Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Ναι

    Ψήφοι: 47 25.8%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 89 48.9%
  • Κάθολου

    Ψήφοι: 46 25.3%

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
δυστυχώς,νοιάζομαι για το τι θα πει ο κόσμος για'μενα..:/:
όχι με την έννοια που το λένε στις πιο κλειστές κοινωνίες (στυλ "μη με δει κανείς με τον Μήτσο,γιατί θα γίνουμε βούκινο":P),αλλά,όταν ακούω κάτι αρνητικό,μ'επηρρεάζει άσχημα εκείνη τη στιγμή -συνήθως-..
Βέβαια,σε καμία περίπτωση,δεν θα υποκριθώ ότι είμαι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είμαι,για να μην ακούσω αρνητικά σχόλια..Τον τελευταίο καιρό,καταβάλλω φιλότιμες προσπάθειες να το ξεπεράσω και τα'χω καταφέρει αρκετά καλά μέχρι έναν βαθμό,αλά άνθρωπος είμαι,ανασφάλειες έχω,αναίσθητη ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είμαι,οπότε... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Μακάρι να μπορούσα να μην νοιάζομαι καθόλου για τη γνώμη των άλλων...αλλά ασυνείδητα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το τι θα πούν οι αλλοι και έτσι οτιδήποτε και να κάνω σκέφτομαι τι θα πει ο κόσμος...Μακάρι να επηρεάζομουν από δικούς μου ανθρώπους και όχι απο όλο το κόσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγώ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν ενδιαφερόμουν για το τι λένε οι άλλοι, όχι από αναισθησία αλλά από ανάγκη να τα έχω καλά με τον εαυτό μου. το θέμα που προκύπτει τα τελευταία χρόνια, είναι ότι συνειδητοποιώ πόσο εππηρεάζει την μάνα μου ο κόσμος -ειδικά που ανήκω στην κλασσική κλειστή κοινωνία, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι κάποια πράγματα που θα κάνω, για να μην μιλήσουν οι άλλοι κ να μην πληγώσουν την μητέρα μου...
ειδού κ ο λόγος των περισσότερων τσακωμών μου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ο κοσμος ας πει οτι θελει, λιγο με απασχολει. Κι αυτο το λιγο, εχει να κανει με πολυ συγκεκριμενα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
εγώ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν ενδιαφερόμουν για το τι λένε οι άλλοι, όχι από αναισθησία αλλά από ανάγκη να τα έχω καλά με τον εαυτό μου. το θέμα που προκύπτει τα τελευταία χρόνια, είναι ότι συνειδητοποιώ πόσο εππηρεάζει την μάνα μου ο κόσμος -ειδικά που ανήκω στην κλασσική κλειστή κοινωνία, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι κάποια πράγματα που θα κάνω, για να μην μιλήσουν οι άλλοι κ να μην πληγώσουν την μητέρα μου...
ειδού κ ο λόγος των περισσότερων τσακωμών μου:(
Πώπω τις ίδιες βλακείες λέγαν και οι δικοί μου και όχι μόνο στα κλειστά πλαίσια του χωριού που αναφέρεσαι. Κάτι ότι θα εκτεθούμε και εμείς μαζί σου κτλ κτλ.
Προσωπικά δεν τους άκουγα. Σκασίλα μου. Ας προσέχαν. Όποιος τα έχει καλά με τον εαυτό του δεν τον ενδοιαφέρει τι θα που πρωτίστως γιαυτόν κακόβουλα και κατα δεύτερον θεωρεί κάτι σαν ηλίθιους τους ανθρώπους που βγάζουν συμπεράσματα γιαυτόν διαμέσο ενός τρίτου. Χωριό mentality. Συνεπώς επειδή ο γονιός σκέφτεται σαν χωριό δεν θα σκεφτώ και εγώ σαν χωριό εμέσος επειδή αυτό κάνει αυτό το λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τι λένε όλα τα προηγούμενα post αλλά θα πω τι πιστεύω. Θεωρώ, ότι την αδιαφορία για το τι θα πουν οι άλλοι, την έχουν όσοι έχουν μεγαλώσει σε μεγάλα αστικά κέντρα, όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα κτλ. Αυτό γιατί εκεί δεν είναι μια κλειστή κοινωνία. Αρκετές φορές δεν γνωρίζουν ποιος είναι ο γείτονας τους (ακόμα και ποιος μένει στην διπλανή πόρτα της πολυκατοικίας). Όταν όμως μένεις σε μία μικρή πόλη, όπου όλοι γνωρίζονται (πόσο μάλλον σε χωριό), τότε το σκέφτεσαι, γιατί ακούς τι λέγεται και για όλους τους άλλους. Οπότε σκέφτεσαι ότι, ό,τι κάνεις μπορεί να μαθευτεί αμέσως. Και αν μαθευτεί, αναλόγως τι κάνεις, σου βγαίνει και το όνομα. Η τάδε είναι πουτ, ο τάδε είναι κλέφτης, ο άλλος είναι χαζός κτλ. Έτσι το βλέπω εγώ, άσχετα αν πιστεύω ότι καλό είναι να μην επηρρεάζεσαι απο το τι λένε οι άλλοι. Όπως και να έχει σε αγκίζει κάπως. Αυτός είναι και ένας λόγος που μ'αρέσει η Αθήνα. Γιατί μπορείς να κάνεις ότι σου καπνίσει χωρίς να σε νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι, γιατί δεν ξέρεις ΚΑΝΕΝΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σεβομαι την αποψη ανθρωπων που γνωριζω και εκτιμω..Αλλα γενικα για την αποψη της κοινωνιας δεν ενδιαφερομαι ιδιαιτερα...Ο καθενας εχει την αποψη του και δεν μπορουν ολοι να ικανοποιηθουν μονο με μια αποφαση..Ετσι,κανω αυτο που εγω νομιζω σωστο αφου συμβουλευτω οσους εμπλεκονται στην σχετικη αποφαση και ελπιζω οτι επραξα σωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
η γνωμη των αλλων;μπα......εχω καταληξει πια οτι ολοι ειμαστε πολυ εγωιστες και ενδιαφερομαστε μονο για τους εαυτους μας οποτε το θεωρω υποκριτικο το να αφορουν οι αποφασεις μου τους αλλους με οποιον τροπο.ακομα κι οταν ασυνειδητα πιανω τον εαυτο μου να σκεφτεται "τι θα σκεφτουν για εμενα οι αλλοι" το αποβαλλω με τεχνητους τροπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο κοσμος λεει πολλα ξερω γω...
Ο κοσμος λεει τοσα πολλα και τα πιο πολλα ειναι και ανακριβειες, βλακειες, κατινιες... που οποτε φτασουν στα αυτια σου, οσο σιγουρη κι αν εισαι πως εισαι ενταξει.. θα σε ενοχλησει...

Οταν κλεινω τον υπολογιστη μου... την πορτα του σπιτιου μου...του αμαξιου μου.. τα παντζουρια του δωματιου μου... ειμαι εγω και μονο εγω..
και ξερω πως νιωθω, ειτε γελαω ειτε κλαιω, ειτε μιλαω ειτε σκεφτομαι.. κανεις δεν ξερει και κανεις δεν μπορει να ξερει...

κι οταν εγω ενοχλουμαι... σκεφτομαι.. εμενα αυτος ο κοσμος δε μου ειναι τιποτα..γιατι ειναι τιποτα..
εμενα αυτος ο κοσμος δε με αγαπαει και δε με συντροφευει..

γιατι οταν ερθει η ωρα αυτου του κοσμου να δει αν εκανε λαθος κι εχει κανει, θαναι αργα για απολογιες οταν εχει κανει λαθος διαγνωση...
κι οταν θα μεχει επηρρεασει αρνητικα, δε θα τολμησει να το παρει πισω η να ζητησει συγνωμη γιατι δεν ξερει να ζηταει συγνωμη..
γιατι εχω μαθει να μην κρινω και να καταπινω το θυμο μου καθε φορα που εκνευριζομαι με ανθρωπους...κι αν το κανω θαναι επειδη θαχω φτασει στο απροχωρητο.. θα χω μαζεψει τοσα πολλα... εχω μαθει ναμαι δυνατη.. απο βιωματα κι εμπειριες που ολος αυτος ο καλοπροαιρετος κοσμος δεν ξερει κι ουτε στην παραγματικοτητα θελει να μαθει....και που φυσικα δεν ειμαι διατεθειμμενη να μαθει γιατι ο πολυς κοσμος εχει μανια, παθος με το κουτσομπολιο, τον παρομοιαζω με σκυλια που λυσσανε για ενα κομματι ανθρωπινης σαρκας... κι εγω αρνουμαι να δωσω...

γιατι να με νοιαζει?
με νοιαζουν οι δικοι μου ανθρωποι κι εκει δινω οσα εχω. Κι αυτους τους επιλεγω εγω.

Εμαθα να ακουω την καρδουλα μου και την ψυχη μου για τη ζωη μου ευθυνη εχω μονο εγω και κανεις αλλος, κανεις δεν ειναι ικανος να με κρινει κι ετσι εγω με τη σειρα μου αδιαφορω για το τι γνωμη μπορει να εχουν οι ξενοι για μενα...
Ο μονος που με ξερει οσο κανεις αλλος ειναι ο εαυτος μου και περα απο αυτον και τους ανθρωπους μου, δεν ακουω και δε με νοιαζει τιποτα.
Ετσι παραμενω δυνατη και προσπαθω να δινω το ιδιο παραδειγμα.. οσο μπορω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Ο κόσμος είναι σαν τις καμήλες... βλέπει ΜΟΝΟ τις καμπούρες των άλλων.....

Μάθε να ακούς την καρδιά σου και την λογική σου γιατί με αυτά θα ζεις για πάντα παρέα... αυτά βλεπεις στον καθρέφτη κι όχι τον κόσμο και τις επιλογές του.....

...Κι όμως, οι καμήλες ξέρουν τι κουβαλάνε στην πλάτη τους:redface:. Ναι, θεωρώ, ότι κάθε άνθρωπος, κοινωνός άλλων ανθρώπων, κουβαλάει μέσα του, την ανάγκη της καλής έξωθεν μαρτυρίας:redface:...

...με νοιαζουν οι δικοι μου ανθρωποι κι εκει δινω οσα εχω. Κι αυτους τους επιλεγω εγω.

Ε, τότε, αυτός είναι ο κόσμος σου, φίλη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δε δίνω πραγματικά δεκάρα για το τι λέει ο κόσμος ο ξένος. Με νοιάζει μόνο αυτό που λένε αυτοί που αγαπώ κι εκτιμώ. Και με λυπεί πολύ όταν βλέπω ανθρώπους να επηρεάζουν τη ζωή τους σύμφωνα με το τι θα πει ο κόσμος.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δε δίνω πραγματικά δεκάρα για το τι λέει ο κόσμος ο ξένος. Με νοιάζει μόνο αυτό που λένε αυτοί που αγαπώ κι εκτιμώ. Και με λυπεί πολύ όταν βλέπω ανθρώπους να επηρεάζουν τη ζωή τους σύμφωνα με το τι θα πει ο κόσμος.:/:

Δηλαδή δεν επηρεάζεσαι ούτε στο ελάχιστο από το τι θα σου πει κάποιος? Αν δεν τον αγαπάς:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δηλαδή δεν επηρεάζεσαι ούτε στο ελάχιστο από το τι θα σου πει κάποιος? Αν δεν τον αγαπάς:P
Oύτε κι εγώ, αν μάλιστα δεν τον χωνεύω κιόλας, κάνω το αντίθετο! :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ δεν θέλω να λένε κακά πράγματα για εμένα μου την δίνει και με στεναχωρεί:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δυστυχώς ο "κόσμος" είναι κακός! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ναι είναι και δεν καταλαβαίνω γιατί... Γιατί να είναι κάποιος τόσο κακός και να κοιτάει πχ μόνο μόνο μόνο τον εαυτό του?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ποιός σου είπε ότι δεν το κάνει; Απλώς τον κοιτάει μέσα από τους....άλλους! ;)
Γι αυτό και τα έχει μαζί τους, αν με εννοείς! Βασικές αρχές ψυχολογίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δε δίνω πραγματικά δεκάρα για το τι λέει ο κόσμος ο ξένος. Με νοιάζει μόνο αυτό που λένε αυτοί που αγαπώ κι εκτιμώ. Και με λυπεί πολύ όταν βλέπω ανθρώπους να επηρεάζουν τη ζωή τους σύμφωνα με το τι θα πει ο κόσμος.:/:

Νομίζω, φιλενάδα μου, ότι υπερβάλλεις:redface:...Δεν σ' έχω δα και για ...ανήθικη:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εξεταζω τις γνωμες των αλλων για μενα, μπας και με μαθω κι εγω :P δε με ενδιαφερει το τι θα πουν για μενα, αν θα με βρισουν, αν δεν θα με σεβαστουν, αλλα οκ τη γνωμη των πολυ κοντινων μου ανθρωπων την λαμβανω υπ΄οψιν. γενικα εξεταζω τις γνωμες, σκεφτομαι περι αυτων απλα σαν συνηθεια, δν με επηραζουν στις επιλογες μου, απλα πως να το πω....σαν χομπι(?)...λεω οτι ρε παιδι μου μπορει εστω 0,01 % αυτος ο μ@λ*κας να εχει δικιο, ας σκεφτω αυτο που ειπε δε θα παθω κατι. αλλα αυτο "τι θα πει οκοσμος" δε με νοιαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
ρε παιδι μου μπορει εστω 0,01 % αυτος ο μ@λ*κας να εχει δικιο
Γιωργάρα, δίχως παρεξήγηση, είσαι και "πατρίδα" αλλά δε κρατιέμαι να μη το πω....:D
Αν φτάσουμε στο σημείο να έχουν δίκιο (για μας) μ@λ@κες, πάει....την κάτσαμε τη βάρκα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top