Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
χριστιανοι? και εσυ πως αποφάσισες να μην πιστευεις στον θεο? οι γονεις σου πως το αποδεχτηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ναι χριστιανοι..Ορθοδοξοι...Εχω βαφτιστει απο μικρος(οπως και οι περισσοτεροι). Μαλιστα οταν ημουν στο δημοτικο πηγαινα και κατηχητικο,αλλα καθως μεγαλωνα το σταματησα. Οι γονεις μου δεν ειναι θρησκοι(δηλαδη δεν πανε εκκλησια καθε κυριακη),αλλα πιστευουνε(αμαρτιες,μετα θανατον ζωη..γενικως οτι πρεσβευει το θρησκευμα).
Δεν πιστευω γιατι ειναι εναντια στην λογικη μου οποιαδηποτε θεικη οντοτητα. Πρεπει να ηταν καπου στην εφηβεια που το συνειδητοποιησα.
Δεν καταλαβαινουν την αποφαση μου,αλλα την αποδεχονται...Ειναι η δικια μου ζωη,ειμαι ο κυριος του εαυτου μου και αποφασιζω για εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
χριστιανοι? και εσυ πως αποφάσισες να μην πιστευεις στον θεο? οι γονεις σου πως το αποδεχτηκαν?

Δεν αποφασίζεις να μην πιστέψεις στο θεό, όπως δεν αποφασίζεις και να πιστέψεις. Και οι δύο καταστάσεις είναι αυθόρμητες, χωρίς να τις επηρεάζει η βούληση του καθενός. Δεν μπορείς να πεις "Άντε ας πιστέψω γιατί αν δεν πιστέψω και υπάρχει θεός, θα καώ στην κόλαση" Πιστεύεις γιατί έτσι σου έμαθαν από πολύ μικρό οι γονείς σου και το σχολείο και το έχεις αποδεχθεί ως απολύτως φυσικό και απαραίτητο να πιστεύεις (με αποτέλεσμα να σου κάνει εντύπωση και να κάνεις ένα σωρό ερωτήσεις όταν ακούς ότι κάποιος είναι άθεος), και ΔΕΝ πιστεύεις γιατί έτσι σου έμαθε η λογική σου.

Δεν καταλαβαινουν την αποφαση μου,αλλα την αποδεχονται...Ειναι η δικια μου ζωη,ειμαι ο κυριος του εαυτου μου και αποφασιζω για εμενα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα τα αιτιολογησω την σταση μου, ειναι απολυτως λογικη.
Αυτοι που πιστευουν θα επρεπε να ειναι αυτοι που πρεπει να δικαιολογισουν την σταση τους...Οχι οι αθεοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
lowbaper92 εσυ πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
δηάδη εισαι αθεος η ντεμι κατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ντεμι φαση....Η πιστευεις η οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
δηάδη εισαι αθεος η ντεμι κατασταση?

Με ρωτάς αν πιστεύω και σου απαντάω όχι. Συνεπώς είμαι άθεος. (Να τες πάλι οι πολλές ερωτήσεις που λέγαμε)

Δεν υπαρχει ντεμι φαση....Η πιστευεις η οχι...
Ντεμί μπορεί να θεωρηθεί ο αγνωστικισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
ποιες ερωτησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
ποιες ερωτησεις?

Αυτη!!!

Ο αγνωστικισμος ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη αθεοι που φοβουνται να πουνε ελευθερα την γνωμη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
στην μεταθανάτια ζωή πιστευετε? Και αν οχι τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οχι δεν πιστευω στην μεταθανατια ζωη...Γεννιομαστε,ζουμε,πεθαινουμε. Thats it...End of story.
Ειμαστε εμβια οντα,οπως και τα υπολοιπα ζωα του ζωικου βασιλειου...Τιποτα παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Λεω οτι ειμαι ο Superman και εχω υπερδυναμεις....Και λεω οτι μπορω να πεταξω....Δεν μου λες "απεδειξε οτι δεν μπορεις να πεταξεις" μου λες "απεδειξε οτι μπορεις να πεταξεις". Ειναι απλη λογικη. Εγω προσπαθω να πεταξω και δεν τα καταφερνω....Οποτε λεω ψεματα και δεν ειμαι ο Superman.
Στην περίπτωση κάποιας θεότητας όμως, δεν έχει αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει, οπότε ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι υπάρχει, αν θέλει.

Όσον αφορά το πώς επηρεάζει αυτή η απόφαση τη ζωή μας, στην περίπτωση κάποιου πιστού, προσωπικά θεωρώ πως υπάρχει μόνο έμμεση επιρροή. Για παράδειγμα, η πίστη μερικών τους προσφέρει ένα αίσθημα γαλήνης και ασφάλειας. Αυτό το αίσθημα πιστεύω ότι το δημιουργούμε μόνοι μας.

Είμαι κι εγώ άθεος. Απλώς θεωρώ πως δε μπορώ να ξέρω για σίγουρα, γι' αυτό προσπαθώ να αμφισβητώ κάθε θεωρία μέχρι τα θεμέλιά της.

και μετα η ψυχη σου που πηγαινει?

Δεν ξέρουμε αν υπάρχει ψυχή. Μόνο θεωρίες έχουμε κάνει μέχρι στιγμής.

Αν με ρωτούσε κάποιος θα του έλεγα ότι πιστεύω πως κάποτε, κάπως δημιουργηθήκαμε, όντας μονοκύτταροι οργανισμοί στην αρχή και στη συνέχεια πολυκύτταροι που προσαρμόζονταν για να επιζήσουν, αυξάνοντας όλο και περισσότερο την πολυπλοκότητά τους, και τέλος φτάσανε σε αυτό που είμαστε σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ντεμι φαση....Η πιστευεις η οχι...
ή μαζι μας ή εναντιον μας..
για σου ρε Μπους..

τοσο απολυτοι μονο οι παπαδες ειναι..και η Λουκά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
ή μαζι μας ή εναντιον μας..
για σου ρε Μπους..

τοσο απολυτοι μονο οι παπαδες ειναι..και η Λουκά..

Axaxax....Να σαι καλα ρε Αγγελε...Ειλικρινα δεν ηταν αυτο που ηθελα να περασω με το μηνυμα μου...
Και αντιθετα με τον Μπους..Εγω δεν σκοτωνω...Και αντιθετα με τους παπαδες και την Λουκα...Δεν ριχνω αφορισμους στους απιστους πιστους.....

Εχω ξαναπει και παλαιοτερα οτι δεν εχω προβλημα με την πιστη κανενος αρκει να μην στερει ελευθεριες και δικαιωματα μου...
Απλως θα ηθελα πολυ να μαθω με ποια λογικη βαση οι πιστοι πιστευουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και αντιθετα με τον Μπους..Εγω δεν σκοτωνω...
το ξερω..;)

εγω μιλαω για την απολυτοτητα,,ή ασπρο ή μαυρο..

υπαρχουν και ακομα σκεπτομενοι ,αναποφασιτοι ή απλα πιστευουν οτι θελουν αυτοι,,χωρις καλουπια..

δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μα δεν ειπα σε κανεναν να μην πιστευει...Απλα θελω με λογικα επιχειρηματα να υποστηριξει την θεση του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μα δεν ειπα σε κανεναν να μην πιστευει...Απλα θελω με λογικα επιχειρηματα να υποστηριξει την θεση του...

Δε μπορείς να δεχτείς λογικά επιχειρήματα από κάποιον όταν κάθε άποψη που εκθέτει αυτόματα καταχωρείται ως παράλογη στο μυαλό σου. Όλοι όσοι πιστεύουν έχουν τους λόγους τους. Κάποιοι έχουν απλούς, άλλοι περίπλοκους.

Για να υπάρξει συνεννόηση μεταξύ δύο ατόμων των οποίων οι απόψεις διίστανται τόσο μεταξύ τους, πρέπει ο καθένας πρώτα να απαγκιστρωθεί από αυτό που αποκαλεί "λογική" και να δει τα πράγματα μέσα από τη νοοτροπία του συνομιλητή του. Γιατί προφανώς δεν υπάρχει κοινή λογική. Υπάρχει μόνο αυτό που βγάζει νόημα μέσα από τα κριτήρια με τα οποία το εξετάζουμε, και αυτό που δε βγάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δε μπορείς να δεχτείς λογικά επιχειρήματα από κάποιον όταν κάθε άποψη που εκθέτει αυτόματα καταχωρείται ως παράλογη στο μυαλό σου. Όλοι όσοι πιστεύουν έχουν τους λόγους τους. Κάποιοι έχουν απλούς, άλλοι περίπλοκους.

Για να υπάρξει συνεννόηση μεταξύ δύο ατόμων των οποίων οι απόψεις διίστανται τόσο μεταξύ τους, πρέπει ο καθένας πρώτα να απαγκιστρωθεί από αυτό που αποκαλεί "λογική" και να δει τα πράγματα μέσα από τη νοοτροπία του συνομιλητή του. Γιατί προφανώς δεν υπάρχει κοινή λογική. Υπάρχει μόνο αυτό που βγάζει νόημα μέσα από τα κριτήρια με τα οποία το εξετάζουμε, και αυτό που δε βγάζει.

Οκ το δεχομαι...
Ποιο απο ολα οσα λεει η χριστιανικη(και οποιαδηποτε αλλη θρησκεια) βγαζει νοημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top