Το πρώτο σας τσιγάρο

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δεν καπνίζω αλλά έρχομαι με ειρηνικούς σκοπούς. Την πρώτη μου τζούρα(ρούφηγμα και κατευθείαν έξω) την έκανα στη δευτέρα γυμνασίου από το αγόρι της φίλης μου. Έκτοτε έκανα που και που σε φάση μια φορά το μήνα, όμως φέτος Τρίτη Λυκείου δεν κάνω καθόλου, είμαι αρκετά επιρρεπής και ξέρω ότι αν κάνω τώρα με το άγχος μου θα το ξεκινήσω και δε θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν καπνιζω, ή δε ξερω αν τα 3 τσιγαρα το 3μηνο ή ο ναργιλες (με την ιδια συχνοτητα δυστυχως) με κανουν καπνιστρια, αλλα σκεφτομουν σημερα οτι πολλοι φιλοι μου μου περιεγραφαν το πρωτο τους τσιγαρο ως κατι συναρπαστικό κλπ και εγω ημουν καπως μεεχ. Ημουν 17, καλοκαιρι πριν την γ λυκειου και θυμαμαι ειχα φαει πιτσα με μακαρονια με τις φιλες μου απο γνωστη πιτσαρια στο κεντρο της Θεσσαλονικης. Γενικα δε μ αρεσε θυμαμαι καθολου σαν γευση και πνιγομουν συνεχεια και δεν ενιωθα καθολου ενοχες οπως μου περιεγραφαν οι φιλες μου. Περιμενα κατι πολυ πιο συναρπαστικο ξερω γω :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
3 χρόνων, Άσσο φίλτρο του παππού.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,348 μηνύματα.
Στα 17 μου... Συστηματικά από τότε!
Το κοψα μετά από 17 χρόνια και ήσυχασα! Ουτε να το ξαναδώ ουτε να το ξαναμυρισω!!!!!
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και γιατί να είναι μόνο για καπνιστές; όπως πριν λίγο, υπάρχουν και πρώην καπνιστές.:)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είναι και αυτά τα πρώτα που σε παγώνουν εκεί. Το πρώτο τσιγάρο.Το πρώτο μεθύσι.Το πρώτο σεξ.Το πρώτο σ'αγαπώ.Το πρώτο για πάντα "θα σε αγαπω".
Ηταν Α'γυμνασιου εκει με την τοτε σχεση, αυτος πιο μεγαλος και μυημενος ηδη καιρο στο τσιγαρο, ξεκινησε απο περιεργεια, ενα "να δοκιμασω να δω πως ειναι... ". Πισω απο το εκκλησάκι κάναμε το πρώτο τσιγάρο... Αξέχαστα χρόνια... Ακομα θυμαμαι την πρωτη καψα του και το βηχα μου στην πρωτη ρουφηξια και τη σχεση μου να γελαει κι εγω μαζι του.
Στο σχολειο οχι δεν καπνισα ποτέ. Πως κρατιομουν δεν ξερω... Ακομα θυμαμαι τις συμμαθητριες να τρεχουν στην αυλη με ενα τσιγαρο. Η αγωνια του καπνιστη κορυφωνοταν στο να χασει τον αναπτηρα του, επρεπε μετα να αναζητησεις παση θυσια. Και τα αγοραζα θυμαμαι απο ενα περιπτερο που ηξερε το θειο μου οτι και καλα τα αγοραζα για εκεινον😂
Η γλυκια γευση του παρανομου :P
Αντε μετα να δικαιολογησεις στο σπιτι γιατι μυριζαν τα ρουχα σου, καπνό. Με θυμαμαι να λεω διαφορα απο το μαγαζατορα που το ειχε αναμμενο μεχρι την κυρια του τριτου που καθοταν και καλα στην εισοδο και ντουμανιαζε.
Ως φοιτητρια ναι καπνιζα πολλα, το σταματησα στα 22, επειδη αυτος ο θειος χρονια καπνιστης πεθανε απο καρδια κι εκει επαθα ενα μικρο σοκ. Της απωλειας και της αισθησης οτι δεν αξιζει και τοσο τελικα.
Το εκανα μαζι με τον πρωινο καφε σχεδον τελετουργια καφες και τσιγαρο σχεδον καθημερινα.
Απο τοτε το εκοψα μαχαιρι. Με δυσκολεψε, παιδευτηκα λιγο στην αρχη, γιατι καθε φορα που εβγαινα εξω, η παρεα καπνιζαν ολοι. Πλεον το εχω απωθησει. Ηλεκτρονικο δεν εκανα ποτέ.
Και ουτε θα ξανακανω.
Αλλα θυμαμαι οσο ημουν ενεργη το χα εξαντλησει σε χωρισμους και εξεταστικες εκει λογω στεναχωριας απο τη μια και αγχους απο την αλλη το ενιωθα σαν αναγκαιο.
Σαν αναποσπαστο κομματι. Πλεον δεν μου λειπει οχι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Δεν καπνιζω, ή δε ξερω αν τα 3 τσιγαρα το 3μηνο ή ο ναργιλες (με την ιδια συχνοτητα δυστυχως) με κανουν καπνιστρια, αλλα σκεφτομουν σημερα οτι πολλοι φιλοι μου μου περιεγραφαν το πρωτο τους τσιγαρο ως κατι συναρπαστικό κλπ και εγω ημουν καπως μεεχ. Ημουν 17, καλοκαιρι πριν την γ λυκειου και θυμαμαι ειχα φαει πιτσα με μακαρονια με τις φιλες μου απο γνωστη πιτσαρια στο κεντρο της Θεσσαλονικης. Γενικα δε μ αρεσε θυμαμαι καθολου σαν γευση και πνιγομουν συνεχεια και δεν ενιωθα καθολου ενοχες οπως μου περιεγραφαν οι φιλες μου. Περιμενα κατι πολυ πιο συναρπαστικο ξερω γω :P
Η Εχέμυθη με ναργιλέ το 2019

Screenshot_23.png


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Okay let's be serious now, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ ως τώρα αλλά έχω μία περιέργεια ( εντάξει δεν θα πεθάνω κιόλας αν δεν το δοκιμάσω ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

παιδι για κλαματα

Νεοφερμένος

Ο παιδι για κλαματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν καπνισα ποτε ολοκληρο τσιγαρο ουτε και θα κανω. Παρολα αυτα ειχα τραβηξει μια τζουρα στην Α γυμνασιου...Να η ιστορια μου:

Ημουν μονος στην αυλη του σχολειου και τοτε με πλησιαζει ενα ψηλο τριτακι με την παρεα του. Ειχε ενα μεγαλο αυτοσχεδιο τσιγαρο και μου ειπε να δοκιμασω. Του λεω οχι και δεν θελω αλλα αυτος ουτε να καταλαβει. Ε αφου μου τα ειχε πρηξει λεω ας παρω μια τζουρα να φυγει μια ωρα πια.. δεν θα πεθανω κιολας απο τοσο λιγο... Ρουφαω τον καπνο και τον εκπνεω. Αμεσως ζαλιστικα. Δεν πνιγηκα ουτε αισθανθηκα καψιμο. Τοτε χτυπαει και το κουδουνι και ανεβαινουμε ολοι πανω. Πωω στο μαθημα και για λιγες ωρες λεμε ειμουν σαν μεθυσμενος δεν μπορουσα να συγκεντρωθω καθολου. Ζαλιζομουν και σκευτομουν τυχαια πραγματα οτι νανε..σαν να ονειρευομουν η να ειχα μολις ξυπνησει.. αυτο :p

Πολυ πιθανο να ηταν κανα χορτο η κατι τετοιο και οχι κανονικος καπνος ;) Απο τοτε αρκετα ατομα, φιλοι και μη μου εχουν προσφερει τσιγαρο το οποιο αρνουμαι παντα :) Παω Γ λυκειου τωρα

ΥΓ. σορρυ για την ορθωγραφια μου
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ είμαι 32 ετών και δεν έχω κάνει ούτε τζούρα :P
Ωστόσο επειδή μεγάλωσα όλη μου τη ζωή με μανιώδεις καπνιστές γονείς, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα ο καπνός, αρκεί να μην πέφτει πάνω μου.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Δεν έχω καπνίσει ποτέ τσιγάρο αλλά κάθε καλοκαίρι 1 φορά τη εβδομάδα ατμίζω ναργιλέ είτε με τη οικογένεια μου στο σπίτι είτε με φίλους σε μια καφετέρια. Η μητέρα μου είναι περιστασιακή καπνίστρια και έχω συνηθίσει το καπνό της όποτε δεν έχω θέμα με το καπνό του τσιγάρου αν βρεθώ κάπου όπου καπνίζουν μανιωδώς.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ και ούτε επιθυμώ να ξεκινήσω. Επίσης, θεωρώ παρωχημένη την αντίληψη ότι "οι κακές παρέες σε οδηγούν στο κάπνισμα". Εάν είσαι συνειδητοποιημένος και ώριμος, είτε στα 13, είτε στα 16, είτε(θέλω να πιστεύω) στα 20, τότε δεν θα πράξεις κάτι που εναντιώνεται στον αξιακό σου κώδικα ή τουλάχιστον οφείλεις να είσαι κοινωνός των πράξεων σου και να αναγνωρίζεις το εκ προθέσεως λάθος σου, χωρίς να αποδίδεις ευθύνες αλλού.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Το θέμα έχει τίτλο "το πρώτο σας τσιγάρο". Προφανώς απευθύνεται σε καπνιστές ή και σε πρώην καπνιστές. Δεν κατάλαβα την παρουσία αυτών που λένε ότι δεν έχουν καπνίσει ποτέ. Ξέρουμε ότι το κάπνισμα βλάπτει και δεν χρειαζόμαστε κήρυγμα. Οι αντικαπνιστές μπορείτε να ανοίξετε ένα δικό σας θέμα και να πείτε τα δικά σας εκεί.

gunaikes_kapnistries.jpg
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το θέμα έχει τίτλο "το πρώτο σας τσιγάρο". Προφανώς απευθύνεται σε καπνιστές ή και σε πρώην καπνιστές. Δεν κατάλαβα την παρουσία αυτών που λένε ότι δεν έχουν καπνίσει ποτέ. Ξέρουμε ότι το κάπνισμα βλάπτει και δεν χρειαζόμαστε κήρυγμα. Οι αντικαπνιστές μπορείτε να ανοίξετε ένα δικό σας θέμα και να πείτε τα δικά σας εκεί.

Προσωπικά, αφορμώμενος από το μήνυμα του @Scandal , απάντησα, καθώς είδα ότι απαντάνε και άτομα που δεν έχουν καπνίσει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Σε εκδρομή του σχολείου στη δευτέρα γυμνασίου. Πνίγηκα, ήταν χάλια. Πολλάααα χρόνια μετά το έκοψα μαχαίρι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μπορεί να διαφωνείτε, αλλά για μένα ένα κορίτσι που καπνίζει είναι πολύ ερωτικό.

unnamed.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,982 μηνύματα.
Το θέμα έχει τίτλο "το πρώτο σας τσιγάρο". Προφανώς απευθύνεται σε καπνιστές ή και σε πρώην καπνιστές. Δεν κατάλαβα την παρουσία αυτών που λένε ότι δεν έχουν καπνίσει ποτέ. Ξέρουμε ότι το κάπνισμα βλάπτει και δεν χρειαζόμαστε κήρυγμα. Οι αντικαπνιστές μπορείτε να ανοίξετε ένα δικό σας θέμα και να πείτε τα δικά σας εκεί.

Ο καθένας λέει την άποψη του φιλος, αν δεν σου αρεσει απλα δεν την διαβαζεις. Φορουμ αποψεων ειμαστε.

Εγω δεν εχω δοκιμασει ποτε, δεν θελω να εχω προβλημα με τους πνευμονες μου. Ο πατερας μου πάντως καπνιζει απο τα 18 του.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ και ούτε επιθυμώ να ξεκινήσω. Επίσης, θεωρώ παρωχημένη την αντίληψη ότι "οι κακές παρέες σε οδηγούν στο κάπνισμα". Εάν είσαι συνειδητοποιημένος και ώριμος, είτε στα 13, είτε στα 16, είτε(θέλω να πιστεύω) στα 20, τότε δεν θα πράξεις κάτι που εναντιώνεται στον αξιακό σου κώδικα ή τουλάχιστον οφείλεις να είσαι κοινωνός των πράξεων σου και να αναγνωρίζεις το εκ προθέσεως λάθος σου, χωρίς να αποδίδεις ευθύνες αλλού.
Αν κάποιος είναι ώριμος στα 13 του και κάποιος δεν είναι πάλι κάποιοι άλλοι μπορείς να πεις ότι φταίνε, οι γονείς δηλαδή που το παιδί επηρεάζεται από τις παρέες και αρχίζει να καπνίζει . Πόσο μάλλον να είναι και το σπίτι σου τεκές ή να σε παραμελούν και αντιδράς έτσι ή να σε κοροϊδεύουν οι συνομήλικοι και να προσπαθήσεις να δείξεις ότι δεν είσαι το μαμόθρεφτο κοκ Πολλά μπορεί να φταίνε και για την ωριμότητα και την ανισορροπία του κάθε παιδιού παρά οι αυτοδημιούργητες αξίες του κάθε ενός σε τόσο μικρές ηλικίες .
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι ώριμος στα 13 του και κάποιος δεν είναι πάλι κάποιοι άλλοι μπορείς να πεις ότι φταίνε, οι γονείς δηλαδή που το παιδί επηρεάζεται από τις παρέες και αρχίζει να καπνίζει . Πόσο μάλλον να είναι και το σπίτι σου τεκές ή να σε παραμελούν και αντιδράς έτσι ή να σε κοροϊδεύουν οι συνομήλικοι και να προσπαθήσεις να δείξεις ότι δεν είσαι το μαμόθρεφτο κοκ Πολλά μπορεί να φταίνε και για την ωριμότητα και την ανισορροπία του κάθε παιδιού παρά οι αυτοδημιούργητες αξίες του κάθε ενός σε τόσο μικρές ηλικίες .
ποσο μαλλον να ειναι οι ιδιοι οι γονεις που καπνιζουν ολημερις και ολοβραδις μεσα στο σπιτι οταν ειναι τα παιδια,το ειχα δει αυτο σε σπιτια φιλων τοτε στα σχολικα χρονια και το βλεπω και τωρα σε μαμαδες με μωρα σχεδον και καπνιζουν και το μωρο διπλα ας πουμε ας αναπνεει και λιγο τσιγαρο αυτα δεν ειναι συμπεριφορες "ωριμοτητας"?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top