Εδώ κάνουμε δίαιτα!

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Και τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η νοοτροπία? Να ξέρω δηλαδή άμα δεν την έχω να μη μπω στο κόπο να κάνω δίαιτα, να το πω και στη μάνα μου για να το πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να αδυνατίσω μήπως και σταματήσει επιτέλους να με λέει βόδι και να μου μετράει τις μπουκιές.:mad:

ήρθε η ώρα να μετακομισεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βρε καλό μου... Δική σου είναι η απόφαση.
Γιατί δε δοκιμάζεις να έχεις τις δύο κατσαρόλες; Για ένα μήνα τουλάχιστον, κάντο.
Όχι ότι είναι ανάγκη, γιατί αν αλλάξεις λίγο τρόπο μαγειρέματος και κάνεις πιο συχνά άπαχο κρέας απ' ό,τι παστίτσιο, θα μπορείτε να τρώτε μαζί.
το θέμα είναι ότι παστίτσιο φτιάχνω μια φορά το δίμηνο κι αν...

Γιατί δεν δοκιμάζετε να τρώει και ο άντρας σου το ίδιο φαγητό με σένα, απλά σε μεγαλύτερη ποσότητα; Ή ας πούμε, να φτιάχνεις μεν κρέας με κάτι (πατάτες, γιουβέτσι κλπ) και ο άντρας σου να τρώει κανονικά, αλλά εσύ να τρως μόνο το κρέας με σαλάτα (χωρίς πατάτες ή ρύζι ή ζυμαρικά που είναι παχυντικός συνδυασμός.)
Δεν πιστεύω σε παχυντικούς συνδυασμούς αλλά σε παχυντικό τρόπο μαγειρέματος, σε παχυντική τροφή από μόνη της και σε παχυντική ποσότητα στο πιάτο :P
Δλδ το πρόβλημα δεν είναι το αν θα φάω μια κουταλιά ρύζι ή δυο πατάτες :redface: αλλά ότι θα φάω ένα κουβά πατατάκια :redface:

Κουε κ εγώ στην αρχή το ίδιο πρόβλημα είχα(Δηλαδή πίστευα ότι είχα) αλλά εδώ κ 2 βδομάδες προσπαθώ να βρω φαγητά που μπορούμε να φάμε κ οι δύο.
Σούπες, Όσπρια, Ψάρι στο φούρνο, μπιφτέκια κοτόπουλο, πρασόρυζο, σπανακόρυζο, ρυζάκι, πατάτες βραστές - φούρνου.

Τι από αυτά δεν θα μπορούσε να φάει ο άντρας σου?
απ όσα έγραψες, τρώει μόνο το σπανακόρυζο :worry:
τα υπόλοιπα τα φτιάχνω και θα τα φάω μόνη μου, ε είναι κουραστικό

Και τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η νοοτροπία? Να ξέρω δηλαδή άμα δεν την έχω να μη μπω στο κόπο να κάνω δίαιτα, να το πω και στη μάνα μου για να το πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να αδυνατίσω μήπως και σταματήσει επιτέλους να με λέει βόδι και να μου μετράει τις μπουκιές.:mad:
είναι η νοοτροπία που λέει "τώρα στερούμε αλλά θα σου πω εγώ μόλις σταματήσει η δίαιτα"
Βασικά η "δίαιτα" ΞΕΚΙΝΑΕΙ εκεί που ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ η δίαιτα!
Είναι η νοοτροπία του "Την άλλη βδομάδα θα πάω να κάνω sleeve/δακτύλιο ή ότι άλλο, οπότε σήμερα πρέπει να φάω 5 πιτόγυρα γιατί από βδομάδα δε θα μπορώ"

Το θέμα είναι να κάνεις τρόπο ζωής κάποια πράγματα που αφορούν τόσο την ποιότητα όσο και την ποσότητα τροφής που προσλαμβάνει κάποιος σε καθημερινότητα, συνδυασμένη πάντα με μια έστω ελαφρά γυμναστική ώστε να καίει
Να γεμίζει το μυαλό του με την ορμόνη που δε θυμάμαι πως τη λένε :P απ τη γυμναστική και να μην σκέφτεται συνεχώς το τι είδους πίτα θα φάει... να είναι με κοτόπουλο ή με γύρο? χμ μήπως να είναι ντονέρ? και να πάρω καπάκια 1.5 λίτρο κοκα κόλα ή επειδή κάνω δίαιτα να πάρω το μικρό μπουκαλάκι? :P

Παρεμπιπτόντως, ΑΥΤΗ τη νοοτροπία την έχω κι εγώ... γιαυτό και δεν έχω μπει ακόμα στη διαδικασία του να ξεκινήσω δίαιτα
Γιατί ξέρω ότι είναι δώρον άδωρον
Πρέπει να αλλάξω πρώτα τρόπο σκέψης
Εγώ δεν χρειάζομαι sleeve αλλά ... λοβοτομή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Άσε βρε άνθρωπε κάποιον να χαλαρώσει, να αστειευτεί .. "θα αποτύχεις, θα γίνεις χοντρή".
Μπορεί για να το συνδυάσω και με το άλλο θέμα να αποτρέψεις καλύτερα από μένα κάποιον από την αυτοκτονία, αλλά είσαι ικανός να τον οδηγήσεις κατευθείαν πάνω της αδερφέ μου.
Λίγο περισσότερο τακτ.

Eσυ δεν ελεγες κατι για ξυπνηματα και reverse psychology και τετοια? Εγω τουλαχιστον ξερω που να τα εφαρμωζω:P

Tεσπα ειλικρινα δεν ξερω αν θα τα καταφερει η οχι η youki, εξαρτατε απο πολλους παραγωντες πολλοι εκ των οποιων δεν ειναι καν στο χερι της.

Οπως και να το κανουμε αν πρεπει να δουλευεις/φροντιζεις αντρες παιδια σκυλια γατια κτλ δεν ειναι ευκολο να βρεις το χρονο και κυριος τη ΔΙΑΘΕΣΗ να κανεις διαιτα. Το φαγητο ειναι ανταμοιβη, οι περισοτεροι "στρουμπουλοι" μπορουν να καταλαβουν τι σημαινει να γυρνας σπιτι κουρασμενος και να θες να αραξεις λιγο στο ε-στεκι τρωγοντας κατι ωραιο και να κλεισεις το μυαλο σου για 2 ωρες.

Εκει ειναι το προβλημα, προσωπικα οταν ερχομαι αντιμετοπος με τετοιες περιπτωσεις βαζω τον πελατη σε κατασταση damage control και οχι στοχευμενης προοδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οπως και να το κανουμε αν πρεπει να δουλευεις/φροντιζεις αντρες παιδια σκυλια γατια κτλ δεν ειναι ευκολο να βρεις το χρονο και κυριος τη ΔΙΑΘΕΣΗ να κανεις διαιτα. Το φαγητο ειναι ανταμοιβη, οι περισοτεροι "στρουμπουλοι" μπορουν να καταλαβουν τι σημαινει να γυρνας σπιτι κουρασμενος και να θες να αραξεις λιγο στο ε-στεκι τρωγοντας κατι ωραιο και να κλεισεις το μυαλο σου για 2 ωρες.

Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!

Αυτό πως το παλεύουμε? :/:
Και τι είναι το damage control? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
ήρθε η ώρα να μετακομισεις :D

Μωρέ και στην Ανταρκτική να πάω αυτή κάποιο τρόπο θα βρει για μου την πει, την έχω ικανή να μισθώσει δορυφόρο για να περνάει κάθε μέρα από πάνω μου και να μου μεταδίδει το χαρμόσυνο μήνυμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παντως, περα απ'τον κομματι ακομψο τροπο του εποτε, και χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν, το χω παρατηρησει κι εγω -και σ'εμενα, και σε φιλους, πως οσοι εχουμε περιττα κιλα και παλευουμε να χασουμε, και τελικα τα χανουμε..ε μετα απο 1-2-3-6 χρονια τα ξαναπαιρνουμε ειτε ολα, ειτε μερικα.. Πολυ λιγους ξερω που κρατηθηκαν σταθερα στα πιο κατω τους :~.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μωρέ και στην Ανταρκτική να πάω αυτή κάποιο τρόπο θα βρει για μου την πει, την έχω ικανή να μισθώσει δορυφόρο για να περνάει κάθε μέρα από πάνω μου και να μου μεταδίδει το χαρμόσυνο μήνυμα...

Εντάξει, ποτέ δεν απαλάσσεσαι τελείως αλλά είναι μια ανακούφιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
το θέμα είναι ότι παστίτσιο φτιάχνω μια φορά το δίμηνο κι αν...

Δεν πιστεύω σε παχυντικούς συνδυασμούς αλλά σε παχυντικό τρόπο μαγειρέματος, σε παχυντική τροφή από μόνη της και σε παχυντική ποσότητα στο πιάτο :P
Δλδ το πρόβλημα δεν είναι το αν θα φάω μια κουταλιά ρύζι ή δυο πατάτες :redface: αλλά ότι θα φάω ένα κουβά πατατάκια :redface:

απ όσα έγραψες, τρώει μόνο το σπανακόρυζο :worry:
τα υπόλοιπα τα φτιάχνω και θα τα φάω μόνη μου, ε είναι κουραστικό

Κάτσε βρε συ...
1. Τι ΤΡΩΕΙ ο καλός σου;
2. Τι τρως συνήθως εσύ;
3. Ε, σόρι, αλλά πατατάκια; Μα, πατατάκια;; Μπλιαχ!! Κομμένα αυτά. Είναι άσκηση μυαλού, ακόμα κι όταν το αγοράσεις, να το πετάξεις. Αν ανοίξεις το σακουλάκι, να σταματήσεις. Και εννοείται αυτά τα φαγητά δε μπαίνουν καν στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!

Αυτό πως το παλεύουμε?
Και τι είναι το damage control?

ΔΕΝ (το παλευεις). Το παρακαμπτεις.

damage control με την εξης εννοια:

μην εχεις στοχο να χασεις κιλα/φτιαξεις το σωμα σου μεχρι να μπορεσεις να μπεις σε διαφορετικο ρυθμο, να εχεις στοχο να μην χειροτερεψεις.

εξαρτατε παρα πολυ απο τις ατομικες συνηθειες του καθε ανθρωπου δεν μπορω να σου πω μια συνταγη που κανει για ολους καταλαβες?

ειχα προσφατα μια κοπελια που λογο διδακτορικου περνουσε ολη τη μερα στη σχολη της και μετα δουλευε (μπαργουμαν) για να εχει και κανα φραγκο. Δεν ηταν δυνατον να της πω "κανε 4 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο και τρωγε τονο με μαρουλι" γιατι ηταν κατι τελειως μη ρεαλιστικο. Αντ αυτου προσπαθησαμε να καθαρισουμε το καθημερινο της προγραμμα και να το κανουμε ετσι ωστε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μην της κανει κακο.

Πχ, της ειπα οταν πηγαινει στο γρηγορη στη σχολη της να παιρνει μπακετα με κοτοπουλο, αυγο, ντοματα, μαρουλι και τυροσαλατα, να την κοβει στα δυο και να την κανει δυο γευματα. Ειχε τη συνηθεια να πινει ενα λατε οση ωρα ειναι στη σχολη, ε πολυ απλα ΔΕΝ μπορεις να της το στερησεις αυτο θα τρελαθει, μιλησε με την κοπελια στο γρηγορη και κανει το λατε με απαχο γαλα και ζαχαρινη, δεν ειναι το ιδιο καλο με πριν αλλα ειναι τοσο καλο ωστε να το αγνοει.

Μετα της ειπα αντι να πινει στο μαγαζι το βραδυ να εχει δυο πρωτειν σεικ να τα πινει λιγο λιγο μεχρι το πρωι.

Αυτα ηταν τα πρωτα βηματα, μετα σε αυτα προσθεσαμε σιγα σιγα κατι κοιλιακους, πους απς και τετοια σε νεκρους χρονους και με τον καιρο αρχισε να βρισκει ΜΟΝΗ ΤΗΣ χρονο για γυμναστηριο.

Καπως ετσι, δεν ειναι ευκολο αλλα σκοπος ειναι οταν πληρωνεις ενα διαιτολογο η γυμανστη η οτιδηποτε να το κανει οσο το δυνατων πιο ευκολο γινεται.

Δεν μπορεις να πας να του σκας 50-100 ευρω τη φορα και να σου λεει φαε δυο φρυγανιες με μελι το πρωι, κανε 2 ωρες γυμανστικη και τα ξαναλεμε την αλλη βδομαδα.

Συγνωμη δηλαδη αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει κανενας ανθρωπος που δεν ξερει οτι πρεπει να κανει γυμανστικη και να τρωει λαχανικα και ψητα κρεατα για να αδυνατισει, τι θες πτυχιο και 50ε για να το καταλαβεις αυτο?

Πρεπει να δουλευεις με τις συνηθειες του ανθρωπου, να τις αλαζεις σταδιακα και με τετοιο τροπο ωστε ο πελατης να θεωρει αυτες τις αλαγεις προφανεις και επομενες. Να κανει οτιδηποτε κανει με οσο το δυνατων λιγοτερη ταλαιπορια και αν ειναι εφικτο με χαρα.

(Παραδειγμα η κοπελα οταν βαλαμε του κοιλιακους και τα πους απς μετα τη δουλεια ανακουφηστικε, ο λογος ηταν οτι κανοντας αυτα τα λιγα πραγματα μετα απο 6 ωρες bartending μπορουσε να χαλαρωσει και να κοιμηθει ενω μεχρι πριν ετρεμε σαν το ψαρι κανα δυο ωρες στο κρεβατι απο την υπερενταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
είναι η νοοτροπία που λέει "τώρα στερούμε αλλά θα σου πω εγώ μόλις σταματήσει η δίαιτα"
Βασικά η "δίαιτα" ΞΕΚΙΝΑΕΙ εκεί που ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ η δίαιτα!
Είναι η νοοτροπία του "Την άλλη βδομάδα θα πάω να κάνω sleeve/δακτύλιο ή ότι άλλο, οπότε σήμερα πρέπει να φάω 5 πιτόγυρα γιατί από βδομάδα δε θα μπορώ"
Υπάρχει όμως και η νοοτροπία "ναι στερούμαι τώρα αλλά μόλις χάσω τα κιλά που θέλω θα μπορώ να φάω και εκείνο το πιτόγυρο που λιγουρεύομαι τόσο καιρό και επειδή μετά από όλη αυτή την προσπάθεια θα έχω μάθει πως και τι να τρώω θα φάω ένα πιτόγυρο με σαλάτα και όχι 2 μαζί με πατάτες τηγανιτές".:)
Δεν εχω γνωρίσει κανέναν άνθρωπο να έχει μπει σε διαδικασία δίαιτας και να μην έχει σκεφτεί τη στιγμή που θα έχει φτάσει στο στόχο του και θα μπορεί να απολάυσει με μετρο αυτό που στερήθηκε τόσο καιρό.


Παντως, περα απ'τον κομματι ακομψο τροπο του εποτε, και χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν, το χω παρατηρησει κι εγω -και σ'εμενα, και σε φιλους, πως οσοι εχουμε περιττα κιλα και παλευουμε να χασουμε, και τελικα τα χανουμε..ε μετα απο 1-2-3-6 χρονια τα ξαναπαιρνουμε ειτε ολα, ειτε μερικα.. Πολυ λιγους ξερω που κρατηθηκαν σταθερα στα πιο κατω τους :~.
Ναι κι εγώ το χω παρατηρήσει, αλλά επειδή αυτό συμβαίνει στους περισσότερους δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα συμβεί σε ολους ούτε ότι δεν πρέπει να κανει κανείς μια προσπάθεια γιατί ίσως να μην καταφέρει να κρατήσει σταθερό το αποτέλεσμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι κι εγώ το χω παρατηρήσει, αλλά επειδή αυτό συμβαίνει στους περισσότερους δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα συμβεί σε ολους ούτε ότι δεν πρέπει να κανει κανείς μια προσπάθεια γιατί ίσως να μην καταφέρει να κρατήσει σταθερό το αποτέλεσμα. :)

Μαζι σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ξέρετε σε τι διαφωνώ??? Στην στέρηση!! Δεν πρέπει να στερηθείς τίποτα.

Στο μενού της διαιτολόγου μου έχει μέσα κ πατάτακια κ πίτσα κ σουβλάκια και ότι ακριβός της είπα ότι έτρωγα κ πριν. Το θέμα δεν είναι μόνο τι τρως αλλά κ το πως κ πόσο το τρως.Με αυτήν την δίαιτα έχασα 6 κιλα σε ένα μηνα κ ειλικρινά δεν στερίθηκα τίποτα άρα δεν περιμένω να σταματήσει η δίαιτα μου για να φάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ευγε κακερλακ! συμφωνώ με όσα λες! σου έχει και πατατάκια αλλά δεν θα φας όλο το σακκουλακι, αλλά 5-10 πατατακια, αντίστοιχα με τις πατατες τηγανιτές.
οκ φάε πίτσα, αλλα κατά προτίμηση αυτή με την λεπτή ζύμη και 1 κομμάτι με μπολικη σαλάτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο λυνεται με ρυθμηση της διαιτας (ποτε πανω απο τρεις μηνες συνεχωμενα υποθερμιδικη διατροφη) και με γυμναστικη που προοθει την ΑΥΞΗΣΗ της μυικης μαζας ητοι ΟΧΙ αεροβικες αλλα ΒΑΡΗ.
Παραλληλα , αν καποιος θελει να χασει και λιπος, καλυτερα να μην εγκαταλειψει την αεροβική, αφού ειναι ο καλυτερος τροπος για προωθηση της λιπολυσης.

Ορισμενα φαγητα χοντροι αδυνατοι πρεπει να τα αποφευγουν, μακαρονια πολλα, ρυζια πολλα, γλυκα κτλ αυτα δεν κανουν καλο σε κανενα.
Aν ειναι υπερβολικες οι ποσοτητες ναι. Αλλιως , καλυτερα συνθετοι υδατανθρακες, παρα απλοι (πχ γλυκα). Οι Ιταλοι και οι κινεζοι ολο ζυμαρικα και ρυζια τρωνε. Αλλα ουτε τρωνε 2 πιατα στην καθισιά τους, ουτε τα επιβαρυνουν με λαδια πολλα κλπ.

Ευγε για τις πληροφοριες που δινεις (για τον κοπο κυριως), βοηθας πολυ το τοπικ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως χωρίς να είμαι ειδική... νομίζω ότι όσοι δεν ξανά πήραν βάρος ήταν επειδή συνήθισαν τις νέες σωστές διατροφικές συνήθειες....και δεν ξεσάλωσαν αφού έχασαν όλα τα κιλά....

(βασικά κρίνω από εμένα που 2 χρόνια τώρα παραμένω σταθερή...και μόνο μετά από Χριστούγεννα- Πάσχα ανεβαίνω κανά 2 κιλάκια τα οποία τα χάνω πανεύκολα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κάτσε βρε συ...
1. Τι ΤΡΩΕΙ ο καλός σου;
2. Τι τρως συνήθως εσύ;
3. Ε, σόρι, αλλά πατατάκια; Μα, πατατάκια;; Μπλιαχ!! Κομμένα αυτά. Είναι άσκηση μυαλού, ακόμα κι όταν το αγοράσεις, να το πετάξεις. Αν ανοίξεις το σακουλάκι, να σταματήσεις. Και εννοείται αυτά τα φαγητά δε μπαίνουν καν στο σπίτι.

Νταξ τα πατατάκια ήταν ένα παράδειγμα ρε παιδί μου
δεν πλακώνομαι στα πατατάκια :P

Δεν είμαι σίγουρη που γίνεται η "ζημιά"

Γενικά προσέχω...
όταν παραγγέλνουμε σουβλάκια σαν άνθρωποι, δε θα φάω πιτόγυρα, θα πάρω σκέτο καλαμάκι και σαλάτα χωρίς λάδι

Ξέρω σε πρώτη φάση ότι κάνω λάθος μη τρώγοντας 5 γεύματα
Μου είναι πρακτικώς αδύνατον
Σήμερα ένα μικρό παράδειγμα της μέρας μου, που μέσες άκρες, αυτή είναι η διατροφή μου

Το πρωί καφέ με ζαχαρίνη και γάλα κι ένα κουλούρι
Δεκατιανό στη δουλειά γύρω στις 12 μια τυρόπιτα (οκ αυτό είναι ένα θέμα, αλλά αν πάρω δύο φρουτα απ το σπίτι δε θα χορτάσω, και το ενδεχόμενο να φτιάξω σπιτική τυρόπιτα, απλά δεν παίζει)
Γύρισα σπίτι κι έφαγα μεσημεριανό στις 4,30 που ήταν μια γεμιστή πιπεριά και δύο πατάτες (όχι ολόκληρες, κομμάτια πατάτες φούρνου :P)
Πριν λίγη ώρα έφαγα το 1/4 μιας μπανάνας που άφησε ο Ωρίων και 3 κριτσίνια

Μέσες άκρες... κάπως έτσι τρώω
Οκ σιγουρα θα υπάρξει η μέρα που θα φάω λίγη σοκολάτα, όμως αυτό θα είναι μία στις 15
Θα υπάρξει η μέρα που θα φάω κάτι παραπάνω από μία γεμιστή πιπεριά, αλλά δεν είναι σύστημα ρε γμτ

Δεν ξέρω... έχω πολύ καιρό που ενώ οι ποσότητες μου δεν είναι μεγάλες, είμαι σταθερή στα κιλά μου
Οι εξετάσεις που είχα κάνει δεν έδειξαν θυροειδή
Απελπίσια σκέτη είναι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ν
Σήμερα ένα μικρό παράδειγμα της μέρας μου, που μέσες άκρες, αυτή είναι η διατροφή μου

Το πρωί καφέ με ζαχαρίνη και γάλα κι ένα κουλούρι
Δεκατιανό στη δουλειά γύρω στις 12 μια τυρόπιτα (οκ αυτό είναι ένα θέμα, αλλά αν πάρω δύο φρουτα απ το σπίτι δε θα χορτάσω, και το ενδεχόμενο να φτιάξω σπιτική τυρόπιτα, απλά δεν παίζει)
Γύρισα σπίτι κι έφαγα μεσημεριανό στις 4,30 που ήταν μια γεμιστή πιπεριά και δύο πατάτες (όχι ολόκληρες, κομμάτια πατάτες φούρνου :P)
Πριν λίγη ώρα έφαγα το 1/4 μιας μπανάνας που άφησε ο Ωρίων και 3 κριτσίνια

Μέσες άκρες... κάπως έτσι τρώω
Οκ σιγουρα θα υπάρξει η μέρα που θα φάω λίγη σοκολάτα, όμως αυτό θα είναι μία στις 15
Θα υπάρξει η μέρα που θα φάω κάτι παραπάνω από μία γεμιστή πιπεριά, αλλά δεν είναι σύστημα ρε γμτ

Δεν ξέρω... έχω πολύ καιρό που ενώ οι ποσότητες μου δεν είναι μεγάλες, είμαι σταθερή στα κιλά μου
Οι εξετάσεις που είχα κάνει δεν έδειξαν θυροειδή
Απελπίσια σκέτη είναι :/:

Το δεκατιανό- φτιάξε ένα τοστ με τυρί και γαλοπούλα βραστή
αν αντέχεις βάλε μαύρο ψωμί (εμένα δεν μ αρέσει, οπότε τρώω το ασπρο) και πιες έναν χυμό πορτοκάλι.
Αυτό θα σε κρατήσει μέχρι το μεσημέρι.

Μία γεμιστή πιπεριά;! Τι να σου κάνει παιδίμ! :confused:
Μη σε ξεγελάει ότι αν τρως μικρότερη ποσότητα, θα χάνεις περισσότερα. Ο οργανισμός χρειάζεται τροφή για να κάνει καύσεις- αμα του δίνεις λιγότερη δεν επαρκεί να καλύψει τις ανάγκες του σε ενέργεια και να χρησιμοποιήσει κιόλας για να κάνει τις καύσεις και να φύγει το λίπος σιγά σιγά. (Δεν ξέρω αν στο λέω και σωστά, ας βοηθήσει λίγο ο epote εδώ αν θέλει :))

Καν τες λοιπόν δύο με μία μικρή φέτα ψωμί. :D Και νεράκι.


Δεκατιανό μπορείς να φας ένα γιαουρτάκι 2% και το βράδυ ένα μπολ κορν φλεικς με γάλα πράσινο.

Σοκολάτα μπορείς να φας, υγείας μαύρη- έχει βγάλει και μία με πορτοκάλι που είναι τέεελεια. Δοκίμασέ την και θα με θυμηθείς, γιαμ.


...αυτά για το σημερινό σου διαιτολόγιο, για να άλλα θα σου πει το σιστεράκι (Γίδι) που είναι ο καλύτερος μη επαγγελματίας διατροφολόγος εβερ
! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μαλλον κε πρέπει να πας σε γιατρο αν θες να χασεις κιλά... για εξετάσεις ... και σε διατολόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σε ένα από τα προηγούμενα μηνύματα ειπώθηκε ότι μετά λίγο καιρό δίαιτας σταματάει κάποιος να αδυνατίζει.
Το έχω παρατηρήσει και πες τε μου αν ισχύει αυτό που κάνω:
Κάθε 2-3 εβδομάδες, όταν βλέπω μια στασιμότητα, χαλάω τη δίαιτα για μία-δύο μέρες και μετά ξανααρχίζω, γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω μαθαίνει ο οργανισμός να μεταβολίζει μικρότερες ποσότητες σαν να είναι φυσιολογικές, έτσι του την χαλάω και παρατηρώ ότι ξανααρχίζω το αδυνάτισμα.
Ισχύει αυτό; και πως εξηγείται; Γιατί στην πράξη έτσι γίνεται στον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εγώ πάλι παλεύω να βάλω 6 κιλά (τα χρειάζομαι λόγω σωματότυπου) και δεν μπορώ με τίποτα... Είπαμε να έχω καλό μεταβολισμό, αλλά όχι και να μη μπορώ να βάλω λίγο όγκο (το "γυμνάζεσαι;" ας μην το ρωτήσει κάποιος, γυμνάζομαι, όχι συστηματικά το τελευταίο 8μηνο). Βασικά κάνω άθλια διατροφή λόγω του προγράμματος μου, αλλά αυτό λογικά δε θα οδηγούσε στο να βάλω κιλά;

Υ.Γ.: Split παίζει, επειδή μπορεί και άλλοι να ενδιαφέρονται να βάλουν κιλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top