Γιατί οι γυναίκες εκκλησιάζονται περισσότερο;

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ε, άμα έχεις λίγο τα αρθριτικά, λίγο το αναπνευστικό και λίγο βηχαλάκι, δεν είσαι και σε διάθεση για ταξίδια. Περισσότερη διάθεση έχεις να κάτσεις σπίτι σου και να πάρεις κάνα παυσίπονο. :P


... και αμα η συνταξη σου φτανει μονο για να παιρνεις παγωτα στα εγγονακια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δοκιμαστε να πατε εκκλησια μια τυχαια κυριακη, και θα δειτε οτι υπερτερουν αριθμητικα οι μεγαλυτερες ηλικιες και μαλιστα οι γυναικες.
το 1ο ενταξει ειναι λογικο. ας πουμε οτι η ζωη τελειωνει, η συνταξη εχει ερθει και ξεσκαμε με τις φιλες στην εκκλησια, ενω νιωθουμε οτι ειμαστε κ κοντα στο θεο, που ισως μας συγχωρεσει τωρα που φευγουμε απο το ματαιο τουτο κοσμο.
για το 2ο τι εχετε να πειτε? γιατι οι γυναικες ειναι κατα παρα πολυ περισσοτερες απο τους αντρες? φοβουνται το θανατο πιο πολυ? δεν εχουν το αντιστοιχο "καφενειο"? τι γινεται? ποια ειναι η αποψη σας?


απλα οι παππουδες εχουν ''φυγει'' βρε κοπελια!!!!
στατιστικως οι αντρες την ''κανουν'' πιο νωρις απο τις γυναικες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
είναι γεγονός, οτί οι γυναίκες είναι πιο κοντά στο Θεό απ' ότι οι άντρες....
ίσως επειδή η γυναίκα είναι αυτή που ευθύνεται για το προπατορικό αμάρτημα, αφού γεύτηκε πρώτη το μήλο και παρότρυνε και τον άντρα να φάει από αυτό..., οπότε νιώθει την ανάγκη να βρίσκεται κοντά στο Θεό....
( τυφλή απάντηση )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
είναι γεγονός, οτί οι γυναίκες είναι πιο κοντά στο Θεό απ' ότι οι άντρες....
ίσως επειδή η γυναίκα είναι αυτή που ευθύνεται για το προπατορικό αμάρτημα, αφού γεύτηκε πρώτη το μήλο και παρότρυνε και τον άντρα να φάει από αυτό..., οπότε νιώθει την ανάγκη να βρίσκεται κοντά στο Θεό....
( τυφλή απάντηση )

Η όλη ιστορία με το προπατορικό αμάρτημα είναι μια παρεξήγηση , αλίμονο . Η εύα είπε απλώς : θα αργήσω να γυρίσω το βράδυ - βρες και μόνος σου να φας κάτι . Αυτό θεωρήθηκε βεβαίως αμαρτία κατά πρώτον και κατά δεύτερον τον αδάμ άρχισαν να τον ζώνουνε τα φίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλη εξηγηση....η βιβλος παντως ειναι λαθος και ως προς το οτι πρωτος γεννηθηκε ο ανδρας...
η βιολογια δειχνει οτι το "βασικο" φυλο ειναι θηλυκο,και οτι μετα εξελίσσεται σε αρσενικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Α! Το ιδιο παιζει με το Ικα. Δεν εχουν τι να κανουν και λενε - δε κανω μια βολτα απο τους γιατρους?:D
Πρωι απογευμα βολταρουν στο Ικα και τις Κυριακες στην εκκλησια!:P
Ναι νομίζεις εσύ ότι το όνειρο κάθε γιαγιάς, που την πονάει η μέση της/ τα πόδια της/ το έντερο της κλπ είναι να στέκεται στις ουρές του ΙΚΑ, γιατί θα βρει κόσμο να μιλήσει.......
Όπως καταλάβατε όλοι το θέμα υγεία και γέροντες με εξαγριώνει όταν το βλέπουμε ως αστείο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι νομίζεις εσύ ότι το όνειρο κάθε γιαγιάς, που την πονάει η μέση της/ τα πόδια της/ το έντερο της κλπ είναι να στέκεται στις ουρές του ΙΚΑ, γιατί θα βρει κόσμο να μιλήσει.......
Όπως καταλάβατε όλοι το θέμα υγεία και γέροντες με εξαγριώνει όταν το βλέπουμε ως αστείο.:redface:

:redface: Καταρχας δεν το βλεπω σαν αστειο μονο, το θεωρω και γελοιο.
Δες μια ιστορια και επισης αν θελεις, διαβασε την αποψη μου περι γιαγιαδων και παπουδων πιο πισω.
Δε σεβομαι ολους τους μεγαλυτερους, σεβομαι οσους με σεβονται.

Ειμαι εγω στο Ικα μια Δευτερα μεσημερι να γραψω κατι γυαλια που θελω.
Εχω ραντεβου στις 2,20 πες και στις 4 πες πιανω δουλεια.
Φτανω στις 2 με την ελπιδα να μπω νωριτερα, αν δεν εχει αλλα ραντεβου και βλεπω μια σειρα απο παππουδες και γιαγιαδες να περιμενουν, χωρις ραντεβου, να τους γραψει ο γιατρος τα φαρμακα τους.

Μου λεει μια γιαγια γλυκυτατη
- σε παρακαλω κορη μου:P ειμαι εδω απο τη μια μπορω να μπω ενα λεπτακι να μου γραψει 1 φαρμακακι?-
- μα φυσικα! λεω γω (το ζωον:P)

Ειναι κει κι ενας παππους και φυσα και φυσα(και καλουα καλαμακια) πως δεν μπορει να περιμενει. Μου λεει το ιδιο. Με βρηκαν γλυκια και μικρη και με εκμεταλλευονταν, καταλαβες?:P
- συγνωμη, του λεω, αν ερθει στην ωρα του ο γιατρος ευχαριστως, απλως εργαζομαι και δυστυχως βιαζομαι.. αλλα αν ερθει κανονικα φυσικα να μπειτε.

Ειχε 4-5 ακομα παππουδογιαγιαδες- η μια μαλιστα μου πιασε την κουβεντα(λολ) και λεει ειχε ερθει και χθες αλλα δεν ηταν ο γιατρος που ηθελε (βολτα νουμερο δυο και θα σου πω γιατι το λεω.. βολτιτσα)

Ερχεται ο γιατρος στις 3 παρα τεταρτο παρακαλω, αφου πιο πριν ειχα παει φουριοζα και παντα ευγενικη στο γραφειο των γιατρων οπου..εκαναν το διαλειμμα τους
- συγνωμη, που σας διακοπτω, αλλα εχω ραντεβου στις 2.20 και ειναι παρα...:P

Ερχεται ο γιατρος (ευγενεστατος) και μπαινει η γιαγια που της ειχα πει. Ειχα αρχισει να αγχωνομαι με τον χρονο ανελεητα. Βγαινει η γιαγιουλα, χαμογελαμε η μια στην αλλη, παω να μπω και να σου ο παππους που ξεφυσαγε υπουλα παει να χωθει :P
-κυριε που πατε?:P
- ξερεις απο τι ωρα ειμαι εδω κοριτσι μου? απο χθες ερχομαι!
- ε και? ραντεβου 184 τηλεφωνικο δεν το ξερετε? ε δεν τον αφησα, τον αφησα να ξεφυσαει στον επομενο(και καλουα καλαμακια ξανα) εμ βεβαια θα ξεφυσαει αμα κλεινει καθε μερα 4 ωρα εκει χωρις να χει κλεισει ραντεβου, να μπει να τελειωσει εστω καθυστερημενα και να παει στο σπιτακι του.:P

Οποτε εχω ραντεβου, μπορει να αργουν, αλλα δε λειπουν οι γιατροι.

Γιατι δε κλεινουν ραντεβου λουγκαρ και πηγαινοερχονται καθε μερα??
εγω αλλη εξηγηση δε δινω απαυτη που ειπα παραπανω.:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
:redface: Καταρχας δεν το βλεπω σαν αστειο μονο, το θεωρω και γελοιο.
Δες μια ιστορια και επισης αν θελεις, διαβασε την αποψη μου περι γιαγιαδων και παπουδων πιο πισω.
Δε σεβομαι ολους τους μεγαλυτερους, σεβομαι οσους με σεβονται.

Ειμαι εγω στο Ικα μια Δευτερα μεσημερι να γραψω κατι γυαλια που θελω.
Εχω ραντεβου στις 2,20 πες και στις 4 πες πιανω δουλεια.
Φτανω στις 2 με την ελπιδα να μπω νωριτερα, αν δεν εχει αλλα ραντεβου και βλεπω μια σειρα απο παππουδες και γιαγιαδες να περιμενουν, χωρις ραντεβου, να τους γραψει ο γιατρος τα φαρμακα τους.

Μου λεει μια γιαγια γλυκυτατη
- σε παρακαλω κορη μου:P ειμαι εδω απο τη μια μπορω να μπω ενα λεπτακι να μου γραψει 1 φαρμακακι?-
- μα φυσικα! λεω γω (το ζωον:P)

Ειναι κει κι ενας παππους και φυσα και φυσα(και καλουα καλαμακια) πως δεν μπορει να περιμενει. Μου λεει το ιδιο. Με βρηκαν γλυκια και μικρη και με εκμεταλλευονταν, καταλαβες?:P
- συγνωμη, του λεω, αν ερθει στην ωρα του ο γιατρος ευχαριστως, απλως εργαζομαι και δυστυχως βιαζομαι.. αλλα αν ερθει κανονικα φυσικα να μπειτε.

Ειχε 4-5 ακομα παππουδογιαγιαδες- η μια μαλιστα μου πιασε την κουβεντα(λολ) και λεει ειχε ερθει και χθες αλλα δεν ηταν ο γιατρος που ηθελε (βολτα νουμερο δυο και θα σου πω γιατι το λεω.. βολτιτσα)

Ερχεται ο γιατρος στις 3 παρα τεταρτο παρακαλω, αφου πιο πριν ειχα παει φουριοζα και παντα ευγενικη στο γραφειο των γιατρων οπου..εκαναν το διαλειμμα τους
- συγνωμη, που σας διακοπτω, αλλα εχω ραντεβου στις 2.20 και ειναι παρα...:P

Ερχεται ο γιατρος (ευγενεστατος) και μπαινει η γιαγια που της ειχα πει. Ειχα αρχισει να αγχωνομαι με τον χρονο ανελεητα. Βγαινει η γιαγιουλα, χαμογελαμε η μια στην αλλη, παω να μπω και να σου ο παππους που ξεφυσαγε υπουλα παει να χωθει :P
-κυριε που πατε?:P
- ξερεις απο τι ωρα ειμαι εδω κοριτσι μου? απο χθες ερχομαι!
- ε και? ραντεβου 184 τηλεφωνικο δεν το ξερετε? ε δεν τον αφησα, τον αφησα να ξεφυσαει στον επομενο(και καλουα καλαμακια ξανα) εμ βεβαια θα ξεφυσαει αμα κλεινει καθε μερα 4 ωρα εκει χωρις να χει κλεισει ραντεβου, να μπει να τελειωσει εστω καθυστερημενα και να παει στο σπιτακι του.:P

Οποτε εχω ραντεβου, μπορει να αργουν, αλλα δε λειπουν οι γιατροι.

Γιατι δε κλεινουν ραντεβου λουγκαρ και πηγαινοερχονται καθε μερα??
εγω αλλη εξηγηση δε δινω απαυτη που ειπα παραπανω.:P:redface:

Δεν έχεις άδικο, αυτό που ίσως παίζει όμως είναι ότι
α. πόσοι ξέρουν και μπορούν να χρησιμοποιήσουν το 184 που ζητάει και αριθμό μητρώου...
β. εγώ που ζήτησα πριν από λίγες μέρες οφθαλμίατρο μου έδωσαν ραντεβού για μετά 1 μήνα, δηλ. θα πάω έτοιμη με το μαύρο γυαλί και το ακορντεόν για την επιβεβαίωση ότι θα είμαι πλέον γκαβή
γ. παλιά τους έλεγες δε μπορώ στις τάδε του μηνός δώστε μου έστω πιο μετά, τώρα σου λένε μόνο για τότε δίνει το σύστημα... και παίζεις λότο ένα πράμα
δ. οι ηλικιωμένοι έχουν κάποιες φορές και μια ανασφάλεια μην τελειώσουν τα φάρμακα, πότε θα βρουν το γιατρό που τους τα γράφει κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο, αυτό που ίσως παίζει όμως είναι ότι
α. πόσοι ξέρουν και μπορούν να χρησιμοποιήσουν το 184 που ζητάει και αριθμό μητρώου...
β. εγώ που ζήτησα πριν από λίγες μέρες οφθαλμίατρο μου έδωσαν ραντεβού για μετά 1 μήνα, δηλ. θα πάω έτοιμη με το μαύρο γυαλί και το ακορντεόν για την επιβεβαίωση ότι θα είμαι πλέον γκαβή
γ. παλιά τους έλεγες δε μπορώ στις τάδε του μηνός δώστε μου έστω πιο μετά, τώρα σου λένε μόνο για τότε δίνει το σύστημα... και παίζεις λότο ένα πράμα
δ. οι ηλικιωμένοι έχουν κάποιες φορές και μια ανασφάλεια μην τελειώσουν τα φάρμακα, πότε θα βρουν το γιατρό που τους τα γράφει κλπ.

Το ξερω πως δεν εχω αδικο :P θεωρητικα τουλαχιστον:redface:, επειτα ειμαι τοοοσο ευγενικη με τον κοσμο και δη τους μεγαλυτερους(ανεξαρτητως χαρακτηρα και συμπεριφορων) που αναρωτιεμαι τα τελευταια χρονια αν αξιζει τον κοπο. Τελικα μετα απο πολυωρη σκεψη και μελετη:P κατεληξα στο παραπανω συμπερασμα μου. Σεβομαι οταν κι εφοσον με σεβονται.

Σχετικα με τα σχολια σου, το 184 το γνωριζουν οι περισσοτεροι - μη πω ολοι- αφου οι ιδιες οι γραμματειες και κυριως οι γιατροι κυριολεκτικα γκαριζουν για κλεισιμο ραντεβου. Επισης δε χρειαζεται να δωσεις αριθμο μητρωου, αλλα μονο το ονομα και βγαινουν στο κομπιουτερ αυτοματα ολα τα στοιχεια.

Σχετικα με το ποτε σου κλεινουν το ραντεβου, τυγχανω παθουσα, για κατι απλο, μου κλεισαν το ραντεβου μετα ενα μηνα. Το εκλεισα ομως. Αν ειναι επειγουσα καποια παθηση, υπαρχουν τα νοσοκομεια. Στο Ικα δεν πας για επειγοντα, αλλα για εξεταση και γραψιμο φαρμακων. Το γνωριζουν οι ανθρωποι, εδω το γνωριζω εγω, ποσο μαλλον οι μεγαλυτεροι που γνωριζουν καθε γωνια του ιδρυματος απεξω, και τους γιατρους φυσικα, αφου και οι ιδιοι θυμουνται και λενε με τα μικρα τα ονοματα των ασθενων τους.

Επιπροσθετως, η αποψη μου τυγχανει να ειναι η ιδια με ενος συγγενη μου, γιατρος διορισμενος στο Ικα. Ο ιδιος με συμβουλεψε να δειχνω ανοχη γενικοτερα και με τις γραμματειες και τους γιατρους αλλα κυριως τους ηλικιωμενους ανθρωπους. Δειχνω ανεκαθεν, απλως αναρωτηθηκα πολλακις γιατι να συμβαινει αυτο εκει, κι οχι στα ιδιωτικα ιατρεια που τυχει να επισκεφτω.

Οσο για την ανασφαλεια την καταλαβαινω. Γιαυτο και εκανα λογο περι ευγενιας στην γιαγια. Μου αρεσε ο τροπος της, ευχαριστηθηκα να την εξυπηρετησω. Το υπουλο ομως του παππου με θυμωσε (αν και δεν το εδειξα, παλι λογω κατανοησης, παρολο που τελικα δεν δεχτηκα να μπει). Ανασφαλεια ειχα κι εγω για ναμαι στην ωρα μου. Τι σημασια εχει, ε? Μικρη ειναι, σου λεει, δε παθαινει τιποτα:P(ενα μικρο παραπονο..:redface:)
Συναισθηματισμους βαζω εκει που πρεπει, οταν νιωθω πως πρεπει κι αν πρεπει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top