[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κάν'το μόνη σου ή με την κολλητή σου! :D
Να γίνω καρναβάλι; :P
Απαπα, και η κομμώτριες πως θα ζήσουν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μπορείς να βάλεις και εξτέ - φυσική τρίχα - και να μην βάψεις καν το μαλλί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Να γίνω καρναβάλι; :P

Σιγά βρε...Υπερβάλεις! :pfff:

Απλά βρες μία φίλη σου που έχει ξαναβάψει στην ζωή της μαλλί και πήγαινε να διαλέξεις εσύ το χρώμα της βαφής! ;)

Απαπα, και η κομμώτριες πως θα ζήσουν; :P

Οικονομία φίλη! Έρχονται δύσκολες εποχές! :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχετε δοκιμάσει την INOA? Τα έβαψα κοντα στην πρωτοχρονιά και έμεινα ενθουσιασμενη απο χρώμα, μη τσουξιμο και απαλοτητα. Το θεμα ειναι πως ειναι πανακριβη και τη βρισκεις μονο σε κομμωτηρια. Δεν ειμαι σε περιοδο που μπορω να διαθετω 45ευρω μονο για βαφη οποτε ψαχνω αν ξερει καποια την αντιστοιχηση του χρωματολογιου με καποια πιο απλη και φθηνη βαφη. Την 7.3 δοκιμασα και η αληθεια ειναι πως βγηκε τελειως διαφορετικο το χρωμα απο αυτο που περιμεναμε, αλλα ταυτοχρονα πολυ πιο ωραιο απο αυτο που φανταζομουν, οποτε δεν ξερω πως να το ψαξω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να βάλεις και εξτέ - φυσική τρίχα - και να μην βάψεις καν το μαλλί σου.
Δε θα καεί αν τα ισιώσω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε θα καεί αν τα ισιώσω; :hmm:

Όχι, γιατί να κάει; Αφού υποτίθεται ότι θα είναι φυσική τρίχα, και συνήθως είναι και ίσιο από μόνο του. Που και φυσική να μην είναι πάλι δεν καίγεται. Μια φίλη μου πχ. έχει πάρει τρέσες που είναι μισό-μισό η τρίχα και δεν έχει πάθει τίποτα από το σίδερο.:P

Αλλά οκ και να το βάψεις σιγά το πράγμα.:P Απλά ίσως το αποτέλεσμα τότε να μην είναι όπως το φαντάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και η φυσικη τριχα καιγεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Δε θα καεί αν τα ισιώσω; :hmm:

Βασικά αν παρακολούθησα σωστά τσουλούφια θες να βάψεις;
Αnyway,αν ειναι το φυσικό σου χρώμα αυτή τη στιγμή πάνω στο μαλλί σου,ένα ντεκαπαζάκι δεν θα στο κάψει.
Όπως επίσης και το ψεύτικο δεν θα καεί...επιπλέον όπως είπε μια κοπέλα,τα εξτέ συνήθως τα πουλάνε ίσια.Στην τελική αγόρασε ίσια :p
To ψεύτικο μαλλί -είτε φυσικό,είτε αφύσικο :p- πάρτο ξανθό.Ότι χρώμα και να πατήσεις πάνω του,θα πιάσει.Ειδικά τα "προσθετικά" χρώματα (μωβ,κίτρινο,μπλε,πράσινο κλπ).
Άμα είναι και φοβάσαι να στα βάψει η κολλητή σου (στην περίπτωση του ντεκαπαζακίου κλπ κλπ) πάνε για αρχή σε κομμωτήριο,αλλά εμένα ποτέ δε μου έβγαλαν το χρώμα που ήθελα.Προσωπική μου άποψη....DIY!!

Εεεεεεεμ...επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται η πρόταση προϊόντων,άμα θες στείλε μου μνμτάκι να σου πω και ντακαπαζ και βαφή.Υπόψιν,κομμώτρια δεν είμαι,αλλά έχουν περάσει όοοολα τα γνωστά στον άνθρωπο,χρώματα από το κεφαλάκι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ευχαριστώ κοριτσάκια! :D
Σκοπεύω να πάω έτσι και αλλιώς στη κομμώτρια για να κόψω την ψαλίδα οπότε θα πάρω και τη γνώμη της σχετικά με το αν θα μου πηγαίνει το χρώμα και το τι συμφέρει να βάλω, εξτε ή να τα βάψω!
Θα σας ενημερώσω αν και θα αργήσω λίγο λόγω εξεταστικής. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Καποια που να το εχει δοκιμασει αν μπορει να βοηθησει.....αν προκυπτει καλο αποτελεσμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο αν ακολουθήσεις τις οδηγίες που εσωκλείονται στο κουτί της βαφής. Το έχω κάνει μια φορά. Απαιτεί κάποιο χρόνο και θέλει προσοχή να μη λερώσεις τον τόπο γύρω σου και ...τ' αυτιά σου με βαφή διότι μετά βγαίνει δύσκολα.
Για τα αυτιά και γενικότερα της περίμετρο που χωρίζει το τριχωτό από το δέρμα, μπορείς απ' ό,τι ξέρω, να την καλύψεις με βαζελίνη.

Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα, ήταν πως η βαφή ξεθώριασε πολύ πιο γρήγορα από του κομμωτηρίου. Ίσως να οφείλετε όμως στη μάρκα αυτό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
hmm κατάλαβα...το θέμα είναι αν θα πετύχει το χρώμα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το χρώμα βγήκε όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό που έδειχνε απ' έξω το κουτί. Δεν έχω παράπονο ως προς αυτό.
Φυσικά αν είσαι μελαχρινή και χρησιμοποιήσεις βαφή για να γίνεις ξανθιά, όπως καταλαβαίνεις δεν θα πιάσει. Εγώ είμαι καστανή και χρησιμοποίησα καστανό σκούρο για να τα κάνω λίγο πιο σκούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
hmm κατάλαβα....το φυσικό μου μαλλί είναι σχεδόν μαύρο...αυτή τη στιγμή με ντεκαπάζ είμαι τελείως ξανθιά...τώρα θέλω να τα κάνω μόνη μου ένα ξανθό σκούρο προς μελί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λογικά από ανοιχτό προς πιο σκούρο θα πρέπει να μπορείς να το κάνεις. Ωστόσο περίμενε να σου απαντήσει και καμία άλλη κοπέλα γιατί δεν ξέρω από ντεκαπάζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ναι, σε ευχαριστω παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καποια που να το εχει δοκιμασει αν μπορει να βοηθησει.....αν προκυπτει καλο αποτελεσμα....
Για βαφή μαλλιών στο σπίτι λέμε απ' .ο,τι κατάλαβα;
Εγώ πάντα μόνη μου τα έβαφα πάντως, εκτός από την πρώτη φορά που έβαψα τα μαλλιά και όταν κάνω ανταύγιες.
Δεν είναι τίποτα το τρομαχτικό και ειλικρινά απορώ γιατί το φοβάστε τόσο πολύ.:confused:
Στη τελική αν δεν μπορείς μόνη σου ζήτα τη βοήθεια μιας φίλης σου ή της μαμάς σου για να σου κάνει καλά τα πίσω μαλλιά. Γενικά πάντως δεν είναι τίποτα.
Το αποτέλεσμα που είχα πάντα ήταν αυτό που ήθελα και ποτέ δεν μου βγήκε πιο σκουρό ή πιο ανοιχτό απ' ό,τι το ήθελα, αν δεν ήταν εξάλλου δε θα τα ξαναέβαφα μόνη μου.:redface:

hmm κατάλαβα....το φυσικό μου μαλλί είναι σχεδόν μαύρο...αυτή τη στιγμή με ντεκαπάζ είμαι τελείως ξανθιά...τώρα θέλω να τα κάνω μόνη μου ένα ξανθό σκούρο προς μελί..

Χμμμ, κοίτα, εγώ πριν κάνα μήνα τα είχα καστόξανθα, τα έβαψα σοκολατί ανοιχτό και στην αρχή ήταν καστανο, και τώρα πλέον έχει γίνει πάλι ξαστανόξανθο, οπότε ό,τι χρώμα και να τα βάψεις, επειδή έχεις ντεκαπάζ από κάτω, θα ανοίξει πάλι. Θέλω να πω ότι άμα πάρεις ξανθό σκούρο, η αλλαγή θα είναι ελάχιστη και δεν θα διαρκέσει για πολύ.
Επειδή όμως θα τα βάψεις πρώτη φορά μόνη σου, καλύτερα να ρωτήσεις πριν αγοράσεις βαφή, για το τι απόχρωση πρέπει να πάρεις για να προκύψει αυτό που θες. Ξες σε καταστήματα με βαφές και τέτοια, υπάρχουν κοπέλες που ξέρουν και μπορούν να σε βοηθήσουν στην επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
hmm κατάλαβα....το φυσικό μου μαλλί είναι σχεδόν μαύρο...αυτή τη στιγμή με ντεκαπάζ είμαι τελείως ξανθιά...τώρα θέλω να τα κάνω μόνη μου ένα ξανθό σκούρο προς μελί..
Έχω βάψει σε φίλες μου άπειρες φορές.
Αυτό λοιπόν που λέει η πείρα μου είναι ποτέ μην βάφεις μόνη σου τα μαλλιά σου όταν θες να κάνεις κάποια σημαντική αλλαγή χρώματος.
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο όταν θες να διατηρήσεις/ζωντανέψεις το ήδη υπάρχον χρώμα, αλλά επειδή μιλάμε για πολλούς τόνους διαφορά, θα σου πρότεινα να πας σε κομμωτήριο τώρα κι έπειτα τα βάφεις μόνη σου.

Το χρώμα που θέλεις αν τα μαλλιά σου είναι πλατινέ, δε θα το πετύχεις με την πρώτη βαφή πάντως.
Αν επιμένεις να θες να τα βάψεις μόνη σου και έχεις υπομονή θα έλεγα να βάψεις πρώτα τα μαλλιά σου έναν τόνο πιο κάτω από αυτό που έχεις τώρα, να τα αφήσεις κανα μήνα και να τα ξαναβάψεις ακόμα πιο σκούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι το διαφορετικό θα κάνει η κομμώτρια πέρα από την επιλογή της βαφής;
Συμβουλεύεσαι την κομμώτριά σου ή κάποια κοπέλα που να ξέρει για το τι απόχρωση θες και τα βάφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τι το διαφορετικό θα κάνει η κομμώτρια πέρα από την επιλογή της βαφής;
Συμβουλεύεσαι την κομμώτριά σου ή κάποια κοπέλα που να ξέρει για το τι απόχρωση θες και τα βάφεις.

Πως φαίνεται ότι δεν έχεις αλλάξει το μαλλί σου δραματικά! :P

Όταν το ξανθό είναι πολύ ανοιχτό, τότε υπάρχει μεγάλος κίνδυνος αν πας να το σκουρύνεις να σου πρασινίσει. Το έχω δει να συμβαίνει, δεν είναι θεωρίες που λένε οι κομμώτριες για να μην τα βάφεις μόνος σου.

Επειδή έχω αλλάξει σε κομμωτήριο το κατάξανθο μαλλί μου σε μελί, κόκκινο, καστανό ανοιχτό, η διαδικασία παίρνει συνολικά κανα 4ωρο. Μου περνούν κάτι που λέγεται "στάρωμα" για να πιάσει η νέα βαφή, κάτι άλλο (που ποτέ δε ρώτησα πως λέγεται) που το κάνει λίγο πιο σκούρο χωρίς να είναι βαφή και μετά μου περνούν τη βαφή. Τις περισσότερες φορές δεν είναι ένα χρώμα, αλλά ανάμιξη 2-3.


Είμαι υπέρ του κάν'το μόνος σου (άλλωστε όχι μόνο βάφω, αλλά κουρεύω και φίλες, φίλους, boyfriend ***:P) αλλά μην τρελαθούμε κιόλας! Επαγγελματίες είναι, κάτι ξέρουν περισσότερο από μένα και σένα.




*** Δέχομαι τηλεφωνήματα για όποιον/α από σας ενδιαφέρεται για ραντεβού κατ΄οίκον. Τιμές προσιτές, γιατί χαΐρι με την αρχιτεκτονική δε βλέπω! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top