• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τοποθέτηση ταμπόν χωρίς πόνο

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Επειδή το ταμπόν που τοποθετείται στον κόλπο ασκεί, μεταξύ άλλων, πίεση στην ουρήθρα, μπορεί να λειτουργήσει ως ένα είδος «τάπας» και έτσι να εμποδίζει την ακράτεια ή την έκκριση άλλων υγρών. Οι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιείτε αυτή τη μέθοδο μία στο τόσο (π.χ. αν έχετε ακράτεια κατά τη διάρκεια της άσκησης), αλλά δεν θα πρέπει να υπερβάλετε και θα πρέπει να αφαιρείτε το ταμπόν αμέσως μόλις ολοκληρώσετε την άσκησή σας. Ένα ταμπόν μέσα σε έναν στεγνό κόλπο μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς και αργότερα μολύνσεις. Για την ακράτεια ή τις «διαρροές» του κόλπου προτιμήστε κάποια πολύ λεπτή απορροφητική σερβιέτα, που είναι σαφώς ασφαλέστερη.



Μόλις τώρα διάβασα αυτό. Οπότε καλού κακού, ας προσέχουν όσες το χρησιμοποιούν συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως όταν είπα να το δοκιμάσει κανείς μέρα που δεν έχει περίοδο, εννοούσα πως θα το βάλει και θα το βγάλει. Όχι ότι θα το αφήσει όλη μέρα!! Για να μάθει πώς μπαίνει θα το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ τα ob. Μιας και με είχαν βολέψει δεν κάθισα να ψάξω περισσότερο το θέμα για να δω τι άλλο κυκλοφορεί.
Τον προηγούμενο μήνα με αφορμή αυτό το θέμα, έψαξα λίγο περισσότερο τα ράφια του σουπερ μαρκετ :P
Δοκίμασα τα tampax και είναι αλήθεια ότι μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη η χρήση τους.

Αναρωτιέμαι όμως τι τα κάνει να είναι τόσο πολύ πιο φτηνά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι τα tampax πιο φτηνά από τα o.b. ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Νομίζω ναι, αλλά το κουτί των ob πρέπει να έχει 16 ενώ των tampax 12 ταμπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Είναι τα tampax πιο φτηνά από τα o.b. ;

Νομίζω ναι, αλλά το κουτί των ob πρέπει να έχει 16 ενώ των tampax 12 ταμπόν.

Τα ob των 16 είχαν 3.80 και τα tampax των 12 1.90 στο super market της πόλης μου, αλλά δε νομίζω να έχει και τεράστια διαφορά με άλλα super market. Σας μιλάω επομένως για μεγάλη διαφορά στην τιμή τους, πράγμα το οποίο μου κάνει εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
24 λεπτά vs 16 λεπτά δηλαδή περίπου ανά ταμπόν. Δεν θυμάμαι αν ήταν τόσο φτηνά τα tampax στο δικό μου σούπερ μάρκετ, έχω καιρό να αγοράσω επειδή δεν τα φέρνει πλέον :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πράγματι είναι εντυπωσιακό με δεδομένο ότι το tampax έχει περισσότερο υλικό λόγω του applicator. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
'Ισως να είναι και θέμα διαφήμισης :hmm: Να μη δίνουν τόσα χρήματα για διαφήμιση γι' αυτό το συνολικό κόστος να είναι χαμηλότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πάντως ότι η ποιότητα των ob φαίνεται καλύτερη. Έχει μια μεμβράνη με κυψέλες όπως και οι περισσότερες σερβιέτες που κυκλοφορούν, γύρω από το βαμβάκι, ενώ τα tampax είναι απλά συμπιεσμένο βαμβάκι και το απλικατέρ αυτό είναι ένα κομμάτι χαρτόνι, δεν είναι κάποια σπουδαία κατασκευή :P

Πρακτικά έχω μείνει ευχαριστημένη και από τα δύο, οπότε μάλλον θα με κερδίσουν τα tampax λόγω τιμής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πάντως ότι η ποιότητα των ob φαίνεται καλύτερη. Έχει μια μεμβράνη με κυψέλες όπως και οι περισσότερες σερβιέτες που κυκλοφορούν, γύρω από το βαμβάκι, ενώ τα tampax είναι απλά συμπιεσμένο βαμβάκι και το απλικατέρ αυτό είναι ένα κομμάτι χαρτόνι, δεν είναι κάποια σπουδαία κατασκευή :P

Πρακτικά έχω μείνει ευχαριστημένη και από τα δύο, οπότε μάλλον θα με κερδίσουν τα tampax λόγω τιμής :P

εχμ, χρησιμοποιείς τα απλά tampax γι' αυτό σου φαίνονται χαμηλότερης ποιότητας. Τα tampax (compak) pearl είναι πολύ καλύτερα και έχουν πλαστικό applicator. Είναι επίσης πιο ακριβά από τα ob. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα :mad: To πλεονέκτημα αυτών που χρησιμοποιείς είναι ότι μπορείς να ρίχνεις και το applicator στην τουαλέτα :D

Μια φορά χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ob επειδή δεν έβρισκα tampax και κόντεψα να μισήσω τα ταμπόν :mad: Φαίνονται πιο χαριτωμένα αλλά στην εφαρμογή τους είναι δύσκολα, ειδικά αν έχεις στεγνό κόλπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
To πλεονέκτημα αυτών που χρησιμοποιείς είναι ότι μπορείς να ρίχνεις και το applicator στην τουαλέτα :D

Γιατί τι άλλο ρίχνεις στην τουαλέτα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γιατί τι άλλο ρίχνεις στην τουαλέτα; :confused:

Ορισμένα σπίτια έχουν τόσο καλές αποχετεύσεις που δε χρησιμοποιούν κάδους απορριμάτων στην τουαλέτα τους. Στο εξωτερικό είναι σύνηθες να μην υπάρχουν κάδοι στα σπίτια και κατά τη γνώμη μου το πιο υγιεινό να πετώνται όλα στην τουαλέτα. Ομως εδώ Ελλάντα κι ακόμα και στις αποχετεύσεις μπορούμε να μιλάμε για... θκατά:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top