Εδώ κάνουμε δίαιτα!

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πολύς κόσμος θα ζήλευε αυτή τη χάρη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εγώ πάλι παλεύω να βάλω 6 κιλά (τα χρειάζομαι λόγω σωματότυπου) και δεν μπορώ με τίποτα... Είπαμε να έχω καλό μεταβολισμό, αλλά όχι και να μη μπορώ να βάλω λίγο όγκο (το "γυμνάζεσαι;" ας μην το ρωτήσει κάποιος, γυμνάζομαι, όχι συστηματικά το τελευταίο 8μηνο). Βασικά κάνω άθλια διατροφή λόγω του προγράμματος μου, αλλά αυτό λογικά δε θα οδηγούσε στο να βάλω κιλά;

Υ.Γ.: Split παίζει, επειδή μπορεί και άλλοι να ενδιαφέρονται να βάλουν κιλά;

That makes us two of us :D Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν να μιλήσω αλλά μόλις είδα αυτό το μήνυμα ανακουφίστηκα γιατί συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι μόνη σε αυτό τον κόσμο :P

Για να είμαι ειλικρινής, μια ζωή θυμάμαι τους άλλους να μου φωνάζουν να πάρω κανένα κιλό και να φάω λίγο παραπάνω αλλά τον τελευταίο μήνα ειδικά μέχρι κι εγώ το έχω πάρει χαμπάρι ότι κάτι δεν πάει καλά. Κυρίως εξαιτίας προβλημάτων που αντιμετωπίζω μου έχει κοπεί τελείως η όρεξη για φαγητό με αποτέλεσμα να μην τρέφομαι σωστά και να είμαι εξαντλημένη όλη μέρα. Προφανώς το πρόβλημά μου δεν είναι απλά να πάρω κιλά (γιατί αυτό φαντάζομαι γίνεται άνετα με κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων από σοκολάτες και πατατάκια τα οποία λατρεύω :P) αλλά να φτιάξω λίγο το πρόγραμμά μου στη διατροφή γιατί το έχω καταστρέψει τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μακαρονια

ρυζια

γλυκα

Δεκατιανό



Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, μα εμένα η καλύτερή μου δίαιτα ήταν η υποτροφία του ΙΚΥ.



* * *
κορν φλεικς με γάλα πράσινο.


...Γιακ:mpliaks:
Πόσον καιρό το είχες αφήσει εκτός ψυγείου; :sly:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγώ πάλι παλεύω να βάλω 6 κιλά (τα χρειάζομαι λόγω σωματότυπου)

:wall::wall::wall::wall::wall:

Άδικε ντουνιά, κενωνία ψεύτρα :rant:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεκατιανό στη δουλειά γύρω στις 12 μια τυρόπιτα (οκ αυτό είναι ένα θέμα, αλλά αν πάρω δύο φρουτα απ το σπίτι δε θα χορτάσω, και το ενδεχόμενο να φτιάξω σπιτική τυρόπιτα, απλά δεν παίζει)

Το δεκατιανό- φτιάξε ένα τοστ με τυρί και γαλοπούλα βραστή
αν αντέχεις βάλε μαύρο ψωμί (εμένα δεν μ αρέσει, οπότε τρώω το ασπρο) και πιες έναν χυμό πορτοκάλι.
Αυτό θα σε κρατήσει μέχρι το μεσημέρι.
η τυρόπιτα παίζει να έχει περισσότερες θερμίδες από όοοοολα τα υπόλοιπα μαζί:P
Η καλυψώ έχει δίκιο, ένα σάντουιτς με κασέρι και γαλοπούλα είναι το ιδανικό, εγώ ένα τέτοιο τρώω κάθε πρωί. Πάντως μου φαίνεται ότι ένας διαιτολόγος θα σε βοηθούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Παραλληλα , αν καποιος θελει να χασει και λιπος, καλυτερα να μην εγκαταλειψει την αεροβική, αφού ειναι ο καλυτερος τροπος για προωθηση της λιπολυσης.

Οχι δεν ειναι.

Η αεροβικη ειναι εξαιρετικη ασκηση για την γενικοτερη υγεια (καρδια, αγγεια κτλ) αλλα ΔΕΝ ειναι ο καλυτερος τροπος να χασεις λιπος.

Τα βαρη (και οι λοιπες ασκησεις υψηλης εντασης - πλυομετρικα, σπριντ κτλ) ειναι πολυ πολυ καλυτερες για αυτο το σκοπο.

Μια ωρα τζοκινγκ σε ρυθμο 10km/h (το 99% των ανθρωπων ΔΕΝ μπορει να το κανει αυτο παρεπιπτοντος ειναι πολυ ωρα και πολυ γρηγορα) ειναι περιπου 500 θερμιδες. Δηλαδη εκεινη την ωρα εκαψες 500 θερμιδες και τελειωσε.

Μια ωρα βαρη με καλη ενταση (υποθετουμε εναν ανθρωπο που μπορει να κανει το σωματικο του βαρος στο βαθυ καθισμα) ειναι περιπου 50-100 θερμιδες (μαζι με το ζεσταμα). Και αλλες 500-600 κατα τη διαρκεια του υπνου λογο του χρεους οξυγωνου. That is επειδη οταν κανεις βαρη τραυματιζεις σε μικροσκοπικο επιπεδο τους ιστους σου και παραγεις μεταβολιτες που πρεπει το σωμα σου να αποροφισει ξοδευεις ενεργεια οσο καθεσαι για να επανελθεις.

ΕΠΙΣΙΣ καθε κιλο μυς που βαζεις (κατι που μπορεις να κανεις μονο με βαρη πρακτικα) ειναι +250 θερμιδες τη μερα μονο και μονο για να το συντηρησεις.

Το θεμα ειναι το εξις, αν θελεις ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ να μπορεις να ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ χαμηλα επιπεδα λιπους you better start lifting some god damn weights:P

Βασικα ο συνδιασμος διαδρομος + υποθερμιδικη διαιτα ειναι οτι χειροτερο εχει γινει ποτε (και βαζω μαζι και τον β παγκοσμιο πολεμο:P)

-----

Εννοειται πως η αεροβικη ειναι απαραιτητο τμημα της προπονησης και κυριος της ΥΓΕΙΑΣ.

Υ.Γ.: Split παίζει, επειδή μπορεί και άλλοι να ενδιαφέρονται να βάλουν κιλά;

Α...Το αλλο ακρο...

Το να βαλεις κιλα ειναι ευκολο, βαρη + πιτσες και σοκολατες, και αν το σωμα σου "το εχει" δεν θα βαλεις λιπος.

Το να ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ τα παραπανω κιλα ειναι Δ Υ Σ Κ Ο Λ Ο.

Μην ντρεπεστε, απλα μην μπλεκετε και στην παγιδα "μα τρωω ολη τη μερα, τρωω πολυ!"

Οχι, ΔΕΝ τρως πιστεψε με:P

Τεσπα για να μπουν κιλα αναλογα τον ανθρωπο θελει βαρη και μια διατροφη της ταξης των 4000 θερμιδων τη μερα για μερικους μηνες.

Και αν δεν θες να βαλεις πολυ λιπος πρεπει να ειναι 4000 σχετικα καθαρες θερμιδες, ητοι κρεατα, μακαρονια, ρυζια, λαχανικα, λαδια, ξηροι καρποι.

Δενε ευκολο, ειναι πολυεξοδο και θελει φοβερη οργανοση.

Αν δεν τρως στο περιπου ετσι μην περιμενεις να βαλεις κιλα:

Πρωινο:
ομελετα με 4 ασπραδια, 2 κροκους, 100γρ δημητριακα με γαλα
Δεκατιανο:
σαντουιτς (μεγαλο) με γαλαπουλα, τυρι (διπλα), ντοματα, μαρουλι, αυγο
Μεσημεριανο:
2-3 μπριζολες και ενα φουλ πιατο ρυζι
Απογευματινο:
2 γιαουρτια με μελι, 50-60γρ ξηροι καρποι
Μετα τη προπονηση:
Protein shake με γαλα και 100γρ βρομη
Βραδυ:
200γρ κρεας, σαλατα με μπολικο λαδι

Καθε τριτη μερα θα βαζεις ΜΑΖΙ με αυτα και καμια πιτσα, σοκολατες η οτιδηποτε αλλη σαβουρα σου αρεσει.

Και θα τρως ετσι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για ΜΗΝΕΣ.

Θα νοιωθεις οτι το στομαχι σου παει να σκασει, οτι εισαι στουμπομενος και θελεις να κανεις εμετο, καθε μπουκια φαγητο θα σου προκαλει αναγουλα και αλλα τετοια καλα.

Υπομονη μετα απο κανα τριμηνο το συνηθιζεις.

Αν δε κανεις το λαθος και κανεις αυτα ΧΩΡΙΣ να κανεις βαρη (και λιγη αεροβικη) θα γινεις απλα ενας χοντρος.

Prety bleak picture ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μεσημεριανο:
2-3 μπριζολες και ενα φουλ πιατο ρυζι
epote ωραία και χρήσιμα όλα αυτά που λες, αλλά δε γίνεται να φάει ένας άνθρωπος 3 μπριζόλες!
Όχι ότι θέλω να βάρω βάρος.. αλλά είναι υπερβολικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πρωινο:
ομελετα με 4 ασπραδια, 2 κροκους, 100γρ δημητριακα με γαλα
Δεκατιανο:
σαντουιτς (μεγαλο) με γαλαπουλα, τυρι (διπλα), ντοματα, μαρουλι, αυγο
Δεν υπάρχει κάποιο όριο στο πόσα αυγά κάνει να τρώμε; Εγώ από μικρός άκουγα ότι πάνω από 4 αυγά τη βδομάδα δεν είναι καλό να τρώμε. Δεν ισχύει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
epote ωραία και χρήσιμα όλα αυτά που λες, αλλά δε γίνεται να φάει ένας άνθρωπος 3 μπριζόλες!

I beg to differ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο όριο στο πόσα αυγά κάνει να τρώμε; Εγώ από μικρός άκουγα ότι πάνω από 4 αυγά τη βδομάδα δεν είναι καλό να τρώμε. Δεν ισχύει; :worry:
Τι θέμα όμως με το αυγό είναι με τον κρόκο, όχι με το ασπράδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και πάλι, 2 κρόκοι το πρωί και ένα αβγό ολόκληρο στο σάντουιτς ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, δεν είναι πολύ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
epote ωραία και χρήσιμα όλα αυτά που λες, αλλά δε γίνεται να φάει ένας άνθρωπος 3 μπριζόλες!
Όχι ότι θέλω να βάρω βάρος.. αλλά είναι υπερβολικό!

Ναι γινεται, οχι δεν ειναι.

Τρεις μπριζολες δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ.

Εχω αθλητριες (στιβου) 16-17 χρονων που τρωνε τοσο ΑΝΕΤΑ.

(μιλαω για τις τυπικες μπριζολες απο χοιρινο ψημενες με η χωρις κοκαλο και οχι υπερβολικα λιπαρες φυσικα).

Εγω οταν ημουν σε αγωνιστικες περιοδους ετρωγα χαλαρα μισο κιλο κρεας (ψημενο!) στη καθησια μου.

Ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο αν δεν εισαι αγωνιστικος αθλητης βεβαια.

Δεν υπάρχει κάποιο όριο στο πόσα αυγά κάνει να τρώμε; Εγώ από μικρός άκουγα ότι πάνω από 4 αυγά τη βδομάδα δεν είναι καλό να τρώμε. Δεν ισχύει;

Τι θέμα όμως με το αυγό είναι με τον κρόκο, όχι με το ασπράδι.

Και πάλι, 2 κρόκοι το πρωί και ένα αβγό ολόκληρο στο σάντουιτς ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, δεν είναι πολύ;

Η απαντηση σε ολα ειναι οχι, η εξωγενος καταναλουμενη χοληστερολη συνηστα μονο το 15% της παραγωγης χοληστερολης απο το ανθρωπινο σωμα (η υπολοιπη γινεται στο ηπαρ).

Δεδομενου οτι ξεκινας με υγειης βασεις (δηλαδη δεν εχεις καρδιακα προβληματα και/η διαταραγμενα επιπεδα LDH/HDL) και δεδομενου οτι αθλησε τρια ολοκληρα αυγα την ημερα δεν προκαλουν προβληματα.

Φυσικα για λογους πνευματικης υγειας δεν μπορεις να τρως τρια αυγα καθε μερα, θα τα αλαζεις με διαφορα αλλα πραγματα, αλλα γενικος οχι δεν υπαρχει προβλημα.

A prospective study of egg consumption and risk of cardiovascular disease in men and women

Regular egg consumption does not increase the risk of stroke and cardiovascular diseases
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νταξ τα πατατάκια ήταν ένα παράδειγμα ρε παιδί μου
δεν πλακώνομαι στα πατατάκια :P

Δεν είμαι σίγουρη που γίνεται η "ζημιά"


...αυτά για το σημερινό σου διαιτολόγιο, για να άλλα θα σου πει το σιστεράκι (Γίδι) που είναι ο καλύτερος μη επαγγελματίας διατροφολόγος εβερ
! :D

Κουεδίνω'μ, μια χαρά μοιάζει να τρως...
Βέβαια έχεις ένα μεγάλο μειονέκτημα και είναι ο λόγος που δεν καις μερικές θερμίδες παραπάνω και δεν έχεις καλό μεταβολισμό: γυμανστική.
Και με αυτό εννοώ τόσο την οποιαδήποτε κίνηση όσο και την κανονική γυμναστική.
Ξέρω ότι με το πόδι σου έχεις κάποιες δυσκολίες, αλλά μίλα με το γιατρό για αυτό και επιδίωξε να βρεις ασκήσεις που μπορείς να κάνεις!! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο καλό θα κάνει έστω και ένας περίπατος.

Να ρωτήσω, ατασθαλίες κάνεις; κάθε πόσο και τι είδους;
Δηλαδή, μπορεί μία φορά την εβδομάδα να κάνεις υπερφαγία;

Ό,τι είπε το Καλυψούδι πάντως είναι τέλειο, δεν έχω κάτι να προσθέσω. :P Ναι, αυτή η τυρόπιτα είναι καταστροφική, ένα νιάμι νιάμι τοστάκι με μαρουλάκι, γαλοπούλα και τυρί έχει τουλάχιστον τις μισές θερμίδες και είναι πολύ πιο θρεπτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Υπερφαγίες δεν κάνω ούτε μια φορά τη βδομάδα...
Είναι εξαιρετικά σπάνιο το να φάω καλή μερίδα μεσημεριανού και βραδυνού
Οχι ότι θα μείνω νηστική, απλά προσπαθώ να τρώω σχετικά ελαφριά το ένα απ τα δύο γεύματα μου και κυρίως το βραδινό

Η ατασθαλία μου θα είναι μισή σοκολάτα κάθε 10 μέρες πχ

Πιθανώς να έχω κατεστραμμένο μεταβολισμό, πιθανώς να μην έχω στρώσει ακόμα κι απ την εγκυμοσύνη/τοκετό, πιθανώς το ότι δεν κινούμαι ιδιαίτερα σε συνδυασμό με τα προηγούμενα να είναι η καταστροφή μου
Δεν παχαίνω πλέον, είμαι σταθερή στα πολλά κιλά :/:
Το damage control μάλλον το έχω επιτύχει χωρίς να το καταλάβω
Αλλά νομίζω ότι αυτά που τρώω, οι ποσότητες που τρώω καθώς και οι ποιότητες δεν συμβαδίζουν με το βάρος μου
Δεν λέω ότι θα έπρεπε να είμαι 50 κιλά, αλλά όχι και όσα είμαι ρε παιδί μου :/:

Εχω βέβαια στην διατροφική μου ρουτίνα ένα πολύ πολύ πολύ κακό συνήθειο
Ισως να φταίει κατά πολύ αλλά όχι θερμιδικά
ο epote ίσως ξέρει να με διαφωτίσει
Πίνω αρκετή coca cola αλλά όχι την κανονική με τη ζάχαρη
Σε μία βδομάδα μπορεί να πιω και 2 λίτρα (δλδ 4 μπουκαλάκια)

Δεν ξέρω αν το ανθρακικό δημιουργεί πρόβλημα...
Απ την άλλη ξέρω ότι οι διαιτολόγοι επιτρέπουν 1-2 αναψυκτικά Light την εβδομάδα... ή επιτρέπουν μπουρμπουληθρέ νερό... ή σόδα
Δεν πιστεύω ότι με κρατάει κολλημένη η coca cola light αλλά και πάλι δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Α...Το αλλο ακρο...

Το να βαλεις κιλα ειναι ευκολο, βαρη + πιτσες και σοκολατες, και αν το σωμα σου "το εχει" δεν θα βαλεις λιπος.

Το να ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ τα παραπανω κιλα ειναι Δ Υ Σ Κ Ο Λ Ο.

Μην ντρεπεστε, απλα μην μπλεκετε και στην παγιδα "μα τρωω ολη τη μερα, τρωω πολυ!"

Οχι, ΔΕΝ τρως πιστεψε με:P

Τεσπα για να μπουν κιλα αναλογα τον ανθρωπο θελει βαρη και μια διατροφη της ταξης των 4000 θερμιδων τη μερα για μερικους μηνες.

Και αν δεν θες να βαλεις πολυ λιπος πρεπει να ειναι 4000 σχετικα καθαρες θερμιδες, ητοι κρεατα, μακαρονια, ρυζια, λαχανικα, λαδια, ξηροι καρποι.

Δενε ευκολο, ειναι πολυεξοδο και θελει φοβερη οργανοση.

Αν δεν τρως στο περιπου ετσι μην περιμενεις να βαλεις κιλα:

Πρωινο:
ομελετα με 4 ασπραδια, 2 κροκους, 100γρ δημητριακα με γαλα
Δεκατιανο:
σαντουιτς (μεγαλο) με γαλαπουλα, τυρι (διπλα), ντοματα, μαρουλι, αυγο
Μεσημεριανο:
2-3 μπριζολες και ενα φουλ πιατο ρυζι
Απογευματινο:
2 γιαουρτια με μελι, 50-60γρ ξηροι καρποι
Μετα τη προπονηση:
Protein shake με γαλα και 100γρ βρομη
Βραδυ:
200γρ κρεας, σαλατα με μπολικο λαδι

Καθε τριτη μερα θα βαζεις ΜΑΖΙ με αυτα και καμια πιτσα, σοκολατες η οτιδηποτε αλλη σαβουρα σου αρεσει.

Και θα τρως ετσι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για ΜΗΝΕΣ.

Θα νοιωθεις οτι το στομαχι σου παει να σκασει, οτι εισαι στουμπομενος και θελεις να κανεις εμετο, καθε μπουκια φαγητο θα σου προκαλει αναγουλα και αλλα τετοια καλα.

Υπομονη μετα απο κανα τριμηνο το συνηθιζεις.

Αν δε κανεις το λαθος και κανεις αυτα ΧΩΡΙΣ να κανεις βαρη (και λιγη αεροβικη) θα γινεις απλα ενας χοντρος.

Prety bleak picture ε?:P
Είχα πει και στο αρχικό μου ποστ ότι γυμνάζομαι (βάρη και ασκήσεις ευλυγισίας κυρίως). Τώρα την διατροφή που μου προτείνεις δεν μπορώ να την ακολουθήσω ακριβώς (λόγω προγράμματος). Θα προσπαθήσω τουλάχιστον στο πρωινό και βραδυνό να την προσεγγίσω. Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Θέλω να κόψω το κρέας, όχι για να χάσω βάρος, αλλά γιατί το έχω σιχαθεί.
Όχι ότι αν έχανα θα με χάλαγε, απλά από μόνο του δεν εγγυάται έτσι κι αλλιώς το χάσιμο βάρους.
Το θέμα που ρωτάω ίσως να μην είναι και το πιο κατάλληλο αλλά δεν έχω που αλλού να ρωτήσω. :P
Για πείτε πηγές πρωτεϊνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Για πείτε πηγές πρωτεϊνών.

Έχω έναν φίλο που είναι vegan-vegeterian (δεν έχω πολυκαταλάβει την διαφορά) και μου έχει πει ότι αντί για κρέας τρώει μανιτάρια και ότι από εκεί παίρνει αρκετές πρωτεϊνες!!:worry: :confused: Μάλιστα μια μέρα που είχαμε βγει όλοι μαζί για μάσα είχε παραγγείλει μανιτάρι ψητό και ήταν αρκετά νόστιμο-ψευδαίσθηση μπριζόλας βέβαια, μην φανταστείς!!:P
Θα τον ρωτήσω και θα σου πω λεπτομέρειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αρκετά καλή πηγή πρωτεϊνης χωρίς καθόλου λίπος είναι και τα σαλιγκάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Έχω έναν φίλο που είναι vegan-vegeterian (δεν έχω πολυκαταλάβει την διαφορά) και μου έχει πει ότι αντί για κρέας τρώει μανιτάρια και ότι από εκεί παίρνει αρκετές πρωτεϊνες!!:worry: :confused: Μάλιστα μια μέρα που είχαμε βγει όλοι μαζί για μάσα είχε παραγγείλει μανιτάρι ψητό και ήταν αρκετά νόστιμο-ψευδαίσθηση μπριζόλας βέβαια, μην φανταστείς!!:P
Θα τον ρωτήσω και θα σου πω λεπτομέρειες...


Οι vegan δεν τρώνε τίποτα ζωϊκό, ούτε γάλα, ούτε τυρί, ούτε βούτυρο ... ενώ οι vegeterian δεν τρώνε μόνο κρέας. Νομίζω ότι αυτή είναι η διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top