Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

nick_the_greek

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Avg free 8.0 forever. Είχα πριν λίγο καιρό το avast και προσβλήθηκα από ένα περιποιημένο worm 2000 μολυσμένα αρχεία στο system32 μόνο. Το Avg πανάλαφρο και free και αποτελεσματικότατο. Τι άλλο θέλετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Και γω AVG FREE, ειναι οντος πολυ καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaza

Νεοφερμένος

Η kaza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οντως avg ειναι πολυ καλο αλλα και το Mc Affee..ειναι επισης πολυ καλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Eset Smart Security
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
θελω να μου πειτε ενα ελαφρυ αντιβιωτικο..για βιστα.ειναι αμεση αναγκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Θες να τα σκάσεις ή θες free?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
free free
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
εβαλα kaspersky:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasil

Νεοφερμένος

Ο vasil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Antivirus? Τι είναι αυτό??? :D Δεν χρησιμοποιώ πια και έχω βρει την ησυχία μου!!! Κάθε 2-3 μήνες περίπου βάζω για σκανάρισμα και μόνο (μετά απεγκατάσταση) συνήθως τα Αvira Antivir Free και SuperAntispyware Free (που είναι και γρήγορα στη σάρωση). Επειδή έχω πολλές γνώσεις σχετικά με την ασφάλεια Η/Υ και έχω τεστάρει πάρα πολλά antivirus παλιότερα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι λίγο πολύ όλα μια απ' τα ίδια είναι :mpinelik:! Για μένα δεν υπάρχει "καλύτερο antivirus" αλλά... "λιγότερο χειρότερο"! Τα antivirus επιβραδύνουν πολύ τους Η/Υ (όσοι έχετε χαμηλή RAM θα το έχετε καταλάβει)! Και το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές τα κάνουν θάλασσα... Βρίσκουν ιούς που δεν είναι ιοί (πολύ συχνό φαινόμενο), άλλες φορές δεν βρίσκουν ιούς που κάνουν "μπαμ" (στους προχωρημένους ειδικά χρήστες) ή άλλοτε δεν μπορούν να τους σβήσουν! :rant:Είχα και εγώ antivirus και :wall: ! Κολλούσα πολύ συχνά ιούς! Άλλοι όντως ήταν ιοί και άλλοι όχι! Ευτυχώς που έχω γνώσεις να σβήσω ιούς χωρίς να χρειαστεί format και τους έσβηνα από μόνος μου! Toν τελευταίο καιρό έχω ξεχάσει τους ιούς! Αυτό το οφείλω σε ένα πολύ χρήσιμο πρόσθετο το "McAfee Site Advisor" που έχω στον browser και που μας πληροφορεί αν κάποιο site έχει ιό! Λεπτομέρειες και λήψη στο https://www.siteadvisor.com. Επίσης προτείνω ένα βοηθητικό προγραμματάκι το CCleaner (https://www.filehippo.com/download_ccleaner/) για ευκολότερο σβήσιμο cookies και άλλων προσωπικών δεδομένων (σβήνετε τα cookies πριν σαρώσετε το pc σας γιατί μερικά antivirus μπορεί να σας βγάλουν σαν ιούς τύπου spyware κάποια τέτοια cookies και να πανικοβληθείτε τζάμπα)! Α και προσοχή στα email και στα δεδομένα που παίρνετε από άλλους με stick κτλ. Και μην κάνετε "κλικ" σε οποιαδήποτε αναδυόμενα παράθυρα-ιστοσελίδες που πιθανόν να "πεταχτούν" στη οθόνη σας! Αυτά...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Antivirus? Τι είναι αυτό??? :D Δεν χρησιμοποιώ πια και έχω βρει την ησυχία μου!!! Κάθε 2-3 μήνες περίπου βάζω για σκανάρισμα και μόνο (μετά απεγκατάσταση) συνήθως τα Αvira Antivir Free και SuperAntispyware Free (που είναι και γρήγορα στη σάρωση). Επειδή έχω πολλές γνώσεις σχετικά με την ασφάλεια Η/Υ και έχω τεστάρει πάρα πολλά antivirus παλιότερα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι λίγο πολύ όλα μια απ' τα ίδια είναι :mpinelik:! Για μένα δεν υπάρχει "καλύτερο antivirus" αλλά... "λιγότερο χειρότερο"! Τα antivirus επιβραδύνουν πολύ τους Η/Υ (όσοι έχετε χαμηλή RAM θα το έχετε καταλάβει)! Και το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές τα κάνουν θάλασσα... Βρίσκουν ιούς που δεν είναι ιοί (πολύ συχνό φαινόμενο), άλλες φορές δεν βρίσκουν ιούς που κάνουν "μπαμ" (στους προχωρημένους ειδικά χρήστες) ή άλλοτε δεν μπορούν να τους σβήσουν! :rant:Είχα και εγώ antivirus και :wall: ! Κολλούσα πολύ συχνά ιούς! Άλλοι όντως ήταν ιοί και άλλοι όχι! Ευτυχώς που έχω γνώσεις να σβήσω ιούς χωρίς να χρειαστεί format και τους έσβηνα από μόνος μου! Toν τελευταίο καιρό έχω ξεχάσει τους ιούς! Αυτό το οφείλω σε ένα πολύ χρήσιμο πρόσθετο το "McAfee Site Advisor" που έχω στον browser και που μας πληροφορεί αν κάποιο site έχει ιό! Λεπτομέρειες και λήψη στο https://www.siteadvisor.com.
Εντελώς φιλικά, δεν έχω τις γνώσεις σου αλλά και να τις είχα δεν νομίζω ότι θα ήμουν τόσο κάθετος:)
Ωστόσο θα ήθελα την γνώμη σου για το WOT του Firefox.
Απ' την δημοσκόπηση λείπει το Avast,γιατί;
View attachment 3824
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Avast here
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ακόμη το free avg.


Δε μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Όσο για το AVG φτάνει μόνο η τελευταία του γκάφα:P
https://www.neowin.net/news/software/08/11/11/avg-patch-serious-error
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasil

Νεοφερμένος

Ο vasil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εντελώς φιλικά, δεν έχω τις γνώσεις σου αλλά και να τις είχα δεν νομίζω ότι θα ήμουν τόσο κάθετος:)
Ωστόσο θα ήθελα την γνώμη σου για το WOT του Firefox.
Απ' την δημοσκόπηση λείπει το Avast,γιατί;
View attachment 3824

Kοίτα φίλε. Κάθετος ότι δεν θα κολλήσω ιό δεν είμαι και κανείς δεν μπορεί να είναι. Απλά κρίνοντας από το αποτέλεσμα και μόνο, μιλάω. Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα από ιούς:D Μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου... Προσωπική μου επιλογή είναι. Γενικά :hmm: είμαι της άποψης ότι όλα παρακολουθούνται...:worry: Είναι πολύ εύκολο για τους λεγόμενους "hackers-crackers" να σπάσουν κωδικούς και να μας υποκλέψουν ότι πληροφορίες θέλουν. Και χωρίς την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος-υποκλοπέα (spyware) στο pc μας, οπότε δεν το παίρνουμε χαμπάρι ούτε εμείς, ούτε τα a/v, ούτε κανείς. Και θεωρώ ότι πολλοί τους γνωρίζουν αλλά τους καλύπτουν για να εξυπηρετήσουν διάφορα δικά τους συμφέροντα :mpinelik: Ακούγεται μάλιστα ότι και εταιρείες antivirus είναι μέσα στο κόλπο:eek: Δεν ξέρω κατά πόσο το πιστεύετε εσείς, αλλά εγώ το πιστεύω.
Τώρα φίλε για το WOT που ρωτάς, το έχω δοκιμάσει παλιότερα (μιας και χρησιμοποιώ firefox), όπως επίσης και ένα ακόμη παρόμοιο πρόσθετο (θα σε γελάσω ποιο, δεν θυμάμαι) και πιστεύω πως αυτό της εταιρείας McAfee είναι πολύ καλύτερο και ως προς την αποτελεσματικότητα και ως προς την χρήση. Το wot μου είχε φανεί κάπως πολύπλοκο. Προσωπική άποψη πάντα...
Μιας και το ανέφερες, το avast! βγάζει πολλούς ψευτο-ιούς. Πάρα πολλούς... Μ' άρεσει που όταν βρίσκει τους ψευτοϊούς βγάζει ένα μήνυμα που λέει να μην πανικοβληθούμε και κάνει και ένα θόρυβο λες ήρθε περιπολικό:pc:! Πλάκα έχει:D
Αυτά...:santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
εσεις ποιο νομιζετε οτι ειναι το καλυτερο??
avast η AVG


Υ.Γ.Πειτε και απο που τα κατεβαζετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
κανενα απο τα δυο....:P

eset και ξερο ψωμι....:jupmy: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
παιδια επειδη ειμαι πολυ ασχετη απο αυτα μπορειτε να μου πειτε πως κ απο που κανουν install το αντιβαιρους? γτ στην τελευταια σαρωση ελεγε οτι εχει 3 απειλες και εκατον κατι μολυνσεις κ δε ξερω τι να κανω!:(:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
kaspersky για πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
παιδια επειδη ειμαι πολυ ασχετη απο αυτα μπορειτε να μου πειτε πως κ απο που κανουν install το αντιβαιρους? γτ στην τελευταια σαρωση ελεγε οτι εχει 3 απειλες και εκατον κατι μολυνσεις κ δε ξερω τι να κανω!:(:what:

Install πάντως όχι, γιατί υπάρχει ήδη, εφόσον έκανες σάρωση... Delete ή βάλτα σε καραντίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top