4η διάσταση

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Τι ξέρουμε για την 4η διάσταση. Μέχρι πριν 30 λεπτά νόμιζα πως είναι ο χρόνος.Δείτε το βίντεο και πείτε μου.Τι ισχύει τελικά;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τι ξέρουμε για την 4η διάσταση. Μέχρι πριν 30 λεπτά νόμιζα πως είναι ο χρόνος.Δείτε το βίντεο και πείτε μου.Τι ισχύει τελικά;


Αν θες να κάνεις ένα καλό στον εαυτό σου, μη βλέπεις αυτήν την εκπομπή. Οι άνθρωποι ασχολούνται με φασματοσκοπία (και φιλοσοφία), αλλά πραγματικά στο αντικείμενο της Σχετικότητας και της Κοσμολογίας συχνά κάνουν παρανοήσεις στις διάφορες εκπομπές που βγαίνουν και μιλάνε... Πάρε κανένα εκλαϊκευτικό βιβλίο καλύτερα και διάβασε.

Επί του χρόνου τώρα. Είναι ένα βασικό ζήτημα στη Φυσική, το τι σημαίνει μέτρηση χρόνου. Επειδή βαριέμαι να γράφω, δες το blog ενός συναδέλφου για αυτό το θέμα: https://mavro-oxi-allo-karvouno.blogspot.gr/2013/01/time.html.
Πάντως, ναι, στα πλαίσια της Κοσμολογίας, οι διαστάσεις παραμένουν 4, με τη μία να είναι η χρονική. Αυτό δεν έχει αλλάξει, ό,τι κι αν λένε οι Θεοδοσίου-Δανέζης στο βίντεο (το οποίο παρεμπιπτόντως δεν μου παίζει εμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Έλα ρε,γιατί έτσι; Σκόπευα να τα δω όλα: https://pentaedron-tvseries-sympanpouagapisa.blogspot.gr/2009/02/3.html

''Οι άνθρωποι ασχολούνται με φασματοσκοπία''
Εννοείς στο πανεπιστήμιο που διδάσκουν;

Όσο για το blog,θα το τσεκάρω.Thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έλα ρε,γιατί έτσι; Σκόπευα να τα δω όλα: https://pentaedron-tvseries-sympanpouagapisa.blogspot.gr/2009/02/3.html

''Οι άνθρωποι ασχολούνται με φασματοσκοπία''
Εννοείς στο πανεπιστήμιο που διδάσκουν;

Όσο για το blog,θα το τσεκάρω.Thanks.

Τι να σου πω, βλέπω το blog που λες έχει και άλλες σειρές. Δε βλέπεις το Grey's Anatomy καλύτερα; :P
Κοίτα, σοβαρά, καλό θα ήταν αν τη δεις την εκπομπή, να κρατάς μία επιφύλαξη για αυτά που λέγονται. Πιο καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποιο εκλαϊκευτικό βιβλίο πάντως, επιμένω.

Στο Φυσικό της Αθήνας διδάσκουν. Κάνουν ένα εισαγωγικό μάθημα του πρώτου εξαμήνου στην Αστροφυσική, δύο μαθήματα ιστορίας και φιλοσοφίας της Φυσικής και ενίοτε κάποιες ασκήσεις στα εργαστήρια. Ερευνητικά ασχολούνται με την φασματοσκοπία. Δεν είναι σχετικιστές, δεν είναι κοσμολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Πιο καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποιο εκλαϊκευτικό βιβλίο πάντως, επιμένω.

Έχεις να προτείνεις κάποιο; Πρόσφατα διάβασα το χρονικό του χρόνου.

(Αδιαμφισβήτητα οι 2 αυτοί καθηγητές αποτελούν καθηγητές βιτρίνα.Εσύ που πήγες και στη σχολή θα καταλαβαίνεις καλύτερα τι εννοώ,ποιοι καθηγητές αξίζουν και ποιοι όχι.Φυσική σπoύδασες αν κατάλαβα σωστά,έτσι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχεις να προτείνεις κάποιο; Πρόσφατα διάβασα το χρονικό του χρόνου.

(Αδιαμφισβήτητα οι 2 αυτοί καθηγητές αποτελούν καθηγητές βιτρίνα.Εσύ που πήγες και στη σχολή θα καταλαβαίνεις καλύτερα τι εννοώ,ποιοι καθηγητές αξίζουν και ποιοι όχι.Φυσική σπoύδασες αν κατάλαβα σωστά,έτσι;)

Θα σου πω 2-3 βιβλία που ξέρω ή έχω ακούσει ότι είναι καλά, κυκλοφορούν σε ελληνική μετάφραση και είναι σε λυκειακό επίπεδο:
  • Big Bang - Simon Singh
  • Η Κόμη της Βερενίκης - Γραμματικάκης
  • Ένα σύμπαν από το τίποτα - Lawrence Krauss
  • Το τελευταίο θεώρημα του Φερμά - Simon Singh
  • Το μεγάλο σχέδιο - Hawking
  • Το μικρό βιβλίο της μεγάλης έκρηξης - Graig Hogan

To physics4u έχει μία λίστα με κάποια βιβλία που πρότεινε ο admin του. Μερικά από ό,τι βλέπω στα έχω πει εγώ. Μπες https://www.physics4u.gr/ και πάτα πάνω αριστερά στα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε ένας καθηγητής φυσικής μας έλεγε για 9 διαστάσεις. Πόσες είναι τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ρε ένας καθηγητής φυσικής μας έλεγε για 9 διαστάσεις. Πόσες είναι τελικά;

Αυτό, όμως, ξεφεύγει από τα πλαίσια της Γενικής Σχετικότητας. Λέγοντας 9, εννοούσε 9 χωρικές + 1 χρονική. Από 10 έως και 26 διαστάσεις θεωρούν τα μοντέλα των χορδών ότι υπάρχουν, αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχουν κάποιες πειραματικές ενδείξεις ακόμα για την ισχύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ρε ένας καθηγητής φυσικής μας έλεγε για 9 διαστάσεις. Πόσες είναι τελικά;

Λογικά μιλούσε για την θεωρία χορδών, που δεν ξέρω τι είναι, αλλά έχω ακούσει ότι έχει να κάνει με πολυδιάστατους χώρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό, όμως, ξεφεύγει από τα πλαίσια της Γενικής Σχετικότητας. Λέγοντας 9, εννοούσε 9 χωρικές + 1 χρονική. Από 10 έως και 26 διαστάσεις θεωρούν τα μοντέλα των χορδών ότι υπάρχουν, αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχουν κάποιες πειραματικές ενδείξεις ακόμα για την ισχύ τους.



Τι ακριβώς λέει η θεωρία των χορδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τι ακριβώς λέει η θεωρία των χορδών;

Πριν την θεωρία των χορδών, πιστευόταν ότι τα δομικά συστατικά της ύλης ήταν ουσιαστικά σημεία στον χώρο. Με τη θεωρία των χορδών (που ήρθε σχετικά πρόσφατα), η παραπάνω θεωρία αναδιαμορφώθηκε, και λέγεται ότι τα λεγόμενα "σημεία στο χώρο" είναι χορδές (ή καλύτερα ίνες ενέργειας) που έχουν ως μόνο χαρακτηριστικό το μήκος, και πάλλονται.

Όμως, για να έχει λόγο η ύπαρξή τους πρέπει να υπάρχουν πάνω από 10 χωρικές + 1 χρονική διαστάσεις. Εμείς αντιλαμβανόμαστε τις 4. Μην ψάχνετε ποιες είναι οι υπόλοιπες.

Αν έχω λάθος κάπου παρακαλώ να με διορθώσετε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πριν την θεωρία των χορδών, πιστευόταν ότι τα δομικά συστατικά της ύλης ήταν ουσιαστικά σημεία στον χώρο. Με τη θεωρία των χορδών (που ήρθε σχετικά πρόσφατα), η παραπάνω θεωρία αναδιαμορφώθηκε, και λέγεται ότι τα λεγόμενα "σημεία στο χώρο" είναι χορδές (ή καλύτερα ίνες ενέργειας) που έχουν ως μόνο χαρακτηριστικό το μήκος, και πάλλονται.

Όμως, για να έχει λόγο η ύπαρξή τους πρέπει να υπάρχουν πάνω από 10 χωρικές + 1 χρονική διαστάσεις. Εμείς αντιλαμβανόμαστε τις 4. Μην ψάχνετε ποιες είναι οι υπόλοιπες.

Αν έχω λάθος κάπου παρακαλώ να με διορθώσετε. :P



Δηλαδή οι χορδές είναι κάτι πιο πέρα από τα άτομα που γνωρίζουμε ως δομικά στοιχεία της ύλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Αυτά έχω διαβάσει κι εγώ,χορδές άπειρου μήκους και μηδενικού πλάτους από τις οποία αποτελούνται τα πάντα.Με αυτόν τον τρόπο συνδυάζεται η κβαντομηχανική με την θεωρία της σχετικότητας που οδηγεί στην θεωρία των πάντων,αν και όταν αποδεικτή ποτέ.Η θεμελιωτές είναι εν ζωή μου διαφεύγουν τα ονόματα τους τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Πω τι μυαλο θελει για να συλλαβεις τετοιες ιδεες,οξυνοια, φαντασια συστηματικη σκεψη με εμβελεια,πραγματικα θαυμαζω

ή απλα να ξερεις μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δηλαδή οι χορδές είναι κάτι πιο πέρα από τα άτομα που γνωρίζουμε ως δομικά στοιχεία της ύλης;

Ουσιαστικά, οι χορδές ανάλογα με την συχνότητα που ταλαντώνονται "φτιάχνουν" διαφορετικά είδη σωματιδίων (τα όποια κατ'επέκταση δημιουργούν την ύλη). Επίσης, αν θυμάμαι καλά οι χορδές είναι μονοδιάστατες (δεν έχουν πάχος, αλλά μόνο μήκος).

Damn, δεν τα θυμάμαι καλά. Και δεν νομίζω να απάντησα στην ερώτησή σου. Πρέπει να φάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Άλλη μια θεωρία η οποία υποστηρίζει τις 5 διαστάσεις,μοντέλο βαρύτητας τύπου ΙΙ (type II Randall-Sundrum braneworld gravity model)
Περισσότερα:
https://www.blackstate.gr/new_dimensions.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουσιαστικά, οι χορδές ανάλογα με την συχνότητα που ταλαντώνονται "φτιάχνουν" διαφορετικά είδη σωματιδίων (τα όποια κατ'επέκταση δημιουργούν την ύλη). Επίσης, αν θυμάμαι καλά οι χορδές είναι μονοδιάστατες (δεν έχουν πάχος, αλλά μόνο μήκος).

Damn, δεν τα θυμάμαι καλά. Και δεν νομίζω να απάντησα στην ερώτησή σου. Πρέπει να φάω. :P



Πανεπιστημιακά αυτά έτσι; :spasiklas: :hehe:


Οπότε οι χορδές ανάλογα με την συχνότητα των ταλαντώσεων συνιστούν άτομα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πανεπιστημιακά αυτά έτσι; :spasiklas: :hehe:


Οπότε οι χορδές ανάλογα με την συχνότητα των ταλαντώσεων συνιστούν άτομα; :confused:

Ναι,σωματίδια νομίζω,όχι άτομα(δλδ ηλεκτρόνια κουάρκ κλπ).Το βασικό πρόβλημα θυμόμουν είναι με τα ταχυόνια,σύμφωνα με την αναγκαία ταλάντωση της χορδής,έχουν φανταστική μάζα(ή αλλιώς ο τρόπος υπολογισμού φτάνει σε ένα τετράγωνο της μάζας που είναι <0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάντως είχε έρθει πέρυσι στο σχολείο ο Δανέζης και μου φάνηκε πολύ καλός έτσι όπως τα εξηγούσε και μίλησε και για την 4η διάσταση!...τώρα για φιλοσοφίες δεν μπορώ να πω ότι έλεγε αν και οι εκπομπές του έχουν λίγο μια τάση προς την φιλοσοφία...Παρόλα αυτά εγώ είχα καταενθουσιαστεί εκείνη τη μέρα...(μου τη θυμήσατε πάλι εσείς που ανοίξατε το θέμα):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τι ξέρουμε για την 4η διάσταση. Μέχρι πριν 30 λεπτά νόμιζα πως είναι ο χρόνος.Δείτε το βίντεο και πείτε μου.Τι ισχύει τελικά;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top