Ματαιώνεται καρναβάλι μετά από εγκύκλιο μητροπολίτη

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όπως αναφέρουν κάτοικοι του χωριού στο kozan.gr, δεν επιθυμούν να έρθουν σε "κόντρα" με τη Μητρόπολη, γι’ αυτό και αποφάσισαν την αποχή τους από κάθε είδος καρναβαλικών εκδηλώσεων. Πάντως αρκετοί είναι και αυτοί που ήσαν αρνητικοί στην απόφαση της ματαίωσης, όμως για την αποφυγή συγκρούσεων και καταστάσεων διχόνοιας, δεν προέβαλαν ιδιαίτερες αντιστάσεις.
Πηγή

Απ ότι φαίνεται απλά ήταν μια επιστολή, δεν απαγορεύτηκε τίποτα. Οι οργανωτές αποφάσισαν να συμμορφωθούν (βέβαια όχι επειδή συμφωνούσαν αλλά επειδή δεν θέλανε να έρθουν σε αντιπαράθεση). Κι εγώ είμαι κατά του καρναβαλιού (παιδικά τραύματα με πλαστικά ρόπαλα, μη ρωτάτε) αλλά εμένα με γράφουν, όπως έπρεπε να γράψει κατ εμέ ο σύλλογος και τον Μητροπολίτη από τι στιγμή που αρχικά αποφάσισαν να κάνουν καρναβάλι. Το ότι η εκκλησία δεν το καλύπτει ήταν γνωστό και πριν την εγκύκλιο, δεν άλλαξε σήμερα η θέση της εκκλησίας. Ούτε είναι ωραία η εικόνα που προβλήθηκε, του Μητροπολίτη να "εκβιάζει" το σύλλογο, και φταίει ο σύλλογος γι αυτό. Όσοι δε κάτοικοι διαφωνήσουν αρκετά με την απαγόρευση έχουν ακόμα χρόνο να οργανωθούν, να ντυθούν μασκαράδες και να βγουν την Κυριακή στο δρόμο και μάλλον δεν θα τους συλλάβει η Ιερά Εξέταση.

Αν και με τη διάσταση που πήρε το θέμα προβλέπω του χρόνου να είναι το συγκεκριμένο χωριό in καρναβαλικός προορισμός οργανωμένος από σύλλογο εκτός του χωριού, έτσι από αντίδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Νομίζω ότι το κάνουν, ήδη η Εκκλησία οργανώνει καθημερινά συσσίτια και ξέρω ότι έχουν οικονομικό κόστος, και ίσως τώρα αρχίζει να δείχνει το έργο που πρέπει να δείξει, δηλαδή την φιλανθρωπία.

Ε,ας παραμείνουν τότε στα συσσίτια και ας αφήσουν την πολιτική και τις επιβολές στο ''ποιμνίο'' τους.Το να μου κάνει κοτζάμ Μητροπολίτης (που δυστυχώς ο λόγος του διαμορφώνει συνειδήσεις ακόμα και σήμερα-έλεος αυτό αλλά τέσπα- ) meddling στα της τοπικής αυτοδιοίκησης απαιτώντας την μη διεξαγωγή του Καρναβαλιού και από πάνω εκβιάζοντας αισχρά μου φαίνεται ότι δεν έχει πολύ σχέση με το ''κοινωνικό'' πρόσωπο που θέλει να μας ψήσει η Ελλαδική Εκκλησία ότι έχει.Αλλά γι όλα αυτά ευθύνεται το γεγονός ότι οι Μητροπολίτες,παπάδες γουατέβα την έχουν δει εξουσία στο Ελλάντα μιας και παίρνουν δικαίωμα από το γεγονός ότι ακόμα να έχουμε τον διαχωρισμό Εκκλησίας -Κράτους στο Ελλάντα.

Πάντως εμένα ο συγκεκριμένος Μητροπολίτης με τη γραφικότητα του μου θυμίζει τον γνωστό μας Μπατμάνθιμο/Σουπεράνθιμο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ασκηση εξουσιας απο την εκκλησια??

μπαααα καποιο λαθος κανουμε.

εξαλλου η εκκλησια νοιαζεται μον για τον οβολο εεεε την σωτηρια της ψυχης μας :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και είπα να μην κράξω, όταν το πρωτοείδα αυτό το θέμα, γιατί λέω οκ, όσο δεν πάει να το επιβάλλει, fine by me...

But wtf is this sh*t?? Θ' αφήσει το χωριό τους χωρίς παπά;; Με ποιο δικαίωμα και τι δικαιολογία;; Επειδή θέλουν οι άνθρωποι να διασκεδάσουν με έναν, όχι αποδεκτό από την Εκκλησία τρόπο;; Πού είναι όλα όσα διδάσκει για συγχώρεση κλπ;; Και στην τελική, αυτοί που δεν θα συμμετείχαν στις εκδηλώσεις και είναι πιστοί, δεν αξίζουν ούτε εκείνη παπά, επειδή δεν εμποδίζουν το καρναβάλι μήπως;; Έλεος πια...

Και δεν φτάνει που η εποχή είναι η χειρότερη δυνατή και πραγματικά χρειαζόμαστε λίγο γέλιο, χαρά και ανεμελιά, που μπορεί να μας προσφέρει το καρναβάλι(μαζί με την ευκαιρία να περάσει κάποιο καυστικό πολιτικό μήνυμα)... Προτείνει στον κόσμο να μιζεριάσει παραπάνω, παρακαλώντας τον Θεό να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά, αντί να κάνει κάτι πιο δραστικό... (Έλεος πια)^23476545!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πάντοτε η θέση της Εκκλησίας, ήταν αντίθετη με τα καρναβάλια, καθώς και με κάθε λογής ειδωλολατρικές γιορτές και νομίζω ότι για τους πιστούς της καλώς έπραξε να ενημερώσει τι ακριβώς γιορτάζουν, ώστε να είναι ενημερωμένοι για τι είδους γιορτή θα συμμετάσχουν αν πάνε.

Ίσως ο τόνος να ήταν λίγο οξύς στην ανακοίνωση, αλλά δεν βλέπω ποιο είναι το μεμπτό στην Εκκλησία να ενημερώνει τους πιστούς για το τι είδους γιορτή είναι το καρναβάλι, δεν είναι απαγόρευση, αλλά είναι ενημέρωση, κατά τη γνώμη μου.
Πραγματικά αντιλαμβάνεσαι την παραπάνω επιστολή ως μία απλή ενημέρωση των πιστών?
Αν ήθελαν απλά να ενημερώσουν τους πιστούς θα μπορούσαν κάλλιστα να το κάνουν και μέσα στην εκκλησία, στο "Κήρυγμα" και όχι μέσω μίας επιστολής που δικαιολογημένα θεωρείται ότι είναι εκβιασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πόσο πολύ με εξοργίζει αυτή η ειδική μεταχείριση που λαμβάνει η θρησκεία! Είναι τραγικό το ότι μπορούν να απαγορεύσουν κάτι απλώς επικαλούμενοι ότι θίγονται τα πιστεύω τους! Ποιος τους είπε ότι μπορούν να παρεμβαίνουν στη διασκέδαση των πολιτών και να σπιλώνουν τα ελληνικά έθιμα με δικαιολογία ότι δεν συμβαδίζουν με τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις! "Κατάλοιπα των αρχαίων οργιαστικών τελετών" λέει! Δεν κοιτάνε τα δικά τους μεσαιωνικά κατάλοιπα, που ουσιαστικά ολόκληρη η θρησκεία ένα κατάλοιπο του Μεσαίωνα είναι! Εμείς υποστηρίζουμε ελληνισμό και δεν μπορεί κανείς να μας στερήσει αυτό το δικαίωμα γιατί σε τελική ανάλυση επικαλούμαστε και μεις ότι θίγονται τα θρησκευτικά μας πιστεύω και λύνεται το θέμα! Προς τι όλη αυτή η ειδική μεταχείριση;;;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top