Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.
Η προταση "υπαρχει θεος" ειναι μια λογικη προταση και ως εκ τουτου μπορει να ελεγθει επιστημονικα. Και αποτυγχανει σε ΚΑΘΕ ελεγχο.

Αν δεν αποτύγχανε σε ΚΑΘΕ έλεγχό σου δεν θα θεώτρεχε σαν θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μια ερωτηση προς πανταχου θρησκευομενους:

"Θέλει ο Θεός να εμποδίσει το κακό αλλά δεν είναι ικανός; Τότε δεν είναι παντοδύναμος.
Μπορεί αλλά δε θέλει; Τότε δεν είναι πανάγαθος
Και θέλει και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;
Δεν θέλει ούτε μπορεί; Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Και θέλει και μπορεί; Τότε γιατί υπάρχει το κακό;
...

:redface::redface::redface:: Μα, για να μάθουμε οι άνθρωποι, τι δεν είναι κακό! Για τον Θεό δεν υπάρχει κανένα κακό, παρά μόνον η δυσκολία των ανθρώπων, να πιστέψουν κάτι τέτοιο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μια ερωτηση προς πανταχου θρησκευομενους:
............................. Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;"
Μια απλή απάντηση για όσους έχουν την τάση να αναζητούν...
Η γλώσσα που χρησιμοποιείτε στις διαπροσωπικές σας συναλλαγές, πιστεύετε οτι ανταποκρίνεται στο μέγεθος αυτού που αποκαλείτε εσείς, αλλά και εγώ <<Θεό>>; Αλλά και το 10% περίπου μέρος του εγκεφάλου σας που χρησιμοποιείτε προκειμένου να κατανοήσετε και να δημιουργήσετε τα επιχειρήματα σας στις καθημερινές σας ασχολίες, είναι αρκετό για να σας δώσει
[FONT=&quot]την σιγουριά[/FONT][FONT=&quot] να πιστεύετε οτι αυτό που λέτε, είναι δόκιμο και όχι ελλιπής μορφή επικοινωνίας;[/FONT]:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Απ' το θεό τραβιέται ο άνθρωπος όπως ο καρχαρίας από το αίμα.
Και.
Αυτός που ψάχνει το θεό, τον έχει ήδη βρει.

@Μάξιμος:1)Εφόσον δεχτούμε πως η έννοια του θεού είναι αδύνατο να συλληφθεί από τους ανθρώπους, αυθωρεί κάθε είδους θρησκεία κρίνεται αβάσιμη, αστοιχείωτη και εξωφρενική ενώ οτιδήποτε έχει ποτέ ειπωθεί για το θεό είναι εξορισμού λαθεμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Απ' το θεό τραβιέται ο άνθρωπος όπως ο καρχαρίας από το αίμα.
Ναι! Ναι! Ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Όπως τραβάει το χρήμα τους ………………………….

Και το θόλωμα των νερών, για να δημιουργηθεί λάσπη, τους………………..

Εσύ, σε ποιους ανήκεις???????????????????????????


Και.
Αυτός που ψάχνει το θεό, τον έχει ήδη βρει.

Απορία: σύμφωνα με το παράδειγμα του καρχαρία??????????????

Από ότι γνωρίζω, οι καρχαρίες λειτουργούν όπως οι τραπεζίτες στην Ελλάδα και όχι μόνο………….

Αρα, σαν πολλά τα λες, μου φαίνεται…σαν πολλά! Απορώ πού σε εξυπηρετούν, αυτά που λες?

@Μάξιμος:1)Εφόσον δεχτούμε πως η έννοια του θεού είναι αδύνατο να συλληφθεί από τους ανθρώπους, αυθωρεί κάθε είδους θρησκεία κρίνεται αβάσιμη, αστοιχείωτη και εξωφρενική ενώ οτιδήποτε έχει ποτέ ειπωθεί για το θεό είναι εξορισμού λαθεμένο.

- Η δική μου θεώρηση για την Χριστιανική Θρησκεία, είναι : Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ και όχι λόγια όπως: αν ψάχνεις τον Θεό, τον έχεις βρει. Αφού ο Θεός είναι παντού, δεν χρειάζεται να τον βρεις, αλλά να τον ανακαλύψεις. Είμαι σίγουρος ότι εσύ που χρησιμοποιείς τον εγκέφαλό σου κατά το μέγιστο, θα γνωρίζεις καλύτερα την διαφορά ανάμεσα στις λέξεις: βρίσκω και ανακαλύπτω…

- Ως εκ τούτου, ότι έχει ειπωθεί – καταγραφεί για την Χριστιανική θρησκεία, είναι κατόπιν Θείας φώτισης. Και δεν εννοώ αυτά που λεει ο καθένας.

[FONT=&quot]Υ.Γ. παραστατικότατο το παράδειγμα σου με τον καρχαρία… μοναχά μη προσπαθήσεις να του ρίξεις κανένα σκαμπίλι, γιατι δεν γνωρίζω, αν είναι χριστιανός και γυρίσει το άλλο μάγουλο…[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Εσύ, σε ποιους ανήκεις?
Aφού ο στίχος του Ελύτη έκανε τόση εντύπωση, καλύτερα να απαντήσω με πιο πολλούς στίχους.:P
I went then with gypsies
and with magicians,
sailors without ships,
fishermen with no fish,
but all of them had their rules,
unyielding protocol and my wretched education
brought me to a bad end.
- Ως εκ τούτου, ότι έχει ειπωθεί – καταγραφεί για την Χριστιανική θρησκεία, είναι κατόπιν Θείας φώτισης. Και δεν εννοώ αυτά που λεει ο καθένας.
Μα ό,τι έχει λεχθεί, είτε για τη... ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ είτε για τα σουτζουκάκια της λέσχης, δεν έχει λεχθεί από κάποιον;
Εφόσον δεχτούμε πως η νοημοσύνη μας, η γλωσσική και η ευρύτερη, είναι κατώτερη των ορίων που απαιτούνται για να καταλάβουμε το θεό, αφενός η φώτιση θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μεταμορφώνει και τη γλώσσα (καθώς είναι και οι γλωσσικοί περιορισμοί, σύμφωνα με προηγούμενο ποστ σας, που παρακωλύουν την περιγραφή του θεού, τουλάχιστον moi, εκειό κατάλαβα) και αφετέρου, ό,τι κι αν έχει κατορθώσει να πει ο τάδε και ο δείνα πεφωτισμένος χρησιμοποιώντας την πεφωτισμένη γλώσσα, θα είναι αδύνατο για οποιονδήποτε αφώτιστο (δηλαδής για το 99,99999% των θρησκευόμενων, πιστών, μελών της εκκλησίας) να το αντιληφθεί.
Άρα που καταλήγουμε αν όχι στο ότι η χριστιανική, καθώς και κάθε θρησκεία (που έγκειται αλήθεια ο διαχωρισμός χριστιανισμού από τις επίλοιπες θρησκείες?), ραίβει ελλείψει βάσεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ενδιαφέρεται κανείς για το θέμα του Θεού εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μπορει καποιος που πιστευει σε οποιαδηποτε θεικη οντοτητα να αποδειξει οτι οντως υπαρχει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μπορει καποιος που πιστευει σε οποιαδηποτε θεικη οντοτητα να αποδειξει οτι οντως υπαρχει??

Μπορεί κάποιος που δεν πιστεύει σε οποιαδήποτε θεϊκή οντότητα να αποδείξει ότι δεν υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λεω οτι ειμαι ο Superman και εχω υπερδυναμεις....Και λεω οτι μπορω να πεταξω....Δεν μου λες "απεδειξε οτι δεν μπορεις να πεταξεις" μου λες "απεδειξε οτι μπορεις να πεταξεις". Ειναι απλη λογικη. Εγω προσπαθω να πεταξω και δεν τα καταφερνω....Οποτε λεω ψεματα και δεν ειμαι ο Superman.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Πιστεύω στο Θεό, μόνο που τον λέω Φύση!........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιστεύω στο Θεό, μόνο που τον λέω Φύση!........
Εγω τον λέω Μήτσο..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
νομίζω πως πιστεύω αν και δεν θέλω....
πιστεύω ότι ίσως να υπάρχει κάτι ανώτερο από μένα αλλά δεν ξέρω τι....
θα θελα πραγματικά να μην υπάρχει τίποτα...να είναι όλα τυχαία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
να σας ρωτήσω κατι..;
εσεις που δεν πιστευέτε στον θεο που πιστευετε? (δεν ειρωνεύομαι απλα θελω να ξερω τι πιστευουν οι αλλοι. :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν πιστευω σε καμια θεικη οντοτητα....Δεν εχω αναγκη απο κατι τετοιο....Δεν ειναι αναγκη να πιστευω σε κατι...Ειμαι αθεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εκκλησία πηγαινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οχι...αφου ειμαι αθεος...Επομενως δεν ασπαζομαι τον θεο σας...και ουτε κανεναν αλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
τα μέλη της οικογένειας σου άθεοι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οχι...Θα ελεγα οτι ειμαι το μαυρο προβατο της οικογενειας...Μην σου πω και του σογιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top