Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Παράλειψή μου. Ορίστε και η πίσω μεριά:




Και φυσικά πολλή καλή προθέρμανση και τέλεια φόρμα πριν την εκτέλεση της άσκησης. Αυτό προφανώς ισχύει για κάθε άσκηση, αλλά πολύ περισσότερο για τη συγκεκριμένη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ετσι ειναι. Μετα απο ασκησεις ποδιων και πολλες υπερεκτασεις ραχιαιων την κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Θα το σκεφτόμουν άνετα (αν μπορούσα να το κάνω:P) με τόσο έλεγχο που σου προσφέρει στο σώμα σου.:P
Αν και οι πορτες του σπιτιου ειναι παλιες, σκεφτομαινα αγορασω μονοζυγο να το βαλω γιατι δεν εχω σκοπο να πηγαινω γυμναστηριο. Υπαρχει κατι που να πρεπει να προσεξω ωστε να παρω καποιο σταθερο μονοζυγο? Γιατι η πορτα ειναι παλια και υπαρχει κινδυνος.
Είναι μια από τις αγορές μου μέσα στον Οκτώβρη αυτό. Εύχομαι.
Το μακρυνάρι εννοείς; Αυτό δεν δημιουργεί όμως βαθουλώματα στην πόρτα; (υπάρχει περίπτωση να πέσεις;)
Το άλλο το σύνθετο που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για κοιλιακούς/push ups χαλάει την κάσα της πόρτας και αν είναι παλιά υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σε φωνάζουν οι γονείς σου.:P
Πόσο κακό να κάνει πια; Σε νοικιασμένο σπίτι λέτε να μας σφάξουν μόλις το δουν; Και ο πριν από μας είχε (έχουν μείνει τα σημάδια του στην πόρτα) μα σε πόρτα που δεν μου πάει. (άχρηστος, δεν μπορούσε να μας το αφήσει)

Πιάνουν περισσότερες μυικές ομάδες από οποιαδήποτε άλλη άσκηση.

Θάνατος. Τι είναι τούτο; (όχι δεν θέλω ανάλυση, εντάξει)

Και όσον αφορά το τρέξιμο εγώ προτείνω ή μεταξύ 7-9 το πρωί ή μετά τις 6 το απόγευμα (εγώ πηγαίνω μετά τις 8:30 ). Αν και οι αντοχές που έχεις το πρωί δεν συγκρίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γειας σας παιδια κανω γυμναστικη εδω και 2 μηνες μονο δικεφαλο και τρικεφαλο (χερια) ωμους και στηθος και δεν ειδα καμια βελτιωση ουτε λιγο...εχω σωστο προγραμμα και τα βαρακια μου δεν ειναι ελαφρια ειναι 8.5 κιλα και εχω μια μπαρα 20 κιλων..δεν ειπα να ειμαι ο Σβατσενεγκερ :P
αλλα τουλαχιστον να εχω εστω μια αισθητη διαφορα απο πριν..ειπα να παρω συμπληρωματα πρωτεινης απο το φαρμακειο αλλα το μετανιωσα μετα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Δεν έχεις καθόλου σωστό πρόγραμμα και τα βαράκια σου είναι ελαφριά. Δικέφαλος, τρικέφαλος, στήθος και ώμοι δεν πιάνουν ούτε τους μισούς μύες του σώματός σου. Που ναι η πλάτη, τα πόδια, οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι; Αν θες να δεις διαφορά πρέπει να γυμνάζεις όλο το σώμα και όχι μόνο τους μύες της παραλίας. Αν θες να δεις σύντομη βελτίωση ψάξε σύνθετες - πολυαρθρικές ασκήσεις. Μία αναζήτηση στο google θα βοηθήσει. Σε συνδυασμό με καλή διατροφή και λίγη αερόβια θα απογειώθεί η απόδοσή σου.
Η γυμναστική είναι κυρίως θέμα γνώσης και έπειτα θέμα προσπάθειας. ;)
Όσο για τα συμπληρώματα πρωτεΐνης δε σου χρειάζονται ακόμα, απλά προσπάθησε να παίρνεις επαρκή πρωτεΐνη από την τροφή σου.

Επίσης υπάρχει αντίστοιχο θέμα κάπου στο φόρουμ, ψάξε πριν δημιουργήσεις νέο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύο μήνες είναι πολύ λίγος καιρός για να δεις αισθητή βελτίωση. Δεν ξέρω τι ασκήσεις οπότε θα σου δώσω κάποιες συμβουλές. Αν είσαι αρχάριος (που μάλλον είσαι) το παρακάτω πρόγραμμα θα είναι αρκετό για αρχή.

Άσκηση

Κάθε μέρα

-30 λεπτά cardio (τρέξιμο, περπάτημα, ποδήλατο ότι μπορείς). Σκοπός είναι να το κάνεις συνεχόμενα χωρίς διαλείμματα για 30 λεπτά - 60 λεπτά ανάλογα για το αν θες να χάσεις και λίπος ταυτόχρονα

3 Φορές την εβδομάδα

* Push ups (όσα μπορείς μέχρι να μην μπορείς άλλο), πρέπει να τα κάνεις με σωστή φόρα και αργά, κατεβαίνεις για 2.5 sec κατεβαίνεις για 2.5 sec. Αν δεν μπορείς να κάνεις ούτε ένα ξεκίνα με push ups πατώντας τα γόνατά σου.

*Pull ups, βρες μια μπάρα και ξεκίνα, σωστή φόρμα (να βλέπεις την εξωτερική παλάμη των χεριών σου όταν τα κανεις όχι την εσωτερική) και αργά. Κάνεις όσα μπορείς. Αν δεν μπορείς ούτε ένα πάρε μια καρέκλα και υποστήριξε το βάρος σου με το ένα σου πόδι

*Κυλιακούς/Ραγχαίους κάθεσε στο πάτωμα και κάνεις όσους μπορείς πάλι.

Κάνεις τα παραπάνω για 3 με 5 set όσα σου φένονται αρκετά.


Ύπνος

Οι μύες δεν χτίζονται όταν ασκείσαι. Όταν κάνεις ασκήσεις οι μύες σκίζονται-καταστρέφονται. Οι μύες αναδομούνται και μεγαλώνουν όταν κοιμάσαι. Φρόντισε να κοιμάσαι κάθε 8-10 ώρες. Επίσης φτιάξε πρόγραμμα ώστε να κοιμάσαι και να ξυπνάς στανταρ ώρες. Μάθε να ξυπνάς πρωί 6 πχ και να κοιμάσαι νωρίς 10 πχ

Διατροφή Όσο και να κοπανιέσαι στη γυμναστική αν δεν κάνεις σωστή διατροφή δε κάνεις τίποτα. Κάθε μέρα πρέπει να παίρνεις μια ισορροπημένη ποσότητα από πρωτεΐνες,υδατάνθρακες και λιπαρά. Για πρωτεΐνες φάε στήθος κοτόπουλο, ψάρια, και άπαχα κόκκινα κρέατα. Γάλα με δημητριακά για υδατάνθρακες καθώς και σαλάτες λαχανικών. Για λιπαρά ΄φάε ακατέργαστους ξηρούς καρπούς και ωμό ελαιόλαδο. Ψάξε στο ίντερνετ για να βρεις ποσότητες κτλ.

Νερό

Αν δε σου έρχεται να κατουρήσεις κάθε μιάμιση ώρα δεν πίνεις όσο νερό χρειάζεται. Όταν διψάς έχεις ήδη αφυδατωθεί σε μεγάλο βαθμό. Φρόντισε να πίνεις νερό συνεχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και να σημειωθεί κάπου εδώ ότι το γεγονός ότι σκοπεύεις στη μυϊκή ενδυνάμωση δε σημαίνει ότι τα υπόλοιπα πάνε περίπατο. Πρώτον γιατί αν κάνεις δουλειά θα΄ναι προχειροδουλειά και δεύτερον απλώς κουράζεις τη μυϊκή ομάδα που υποτίθεται δουλεύεις.
Τουτ'έστειν,ζητάς τη βοήθεια του γυμναστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
δεν εχω τα λεφτα για να αγορασω εξοπλισμο..πηγα ρωτησα για βαρακια 12 κιλων και εκαναν 40 ευρω...λεφτα δεν εχω για γυμναστηριο...αλλα μου φανηκε παραξενο γτ τοσο καιρο κανω γυμναστικη και δεν εχω διαφορα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λεφτά δε χρειάζεται για να γυμναστείς, γνώση και θέληση χρειάζεται. Τα μόνα που θα ξόδευα λεφτά εγώ θα ήταν για μια μπάρα για pull ups και ένα σχοινάκι για όταν βρέχει,κάνει κρύο ή γενικά δεν μπορείς να βγεις έξω για περπάτημα/τρέξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τα βαρακια ειναι απλα ενα βοηθημα. Με πολυ απλα πραγματα μπορεις να κανεις γυμναστικη.

Οπως ειπε και ο ξεχασμενος καμψεις και ελξεις(και θα προσθετα και βυθισεις, που θελουν ομως λιγη προσοχη γιατι μπορεις να τραυματιστεις ευκολα).
Απλα εγω θα σου προτεινα να μην το πας μεχρι εξαντλησεως στα σετ. Κανε μια φορα να δεις ποσα μπορεις μεγιστα και μετα κανε σετ που οι επανηληψεις θα ειναι το 60% του μεγιστου. Αμα μπορεις ας πουμε 40 καμψεις, να κανεις σετ των 24-25.
Και επισης για τις ελξεις κατι που εμενα προσωπικα με βοηθησε να ανεβασω τις επαναληψεις ειναι το εξης:
Κανε παλι το ιδιο με τις καμψεις αλλα με φθινουσες επαναληψεις.
Αν μπορεις για παραδειγμα να κανεις 5 επαναληψεις στις ελξεις, κανε ενα σετ των 3, μετα των δυο και μετα της 1. Επανελαβε τον ιδιο κυκλο μεχρι να φτασεις 30-40 επαναληψεις στο συνολο(δηλαδη 3 κυκλοι στην προκειμενη περιπτωση).
Παντως υπαρχουν διαφορες παραλλαγες ελξεων και καμψεων, που επικεντρωνονται σε διαφορετικες μυικες ομαδες.

Τελος μην περιμενεις να αποκτησεις γραμμωση ευκολα. Θελει πολυ καλη διατροφη και χασιμο λιπους, το οποιο το πετυχαινεις με αεροβια γυμναστικη, κοινως τρεξιματακι, μπασκετακι , ποδηλατο κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
εγω θελω να παρω λιγο ογκο ..η γραμμωση χρειαζεται πολυ καιρο για να επιτευχθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
εγω θελω να παρω λιγο ογκο ..η γραμμωση χρειαζεται πολυ καιρο για να επιτευχθει

Πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσεις με αυτό το προγραμμα, με ίσως λίγο περισσότερο βάρος , αλλά σε καμία περίπτωση μην αλλάζεις συνέχεια το πρόγραμμά σου γιατί θα εξαντληθείς . Η καλή διατροφή με πρωτεινες είναι ότι καλύτερο για όγκο αλλά το αποτέλεσμα δεν φαίνεται σύντομα και δεν είναι το ίδιο με τα συμπληρώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
θα συνεχισω ετσι και βλεπουμε ..ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω θελω να παρω λιγο ογκο ..η γραμμωση χρειαζεται πολυ καιρο για να επιτευχθει

Αναλογικά με τον όγκο η γράμμωση γίνεται πολύ πιο εύκολα. Ένα κιλό λίπους το καις άνετα σε μια βδομάδα με αρκετή άσκηση και λιτή διατροφή, ένα κιλό μυών θέλει μήνες για να δημιουργηθεί. Γράμμωση είναι μείωση του % λίπους στο σώμα σου ώστε να τονίζονται περισσότερο οι μύες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
αλλά σε καμία περίπτωση μην αλλάζεις συνέχεια το πρόγραμμά σου γιατί θα εξαντληθείς .

Για την ακρίβεια ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Μετά από 8-12 εβδομάδες καλό είναι να αλλάζεις το πρόγραμμά σου, είτε ως προς τις ασκήσεις, είτε ως προς την ένταση (περισσότερο βάρος, περισσότερες επαναλήψεις, περισσότερα σετ) ώστε να αποφεύγεται η στασιμότητα.

Άλλωστε η γυμναστική δεν είναι τίποτα άλλο παρά ενεργοποίηση του ομοιοστατικού μηχανισμού του σώματος για καλύτερη προσαρμογή στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος (τα βάρη στη συγκεκριμένη περίπτωση). Συνεπώς, σύντομα το σώμα σταματάει να αποκρίνεται σε αυτά τα ερεθίσματα οπότε σταδιακά επέρχεται στασιμότητα.

Η δική μου βασικά αρχή είναι "Κάθε μέρα λίγο παραπάνω". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
ας πω και εγω την αποψη μου....

κατ'αρχας οσον αφορα τον ογκο και τη γραμμωση συμφωνω με τον ξεχασμενο ...ειναι πλυ πιο δυσκολο να παρεις 1 κιλο μυς απο το να χασεις 1 κιλο λιπους....παρολα αυτα για να φανει η γραμμωση πρεπει να εχεις ηδη μυς, αλλιως τι να γραμμωσεις?τα κοκκαλα?οσον αφορα τις ασκησεις θα σου προτεινα να πας γυμναστηριο χωρις ομως να ειναι απαραιτητο....αν το ψαξεις θα βρεις πολυ καλες προσφορες....οσον αφορα το συμπληρωμα πρωτεινης δε θα σε βοηθησει....τα συμπληρωματα ειναι καλα οταν δεν μπορεις να συμπληρωσεις τα μακροσυστατικα που χρειαζεσαι απο τη διατροφη σου....δηλαδη καποιος που ειναι 85+κιλα και χρειαζεται 3200+θερμιδες ισως τα χρειαζεται....εσυ ποσα κιλα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ειναι πλυ πιο δυσκολο να παρεις 1 κιλο μυς απο το να χασεις 1 κιλο λιπους

ειναι παρα πολυ γενικο αυτο, καποιος με 5% λιπος ειναι σχεδον αδυνατων να χασει 1 κιλο, καποιος με 60% λιπος εινια πανευκολο.

κατ αναλογια ενας αδυνατο θα βαλει ευκολα και γρηγροα 1 κιλο, ενας φουσκοτος οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδια καμια ασκηση με το βαρος του σωματος για πλατη περα απ τις ελξεις ξερουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Παιδια καμια ασκηση με το βαρος του σωματος για πλατη περα απ τις ελξεις ξερουμε;

Καμψεις και ισως διζυγο(αλλα σε μικροτερο βαθμο).

Και κατι ακομα που εχουμε παραλειψει. Πρεπει οπωσδηποτε να κανεις σωστες διατασεις, ειδικα πριν απο βαρη για να αποφυγεις τραυματισμους. Οσο βαρετο και αν ειναι σαν διαδικασια πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Οι καμψεις και το διζυγο χρησιμοποιουν την πλατη ως σταθεροποιτη μυ, γιατι ειναι ασκησεις πιεσης και οχι ελξης. Πιανουν στηθος τρικεφαλα και μπροστινους δελτοειδεις(ωμους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top