Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Ναι

    Ψήφοι: 47 25.8%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 89 48.9%
  • Κάθολου

    Ψήφοι: 46 25.3%

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

Ο σεβασμος θα επρεπε να ειναι δεδομενος. Η εκτιμηση κερδιζεται.



Ο σεβασμός δεν είναι δεδομένος. Κερδίζεται ΚΑΙ αυτός.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο σεβασμός δεν είναι δεδομένος. Κερδίζεται ΚΑΙ αυτός.
:)



Eαν θελεις να συνυπαρχεις αρμονικα με τους υπολοιπους γυρω σου, πρεπει. Και αναφερομαι σε αμφιδρομο...
Διαφορετικα πρεπει να αλλαξεις τους γυρω σου...
Εαν π.χ εργαζεσαι σε μια εταιρια που ομως δεν εκτιμας τον προισταμενο σου/ το συναδελφο σου απο το διπλανο γραφειο, οφειλεις δε να τον σεβεσαι, οπως κι εκεινος εσενα, εαν στοχευεις σε μια εποικοδομητικη συνεργασια.
Ειναι αναγκαια συνθηκη, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Αλλο σεβομαι, αλλο εκτιμω...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Δημοσκόπηση: Σας νοίαζει η γνώμη των άλλων;


Ναι
Ελάχιστα
Κάθολου

λέω να απαντήσω ελάχιστα 8) - αλλά για καλό και για κακό θα δω πρώτα τι απάντησαν και οι άλλοι , να αποφασίσω 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παίρνεις -1, μέχρι να αποφασίσεις:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.




Εαν π.χ εργαζεσαι σε μια εταιρια που ομως δεν εκτιμας τον προισταμενο σου/ το συναδελφο σου απο το διπλανο γραφειο, οφειλεις δε να τον σεβεσαι, οπως κι εκεινος εσενα, εαν στοχευεις σε μια εποικοδομητικη συνεργασια.
Ειναι αναγκαια συνθηκη, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

Αλλο σεβομαι, αλλο εκτιμω...


ΚΑΙ στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "μάχης" και αναλόγως κερδίζεται ή οχι. Γιατί αν ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "αναγκασμό" ή υποχρέωσης τότε είναι μάταιο να υπάρχει.

Μιλάμε για αληθινό σεβασμό και όχι για "ψευτοσεβασμό". Ο αληθινός σεβασμός κερδίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Μιλάμε για αληθινό σεβασμό και όχι για "ψευτοσεβασμό". Ο αληθινός σεβασμός κερδίζεται.

Ο σεβασμός, πχ προς τον Θεό, είναι κέρδος Του;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΚΑΙ στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "μάχης" και αναλόγως κερδίζεται ή οχι. Γιατί αν ο σεβασμός προέρχεται από κάποιου είδους "αναγκασμό" ή υποχρέωσης τότε είναι μάταιο να υπάρχει.

Μιλάμε για αληθινό σεβασμό και όχι για "ψευτοσεβασμό". Ο αληθινός σεβασμός κερδίζεται.

Να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα...
Εσυ π.χ σεβεσαι τους συνομιλητες σου μονο οταν τους εκτιμας και τους αποδεχεσαι? Με ολους του αλλους εισαι αγενης και προβαινεις σε προσβολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ο σεβασμός, πχ προς τον Θεό, είναι κέρδος Του;:redface:

Δεν έκανα λόγο καθόλου για κέρδος.

Να σου δωσω ενα αλλο παραδειγμα...
Εσυ π.χ σεβεσαι τους συνομιλητες σου μονο οταν τους εκτιμας και τους αποδεχεσαι? Με ολους του αλλους εισαι αγενης και προβαινεις σε προσβολες?

Σέβομαι τον συνομιλητή μου εφόσον τον εκτιμώ και εφόσον με έχει "κερδίσει" ως άτομο. Απλά για να προκύψει αυτός ο σεβασμός θα πρέπει να υπάρξει κάποιου είδους σχέση με τον άλλον.

Απλά δεν είμαι της άποψης ότι θα "πρέπει" να δείχνω σεβασμό έτσι απλά επειδή κάποιοι άγραφοι νόμοι το ορίζουν.

:)


υγ: Όχι δεν είμαι αγενής και ούτε προσβάλω άτομα μόνο και μόνο επειδή μπορεί να μην έχουν κερδίσει ακόμα τον σεβασμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Απλά δεν είμαι της άποψης ότι θα "πρέπει" να δείχνω σεβασμό έτσι απλά .....
Mα μα μα..... δεν είναι Politically Correct, αυτό Μαρούλι! Έτσι δεν είναι; ;)
Άλλωστε το σέβας, υποδηλώνει "αναγνώριση αξίας" και αυτό για κάποιους είναι...ζωτικής σημασίας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Mα μα μα..... δεν είναι Politically Correct, αυτό Μαρούλι! Έτσι δεν είναι; ;)
Άλλωστε το σέβας, υποδηλώνει "αναγνώριση αξίας" και αυτό για κάποιους είναι...ζωτικής σημασίας! :)

So? Ποιός το ορίζει φίλτατε το policy? :P;)

(ουυφ..όλο χαβαλεδιάζεις εσύ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
δεν θα τρελαθω κι ολας για το τι λενε οι αλλοι ο καθενας εχει την γνωμη του δικαιωμα του αλλα δεν θα επιρεαζει και ολη μου τη ζωη κι ολας! ο καθενας κανει ο,τι θελει δικαιωμα του (το ο,τι θελει το εννοω σε λογικα πλεσια οχι και να κανει και καμια "τρελα")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
το κοινωνικο συνολο σημερα με ελαχιστες εξαιρεσεις σπανια αναγνωριζει το καλο,αυτο που αξιζει και κατακρινει το ασχημο.Τα πραγματα εχουν γυρισει τουμπα πλεον η κοινωνια προωθει τη σαβουρα και αυτο που θα πουλησει ,ε λοιπον αδιαφορω για τη γνωμη μιας τετοιας κοινωνιας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Η Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ναι,με νοιαζει.Τι θα πουν για μενα οι ανθρωποι που με αγαπουν και ειναι διπλα μου,γιατι τους σεβομαι και τους αγαπω εξισου,θελω να ειμαι καλη τοσο γι'αυτους οσο και για μενα.Αν καποιος εχει δικαιολογημενο παραπονο απο μενα τοτε ναι θα με πειραξει,θα στενοχωρηθω.Οταν παιρνω μια αποφαση,αυτοι ειναι οι ανθρωποι που θα με στηριξουν οποια κι αν ειναι αυτη,που θα δωσουν τις καλυτερες συμβουλες γιατι νοιαζονται.

Οχι,δε με νοιαζει.Τι θα πει η κοινωνια,τι θα πει ο απεναντι για τη χρωματιστη μου τεντα.ποσως.απο την αποψη οτι εχω το δικαιωμα να κανω ελευθερα τις επιλογες μου και να παιρνω τις αποφασεις μου,αρκει αυτες να μην εμποδιζουν την ελευθερια του αλλου.Απο την αλλη θεωρω οτι πρεπει να εχουμε μια στοιχειωδη αντιληψη των πλαισιων στα οποια κινειται ο κοσμος μας,να μην προκαλουμε κ εμεις επιτηδες την κοινωνια με τις πραξεις μας.Γιατι δεν ζουμε μονοι μας,ζουμε μεσα στην κοινωνια και οφειλουμε να τη σεβομαστε οπως απαιτουμε κι εμεις με στη σειρα μας σεβασμο και προσοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
καλό είναι να λαμβάνεται υπ όψιν η κοινή γνώμη οχι όμως να γίνεται αυτοσκοπός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Όταν πέφτει το βράδυ και οι πόρτες κλείνουν, μέσα απ τη δική μου πόρτα είμαι εγώ παρέα με τον εαυτό μου και τις επιλογές μου κι όχι με τον κόσμο....

Ο κόσμος είναι πίσω απ τις δικές του κλειστές πόρτες.... και δεν με ακούει αν κλαίω ή αν γελάω για αποφάσεις που πήρα επιρρεασμένη από αυτόν....

Ο κόσμος λέει πολλά.... αλλά όταν έρθει η ώρα να κριθεί ο κόσμος, κοιτάνε και αυτοί την πάρτη τους και δεν με υπολογίζουν....

Ο κόσμος δεν με φροντίζει, δεν με ταίζει και σίγουρα... δεν με ξέρει!

Ο κόσμος δεν θα μου ζητήσει ποτέ συγγνώμη επειδή τον "άκουσα".....
Το πολύ πολύ να μου πει "τι κρίμα" και να χαρεί που δεν έχει αυτός το δικό μου πρόβλημα....


Ο κόσμος είναι σαν τις καμήλες... βλέπει ΜΟΝΟ τις καμπούρες των άλλων.....

Μάθε να ακούς την καρδιά σου και την λογική σου γιατί με αυτά θα ζεις για πάντα παρέα... αυτά βλεπεις στον καθρέφτη κι όχι τον κόσμο και τις επιλογές του.....
μπράβο τα είπες υπεροχα!!!!!!έτσι ειναι ακριβως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μπαααααα....

Εμαθα να τους αγνοω... Πλεον ας λενε οτι θελουν...

Ετσι κι αλλιως οτι κανω, το κανω μονο για τα ατομα που εγω νοιαζομαι κι εκεινα ξερουν πως να κρινουν τις πραξεις μου, οπως επισης ξερω και πως θα τους φανουν οι πραξεις μου...

Οποτε... Καμια σημασια δεν εχει τι λενε αυτοι που δεν εχουν ιδεα ποιος και τι ειμαι(και φυσικα δεν το λεω με τον αερα του "καποιου", αλλα το λεω για τον χαρακτηρα μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ειλικρινα εχω βαρεθει να ακουω αυτη την φραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
χαχαχα μολις ετοιμαζομαστε να παμε καπου και ειναι εδω ο παππους μου ^.^ εχω τζιβα στο μαλλι μου κ εβαζε πανω της μαλλια για να την κρυψει ( γιατι θα σκεφτουν οι συγγενεις ''τα αλητακια κανουν τζιβες''χαχα) μετα μου ειπε να βαλω φουλαρι γιατι ειχα ενα σημαδι στν λαιμο μου(καηκα λιγο με το σεσουαρ χαχα)και εμοιαζε με πιπιλια ^^ ελεος

Αλλα για να απαντησω στο θεμα,δεν με νοιαζει κ πολυ,η μαλλον σχεδον καθολου το τι λεει ο κοσμος...με νοιαζει μονο τι λενε εκεινοι που αγαπω,εκεινοι που με ξερουν και εκεινοι στους οποιους εχω ''επενδυσει''...κ στην τελικη δεν πρεπει να σε νοιαζει για το αν επικροτουν την μια η την αλλη αποφαση σου...γιατι εσυ θα υποστεις τις συνεπειες στο τελος και οταν και αν δυστυχησεις ,εχοντας αγνοησει τα δικα σου θελω,δεν θα ναι εκει ο κοσμος για να σου πει κτ γλυκο κ αισιοδοξο...θα μεινεις με τν εαυτο σου κ με κεινον θα τα κουβεντιασεις...Αν ειναι εκει ομως ο κοσμος θα ναι για να πει...''κοιτα εφτασε 40 κ δν εκανε τπτ!'' Αν θελουν να πουν θα πουν! οποτε ... ας ζησουμε οπως θελουμε!...και αν καποιος το κατακρινει...λυπουμαστε!αυτο εχουμε ^.^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κάποτε μ ένοιαζε, τώρα πιά καθόλου (γι αυτό και άλλαξα την ψήφο μου!) Άπαξ και είμαι εγώ ευτυχισμένη με τις επιλογές μου, δεν μ ενδιαφέρει αν αυτό αρέσει στους άλλους ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
who fuckin cares :) το νόημα είναι να είσαι ευτυχισμένος, η ζωή λίγη, οι άνθρωποι πολλοί άλλωστε...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top