Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
drf να σε ρωτησω μια που τα ξερεις καλα...
σκεφτομαι να αγορασω φακο για την μηχανη μου, αλλα δεν ξερω τι φακο να παρω. Μου αρεσει να βγαζω πολυ κοντινες φωτογραφιες (πχ σταγονες πανω σε φυλλα, μυρμηγκια κτλ) αλλα θελω να φερνω και αντικειμενα που ειναι μακρια, κοντα (πχ αγρια ζωη). Θελω πολυ εναν φακο που να καλυπτει και τα 2 γιατι δεν μου αρεσει να αλλαζω φακους συχνα. Οποτε σκεφτομαι για εναν zoom lens 75-300mm f4.5-5.6 ή 1 macro lens 50mm f2.8 (100mm ισως να ηταν καλυτερος αλλα δεν εχω $800 προς το παρον :lol:). Ποιο φακο απο τους 2 να παρω; Βασικα ειμαι μεταξυ 3:
https://www.sonystyle.ca/commerce/se...Id=1002947&navigationPath=32090n100269n100356

https://www.sonystyle.ca/commerce/se...Id=1002935&navigationPath=32090n100269n100355

https://www.sonystyle.ca/commerce/se...Id=1006896&navigationPath=32090n100269n100356 (αν αυτος ειναι καλος, τοτε θα τον παρω μαζι με τον zoom lens 75-300mm)


θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτο τον 50άρι macro μιας και σου αρέσουν τα κοντινά το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει ;) Ο 100άρης macro σαφώς και είναι ανώτερος εάν μπορείς να τον επιλέξεις έναντι του 50άρι ακόμη καλύτερα

μπορείς να δεις μερικά δείγματα από το συγκεκριμένο φακό εδώ: https://www.pbase.com/cameras/sony/sal_50m28

το συγκεκριμένο τελε θα τον άφηνα για αργότερα μιας και δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο και στα χαρακτηριστικά του ειναι αρκετά σκοτεινός , θα χρειάζεσαι σχετικά καλό φως για να τραβήξεις με αυτόν.:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτο τον 50άρι macro μιας και σου αρέσουν τα κοντινά το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει ;) Ο 100άρης macro σαφώς και είναι ανώτερος εάν μπορείς να τον επιλέξεις έναντι του 50άρι ακόμη καλύτερα

μπορείς να δεις μερικά δείγματα από το συγκεκριμένο φακό εδώ: https://www.pbase.com/cameras/sony/sal_50m28

το συγκεκριμένο τελε θα τον άφηνα για αργότερα μιας και δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο και στα χαρακτηριστικά του ειναι αρκετά σκοτεινός , θα χρειάζεσαι σχετικά καλό φως για να τραβήξεις με αυτόν.:rolleyes:

σε ευχαριστω πολυυυυυυυ!!!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Φχαριστώ φίλε , δεν είχα ιδέα τι να κάνω . Μια απορία μόνο : αφού κόλλησε όταν άνοιξα άγνωστο αρχείο ιός δεν είναι ; Έτσι εύκολα ξεφορτώνονται οι ιοί ; :worry:


έντιτ : τώρα δεν μπορώ να γράψω στα αγγλικά :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Αχ sid αυτό το πρόβλημα με τις γλώσσες το είχα κι εγώ πριν λίγες μέρες! Ξαφνικά στο άσχετο δε μπορούσα να γράψω μια ελληνικά μια αγγλικά και μου έβγαζε κάτι άσχετες γλώσσες. Βέβαια πείραξα ούσα άσχετη τη γλώσσα από τη γραμμή εργαλείων(?) εκει κάτω δεξιά, κ μετά από προσπάθειες την επανέφερα...

Πέρα από αυτό, την ίδια στιγμή άρχισε να κολλάει και ο browser πάρα πολύ. Σέρνεται η σύνδεση και αργεί να φορτώσει. Καμια φορα δε με βαζει και μσν. Πήρα τηλ. στη forthnet twice και μου ειπαν οτι ειναι προβλημα του pc. Εσβησα cookies, ιστορικο, απενεργοποιησα antivirus και τειχος προστασιας στιγμιαια αλλα τα ιδια... Μου εχει σπασει τα νευρα. Τι κανω? (Μ'αρέσει το 2 σε 1 ποστ μου "βρηκα αφορμη το προβλημα του αλλου για να κοτσαρω και το δικο μου εδω και να με λυπηθει κανενας γνωστης και να απαντησει" :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μικρή απορία για ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα. Ο σκληρός του dell μου αρνήθηκε σήμερα να μπουτάρει :cry_x: Πήρα στο service και θα έρθουν από Τρίτη να μου τον αλλάξουν (πολύ καλή η τεχνική υποστήριξη της dell btw... κάτι ξέρουν, διότι από ποιότητα υλικών είναι... άστα να πάνε :P).

Μου είπε λεπόν ο τεχνική_υποστήριξη_man, αν θέλω μέχρι την Τρίτη να κάνω μια προσπάθεια να βάλω τον σκληρό αυτό σε έναν άλλο υπολογιστή σαν secondary προφανώς και να δω εάν μπορώ να σώσω τίποτα από εκεί μέσα.

Κάτι μου είπε για usb kit που δεν πολυκατάλαβα όμως.. :hmm:

Ξέρει κανείς τι θα χρειαστώ για να κάνω τη διαδικασία....

Βοηθήστε το καημένο το Μίμιτ που έμεινε χωρίς data... (αν αναλογιστώ τι είχε εκεί μέσα... ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩΩΩ!!! :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Τελικα το αποφασισα!
Θα παρω τη Nikon D5000 στο Kit που κυκλοφορει.Σημερα μαλλον θα περασω απο το multirama γιατι απο οτι ειδα εχει την καλυτερη προσφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.seven.

Νεοφερμένος

Η. seven. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κάτι μου είπε για usb kit που δεν πολυκατάλαβα όμως.. :hmm:

Μάλλον θα εννοεί να πάρεις κάτι σαν κ αυτό https://cgi.ebay.com/2-5-SATA-USB-2-...mQQptZLH_DefaultDomain_15?hash=item3a5560ca73
Βάζεις τον δίσκο σου μέσα στο κουτάκι, συνδέεις όλα τα καλώδια και μετά είναι σαν να έχεις φτιάξει ένα μεγάλο USB stick, που πας και το συνδέεις (μέσω USB) σε έναν οποιοδήποτε υπολογιστή και με αυτό τον τρόπο μπορείς να σώσεις τα αρχεία σου.

Αν τελικά πάρεις κάτι τέτοιο πρέπει να προσέξεις να λέει 2,5" αν ο δίσκος προέρχεται από laptop, 3,5" αν προέρχεται από desktop, και τι τύπου είναι ο δίσκος (δηλαδή SATA,IDE)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η παίρνεις μόνο καλώδιο IDE/SATA to usb
https://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Adapters/Manhattan-Convertor-USB2-0-IDE-Sata.htm
https://www.plaisio.gr/Peripherals/C...-Usb2-To-Ide-Ata100-133-CMP-USB-IDE-SAT-1.htm
που είναι προσωρινή λύση για να σώσεις απλά τα δεδομένα σου (τέτοιο έχω εγώ που την κάνω συχνά τη δουλεια)

η να πάρεις ολόκληρο κουτί που όμως πρέπει να ξέρω αν είναι ide η sata ο δίσκος σου για να βρείς ποιό σου κάνει. Με αυτό θα σου μείνει ο δίσκος σάν εξωτερικός (αν είναι οκ και δεν τον δώσεις πίσω). Η κύρια δουλεια που κάνει ειναι να κάνεις εξωτερικό το δίσκο σου δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τελικα το αποφασισα!
Θα παρω τη Nikon D5000 στο Kit που κυκλοφορει.Σημερα μαλλον θα περασω απο το multirama γιατι απο οτι ειδα εχει την καλυτερη προσφορα.

ποιό φακό έχει miss? εάν σε 'παίρνει' πάρε και τον nikkor 50mm f1,8 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Δε με παιρνει μεσιε Νικολάι,εχομεν να παραλαβουμε και γατι απο τας Ολλανδιας τον επομενο μηνα.:P
Νομιζω εναν 18-55 (καλα το ειπα ή πεταξα κοτσανα; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθάτε πολύ! :)

Θα τον πάρει ο τεχνικός το χαλασμένο δίσκο :( ...ό,τι κάνω πρέπει να γίνει ως την Τρίτη.

Το άνοιξα το laptop και σας μεταφέρω τα στοιχεία του δίσκου: Είναι ένας Western Digital Scorpio (είναι που λένε έκρυβα ένα σκορπιό στον κόρφο μου :P) WD3200BEVT Interface SATA.

Τα καλώδια που παρέθεσες gademi θα κάνουν δουλειά μ' αυτόν;

Και τώρα πάμε τα στοιχήματα. Ο δίσκος ήταν μια χαρά μέχρι χτες το βράδυ όπου και έκλεισα το laptop.
Εδώ και αρκετό καιρό όμως ανέβαζε δραματικές θερμοκρασίες το άτιμο. (Μέσα στους πρώτους μήνες που το αγόρασα ξεκίνησε αυτό, πριν ένα χρόνο). Είχα και ένα speed fan να τρέχει, αλλά δεν άλλαξε πάρα πολύ η κατάσταση.

Το ερώτημα τώρα είναι: Τι πιθανότητες έχει ο δισκούλης να μου δώσει έστω και μερικά από τα data μου πίσω; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δε με παιρνει μεσιε Νικολάι,εχομεν να παραλαβουμε και γατι απο τας Ολλανδιας τον επομενο μηνα.:P
Νομιζω εναν 18-55 (καλα το ειπα ή πεταξα κοτσανα; )

καλά τον είπες , μεγιές καλές αγορές και καλές αφίξεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ευχαριστωωωωωω!
Λες να την εχουν ετοιμοπαραδοτη;Φερνουν στα Multirama μερικα κομματια;
Αααααα επισης μεσιε Νικολάι,θα μπορουσατε να με διαφωτισετε σχετικα με τη δημιουργια ενος gif σαν αυτο της υπογραφης μου;Για την ακριβεια θελω να προσθεσω και τα δυο μας νεα γατονια.Ειναι πολυ δυσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.seven.

Νεοφερμένος

Η. seven. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όταν πατάς το power button τι ακριβώς γίνεται;
Εμφανίζει καμιά οθόνη εκκίνησης ή ούτε καν;
Ακούς τον δίσκο να γυρίζει; Αν ναι, ο ήχος είναι random ή ακολουθεί συγκεκριμένο pattern?
Έχει πέσει ποτέ κάτω;
(Αν δεν είναι μηχανικό το πρόβλημα, κατά πάσα πιθανότητα θα πάρεις όλα σου τα αρχεία πίσω! Εγώ έχω ανακτήσει αρχεία ακόμα και μετά από format - όχι το fast, το άλλο το καλό :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν έχει πέσει ποτέ κάτω. Τρέξαμε διαγνωστικό με τον τεχνική_υποστήριξη_man και αυτό παρουσίασε το πρόβλημα του δίσκου καθώς επίσης και διαγνωστικό ειδικά για το fan (επειδή του είπα ότι ζεσταίνεται) που δεν ανέβαζε τις σωστές στροφές (έτσι είπε το διαγνωστικό).

Όταν πατάω το power button, φορτώνει bios, και σταματάει στο Microsoft Corporation με τη μπάρα με τις κάθετες γραμμές στα χρώματα που έχει το avatar σου. (ελπίζω να κατάλαβες από την περιγραφή μου :P) Μετά δεν κάνει τίποτα.
Ο δίσκος φαίνεται να ψιλοδουλεύει, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ακολουθεί κάποιο pattern.

Δοκίμασα safe mode, δοκίμασα last known good congif. τίποτα.
Δεν έφτανε καν ως εκεί.

Πριν τελειώσει το διαγνωστικό ο repair_man είχε αποφανθεί ότι φταίει ο δίσκος από την εμπειρία του, (πράγμα που μπορεί να σημαίνει πολλά... :hmm:) αλλά αν δεν είναι δίσκος τότε τι είναι; (Να παίξουμε την κολοκυθιά;; :P Sorry που αστειεύομαι, αλλά αν δεν το πάρω στην πλάκα θα κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο :wall:)

---
Σκέφτομαι τα εξής: Θα δώσω 30 ευρώπουλα να πάρω αυτό το καλώδιο. Εάν ο δίσκος δε δουλέψει θα πάει χαμένο. Αν πάρω μια θήκη σαν αυτή που πρότεινε η seven, είτε θα ανακτήσω τα δεδομένα μου είτε θα μου μείνει το κουτί να βάλω έναν νέο δίσκο μέσα να τον έχω για αποθήκη. Υπάρχει τέτοιο κουτάκι για το δικό μου δίσκο στο πλαίσιο;
Παρόμοιος δίσκος να βάλω μέσα υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ η έτερη ψιλοάσχετη;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρει την D60, που θα της έρθει φτηνότερα από την D5000, αφού ουσιαστικά δεν έχει και πολύ μεγάλες διαφορές στα βασικά ;(το εύρος ISO και η δυνατότητα βιντεοσκόπησης διαφέρουν)
Και θα κερδίσει και σχεδόν 300 ευρώ, που θα μπορούσαν να διατεθούν για επιπλέον φακό ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.seven.

Νεοφερμένος

Η. seven. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
https://datacent.com/datarecovery/hdd/western_digital/WD3200BEVT

Εδώ αναφέρει μερικά συχνά προβλήματα του δίσκου σου και προτείνει κάποιες λύσεις, οι οποίες είναι κάπως ... expert :S
Πάντως αναφέρει
...one of the most common problems Western Digital(WD) hard drives experience is burnt cuircuit board(PCB). WD drives are very vulnerable to overheating...
--------------------------------------------------------------
Αυτό που χρειάζεται να προσέξεις στο external case είναι να κάνει για 2,5"hdd και να είναι SATA. πχ υπάρχουν αυτά:
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801909
https://www.plaisio.gr/Peripherals/D...Case-2-5-Sata-To-Usb2-Black-CMP-MOBSTOR13.htm
και αν δεν φοβάσαι τις αγορές μέσω ιντερνετ:
https://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?keyphrase=external+case+2.5"+SATA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ειλικρινά σ΄ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Eμενα αυτο μου φτανει::lol:
" Combined with the help system, this makes the D5000 one of the least intimidating DSLRs around..."
https://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D5000/verdict.shtml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.seven.

Νεοφερμένος

Η. seven. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top