειες,οπως επισης θυμαμαι το βιβλιο των θρησκευτικων περισσοτερο μιλουσε για αγαπη παρα καποια πλυση εγκεφαλου.Κανεις δεν σε πιεσε για τιποτα,εσυ κρινεις αμα συμφνεις με καποια πραγματα τα αποδεχεσαι αμα δεν συμφωνεις δικαιμα σου.Δηλαδη τη πλυση εγκεφαλου που την ειδες εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
μου φαινεται οτι υπερβαλλεις λιγο!στο σχολειο απ'οτι θυμαμαι δεν μαθαιναμε μονο για το Χριστιανισμο αλλα και αλλες θρησκειες

όντως , υπήρχε ένα κεφαλαιάκι μέσα στα 5 βιβλία θρησκευτικών , που κατέληγε ότι όλες οι άλλες θρησκείες μπάζουν από παντού

να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Προσωπικά εκκλησία..πηγαίνω μόνο το Πάσχα..αντε και τον Δεκαπενταύγουστο αλλά ώς εκεί!Καταρχας είναι πολύ βαρετάαα εκεί μέσα ..μια φορά έριξα με΄σα -καταλάθως φυσικά- γουρούνα και να λεέι ο παπάς ''μην πετα΄τε κροκέτεςςς!'' .Σιγά μην είναι και τυροπιτάκιααα!!!Για να μην μακρυγορώ όταν πηγαίνω εκκλησία προσπαθώ με διάφορους τρόπους ν ατο διασκεδασω μπας και περάσει η ωρα...Φυσικά λάθος μου ήταν η κίνηση με τη γουρούνα,δίοτι αποδεικνύει ότι δε σέβομαι τους πιστούς-αλλα δεν ειναι και ολοι αγιοι βρε παιδια απο τη στιγμη που ολοι κουτσομπολευουν και λενε τα νέα τους!Αν ειναι δυνατόν ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
[...]αλλα δεν ειναι και ολοι αγιοι βρε παιδια απο τη στιγμη που ολοι κουτσομπολευουν και λενε τα νέα τους!Αν ειναι δυνατόν ;) .

Όχι, έχεις δίκιο! Να απαγορευτεί πάραυτα στους πιστούς κάθε θρησκείας (και ιδιαιτέρως στους χριστιανούς ορθόδοξους) να λένε τα νέα τους! Όχι, αυτό είναι απαράδεκτο, πράγματι! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εχω να πατησω απ την βαφτιση μου.:P

Seriously, καπου το Πασχα καθε χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Και γω πάντως μόνη μου κάθε Ανάσταση πάω, τι μόνη μου δηλαδή, επειδή πάμε οικογενειακώς, απλώς εννοώ όχι με το σχολείο! και πιο πολύ δηλαδή γιατί γίνεται νταβαντούρι μου πυροτεχνήματα και δε συμμαζεύεται... Με το σχολείο πάλι, όσο μπορώ προσπαθώ να την κοπανάω ή να βγαίνω έξω. Προσωπικά αρνούμαι να πιστέψω στο Θεό έτσι όπως το παρουσιάζουν οι θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
εχω παει μια φορα, εδω.
Μου αρεσε το κτιριο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
εχω παει μια φορα, εδω.
Μου αρεσε το κτιριο.



Εγώ έχω πάει περισσότερες εκεί. Ή πολύ θρήσκος είμαι, ή πολύ γαμάτος και λεφτάς και θα με προσέξουν τώρα τα γκομινάκια που διαβάζουν το θέμα νομίζοντας ότι αν μου κάτσουν θα τις πάω κι αυτές στο Παγίσι...:redface:

Come on for cryin' out loud...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ποτε,τουλαχιστον με την θεληση μου.
Αν και οποτε κανω Πασχα με την οικογενεια παντα με τραβανε με το ζορι στην εκκλησια για την ανασταση.
Αλλα ουτε σταυρους κανω,ουτε μετανοιες.Και για καποιο περιεργο λογο,το κερακι μου συνεχεια σβηνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μόνο το Πάσχα και τα Χριστούγεννα.




Σώσον Κύριε το λαό σου....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στις κηδείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν πάω ποτέ. Σε βαφτίσια δεν έχω πάει γιατί ούτε γνωστούς με πιτσιρίκια έχω ούτε θα πηγαινα να βλέπω τον παπά να βασανίζει ένα μωρό. Τώρα που το σκέφτομαι ούτε γάμος μου έχει τύχει αλλά και πάλι αν δεν ήταν πολύ φιλικό μου πρόσωπο δεν νομίζω να πήγαινα. Απλή βαρεμάρα κ μου τι δίνει κ το τελετουργικό του θρησκευτικού γάμου αφόρητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Στις κηδείες.

Εγώ δεν πάω ΟΥΤΕ σε κηδείες. Τελευταία φορά πήγα στου παππού μου (σαν χτες 3 χρόνια:() και ειλικρινά με το που με βάλανε στην καρέκλα δίπλα στο φέρετρο και τον είδα παγωμένο με κλειστά τα μάτια μου ρθε να βάλω τα κλάμματα,κοίταξα τον πατέρα μου, κούνησα νευρικά το κεφάλι σαν σινιάλο "δε μπορώ, δεν αντέχω" και πήγα και κάθησα αλλού, μέχρι που δεν άντεχα από το μπούκωμα και βγήκα έξω.

Του λέω "δώσε μου ένα τσιγάρο και δίνε του από δίπλα μου τώρα...", κάτι σαν θλίψη με θυμό μαζί...

Η πρώτη κηδεία που είχα πάει, του ίδιου μου του παππού...

Όχι, να μου λείπουν τέτοιες κηδείες... Προτιμώ να θυμάμαι τον άλλο ζωντανό, με χαμόγελο....

Δεν πάω ποτέ. Σε βαφτίσια δεν έχω πάει γιατί ούτε γνωστούς με πιτσιρίκια έχω ούτε θα πηγαινα να βλέπω τον παπά να βασανίζει ένα μωρό. Τώρα που το σκέφτομαι ούτε γάμος μου έχει τύχει αλλά και πάλι αν δεν ήταν πολύ φιλικό μου πρόσωπο δεν νομίζω να πήγαινα. Απλή βαρεμάρα κ μου τι δίνει κ το τελετουργικό του θρησκευτικού γάμου αφόρητα.

Πολιτικός γάμος ρε συ. Τζίφρες στο Δημαρχείο κι άσε τις γιαγιάδες να κλαίνε που δε θα ρίξουν ρύζια στην εκκληshά......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν πειράζει Βαλ,
θα το ξαναζήσεις αυτό,
μόνο που πλέον
μάλλον θα είσαι στην πλευρά του ...πατέρα.

λολ
λάιφ μπιφορ ντεθ σακς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Δεν πειράζει Βαλ,
θα το ξαναζήσεις αυτό,
μόνο που πλέον
μάλλον θα είσαι στην πλευρά του ...πατέρα.

λολ
λάιφ μπιφορ ντεθ σακς

Μπορεί και να είμαι στην πλευρά του φίλου... Μαθηματικός είσαι. Τι διάολο, κάποτε δε θα αυτοκτονήσεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...πάτε εκκλησία;

Φέτος συνέχεια. :angel:
Σε γάμους και βαφτήσια.
Είχα πολύ καιρό να πάω.
(γιατί είχα πολύ καιρό και να φάω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top