Η δύναμη της Αγάπης

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η αγάπη είναι του δούλου φυσικα. Χαστουκίζοντας τον κύριο του μπορεί να τον κάνει ε χμ καλύτερο άνθρωπό...
:όταν φανεί η αγάπη, χάνεται η ελευθερία, στο ίδιο φως με τη δουλεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Στην αγάπη δεν υπάρχουν πια το <<εσύ>> και το <<εγώ>>. γιατί ο εαυτός μας έχει χαθεί μέσα στον Πολυαγαπημένο.

Στην αριθμητική της αγάπης, ένα συν ένα ισούται με το παν και δύο πλην ένα ισούται με το μηδέν.

Τα ζευγάρια που αγαπιούνται κουβεντιάζουν μεταξύ τους για χίλια δυο πράγματα χωρίς να μιλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....

Στην αριθμητική της αγάπης, .... δύο πλην ένα ισούται με το μηδέν.

Τα ζευγάρια που αγαπιούνται κουβεντιάζουν μεταξύ τους για χίλια δυο πράγματα χωρίς να μιλάνε.
Δηλαδή η αγάπη μπορεί να είναι, και ιδιοτελής;:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Η πραγματική αγάπη είναι αυτή που πάντα και για πάντα παραμένει αναλλοίωτη, είτε της προσφέρουν το παν είτε της αρνούνται το παν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η πραγματική αγάπη είναι αυτή που πάντα και για πάντα παραμένει αναλλοίωτη, είτε της προσφέρουν το παν είτε της αρνούνται το παν.

Aδύνατο να παραμείνει αν της αρνηθούν τα πάντα. Μπορεί να είναι ένα ανώτερο μέγεθος - όχι το ανώτατο για μένα, αφού θεωρώ την δικαιοσύνη ακόμα ανώτερη από την αγάπη -, αλλά υπόκειται σε φοβερές αλλοιώσεις όπως όλα τα μεγέθη. Εκτός αν μιλάμε για αγάπη δημιουργού όπως αυτή της μητέρας προς τον γιο που ακόμα και σε αυτή την περίπτωση οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα, ότι τα πάντα ρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εσύ θα ξέρεις καλύτερα τι αγαπάω, οπότε υποκλίνομαι στο κληρονομικό σου χάρισμα.


Και εγώ σ'αγαπάω :redface:

Αυτή η αγάπη σ πάντως, περιέχει έντονες δόσεις εγωϊσμού. Προσοχή στη συνταγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και εγώ σ'αγαπάω :redface:

Αυτή η αγάπη σ πάντως, περιέχει έντονες δόσεις εγωϊσμού. Προσοχή στη συνταγή.

"Εξέλιξη, υποχώρηση του Εγώ και θρίαμβος του Εμείς έγραψα". 'Οποιος το μπορεί το βγάζει πέρα, όποιος δεν μπορεί μεγιά του με χαρά του. Αν εσύ αυτό το βλέπεις εγωισμό, καλώς. Δεν έχω πρόβλημα να σ'αγαπήσω κι εγώ αλλά λυπάμαι, είμαι λογοδοσμένος σε άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με φαίνεται από τα λεγόμενά σ' πως Εμείς=Εγώ+Εγώ...



Υγ. Δηλαδή μόλις τώρα μου έριξες χυλόπιττα??? :confused::(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Υγ. Δηλαδή μόλις τώρα μου έριξες χυλόπιττα??? :confused::(:(

Έλα μωρέ που το κάνεις και θέμα, ούτε ο πρώτος είναι που σου ρίχνει ούτε ο τελευταίος...:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Υγ. Δηλαδή μόλις τώρα μου έριξες χυλόπιττα??? :confused::(:(

:sorry:ναι, λυπάμαι :D:D. Είμαι παράξενη αγάπη αλλά όχι τόσο ώστε
να υποκύψω στα θέλγητρά σου. Προτιμώ κάτι σε πιο πλούσιο
μπούστο και με καμπύλες. Εμείς θα μείνουμε πάντα δυο καλοί φίλοι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νόμιζα ότι ήξερα την έννοια της αγάπης μέχρι που έκανα παιδί και συνειδητοποίησα ότι ήμουν άσχετη

Δίνω - παίρνω... λέξεις που πραγματικά δεν έχουν ουσία μπροστά στην Αγάπη για το παιδί μου

απλά δεν υπάρχουν, δεν έχουν νόημα, δεν τις σκέφτεσαι ΚΑΝ
δεν σκέφτομαι πόσα δίνω στο παιδί μου ή πόσα παίρνω απ αυτό
απλά το αγαπώ, έτσι απλά, χωρίς πάρε δώσε
χωρίς τίποτα να μπορεί να περιγράψει αυτό το πράγμα που νοιώθω

πλέον ξέρω να αγαπώ μόνο με αυτόν τον τρόπο και δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Η αγάπη μόνο ένα πράγμα επιζητεί το καλό αυτού που αγαπιέται.Αφήνει όλα τα άλλα δευτερεύοντα επακόλουθα να διευθετηθούν μόνα τους. Η ανταμοιβή της αγάπης, επομένως, είναι αυτή η ίδια η αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:sorry:ναι, λυπάμαι :D:D. Είμαι παράξενη αγάπη αλλά όχι τόσο ώστε
να υποκύψω στα θέλγητρά σου. Προτιμώ κάτι σε πιο πλούσιο
μπούστο και με καμπύλες. Εμείς θα μείνουμε πάντα δυο καλοί φίλοι:clapup:

Δηλαδή, η αγάπη σας είναι "ημιτονοειδής";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Προτιμώ κάτι σε πιο πλούσιο
μπούστο και με καμπύλες.

Νωεύ εννοεί πως τη βρίσκει περισσότερο με το ντε Κίρικο :mad:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.


Νωεύ εννοεί πως τη βρίσκει περισσότερο με το ντε Κίρικο :mad:


...και μένα μ' αρέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Το μονο σίγουρο είναι ότι δίνει νέο νόημα στην έννοια της επικαμπυλιας ολοκλήρωσης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
id σε μισώ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το μονο σίγουρο είναι ότι δίνει νέο νόημα στην έννοια της επικαμπυλιας ολοκλήρωσης. :P
!!!
...σήμερα συμφωνό με όλες τις "σφαιρικές απόψεις"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τα ζευγάρια που αγαπιούνται κουβεντιάζουν μεταξύ τους για χίλια δυο πράγματα χωρίς να μιλάνε.

Γιατί όταν μιλάμε γι' αγάπη την περιορίζουμε στα στενά πλαίσια ενός ζευγαριού; Η λιγότερη αγάπη που έχω δει είναι μέσα στα ζευγάρια, ιδιαίτερα στα παντρεμένα...:/:

Aδύνατο να παραμείνει αν της αρνηθούν τα πάντα.

Καθόλου αδύνατο αγαπητέ μου Δόκτορα. Αδύνατο είναι να σβήσει μια αγάπη που της αρνούνται τα πάντα. Η ένδεια αποτελεί τροφή για την αγάπη. Ο πλούτος και η χορτασιά την απονευρώνουν. Η σχέση είναι δύσκολο να διατηρηθεί και αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Δεν είναι από την άλλη πλευρά αδύνατο, όταν δεν μιλάμε για ερωτική σχέση, άλλα για άλλα είδη, όπως αυτή:

Νόμιζα ότι ήξερα την έννοια της αγάπης μέχρι που έκανα παιδί και συνειδητοποίησα ότι ήμουν άσχετη

Δίνω - παίρνω... λέξεις που πραγματικά δεν έχουν ουσία μπροστά στην Αγάπη για το παιδί μου

Σωστά ειπώθηκε από άλλη συνομιλήτρια, ότι η ανταμοιβή της αγάπης είναι η ίδια η αγάπη. Αν το κατάλαβα καλά, ήθελε να πει πως και μόνο που αξιώνεσαι ν' αγαπήσεις, έχεις ήδη λάβει τη μεγαλύτερη ανταμοιβή σου. Αν δεν ήθελε να πει αυτό, δεν πειράζει, εγώ αυτό θέλω να πω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.....................................................


Σωστά ειπώθηκε από άλλη συνομιλήτρια, ότι η ανταμοιβή της αγάπης είναι η ίδια η αγάπη. Αν το κατάλαβα καλά, ήθελε να πει πως και μόνο που αξιώνεσαι ν' αγαπήσεις, έχεις ήδη λάβει τη μεγαλύτερη ανταμοιβή σου. Αν δεν ήθελε να πει αυτό, δεν πειράζει, εγώ αυτό θέλω να πω...;)
: Ναι, "Μακάριοι οι αγαπώντες"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top