Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα, αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Αποφάσισα να αφήσω γένια. Είμαι όμως άσχετος με το θέμα. Για να κάνω ένα στυλ που μου αρέσει (σκέφτομαι για κοντά γένια) τα αφήνω ένα διάστημα να μεγαλώσουν, και μετά τι; Πώς θα τα διατηρώ στο μέγεθος που θέλω; Λογικά με κάποια κουρευτική μηχανή. Αλλά για το μάκρος της τρίχας που θέλω, ποια μηχανή να πάρω;
Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο:

Ίσως και λίγο πιο κοντό, αν και δεν ξέρω αν γίνεται.

ναι...με μια κουρευτικη μηχανη θ πετυχεις αυτο που θελεις...θεωρητικα οποιαδηποτε κουρευτικη μηχανη θ σου εκανε...αλλα εγω θ σου προτεινα μια σαν κ αυτην με τν οποια μπορεις ν κανεις και ψαλιδισμα (οχι βαθυ κουρεμα της τριχας) ευκολα και γρηγορα πετυχαινοντας τ μηκος που σεο αρεσει..ριξε μια ματια... https://braun.braun.com/gr/male-grooming/cruzer-shavers-and-trimmers/cruzer-body.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αποφάσισα να αφήσω γένια. Για να κάνω ένα στυλ που μου αρέσει (σκέφτομαι για κοντά γένια) τα αφήνω ένα διάστημα να μεγαλώσουν, και μετά τι; Πώς θα τα διατηρώ στο μέγεθος που θέλω; Λογικά με κάποια κουρευτική μηχανή. Αλλά για το μάκρος της τρίχας που θέλω, ποια μηχανή να πάρω;
Όταν άρχισα να γενειοφορώ, είχα αγοράσει μια κουρευτική μηχανή της Braun, όπως προτείνει και ο φίλος. Είχε ρύθμιση για όποιο μήκος ήθελα και ειδικά εξαρτήματα για μύτη και γεννητικά όργανα. Μια χαρά έκανε τη δουλειά της. Όμως, με τον καιρό που απόκτησα εμπειρία, τη βαρέθηκα και γύρισα στην πατροπαράδοτη μέθοδο χτένας - ψαλιδιού. Για αρχή αγόρασε μηχανή, αργότερα βλέπεις. Όμως πάρε καλή και μη λυπηθείς τα χρήματα. (Υπολόγισε κάπου 50€).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
ναι...με μια κουρευτικη μηχανη θ πετυχεις αυτο που θελεις...θεωρητικα οποιαδηποτε κουρευτικη μηχανη θ σου εκανε...αλλα εγω θ σου προτεινα μια σαν κ αυτην με τν οποια μπορεις ν κανεις και ψαλιδισμα (οχι βαθυ κουρεμα της τριχας) ευκολα και γρηγορα πετυχαινοντας τ μηκος που σεο αρεσει..ριξε μια ματια... https://braun.braun.com/gr/male-grooming/cruzer-shavers-and-trimmers/cruzer-body.html
Αυτή που μου προτείνεις είναι για το σώμα. Καλύτερα δεν είναι να πάρω αυτή που είναι για τα γένια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Αυτή που μου προτείνεις είναι για το σώμα. Καλύτερα δεν είναι να πάρω αυτή που είναι για τα γένια;
ναι...ξερω οτι ειναι για τ σωμα αλλα προσωπικα τουλαχιστον θεωρω οτι ειναι εξισου καλη κ για τ γεινια(αυτο που σου ειπα με τ ψαλιδισμα ειναι αρκετα βοηθητικο για λεπτομερειες κ για ν πετυχεις πιο ευκολα τ μηκος που θες)...σιγουρα κ αυτη που προτεινεται για τα γενια αποκλειστικα ειναι εξισου καλη...απλα εγω σου εδειξα την αλλη για ν σου προτεινω κτ διαφορετικο απο τ συνηθισμενο. Αλλα κ αυτη για τα γενια εχει την δυνατοτητα ψαλιδισματος...απλα λιγο διαφορετικο...οποτε μια χαρα...ο,τι νομιζεις οτι σε βολευει περισσοτερο...γνκ η συγκεριμενη εταιρεια ειναι πλ καλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Όταν άρχισα να γενειοφορώ, είχα αγοράσει μια κουρευτική μηχανή της Braun, όπως προτείνει και ο φίλος. Είχε ρύθμιση για όποιο μήκος ήθελα και ειδικά εξαρτήματα για μύτη και γεννητικά όργανα. Μια χαρά έκανε τη δουλειά της. Όμως, με τον καιρό που απόκτησα εμπειρία, τη βαρέθηκα και γύρισα στην πατροπαράδοτη μέθοδο χτένας - ψαλιδιού. Για αρχή αγόρασε μηχανή, αργότερα βλέπεις. Όμως πάρε καλή και μη λυπηθείς τα χρήματα. (Υπολόγισε κάπου 50€).

Κάπου τόσα θέλω να δώσω.
ναι...ξερω οτι ειναι για τ σωμα αλλα προσωπικα τουλαχιστον θεωρω οτι ειναι εξισου καλη κ για τ γεινια(αυτο που σου ειπα με τ ψαλιδισμα ειναι αρκετα βοηθητικο για λεπτομερειες κ για ν πετυχεις πιο ευκολα τ μηκος που θες)...σιγουρα κ αυτη που προτεινεται για τα γενια αποκλειστικα ειναι εξισου καλη...απλα εγω σου εδειξα την αλλη για ν σου προτεινω κτ διαφορετικο απο τ συνηθισμενο. Αλλα κ αυτη για τα γενια εχει την δυνατοτητα ψαλιδισματος...απλα λιγο διαφορετικο...οποτε μια χαρα...ο,τι νομιζεις οτι σε βολευει περισσοτερο...γνκ η συγκεριμενη εταιρεια ειναι πλ καλη!
Αν αφήσω τελικά γένια, θα πάρω μάλλον αυτή για τα γένια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Κάπου τόσα θέλω να δώσω.

Αν αφήσω τελικά γένια, θα πάρω μάλλον αυτή για τα γένια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
ωραιος φιλε!! μια χαρα!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ξυραφι σκετο. Τιποτα άλλο. Ετσι ειναι ο αντρας ο δυνατος, ο γρηγορος, ο πρακτικος... :D (Επισης τρωω τη μπριζολα κατευθειαν απο τα καρβουνα).

Περαν απο την πλακα δεν χρησιμοποιω αφρο, γιατι βαριεμαι το ξεπλυμα. Θα χρησιμοποιουσα ηλεκτρικη, αλλα δεν ξυριζουν καλα κι ετσι βαζω απλα μια αντισηπτικη λοσιον και περναω ξυραφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ξυραφι σκετο. Τιποτα άλλο. Ετσι ειναι ο αντρας ο δυνατος, ο γρηγορος, ο πρακτικος... :D (Επισης τρωω τη μπριζολα κατευθειαν απο τα καρβουνα).

Περαν απο την πλακα δεν χρησιμοποιω αφρο, γιατι βαριεμαι το ξεπλυμα. Θα χρησιμοποιουσα ηλεκτρικη, αλλα δεν ξυριζουν καλα κι ετσι βαζω απλα μια αντισηπτικη λοσιον και περναω ξυραφι.
:eek: πονάει δε πρέπει να βγάζεις πολλά γένια :hmm: αλλιώς πονάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Περαν απο την πλακα δεν χρησιμοποιω αφρο, γιατι βαριεμαι το ξεπλυμα.
Ποιό ξέπλυμα? Όταν τελειώνεις το ξύρισμα δεν έχει μείνει αφρός και στη μούρη λίγο νεράκι θα το ρίξεις έτσι κι αλλιώς.
Εκτός κι αν αυτό που αγόρασες για αφρό ξυρίσματος είναι αφρός ...επισκευής ελαστικών! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Η ηλεκτρική πάντως αν είναι καλή μια χαρά τα παίρνει σε βάθος. Έχω μια braun series 7 και τα παίρνει κομπλέ, χωρίς να κάνει πληγές ή να πονάει εννοείται, ενώ είναι πολύ πρακτική λόγω του οτι τα παίρνει γρήγορα. Εξαρτάται από το σύστυμα που έχει η κάθε μηχανή, οι περισσότερες φθηνότερες ουσιαστικά κάνουν δουλειά σαν trimmer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ποιό ξέπλυμα? Όταν τελειώνεις το ξύρισμα δεν έχει μείνει αφρός και στη μούρη λίγο νεράκι θα το ρίξεις έτσι κι αλλιώς.
Ο αφρος δεν εχει κανενα αποτελεσμα πανω μου γιατι εχω σκληρο γενι. Θελει gel, αλλά αυτο μετα το ξυρισμα κανει μια γλιτσα και θελει πολυ νερο να φυγει. Το βαρεθηκα και χρησιμοποιησα ενα παχυρευστο διαλυμμα με βαση το οινοπνευμα που εχει η γυναικα μου στο ξενοδοχειο της για να απολυμαινει τα χερια χωρις ξεπλυμα. Μετα εγινε συνηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ο αφρος δεν εχει κανενα αποτελεσμα πανω μου γιατι εχω σκληρο γενι. Θελει gel, αλλά αυτο μετα το ξυρισμα κανει μια γλιτσα και θελει πολυ νερο να φυγει. Το βαρεθηκα και χρησιμοποιησα ενα παχυρευστο διαλυμμα με βαση το οινοπνευμα που εχει η γυναικα μου στο ξενοδοχειο της για να απολυμαινει τα χερια χωρις ξεπλυμα. Μετα εγινε συνηθεια.
Πάω πάσο, άμα γίνει συνήθεια κάτι... Πάντως αυτό το υγρό που λες απ ότι γνωρίζω στεγνώνει πολύ γρήγορα, πρέπει να είσαι γρήγορος σαν Σαμουράι να προλάβεις το ξυράφι! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Πάω πάσο, άμα γίνει συνήθεια κάτι... Πάντως αυτό το υγρό που λες απ ότι γνωρίζω στεγνώνει πολύ γρήγορα, πρέπει να είσαι γρήγορος σαν Σαμουράι να προλάβεις το ξυράφι! :hmm:
Απλωνεις λιγο, ξυριζεσαι, επαναλαμβανεις. Ειναι καπως ετσι (οχι αυτη η μαρκα):
https://www.hostingpics.net/viewer.php?id=444077gelamains.jpg
Προφανως θα υπαρχουν κι αλλα που δεν βασιζονται στο οινοπνευμα, απλα εγω βρηκα την ευκολη λυση, επειδη τα βουταω απο την κυρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλή φάση, και πατσίζεις κιόλας γιατί δε μπορεί...κάτι θα σου βουτάει κι εκείνη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ αφρό χρησιμοποιώ και βολεύει αρκετά. Gel δεν έxω δοκιμάσει θα πάρω όταν μου τελειώσει ο αφρός. :P

Πάντως σε σχέση με κρεμοσάπουνο που χρησιμοποιούσα μικρότερος είναι η μέρα με τη νύχτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από τότε που πήρα ξυριστική ξέχασα το ξυράφι. Εκτός απ' ότι προτιμώ να έχω γένια, με τον καιρό θα σου βγει και πιο φτηνό. Τα ξυραφάκια είναι πανάκριβα. Αρκεί να επενδύσεις σε καλή μηχανή που να μην χαλάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ ξυραφάκια και όχι μηχανή είχα παλιά μηχανή τύπου
αλλά πονούσε και την παράτησα.

Με τα ποστ σας με βάλατε σε σκέψεις, ενδιαφέρομαι για ξύρισμα (βαθύ) υπάρχει καμία μηχανή καλή για μένα καλύτερη από τα ξυραφάκια.
Επίσης είναι μερικές μηχανες που λειτουργούν με αφρό ή τζελ τι κάνουν ακριβώς;

Ουσιαστικά θέλω να δοκιμάσω μηχανή αλλά φοβάμαι μήπως είναι η αίσθηση όπως παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ανέβασε μια άλλη φώτο να καταλάβω τι τύπου μηχανή είχες γιατί αυτή δεν ανοίγει.
Συνήθως όταν πονάει η μηχανή οφείλεται στο ότι δεν έχει αρκετή ισχύ ή αρκετά κοφτερές λεπίδες και τραβάει τις τρίχες.
Εμένα μου αρέσουν πολύ οι ξυριστικές μηχανές τις braun

Έχουν foil shaver που ξυρίζει σε μεγάλο βάθος ενώ κάποιες έχουν και ένα εξάρτημα στη μέση (όπως αυτό της φωτογραφίας) που βοηθά να ανασηκωθούν οι τρίχες. Ανάλογα και με το μοντέλο βέβαια ξεφεύγουν οι τιμές και δεν ξέρω πόσα είσαι διαθέσιμος να δώσεις, αν σκεφτείς βέβαια ότι είναι κάτι που θα το έχεις για πολλά χρόνια αξίζει η επένδυση,έχουν καλή κατασκευή και η δικιά μου τουλάχιστον λέει made in germany.
Ανάλογα με τον τύπο δέρματός σου και τρίχας θα επιλέξεις το ανάλογο μοντέλο. Αν π.χ. η τρίχα σου είναι πολύ σκληρή, ή πολύ πυκνή, ή κοιτάνε προς διάφορες κατευθύνσεις και είναι κολλημένες στο δέρμα καλύτερα να πάρεις το πιο εξελιγμένο μοντέλο. Αν πάλι τα γένια σου είναι πιο αραιά και μαλακά και ένα μεσαίο μοντέλο θα σε βολέψει.
Μηχανές που να λειτουργούν με αφρό ή τζελ δεν έχω δει από κοντά αλλά στις ηλεκτρικές το μεγάλο πλεονέκτημα είναι η ευκολία, γιατί να κάτσεις να βάλεις αφρό?
Επίσης αν έχεις πολύ ευαίσθητο δέρμα ίσως έχεις μικρούς ερεθισμούς (γενικά ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία τοπικά ειδικά αν κάνεις αρκετά περάσματα γι αυτό είναι καλύτερο κάποιο δυνατό μοντέλο που θα τα παίρνει γρήγορα), αλλά αυτό λύνεται είτε αν βάλεις κάποιο αφρό (αρκεί να είναι κατάλληλη η μηχανή) είτε μπορείς να πάρεις ένα μοντέλο που βγήκε πέρυσι νομίζω και έχει σύστημα ψύξης (αυτή βέβαια δεν έχει τόσο ισχυρό μοτέρ, είναι ουσιαστικό η braun series 5 με cooling system.) ή απλά αν χαμηλώσεις την ταχύτητα του μοτερ (πολλά μοντέλα έχουν ταχύτητες λειτουργίας)
Απ'ότι είδα τώρα έχει βγει και braun series 9, αλλά είναι αρκετά ακριβή ακόμα και χωρίς σύστημα καθαρισμού (το οποίο αξίζει, την κάνει να φρεσκομυρίζει λεμόνι)
Εκτός από τις braun υπάρχουν και οι philips, από αυτές όμως δεν έχω εμπειρία, είναι άλλη τεχνολογία, rotary. Σε αυτές έχω ακούσει ότι είναι πιο εύκολο να σου γυρίσει τρίχα μέσα στο δέρμα, αλλά υποθέτω ότι αν είναι κάποιο καλό μοντέλο δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
Στην ελλάδα ουσιαστικά αυτές οι δυο μάρκες παίζουν, στο εξωτερικό υπάρχουν και κάποια καλούτσικα μοντέλα από εταιρείες όπως η remington που εδώ δεν τα βρήκα, αλλά απ ότι κατάλαβα και στο εξωτερικό οι philips-braun θεωρούνται οι καλύτερες.
Εμπειρία πάντως από ξυράφι δεν έχω ώστε να σου πω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο το ξύρισμα από ξυράφι, εγώ πάντως το βρίσκω πολύ ικανοποιητικό, είναι βαθύ και γρήγορο.
Κάτι άλλες ξυριστικές μηχανές τύπου trimmer μην τις κοιτάς καν, είναι μόνο αν θες να αφήνεις γένια 3 ημερών, παραπάνω δεν κόβουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
focko πάρε μηχανή τύπου κουρευτικής και όχι ξυριστική μηχανή. Ένα σετ περιποίησης δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θες ξύρισμα τόσο βαθύ όσο με ξυράφι υπάρχει μηχανή που να κάνει τέτοια δουλειά; Κουρευιτκή χρησιμοποιούσα παλιότερα αλλά δεν τα παίρνει τελείως αφήνει γένια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top