Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.



...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.



γιατι μπορει για αυτο τον λογο :D :clapup:

μια απορια:

με τοσους εκατονταδες-χιλιαδες θεους που εχουν υπαρξει πως ξερουμε ποιος ειναι ο αληθινος??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
:wall: :wall:
Αυτο θυμιζει λογια καποιου πνευματικα διαταραγμενου που χριζει νοσηλειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
can't argue with that :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Οκ το δεχομαι...
Ποιο απο ολα οσα λεει η χριστιανικη(και οποιαδηποτε αλλη θρησκεια) βγαζει νοημα??

"Μη χρωστάτε τίποτα σε κανέναν, εκτός από το να αγαπάτε τους άλλους."

Αυτό βγάζει νόημα σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Με τα δικά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
"Μη χρωστάτε τίποτα σε κανέναν, εκτός από το να αγαπάτε τους άλλους."

Αυτό βγάζει νόημα σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Με τα δικά σου;

Δεν βρισκω κατι που να μην με βρισκει συμφωνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απλα θελω με λογικα επιχειρηματα να υποστηριξει την θεση του...
αφου ουτε η μη υπαρξη θεου μπορει να αποδειχθει λογικα

η επιστημη βασικα δεν ασχολειται με το θεμα "υπαρχει δεν υπαρχει θεος.".
ακριβως γιαυτο

η πιστη ή οχι σε κατι ανωτερο απο τη λογικη μας,,ειναι θεμα χαρακτηρα,,και δεν αποδεικνυεται

(εχουμε διαφωνησει πολυ με τον εποτε σε αυτο,,αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα..:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
*αναστεναγμος*

για να αγαπας τον αλλον δεν χρειαζεσαι ενα πνευμα στον ουρανο να στο πει *καιαλλοςαναστεναγμος*

με αυτην την λογικη ολοι οι θρησκευομενοι (της δικιας μας θρησκειας παντα) ειναι καλοι και αγνοι και οι οσοι αθεοι και αλλοθρησκοι ειναι ρεμαλια και παλιονθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλα οι περισσοτερες επικρατουσες θρησκειες εχουν βαση τα ιδια καλα ενστικτα και συναισθηματα που νιωθειο κοινος ανθρωπος χιλιαδες χρονια

ου φονευσεις,,τιμη υποληψη,αγαπατε βοηθατε αλληλους,,οχι ψεματα κλπ

ακομα και ο βουδισμος μουσουλμανισμος και πολλοι αλλοι τα ιδια εχουν για βαση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
αφου ουτε η μη υπαρξη θεου μπορει να αποδειχθει λογικα

η επιστημη βασικα δεν ασχολειται με το θεμα "υπαρχει δεν υπαρχει θεος.".
ακριβως γιαυτο

η πιστη ή οχι σε κατι ανωτερο απο τη λογικη μας,,ειναι θεμα χαρακτηρα,,και δεν αποδεικνυεται

(εχουμε διαφωνησει πολυ με τον εποτε σε αυτο,,αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα..:worry:)

Μα πως μπορεις να αποδειξεις οτι κατι δεν υπαρχει....Αφου δεν ειναι εκει....Αρα δεν υπαρχει!!!!!
Αρα πιστευουμε σε κατι που δεν υπαρχει...Αρα ειμαστε ολοι τρελοι για δεσιμο!!!!

Αφου ειναι περα απο την λογικη μας...Πως ακριβως ξερουμε οτι υπαρχει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
*αναστεναγμος*

για να αγαπας τον αλλον δεν χρειαζεσαι ενα πνευμα στον ουρανο να στο πει *καιαλλοςαναστεναγμος*

με αυτην την λογικη ολοι οι θρησκευομενοι (της δικιας μας θρησκειας παντα) ειναι καλοι και αγνοι και οι οσοι αθεοι και αλλοθρησκοι ειναι ρεμαλια και παλιονθρωποι.
Με ποια λογική; Υποθέτω ότι δεν είδες πως διατύπωσα λίγο παραπάνω ότι είμαι άθεος.

Δεν υποστήριξα πουθενά ότι χρειάζεσαι μια θρησκεία ή ένα θεό για να σού πει να αγαπάς τους άλλους. Κάποιος με ρώτησε "τι βγάζει νόημα" στη χριστιανική (ή άλλη) θρησκεία, και παρέθεσα ένα απόσπασμα. Τίποτα παραπάνω.

Μα πως μπορεις να αποδειξεις οτι κατι δεν υπαρχει....Αφου δεν ειναι εκει....Αρα δεν υπαρχει!!!!!
Αρα πιστευουμε σε κατι που δεν υπαρχει...Αρα ειμαστε ολοι τρελοι για δεσιμο!!!!

Αφου ειναι περα απο την λογικη μας...Πως ακριβως ξερουμε οτι υπαρχει??
Το ότι δεν είναι εκεί δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Για να αποδείξεις ότι κάτι δεν υπάρχει πρέπει να "ψάξεις" σε όλες τις πιθανές τοποθεσίες και να αποδείξεις ότι δε βρίσκεται εκεί για κάθε μία ξεχωριστά.

Κάποτε, και η σκοτεινή ύλη "δεν υπήρχε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the killer

Νεοφερμένος

Ο the killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ναι υπάρχει ο θεός και ο θεός δεν είναι μονάδα, ο θεός είναι τα πάντα... Εμείς οι άνθρωποι είμαστε οι "σταγόνες" στο νερό και ο θεός η θάλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
''ο ανθρωπος ειναι απλως ενας λαθος του θεου η ο θεος απλως ενα λαθος του ανθρωπου?''Φ.Νιτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Για παράδειγμα, η πίστη μερικών τους προσφέρει ένα αίσθημα γαλήνης και ασφάλειας. Αυτό το αίσθημα πιστεύω ότι το δημιουργούμε μόνοι μας.

Και η πίστη άλλων τους οδηγεί σε βομβιστικές επιθέσεις αυτοκτονίας νομίζοντας ότι έτσι θα πάνε στον παράδεισο.

πιστευω οτι αν δεν ειχαμε ψυχη θα ειμασταν σαν τα ρομποτ...

Κι εγώ πιστεύω ότι αν δεν είχαμε ένα αόρατο,μικροσκοπικό, μη ανιχνέυσιμο βερίκοκο στο κέντρο βάρους της καρδιάς θα ήμασταν σαν τα ρομπότ. Όσο γελοίο ακούγεται το δικό μου επιχείρημα, τόσο γελοίο ακούγεται και το δικό σου.


πολυ δυσκολο να σου εξηγηζω τι ειναι ψυχη αλλα πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει...αμα δεν ειχαμε ψυχη εγω και εσυ θα ειμασταν ιδιοι ως προς την συμπεριφορα κτλ κτλ..

Δεν μπορείς να εξηγήσεις τι είναι ψυχή γιατί ούτε εσύ ξέρεις ακριβώς τι είναι ψυχή. Την αντιλαμβάνεσαι ως μια αφηρημένη έννοια, νομίζοντας ότι είναι κάτι σαν όργανο του σώματος. Αν μου δώσεις έναν ορισμό της ψυχής στον οποίο να μην μπλέκεται το μεταφυσικό, μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε γι'αυτή.

μπορεις εσυ να ορισεις οτι δεν υπαρχει?

"Να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει" εννοείς.
Στο θέμα μας:
Προφανώς, η ανυπαρξία αποδείξεων δεν είναι απόδειξη ανυπαρξίας, αλλά αντίστροφα ούτε και η ανυπαρξία αποδείξεων μη ύπαρξης είναι και απόδειξη ύπαρξης.
Όμως όταν κάποιος αρχίζει απ'το πουθενά να υποστηρίζει ότι υπάρχει κάτι, προφανώς είναι και αυτός που φέρει το βάρος της απόδειξης της ύπαρξης. Δεν φέρουν οι άλλοι το βάρος της απόδειξης μη ύπαρξης.
Για παράδειγμα, ο Όιλερ πήγε στους άλλους μαθηματικούς και είπε "Ε, τσεκάρετε αυτό: " Αυτοί του λένε "απόδειξέ το". Σκέψου πόσο σοβαρά θα τον έπαιρναν αν έλεγε "Δεν μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν ισχύει"



"Μη χρωστάτε τίποτα σε κανέναν, εκτός από το να αγαπάτε τους άλλους."

Αυτό βγάζει νόημα σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Με τα δικά σου;

Με τα δικά μου, όχι και τόσο. Η αγάπη είναι ένα αμοιβαίο συναίσθημα μεταξύ των ανθρώπων, και ο καθένας μας πρέπει να "παλεύει" για να κερδίσει την αγάπη του άλλου. Δεν αγαπάμε τους πάντες γιατί δεν το αξίζουν οι πάντες. Και δεν αγαπάμε όλους το ίδιο, γιατί άλλοι έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας. Αν αγαπούσαμε όλους το ίδιο, τότε η αγάπη θα έχανε την αξία της, θα γινόταν δεδομένη, θα λέγαμε "σ'αγαπώ" και θα μας απαντούσαν "χαίρω πολύ, το ξέρω" και δεν θα υπήρχε αυτή η "μαγεία" και η ομορφιά στο συναίσθημα που υπάρχει τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • santa claus.jpg
    santa claus.jpg
    27.7 KB · Εμφανίσεις: 89

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Και η πίστη άλλων τους οδηγεί σε βομβιστικές επιθέσεις αυτοκτονίας νομίζοντας ότι έτσι θα πάνε στον παράδεισο.
Απολύτως σύμφωνοι.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό που είπα δεν ακυρώνεται με κανέναν τρόπο από αυτό που είπες, έτσι;
Με τα δικά μου, όχι και τόσο. Η αγάπη είναι ένα αμοιβαίο συναίσθημα μεταξύ των ανθρώπων, και ο καθένας μας πρέπει να "παλεύει" για να κερδίσει την αγάπη του άλλου. Δεν αγαπάμε τους πάντες γιατί δεν το αξίζουν οι πάντες. Και δεν αγαπάμε όλους το ίδιο, γιατί άλλοι έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας. Αν αγαπούσαμε όλους το ίδιο, τότε η αγάπη θα έχανε την αξία της, θα γινόταν δεδομένη, θα λέγαμε "σ'αγαπώ" και θα μας απαντούσαν "χαίρω πολύ, το ξέρω" και δεν θα υπήρχε αυτή η "μαγεία" και η ομορφιά στο συναίσθημα που υπάρχει τώρα.
Δε συμφωνώ, αλλά δεν έχει σημασία. Έχεις την εντύπωση ότι επιχειρηματολογείς εναντίον μου, ενώ στην πραγματικότητα επιχειρηματολογείς εναντίον της Βίβλου.
Παρεμπιπτόντως, ούτε εγώ συμφωνώ με το απόφθεγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μπορει καποιος που πιστευει σε οποιαδηποτε θεικη οντοτητα να αποδειξει οτι οντως υπαρχει??

:hmm::redface::P: Τι είναι ύπαρξη; Η μη ύπαρξη πάντως, το "μη ον", και κατα την (αρχαία) ελληνική (ελεατική) σκέψη, ορίζεται βασικά, από την ύπαρξη Του(ς)!

.......Οποτε λεω ψεματα και δεν ειμαι ο Superman.

:hmm::hmm::hmm:: Κάπως έτσι είναι, και με τους θεούς!

Πιστεύω στο Θεό, μόνο που τον λέω Φύση!........

:redface::redface::redface:: Και η ...ειδωλολατρεία είναι μία "ατραπός πίστης"! :D: Εξάλλου, μία δόση απ' αυτήν έχουμε όλοι ανεξαιρέτως οι ζώντες, εφόσον έχουμε καθρεφτιστεί, έστω μία φορά!

να σας ρωτήσω κατι..;
εσεις που δεν πιστευέτε στον θεο που πιστευετε? (δεν ειρωνεύομαι απλα θελω να ξερω τι πιστευουν οι αλλοι. :) )

:P:P:P: Προφανώς, στον ...Μαμμωνά!

...Ειμαι αθεος...

Μην είσαι τόσο...σίγουρος!:redface::redface::redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ερωτηση....Οσοι πιστευετε(σε οποιαδηποτε θεοτητα) θα μηουσατε(μαλλον το σκοτωσα) τα παιδια σας απο νεαρη ηλικια η θα τα αφηνατε να επιλεξουν μονα τους αυτο που θελουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ναι υπάρχει ο θεός και ο θεός δεν είναι μονάδα, ο θεός είναι τα πάντα... Εμείς οι άνθρωποι είμαστε οι "σταγόνες" στο νερό και ο θεός η θάλασσα.

δεν ξερω κολυμπι :look:

εκει θελω να καταληξω..η ψυχη μας , μας διαφοροποιει απο ολους τους αλλους...αλλιως αντιμετωπιζεις εσυ καταστασεις και αλλιως εγω..ο θεος μας προικισε με διαφορα χαρακτηριστικα και μας εμφυσησε πνοη ζωης...δινοντας μας την ελευθερη βουληση μας καθιστα ικανους να διαλεγουμε εμεις τις επιλογες μας ειτε ειναι σωστες ειτε λαθεμένες... τα ρομπτοτ εχουν μυαλο και μαλιστα πιο πολυ απο εμας...ελευθερη βουληση ομως? πολυ δυσκολο να σου εξηγηζω τι ειναι ψυχη αλλα πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει...αμα δεν ειχαμε ψυχη εγω και εσυ θα ειμασταν ιδιοι ως προς την συμπεριφορα κτλ κτλ..



you are doing it fucking right.


οσο για το ΄΄ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει αρα μην μιλας'' (ή καπως ετσι) απλα ειναι για γελια.
η επιστημη δεν ασχολειται με το αν υπαρχει ή οχι θεος (βασικα ουτε καν την απασχολει).
αντιθετα η θρησκεια πολεμα την επιστημη (γιατι αραγε?)

να γιατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Απολύτως σύμφωνοι.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό που είπα δεν ακυρώνεται με κανέναν τρόπο από αυτό που είπες, έτσι;

Έδειξα τις δύο όψεις ενός νομίσματος. Η γαλήνη είναι συναίσθημα που μπορούν να νιώσουν οι άνθρωποι ανεξάρτητα απ'τις θρησκευτικές τους απόψεις. Άρα, τόσο ένας άθεος και ένας θεϊστής μπορούν να νιώθουν ασφαλείς και γαλήνιοι. Όμως ένας άθεος δεν πρόκειται να κάνει ποτέ τις βομβιστικές επιθέσεις για χάρη του παράδεισου που θα κάνει ένας θεϊστής.

Έχεις την εντύπωση ότι επιχειρηματολογείς εναντίον μου, ενώ στην πραγματικότητα επιχειρηματολογείς εναντίον της Βίβλου.

Εφόσον αυτό γράφτηκε στη Βίβλο, ξέρω ότι επιχειρηματολογώ εναντίον της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Έδειξα τις δύο όψεις ενός νομίσματος. Η γαλήνη είναι συναίσθημα που μπορούν να νιώσουν οι άνθρωποι ανεξάρτητα απ'τις θρησκευτικές τους απόψεις. Άρα, τόσο ένας άθεος και ένας θεϊστής μπορούν να νιώθουν ασφαλείς και γαλήνιοι. Όμως ένας άθεος δεν πρόκειται να κάνει ποτέ τις βομβιστικές επιθέσεις για χάρη του παράδεισου που θα κάνει ένας θεϊστής.
Και πάλι σύμφωνοι.
Δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά το παράδειγμα με τη γαλήνη το έφερα ακριβώς για να καταλήξω στο ότι είμαι άθεος.
Ωραία επισήμανση, παρ' όλα αυτά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top