Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί δεν ενδιαφέρεστε για τα γκέη κορίτσια; :hmm:
και αυτα βλαπτουν..

αλλα ειναι λιγοτερα,,πιο μεταβλητα,,και φαινονται λιγοτερο..
επηρεζουν λιγοτερο την κοινωνια βασικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και αυτα βλαπτουν..

αλλα ειναι λιγοτερα,,πιο μεταβλητα,,και φαινονται λιγοτερο..
επηρεζουν λιγοτερο την κοινωνια βασικα



Kαι πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα δηλαδή;
Είναι, αναλογικά, λιγότερες απ' ότι τα γκέη αγόρια; :confused:
Δηλαδή ...οι γυναίκες είναι λιγότερο επιρρεπείς στο να γίνουν γκέη όταν μεγαλώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Oι επιγενετικοι παραγωντες που φαινεται εως τωρα οτι μπορουν να αλαξουν την σεξουαλικη πρωτιμηση ειναι κυριος η ορμονικη εκθεση στην μητρα της μητερας και το εξατομικευμενο αναπτυξιακο περιβαλων, η τηλεοραση ακομα και τα γονεικα σεξουαλικα προτυπα ΔΕΝ το αλαζουν.
Τι είναι αυτό το "εξατομικευμένο αναπτυξιακό περιβάλλον"; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι, αναλογικά, λιγότερες απ' ότι τα γκέη αγόρια;
ναι,,τα δεδομενα το λενε,,ειναι σχεδον 1/3,, γυναικες /ανδρες ομοφυλοφιλοι..

τεραστια διαφορα,,και πιο μεταβλητη..ευκολα η γυναικα και κυριως συναιθηματικα γινεται λιγο straight ,gay λιγο αναμικτο,,οπως της αρεσει..και δεν παυει να ειναι γυναικα κατα βαθος..

ειναι της μοδας πια,,φιλακια,,ψιλο λεσβιακο κλπ..


η τηλεοραση ακομα και τα γονεικα σεξουαλικα προτυπα ΔΕΝ το αλαζουν.
το μεταβαλλουν,,ειναι το εξωτερικο περιβαλλον,,που επηρεζει τη γεννετικη προδιαθεση,,οως σε ολα τα χαρακτηριστικα πχ..
καποιον με ταση ομοφυλοφιλιας εκ γενετης,,πχ,,μπορει αναλογα με το περιβαλλον που θα ζησει,,και τα γεγονοτα,,και εμπειριες,,να το εκδηλωσει κανονικα ή οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
και αυτα βλαπτουν..

αλλα ειναι λιγοτερα,,πιο μεταβλητα,,και φαινονται λιγοτερο..
επηρεζουν λιγοτερο την κοινωνια βασικα

Επηρρεάζουν λιγότερο τους άντρες θες να πεις.
Σκέψου ποιοί κυρίως αντιδρούν εχθρικά απέναντι στους ομοφυλόφιλους άντρες. Οι άντρες.
Σκέψου τώρα ποιοί κυρίως αντιδρούν απέναντι στις ομοφυλόφιλες γυναίκες. Οι γυναίκες. Με άλλο τρόπο βέβαια, πιο έξυπνο, αξιοπρεπή και πιο κομψό ως συνήθως.
Σκέψου τώρα πόσες γυναίκες έχουν φίλους ομοφιλόφιλους. Ελάχιστοι στρέιτ άντρες έχουν φίλους ομοφιλόφυλους.
Ελάχιστες στρέιτ γυναίκες έχουν πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους άντρες.
Η δε φαντασίωση ομοφυλόφυλων γυναικών δεν είναι ταπεινωτική για τον ανδρισμό ενός στρέιτ άντρα, ίσα ίσα είναι πολύ συχνή αν και ανομολόγητη. Ενώ όταν σκέφτεται ζευγάρια ομοφυλόφιλων προσβάλλεται ο ανδρισμός του.

'Αρα οι λόγοι δεν είναι κοινωνικοί, αλλά φύλου. Ο στρέιτ άντρας νοιώθει ότι θα προσβληθεί ο ίδιος του ο άνδρισμός αν δεν σπεύσει να τους κοροιδέψει ή να τους απορρίψει ως ανθρώπους ακόμα. Η γυναίκα δεν νοιώθει ότι απειλείται από τίποτα από τους ομοφυλόφιλους, γι'αυτό δεν ασχολείται μαζί τους καν. 'Αμα ανοίγατε ένα θέμα "ομοφυλόφιλες γυναίκες" τότε θα βλέπατε τις αντιδράσεις των στρέιτ αντρών πόσο διαφορετικές θα ήταν από αυτές εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν υπαρχει καμια τεκμηριομενη επιστημονικη θεση για τους ακριβης λογους υπαρξης της ομοφυλοφιλιας,τουλαχιστον ετσι οπως το εννοεις εσυ ολιστικα.Δεν γνωριζουμε καταληκτικα τπτ ακομα απλα εχουμε συγκεκριμενες ερευνες που τεινουν προς το ενα η το αλλο σημειο.
Είναι απορίας άξιο, το ότι ενώ, για τους λόγους ύπαρξης της ομοφυλοφιλίας, η επιστήμη κατά την γραφή σου Πάνο, δεν λαμβάνει θέση, για δικούς της λόγους πρέπει να παραδεχθούμε αυτό που η επιστήμη μας επιτάσσει, δηλ. ότι η ομοφυλοφιλία είναι εκ γενετής και όχι κάτι που έρχεται αργότερα και κάτω από συνθήκες ανθρώπινες, (λάθη, βιώματα και γενικά καταστάσεις που καθιστούν επίκτητη μια τέτοια συμπεριφορά).
Όσο για την εμπειρία σου, δε μου κάνει καθόλου εντύπωση που ένας ομοφυλόφιλος έχει δοκιμάσει με γυναίκα, έχω γνωρίσει κι εγώ ομοφυλόφιλους που το έχουν δοκιμάσει. Αυτό οφείλεται πιστεύω στο γεγονός ότι:
α) οι ομοφυλόφιλοι είναι πιο ανοικτοί σε νέες εμπειρίες, αφού ακόμα και το σεξ που τους ικανοποιεί είναι μη συμβατό με αυτά που απαιτεί η κοινωνία από τα μέλη της, …………….
Σιγά μη μας πεις ότι είναι κατοχυρωμένο και στο σύνταγμα, άρα είναι και επιβεβλημένο.

β) το ετεροφυλοφιλικό πρότυπο κυριαρχεί και συνεπώς τους είναι πιο εύκολο να παρασυρθούν προς αυτό και να δοκιμάσουν, και δη χωρίς τύψεις
γ) είναι πιο εύκολο να βρουν γυναίκα από ότι άντρα αλλά και πιο εύκολο και πιθανό να παρασυρθούν σε μια κατάσταση, αφού το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων είναι ετεροφυλόφιλοι και αμφισεξουαλικοί
Παρασύρονται οι ομοφυλόφιλοι σε ετεροφυλική σχέση και γιατί όχι σε ομοφυλοφιλική ; Μήπως υπάρχει κάτι που αναζητούν και μάλιστα εναγωνίως ; (ηδονή, σχέση, τρυφερότητα, σεξουαλική πληρότητα ή πολλά άλλα που δεν χρειάζεται να ψάξω περισσότερο).
Επειδή κυριαρχεί το ετεροφυλοφιλικό πρότυπο μου λες, αλλά κάπου ποιο κάτω εσύ ο ίδιος υποστηρίζεις ότι ο περισσότερος πληθυσμός είναι αμφισεξουαλικός .
Μήπως είσαι μπερδεμένος λιγάκι φίλε Πέτρο ;
Μάξιμε, όπως θα γνωρίζεις, το σεξ δεν είναι μόνο πράξη (βάζω/δέχομαι το πέος σε μια τρύπα), αλλά και συναίσθημα (σε ποια τρύπα το βάζω/δέχομαι).
Φίλε Πέτρο, θα προσπαθήσω όσο μπορώ να ξεκαθαρίσω τον δικό μου ορισμό για τον έρωτα.
Όχι σεξ, έρωτα.
Πρόσφατα άκουσα από μια ειδική σε αυτά τα θέματα να λέει: μετά από έρευνες στο εξωτερικό, αντιλήφτηκαν ότι κατά την φυσιολογική συνουσία και την στιγμή που τελειώνει ο άνδρας, το αιδοίο συσπάται αναρροφώντας το πέος, αλλά και το πέος διευρύνεται.
Αυτή είναι η στιγμή που τα δύο κορμιά λέμε ότι γίνονται ένα και αυτό εγώ δέχομαι ως έρωτα.
Δικαιούμαι εγώ να το ονομάσω πράξη ; Είναι μεγαλείο ! Είναι ευλογία ! Είναι κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν θα έκανα το ατόπημα να τοποθετήσω για συζήτηση παράλληλα με την πράξη που οι ομοφυλόφιλοι ονομάζουν σεξ.

Επίσης θέλω να πω ότι και τα σεξουαλικά προβλήματα που έχουν κάποιοι, αυτή την στιγμή εξαφανίζονται παντελώς.

Λάθος αντιμετωπίζεις την ομοφυλοφιλία και γενικά την ανθρώπινη σεξουαλικότητα κατ' αυτόν τον τρόπο, κατά την άποψή μου πάντα. Μιλάς για αυτή λες και είμαστε ρομποτάκια με βύσματα αρσενικό-θηλυκό και τίποτε άλλο...
Ανθρωποι είστε όλοι, με τα λάθη και τις παραλείψεις, ακόμα και τις λάθος επιλογές. Η διαφορά είναι ότι τη στιγμή που κάνετε ένα λάθος, δεν είστε σε θέση να δείτε καθαρά .
Το πρόβλημα όμως είναι ότι το λάθος σας ακολουθεί.

Ένας ομοφυλόφιλος έλκεται σεξουαλικά αλλά και συναισθηματικά από έναν ομόφυλό του, γουστάρει το σώμα του, τα υγρά του, τις μυρωδιές του αλλά και τη ψυχοσύνθεσή του. Κι εγώ έχω ακούσει την άποψη από έναν γνωστό μου ομοφυλόφιλο που δοκίμασε με γυναίκες και μου έλεγε ότι του "βρωμάγανε" και ότι προτιμάει τους άντρες γιατί αυτοί του αρέσουν!
-petros
Με κάνεις να γελώ και αυτό γιατι μου θύμισες τα ανίψια μου, που τους μυρίζει το κατσίκι στην σούβλα και τρώνε μοναχά μπριζόλες και μπιφτέκια.
Αν είναι δυνατό να αποτελεί παράδειγμα αυτό.

Να πω και μια κακία. Μύριζε καλύτερα ο μη τον χαρακτηρίσω ….;

Αλλά αποτελεί παράδειγμα ο νεαρός. Είναι κλασικό το δείγμα, ασχέτως που είναι μοναχά ένας.
Οι σημερινοί νέοι δεν είναι σε θέση να δουν τι υπάρχει γύρω τους.
Αν τους αφήσεις μια εβδομάδα στο βουνό, θα τα τινάξουν.
Ούτε ραδίκια δεν είναι σε θέση να ψάξουν για να φάνε και εμείς τους ζητάμε το προφανές.
Να αναζητήσουν την φύση τους.
Είναι πολλά ;
Είναι έγκλημα ;
Μήπως βλάπτει σοβαρά την υγεία;
Αλλά και μήπως είμαι διαφθορέας των νέων τελικά ;
Την στιγμή που πολλοί εδώ μου λέτε ότι τα βλέπω από την δική μου σκοπιά και ούτε λίγο ούτε πολύ, την έχετε απορρίψει .
Λες και μοναχά εσείς έχετε δική σας σκοπιά και είναι η σωστή.


Ερώτηση με ...βάθος; Είναι αυτό κάποιο υπονοούμενο;
Ότι καταλαβαίνει κανείς . Ανάλογα με τον ορίζοντα βάθους της σκέψης του.

Λοιπόν θα επιχειρήσω μια σύντομη απάντηση, στηριζόμενος σε κάποια πράγματα που έχω δει:

Κάποτε, σ' ένα φτηνό τσοντοπεριοδικό, το οποίο πουλούσα στο περίπτερο που δούλευα, διάβασα μια αγγελία με το εξής περίπου περιεχόμενο: "Είμαι 37 χρονών και βαρέθηκα πια να χώνω κεριά στον κώλο μου (sic), θέλω έναν άντρα δεν μπορώ άλλο να κρύβομαι". Είχε κάτι το δραματικό τούτη η αγγελία που έκανε το στομάχι μου να σφιχτεί. Πόσο προσπάθησε άραγε αυτός ο άνθρωπος να συμπλεύσει με τα θέλω του κάθε Μάξιμου, να προσαρμοστεί στις νουθεσίες και στα θέσφατά του και πόσο δυστυχισμένο τον έκανε αυτό...
Εγώ όχι ο κάθε, αλλά απλά ο Μάξιμος, επεξηγώ αυτό που εισέπραξα.

Αρχικά το άρθρο δεν μου λέει και πολλά παρα μοναχά ότι σου άρεσε και μας το θέτεις ως επιχείρημα δίχως να το ψάξεις και πολύ.

Είναι ένα άρθρο σε ένα φτηνό και αμφιβόλου αξιοπιστίας περιοδικό.
Γραμμένο από κάποιον ο οποίος φροντίδα του είχε να κεντρίσει το ενδιαφέρον στο κοινό που διάβαζε αυτή την ποιότητα των περιοδικών.
Η πείρα μας έχει αποδείξει ότι σήμερα κατασκευάζονται ειδήσεις και γεγονότα.

Πόσο δύσκολο ήταν να γράψει μια ιστορία κάποιος ;

Θα πρέπει να έχεις τοποθετήσει την νοημοσύνη μας στο ναδίρ της σκέψης σου.


Είναι δικό σου θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το ιδιο φυλο ειναι παντα πιο κριτικο απεναναντι στο ομοφυλο gay του..

αλλα η γυναικεια ομοφυλοφιλια αρεσει καμια φορα στους ανδρες,,ενω η ανδρικη σπανια αρεσει στις γυναικες..

ειπαμε,,ευμεταβλητοτητα της σεξουλικοτητας,,και περισσοτερη συναισθηματικη παρα σωματικη οπως οι ανδρες που δυσκολα αλλαζουν μπρος πισω τις προτιμησεις..


οι πιο φανατικοι κηρυκες της ομοφυλοφιλιας ειναι ανδρες ή γυναικες ομοφυλοφιλοι?για σκεψου..
ο ανδρας εμμενει στη συμπεριφορα του,,δεν αλλαζει τοσο ευκολα οσο η γυναικα..

αν του ανδρα του σηκωνεται με ανδρες φαινεται.
οχι ομως αν ερεθιζεται η γυναικα με γυναικες..

ερευνες τα δειχνουν αυτα,,την ευμεταβλητοτητα του σεξουλισμου στα φυλα..

η γυναικεια ομοφυλοφιλια πλασαρεται δειχνεται ευκολα,,η ανδρικη οχι..
απο ταινιες,συναυλιες ,τηλεοραση μεχρι βιντεοπαιχνιδια..


μετά από έρευνες στο εξωτερικό, αντιλήφτηκαν ότι κατά την φυσιολογική συνουσία και την στιγμή που τελειώνει ο άνδρας, το αιδοίο συσπάται αναρροφώντας το πέος, αλλά και το πέος διευρύνεται.
Αυτή είναι η στιγμή που τα δύο κορμιά λέμε ότι γίνονται ένα και αυτό εγώ δέχομαι ως έρωτα.
Δικαιούμαι εγώ να το ονομάσω πράξη ; Είναι μεγαλείο ! Είναι ευλογία !Είναι κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν θα έκανα το ατόπημα να τοποθετήσω για συζήτηση παράλληλα με την πράξη που οι ομοφυλόφιλοι ονομάζουν σεξ.

Επίσης θέλω να πω ότι και τα σεξουαλικά προβλήματα που έχουν κάποιοι, αυτή την στιγμή εξαφανίζονται παντελώς.

φαντασου την περιγραφη της ομ. επαφης..
με πρωκτο και πεος..

πώς μπλεξαμε τα σκατα στον ερωτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ότι καταλαβαίνει κανείς . Ανάλογα με τον ορίζοντα βάθους της σκέψης του.
Ωραία, ας δούμε λοιπόν το δικό σου βάθος σκέψης Μάξιμε...

Εγώ όχι ο κάθε, αλλά απλά ο Μάξιμος, επεξηγώ αυτό που εισέπραξα.

Αρχικά το άρθρο δεν μου λέει και πολλά παρα μοναχά ότι σου άρεσε και μας το θέτεις ως επιχείρημα δίχως να το ψάξεις και πολύ.

Είναι ένα άρθρο σε ένα φτηνό και αμφιβόλου αξιοπιστίας περιοδικό.
Γραμμένο από κάποιον ο οποίος φροντίδα του είχε να κεντρίσει το ενδιαφέρον στο κοινό που διάβαζε αυτή την ποιότητα των περιοδικών.
Η πείρα μας έχει αποδείξει ότι σήμερα κατασκευάζονται ειδήσεις και γεγονότα.
Δεν ήταν άρθρο, δεν ήταν είδηση, δεν ήταν γεγονός. Μια απλή αγγελία ανεύρεσης σεξουαλικού συντρόφου ήταν καημένε Μάξιμε, ούτε να διαβάζεις πια δεν ξέρεις...

Θα πρέπει να έχεις τοποθετήσει την νοημοσύνη μας στο ναδίρ της σκέψης σου.
Ακόμη κι αν το έχω κάνει, αποδεικνύεται τοις πράγμασιν ότι δεν θα είχα άδικο τελικά...:/:


Είναι δικό σου θέμα.
Λάθος! Εγώ δεν έχω γράψει το 50% των μηνυμάτων μου σε θέματα περί ομοφυλοφιλίας Μάξιμε. Μάλλον για δικό σου θέμα πρόκειται εν προκειμένω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ναι,,τα δεδομενα το λενε,,ειναι σχεδον 1/3,, γυναικες /ανδρες ομοφυλοφιλοι..
τεραστια διαφορα,,και πιο μεταβλητη..ευκολα η γυναικα και κυριως συναιθηματικα γινεται λιγο straight ,gay λιγο αναμικτο,,οπως της αρεσει..και δεν παυει να ειναι γυναικα κατα βαθος..
ειναι της μοδας πια,,φιλακια,,ψιλο λεσβιακο κλπ..
το μεταβαλλουν,,ειναι το εξωτερικο περιβαλλον,,που επηρεζει τη γεννετικη προδιαθεση,,οως σε ολα τα χαρακτηριστικα πχ..
καποιον με ταση ομοφυλοφιλιας εκ γενετης,,πχ,,μπορει αναλογα με το περιβαλλον που θα ζησει,,και τα γεγονοτα,,και εμπειριες,,να το εκδηλωσει κανονικα ή οχι..
Θα σου πω εγώ ποια είναι η διαφορά. Ότι σου αρέσει να βλέπεις λεσβιακό, οπότε το αποδέχεσαι κιόλας. Για τα υπόλοιπα, ουδέν σχόλιο. Τρίζουν τα κόκκαλα της Σαπφούς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ότι σου αρέσει να βλέπεις λεσβιακό, οπότε το αποδέχεσαι κιόλας.
βασικα δεν μου αρεσει,,

αλλα το οτι το αρσενικο το ανεχεται και καποιες φορες του αρεσει,σημαινει κατι..

ας σκεφτομαστε βαθυτερα..

ακομα και σε ζωα εχει παρατηρηθει..θηλυκα κοαλα,να ερωτοτροπουν με ομοφυλα τους για να ξυπνησουν τα τεμπελικα αρσενικα..
το αναποδο δεν εχει παρατηρηθει ποτε..

κοινως,,τη γυναικα που την εγλυψε χαιδεψε μια αλλη γυναικα,,δεν την αποστρεφεσαι,,οπως μια γυναικα που διακορευτηκε απο εναν ανδρα..

οι γυναικες εκ φυσεως επισης αγγιζονται περισσοτερο,,χαιδευονται θολωντας την ομοφυλοφιλκη ή οχι επαφη,,δινοντας ενα σεξουλικο μυστηριο για τα αρσενικα..

γυναικες συνεχεια φιλουνται,μεταξυ τους σαν φιλες..περιποιουνται στα γυναικολογικα τους-ενω ανδρες δεν το κανουν μεταξυ τους-
ενω ανδρες,,δεν πλησιαζονται πολυ,,μονο χερια πλατες κλπ..

το θηλυκο δεχεται ευκολοτερα τη σωματικη επαφη..να αγγιζεται,,ενω το αρσενικο οχι..

βαθυτερα θεματα..ελπιζω να εγινα αντιληπτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ακομα και σε ζωα εχει παρατηρηθει..θηλυκα κοαλα,να ερωτοτροπουν με ομοφυλα τους για να ξυπνησουν τα τεμπελικα αρσενικα..
το αναποδο δεν εχει παρατηρηθει ποτε..

αν και πιθανόν να μην επαληθευτεί από επιστημονικές έρευνες , εδώ έχεις απόλυτο δίκιο . Θυμάμαι μια φορά στην Αυστραλία , μια παρέα έφηβων κοάλα να έχουνε κάνει κοπάνα και να διασκεδάζουν σε στριπτιζάδικο για να παρηγορήσουν έναν ερωτοχτυπημένο συμμαθητή τους . Δεν μπόρεσα να μπω και εγώ , ο πορτιέρης εμπόδιζε τα πάντα εκτός από κοάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
οι γυναικες εκ φυσεως επισης αγγιζονται περισσοτερο,,χαιδευονται θολωντας την ομοφυλοφιλκη ή οχι επαφη,,δινοντας ενα σεξουλικο μυστηριο για τα αρσενικα..

γυναικες συνεχεια φιλουνται,μεταξυ τους σαν φιλες..περιποιουνται στα γυναικολογικα τους-ενω ανδρες δεν το κανουν μεταξυ τους-
ενω ανδρες,,δεν πλησιαζονται πολυ,,μονο χερια πλατες κλπ..

το θηλυκο δεχεται ευκολοτερα τη σωματικη επαφη..να αγγιζεται,


από που έχεις φτάσει σε αυτά τα συμπεράσματα; :P
...από τα ντοκυμαντέρ; :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
από που έχεις φτάσει σε αυτά τα συμπεράσματα; :P
...από τα ντοκυμαντέρ; :P:P:P
ποσο συχνα φιλας στο μαγουλο τον φιλο σου..?
ποσο συχνα μια κοπελα τη φιλη της?
οταν συναντιεστε πχ?


τι απο τα δυο συμβαινει συχνοτερα,και ποιο παρεξηγηται ευκολοτερα απο αρσενικα και θηλυκα..

για πες μου..ειλικρινα ομως..

γυναικες μπορει να πανε δυο δυο στην τουαλετα και να μην παρεξηγηθουν,,
ανδρες ομως?
για σκεψου..
(ξερω βεβαια ,οτι θα μπει μια τεραστια ταμπελα Νεον "ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ"πανω,,αλλα δεν βαριεσαι..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ωραία, ας δούμε λοιπόν το δικό σου βάθος σκέψης Μάξιμε...

Δεν ήταν άρθρο, δεν ήταν είδηση, δεν ήταν γεγονός. Μια απλή αγγελία ανεύρεσης σεξουαλικού συντρόφου ήταν καημένε Μάξιμε, ούτε να διαβάζεις πια δεν ξέρεις...
Ναι, μια απλή αγγελία ! :eek:
Και ποια ήταν τα κριτήρια που σε έκαναν να μας την κολήσεις στην μάπα ως ατράνταχτο επιχείρημα της σκέψης σου ;

Αυτή η απλότητα θα μας φάει τελικά.

Λάθος! Εγώ δεν έχω γράψει το 50% των μηνυμάτων μου σε θέματα περί ομοφυλοφιλίας Μάξιμε. Μάλλον για δικό σου θέμα πρόκειται εν προκειμένω.

Η μετριότητα της απάντησης σου με κάνει να μην έχω κάτι σοβαρό να σου απαντήσω.
Για κούρασε το λίγο ακόμα και είμαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρεις καλύτερα.

Υ.Γ. Θέλω να σε ρωτήσω ανοιχτά και αυτό γιατι δεν βλέπω τον λόγο να το κάνω μυστικά.

1. Ποιοι και γιατί αποφασίσατε να αλλάξετε την αρχική ονομασία του θέματος που ήταν

<< ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ>> ;

2. Ο λόγος της ερώτησης, είναι μη με βγάλετε κάπου ποιο κάτω of topic.

3. Αλλά και μεγάλη μαεστρία στις ερωτήσεις σας βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
1. Ποιοι και γιατί αποφασίσατε να αλλάξετε την αρχική ονομασία του θέματος που ήταν

<< ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ>> ;

Αν και δεν καταλαβαίνω το πνεύμα της ερώτησης, σου απαντώ εκ μέρους της ΟΔ, πως είχαμε δύο θέματα περί ομοφυλοφιλίας τα οποία ενώσαμε και κρατήσαμε τον τίτλο που θεωρήσαμε καλύτερο.
Εάν έχεις περαιτέρω απορίες γι' αυτό το θέμα, οφείλεις από τους κανονισμούς να χρησιμοποιήσεις την κατηγορία Επικοινωνία με την ΟΔ για να εκφράσεις τις ερωτήσεις σου και να πάρεις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κλασικο παραδειγμα τα παιδια που μεγαλωνουν σε ομοφυλοφιλες οικογενειες ΔΕΝ γινονται περισοτερο η λιγοτερο ομοφυλοφιλα απο οτι τα παιδια που μεγαλωνουν σε ετεροφυλοφιλες οικογενειες (Bailey, Bobrow, Wolfe, & Mickach, 1995; Bozett, 1980, 1987, 1989; Gottman, 1990; Golombok & Tasker, 1996; Green, 1978; Huggins, 1989; Miller, 1979; Paul, 1986; Rees, 1979; Tasker & Golombok, 1997)

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.Κλασικα παραδειγματα δεν υπαρχουν ειδικα για το συγκεκριμενο ζητημα.Αρχικα τοσο ο Βρετανικος Ψυχολογικος Συλλογος οσο κ ο Αμερικανικος μας πληροφορουν οτι απο την μεχρι τωρα εμπειρια μας ισως/μαλλον οι αναπτυξιακες διαφορες μεταξυ παιδιων που μεγαλωσαν σε ομοφυλοφιλο περιβαλλον ειναι αμελητεες σε σχεση με τα παιδια που μεγαλωσαν σε ετεροφυλοφιλο περιβαλλον.

Οι Ψυχολογικοι συλλογοι παγκοσμιως κινουνται στις γραμμες που επιβαλλει η πολιτικη τους για αφαιρεση του στιγματος κ της ομοφοβιας εξου κ γινονται αναφορες στα πρωιμα ακαδημαικα συμπερισματα τα οποια ειναι παλι μη καταληκτικα.Αυτο διοτι καλα τεκμηριωμενη Ψυχολογικη ερευνα απαιτει βαθος χρονου σε μεγαλους πληθυσμους παγκοσμιως ,επιμελες follow up κ διορθωση biases.Mεχρι στιγμης μολις ελαχιστες χωρες επιτρεπουν νομιμα την υιοθεσια απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια κ για πολυ μικρο χρονικο διαστημα ωστε να εχουμε ασφαλη δειγματα.Παρολα αυτα περνουμε μια πρωτη ιδεα οτι ισως δεν υπαρχουν σοβαρες αναπτυξιακες διαφορες μεταξυ των δυο πληθησμων.Το θεμα ειναι απο μονο του ιδιαιτερα ευαισθητο κ θελει προσοχη.Ενδεικτικα να αναφερω οτι καλοσχεδιασμενη Ψυχολογικη ερευνα η οποια μαλιστα ηταν multidisciplinary χρειαστηκε 70 ετη για να καταδειξει καταληκτικα κ εχοντας υποψη ολους τους παροντες at play οτι η ομοφυλοφιλια απο μονη της δεν αποτελει διαταραχη.

Τις παραπανω ερευνες δεν τις γνωριζω αλλα ειμαι intrigued για να δω τι ειχε βρεθει πριν την νομιμοποιηση της υιοθεσιας απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια,οποτε θα σου ημουν υποχρεος εαν μπορουσες να μου δωσεις πληρες referencing ωστε να τα τσεκαρω κ μονος μου απο περιεργεια (μπορει να γινει κ μεσω πμ).Σε καθε περιπτωση κ εδω μιλαμε για πολυ πρωιμα μη καταληκτικα συμπερισματα.Η δουλεια θα γινει απο δω κ τωρα στην ερευνα για τις αναπτυξιακες διαφορες μεταξυ παιδιων σε ομοφυλοφιλο περιβαλλον κ σε παιδια σε ετεροφυλοφιλο περιβαλλον.Προς το παρον φρονω το πιο σοφο ειναι η σταση αναμονης χωρις ιδιαιτερες προσκολησεις προς την μια η την αλλη αποψη ανεξαρτητα απο τις προσωπικες μας θεσεις για το ζητημα.Ο Καναδας παντως εαν δεν κανω λαθος ειναι πρωτοπορος παγκοσμιως σε αυτο το ζητημα επιστημονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γυναικες μπορει να πανε δυο δυο στην τουαλετα και να μην παρεξηγηθουν,,
ανδρες ομως?
Γιατί να παρεξηγηθούν οι άντρες και να μην παρεξηγηθούν οι γυναίκες;
Ε; :hmm:

PS: Μην απαντήσεις, πάω να φέρω pop corn πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ακομα και σε ζωα εχει παρατηρηθει..θηλυκα κοαλα,να ερωτοτροπουν με ομοφυλα τους για να ξυπνησουν τα τεμπελικα αρσενικα..
το αναποδο δεν εχει παρατηρηθει ποτε..


Ποτέ ποτέ; Είσαι σίγουρος;
Βρε Άγγελε, μην το κουράζεις άλλο. Το καταλάβαμε, δεν τους πας. ΟΚ. Αλλά ΜΗΝ πιάνεις τα επιστημονικά στοιχεία γιατί δεν το χεις καθόλου.
ας σκεφτομαστε βαθυτερα..

κοινως,,τη γυναικα που την εγλυψε χαιδεψε μια αλλη γυναικα,,δεν την αποστρεφεσαι,,οπως μια γυναικα που διακορευτηκε απο εναν ανδρα..
Βαθύτερα; Ωραία! Λοιπόν... Καταρχάς εδώ υπάρχει κρυμμένο ένα "βαθύτερο νόημα". Για ποιο λόγο κάποιος να αποστρέφεται μία γυναίκα που διακορεύτηκε όπως λες από άντρα; Συνεπώς, βάσει της λογικής σου, η διακόρευση έχει κάποια αρνητική ή υποτιμητική σημασία για μια γυναίκα ή ακόμα και έναν άντρα;
Και για ποιο λόγο ακόμα, του παθητικούς ομοφυλόφιλους τους αντιμετωπίζουν ως γυναίκες (ή ακόμα και τους αποκαλούν "γυναικούλες");
Ένα ψίγμα τέτοιας αντιμετώπισης διακρίνω σε προηγούμενο ποστ σου:
τεραστια διαφορα,,και πιο μεταβλητη..ευκολα η γυναικα και κυριως συναιθηματικα γινεται λιγο straight ,gay λιγο αναμικτο,,οπως της αρεσει..και δεν παυει να ειναι γυναικα κατα βαθος..
ενώ, ας πούμε, ο άντρας πάει να είναι άντρας; :confused::hmm:
Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι εδώ πέρα βρίσκονται καμουφλαρισμένα τα γνωστά στερεότυπα για τον άντρα-γ@μι@ και τη γυναίκα-υποταγμένη; Χμ; :hmm:

Υ.Γ Δεν χρειάζεται να απαντήσεις, ρητορικές είναι οι ερωτήσεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι Ψυχολογικοι συλλογοι παγκοσμιως κινουνται στις γραμμες που επιβαλλει η πολιτικη τους για αφαιρεση του στιγματος κ της ομοφοβιας

αυτο ειναι ολη η ουσια,,ΟΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ..






Ποτέ ποτέ; Είσαι σίγουρος;
Βρε Άγγελε, μην το κουράζεις άλλο. Το καταλάβαμε, δεν τους πας. ΟΚ. Αλλά ΜΗΝ πιάνεις τα επιστημονικά στοιχεία γιατί δεν το χεις καθόλου.
α,,καλα..
ειπα οτι δεν το κανουν για να ερεθισουν τα θηλυκα,,αντιθετα ειναι πιθανον να το κανουν οταν δεν εχουν θηλυκα κοντα..οπως μπρει να το κανουν και ανθρωποι
οταν εννοω αντιθετο εννοω ακριβως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οχι απλα αρσενικη ομοφυλοφιλια,,που ξερω οτι υπαρχι σε αλλα ζωα..ελεος,,να εχουμε ακριβεια..

ενώ, ας πούμε, ο άντρας πάει να είναι άντρας;
Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι εδώ πέρα βρίσκονται καμουφλαρισμένα τα γνωστά στερεότυπα για τον άντρα-γ@μι@ και τη γυναίκα-υποταγμένη; Χμ;

Υ.Γ Δεν χρειάζεται να απαντήσεις, ρητορικές είναι οι ερωτήσεις...

εδω στην οπρα στην αμερικη ειχανε το θεμα κοριτσακια να βαρανε στα μπαρα λεσβιακα φιλακια για να προσελκυσουν αρσενικα..τι λεμε τωρα?

εχεις δει εσυ αρσενικα να ριχνουν γκευ φιλακια μεταξυ τους για να προσελκυσουν θηλυκα?


επισης ολες οι σταρ ηθοποιοι τραγουδιστριες του χολυγουντ και μη βαρανε λεσβιακα φιλακια για πλακα και δημοσιοτητα,,και αυτο οχι δεν ριχνει το θηλυκο σεξ απιλ τους στο ανδρικο κοινο αλλα ο ανεβαζει!

εχεις δει αρσενικα να βαρανε φυλια για να κανουν θεμα?οταν μαθνεται ή παραδεχονται οτι ειναι γκευ γινεται σεισμος!ποδοσφαιριστες καθαιρονται,,τραγουδιστες αρσενικα ειδωλα καταρριπτονται.κλπ
τι λεμε τωρα?
θες τις πολυ γνωστες εικονες?

εδω υπαρχουν ολοκληρη θεωρια σε περιοδικα κλπ,,να το παιζεται και λιγο bi οι γυναικες γι να τραβηξετε αρσενικα..


Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι εδώ πέρα βρίσκονται καμουφλαρισμένα τα γνωστά στερεότυπα για τον άντρα-γ@μι@ και τη γυναίκα-υποταγμένη; Χμ;
γιατι εχεις τη μυγα και μυγιαζεσαι ισως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
αυτο ειναι ολη η ουσια,,ΟΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ..
.

Γιατι ομως το λες ετσι?Δεδομενου οτι ειναι αναμφισβητητο οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι ενα γκρουπ το οποιο ειναι ιδιαιτερα επιρρεπες παγκοσμιως στην ομοφοβια,τον ρατσισμο κ την βια γιατι να μας κανει εντυπωση η συστηματικη πολιτικη για την προσπαθεια καταπολεμισης του στιγματους και της ομοφοβιας εστω και με την γνωστοποιηση μη καταληκτικων ερευνιτικων συμπερασματων ως μια αρχη για την καταπολεμηση?

Αυτη η πολιτικη δεν αναιρει την καλοσχεδιασμενη Ψυχολογικη ερευνα σε βαθος χρονου που εχει δωσει πανω κατω καταληκτικα συμπερασματα για αλλα ζητηματα (οπως πχ για την μη αποδοχη της ομοφυλοφιλιας ως διαταραχη).Εκτος εαν φυσικα υποννοεις οτι ολοκληρη η επιστημη της Ψυχολογιας και της Ψυχιατρικης ειναι biased προς μια μεριδα ανθρωπων,πραγμα για το οποιο θα σε αφησω στην κριση των φιλων μας εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top