Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
χμμ ενδιαφέρον θέμα. κατά την γνώμη μου προτειμώ να πληρώνει ο άνδρας.. όχι επειδή είμαι τσιγκούνα/απένταρη/εκμεταλεύρια και όλα τα σχετικά. Νοιώθω όμως πως είμαι με έναν άνδρα ( όταν πληρώνει αυτός ) πολύ ερώτικο,που μπορεί να με κάνει να αισθανθώ την αντρική παρουσία ως προστάτη ως φύλακα ως στιβαρό άτομο . Σε αντίθετη περιπτώση θα νοιώσω πόλυ άσχημα.. δεν θα μάρεσε η ιδέα πως ένας άνδρας εξαρτάτε απο μένα και απο τα 10 μου ευρώ για να "βγεί" , μοιάζει σαν γυναικάκι να το πω έτσι στα μάτια μου. τώρα βέβαια παίζουν και πολλάαα ακόμα όπως ηλικία του ατόμου .. εγώ με την σειρά μου φροντίζω ώστε να περάσουμε καλά και να του περνώ πολλα ωραία δωρακιά . έτσι.. έμμεσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
κατά την γνώμη μου προτειμώ να πληρώνει ο άνδρας.. όχι επειδή είμαι τσιγκούνα/απένταρη/εκμεταλεύρια και όλα τα σχετικά. Νοιώθω όμως πως είμαι με έναν άνδρα ( όταν πληρώνει αυτός ) πολύ ερώτικο,που μπορεί να με κάνει να αισθανθώ την αντρική παρουσία ως προστάτη ως φύλακα ως στιβαρό άτομο . Σε αντίθετη περιπτώση θα νοιώσω πόλυ άσχημα.. δεν θα μάρεσε η ιδέα πως ένας άνδρας εξαρτάτε απο μένα και απο τα 10 μου ευρώ για να "βγεί" , μοιάζει σαν γυναικάκι να το πω έτσι στα μάτια μου. τώρα βέβαια παίζουν και πολλάαα ακόμα όπως ηλικία του ατόμου .. εγώ με την σειρά μου φροντίζω ώστε να περάσουμε καλά και να του περνώ πολλα ωραία δωρακιά . έτσι.. έμμεσα :)

Άρα εξαγοράζει την στοργή σου.. Αυτό αφήνεις να εννοηθεί.. Δηλαδή τα χρήματα εξυψώνουν έναν άντρα στα μάτια σου και τα χρήματα του άλφα χι ψι άντρα σε κανουν να τον νιώθεις ως προστάτη? Get real girl. Άμα τα συναισθήματα σου εξαρτύονται απτήν τσέπη του άλλου.... then...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
χμμ ενδιαφέρον θέμα. κατά την γνώμη μου προτειμώ να πληρώνει ο άνδρας.. όχι επειδή είμαι τσιγκούνα/απένταρη/εκμεταλεύρια και όλα τα σχετικά. Νοιώθω όμως πως είμαι με έναν άνδρα ( όταν πληρώνει αυτός ) πολύ ερώτικο,που μπορεί να με κάνει να αισθανθώ την αντρική παρουσία ως προστάτη ως φύλακα ως στιβαρό άτομο . Σε αντίθετη περιπτώση θα νοιώσω πόλυ άσχημα.. δεν θα μάρεσε η ιδέα πως ένας άνδρας εξαρτάτε απο μένα και απο τα 10 μου ευρώ για να "βγεί" , μοιάζει σαν γυναικάκι να το πω έτσι στα μάτια μου. τώρα βέβαια παίζουν και πολλάαα ακόμα όπως ηλικία του ατόμου .. εγώ με την σειρά μου φροντίζω ώστε να περάσουμε καλά και να του περνώ πολλα ωραία δωρακιά . έτσι.. έμμεσα :)
Και γιατί χρειάζεσαι προστάτη και φύλακα to begin with? Ενήλικας δεν είσαι; Πώς δέχεσαι να παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως αδύναμο άτομο που έχει ανάγκη προστασίας; Πιστεύεις ότι υπάρχει ποτέ περίπτωση να σε σεβαστεί ποτέ ο άλλος ως ισότιμη του έτσι; Not in a million years.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άρα εξαγοράζει την στοργή σου.. Αυτό αφήνεις να εννοηθεί.. Δηλαδή τα χρήματα εξυψώνουν έναν άντρα στα μάτια σου και τα χρήματα του άλφα χι ψι άντρα σε κανουν να τον νιώθεις ως προστάτη? Get real girl. Άμα τα συναισθήματα σου εξαρτύονται απτήν τσέπη του άλλου.... then...
Ε μην είσαι κακός κι εσύ ρε Deviance. Κανένα επάγγελμα δεν είναι κατακριτέο όταν δεν βλάπτει τους άλλους.

Καθένας έχει δικαίωμα να αποζητά ό,τι νιώθει πως τον γεμίζει περισσότερο. :)
Και παίρνει αναλόγως ό,τι του αξίζει, είτε άντρας είτε γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν είπα πως είναι το μόνο που έχει σημασία και το θέμα δεν είναι τα λεφτά αλλά όσα αποπνέει .. αυτό το κάτι το αντρίκο που εμένα με κάνει να την βρίσκω. εμένα.. και όλοι μας έχουμε τέτοιες σκέψεις.. πως κάποιοι μετράν την θηλυκότιτα με το μέγεθος του στήθους και άλλα τέτοια? τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά. το θέμα δεν είναι τα λεφτά.. είναι πως με ξενερώνει να εξαρτάται ένας άντρας απο εμένα οικονομικα κλπ τι να κάνουμε? sorry λεω την αλήθεια θα μπορούσα να πω μούφες. δεν το κάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ε μην είσαι κακός κι εσύ ρε Deviance. Κανένα επάγγελμα δεν είναι κατακριτέο όταν δεν βλάπτει τους άλλους.

Καθένας έχει δικαίωμα να αποζητά ό,τι νιώθει πως τον γεμίζει περισσότερο. :)
Και παίρνει αναλόγως ό,τι του αξίζει, είτε άντρας είτε γυναίκα.

Βλάπτει την τσέπη του άλλου :P. Το παραπάνω λέγεται έμμεση εκπόρνευση ιν μαι οπινιον. Σαφώς και ο καθένας αποζητά ότι τον πληρεί άλλα (θέλω να πιστεύω) πως όλοι αποζητάμε τον σεβασμό και με τον τρόπο αυτών δεν...


είναι πως με ξενερώνει να εξαρτάται ένας άντρας απο εμένα οικονομικα κλπ τι να κάνουμε? sorry λεω την αλήθεια θα μπορούσα να πω μούφες. δεν το κάνω..

Το ενδεχόμενο να ξενερώνει τον άλλον το να εξαρτάσαι εσύ οικονομικά από αυτόν δεν σου έχει περάσει απτό μυαλό? Μα δεν είπε κάνεις να μην λες την γνώμη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είπα πως είναι το μόνο που έχει σημασία και το θέμα δεν είναι τα λεφτά αλλά όσα αποπνέει .. αυτό το κάτι το αντρίκο που εμένα με κάνει να την βρίσκω. εμένα.. και όλοι μας έχουμε τέτοιες σκέψεις.. πως κάποιοι μετράν την θηλυκότιτα με το μέγεθος του στήθους και άλλα τέτοια? τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά. το θέμα δεν είναι τα λεφτά.. είναι πως με ξενερώνει να εξαρτάται ένας άντρας απο εμένα οικονομικα κλπ τι να κάνουμε? sorry λεω την αλήθεια θα μπορούσα να πω μούφες. δεν το κάνω..
Δηλαδή ή θα εξαρτάται οικονομικά από σένα ή εσύ από αυτόν; Το να είναι ο καθένας ανεξάρτητος δεν παίζει;

Όσον αφορά το ότι σου βγάζει κάτι "αντρίκιο", το πιθανότερο είναι ότι απλά έτσι σε έμαθαν (οι γονείς, η κοινωνία, οι παρέες κτλ), όχι ότι όντως είναι ΔΙΚΗ σου προτίμηση. Sorry αν στο χαλάω :)

Όσον αφορά το ότι κάποιοι μετράν τη θυλυκότητα με το μέγεθος του στήθους, ναι υπάρχουν. Και συνήθως τα φτιάχνουν με γυναίκες που θέλουν να τις κερνάνε και έτσι είμαστε όλοι μας καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
και να τονίσω πως μιλάω μόνο για τον ερωτικό τομέα.. φιλοί και λοιπά δεν παίζει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δηλαδή ή θα εξαρτάται οικονομικά από σένα ή εσύ από αυτόν; Το να είναι ο καθένας ανεξάρτητος δεν παίζει;

Όσον αφορά το ότι σου βγάζει κάτι "αντρίκιο", το πιθανότερο είναι ότι απλά έτσι σε έμαθαν (οι γονείς, η κοινωνία, οι παρέες κτλ), όχι ότι όντως είναι ΔΙΚΗ σου προτίμηση. Sorry αν στο χαλάω :)

Όσον αφορά το ότι κάποιοι μετράν τη θυλυκότητα με το μέγεθος του στήθους, ναι υπάρχουν. Και συνήθως τα φτιάχνουν με γυναίκες που θέλουν να τις κερνάνε και έτσι είμαστε όλοι μας καλά :)

Ώρες-ώρες Λία δεν αντιλαμβάνομαι την εμμονή σου με την επιρροή της κοινωνίας. Αποκλείεται ένας άνθρωπος οποίος έχει πιο «συντηρητικές» απόψεις να είναι πραγματικά δικές του και να τις υποστηρίζει επειδή πραγματικά νιώθει ότι είναι σωστές και από την άλλη ένας με πιο «φιλελεύθερες» απόψεις να τις έχει επειδή μεγάλωσε σε ένα άλλο οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον; Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο φρονώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Όσον αφορά το ότι σου βγάζει κάτι "αντρίκιο", το πιθανότερο είναι ότι απλά έτσι σε έμαθαν (οι γονείς, η κοινωνία, οι παρέες κτλ), όχι ότι όντως είναι ΔΙΚΗ σου προτίμηση. Sorry αν στο χαλάω :)

πιστεψέ με πως είναι δικό μου και μόνο συμπέρασμα. εγώ έτσι ειμαί καλά. αλλιώς να βρώ καμία γυναίκα. έτσι το βλέπω.. :clapup: τι να κάνουμε? .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ώρες-ώρες Λία δεν αντιλαμβάνομαι την εμμονή σου με την επιρροή της κοινωνίας. Αποκλείεται ένας άνθρωπος οποίος έχει πιο «συντηρητικές» απόψεις να είναι πραγματικά δικές του και να τις υποστηρίζει επειδή πραγματικά νιώθει ότι είναι σωστές και από την άλλη ένας με πιο «φιλελεύθερες» απόψεις να τις έχει επειδή μεγάλωσε σε ένα άλλο οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον; Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο φρονώ...
Είπα "το πιθανότερο", δεν είπα ότι είναι βέβαιο. Και lets face it, το να θεωρείς ότι επειδή είσαι γυναίκα είσαι αδύναμη και χρειάζεσαι προστασία, λίγο δύσκολο να είναι συμπέρασμα στο οποίο έχεις καταλήξει μόνη σου, εντελώς ανεπηρέαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
δεν είμαι αδύναμη... απλά θέλω κάτι αντίσχοιχο προσαρμοσμένο στο κλασικό αντρίκο πρότυπο.. εμένα αυτό μαρέσει.

αύτο ζητάω απο έναν άνδρα.. αλλιώς να μπλέξω με γυναίκες, πράγμα που έχω δοκιμάσει και ελπίζω αυτό να μη δώσει φιτιλιές για σχόλια.. όταν είμαι με άντρα τον θέλω άντρα πως το λένε? ένα κάτι πιο ισχύρο από μένα.. τελοσπάντων . δεν με καταλαβαίνετε όπως βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα εξ'ορισμού, προστασία χρειάζεται ο αδύναμος. Τελικά χρειάζεσαι προστασία ναι ή ου;

Ο άντρας δεν ορίζεται ως ο πιο ισχυρός (εκτός αν εννοείς σωματικά, που κι αυτό δεν αποτελεί ικανή συνθήκη). Ορίζεται ως αυτός που έχει χρωμοσώματα XY, πέος και νιώθει/θέλει να είναι άντρας. Προφανώς ούτε η επιστήμη σε καταλαβαίνει, αλλιώς θα τον είχε ορίσει διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
να μπλέξω με γυναίκες, πράγμα που έχω δοκιμάσει και ελπίζω αυτό να μη δώσει φιτιλιές για σχόλια...


Γιατί να δώσει φυτιλιές για σχόλια; Επειδή είναι ομοφυλοφιλικό; Μαγκιά σου που το παραδέχεσαι δημοσίως. Σε μερικούς όπως εμένα, αρέσει και το θέαμα δυο γυναικών παρέα και δεν το λέω ειρωνικά, το βρίσκω όντως πολύ ερεθιστικό μιας και θεωρώ το γυναικείο σώμα απόλυτα ερωτικά προσανατολισμένο.

δεν με καταλαβαίνετε όπως βλέπω.

Εγώ σε καταλαβαίνω αν και δεν μου πέφτει λόγος να χαρακτηρίσω την επιθυμία σου ως σωστή ή λάθος. Είναι απλά η επιθυμία σου. Θέλεις έναν άντρα να σε εμπνέει και να έχεις κάτι να κοιτάξεις προς τα πάνω και να θαυμάσεις. Το παν όμως είναι να βασίζεται ο θαυμασμός αυτός κυρίως σε πνευματικά και όχι χρηματικά προσόντα όπως και να τηρείς αυτή σου την επιθυμία και όταν θα είσαι εσύ η ισχυρή από τους 2 σε κάποιον τομέα.;)

Μπορείς να τα κάνεις αυτά; Λίγες μπορούν. Οι περισσότερες που κάνουν τέτοιες βαρύγδουπες δηλώσεις ή καταλήγουν να τραβάνε χρήμα από τον άντρα τους, ή να είναι "υπό" μέχρι να πάρουν κεφάλι και να τον πατήσουν ύστερα στο λαιμό, ή ακόμα και να είναι υποτελείς επειδή έτσι ήσαν απέναντι στον πατέρα τους ή η μάνα τους απέναντι στον πατέρα τους και έτσι μάθανε κι αυτές.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν συμφωνεί κάποιος ή όχι με τη γνώμη σου και την επιθυμία σου, αλλά αν αυτά βασίζονται σε έμφυτα και όχι επίκτητα στοιχεία του άντρα που επιλέγεις, και να μπορείς να είσαι πιστή σε αυτά και να μην τα αλλάζεις κατά τις περιστάσεις και κατά το δοκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ξέρω καλά τι θέλω και δεν αλλάζει αυτά και δεν θα μαι ποτέ υπο.. σε κανέναν. θέλω έναν άντρα ισχυρό ,απλό .. :) πολλοί ενοχλούντε. προβλήμα δικό τους. και άλλο τι λέει η επιστήμη.. εδώ μιλάμε για προσωπικές προτειμήσεις και προσωπικότητα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
πραγματικά το σαγόνι μου,έχει φτάσει στο πάτωμα.όσες φορές και αν αντιμετωπίσω τέτοια κατάσταση πάντα αυτό γίνεται αλλά τι να κάνουμε....

έχω να κάνω κάποιες πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις όχι τόσο για να τις απαντήσεις εδώ(αν θες το κάνεις βέβαια) αλλά για να προβληματιστείς εσύ η ίδια.
α)κρίνοντας από το ψευδόνυμο υποθέτω ότι είσαι ηλικιακα μικρή,συνεπώς ο κοινωνικός σου περίγυρος είναι της αυτής ηλικίας,συνεπώς που στα κομμάτια τα έχουν βρει τα λεφτά για να τα σπαταλάνε έτσι απλά σε εσένα?
μήπως είναι τα "λεφτά του μπαμπά"?μήπως είναι αυτό που λέμε "τσάμπα μάγκας" και "βουτυρομπεμπές"?

β)από πότε κάποιος είναι αξιόλογο άτομο για σχέση όταν το κύριο κριτήριο αυτής είναι το βάθος της τσέπης του?
πόσο μάλλον πως είναι ισχυρός?εκτός αν θεωρείς ισχυρό όποιον ανοίγει 5 μπουκάλια στα μπουζούκια και πετάει 40 πανέρια γαρύφαλλα,τότε πάω πάσο και υποκλίνομαι κιόλας.

γ)το ενδεχόμενο να σε απορίψει κάποιος που ενδεχομένως θα σου έκανε πολύ καλό ως άτομο,μόνο και μόνο εξαιτίας αυτής σου της συμπεριφοράς το έχεις σκεφτεί?και αυτό όχι λόγω τσιγκουνιάς όπως ενδεχομένως να έχεις καταλήξει αλλά λόγω καθαρά της αντίληξης του μη-κορόιδου που έχουν.

δ)αφού λες αυτός πληρώνει τα έξω και εσύ του κάνεις δώρα συχνά για να τα φέρνεις σε μία ισοροπία....γιατί μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία?
και εσύ να φαίνεσαι χαζογκόμενα(με το συμπάθειο κιόλας) και αυτός τελείως λουκουμάς?κρίμα είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
δεν είμαι αδύναμη... απλά θέλω κάτι αντίσχοιχο προσαρμοσμένο στο κλασικό αντρίκο πρότυπο.. εμένα αυτό μαρέσει.

Yeahh cool, και μένα αυτό μ' αρέσει, αλλά είναι λογικό να κρίνεις αν είναι κάποιος άντρας και προστάτης, μόνο και μόνο από το να σου πληρώνει τον καφέ; Lol.
Ακούγεται γελοίο, γιατί ναι μεν, είναι ωραίο να είσαι δίπλα σε έναν άντρα που νιώθεις ασφάλεια και ολοκλήρωση και τα σχετικά, αλλά όχι επειδή έχει λεφτά, αλλά επειδή σε αγαπάει, επειδή θα είναι μαζί σου σε δύσκολες στιγμές, θα σου σταθεί, θα σε καταλάβει, θα προσπαθήσει να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα όταν το χρειαστείς, και γενικά χρειάζεται ΧΡΟΝΟΣ για να το νιώσεις αυτό.
Με το να σου πληρώσει τα ψώνια σου και οτιδήποτε άλλο, μάλλον να σε τυφλώσει θέλει, και από τη στιγμή που θα το δεχτείς χωρίς καμία αντίρρηση δε μου κάνει τόσο ωραία εικόνα.:/:
Είναι σα να σε κάνει ό,τι θέλει επειδή σε "πληρώνει". bahhh :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μα εξ'ορισμού, προστασία χρειάζεται ο αδύναμος. Τελικά χρειάζεσαι προστασία ναι ή ου;
ολοι ειμαστε αδυναμοι σε καποιους τομεις και δυνατοι σε καποιους αλλους,και σαν φυλα και σαν ανθρωποι..οποτε ο ενας πρεπει να βοηθαει και προστατευει οπου μπορει τον αλλον..
δεν ειναι ντροπη..ειναι αναγκαιοτητα επιβιωσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Σε εμενα εχει συσμβει να ξεχασω να παρω λεφτα ενα βραδυ και να εχουμε ηδη παραγγειλει-πιει τον καφε μας και στο τελος να με κερασει η κοπελα.... απλα ντραπηκα λιγο τιποτα αλλο οχι για το οτι με κερασε αυτη οσο το οτι δεν ειχα λεφτα να πληρωσω εγω και για τους 2 μας.... αλλα συνηθως εγω κερναω οταν βγαινουμε εξω
η αδυναμια που κολλαει τωρα στο κερασμα??(εκος και αν μιλατε γενικα γιατι δεν διαβασα πολυ καλα τι γραφατε παραπανω :p) ειναι αδυναμη η γυναικα να κερασει τον φιλο της??Υστερουν σε κατι?? δε το καταλαβαινω ισα ισα που δειχνει και την ανωτεροτητα-ανεξαρτησια της κατα καποιο τροπο... μαλλον :p
Mη κολλατε σε τετοια μικρα πραγματα αλλου φενοντε οι αξιες του καθενος =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ώρες-ώρες Λία δεν αντιλαμβάνομαι την εμμονή σου με την επιρροή της κοινωνίας. Αποκλείεται ένας άνθρωπος οποίος έχει πιο «συντηρητικές» απόψεις να είναι πραγματικά δικές του και να τις υποστηρίζει επειδή πραγματικά νιώθει ότι είναι σωστές και από την άλλη ένας με πιο «φιλελεύθερες» απόψεις να τις έχει επειδή μεγάλωσε σε ένα άλλο οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον; Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο φρονώ...
Φίλτατε Πατρέα , τίποτα μα τίποτα δεν αποκλείεται . Σίγουρα δίνω περισσότερες πιθανότητες βέβαια να πιστεύει κάποιος αυτό που πιστεύει η πλειοψηφία , μόνο και μόνο επειδή το πιστεύει η πλειοψηφία και κάποιος να έχει μια ασυνήθιστη άποψη ανεξαρτήτος του περιβάλλοντος του . Γιατί ακόμα και αν το κοντινό του περιβάλλον έχει ασυνήθιστες απόψεις , αναγκαστικά μπήκε στην διαδικασία να αντιπαρατεθεί με την καθιερωμένη στην κοινωνία γνώμη , άρα υφίσταται σίγουρα ένα ελάχιστο επίπεδο προβληματισμού . Φυσικά αυτό δεν κατοχυρώνει και την ορθότητα της γνώμης του . Ούτε δικαιολογεί να αποκλείουμε την περίπτωση που αναφέρεις . Αν θεωρείς ότι το έθεσε απόλυτα η Λία , πάω πάσο . Αν πάλι δεν το θεωρείς , εύχομαι στο μέλλον να προσέξεις το εξής φαινόμενο : συνήθως η κοινωνία σαν σύνολο δεν σε δικαιολογεί να πιστέψεις κάτι διαφορετικό από την πεπατημένη και ακόμα και αν το καταφέρεις δεν σε συγχωρεί . Αλλά , άνθρωποι γύρω σου με έναν τρόπο σκέψης που έχει υιοθετηθεί ανεξαρτήτων από νόρμες και απαράβατους κανόνες , μπορούν εύκολα και να συγχωρέσουν και να βοηθήσουν ακόμα την υιοθέτηση αντίθετης άποψης από την δική τους . Απλά πρώτα θα σε περάσουν από το τεστ : γιατί έφτασες να πιστεύεις αυτό που πιστεύεις ; Αυτό πιστεύω ότι κάνει και η Λία στην Αγία:) (Λία τσε γκεβάρας:redface:) . Στο ψητό :

πιστεψέ με πως είναι δικό μου και μόνο συμπέρασμα. εγώ έτσι ειμαί καλά. αλλιώς να βρώ καμία γυναίκα. έτσι το βλέπω.. :clapup: τι να κάνουμε? .....

τελικά είμαι πολύ αντι-άντρας . Με ξενερώνουν τα λεσβιοειδή επιχειρήματα:/: - θα μου πεις τι σχέση έχει με την συζήτηση και ποιος σε ρώτησε ;

γιατί έχει σχέση αυτό :

δεν είμαι αδύναμη... απλά θέλω κάτι αντίσχοιχο προσαρμοσμένο στο κλασικό αντρίκο πρότυπο.. εμένα αυτό μαρέσει.

αύτο ζητάω απο έναν άνδρα.. αλλιώς να μπλέξω με γυναίκες, πράγμα που έχω δοκιμάσει και ελπίζω αυτό να μη δώσει φιτιλιές για σχόλια.. όταν είμαι με άντρα τον θέλω άντρα πως το λένε? ένα κάτι πιο ισχύρο από μένα.. τελοσπάντων . δεν με καταλαβαίνετε όπως βλέπω.

λολ .

εγώ πάντως σε καταλαβαίνω :)

πιστεύω ότι ακόμα και όταν ζούσανε κοινό βίο ο Αδάμ και η Εύα , χωρίς να επηρεάζονται ούτε από πεθερικά , ούτε από φίλες και κολλητούς , ούτε από το κοσμοπόλιταν και το μαξίμ , πάλι η Εύα ίδρωνε στην ιδέα του Αδάμ να κάνει βαράκια με τις 10 εντολές

από εκεί και πέρα , το όλο θέμα είναι που διαπιστώνεις αυτή τη δύναμη . Δεν θέλω να σου πω ότι δεν έχει σχέση (και) με τα χρήματα , αν και θα το ήθελα , θα ήταν ψέμμα . πού είναι το πρόβλημα τότε ; :confused:

το πρόβλημα είναι ότι οι απόψεις , αν τις βάλεις κάτω με απόλυτη αντικειμενικότητα (ναι ναι , άποψεις με αντικειμενικότητα) πιστεύω ότι είναι καμιά δεκαριά στο σύνολο τους για όλα τα ζητήματα που μας απασχολούν και πως όλοι θα συμφωνούσαμε με αυτές (αν είχαμε κάνει και λίγο από τον καπνό του ρεμπ , θα αγκαλιαζόμασταν κιόλας)

εκεί που κολλάμε , είναι όταν τις εκφράζουμε . εν προκειμένω , μπορεί να κάψουμε μια άποψη , απλά με το να την υπερπροβάλλουμε , να την ντύσουμε και με ένα ροζ συννεφάκι (ενώ είναι και πολύ καπιταλο-άποψη:P)

το χρήμα είναι αφροδισιακό , αλλά διαφέρει η δήλωση της Μάρως Λύτρα (τι ειρωνία το επώνυμο) :
<<δεν πληρώνω ποτέ λογαριασμούς στο σπίτι - αυτούς τους πληρώνει ο άντρας>>

με το αγαπημένο ζευγάρι που θα γυρίσει ο άντρας σπίτι (και η γυναίκα θα έχει γυρίσει πριν λίγο - όχι ήταν από το πρωί και έβλεπε μενεγάκη:P) και θα πει :

αγάπη , έβγαλα κάποια παραπάνω λεφτά
(ακολουθεί εορτασμός)

Θα καταλάβεις , μεγαλώνοντας (νοτ) ότι για κάθε απαίτηση του ενός φύλου ,αντιστοιχούν 10 απαιτήσεις του άλλου φύλου . Όσο πιο δίκαια είναι οι δική σου , τόσο δίκαιες θα είναι οι άλλες 10 . Και όσο πιο ευέλικτη , το ίδιο ευέλικτες και οι άλλες 10

κλείνοντας (το κλιματιστικό , γιατί ξεράθηκε ο αέρας:/:) , θα ήθελα να τονίσω το εξής : υπεισέρχεται ο παράγοντας του προσωπικού γούστου και είναι κρίμας και άδικο να τον υποτιμούμε . Άμα εσύ φτιάχνεσαι με ευρά και δίευρα , τι λόγος μπορεί να μου πέφτει εμένα που φτιάχνομαι με ρυθμική γυμναστική και ποστ της μελιώς ;

το μόνο που μπορώ να υστερογράψω είναι ότι κάθε χορευτικό σκετς και κάθε ποστ της μελιούς είναι μοναδικό , ενώ όλα τα ευρά και τα δίευρα απελπιστικά ίδια μεταξύ τους - όποιος και αν τα κρατάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top