Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ξυρισμα δεν κανει τιποτα απολυτος! Ουτε σκληρενει, ουτε πυκνενει, ουτε τις κανεις να μακρενουν πιο γρηγορα ουτε τιποτα, ολα αυτα ειναι αστικοι μυθοι!

Φιλε μου, ειναι αρκετοι αυτοι που στα 18 τους δεν εχουν σχηματισει γενιαδα ακομη. Μην σε αγχωνει. Αν σε καιει πηγενε σε εναν γιατρο για εξατασεις. Το θεμα ειναι κυριος ορμονικο και λιγο κληρονομικο (εφοσων εχουν οι συγκενεις σου το πιθανοτερο ειναι να αποκτισεις και εσυ...). Ρωτα τον πατερα σου, τους θειους και τους παπουδες σου σε τι ηλικια αρχισαν να εχουν αναπτυξη σε αυτο το θεμα, ισως ο πατερας σου που τωρα εχει πυκνη γενιαδα να μην ειχε καν μεχρι τα 30 του...

Απο εκει και περα δεν μπορεις να κανεις κατι... Αν υπαρχει ορμονολογικο προβλημα και στο βρει γιατρος θα μπορει να σου δωσει καποια θεραπια, αλλα μην φανταστεις οτι θα εχει και θαυμασια αποτελεσματα...

Το μονο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να μην ξυριστεις για ενα μεγαλο διαστημα (3-4 μηνες ή και παραπανω, οσο πιο πολυ δεν ξυριζεσαι τοσο το καλητερο) καθως υπαρχουν και τριχες οι οποιες εχουν αργη αναπτυξη και αν ξυριζεσαι συχνα δεν προλαβενουν να φανουν. Αλλα και παλι μην φαντασεις τρελα πραγματα.

Παντως μην νιωθεις κομπλεξικα ή οτιδηποτε, και πηγενε στρατο αν μπορεις, γιατι οταν θα εχεις γενια θα σου την σπασει το καθημερινο ξυρισμα του στρατου!... :P
Μην κολας στο τι εχουν ή δεν εχουν οι φιλοι σου! Το θεμα ειναι ποιος εισαι εσυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Το ξυρισμα δεν κανει τιποτα απολυτος! Ουτε σκληρενει, ουτε πυκνενει, ουτε τις κανεις να μακρενουν πιο γρηγορα ουτε τιποτα, ολα αυτα ειναι αστικοι μυθοι!
Είσαι σίγουρος για αυτό; Έχω την εντύπωση ότι από τη στιγμή που κόβεις με το ξυράφι τη τρίχα αυτή από το κόψιμο δυναμώνει, συνεπώς και σκληραίνει και μακραίνει γρηγορότερα.
Το λέω αυτό γιατί το παρατηρώ κιόλας, όλα τα αγοράκια από το κύκλο μου από τότε που άρχισαν να ξυρίζονται οι τρίχες έχουν σκηραίνει πάρα πολύ, δεν είναι όπως ήταν στην αρχή. Ειδικά σε εσάς τουλάχιστον η περιοχή στο μουστάκι σκληραίνει η τρίχα δε παράμενει πάντα σαν νεκρομούστακο.
Αλλά το παρατηρώ και σε εμένα, όποτε ξύριζα πχ τα πόδια μου οι τρίχες ξανά έβγαιναν με απίστευτο ρυθμό και σαφώς ήταν πολύ πιο σκληρές. Το κερί με έσωσε πλέον.
Τώρα δε ξέρω αν μιλάς αποκλειστικά για γένια αλλά τι στο καλό; Όλα τρίχες δεν είναι;

Όσο για τα γένια, μη αγχώνεσαι μωρέ, σιγά.
Δε λέω ωραία είναι, αλλά καθόλου βολικά για τους..τρίτους. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ρε σκληραίνουν οι τρίχες, θυμάμαι που ξεκίνησα το ξύρισμα στα 14 και η μούρη μου ήταν απαλή τον πρώτο καιρό ενώ τώρα και με γένια 1-2 ημερών είναι αγκάθια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τον πρωτο καιρο δεν ειναι γενια, ειναι χνουδι. Οταν ξυριστεις εχεις την εντυπωση οτι ειναι πιο σκληρα απλα επειδη ειναι πιο κοντα. Trust me, δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, υπαρχουν ερευνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον πρωτο καιρο δεν ειναι γενια, ειναι χνουδι. Οταν ξυριστεις εχεις την εντυπωση οτι ειναι πιο σκληρα απλα επειδη ειναι πιο κοντα. Trust me, δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, υπαρχουν ερευνες.



πάω πάσο τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Το ξυρισμα δεν κανει τιποτα απολυτος! Ουτε σκληρενει, ουτε πυκνενει, ουτε τις κανεις να μακρενουν πιο γρηγορα ουτε τιποτα, ολα αυτα ειναι αστικοι μυθοι!

κάνεις λάθος μεγάλε.

δοκίμασε να ξυρίσεις κάποιο σημείο του σώματός σου που δεν ξυριζεις, πχ πόδια
και θα δεις πως οι μύθοι γίνονται πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος18:
Γεια σας παιδια με λενε Γιωργο ειμαι 18 χρονων και δν μπορω να βγαλω γενια!! εχω ελαχιστες τριχες στο πιγουνι και στην φαβοριτα!!διαβασα σε ενα αρθρο οτι η βαζελινη σε βοηθαει να βγαλεις αλλα μπα!!μηπως ξερετε καποιον τροπο δλδ αμα υπαρχει καποια αλοιφη η κατι τετοιο για να βγαλω?? υπαρχουν πολλα αρνητικα που δεν εχω γενια και αμα καθισω να τα αφησω να βγουν θα περιμενω μεχρι τα 40!!

Ηρέμησε δέν θα σε πάρει κανείς στο ψιλό επειδή δέν έχεις γενειάδα εκτός άν ζείς πουθενά που είναι όλοι γενειοφόροι στην Κρήτη ας πούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος18

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
για το θεμα περι σκληρα η οχι οταν τα ξυριζεις τα χνουδια μετα γινονται πιο αγρια σκληρα !! αμα μεγαλωνουν δν ξερω αλλα σκληραινουν σιγουρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
κάνεις λάθος μεγάλε.

δοκίμασε να ξυρίσεις κάποιο σημείο του σώματός σου που δεν ξυριζεις, πχ πόδια
και θα δεις πως οι μύθοι γίνονται πραγματικότητα.

Με την λογικη σου, οποιος κανει τατου μετα εχει προβλημα με τις τριχες σε αυτο το σημειο...
Ασε που το κεφαλι μου μετα απο τοσα ξυρισματα θα ειχε πολυ πιο γερες τριχες απο οτι το προσωπο μου, που δεν το ξυριζω ποτε....

Αρχική Δημοσίευση από Lawrence E. Gibson:
No — shaving hair doesn't change its thickness, color or rate of growth.

Shaving facial or body hair gives the hair a blunt tip. The tip might feel coarse or "stubbly" for a time as it grows out. During this phase, the hair might be more noticeable and perhaps appear darker or thicker — but it's not.

Consult your doctor if you notice a sudden increase in facial or body hair. This could be a medication side effect or a sign of an underlying medical condition.

https://www.mayoclinic.com/health/hair-removal/an00638



Αρχική Δημοσίευση από gillete website:
MYTH: Shaving every day causes hair to grow back thicker, darker and faster.

We promise that shaving does not cause hair to grow back thicker, darker or faster. Hair regrowth is determined by what's on the inside—your genetics and hormones. So why the relentless myth? As hair grows back, the blunt ends make it seem thicker. Another possible reason—underarm hair grows about 50% faster than hair on your legs, so it's naturally growing faster with or without shaving.



Check your facts, και μην επιμενετε τοσο για πραγματα που δεν εχετε αποδηξεις...!
Ιδικα οταν ειναι μονο ενα google search μακρια...


https://www.todayifoundout.com/index...t-make-your-hair-grow-back-thicker-or-faster/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Καμια τεχνικη για να παρει κανεις τα μαλλια του με κουρευτικη? Θελω να τα παρω ολα με την ιδια σκαλα, 1.9 εκατοστα.

Τα παιρνω κοντρα? Κατι που μπορω να κανω λαθος και να το προσεξω? Πρωτη φορα που θα τα παρω για αυτο οι αποριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμια τεχνικη για να παρει κανεις τα μαλλια του με κουρευτικη? Θελω να τα παρω ολα με την ιδια σκαλα, 1.9 εκατοστα.

Τα παιρνω κοντρα? Κατι που μπορω να κανω λαθος και να το προσεξω? Πρωτη φορα που θα τα παρω για αυτο οι αποριες



Ναι, κόντρα τα παίρνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χτενιζεσαι και μετα τα παιρνεις κοντρα. Δεν εχουν ολες την ιδια φορα βεβαια για αυτο παρατηρισε λιγο την μορφη τους. Και θα χρειαστεις μερικα περασματα για καλο αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Στεφθηκε με επιτυχια το πρωτο κουρεμα :D

Λιγο στην προσπαθεια μου να παρω καλα τις φαβοριτες τις ψιλοεχεσα, αλλα δεν πειραζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,020 μηνύματα.
ρε παιδια , εκτος απο την αποτριχωση με laser υπαρχει τιποτα παρομοιο που γινεται σε κεντρο αισθητικης η κατι τετοιο ? Αποτριχωση να κραταει για αρκετο καιρο δηλαδη ( οχι εφ'ορου ζωης οπως το Laser ) και να ειναι κατι εναλλακτικο ας πουμε .
Μονο για οικονομικους λογους ρωταω , γιατι απο οτι εχω ακουσει για το Laser παμε σε 4ψηφια νουμερα και δυστυχως δεν υπαρχουν διαθεσιμα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρε παιδια , εκτος απο την αποτριχωση με laser υπαρχει τιποτα παρομοιο που γινεται σε κεντρο αισθητικης η κατι τετοιο ? Αποτριχωση να κραταει για αρκετο καιρο δηλαδη ( οχι εφ'ορου ζωης οπως το Laser ) και να ειναι κατι εναλλακτικο ας πουμε .
Μονο για οικονομικους λογους ρωταω , γιατι απο οτι εχω ακουσει για το Laser παμε σε 4ψηφια νουμερα και δυστυχως δεν υπαρχουν διαθεσιμα :/



Για μούσια θες ή για στήθος κλπ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
ρε παιδια , εκτος απο την αποτριχωση με laser υπαρχει τιποτα παρομοιο που γινεται σε κεντρο αισθητικης η κατι τετοιο ? Αποτριχωση να κραταει για αρκετο καιρο δηλαδη ( οχι εφ'ορου ζωης οπως το Laser ) και να ειναι κατι εναλλακτικο ας πουμε .
Μονο για οικονομικους λογους ρωταω , γιατι απο οτι εχω ακουσει για το Laser παμε σε 4ψηφια νουμερα και δυστυχως δεν υπαρχουν διαθεσιμα :/
Εισαι αντρας, δεν χρειαζεται να κανεις λειζερ στις τριχες σου. Συνεπως δεν σου λεμε :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εισαι αντρας, δεν χρειαζεται να κανεις λειζερ στις τριχες σου. Συνεπως δεν σου λεμε :mad:


πες τα του γιαννούτα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,020 μηνύματα.
Για μούσια θες ή για στήθος κλπ; :hmm:

ελεος ,δε θα εβαζα και laser στο προσωπο ειπαμε :P

για ωμοπλατες θελω και αυχενα γιατι ειναι πολυ σπαστικο , ειδικα το καλοκαιρι , να βαζω κερι καθε τρεις και λιγο . εντελως απαισιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adreas1997

Νεοφερμένος

Ο adreas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! ειμαι 15 χρονων και θελω να μου βγουν γρηγορα γενια. βγαζω στις φαβοριτες και στο μουστακι και σε 1-2 σημεια στα μαγουλα. υπαρχει καμια μεθοδος για να βγουν πιο γρηγορα? και κατι αλλο, ξυριζομαι με ξυραφακι...να τα παιρνω κοντρα καθε 4-5 μερες ή κανονικα καθε 2-3 μερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! ειμαι 15 χρονων και θελω να μου βγουν γρηγορα γενια. βγαζω στις φαβοριτες και στο μουστακι και σε 1-2 σημεια στα μαγουλα. υπαρχει καμια μεθοδος για να βγουν πιο γρηγορα? και κατι αλλο, ξυριζομαι με ξυραφακι...να τα παιρνω κοντρα καθε 4-5 μερες ή κανονικα καθε 2-3 μερες?

Eκτός από ενδοφλέβιες τεστοστερόνης,τίποτα άλλο. Συν,το ξύρισμα δεν μεγαλώνει πιο γρήγορα τις τρίχες όπως λέει ο γνωστός μύθος.Βιάζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top