Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

vasiliskiolas

Νεοφερμένος

Ο vasiliskiolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο εσεις πιστευτε οτι σε μερικες περιπτωσεις το ξυρισμα σου διαμορφωνει τα γενια ? Δηλαδη ξερω ατομα που δεν ξυριστηκαν και εβγαλαν μονοι τους γενια αλλα απο προσωπικη εμπειρια εχω δει οτι το συχνο ξυρισμα <<γεμιζει>> κατα καποιο τροπο το προσωπο σου ! Τι εχετε να πειτε για αυτο ?? Και κατι αλλο το after shave σε τι χρησιμευει ρε παιδια ????:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ξυρισμα δεν επιρεαζει καθολου την τριχα. Σου φαινεται απλος οτι "γεμιζει" επειδη οταν βγουν ειναι κοντες και φαινονται πιο "γερες" απο οτι οταν μακρυνουν καπως.
ΤΟ after shave ειναι για να αποφυγεις τις μολυνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα.Ειμαι 16 ετων και αρχιζουν και βγαινουν τα γενια μου!
Μονο που εχω ενα μικρο προβλημα.Στα μαγουλα συγκεκριμενα απο την δεξια μου πλευρα φαινονται ενω απο την αριστερη ενω βγαινουν δεν φαινονται.Ειναι πολυ μικρες δηλ.Και δεν ειναι ωραιο προφανως.
Ξυρισμα που εχω αρχισει δεν εχω κανει λαθη ομως κλπ.
Ειναι φυσιολογικο?Αν οχι, τι να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια καλησπερα.Ειμαι 16 ετων και αρχιζουν και βγαινουν τα γενια μου!
Μονο που εχω ενα μικρο προβλημα.Στα μαγουλα συγκεκριμενα απο την δεξια μου πλευρα φαινονται ενω απο την αριστερη ενω βγαινουν δεν φαινονται.Ειναι πολυ μικρες δηλ.Και δεν ειναι ωραιο προφανως.
Ξυρισμα που εχω αρχισει δεν εχω κανει λαθη ομως κλπ.
Ειναι φυσιολογικο?Αν οχι, τι να κανω?


Ναι φίλε είναι εντελώς φυσιολογικό. Εγώ θυμάμαι είχα στην αρχή πλήρη φαβορίτα στη δεξιά πλευρά και αρκετές στο μάγουλο, και στην αριστερή είχα 10 τρίχες :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! να ρωτησω κατι θελω. στην φαβοριτα βγαινουν αρκετα συχνα καποιες τριχες σαν αρχη για γενια. ομως ειναι αραιες οι τριχες, δεν ειναι πυκνες και τις κοβω με ψαλιδακι και οχι με ξυραφακι. υπαρχει ή μπορει να δημιουργηθει κανενα προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια! να ρωτησω κατι θελω. στην φαβοριτα βγαινουν αρκετα συχνα καποιες τριχες σαν αρχη για γενια. ομως ειναι αραιες οι τριχες, δεν ειναι πυκνες και τις κοβω με ψαλιδακι και οχι με ξυραφακι. υπαρχει ή μπορει να δημιουργηθει κανενα προβλημα;


Όχι κανένα πρόβλημα απλώς με το ξυράφι εχεις πιο βαθύ ξύρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Όχι κανένα πρόβλημα απλώς με το ξυράφι εχεις πιο βαθύ ξύρισμα.

οκ! απλως ρωτησα μην κανει τιποτα το ψαλιδακι και δεν ξαναβγαινουν σε εκεινο το σημειο τριχες. ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παντως, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο τραγικο το κοντρα ξυρισμα.
Ο πατερας μου ξυριζεται κοντρα στον λαιμο μεχρι κατω απ'το σαγονι δεκαετιες και δεν ειχε κανενα προβλημα.Περα απ'τα κοψιματα δηλ. δεν υπαρχει θεμα με τριχες οπως ingrown hair που λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παντως προβληματιζεστε πολυ με το ξυρισμα λες και ειναι κατι τρομερο, θα δειτε οτι θα γινει μερος της καθημερινοτητας σας οταν θα ξυριζεστε ανα 2-3 μερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstis94

Νεοφερμένος

Ο kwstis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ειμαι 18 ετων και προσπαθω να βγαλω επιτελους γενια ! Ξυριζομαι καθε εβδομαδα αλλα δεν εχουν βγει ολα τα γενια μου ! Σε ορισμενα σημεια μαλιστα στα μαγουλα υπαρχουν ακομα καποιες ξανθες τριχες σαν χνουδι ,αυτες αν τις ξυριζω θα βγουν οπως οι αλλες ? Και κατι αλλο αρχισα να βγαζω γενια σε ολο το προσωπο χωρις να ειναι ομοιομορφα τους τελευταιους 2-3 μηνες . Καθε ποτε μου προτεινετε να ξυριζομαι για καλυτερο αποτελεσμα ???:hmm:ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειμαι 18 ετων και προσπαθω να βγαλω επιτελους γενια ! Ξυριζομαι καθε εβδομαδα αλλα δεν εχουν βγει ολα τα γενια μου ! Σε ορισμενα σημεια μαλιστα στα μαγουλα υπαρχουν ακομα καποιες ξανθες τριχες σαν χνουδι ,αυτες αν τις ξυριζω θα βγουν οπως οι αλλες ? Και κατι αλλο αρχισα να βγαζω γενια σε ολο το προσωπο χωρις να ειναι ομοιομορφα τους τελευταιους 2-3 μηνες . Καθε ποτε μου προτεινετε να ξυριζομαι για καλυτερο αποτελεσμα ???:hmm:ευχαριστω !
Οσο και να ξυριζεσαι δεν θα βγαλεις. Το ξυρισμα τις κανει πιο σκληρες αλλα δεν βγαζει καινουριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όταν ήμουν γυμνάσιο ήθελα γένια. Κι απλά όλοι όσοι είχαν μου 'λεγαν "όταν θα 'χεις, θα θες να μην είχες. Χάσιμο χρόνου."

Τώρα έχω, κι απλά ανα εβδομάδα περίπου τρώνε ξύρισμα. Ποτέ με ξυράφι προφανώς, έχει ν' ακουμπήσει τη φάτσα μου από τότε στο γυμνάσιο. Ξυριστική απλά και γρήγορα. Και δεν ξέρω, πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, δε μ' αρέσει καθόλου το εντελώς ξυρισμένο δέρμα.

Ισχύει το χάσιμο χρόνου btw. Αν δεν τ' αφήσεις, απλός περιοδικός μπελάς είναι. Που και να τ' αφήσεις πάλι θέλουν μάζεμα ανα καιρούς, οπότε χέσε μέσα.

Enjoy while you're still free, kid.

/said the other kid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstis94

Νεοφερμένος

Ο kwstis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια σας καταλαβαινω να λετε οτι τα γενια ειναι μπελας κτλ. Αλλα εγω θελω να αφησω γενια γτ θα μου πανε , δεν θελω να δειξω τον αντρισμο με αυτο τον τροπο αλλα το θελω για εμενα. Ο αδελφος και ο πατερας μου εχουν πυκνα αλλα και ομοιομορφα γενια αλλα εγω μεχρι στιγμης εχω λιγα και ανομοιομορφα. Πιστευετε οτι στο μελλον θα αποκτησω και εγω. Εχω ρωτησει αρκετους και μου λενε οτι λογω της κληρονομικοτητας ειναι πολυ πιθανο να αποκτησω και εγω! εσεις τι γνωμη εχετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Έχω μια απορία, τα γένια σας στον λαιμό βγήκαν μαζί με εκείνα που βρίσκονται περιμετρικά από τον πρόσωπο, αν όχι μετά από πόσο διάστημα περίπου;
Επειδή στο λύκειο που έβγαζα γένια είχα ένα πρόβλημα με τον λαιμό και ξυριζόμουν σπάνια εκεί σε αντίθεση με τα άλλα μέρη και τώρα που λύθηκε το πρόβλημα βγαίνουν λίγες τριχούλες.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχω μια απορία, τα γένια σας στον λαιμό βγήκαν μαζί με εκείνα που βρίσκονται περιμετρικά από τον πρόσωπο, αν όχι μετά από πόσο διάστημα περίπου;
Επειδή στο λύκειο που έβγαζα γένια είχα ένα πρόβλημα με τον λαιμό και ξυριζόμουν σπάνια εκεί σε αντίθεση με τα άλλα μέρη και τώρα που λύθηκε το πρόβλημα βγαίνουν λίγες τριχούλες.:confused:
Εκτός από μουστάκι-πηγούνι (που είναι fixed:P), εμένα μου βγήκαν πρώτα στο λαιμό και έπειτα περιμετρικά στο πρόσωπο. Δεν ξέρω πώς και γιατί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εκτός από μουστάκι-πηγούνι (που είναι fixed:P), εμένα μου βγήκαν πρώτα στο λαιμό και έπειτα περιμετρικά στο πρόσωπο. Δεν ξέρω πώς και γιατί :P
Πως γενεν αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πως γενεν αυτό!
Δεν ξέρω:P Για το λόγο αυτό ξυριζόμουν παντού κόντρα:P (ξέρεις τι είναι να έχεις κανονικά γένια στο λαιμό, ενώ στο πρόσωπο να έχεις μόνο μουστάκι και στο πηγούνι;:hehe:).

Αλλά εντάξει, τώρα μια χαρά;) Βγάζω παντού, ομοιόμορφα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μια απορία, τα γένια σας στον λαιμό βγήκαν μαζί με εκείνα που βρίσκονται περιμετρικά από τον πρόσωπο, αν όχι μετά από πόσο διάστημα περίπου;
Επειδή στο λύκειο που έβγαζα γένια είχα ένα πρόβλημα με τον λαιμό και ξυριζόμουν σπάνια εκεί σε αντίθεση με τα άλλα μέρη και τώρα που λύθηκε το πρόβλημα βγαίνουν λίγες τριχούλες.:confused:


Εμένα τελευταία βγήκαν στο λαιμό. Πρώτα κλασικά μουστάκι, μετά φαβορίτες, μετά πηγούνι μετά μάγουλα και τελος λαιμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,102 μηνύματα.
Γένια..
Πφφφ..
Πόσο ανώμαλος ήμουνα και σε αυτόν τον τομέα.. :P

Θυμάμαι, κάπου στο γυμνάσιο, 2α γυμνασίου πρέπει να ήτανε, σε εποχή που τα περισσότερα αγόρια δεν είχαν καν βγάλει ουσιαστικά ή είχανε βγάλει ελάχιστες τρίχες που ξύριζαν για να τονώσουν τον ανδρισμό τους ή για να βγούνε και άλλες και καλά..
Εγώ είχα αποκτήσει έναν δασύτριχο λαιμό..
Καμία τρίχα πουθένα αλλού στο πρόσωπο παρά μόνο στο λαιμό.. Ούτε καν στα πλάγια του προσώπου αλλά μόνο στο λαιμό..
Στην αρχή βγήκαν αραιές, στις άφησα αρκετό καιρό, φοβόμουν να τις ξυρίσω αρχικά η αλήθεια είναι για να μην άρχιζα τη διαδικασία πιο συχνά..
Τελικά βγαίναν σιγά-σιγά πιο ομοιόμορφες και σχετικά πυκνές..
Αλλά συνέχιζαν και έβγαιναν μόνο στο λαιμό και αυτό δεν μου άρεσε καθώς ήταν αρκετά περίεργο, οπότε τις ξύρισα πρώτη φορά με κουρευτική..

Έκαναν καιρό να μεγαλώσουν, τις επόμενες φορές τις έπαιρνα με το ξυράφι συνήθως με πολλή προσοχή, βάζοντας after shave χωρίς οινόπνευμα και με όλη τη διαδικασία να μου παίρνει κάνα μισάωρο (ακόμα τόσο μου παίρνει αν τις κάνω με ξυραφάκι, δεν ξέρω αν δεν ξέρω εγώ να ξυρίζομαι, ή αν φταίει το ότι προκειμένου να ξυριστώ περιμένω πάλι να γίνουν αρκετά μακριές)
Με τον καιρό ανέβηκαν και έβγαλα και περιμετρικά στο πρόσωπο, πλέον υπάρχουν και στο πηγούνι και σχεδόν συνδέονται με αυτές τις 5-6 που υπάρχουν σε αυτή τη γούβα κάτω από το κάτω χείλος..
Κατά καιρούς αγόραζα κουρευτικές καθώς με βολεύουν και για το κεφάλι και για τα γένια γιατί αφενός ξεμπερδεύεις σε 5 λεπτά περνώντας τις με την κουρευτική και αφετέρου.. σιχαίνομαι να με βλέπω ξυρισμένο με ξυραφάκι.. Νιώθω άσπρος απλά, δεν ξέρω πως να το πω, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.. Οπότε χρησιμοποιώ την κουρευτική που αφήνει πολύ λίγο μαυρίλα..
Άσε που τις δύο τελευταίες φορές που τις έκανα με ξυραφάκι στο περασμένο εξάμηνο έκανα και ερεθισμούς οπότε το 'κοψα τελείως..
Δυνατές και άγριες δεν είναι.. Ίσως είναι το πρώτο 3ημερο ας πούμε μετά το "ξύρισμα" αλλά γενικά είναι χνούδι φάση (υποθέτω λόγω του ότι τις έχω κάνει λίγες φορές με ξυραφάκι και ποτέ κόντρα)..

Γι' αυτό μάλλον δεν μπορούν να γίνουν και πολύ μακριές, αλλά δεν έχω παράπονο, μου αρέσουν πολύ και έτσι όπως είναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν ξέρω:P Για το λόγο αυτό ξυριζόμουν παντού κόντρα:P (ξέρεις τι είναι να έχεις κανονικά γένια στο λαιμό, ενώ στο πρόσωπο να έχεις μόνο μουστάκι και στο πηγούνι;:hehe:).

Αλλά εντάξει, τώρα μια χαρά;) Βγάζω παντού, ομοιόμορφα:P
Σε μισώ.
Βλέπω και κάτι 16 χρονα όταν πάω στο χωριό μου που πριν ένα χρόνο δεν έιχα ίχνος τρίχας και φέτος αν τους δεις(ειδικά στον λαιμό) είναι δεν έχουν απλά τρίχα αλλά μαλλιά!
Εμένα τελευταία βγήκαν στο λαιμό. Πρώτα κλασικά μουστάκι, μετά φαβορίτες, μετά πηγούνι μετά μάγουλα και τελος λαιμό.
Στον λαιμό μετά το στάδιο του χνουδιού, που βγάζεις λίγη τριχούλα αραιά, πόσο καιρό έκανε για να γεμίσει το σημείο;
Έχω απελπιστεί επειδή στα άλλα σημεία μετά από 5 μέρες βγάζω αρκετά γένια αλλά πρέπει αναγκαστικά να ξυρίζομαι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top