Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Πώς θα ξυπνήσεις το πρωί χωρίς ένα σκέτο φραπέ! Το χειμώνα νες είναι καλύτερος... ο capuccino δεν έχει πολλές θερμίδες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
είσαι σίγουρος ότι το γκουαράνα έχει καφείνη ; εμένα που το έδιναν τότε που έκανα ομοιοπαθητική. :hmm:

Κι εμένα έτσι μου είπαν στο κατάστημα που το αγόρασα αλλά μετά κοίταξα στη συσκευασία και γράφει High Caffeine Content (18 mg per 100 ml).
Επίσης στην wikipedia γράφει το εξής: it (guarana) contains about twice the caffeine found in coffee beans.

Από ύπνο πως τα πας; :worry:

Δεν τα πίνω όλα μαζί εννοείται! Μόνο χθες το έκανα αυτό... :D Χθες ήπια 1 guarana, 2 espresso, 1/2 φίλτρου και 1 freddo. Μολαταύτα νύσταζα από τις 11. Τελικά κοιμήθηκα στις 1 επειδή διάβαζα.
Γενικά δεν με "πιάνει" πολύ ο καφές, η επίδραση του φεύγει γρήγορα. Εκτός αν κάνω το λάθος να πιω διπλό. Τότε γίνομαι πολύ νευρική και δεν μπορώ να κοιμηθώ. Το είχα κάνει στην προηγούμενη εξεταστική και δεν κατάφερα να διαβάσω επειδή ήμουν τελείως στην τσίτα, δεν μπορούσα καν να κάτσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κι εμένα έτσι μου είπαν στο κατάστημα που το αγόρασα αλλά μετά κοίταξα στη συσκευασία και γράφει High Caffeine Content (18 mg per 100 ml).
Επίσης στην wikipedia γράφει το εξής: it (guarana) contains about twice the caffeine found in coffee beans.

:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ανάλογα την εποχή.
Καλοκαίρι-->φραπέ γλυκό με γάλα
Χειμώνα-->καπουτσίνο(με γεύση λάκτα που βγήκε:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ιδιοι ειναι αλλα ο τουρκικος εχει πιο ωραια γευση πιστευω και μυρωδια

Αχ... Αυτο ειναι καθαρα θεμα του χαρμανιου... Οποτε μπορεις να παραπονεθεις στις ελληνικες εταιρειες για τον καφε που πουλανε...

Πώς θα ξυπνήσεις το πρωί χωρίς ένα σκέτο φραπέ! Το χειμώνα νες είναι καλύτερος... ο capuccino δεν έχει πολλές θερμίδες??

Κι επισης... Πως θα καταστρεψεις το στομαχι σου χωρις εναν σκετο φραπε????

Ο caruccino εχει γαλα απλως... Οσες θερμιδες λοιπον εχει το γαλα που βαζουν... Και φυσικα η ζαχαρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κι επισης... Πως θα καταστρεψεις το στομαχι σου χωρις εναν σκετο φραπε????
Μπα, πάντα σκέτο φραπέ πίνω χρόοονια τώρα, και μάλιστα δυνατό (1,5 κουταλιά μέσα) και δεν έχω πάθει τίποτα, εκτός από μερικές φορές στα νεύρα, αλλά ίσως να έχω γερό στομάχι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω δεν ξερω... Οποτε πινω, με ενοχλει στο στομαχι... Εγω βεβαια τον πινω και πολυ δυνατο(2 κουταλιες μινιμουμ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
είσαι σίγουρος ότι το γκουαράνα έχει καφείνη ; εμένα που το έδιναν τότε που έκανα ομοιοπαθητική. :hmm:
Υπάρχουν υποκατάστατα που δεν περιέχουν guarana. Έχω δύο αυτή τη στιγμή. Το πρώτο περιέχει: ραδίκι, σίκαλη, κριθάρι, βύνη, σύκα και βελανίδια (αυτό είναι το πιο νόστιμο που έχω πιει). Το δεύτερο περιέχει: Κριθάρι, βύνη, Κιχόρι, Σίκαλη.
Τα χρησιμοποιώ πλέον συστηματικά, αφού ο καφές με πειράζει πάρα πολύ στο στομάχι τα τελευταία χρόνια.
Μια εποχή είχα και στην τσάντα μου σε ένα μικρό βαζάκι και ζητούσα να μου φτιάξουν στην καφετέρια τον καφέ μου από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Υπάρχουν υποκατάστατα που δεν περιέχουν guarana. Έχω δύο αυτή τη στιγμή. Το πρώτο περιέχει: ραδίκι, σίκαλη, κριθάρι, βύνη, σύκα και βελανίδια (αυτό είναι το πιο νόστιμο που έχω πιει). Το δεύτερο περιέχει: Κριθάρι, βύνη, Κιχόρι, Σίκαλη.
Τα χρησιμοποιώ πλέον συστηματικά, αφού ο καφές με πειράζει πάρα πολύ στο στομάχι τα τελευταία χρόνια.
Μια εποχή είχα και στην τσάντα μου σε ένα μικρό βαζάκι και ζητούσα να μου φτιάξουν στην καφετέρια τον καφέ μου από εκεί.

μπορείς να μου πεις τις δυο μάρκες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σου απάντησα με προσωπικό μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Μπα, πάντα σκέτο φραπέ πίνω χρόοονια τώρα, και μάλιστα δυνατό (1,5 κουταλιά μέσα) και δεν έχω πάθει τίποτα, εκτός από μερικές φορές στα νεύρα, αλλά ίσως να έχω γερό στομάχι !
Μάλλον και εγώ έχω γερό στομάχι δεν εξηγείται αλλιώς:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Πάω να φτιάξω ένα φραπέ να στανιάρω..
Τις καλημέρες μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Γιατί επικρατεί ότι ο φραπέ είναι ''κακός'' καφές; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αρχικα γιατι πινεις και τα στερεα υπολειματα του καφε... Δηλαδη το κατακαθι του ελληνικου, αυτο που μενει στο φιλτρο της καφετιερας στον γαλλικο και τον εσπρεσσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
ωραιο ποστ!
φραπε γλυκο με γαλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ναι με γαλα ειναι εκπληκτικος και με πολυ ζαχαρι!αλλα παυει να ειναι καφες!ειναι μιλκσεικ!χαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Freddo Cappuccino
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
α καλα αυτη ειναι η κορυφη και με πολυ κανελα ειδικα!

Μονο που... Κανονικα δεν βαζουν κανελα στον Capuccino Freddo...Δεν ειναι Capuccino caldo(Ζεστος παει να πει-απλως κανω φιγουρα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Μονο που... Κανονικα δεν βαζουν κανελα στον Capuccino Freddo...Δεν ειναι Capuccino caldo(Ζεστος παει να πει-απλως κανω φιγουρα)...
εμενα μου αρεσει και στους δυο παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top