Η πρώτη προσελήνωση ήταν ψέμα;

Προσελήνωση ψέμα η πραγματικότητα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ναι, είναι αλήθεια φυσικά και προσγειώθηκε

    Ψήφοι: 42 50.0%
  • Όχι βέβαια προπαγάνδα ήταν, παλι ψέματα λένε

    Ψήφοι: 25 29.8%
  • Πότε έγινε αυτο ρε παιδια; Πήγε κάτι στο φεγγάρι;

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 13 15.5%

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Μπλε θα είναι... αλλά τι ενέργεια θα έχει;
Αυτή που είχε στην αρχή ή μικρότερη;
Σαφώς μικρότερη!
Λάθος. Αν είχε μικρότερη ενέργεια, θα άλλαζε και το χρώμα του.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Το ότι οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετα στη γη φαντάζομαι δεν το έχεις ακούσει ποτέ....
Όχι, γιατί δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ένα ντοκιμαντέρ που θα δώσει τροφή στη συζήτηση μπορείτε να δείτε εδώ.:)
Στο site του BBC, έχει τις εξηγήσεις που δίνουν οι άνθρωποι της NASA στα πιο σημαντικά ερωτήματα για το θέμα.

Τέλος, σύμφωνα με όσα άκουσα να λέει ένας γνωστός Έλληνας αστρονόμος (δε θυμάμαι το όνομά του αυτή τη στιγμή), οι αστροναύτες άφησαν σε μία από τις έξι προσσεληνώσεις τους στην επιφάνεια της Σελήνης μία μεταλλική πλάκα, η οποία είναι σήμερα ορατή ανά πάσα στιγμή απ' όλα τα αστεροσκοπεία του κόσμου...
Όσον αφορά αυτό, έχω να πω ότι μπορεί να έχουμε πάει στη σελήνη, αλλά όχι στις 20 Ιουλίου το '69. Οπότε μπορεί να υπάρχει όντως και η πλάκα και η σημαία, αλλά να τα βάλανε όταν πραγματικά πάτησαν στην σελήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδιά, μην ψαρώνεται απο θεωρίες συνομοσίας. η προσελήνωση έγινε. απλά δοκιμάστε να μπείτε στο youtube, και πατήστε apollo 17 ή apollo 16. τα βίντεο απο αυτές τις αποστολές είναι πραγματικά πολύ καλής ποιώτιτας, και δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να γίναν σε στούντιο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει καθόλου όσα γράψαμε εδώ ή απλά λες την άποψη σου ως τώρα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ένα ντοκιμαντέρ που θα δώσει τροφή στη συζήτηση μπορείτε να δείτε εδώ.:)
Στο site του BBC, έχει τις εξηγήσεις που δίνουν οι άνθρωποι της NASA στα πιο σημαντικά ερωτήματα για το θέμα.
Ήθελα και εγώ να διαβάσω που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το θέμα (τώρα το είδα) και δεν έχει πια τα link.


We're sorry, but this video may not be available.

και

Some areas of the BBC Science & Nature Space site were removed in September 2008.
They were deleted because they were becoming out of date. We're sorry if you can no longer find previous pages.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ήθελα και εγώ να διαβάσω που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το θέμα (τώρα το είδα) και δεν έχει πια τα link.
Δεν μπορώ να το ξαναβρώ δυστυχώς :/:

Βρήκα όμως ένα άλλο άρθρο σχετικό, που για μένα αυτομάτως αποδεικνύει ότι όλο αυτό ήταν ένα ψέμα:
NASA loses original tapes of first moon landing
Χάθηκαν λέει οι γνήσιες κασέτες με την προσσελήνωση. Σιγά σιγά εξαφανίζουν τα στοιχεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το ξαναβρώ δυστυχώς :/:

Βρήκα όμως ένα άλλο άρθρο σχετικό, που για μένα αυτομάτως αποδεικνύει ότι όλο αυτό ήταν ένα ψέμα:
NASA loses original tapes of first moon landing
Χάθηκαν λέει οι γνήσιες κασέτες με την προσσελήνωση. Σιγά σιγά εξαφανίζουν τα στοιχεία :P
Ποιος μπορεί στ' αλήθεια να διαψεύσει, τις διαψεύσεις ενός ψεύτη;;; Προσωπικά, πάντως, δε θεωρώ ότι, ειδικά εκείνη την εποχή του "ψυχρού πολέμου", είχανε πέρασει, "ψεύτικες διαψεύσεις" : ένεκα "διπολισμού"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaspar7342

Νεοφερμένος

Ο gaspar7342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει καθόλου όσα γράψαμε εδώ ή απλά λες την άποψη σου ως τώρα; :)
τα διάβασα όλα, και αποφάσησα να γραφτώ για να πώ και εγώ την άποψη μου. Αρχικά και εγώ ήμουν υπέρ του ότι όλη η ιστορία της προσελήνωση ήταν ψέμα. Οσο όμως ασχολούμουν με το θέμα τόσο και περησότερο άρχισαν αυτές οι θεωρίες να μου φαίνονται γελόιες. Ας μήν ξεχνάμε, οτι οι αμερικάνοι πριν την προσελήνωση του απολλο 11, πραγματοποίησαν μια σειρά απο δοκιμαστηκές αποστολές όπως αυτές του merkuri, του gemini, και τών apollo 4, και 8 που πρροηγήθηκαν του 11. Δεν νομίζω να προετημάζονταν επι 10 χρόνια, και να ξόδευαν δισεκατομύρια, για να γυρήσουν τελικά την προσελήνωση σε στούντιο. εξάλλου, οι ίδιοι οι ρώσοι επιστήμονες έδωσαν συνχαρητήρια στους αμερικάνους για το κατόρθωμά τους, παραδεχόμενοι την ήττα τους. Τώρα όσο αφορά τις φωτογραφίες, και τις θεωρίες με τις σκιές παραθέτω τa παρακάτω βίντεο απο τους mythbusters.(είναι χωρίς υπότιτλους). https://www.youtube.com/watch?v=Wym04J_3Ls0 ,, https://www.youtube.com/watch?v=MtWMz51eL0Y&feature=related Και για την σημαία που κυματίζει:https://www.youtube.com/watch?v=hMBCfuKs9i8&feature=related


Και κάτι ακόμα που ξέχασα, σχετικά με τα κάτοπτρα που τοποθέτησαν οι αστροναύτες στην σελήνη... https://www.youtube.com/watch?v=VmVxSFnjYCA&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
α ωραια, εδω ειμαστε, δεν ειχα προσεξει το τοπικ, οπλιζω το φλογοβολο μου.

υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν οτι δεν εγινε η προσεληνοση το 69?

τι χρειαζεσται για να αλαξετε γνωμη? Φωτογραφια του απολο 11 πανω στη σεληνη μας κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παιδια..οι mythbusters επαληθευσαν πληρως αυτα ου θεωρουνται πλαστα....
δειτε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
βασικά δεν έχω και εγώ καμία αμφιβολία - αλλά όχι σίγουρα για την <<απόδειξη>> σου , άγγελε

οι μυθμπάστερς είναι τηλεοπτική εκπομπή όχι επιστήμονες :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οι μυθμπάστερς είναι τηλεοπτική εκπομπή όχι επιστήμονες

Επιστημονα δεν σε κανει το κωλοχαρτο που γραφει επανω πανεπιστημιο, σε κανει η χρηση της επιστημονικης μεθοδου και η προσηλοση στην αληθεια. Πρεπει να ξεκωλισουμε λιγακι απο την ελληνικη νοοτροπια του πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ναι


αλλά παραμένει τηλεοπτική εκπομπή που ακόμα και αν λαμβάνει υπόψη με πολύ μεράκι 2-3 παραμέτρους , υπάρχουνε άλλες 100 που δεν χωράνε στον τηλεοπτικό χρόνο

εγώ αυτό είπα , από κει και μετά πες ότι θες αλλά μην ασχολείσαι με τα λεγόμενα μου γιατί παρατηρώ μια τάση να διαστρεβλώνεις για να πεις οπωσδήποτε αυτό που σκέφτεσαι και που ενδεχομένως δεν κολλάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το ποστ σου επρεπε να ειχε σταματησει στο ναι

τεσπα ιδου φωτογραφιες απο τις περιοχες προσελληνοσης των απολλο 11-17



τραβηγμενες απο το LRO, πριν κανα μηνα.

βεβαια οχι οτι αυτο θα πησει κανενα απο τους conspirasists γιατι προφανως και αυτο μεσα στην συνωμοσια ειναι (40 χρονια μετα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
το ποστ σου επρεπε να ειχε σταματησει στο ναι


χαίρω πολύ και σένα τα ποστ σου έπρεπε να σταματήσουνε πριν την δημοσιοποίηση
έχεις κανένα επιχείρημα γιατί έπρεπε να είχα σταματήσει εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φυσικά και πήγαν. Οι τύποι που το αρνούνται και βγάζουν αυτές τις φήμες είναι οι Λιακόπουλοι της Αμερικής και θέλουν να πουλήσουν βιβλία και DVDια για σκοτείνες συνομοσίες.
Υπάρχουν πολλές αποδείξεις ότι πήγαν(από τα πετρώματα που έφεραν πίσω έως την παραδοχή της ΕΣΣΔ) αλλά στο τέλος η κοινή λογική είναι αυτή που σε πείθει.
Προσωπικά έχω συζητήσει πολλές φορές με φίλους αλλά και στο νετ γι' αυτό το θέμα και τελικά κατάλαβα ότι πολλοί είναι σαν θρησκόπληκτοι και δεν πείθονται ούτε και από τις πιο τρανταχτές αποδείξεις. Έτσι καλύτερο είναι να τους αφήνεις στα πιστεύω τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
βασικά εγώ πιστεύω το εξής...

1.τα μέσα και η τεχνολογία υπήρχαν για να πάμε στη σελήνη (ήδη ο gagarin είχε πάει στο διάστημα 10 χρόνια πριν)
2.για να οργανωθεί τέτοια πλάνη θα χρειαζόταν παρα πολύ μεγάλος αριθμός συμμετεχόντων, άρα σίγουρα κάποιος αργά ή γρήγορα θα την κάρφωνε την συνομωσία η γενικότερα θα διέρρεαν πληροφορίες.
3. για να οργανωθεί μια τέτοια συνομωσία το κόστος οργάνωσής της και συντήρησής της στά επόμενα χρόνια θα ήταν ανάλογο με το να στείλουν έναν άνθρωπο στη σελήνη, οπότε γιατί πολύ απλά να μην επιλέξουν το δεύτερο??
4. δυστυχώς τα βιβλία του λιακόπουλου κάνουν θραύση μου φαίνεται

(btw το ignoranti...est απο το rome total war δεν είναι?? :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Συμφωνώ. Το ότι δούλεψαν στο σύνολο 500.000 άτομα στο πρόγραμμα Apollo μάλλον το κάνει δύσκολο να ήταν μια μεγάλη πλάνη. Εδώ στο πρόγραμμα Manhattan(για την ατομική βόμβα,1945) που απασχολούσε πολύ λιγότερους και έγινε και τεράστια προσπάθεια να μείνει μυστικό οι Σοβιετικοί είχαν κατασκόπους και μέσα σε 4 χρόνια είχαν την δική τους βόμβα. Άμα η όλη προσπάθεια του Apollo ήταν φάρσα σίγουρα δεν θα το άφηναν να περάσει έτσι.
Η τεχνολογία ήταν αρκετή(μόλις) για ένα πολύ σύντομο ταξίδι στην σελήνη. Έαν έμεναν περισσότερο θα είχαν πρόβλημα με την ακτινοβολία και εδώ πάλι είναι μια ανακρίβεια των συνωμοσιολόγων.

(btw το ignoranti...est απο το rome total war δεν είναι?? :P)
Από αυτό https://www.europabarbarorum.com/ Είναι το καλύτερο modification για το Rome Total War
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Σήμερα σε μια σελίδα είδα ένα link γι' αυτή την ιστοσελίδα: https://www.clavius.org/index.html
Είναι πολύ αναλυτική στις απαντήσεις στα επιχειρήματα των συνομοσιολόγων και θεώρησα ότι πρέπει να την κάνω πόστ.

Υ.Γ Δεν μπόρεσα να κάνω edit το προηγούμενο μου πόστ γι'αυτό έκανα καινούργιο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
αρχίζω να πιστεύω τελικά ότι υπάρχει συνωμοσία από τους συνωμοσιολόγους. Αρχίζω να αναρωτιέμαι γιατί εμφανίζονται τόσες πολλές παράλογες θεωρίες που ουσιαστικά θέλουν να ακυρώσουν ότι κατέκτησαν οι επιστήμες μέχρι τώρα κ να μας γυρίσουν στο παρελθόν να κρεμόμαστε στα δέντρα κ να φοράμε προβιές:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top