Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Έχω το samsung s3 απο τότε που βγήκε..Είμαι super ευχαριστημένη και απο μπαταρία και απο λειτουργικότητα...!
Το θεωρώ μακράν καλύτερο απο το iphone σε πολλά σημεία όπως είναι η κάμερα, οι δυνατότητες του, η μπαταρία και η εμφάνιση!
Απλά το iphone είναι μόδα! Κατα τα άλλα για ένα κινητό που κάνει 2 μισθούς στις μέρες μας δεν έχει τίποτα το ίδιαιτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Απλά το iphone είναι μόδα! Κατα τα άλλα για ένα κινητό που κάνει 2 μισθούς στις μέρες μας δεν έχει τίποτα το ίδιαιτερο...

Μη τα λες αυτά εδώ μέσα και πάθουν κανα καρδιακό τα apple fanboys που δεν ξέρουν τη διαφορά μεταξύ εστίασης στο κόστος και εστίασης στη διαφοροποίηση (and the mixed little creeps between).

Μην τρελαίνεστε, η Samsung δεν θα αφήσει κανέναν ξεκρέμαστο. Στην καλύτερη επειδή η Google τσίμπησε τη Motorola (για τις πατέντες πρωτίστως), κάνει κίνηση και η Samsung με το Τιζεν, χωρίς να εγκαταλείπει το Android. Παιχνίδια τακτικής είναι μεταξύ των εταιριών γιατί ο ένας φοβάται μην κάνει ολοκλήρωση ο άλλος προς τα πίσω και γίνει παίκτης υλικού, και ο άλλος φοβάται μην κάνει ολοκλήρωση ο προηγούμενος προς τα μπροστά (λογισμικό) και έχουμε έτσι 2 παικτες (Google - Samsung) που πουλάνε και κινητό και OS.

Με τo Cyanogen OS στη γωνία να περιμένει, έχοντας κάνει εταιρία και φιλοδοξώντας να γίνει το τρίτο OS, δεν θα στοιχημάτιζα ακόμα κάπου τα λεφτά μου για το μέλλον.

Αν έπαιρνα τώρα κάτι, σίγουρα θα έπαιρνα Android και σίγουρα θα προτιμούσα τη Samsung. Όλα τ' άλλα είναι θέμα πόσα σου βάζουν στην τσέπη από την Apple για να διαδίδεις ότι τα τηλέφωνά τους είναι εν γένει καλύτερα. Πιό ποιοτικά στην κατασκευή ίσως (αν και αμφιβάλλω με την παιδική πλαστικούρα το 5C), άλλωστε όπως είπαμε η Apple είναι ηγέτης διαφοροποίησης, πουλάει ακριβή κατασκευή, καλό brand, αλλά δυστυχώς και lock-in στο οικοσύστημά της.

Κι όποιος ξέρει βασικά στοιχεία καινοτομίας και ανταγωνιστικότητας, ξέρει ότι το lock-in της Apple μόνο καλό δεν είναι. Ομοίως και των Windows Phone. Βέβαια αν όντως η Samsung παρατραβήξει τα παιχνίδια τακτικής και φύγει από το Android -που δεν τη συμφέρει γιατί έχει την κότα και μετράει χρυσά αυγά- τότε και μόνο τότε το Android θα αποκτήσει πραγματικό πρόβλημα γιατί ένας βασικός προμηθευτής υλικού - παίκτης/συνεργάτης που δίνει πρόσβαση του λειτουργικού στο καταναλωτικό κοινό θα έχει φύγει.

Για τώρα, Samsung και Android είναι η μόνη λογική επιλογή. Επίσης μια εξαιρετική επιλογή είναι και η Xiaomi, αν κατορθώσει κανείς και φέρει συσκευή από Κίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επειδη ειμαι χρηστης android (htc wildfire s) θεωρω οτι ειναι χειριστη επιλογη να αγορασει καποιος android. To κινητο μου αν και το αγορασα κανουριο πηρε μονο μια εσωτερικη αναβαθμιση (αν και υπαρχουν ενα σωρο bug) ενω δε δεχθηκε την επομενη εκδοση λογισμικου android (ουσιαστικο το κινητο ηταν ηδη ξεπερασμενο 3 μηνες μετα την κυκλοφορια του). Επισης 1 χρονο μετα την αγορα του μου εφανισε προβλημα (εμπαινε σε ανοιχτη ακροαση ) και εμφανιζε ενα αυτοκινητακι στο menu (μια επιλογη που δεν την ειχε στο manual) και οπως ειδα αργοτερα αντιμετωπιζαν και αλλοι με το ιδιο κινητο (και δε δοθηκε καμια λυση).
Επισης ειχα προβλημα με την εσωτερικη μνημη (και φτιαχτηκε μοναχα με root) το ιδιο προβλημα εχουν ολοι οι κατοχοι του κινητου.

Επισης οι εφαρμογες του android ειναι επιεικως της πλακας ( ενδιαφερομαι κυριως για ιατρικες εφαρμογες λογω σχολης) . Σε αντιθεση με το ios που εχει ενα σωρο εφαρμογες (ακομα και ελληνικες) , ηλεκτρονικα βιβλια(handbooks) και ενα σωρο πραγματα που πραγματικα σε βοηθανε.

Προσωπικα μετανιωσα που δε πηρα iphone εστω και αν ηταν προηγουμενης γενιας.

Προτεινω iphone οποιος δεν εχει χρηματα μπορει να αγορασει το 4 η το 4s θα ειναι 1000 φορες καλυτερο απο το πιο ακριβο android.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Το οτι έχεις εσυ θέμα με το android για τους Χ λόγους δεν σημαίνει οτι όλοι έχουν θέμα... Προσωπικά το λειτουργικό μου έχει αναβαθμιστεί ουκ ολίγες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα..Επισης στο app store υπάρχουν αμέτρητες εφαρμογές είτεν με πληρωμή είτε δωρεάν..

Τωρα απο εκεί και πέρα ανάλογα τι ψάχνει κανείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το οτι έχεις εσυ θέμα με το android για τους Χ λόγους δεν σημαίνει οτι όλοι έχουν θέμα... Προσωπικά το λειτουργικό μου έχει αναβαθμιστεί ουκ ολίγες φορές χωρίς κανένα πρόβλημα..Επισης στο app store υπάρχουν αμέτρητες εφαρμογές είτεν με πληρωμή είτε δωρεάν..

Τωρα απο εκεί και πέρα ανάλογα τι ψάχνει κανείς..

Δεν ειχα εγω μονο το προβλημα αλλα οσοι ειχαν το κινητο.
Οσο αφορα τις εφαρμογες το app store της apple ειναι πολυ μπροστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Δεν ειχα εγω μονο το προβλημα αλλα οσοι ειχαν το κινητο.
Οσο αφορα τις εφαρμογες το app store της apple ειναι πολυ μπροστα

Άρα το πρόβλημα ήταν του κινητού όχι του android!:confused:
Άρα πως κατηγορείς όλα τα android?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Δεν ειχα εγω μονο το προβλημα αλλα οσοι ειχαν το κινητο.
Οσο αφορα τις εφαρμογες το app store της apple ειναι πολυ μπροστα

Αν και έχω iphone 3gs, έχω να πω ότι το Amdroid Αpp Store έχει φτάσει και ανταγωνίζεται στα ίσια το app store της Αpple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς αν τα samsung είναι καλύτερα από τα xperia; :redface: Και αν ναι, γιατί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν τα samsung είναι καλύτερα από τα xperia; :redface: Και αν ναι, γιατί; :P

Έχεις κατά νου, συγκεκριμένα μοντέλα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις κατά νου, συγκεκριμένα μοντέλα..?

Mωρέ είμαι ψιλοάσχετη από αυτά... :redface: Για samsung έλεγα το galaxy s3 (αν και δεν τρελαίνομαι με την εμφάνιση :P). Τώρα για τα xperia... όχι, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Όλοι βέβαια λένε ότι το Galaxy S4 είναι κορυφαίο, αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο το xperia Z1, το βρίσκω πιο όμορφο. Και έχει και κάμερα 20,7 μεγκαπίξελ! Και τα δύο όνειρα θερινής νυκτός για μένα βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ποτέ Σάμσουνγκ!!! Θα το μετανιώσετε πικρά!!!Τουλάχιστον τα παλιά μοντέλα δεν λένε ...τωρα για τα καινούργια που έχουν βγει...δεν ξέρω... δεν θα διάλεγα αφής ... μου τη σπάνε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι βέβαια λένε ότι το Galaxy S4 είναι κορυφαίο, αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο το xperia Z1, το βρίσκω πιο όμορφο. Και έχει και κάμερα 20,7 μεγκαπίξελ! Και τα δύο όνειρα θερινής νυκτός για μένα βέβαια...

Σοζ που το λέω, αλλά σιγά μη δώσω τόσα λεφτά για ένα κινητό. :P Το πολύ 300€ λέω... αλλά να αξίζει για τόσα, όχι να μου χαλάσει σε 2 χρόνια... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Σοζ που το λέω, αλλά σιγά μη δώσω τόσα λεφτά για ένα κινητό. :P Το πολύ 300€ λέω... αλλά να αξίζει για τόσα, όχι να μου χαλάσει σε 2 χρόνια... :redface:

Εφ' όσον θέλεις μέχρι 300 ευρώ, πέρα από τα άλλα χαρακτηριστικά, δώσε ιδιαίτερη σημασία στο να έχει καλή μνήμη ραμ. Καλή η κάμερα και ο επεξεργαστής που κοιτούν οι περισσότεροι, αλλά σε τέτοιο επίπεδο η ραμ κάνει τη διαφορά. Αν έχει μικρή ραμ, θα κολλάει τραγικά και θα σε δυσκολεύει στη χρήση. Να είναι οπωσδήποτε πάνω από 1GB τουλάχιστον. Δε νομίζω πάντως ότι σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των κινητών. Εγώ πάντως είμαι φαν της Σόνυ γιατί μου αρέσει το design που έχει στα κινητά της. Στο επίπεδο των 300 ευρώ βρίσκεις πιστεύω καλά κινητά οπότε θα έχεις αρκετές καλές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοζ που το λέω, αλλά σιγά μη δώσω τόσα λεφτά για ένα κινητό. :P Το πολύ 300€ λέω... αλλά να αξίζει για τόσα, όχι να μου χαλάσει σε 2 χρόνια... :redface:

Εγώ θα έπαιρνα αυτό 100%.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εφ' όσον θέλεις μέχρι 300 ευρώ, πέρα από τα άλλα χαρακτηριστικά, δώσε ιδιαίτερη σημασία στο να έχει καλή μνήμη ραμ. Καλή η κάμερα και ο επεξεργαστής που κοιτούν οι περισσότεροι, αλλά σε τέτοιο επίπεδο η ραμ κάνει τη διαφορά. Αν έχει μικρή ραμ, θα κολλάει τραγικά και θα σε δυσκολεύει στη χρήση. Να είναι οπωσδήποτε πάνω από 1GB τουλάχιστον. Δε νομίζω πάντως ότι σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των κινητών. Εγώ πάντως είμαι φαν της Σόνυ γιατί μου αρέσει το design που έχει στα κινητά της. Στο επίπεδο των 300 ευρώ βρίσκεις πιστεύω καλά κινητά οπότε θα έχεις αρκετές καλές επιλογές.

Εχεις δίκιο για την ραμ, αλλά δε βρίσκω καμία σχετική αναφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά. :confused: :'(

Εγώ θα έπαιρνα αυτό 100%.:D

Eυχαριστώ Fast, αλλά είμαι φαν της sony. :redface:

Κυρίως για το design. :oops: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εχεις δίκιο για την ραμ, αλλά δε βρίσκω καμία σχετική αναφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά. :confused: :'(

Υπάρχουν πολλά βιντεάκια στο yt τα οποία αναλύουν κάθε κινητό και αναφέρουν και τη ραμ. Ρίξε μια ματιά και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ.



Eυχαριστώ Fast, αλλά είμαι φαν της sony. :redface:

Κυρίως για το design. :oops: :hehe:

Έτσι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τα sony ειναι προβληματικά κινητά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολλά βιντεάκια στο yt τα οποία αναλύουν κάθε κινητό και αναφέρουν και τη ραμ. Ρίξε μια ματιά και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ.

Έτσι.:D

Ok, σ' ευχαριστώ πολύ! :D

Τα sony ειναι προβληματικά κινητά!

Ενώ τα samsung όχι; :P Πάντως ίσως ισχύει αυτό που λες... Προσωπικά, όσα κινητά είχα από την sony, τα τίναξαν από μόνα τους :P (πχ κολλήματα κτλ). :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όχι ίσως... :P Όσα κινητά sony είχα εγώ ή κάποιος απ την φαμίλια μου μετά τον ένα χρόνο άρχισε να τα παίζει/κρασάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top