[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
3ερετε κανενα πολυ καλο ινστιτουτο ομορφιας στο πειρaia?θελω να παω μολις τελειωσω το σχολειο σε ενα καλο να μ κανει καθαρισμο προσωπο και καποια μασκα να ελαχιστοποιηθουν τα σπυρια

η αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αν έχεις βαριά ακμή, ίσως πρέπει πρώτα να πας σε δερματολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό σας είχα ρωτήσει τι μπορώ να κάνω με το λιπαρό πρόσωπο και μου είχατε πει, αλλά τα είχα ξεχάσει γιατί δεν είχα λεφτά. :P
Οπότε ξανάρωτάω, κοριτσάκια μου, θέλω να μου πείτε τι γνωρίζεται για τις μάσκες αργίλου (που μπορώ να βρω σκόνη, πως την φτιάχνω, πόσο την κρατάω στο πρόσωπο, γενικά τα πάντα, τα πάντα, τα πάντα!), επίσης υπάρχει κάποια που έχει ευαίσθητο δέρμα και χρησιμοποιεί φυσικά σαπούνια; Εγώ ρε κορίτσια ούτε αφρόλουτρο στο σώμα δεν αντέχω, κατευθείαν βγάζω σπυράκια και μπιμπίκια, μόνο φυσικό σαπουνάκι χρησιμοποιώ, αλλά στο πρόσωπο με ξηραίνει πάρα πολύ, δηλαδή θα καθαρίσω το πρόσωπο μου το βραδάκι, θα είναι ξερό το πρόσωπο μου για κανένα 2ωρο και την ώρα που θα πέσω για ύπνο θα αρχίσει να παράγει λιπαρότητα το δέρμα και το πρωί ξυπνάω και είναι χάλια το πρόσωπο μου, οπότε κανένα σαπουνάκι γνωρίζεται;
Επίσης, τώρα άρχισα να έχω θέμα και με το μακιγιάζ, και παλιότερα είχα αλλά όχι τόσο, πλέον δεν υποφέρεται.
Θα περιποιηθώ και θα καθαρίσω το πρόσωπο μου, θα βαφτώ όλο διάθεση, θα βγω και μέσα σε 1 ώρα (και πολύ λέω!) επικρατεί ένα χάος στο πρόσωπο μου, οπότε μήπως γνωρίζεται και τίποτα μεικ- απ για λιπαρό δέρμα; ή κανένα κολπάκι για λιπαρά δέρματα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ντίνα951

Νεοφερμένος

Η Ντίνα951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
καλο θα ηταν να πας σε εναν δερματολογο για να σου λυσει μια και καλη αυτο το προβλημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Αγαπημένες συντρόφισσες,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση :redface: Έχω ένα θέμα εδώ και 1 χρόνο και θα ήθελα να ρωτήσω άμα κάποια μπορεί να μου προτείνει κάτι άλλο. Επειδή έχω την συνήθεια να στηρίζω τα χέρια μου στους αγκώνες, είναι πλέον μαυρισμένοι. Κάπου μου είχαν προτείνει να τους τρίψω με λεμόνι ή και με κρέμα κάθε μέρα, αλλά δεν έχει πιάσει κανένα από τα δύο. Κάποια που περνάει το ίδιο;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To είχα παλιά αυτό στους αγκώνες και τα γόνατα. Εγγυημένη λύση: μετά το μπάνιο θα βάζεις baby oil και θα κάνεις λίγο μασαζ να απορροφηθεί. Θα συνεχίσεις να το κάνεις κάθε μέρα μέχρι να δεις αποτέλεσμα και μετά θα το κάνεις πιο αραιά για συντήρηση. Δουλεύει 100%.

Για τη λίγδα στη μούρη δεν μπορείς να κάνεις κάτι να σταματήσει, είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές. Μετά τα 40-45 θα αρχίσει να ελαττώνεται. Μέχρι τότε θα σου πω εγώ τι κάνω και δες αμα σε βολέψει.
Χρησιμοποιώ μια φορά τη μέρα (δεν κάνει παραπάνω) ένα καθαριστικό (6 ευρώ έχει, ευρείας από σούπερ μάρκετ) και άλλη μια-δύο φορές πλένω το πρόσωπό μου μόνο με νερό (πάλι δεν κάνει να το πλένεις πολύ συχνά, αλλά αμα έχω κάπου να πάω δεν γίνεται αλλιώς). Αμέσως μετά βάζω μια ελαφριά ενυδατική αν νιώθω το δέρμα να τραβάει και έτσι το δέρμα δεν παράγει τρελή λαδίλα για να αναπληρώσει.
Για το μακιγιάζ τώρα, βάζω ενυδατική με χρώμα αντί για make-up και από πάνω πούδρα για λιπαρά δέρματα (είναι ακριβούτσικα αυτά που βάζω, αλλά λογικά θα έχει αντίστοιχα φτηνότερα). Κάθε 2 ώρες περίπου περνάω το πρόσωπό μου με ένα χαρτομάντιλο για να φύγει η ΕΛΑΪΣ και αν χρειαστεί ξαναπερνάω ελάχιστη πούδρα. Επειδή είμαι πολύ λιπαρή και μου μπαίνει στα μάτια η λαδίλα, βάζω και στα βλέφαρα πούδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ποια ενυδατικη με χρωμα και πουδρα παιρνεις christinelle?


*ψαχνοντας τν εγγυηση κατασκευαστη*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αγαπημένες συντρόφισσες,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση :redface: Έχω ένα θέμα εδώ και 1 χρόνο και θα ήθελα να ρωτήσω άμα κάποια μπορεί να μου προτείνει κάτι άλλο. Επειδή έχω την συνήθεια να στηρίζω τα χέρια μου στους αγκώνες, είναι πλέον μαυρισμένοι. Κάπου μου είχαν προτείνει να τους τρίψω με λεμόνι ή και με κρέμα κάθε μέρα, αλλά δεν έχει πιάσει κανένα από τα δύο. Κάποια που περνάει το ίδιο;:redface:
50 γραμμάρια γλυκερίνη
25 γραμμαρια χυμός λεμονιού
και 12 γραμμαρια οξυζενέ
Τα ανακατευουμε καλα μεσα σε ενα μπουκαλάκι και
τριβουμε τους αγκώνες αλλά και τις φτέρνες!
Δυο φορές την ημέρα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

έλπις20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εχει καμια σας δοκιμασει την εταιρια md professionel?to make up της ειναι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
καλο θα ηταν να πας σε εναν δερματολογο για να σου λυσει μια και καλη αυτο το προβλημα!!
Έχω πάει συνολικά σε 6 δερματολόγους, ο καθένας μου έδωσε διαφορετικές κρέμες και σαπούνια σε σημείο να χάνω το μπούσουλα, γιατί είχα να πλύνω το πρόσωπο το πρωί, να βάλω μια κρέμα, το μεσημέρι να βάλω μια άλλη κρέμα και το βράδυ να ξανάπλυνω το πρόσωπο ... αποτελέσματα έχω πάντα τους πρώτους 2-3 μήνες αλλά μετά το πρόσωπο μου επανέρχεται στα παλιά και ας συνεχίζω να χρησιμοποιώ αυτά που μου έχουν πει :/:
Για τη λίγδα στη μούρη δεν μπορείς να κάνεις κάτι να σταματήσει, είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές. Μετά τα 40-45 θα αρχίσει να ελαττώνεται. Μέχρι τότε θα σου πω εγώ τι κάνω και δες αμα σε βολέψει.
Χρησιμοποιώ μια φορά τη μέρα (δεν κάνει παραπάνω) ένα καθαριστικό (6 ευρώ έχει, ευρείας από σούπερ μάρκετ) και άλλη μια-δύο φορές πλένω το πρόσωπό μου μόνο με νερό (πάλι δεν κάνει να το πλένεις πολύ συχνά, αλλά αμα έχω κάπου να πάω δεν γίνεται αλλιώς). Αμέσως μετά βάζω μια ελαφριά ενυδατική αν νιώθω το δέρμα να τραβάει και έτσι το δέρμα δεν παράγει τρελή λαδίλα για να αναπληρώσει.
Για το μακιγιάζ τώρα, βάζω ενυδατική με χρώμα αντί για make-up και από πάνω πούδρα για λιπαρά δέρματα (είναι ακριβούτσικα αυτά που βάζω, αλλά λογικά θα έχει αντίστοιχα φτηνότερα). Κάθε 2 ώρες περίπου περνάω το πρόσωπό μου με ένα χαρτομάντιλο για να φύγει η ΕΛΑΪΣ και αν χρειαστεί ξαναπερνάω ελάχιστη πούδρα. Επειδή είμαι πολύ λιπαρή και μου μπαίνει στα μάτια η λαδίλα, βάζω και στα βλέφαρα πούδρα.

Α μη το λες, και η μητέρα μου που έχει λιπαρό δέρμα και είναι 45 ακομη παιδεύεται, μέχρι και ακμή εφηβείας έχει :P
Πάνω - κάτω κάνουμε τα ίδια, και εγώ με ένα γνωστό καθαριστικό κάνω το πρόσωπο μου με τι διαφορά ότι το κάνω μια φορά το πρωί και μια το βράδυ...
Το πρόβλημα μου είναι αυτό που λες και εσύ, δεσμεύομαι όταν έχω να πάω κάπου, και λόγο δουλειάς πλέον είμαι σπίτι μετά τις 8 το βράδυ,λείπω όλη μέρα, και αν το βράδυ έχω να βγω εκεί είναι το χειρότερο μου γιατί πολεμάω στη δουλειά να σώσω τη κατάσταση και πάλι δε κάνω τίποτα, ενώ θα καθαρίσω το πρόσωπο μου, θα βαφτώ, μέσα σε 2-3 ώρες λάμπω από τη λαδίλα! Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι και εκνευριστικό γιατί στο κούτελο και στους κροτάφους "λούζονται" και τα μαλλιά μου!!! :mad:
Απλά μου είχαν πει εδώ παλιότερα και κάτι γνωστοί ότι βοηθάει η μάσκα αργίλου για αυτό είπα να το δοκιμάσω, τόσα και τόσα έχω δοκιμάσει, ας κάνω μια απόπειρα και με αυτό μήπως και καλυτερέψουν τα πράγματα...δε θέλω να εξαφανίσω τελείως τη λαδίλα, το ξέρω πως αυτό δεν γίνεται, τουλάχιστον όμως να το φέρω όσο μπορώ σε φυσιολογικά επίπεδα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Με όλα αυτά που διαβάζω, νιώθω μια ευγνωμοσύνη που έχω καλό τύπο επιδερμίδας... :redface:

Ζωή η μάσκα με άργιλο είναι πολύ καλή για την λιπαρότητα, να τη δοκιμάσεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Με όλα αυτά που διαβάζω, νιώθω μια ευγνωμοσύνη που έχω καλό τύπο επιδερμίδας... :redface:

Ζωή η μάσκα με άργιλο είναι πολύ καλή για την λιπαρότητα, να τη δοκιμάσεις.. :)

Και καλά κάνεις, δε με νοιάζει αν μακροχρόνια θα ευγνωμονώ για το δέρμα μου (γιατί και καλά το λιπαρό δέρμα δε σπάει εύκολα), αλλά συγκριτικά με την ταλαιπωρία που τραβάω τώρα δε με νοιάζει καθόλου, είναι πολύ κουραστικό και νιώθω τόσο άβολα που ούτε εξόδους ευχαριστιέμαι, ούτε βόλτες, ούτε τίποτα, γιατί συνέχεια έχω το μυαλό μου σε αυτό, και συνέχεια νιώθω αμήχανα :/

Θα τη δοκιμάσω τη μάσκα, απλά θέλω να μάθω, πως θα την φτιάξω, που θα βρω σκόνη, πότεε και πόσες φορές πρέπει να την κάνω, γενικά πληροφορίες επί του θέματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Θα τη δοκιμάσω τη μάσκα, απλά θέλω να μάθω, πως θα την φτιάξω, που θα βρω σκόνη, πότεε και πόσες φορές πρέπει να την κάνω, γενικά πληροφορίες επί του θέματος :P
Είχε και η μαμά μου λιπαρό δέρμα και μία μου ξαδέρφη. Τη σκόνη την αγοράζουν από κατάστημα βιολογικών προϊόντων. Αν μένεις σε μεγάλη πόλη σίγουρα θα βρεις!
(Για τιμή δεν ξέρω)
_______________________
Χρειάζομαι και΄γω τη βοήθειά σας! Πριν κανένα 3μηνο ξεκίνησα να αφήνω τα νύχια μου να μακρύνουν.Χθες όμως παρατήρησα κάτι άσπρα σημάδια πάνω τους και ότι σπάνε πάρα πολύ εύκολα.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι και τα δύο είναι δείγμα έλλειψης σιδήρου,ασβεστίου κάτι εν πάσει περιπτώσει.Δε θέλω να ρωτήσω τη μαμά μου διότι θα με πλακώσει στα συμπληρώματα.:redface: Καμία με το ίδιο πρόβλημα;:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Χρειάζομαι και΄γω τη βοήθειά σας! Πριν κανένα 3μηνο ξεκίνησα να αφήνω τα νύχια μου να μακρύνουν.Χθες όμως παρατήρησα κάτι άσπρα σημάδια πάνω τους και ότι σπάνε πάρα πολύ εύκολα.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι και τα δύο είναι δείγμα έλλειψης σιδήρου,ασβεστίου κάτι εν πάσει περιπτώσει.Δε θέλω να ρωτήσω τη μαμά μου διότι θα με πλακώσει στα συμπληρώματα.:redface: Καμία με το ίδιο πρόβλημα;:P:redface:

Το είχα και εγώ παλιότερα, ήταν άσπρες χοντρές γραμμές στα νύχια και στα 2 μπροστινά δοντάκια μου και μου είχαν πει έλλειψη ασβεστίου, πράγμα που μου είχε φανεί περίεργο γιατί τρελαίνομαι για γάλα και γενικότερα για γαλακτοκομικά, για να φανταστείς ένα κουτί γάλα το κατεβάζω μόνη μου κάθε πρωί...δε θυμάμαι καθόλου τι έκανα για να φύγουν,θα ρωτήσω τη μάνα μου, πάντως μια φίλη μου έχει το ίδιο ακριβώς, αλλά ποτέ δεν έκατσε να ασχοληθεί, πάντα την θυμάμαι με άσπρα σημάδια στα νύχια :P
Εσύ μη το αφήσεις έτσι όμως, κοιτάω τώρα στο ίντερνετ και λέει ότι αυτό μπορεί να έχει προκληθεί και από άλλα πράγματα, τα οποία μου φαίνονται παρατραβηγμένα, όπως πρόβλημα στο ήπαρ (:confused:)...
Αυτή η σελίδα είναι πιο καθησυχαστική οπότε ορίστε https://www.vita.gr/html/ent/564/ent.4564.asp
Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον γιατρό, έστω και τηλεφωνικά, αλλά τι γιατρό; παθολόγο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το είχα και εγώ παλιότερα, ήταν άσπρες χοντρές γραμμές στα νύχια και στα 2 μπροστινά δοντάκια μου και μου είχαν πει έλλειψη ασβεστίου, πράγμα που μου είχε φανεί περίεργο γιατί τρελαίνομαι για γάλα και γενικότερα για γαλακτοκομικά, για να φανταστείς ένα κουτί γάλα το κατεβάζω μόνη μου κάθε πρωί...δε θυμάμαι καθόλου τι έκανα για να φύγουν,θα ρωτήσω τη μάνα μου, πάντως μια φίλη μου έχει το ίδιο ακριβώς, αλλά ποτέ δεν έκατσε να ασχοληθεί, πάντα την θυμάμαι με άσπρα σημάδια στα νύχια :P
Εσύ μη το αφήσεις έτσι όμως, κοιτάω τώρα στο ίντερνετ και λέει ότι αυτό μπορεί να έχει προκληθεί και από άλλα πράγματα, τα οποία μου φαίνονται παρατραβηγμένα, όπως πρόβλημα στο ήπαρ (:confused:)...
Αυτή η σελίδα είναι πιο καθησυχαστική οπότε ορίστε https://www.vita.gr/html/ent/564/ent.4564.asp
Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον γιατρό, έστω και τηλεφωνικά, αλλά τι γιατρό; παθολόγο; :worry:
Ευχαριστώ που έψαξες.
Αλλά κανένα από αυτά που αναφέρει δεν κάνω και δεν έχω. Ούτε δουλειές,ούτε τα βάφω. Μόνο τα κοπανάω με δύναμη στο θρανίο.:P
Μην φανταστείς ότι και΄μενα με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η εμφάνισή τους. Απλώς ψιλοτρόμαξα με τις μαλακίες που μου'πε μία στο σχολείο.:P
Μάλλον με βλέπω να παίρνω τηλ. σε κανά γιατρό.
Ευχαριστώ πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Noμίζω πως όλοι το έχουν αυτό στα νύχια για κάποια περίοδο της ζωής τους, κυρίως στην παιδική ηλικία. Το είχα κι εγώ θυμάμαι και όλοι έλεγαν την γνωστή μπαρούφα για το ασβέστιο (που ΔΕΝ ισχύει, πάντα έτρωγα άπειρα γαλακτοκομικά). Κάποια στιγμή έφυγαν και δεν ξαναήρθαν από τότε. Μην τρέχεις σε γιατρούς για ψύλλου πήδημα, περίμενε λίγο και το πιο πιθανό είναι να φύγουν.
Η μάσκα με άργιλο δεν μου έκανε ποτέ τίποτα για την λιπαρότητα και όσες φορές εχω κάνει ήταν σε κέντρο αισθητικής (μην νομίζετε δηλαδή πως την έκανα μόνη μου λάθος ή τίποτα τέτοιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Απλά μου είχαν πει εδώ παλιότερα και κάτι γνωστοί ότι βοηθάει η μάσκα αργίλου για αυτό είπα να το δοκιμάσω, τόσα και τόσα έχω δοκιμάσει, ας κάνω μια απόπειρα και με αυτό μήπως και καλυτερέψουν τα πράγματα...δε θέλω να εξαφανίσω τελείως τη λαδίλα, το ξέρω πως αυτό δεν γίνεται, τουλάχιστον όμως να το φέρω όσο μπορώ σε φυσιολογικά επίπεδα :(
O άργιλος είναι πολύ καλός για τα λιπαρά δέρματα,ναι.
Πρόσφατα πήρα ένα σαπούνι με καφέ άργιλο που είναι κατά της λιπαρότητας.ακμής και για μαύρα στίγματα.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές,αλλά 1-2 φορές που έχω πλυθεί μου φάνηκε αρκετά καλό..

Πάντως η λιπαρότητα πραγματικά είναι μεγάλο θέμα.. Εγώ δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο η Ζωή,
αλλά λίγο να μην φροντίσω το προσωπό μου,αν δεν βάλω κρέμα,αμέσως θα βγάλω παραπάνω λιπαρότητα,κοκκινίλες,σπυράκια.
Θέλει καθημερινή περιποίηση.. Και η κρέμα είναι το πιο βασικό.
Μόνο με το να πλένεσαι δεν γίνεται τίποτα όσο καλά scrubs/τζέλ και αν βάζεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αγαπημένες συντρόφισσες,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση :redface: Έχω ένα θέμα εδώ και 1 χρόνο και θα ήθελα να ρωτήσω άμα κάποια μπορεί να μου προτείνει κάτι άλλο. Επειδή έχω την συνήθεια να στηρίζω τα χέρια μου στους αγκώνες, είναι πλέον μαυρισμένοι. Κάπου μου είχαν προτείνει να τους τρίψω με λεμόνι ή και με κρέμα κάθε μέρα, αλλά δεν έχει πιάσει κανένα από τα δύο. Κάποια που περνάει το ίδιο;:redface:

Και εγώ έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Κάνω και εγώ αυτό με το baby oil και παράλληλα τρίβω δυνατά με την βούρτσα σώματος αγκώνες και γόνατα. 200% επιτυχία :P


Πριν λίγο καιρό σας είχα ρωτήσει τι μπορώ να κάνω με το λιπαρό πρόσωπο και μου είχατε πει, αλλά τα είχα ξεχάσει γιατί δεν είχα λεφτά. :P
Οπότε ξανάρωτάω, κοριτσάκια μου, θέλω να μου πείτε τι γνωρίζεται για τις μάσκες αργίλου (που μπορώ να βρω σκόνη, πως την φτιάχνω, πόσο την κρατάω στο πρόσωπο, γενικά τα πάντα, τα πάντα, τα πάντα!), επίσης υπάρχει κάποια που έχει ευαίσθητο δέρμα και χρησιμοποιεί φυσικά σαπούνια; Εγώ ρε κορίτσια ούτε αφρόλουτρο στο σώμα δεν αντέχω, κατευθείαν βγάζω σπυράκια και μπιμπίκια, μόνο φυσικό σαπουνάκι χρησιμοποιώ, αλλά στο πρόσωπο με ξηραίνει πάρα πολύ, δηλαδή θα καθαρίσω το πρόσωπο μου το βραδάκι, θα είναι ξερό το πρόσωπο μου για κανένα 2ωρο και την ώρα που θα πέσω για ύπνο θα αρχίσει να παράγει λιπαρότητα το δέρμα και το πρωί ξυπνάω και είναι χάλια το πρόσωπο μου, οπότε κανένα σαπουνάκι γνωρίζεται;
Επίσης, τώρα άρχισα να έχω θέμα και με το μακιγιάζ, και παλιότερα είχα αλλά όχι τόσο, πλέον δεν υποφέρεται.
Θα περιποιηθώ και θα καθαρίσω το πρόσωπο μου, θα βαφτώ όλο διάθεση, θα βγω και μέσα σε 1 ώρα (και πολύ λέω!) επικρατεί ένα χάος στο πρόσωπο μου, οπότε μήπως γνωρίζεται και τίποτα μεικ- απ για λιπαρό δέρμα; ή κανένα κολπάκι για λιπαρά δέρματα; :)

Και εγώ έχω πολύ λιπαρό δέρμα. Να το "διορθώσεις" ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ό,τι μάσκα και να κάνεις.
Ειδικά όταν ήμουν πιο μικρή (τελευταία το δέρμα μου τείνει να γίνει πιο νορμάλ από τότε που ήρθα στην Αθήνα) χρησιμοποιούσα τη σειρά της Clinique την Blemish solutions ή το νο 3 της σειράς 3step. Σου έχει ένα ειδικό τζελ προσώπου για καθαρισμό, τόνερ με σαλικυλικό οξύ που είναι ιδανικό για σπυράκια και προβληματικό δέρμα και ενυδατική σε gel. Όλα μαζί λειτουργούν θαυμάσια. Έβγαλα τα γυμνασιακά και τα λυκειακά μου χρόνια με αυτά.

Για το μέικαπ προτείνω να μην βάζεις στο πρόσωπο γιατί κλείνουν οι πόροι και το δέρμα σου που είναι ήδη προβληματικό, υποφέρει που το καλύπτεις. Αν έχεις τόση ανασφάλεια, καλύτερα κονσίλερ κατά τόπους παρά όλο το πρόσωπο με πάστα μέικαπ.

Προσωπικά προτείνω: primer (αυτά που βάζεις για βάση, είναι σιλικονούχα και κρατάει τη λιπαρότητα για λίγες παραπάνω ώρες), κονσίλερ στα σπυριά και όπου θες εσύ και από πάνω πούδρα για ματ αποτέλεσμα.

Πάντως αν κόψεις το μακιγιάζ το δέρμα σου θα βελτιωθεί (εγώ έχω να φορέσω μέικαπ υγρό τουλάχιστον 1 χρόνο πια και το δέρμα μου είναι εντελώς διαφορετικό) ΕΦΟΣΟΝ δεν πρόκειται για κυστική ακμή, την οποία αν έχεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με συμβατικά προϊόντα εμπορίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Έχω αυτή την κρέμα της Oriflame που λέει "Multi-Purpose". Για ποια σημεία είναι δηλαδή; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top