Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
η ομορφιά της, όπως υμνήθηκε από τόσους ζωγράφους και γλύπτες στο πέρασμα των αιώνων.......

Διαφωνώ.

Δεν είναι η ομορφιά που κάνει τη γυναίκα, δεν είναι τίποτα εξωτερικό. Στα εσωτερικά είναι η ομορφιά. Αυτό που είναι δυσεύρετο έχει και τη μεγαλύτερη αξία. Κι η εξωτερική ομορφιά μόνο δυσεύρετη δεν είναι.


Σημείωση moderator: έγινε split από το θέμα "Τι είναι αυτό που κάνει την γυναίκα;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κανεις λαθος, δυσευρετο ειναι το πακετο. Ο συνδυασμος των εσω με των εξω.
Και δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με την ομορφη εξωτερικη εμφανιση και με την πρωτη ευκαιρια προσπαθει καποιος να της αποδωσει μικρη εως καμμια σημασια, αξια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν είναι η ομορφιά που κάνει τη γυναίκα, δεν είναι τίποτα εξωτερικό.
συμφωνω απολυτως..το -θηλυκο- μυαλο κανει κυριως τη γυναικα και το αρσενικο τον ανδρα..
ακουω και εγω συχνα να λενε για γυναικες ως πρωτο καλο οτι ειναι ομορφες και εκνευριζομαι..

λενε καποιοι πχ να κανω ενα κοριτσι..ομορφο..ή το ομορφοτερο.. δεν μπορω να το καταλαβω..
ή να περηφανευονται που παντρευτηκαν μια γυναικα επειδη ειναι κυριως ομορφη...

η ομορφια ειναι παροδικη και δευτερη τριτη σε σημαντικοτητα σε σχεση με το μυαλο..
το ιδανικο βεβαια ειναι να υπαρχουν και τα δυο..δεν αποκλειεται αλλα ειναι πιο σπανιο απο απλα ομορφια..

απο μια μεση ηλικια και μετα η εξωτερικη ομορφια χαλαει..θελουμε δε θελουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Διαφωνώ.

Δεν είναι η ομορφιά που κάνει τη γυναίκα, δεν είναι τίποτα εξωτερικό. Στα εσωτερικά είναι η ομορφιά. Αυτό που είναι δυσεύρετο έχει και τη μεγαλύτερη αξία. Κι η εξωτερική ομορφιά μόνο δυσεύρετη δεν είναι.
Διαφώνησε όσο θες καλό μου κορίτσι :P;)......
Η ομορφιά δεν αμφισβητήθηκε ανά τους αιώνες από μεγάλους καλλιτέχνες κι εσυ το "ισοπέδωσες" απλώς με τη λέξη "διαφωνώ" για να υποστηρίξεις την εσωτερική ομορφιά της ψυχής......

Η ομορφιά της γυναίκας και όχι μόνο των χαρακτηριστικών της όπως το ερμήνευσες εσύ, λατρεύτηκε από αρχαιοτάτους χρόνους εώς σήμερα......
Είναι χαρακτηριστικό ότι ανα τους αιώνες τα πρότυπα αλλάζαν, αλλά πάντα αυτό ήθελαν να πιάσουν μεσα από ενα πίνακα ή καποιο γλυπτο την αρχέγονη ομορφιά της γυναίκας σαν παρουσία, σαν φύση, σαν ερωμένη, σαν μάνα........σαν σύμβολο πάθους και έρωτα....εδώ η Τζοκόντα απλώς μειδιά κι όμως αποπνέει μια περιέργη ομορφιά μια καθαρότητα......χωρίς να είναι η κλασικά όμορφη γυναίκα.....

Η ομορφιά της γυναίκας εσωτερικά και εξωτερικά είναι που κάνει τη διαφορά....... και πίστεψε με υπάρχουν και πολλές όμορφες γυναίκες εσωτερικά, εγώ τις συναντώ καθημερινά, οπότε μην το "περιθωριοποιούμε" στα μέτρα μας για τα το εμφανίσουμε ότι είναι και πιο σπάνιο....;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Κανεις λαθος, δυσευρετο ειναι το πακετο. Ο συνδυασμος των εσω με των εξω.
Και δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με την ομορφη εξωτερικη εμφανιση και με την πρωτη ευκαιρια προσπαθει καποιος να της αποδωσει μικρη εως καμμια σημασια, αξια...

Το πακέτο; Ιου, τι υποβιβασμός της ανθρώπινης προσωπικότητας... Μην το πάρεις προσωπικά, μη θυμώσεις, απλά εγώ δε δίνω αξία σε αυτούς που θεωρούν απαραίτητο το πακέτο για να νιώσουν συναισθήματα.

Δε δίνω μικρή σημασία στην εξωτερική ομορφιά από μόνη της αλλά σε σύγκριση με την εσωτερική ομορφιά της δίνω μηδενική αξία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κανεις λαθος, δυσευρετο ειναι το πακετο. Ο συνδυασμος των εσω με των εξω.
Και δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με την ομορφη εξωτερικη εμφανιση και με την πρωτη ευκαιρια προσπαθει καποιος να της αποδωσει μικρη εως καμμια σημασια, αξια...

Ούτε το πακέτο είναι τόσο δυσεύρετο, δεν είναι μαργαριτάρια στον Ινδικό Ωκεανό.
Το θέμα με την εξωτερική εμφάνιση είναι ότι πλέον η ομορφιά είναι πολύ συνηθισμένη. Κάτι που είναι πάρα πολύ καλό καθώς δεν είναι υπερβολικό πλέον να ζητάμε συνδιασμό και των δύο, το "πακέτο" που λες. Είτε άντρας είσαι είτε γυναίκα, τι να το κάνεις αν η άλλη έχει μόνο εξωτερική εμφάνιση κι είναι ηλίθια ή είναι εξαιρετική σα χαρακτήρας αλλά δεν σ' αρέσει; Απ' τη στιγμή που μπορούμε να έχουμε και τα δύο, όλες οι άλλες περιπτώσεις είναι ένας απλός συμβιβασμός, κάτι που προσωπικά απεχθάνομαι.

Προφανώς και θέλουμε και να μας αρέσει το άτομο που έχουμε δίπλα μας και να μπορεί να μας συντροφεύει. Επομένως, δεν έχει νόημα να προμοτάρουμε το ένα έναντι του άλλου.

Όσον αφορά το "πρόβλημα με την όμορφη εξωτερική εμφάνιση" που αναφέρεις, εγώ δεν έχω δει να την δαιμονοποιεί κάποιος. Ίσως σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις να εμφανίζονται τέτοια φαινόμενα, αλλά εδώ πέρα δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
την αρχέγονη ομορφιά της γυναίκας σαν παρουσία, σαν φύση, σαν ερωμένη, σαν μάνα........σαν σύμβολο πάθους και έρωτα....εδώ η Τζοκόντα απλώς μειδιά κι όμως αποπνέει μια περέργη ομορφιά μια καθαρότητα......χωρίς να είναι η κλασικά όμορφη γυναίκα.....

Αυτό ακριβώς λέω. Η ομορφιά που αξίζει είναι η εσωτερική. Δεν είναι τυχαίο οτι μια εσωτερικά όμορφη γυναίκα αποπνέει μια παράξενη εξωτερική ομορφιά, μια γαλήνη, μια αγνότητα που καμία σχέση δεν έχει με την κλασσική ομορφιά.

Απ' τη στιγμή που μπορούμε να έχουμε και τα δύο, όλες οι άλλες περιπτώσεις είναι ένας απλός συμβιβασμός, κάτι που προσωπικά απεχθάνομαι.

Προφανώς και θέλουμε και να μας αρέσει το άτομο που έχουμε δίπλα μας και να μπορεί να μας συντροφεύει. Επομένως, δεν έχει νόημα να προμοτάρουμε το ένα έναντι του άλλου.

Συμβιβασμός ε; Αχ δε νιώθω καλά. Συγνώμη.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς λέω. Η ομορφιά που αξίζει είναι η εσωτερική. Δεν είναι τυχαίο οτι μια εσωτερικά όμορφη γυναίκα αποπνέει μια παράξενη εξωτερική ομορφιά, μια γαλήνη, μια αγνότητα που καμία σχέση δεν έχει με την κλασσική ομορφιά.

Γαλήνη + αγνότητα = το απόλυτο ξενέρωμα. Κλασσική ομορφιά επίσης. Παράξενη ομορφιά και δυνατή αποριπτική στάση απέναντι στην ομοιομορφία και την βλακεία ναι. Ακόμα και αν η ομορφιά είναι παράξενη, δεν παύει να είναι ομορφιά. Ασχήμια μόνο να μην είναι, αυτό δεν το θέλει κανείς κι ας λένε όλοι περί εσωτερικής ομορφιάς και άλλα τέτοια φιλολογικά. Με λίγα λόγια όχι στην πλαστική ομορφιά, σ'αυτό συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Συμβιβασμός ε; Αχ δε νιώθω καλά. Συγνώμη.:(

Ακαδημαϊκό δίλημμα:

Βρίσκεσαι σε ένα τραπέζι με 2 άντρες. Ο ένας είναι κούκλος, νεαρούλης με δέρμα βούτυρο στο πρόσωπο και απίστευτα μάτια, αλλά έχει μέτριο μυαλό. Ικανοποιητικό μεν, αλλά όχι πυρηνικός φυσικός. Ο άλλος είναι σα μπουλντόζα Caterpillar, αξύριστος, ρυτιδιασμένος στα 40 του, αλλά σου λύνει τα μυστήρια του σύμπαντος ενόσω σου απαγγέλει Καβάφη.

Γιατί εγώ υποθέτω (υποθέτω, γιατί μπορεί να κάνω και λάθος ο άνθρωπος) ότι θα διαλέξεις τον νεαρό κούκλο;

Εγώ πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση με γυναίκες θα διάλεγα σαφώς την κούκλα γιατί πλησιάζει πιό πολύ στο πακέτο και πες με ματαιόδοξο, πες με ότι θέλεις.

Εκείνο που ξέρω είναι ότι όσο με παραγκώνιζαν στα 15 μου, γκρίνιαζα γιατί δεν προσέχουν την εσωτερική ομορφιά και άλλα τέτοια ευσεβή. Όταν στα 21 μου άρχισα να ανακαινίζομαι απ' έξω και τράβαγα κάτι μοντέλα, τότε κατάλαβα τι ήθελα. Το πακέτο. Και το είχα στερηθεί μόνο και μόνο επειδή αρνιόμουν να διορθώσω τα δικά μου "λάθη". Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να ανεχτεί την εξωτερική υστέρηση χάριν της εσωτερικής μας ομορφιάς. Είμαστε υποχρεωμένοι προς τους εαυτούς μας (και οχι προς τους άλλους), να βελτιωνόμαστε τόσο στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό. Αν δεν το κάνουμε αυτό και βαυκαλιζόμαστε για τα μισά προτερήματα που έχουμε, τότε απλά ρίχνουμε στάχτη στα μάτια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκείνο που ξέρω είναι ότι όσο με παραγκώνιζαν στα 15 μου, γκρίνιαζα γιατί δεν προσέχουν την εσωτερική ομορφιά και άλλα τέτοια ευσεβή. Όταν στα 21 μου άρχισα να ανακαινίζομαι απ' έξω και τράβαγα κάτι μοντέλα, τότε κατάλαβα τι ήθελα. Το πακέτο. Και το είχα στερηθεί μόνο και μόνο επειδή αρνιόμουν να διορθώσω τα δικά μου "λάθη". Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να ανεχτεί την εξωτερική υστέρηση χάριν της εσωτερικής μας ομορφιάς. Είμαστε υποχρεωμένοι προς τους εαυτούς μας (και οχι προς τους άλλους), να βελτιωνόμαστε τόσο στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό. Αν δεν το κάνουμε αυτό και βαυκαλιζόμαστε για τα μισά προτερήματα που έχουμε, τότε απλά ρίχνουμε στάχτη στα μάτια μας.

Ούτε μ'αυτό το σκεπτικό συμφωνώ γιατί δεν το καταλαβαίνω. Γιατί είσαι υποχρεωμένος να βελτιώνεσαι εξωτερικά και τί σε υποχρεώνει ; Ποιός ο λόγος να αλλάξει κανείς εκτός από τους άλλους ; Για να κοιτάγεσαι στον καθρέφτη ; 'Οχι, μάλλον για να γίνεις αποδεκτός, από τους άλλους πάλι. Πάντα αυτοί οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Θα διαλέξω αυτόν που μου κάνει περισσότερο "κλικ" στο μυαλό μου. Δεν μπορώ να προσδιορίσω αν αυτός θα είναι ο κούκλος, ο έξυπνος, ο ρομαντικός, ο πλούσιος, ο καλός. Θεωρώ πως θα είναι αυτός που θα μου μεταδίδει πιο όμορφα συναισθήματα.

Εσύ προσωπικά έχεις μια πολύ περίεργη αντίληψη των πραγμάτων σε αυτό το θέμα για μένα. Και θέλω να σε ρωτήσω: πού ξέρεις αν τα μοντέλα που τράβαγες σε θέλανε για την εξωτερική σου ομορφιά που είχες φτιάξει όπως λες; Πού ξέρεις αν θα τις τραβούσες εξίσου αν δεν είχες "ανακαινιστεί";

Αυτό που έχω ακούσει από σένα σχετικά με την επιβίωση δεν μπορώ να το καταλάβω. Αν θες μου το εξηγείς εδώ (αν και οφ τόπικ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η εξωτερικη ομορφια κατασκευαζεται ευκολα πια..μιλαμε για μαζικη βιομηχανια..
τον χαρακτηρα ομως και την προσωπικοτητα πολυ δυσκολα μπορεις να τον αλλαξεις..

valder,,οποια γυναικα να παρεις απο τα 50 και μετα-εμμηνοπαυση- ρυτιδιασμενη γρια θα γινει..εκτος αν κανεις επεμβασεις βεβαιως..
οποτε διαλεξε και παρε..
την ασχημη γυναικα -ή ανδρα- μπορεις να την κανεις ομορφη και ειναι πια μονο θεμα χρηματων..αλλα τον χαρακτηρα οσα λεφτα και να ριξεις δεν ξερω αν θα μπορεσεις να τον αλλαξεις πραγματικα ποτέ..


Εκείνο που ξέρω είναι ότι όσο με παραγκώνιζαν στα 15 μου, γκρίνιαζα γιατί δεν προσέχουν την εσωτερική ομορφιά και άλλα τέτοια ευσεβή. Όταν στα 21 μου άρχισα να ανακαινίζομαι απ' έξω και τράβαγα κάτι μοντέλα, τότε κατάλαβα τι ήθελα. Το πακέτο. Και το είχα στερηθεί μόνο και μόνο επειδή αρνιόμουν να διορθώσω τα δικά μου "λάθη". Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να ανεχτεί την εξωτερική υστέρηση χάριν της εσωτερικής μας ομορφιάς.

οταν 40-50νηταρισεις να δεις που θα σου ρθουν παλι οι υπαρξιακες αναζητησεις οταν η εξωτερικη ομορφια θα αρχιζει να πεφτει.. και η μεγαλυτερη ομορφια σου πια -αν δεν εχεις επαρκη προσωπικοτητα-θα ειναι η τσεπη σου..
τα νιατα φευγουν μεγαααλεεε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ούτε μ'αυτό το σκεπτικό συμφωνώ γιατί δεν το καταλαβαίνω. Γιατί είσαι υποχρεωμένος να βελτιώνεσαι εξωτερικά και τί σε υποχρεώνει ; Ποιός ο λόγος να αλλάξει κανείς εκτός από τους άλλους ; Για να κοιτάγεσαι στον καθρέφτη ; 'Οχι, μάλλον για να γίνεις αποδεκτός, από τους άλλους πάλι. Πάντα αυτοί οι άλλοι.

Απλό παράδειγμα:

Παλιότερα είχα μαλλιά μέχρι τον ώμο. Καλώς ή κακώς τράβαγα πράμα από θηλυκά. Επειδή όμως είχα τη στέκα, το χάλασα το μαλλί και άρχισα να χάνω κάποια σημεία μπροστά και να αδειάζει. Τα κούρεψα λίγο. Παρόλαυτά μετά από καιρό έγινε το μαλλί σα φλοκάτη και το Καραφλόν Όρος συνέχισε να αναδύεται. Εγώ δεν ένιωθα άνετα, με μένα, στον καθρέφτη τον δικό μου, παρόλο που ακόμα τράβαγα θηλυκά. Έτσι πλέον ξύρισα το μαλλί και νιώθω υπέροχα όταν κοιτάζομαι. Για καλό δικό μου και πάλι έλκω θηλυκά, περισσότερο από πριν.

Δεν έχει να κάνει όμως το τι μαλλί θα φτιάξω για να βρω γκόμενα. Είναι το τυχαίο ότι ναι παρόλες τις αλλαγές, τα πάω συνέχεια καλά και εκεί. Τις αλλαγές όμως τις κάνω για να βελτιώνομαι εγώ, να γίνομαι το καλύτερο που μπορώ, να βγάζω όλο το δυναμικό μου και να μην αυτοπεριορίζομαι. Άσε που νιώθω και πιό ανετούλης όταν κάνω κάτι που μου αρέσει.

Άλλο παράδειγμα τα πόδια: Γιατί πρέπει δηλαδή να συμβιβαστώ με το πρόβλημά μου; Θα μπορούσα συνέχεια να λέω "βοηθήστε με να κατέβω κι αυτό το σκαλάκι, και το άλλο σκαλάκι" κλπ κλπ. Όμως το παλεύω μόνος μου, όχι για να μη δείχνω το πρόβλημά μου στα θηλυκά, αδιαφορώ πλήρως. Το παλεύω γιατί εγώ θα γίνω πιό άνετος, πιό δυνατός, πιό πλήρης. Ως συνέπεια αυτού όμως, έρχονται κι άλλα θηλυκά, γιατί αλλιώς θα σε δει ένα ταίρι όταν θα λες "είμαι ανάπηρος, είμαι χοντρός, είμαι γκαβός, αλλά δεν έχει σημασία γιατί είμαι πανέξυπνος" κι αλλιώς θα σε δει όταν λες "ναι είμαι χοντρός, ανάπηρος, γκαβός, αλλά έκανα δίαιτα, προσπαθώ μόνος μου και τα καταφέρνω, πήγα κι εβαλα ωραία γυαλάκια ή έφτιαξα τα μάτια με laser ΚΑΙ είμαι και πανέξυπνος"...

Βλέπει ο άλλος/η ότι το δουλεύεις το πράγμα. Δεν είσαι έρμαιο και απλά όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, ή "το έξω είναι μόνο για τα ψώνια και τους ρηχούς." Ε όχι δεν είναι έτσι...

Θα διαλέξω αυτόν που μου κάνει περισσότερο "κλικ" στο μυαλό μου. Δεν μπορώ να προσδιορίσω αν αυτός θα είναι ο κούκλος, ο έξυπνος, ο ρομαντικός, ο πλούσιος, ο καλός. Θεωρώ πως θα είναι αυτός που θα μου μεταδίδει πιο όμορφα συναισθήματα.

Απάντηση μπαλαντέρ από αμνημόνευτους χρόνους αυτό το "κλικ". Ρουλέτα κι όπου πέσει εκείνη τη στιγμή. Έλα όμως που τα πιό όμορφα συναισθήματα για μένα μπορεί να είναι σωματικά/σεξουαλικά και μπορεί να οριζοντιώσω το πιπίνιον και να μη του αφήσω ούτε κοκκαλάκι όρθιο.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ παραδέχομαι ότι ξεκινάω σε θεωρητική βάση από το πιπίνι και θα βάλω κάτω το πιπίνι. Εσύ μπορεί να ξεκινήσεις από τη θεωρητική βάση του "εσωτερική ομορφιά" αλλά πρακτικά το ρίχνεις στο μπαλαντέρ "κλικ" κι όπου πέσει η μπίλια. Διαολεμένα βολικό δε νομίζεις;;)

Εσύ προσωπικά έχεις μια πολύ περίεργη αντίληψη των πραγμάτων σε αυτό το θέμα για μένα. Και θέλω να σε ρωτήσω: πού ξέρεις αν τα μοντέλα που τράβαγες σε θέλανε για την εξωτερική σου ομορφιά που είχες φτιάξει όπως λες; Πού ξέρεις αν θα τις τραβούσες εξίσου αν δεν είχες "ανακαινιστεί";

Αυτό που έχω ακούσει από σένα σχετικά με την επιβίωση δεν μπορώ να το καταλάβω. Αν θες μου το εξηγείς εδώ (αν και οφ τόπικ).

Δεν είναι περίεργη αντίληψη, είναι διαφορετική αντίληψη. Παρόλαυτά θα σου απαντήσω ευχαρίστως στην ερώτησή σου:

Πριν φτιαχτώ, είχα μόνο 2 όμορφες. 2 στις 5. Οι υπόλοιπες τρεις ήταν σαν το ζυμαρούλη της Pillsbury και δεν ντρέπομαι που το λέω. Γιατί τράβαγα αυτές; Πρώτα απ' όλα γιατι φαινόταν στη μάπα μου ο φόβος της απόρριψης από τις πιό ωραίες επειδή έδειχνα με τις κινήσεις μου και την ψυχολογία μου ότι υστερώ μειονεκτικά στην εμφάνιση και ότι αυτό με πειράζει.

Δηλαδή δεν ήταν μόνο το ότι είχα κάποια μείον στην εμφάνιση, που ναι ίσως από μόνα τους να μην έπαιζαν και τόσο τραγικό ρόλο, αλλά το κακό αυξανόταν εκθετικά από τη δυσφορία και την ψυχολογική προδιάθεση που αυτά μου δημιουργούσαν.

Όταν λοιπόν άρχισα να ακούω μια-μια τις συμβουλές: "πέτα τα πατομπούκαλα γυαλιά και βάλε λεπτά, φόρα κάτι πιό νεανικό, πάρε αυτό το μπλουζάκι, κόψε την άθλια φράτζα στο μαλλί, φτιάξε το σπασμένο δόντι"... έγινα ρε παιδί μου άνθρωπος μα το κυριότερο ένιωθα και σαν άνθρωπος και είδα τη διαφορά.

Έβλεπα ότι τράβαγα πραγματικά κούκλες, οι οποίες επιβράβευαν μεν το εσωτερικό μου, αλλά επιβράβευαν και το εξωτερικό μου και τις όποιες στυλιστικές παρεμβάσεις έκανα.


Θέμα επιβίωσης: Φυσικά. Γιατί να αυτοσαμποτάρομαι; Θα βελτιώνομαι και θα γίνομαι ο καλύτερος που μπορώ να γίνω, γιατί στην κοινωνία έτσι πάει. Ο καλύτερος από κάθε άποψη επιβιώνει και προχωράει και δημιουργεί και διαιωνίζει και και και....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου να πω και εγώ την γνώμη μου αν και είμαι αρκετά μικρότερη των περισσότερων εδώ και άρα έχω πολύ λιγότερη πείρα... Η αλήθεια είναι ότι αυτό ακούγεται πολύ.. Δηλαδή μετράει μόνο η εσωτερική ομορφιά και άλλα τέτοια. Μπα. Δεν είναι έτσι... Ελάχιστοι άνθρωποι το κάνουν πράξη αυτό, ακόμα και σε μικρότερες ηλικίες.. Βλέπω παιδιά λιγότερο ωραία εμφανισιακά, να παραμερίζονται μόνο και μόνο λόγω της άσχημης εμφάνισής τους. Ναι το βρίσκω λάθος.. Ναι πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να έχεις έναν καλό χαρακτήρα χωρίς να μετράει τόσο πολύ η εμφάνιση. Αλλά εγώ Valder θα διάλεγα τον πρώτο..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου να πω και εγώ την γνώμη μου αν και είμαι αρκετά μικρότερη των περισσότερων εδώ και άρα έχω πολύ λιγότερη πείρα... Η αλήθεια είναι ότι αυτό ακούγεται πολύ.. Δηλαδή μετράει μόνο η εσωτερική ομορφιά και άλλα τέτοια. Μπα. Δεν είναι έτσι... Ελάχιστοι άνθρωποι το κάνουν πράξη αυτό, ακόμα και σε μικρότερες ηλικίες.. Βλέπω παιδιά λιγότερο ωραία εμφανισιακά, να παραμερίζονται μόνο και μόνο λόγω της άσχημης εμφάνισής τους. Ναι το βρίσκω λάθος.. Ναι πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να έχεις έναν καλό χαρακτήρα χωρίς να μετράει τόσο πολύ η εμφάνιση. Αλλά εγώ Valder θα διάλεγα τον πρώτο..:/:

Μα ναι, δε μιλάμε τι είναι ηθικά σωστό και τι λάθος. Όλοι έχουμε δικαίωμα να αγαπηθούμε, παρά τα ελαττώματά μας, και το χω ξαναπεί και σε άλλο θέμα. Το ζήτημα είναι όμως στην πράξη τι θα κάναμε. Και εκεί φυσικά διαλέγεις τον πρώτο και βάζεις τα γυαλιά σε όλους τους μεγαλύτερούς σου που μιλούν δια των περιστροφών... Είσαι ειλικρινέστατη, τελεία και παύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Σπαστικό είναι κάτι που έχει ήδη ειπωθεί, ότι δηλαδή, πλέον μπορεί κάποιος να γίνει ωραίος χωρίς να είναι πραγματικά, με όλες τις πλαστικές, το βάψιμο κλπ. Έτσι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τον πραγματικά ωραίο άνθρωπο από τον φτιαγμένο ωραίο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειπαμε οτι δεν μετραει καθολου η εξωτερικη εμφανιση... αλλα οτι μετραει περισσοτερο ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα..
ετσι ειναι καλυτερο να ειναι τουλαχιστον... γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που επειδη δεν εχουν ιδιαιτερη προωπικοτητα τονιζουν την εξωτερικη εμφανιση.. οτι εχει ο καθενας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
δεν ειπαμε οτι δεν μετραει καθολου η εξωτερικη εμφανιση... αλλα οτι μετραει περισσοτερο ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα..
ετσι ειναι καλυτερο να ειναι τουλαχιστον... γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που επειδη δεν εχουν ιδιαιτερη προωπικοτητα τονιζουν την εξωτερικη εμφανιση.. οτι εχει ο καθενας..

Για το τελευταίο δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου. Μάλιστα οι απόψεις μου το περιλαμβάνουν σαν περίπτωση την οποία βλέπω με κάποια αποστροφή μιας και εγώ μιλάω για τη βελτίωση των ελαττωμάτων μας, όχι για απλό μάρκετινγκ.

Στην ουσία μάρκετινγκ είναι αυτό. Δεν έχω μυαλό, δεν έχω μόρφωση, πετάω το στήθος, φοράω κι ένα μίνι και καθάρισα. Η δεν έχω εμφάνιση, είμαι χοντρή, βλέπω τη μάπα μου στον καθρέφτη και κλαίω και εγώ κι ο καθρέφτης, αλλά έχω δέκα διδακτορικά και θα πλασαριστώ έτσι.

Αυτό δεν βελτιώνει την μειονεξία ούτε του ενός ατόμου, ούτε του άλλου. Απλά τους δίνει ατού σε πολύ συγκεκριμένους τομείς. Όχι σε μένα όμως που ψάχνω το πακέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως ενα ειναι σιγουρο.η ομορφια δεν αποκλειει την εξυπναδα-προσωπικοτητα και αντιστροφα...
απλα ειναι και θεμα τυχης να πεσουν και τα δυο πανω σου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
θα συμφωνησω σε πρωτο επιπεδο με τον βαλντερ. βαση παρατηρησης ετσι συνηθως μετρουνται οι σχεσεις και οι συντροφοι. αλλα κατι λειπει απο αυτη την εξισωση για να ειναι πληρης. η αγαπη. πολλα πραγματα ανθιζουν μονο μεσα σ ενα περιβαλλον αγαπης. η εξυπναδα ειναι κατι σημαντικο αλλα στεκεται και μονο του και το απολαμβανεις και μονο του. η ομορφια ειναι κατι πολυ σημαντικο. αλλα καποιος μπορει να ειναι πιο ομορφος. καποιος μπορει να χει καλυτερο πακετο. τι θα γινει; θα αμφισβητω και θα δηλητηριαζω κατι που αγγιζει τα συναισθηματα μου? μπορει κατ αυτο τον τροπο να χασω κατι πολυ σημαντικο απ τη ζωη μου. σταματηστε πια να συγκρινετε και ν κρινετε τους ανθρωπους γυρω σας και αγαπηστε τους για να βγαλουν τον καλυτερο εαυτο τους. ειναι πολυ σημαντικο για αυτους να εχουν την αγαπη σας πρωτα απ ολα για να γινουν καλυτεροι. ποιον θα διαλεξετε στο τελος? δε θα τον διαλεξετε εσεις αλλα θα αλληλοδιαλεχθειτε. δειτε τον αλλον σαν αυταξια και οχι σαν προιον που συγκρινετε απλα το λογο αποδοσης-τιμης. καλη η θεωρια περι φυσικης επιλογης και σεβομαι παρα πολυ τα παρατηρησιακα δεδομενα. αλλα θελω να πιστευω οτι υπαρχει κατι παραπανω....

ισως να ειναι απλα λογια γραμμενα σε κομπιουτερ και αμφιβολη η εφαρμογη τους ακομη και απο τον γραφων. αλλα αυτο εχω τωρα σαν ιδεωδες στο μυαλο μου και αυτο μοιραζομαι μαζι σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top