• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιδραδενίτιδα

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
χμμ πριν 3 χρονια νομιζω, ειχα παθει κατι παρομοιο. Μου εμφανιστηκε ενα πρηξιμο στην μασχαλη το οποιο μετα απο 2-3 μερες ειχε γινει σαν μπαλακι του ping pong. Πονουσε φρικτα. Δεν θυμαμαι τι ηταν. Θυμαμαι ομως οτι ο γιατρος μου μου ειχε δωσει αντιβιωση (πενικιλινη) για 7 μερες απο 4 χαπακια την ημερα (ειχε και απαισια γευση). Απο τοτε εχω σταματησει να χρησιμοποιω antiperspirant και χρησιμοποιω μονο οργανικο αποσμητικο, χωρις αλουμινιο και παραμπενς. Ευτυχως δεν ιδρωνω πολυ οποτε δεν εχω μεγαλο προβλημα. Για τις οσμες κανω κατι πολυ απλο. Βαζω οινοπνευμα στις μασχαλες (παντα φρεσκοπλυμμενες), το αφηνω να εξατμιστει εντελως και μετα βαζω αποσμητικο (στικ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μου απαντησε η φιλη μου, δεν προσθεσε κατι καινουργιο:
sorry :/ Μαλλον αρκει αυτο

ευχαριστω αλεξανδρα μου που ρωτησες:)

σημερα θα προσπαθησω να παω να κοιταξω για φυτικα προιοντα που δεν μπλοκαρουν τους πορους μπας και βρω τιποτα. αν βρω κατι θα σας πω και σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
ευχαριστω αλεξανδρα μου που ρωτησες:)

σημερα θα προσπαθησω να παω να κοιταξω για φυτικα προιοντα που δεν μπλοκαρουν τους πορους μπας και βρω τιποτα. αν βρω κατι θα σας πω και σας :)

Κοίταξε και στο φαρμακείο για φυσικό αποσμητικό κρύσταλλο. Δεν περιέχει άρωμα, οινόπνευμα, δεν εμποδίζει την φυσική αναπνοή του δέρματος, δεν μπλοκάρει τους πόρους και κρατάει πολλές ώρες. :)
Μια φίλη μου το χρησιμοποιεί και είναι απόλυτα ικανοποιημένη! Περιμένω να τελειώσει το αποσμητικό μου για να πάω να αγοράσω και εγώ ένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
χμμ πριν 3 χρονια νομιζω, ειχα παθει κατι παρομοιο. Μου εμφανιστηκε ενα πρηξιμο στην μασχαλη το οποιο μετα απο 2-3 μερες ειχε γινει σαν μπαλακι του ping pong. Πονουσε φρικτα. Δεν θυμαμαι τι ηταν. Θυμαμαι ομως οτι ο γιατρος μου μου ειχε δωσει αντιβιωση (πενικιλινη) για 7 μερες απο 4 χαπακια την ημερα (ειχε και απαισια γευση). Απο τοτε εχω σταματησει να χρησιμοποιω antiperspirant και χρησιμοποιω μονο οργανικο αποσμητικο, χωρις αλουμινιο και παραμπενς. Ευτυχως δεν ιδρωνω πολυ οποτε δεν εχω μεγαλο προβλημα. Για τις οσμες κανω κατι πολυ απλο. Βαζω οινοπνευμα στις μασχαλες (παντα φρεσκοπλυμμενες), το αφηνω να εξατμιστει εντελως και μετα βαζω αποσμητικο (στικ).

Δεν είναι σκληρό το οινόπνευμα; Γιατί αλλού λένε να αποφεύγουμε τα αποσμητικά με οινόπνευμα... και στην τελική, το σαπουνάκι δε θα 'πρεπε να αρκεί;

Ένα άλλο "κόλπο" που μου έχουν πει για τις οσμές, είναι η χλωροφύλλη. Είτε σε χαπάκια (3 την ημέρα) είτε σε σταγόνες (νομίζω 20 σταγόνες την ημέρα, αλλά έχει οδηγίες), καταπολεμούν τις οσμές του σώματος. Τα χαπάκια είναι και καλά σαν "καραμέλες" για την αναπνοή, ειδικά μετά από ύπουλα φαγητά, όπως το κρεμμύδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
φυσικό αποσμητικό κρύσταλλο

φοιβη μου το ζηταω ετσι ή υπαρχει καποια μαρκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
φοιβη μου το ζηταω ετσι ή υπαρχει καποια μαρκα?

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω, μπορεί και να υπάρχουν διαφορετικές μάρκες με το ίδιο προϊόν! Λογικά η φαρμακοποιός θα ξέρει και θα μπορέσει να σε κατατοπίσει καλύτερα!
Θα ρωτήσω και εγώ την φίλη μου και θα σου πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Στο φαρμακείο, αποσμητικό κρύσταλλο θα ζητήσεις (έχει της Macrovita και της Optima συνήθως), απ'ό,τι μου έχουν πει και απλώς αποσμητικό κρύσταλλο να πεις θα καταλάβει ο έμπορας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δυστυχως ανεφερα στην φαρμακοπειο αποσμητικο κρυσταλλο αλλα δεν ειχε ξανακουσει για κατι τετοιο. :/:
ειχε πολλα εκει περα και ημουν μεταξυ ενος της AVENE και ενος αλλου της KLORANE (φυτικο) τελικα πηρα το δευτερο να το δοκιμασω να δω πως θα αντιδρασει και το δερμα μου και αν κανει καθολου δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
δυστυχως ανεφερα στην φαρμακοπειο αποσμητικο κρυσταλλο αλλα δεν ειχε ξανακουσει για κατι τετοιο. :/:
quote]

Αποσμητικό κρύσταλλο εχουν σίγουρα στα χοντος, εχω αγορασει και εγω, εχει γυρω στα 20 ευρω και ειναι το καλυτερο για τετοια προβλήματα!
Το πάθαινα συχνα , ειτε απο το ξύρισμα ειτε απο το αποσμητικό, ξερεις κάποια τρίχα που γύρνουσε και το αποσμητικό που αποτελείωνε το οιδημα! Δεν εχω φτάσει σε σημειο να κανω καποια μικροεπεμβαση, αλλα ουτε να εχει πυον, απλα πρηξιμο και οιδημα!!

Τον κτυσταλλο δεν τον χρησιμοποιω γιατι δεν εχει μυρωδιά.
Αν θες ακριβως να σου πω πως λεγεται στειλε πμ γιατι δεν ειμαι σπιτι να δω την μαρκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lydiasta

Νεοφερμένος

Η lydiasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά ευτυχώς μετά απο την πρωτη φορά που εμφάνισα αυτους τους "αδένες" που έλεγα εγώ οτι έχουν φουσκώσει στις μασχάλες μου και πήρα αντιβίωση και betafusin (δυστυχώς η χρήση της μου δημιούργησε ραγάδες στις μασχαλες - κατι που αναφέρεται σαν παρενέργεια) παροδικά εξαφανίστηκαν. Σύντομα όμως είχα ξανά το ίδιο πρόβλημα. Φυσικά και δεν μπορώ να κυκλοφορώ χωρίς αποσμητικό. Θα μοιραστώ λοιπόν μαζί σας κάτι το οποίο με βοήθησε και με διατηρεί ΧΩΡΙΣ κύστες-αδένες, όπως θέλετε πέστε τα και έχω βρει την ησυχία μου. Στα βιολογικά προιόντα πουλάνε ρεβυθάλευρο το οποίο χρησιμοποιώ στην μαγειρική μου. Όποιος δεν μαγειρεύει μπορεί συμπληρωματικά στην διατροφή του να κάνει τηγανίτες ή ακόμα και ομελέτα με μια κουταλιά ρεβυθάλευρο μέσα. Πάντα, ακόμα και στις πίτες μου βάζω πλέον και ρεβυθάλευρο. Λίγο και συμπληρωματικά στο αλεύρι που χρησιμοποιώ. Δοκιμάστε το. Κάποιοι διαλύουν μια κουταλιά ρεβυθάλευρο σε λίγο νερό το πρωί και το πίνουν. Το ρεβύθι βοηθάει σε περιπτώσεις λοιμώξεων ακόμα και όταν υπάρχει πύον στο σώμα. Ισως και το ξερό κρεμμύδι στην διατροφή μπορέσει να σας βοηθήσει. Εύχομαι να σας βοηθήσει. Καλημέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το ξερο κρεμμυδι ομως θα φευγει με τον ιδρωτα και θα μυριζεις ακομα πιο ασχημα... εγω παντως την εχω βρει με το οινοπνευμα και το βιολογικο αποσμητικο. Προσωπικα το οινοπνευμα δεν μου προκαλει κανενα ερεθισμο. Σκεφτομαι στο μελλον να ανακατεψω καποιο αιθεριο ελαιο (πχ βανιλλια) με οινοπνευμα και να το βαλω σε μπουκαλακι-σπρευ και να το χρησιμοποιω σαν αποσμητικο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axat

Νεοφερμένος

Η axat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, δεν ξέρω τι να πρώτο-πω γιαυτό το θέμα. Ταλαιπωρούμαι τα τελευταία 3 χρονιά από την ιδραδενιτιδα άλλα αποκλειστικά και μόνο στην περιοχή του μπικίνι. Εγώ δεν κατάφερα με καμία αντιβίωση η αλοιφή να το αντιμετωπίσω. Μέχρι τον Ιουλίου του 2010 πάντα " θεράπευα" τις κύστες με διάνοιξή από χειρουργό. Ξεκίναγε σαν ένα μικρο σπυρί και κατέληγε σαν μπαλάκι του tennis. Με ταλαιπωρούσε για πάνω από μια βδομάδα με αποτέλεσμά να μην μπορώ να περπατήσω να κάτσω να κλείσω η να ανοίξω τα ποδιά μου και γενικά δε μπορούσα να κανό τίποτα μέχρι που κατέληγα στο χειρουργό με μία τοπική αναισθησία και διάνοιξή. Η δερματολόγος μου μου είχε πει ότι φταίει το ξυραφάκι και να μην ξυρίζομαι σ' αυτήν την περιοχή.

Το δοκίμασα και αυτό άλλα χωρίς κανένα αποτέλεσμα, πάλι εμφανιζόντουσαν. Παρατήρησα ότι υπήρχε επιδείνωσή του προβλήματος τις δύσκολες μέρες του μήνα, πιθανότατα λόγω ορμονών. Έκανα βιοψία του υγρού που υπήρχε μέσα στις κύστες και μεταξύ άλλων βρέθηκε σταφυλόκοκκος και στρεπτόκοκκος. Βέβαια ούτε αυτό βοήθισε στην θεραπεία τους. Έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και μεταξύ αυτών και σε έναν πανεπιστημιακό γιατρό ο οποίος έκανε και έρευνά πάνω στην θεραπεία της ιδροαδενιτιδας. Μου είπε ότι ακόμα δεν έχουν βρει κάποια συγκεκριμένη θεραπεία και ότι τα αποτελέσματα αλλάζουν από ασθενή σε ασθενή.

Κατά την διάρκειά της θεραπείας εμφάνισα πάλι κύστη και κατέληξα για 6η φορά στο νυστέρι. Μέχρι τον Ιούλιο του 2010 οι κύστες εμφανιζόντουσαν κάθε λίγους μήνες. Άπ' τον Ιούλιο και μέτα όμως στην γραμμή του μπικίνι είναι μόνιμες, κάποιες έχουν ενωθεί εσωτερικά και έχουν γίνει Μία. Ανοίγουν ξεθυμαίνουν και μέτα πάλι απ' την αρχή χωρίς να υποχωρούν τελείως. Ο μονός τρόπος που έχω βρει για να ανοίγουν πλέον πιο εύκολα και πολύ φυσικός είναι κομπρέσα με χαμομήλι. Όσο πιο ζεστό το αντέχει το δέρμα σας. Μέτα από δύο μέρες ανοίγει τις περισσότερες φορές και δεν επιβαρύνετε τον οργανισμό σας με φάρμακα. Βέβαια δεν το θεραπεύει.

Εγώ ετοιμάζομαι για χειρουργείο να μου αφαιρέσουν τις κύστες που υπάρχουν, ελπίζω να μην ξαναεμφανίσω. Αν κάποιος έχει κάτι καλύτερο να προτείνει ας μου απατήσει. Ειλικρινά έχω απελπιστεί πολύ μ' αυτό το θέμα. Ζήτω συγνώμη αν σας κούρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lydiasta

Νεοφερμένος

Η lydiasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αφού το παρουσίασα πάλι, αμέσως μετά την περίοδο, και "προχώρησε" αρκετά, προκαλώντας "τραβήγματα" στο στήθος, χέρια και πλάτη, επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου. Μου είπε οτι το έχει πάθει και ο ίδιος χρησιμοποιώντας Noxzema και μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω fucicort κρέμα 3-4 φορές την ημέρα. Λογικά, την τρίτη μέρα θα έχει φύγει. Πρότεινε να μην παίρνω άδικα αντιβίωση αφού θα μου προκαλέσει μύκητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mk30

Νεοφερμένος

Η mk30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειμαι στα 27 και εχω ιδραδενιτιδα στο σημειο του μπικινι απ τα 7 μου! οποτε καταλαβαινεις οτι εχω παρει οτι φαρμακο υπαρχει και εχω παει σε ολους τους ειδικευομενους γιατρους , σ αυτο το θεμα, που υπαρχουν στην ελλαδα χωρις να θελω να σε απογοητευσω αν και απο ατομο σε ατομο διαφερει η εξελιση της ιδραδενιτιδας δεν υπαρχει μονιμη θεραπεια. Ειναι οργανικο το θεμα και με τα χειρουργια δεν θα καταφερεις τιποτα απ την στιγμη που τα ''γεννα'' ο οργανισμος σου δεν θα σταματησει μ ενα ή δυο ή τρια χειρουργια ίσως σταματησουν οταν κανεις παιδι ετσι μου εχουν πει κ εμενα αλλα και παλι ξερω κοπελα που και παιδι που εκανε τα εχει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ξεθάβω το θέμα, καθώς πρέπει να -πάσχω- και εγώ από ιδραδενίτιδα. Πριν μερικές μέρες, τυχαία εντόπισα στην αριστερή μου μασχάλη ένα σπυράκι και το ψηλάφησα με το χέρι μου και από κάτω από το δέρμα είναι σαν μπαλάκι, στο μέγεθος του ρεβυθιού. Δεν με πονάει καν, το πίεσα και έβγαλε ελάχιστο πυον και αίμα. Η αλήθεια είναι πως με αυτά που διάβασα έχω φοβηθεί λίγο, καθώς είναι η πρώτη φορά που το εντοπίζω. Πρέπει να παω δερματολόγο, ε; (μισώ να πηγαίνω σε γιατρούς -.-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top