Ομιλείτε Ελληνικά

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μπορουμε να χρησιμοποιουμε τελειες σε οτι γραφουμε? :mad:
Εχω διαβασει 3 κατεβατα μεχρι τωρα, και δεν υπηρχε καμια τελεια. Αντε να βγαλεις νοημα.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μπορουμε να χρησιμοποιουμε τελειες σε οτι γραφουμε? :mad:
Εχω διαβασει 3 κατεβατα μεχρι τωρα, και δεν υπηρχε καμια τελεια. Αντε να βγαλεις νοημα.. :/:

Έλα βρε και σύ πως κάνεις έτσι,

ορίστε


............................................................
Απλά τις είχαμε βάλει μαζεμένες στο τέλος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το ξέρω ότι έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που η κλέφτρα το πόσταρε, αλλα μιας και δεν παρακολουθώ συχνά το θέμα αυτό, το είδα τώρα..

Γιατί είναι λάθος να λέμε "δεν ζούσα τότε";

πχ.
- θυμάσαι που πέθανε η γιαγιά...
- μα... Εγώ δεν ζούσα τότε (το "τότε" αναφέρεται στο "όταν πέθανε η γιαγιά")

Χάνω κάτι;:worry:

Κι εγώ άργησα ακόμη πιο πολύ να σου απαντήσω.
Το σωστό είναι να λέμε "δεν είχα γεννηθεί".
Είναι εννοιολογική η διαφορά.
To ζω ερμηνεύεται με το επίθετο ζωντανός -είμαι ζωντανός, λέγοντας λοιπόν "δεν ζούσα τότε" είναι σαν να λες "δεν ήμουν ζωντανός τότε" δλδ ήσουν το ακριβώς αντίθετο "νεκρός"(πράγμα που είναι τελείως άτοπο-εκτός αν πιστεύεις στην μετανσάρκωση οπότε πάω πάσο:P).

Ενώ λέγοντας "δεν είχα γεννηθεί τότε" που ερμηνεύεται ως "δεν ήμουν γεννημένος τότε" δλδ ήσουν το ακριβώς αντίθετο "αγέννητος" που είναι και το ορθότερο σημασιολογικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επίσης, η προστακτική δεν παίρνει αύξηση...
Άρα:
επίτρεψέ μου, επανάλαβέ το, παράγγειλε... κλπ κλπ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το σωστο ειναι καλυτερος και οχι καλλιτερος!

Ο συγκριτικος βαθμος σχηματιζεται απο το επιθετο (καλος) και την καταληξη -υτερος. Σαν το ευρυς- ευρυτερος, βαθυς-βαθυτερος κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το καλλίτερος δεν είναι λάθος, είναι καθαρεύουσα...νομίζω δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το καλλιτερος ειναι λαθος, Μπαμπινιωτης speaking!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το καλλίτερος δεν είναι λάθος, είναι καθαρεύουσα...νομίζω δλδ
:yes:, είναι καθαρεύουσα, αλλά τώρα μιλάμε δημοτική :P


Επίσης το "ότι", όταν έχει την έννοια "οτιδήποτε" γράφεται "ό,τι"
Όταν μπορεί να αντικατασταθεί με τη λέξη "πως" γράφεται σκέτο "ότι" :)
Και παίρνει πάντα τόνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το καλλίτερος ΔΕΝ είναι λάθος, σύμφωνα με τον Τεγόπουλο-Φυτράκη:

Αρχική Δημοσίευση από Ελληνικό λεξικό:
καλλίτερος διαφ. γρ. του καλύτερος (βλ. λ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Όλοι, ιδίως όσοι ασχολούμαστε επαγγελματικά με τη γλώσσα (γλωσσολόγοι, φιλόλογοι, δάσκαλοι κ.ά.), ακούμε συχνά τέτοιες παρατηρήσεις-καταγγελίες, ο οποίες στηρίζονται σε μία πλάνη: ότι αυτές οι ορθογραφήσεις οφείλονται στην καθιέρωση τής νεοελληνικής ή δημοτικής. Πρόκειται για πλάνη, το επαναλαμβάνω, αφού η ορθογραφία δεν είναι ζήτημα δημοτικής και (παλιότερα) καθαρεύουσας, αλλά ζήτημα ετυμολογικής προέλευσης των λέξεων,

Απο την ιδια πηγη

Η σωστη ορθογραφια δεν εξαρταται απο δημοτικη- καθαρευουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ σωστό φαίνεται το κείμενο αλλά επιφυλάσσομαι μέχρι να το διασταυρώσω μιας και είναι ο πρώτος φιλόλογος που υποστηρίζει οτι το καλλίτερος είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κανε ενα google search στη λεξη καλλιτερος και θα βρεις πολλα κειμενα που υποστηριζουν το ιδιο. Το καλλιτερος χρησιμοποιειται πολυ, και γιαυτο μαλλον υπαρχει και στο λεξικο σου, αλλα ειναι ετυμολογικα λαθος. Απλα πολλοι νομιζουν οτι προερχεται απο το "καλλιον" ενω στην πραγματικοτητα σχηματιζεται με την καταληξη -υτερος μιας και ειναι συγκριτικος βαθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα η γλώσσα δεν είναι μαθηματικά, όταν κάτι χρησιμοποιείται τόσο εκτεταμένα σε σημείο να διδάσκεται και στα σχολεία, δεν μπορεί να είναι λάθος.
Άλλωστε οκ, αναλύουμε τις λέξεις με βάση τα αρχαία. Αυτά απο που προήλθαν; Πάλι στο ίδιο καταλήγουμε δηλαδή. Αυτό που χρησιμοποιείται είναι και σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μισελ, το οτι χρησιμοποιειται εκτεταμενα δεν το κανει σωστο. Η γλωσσα ειναι σαν τα μαθηματικα. Εχει δομη, κανονες και η καθε λεξη εχει καποια προελευση. Η λεξη καλυτερος προερχεται απο τη λεξη καλος, και ο κανονας για τον σχηματισμο του συγκριτικου βαθμου ειναι η καταληξη -υτερος. Αρα, καλυτερος!
Για το οτι διδασκεται στα σχολεια, το αφηνω ασχολιαστο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και η προεύλευση απο που προέρχεται; Και η προέλευση της προέλευσης απο που προέρχεται; Θα δεις οτι αν το φτάσεις μέχρι τέλους το "γιατί;" σου κάποια στιγμή θα έχει απάντηση "γιατί έτσι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Η προελευση ποιας λεξης? Του καλος?

Με τη δικη σου λογικη, ο καθενας μπορει να γραφει οποια λεξη θελει οπως θελει και δεν θα θεωρειται λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Και η προεύλευση απο που προέρχεται; Και η προέλευση της προέλευσης απο που προέρχεται; Θα δεις οτι αν το φτάσεις μέχρι τέλους το "γιατί;" σου κάποια στιγμή θα έχει απάντηση "γιατί έτσι".

Και τα μαθηματικα εχουν αξιωματα, που ειναι στην ουσια αλλος τροπος του να λεμε "γιατι ετσι" ;)


Το να λεμε οτι ο,τι λεγεται ευρεως ειναι και το σωστο, δεν ειναι ακριβες. Πχ το να λες "επετρεψε μου" αντι για "επιτρεψε μου" ειναι λαθος, γραμματικα. Απλα (σχεδον) κανεις δεν θα σε διορθωσει, ενω αμα το χρησιμοποιεις κιολας μπορει να θεωρουν οτι μιλας λαθος! :P

Παντως, γενικα τα θεωρω λεπτομερειες αυτα. Αφου συνεννοουμαστε χωρις να "ξεφευγουμε" πολυ και χωρις καμια δυσκολια, τα υπολοιπα ειναι απλα για "εφε" κατ εμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η προελευση ποιας λεξης? Του καλος?

Με τη δικη σου λογικη, ο καθενας μπορει να γραφει οποια λεξη θελει οπως θελει και δεν θα θεωρειται λαθος!
Όχι ο καθένας, αλλά όταν ΟΛΟΙ τη χρησιμοποιούν ή τη θεωρούν σωστή, τότε γίνεται και σωστή. Η γλώσσα είναι για να συννενοούμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Mihelle μου οχι εχεις αδικο.Η γλωσσα εχει καποιους κανονες που λεγονται γραμματικη.Δεν γραφει κανεις οπως θελει.Υπαρχει βεβαια η γλωσσολογια που παρατηρει τις αλλαγες κι θεωρει οτι η γλωσσικη αλλαγη ειναι κατι το καλο κι δειχνει οτι η γλωσσα εξελισεται.Παντως πολλες απο τις εκφρασεις που χρησιμοποιουμε ειναι λαθος συμφωνα με την γραμματικη αν κι χρησιμοποιουνται ευρεως.Θα γινουν σωστες οταν χρησιμοποιηθουν απο ολους κι ενταχθουν στην γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα γινουν σωστες οταν χρησιμοποιηθουν απο ολους κι ενταχθουν στην γλωσσα.
Ακριβώς! Μπορεί να μην εξηγούνται ετυμολογικά, αλλά αν υιοθετηθούν απο όλους, θα θεωρούνται σωστές πλέον! Άρα οι άνθρωποι κάνουν τη γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top