[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ δε θα το έβαζα στο πρόσωπό μου πάντως.

Κι εγώ κολλάω λίγο. Καλά δεν θα το ρισκάρω απ'ότι φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
O άργιλος είναι πολύ καλός για τα λιπαρά δέρματα,ναι.
Πρόσφατα πήρα ένα σαπούνι με καφέ άργιλο που είναι κατά της λιπαρότητας.ακμής και για μαύρα στίγματα.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές,αλλά 1-2 φορές που έχω πλυθεί μου φάνηκε αρκετά καλό..

Πάντως η λιπαρότητα πραγματικά είναι μεγάλο θέμα.. Εγώ δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο η Ζωή,
αλλά λίγο να μην φροντίσω το προσωπό μου,αν δεν βάλω κρέμα,αμέσως θα βγάλω παραπάνω λιπαρότητα,κοκκινίλες,σπυράκια.
Θέλει καθημερινή περιποίηση.. Και η κρέμα είναι το πιο βασικό.
Μόνο με το να πλένεσαι δεν γίνεται τίποτα όσο καλά scrubs/τζέλ και αν βάζεις..

Τελικά ποιος άργιλος κάνει για τα λιπαρά δέρματα; Ο καφέ ή ο πράσινος; Γιατί εμένα μου είπαν για πράσινο και βλέπω τώρα εσύ που αναφέρεις σαπούνι με καφέ άργιλο...

Και εγώ έχω πολύ λιπαρό δέρμα. Να το "διορθώσεις" ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ό,τι μάσκα και να κάνεις.
Ειδικά όταν ήμουν πιο μικρή (τελευταία το δέρμα μου τείνει να γίνει πιο νορμάλ από τότε που ήρθα στην Αθήνα) χρησιμοποιούσα τη σειρά της Clinique την Blemish solutions ή το νο 3 της σειράς 3step. Σου έχει ένα ειδικό τζελ προσώπου για καθαρισμό, τόνερ με σαλικυλικό οξύ που είναι ιδανικό για σπυράκια και προβληματικό δέρμα και ενυδατική σε gel. Όλα μαζί λειτουργούν θαυμάσια. Έβγαλα τα γυμνασιακά και τα λυκειακά μου χρόνια με αυτά.

Για το μέικαπ προτείνω να μην βάζεις στο πρόσωπο γιατί κλείνουν οι πόροι και το δέρμα σου που είναι ήδη προβληματικό, υποφέρει που το καλύπτεις. Αν έχεις τόση ανασφάλεια, καλύτερα κονσίλερ κατά τόπους παρά όλο το πρόσωπο με πάστα μέικαπ.

Προσωπικά προτείνω: primer (αυτά που βάζεις για βάση, είναι σιλικονούχα και κρατάει τη λιπαρότητα για λίγες παραπάνω ώρες), κονσίλερ στα σπυριά και όπου θες εσύ και από πάνω πούδρα για ματ αποτέλεσμα.

Πάντως αν κόψεις το μακιγιάζ το δέρμα σου θα βελτιωθεί (εγώ έχω να φορέσω μέικαπ υγρό τουλάχιστον 1 χρόνο πια και το δέρμα μου είναι εντελώς διαφορετικό) ΕΦΟΣΟΝ δεν πρόκειται για κυστική ακμή, την οποία αν έχεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με συμβατικά προϊόντα εμπορίου.

Διάβασα Clinique και στην αρχή τρόμαξα...και καλά έκανα! Τι τιμές είναι αυτές; Πραγματικά, σε άλλη φάση της ζωής μου, ΊΣΩΣ να μη λυπόμουν τα λεφτά, και να τα έδινα άνετα, γιατί και οι περιγραφές των προιόντων είναι πολύ δελεαστικές... αλλά τώρα 80 ευρώ μόνο που το σκέφτομαι να τα δώσω για κάτι τέτοιο με πιάνει κρύος ιδρώτας.. Σκεφτόμουν πιο οικονομικές λύσεις, για αυτό ρώτησα για άργιλο και μόνο για κάποιο καθαριστικό (από φαρμακείο πχ)

Μα και το μεικαπ που βάζω δεν το βάζω για να καλύψω σπυράκια (σπυράκια δεν έχω καθόλου, μόνο πάρα πολύ λιπαρότητα και αν δεν κάνω καθαρισμό με ατμό μια φορά τη βδομάδα γεμίζω με μαύρα στίγματα), το βάζω για να καλύψω τις γυαλάδες, κάνω ένα φσιτ πάνω στο δάχτυλο και μετά αφήνω πινελιές στα σημεία που θέλω, το σβήνω και με το πινέλο και είμαι οκ..
Να έλεγα ότι επιβαρύνω το πρόσωπο μου με το βάψιμο να έλεγα οκ, θέλω και τα παθαίνω, αλλά δεν το κάνω αυτό, καθημερινά δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου, μόνο μάτια και αυτό αν έχω όρεξη, αλλιώς ένα πέρασμα τις βλεφαρίδες με τη μάσκαρα να λέω ότι κάτι έκανα... απλά υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες που θέλω να βαφτώ (πχ ένα ποτό,μια μέρα που εγώ σαν Ζωή θέλω να σουλουπωθώ) και πάλι και αυτό, που μου τυχαίνει μια φορά τη βδομάδα και αν, το στερούμαι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μίλησα για την clinique επειδή τα έχω δοκιμάσει, εγώ έπαιρνα από το hondos της περιοχής μου όλο το σετ με 50 ευρώ και μου διαρκούσε περίπου μισό χρόνο.
Πολύ καλά προϊόντα έχει η avene για ενυδατικές και κρέμες.

Πάντως αν έπαιρνες το σαπούνι της clinique σε μπάρα, νομίζω κάνει 15 ευρώ, διαρκεί τουλάχιστον 2 χρόνια και είναι πάρα πολύ καλό, θα σε βοηθούσε απίστευτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Α, αν κρατάνε τόσο τότε αλλάζει το πράγμα, η τιμή είναι λογική, εγώ 3μηνο υπολόγισα και λέω αν είναι να δίνω 300+ ευρώ το χρόνο για τέτοια θα μπω μέσα στη τελική, δε το σηκώνει η τσέπη μου!
Εγώ υπολόγισα 80 ευρώ γιατί όταν το έψαξα στο ίντερνετ έδινε τιμή ξεχωριστά για το καθένα, υπάρχει ένα κατάστημα Clinique, θα πάω να ρωτήσω αν τα πάρω όλα μαζί αν θα υπάρξει διαφορά στη τιμή...

Τώρα για το σαπούνι να σου πω την αλήθεια και να το πάρω θα το χρησιμοποιήσω για 1-2 μήνες και μετά θα πάω να πάρω καινούργιο, πες με χαζή αλλά κολλάω κάπως να χρησιμοποιώ το ίδιο σαπούνι 2 χρόνια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Α, αν κρατάνε τόσο τότε αλλάζει το πράγμα, η τιμή είναι λογική, εγώ 3μηνο υπολόγισα και λέω αν είναι να δίνω 300+ ευρώ το χρόνο για τέτοια θα μπω μέσα στη τελική, δε το σηκώνει η τσέπη μου!
Εγώ υπολόγισα 80 ευρώ γιατί όταν το έψαξα στο ίντερνετ έδινε τιμή ξεχωριστά για το καθένα, υπάρχει ένα κατάστημα Clinique, θα πάω να ρωτήσω αν τα πάρω όλα μαζί αν θα υπάρξει διαφορά στη τιμή...

Τώρα για το σαπούνι να σου πω την αλήθεια και να το πάρω θα το χρησιμοποιήσω για 1-2 μήνες και μετά θα πάω να πάρω καινούργιο, πες με χαζή αλλά κολλάω κάπως να χρησιμοποιώ το ίδιο σαπούνι 2 χρόνια :redface:

Η μπάρα σαπούνι είναι καταπληκτική γιατί μπορείς να τη χρησιμοποιείς και στο ντους για το σώμα (αν έχεις λιπαρό δέρμα και στο σώμα ή σπυράκια στο στέρνο και στην πλάτη). Τώρα άλλο αυτό, εγώ την έχω ήδη μισό χρόνο και φαίνεται σα καινούρια, έχει και τη θηκούλα της μια χαρά.

Αν έχεις καλή ενυδατική για λιπαρό δέρμα, απλά παίρνεις τα καθαριστικά, δηλαδή το σαπούνι και το τόνερ. Το dramatically moisturizing gel της clinique που είναι στην ουσία η ενυδατική, δεν είναι κάτι τόσο φοβερά τέλειο, άνετα το αντικαθιστάς με κάποιο άλλο οικονομικότερο. Τόνερ όμως σαν και αυτό δεν έχω βρει καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι..

Με είπαν πρόσφατα ότι αν βάφω συνέχεια τα νύχια μου θα αρχίσουν να σπάνε εύκολα και κάτι τέτοια αλλά εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα προς το παρόν.. Είναι αλήθεια αυτό; Πρέπει να τα αφήνω κάποιες μέρες πχ άβαφτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι..

Με είπαν πρόσφατα ότι αν βάφω συνέχεια τα νύχια μου θα αρχίσουν να σπάνε εύκολα και κάτι τέτοια αλλά εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα προς το παρόν.. Είναι αλήθεια αυτό; Πρέπει να τα αφήνω κάποιες μέρες πχ άβαφτα;

Τα νύχια φθείρονται στη διαδικασία του βαψίματος κυρίως εξαιτίας του ασετόν. Βάφοντας και ξεβάφοντας τα νύχια σου με ασετόν, αυτά γίνονται όλο και πιο λεπτά (το ασετόν δηλαδή κατά κάποιο τρόπο "τρώει" τα νύχια). Και τα βερνίκια περιέχουν ασετόν. Οπότε σκέψου ότι αν αλλάζεις βερνίκι 2 φορές τη βδομάδα επί πόσα χρόνια, λογικό είναι τα νύχια να είναι πιο θαμπά, να σπάνε ευκολότερα και να ξεφλουδίζουν. Τα νύχια των χεριών δεν τα βάφω προσωπικά, τα αφήνω έτσι σκέτα λιμαρισμένα, αλλά πχ τον ποδιών τα βάφω μόνο το καλοκαίρι για να τα αφήνω να "αναπνέουν". Καλό θα ήταν να κάνεις κανένα διάλειμμα με τα βερνίκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα νύχια φθείρονται στη διαδικασία του βαψίματος κυρίως εξαιτίας του ασετόν. Βάφοντας και ξεβάφοντας τα νύχια σου με ασετόν, αυτά γίνονται όλο και πιο λεπτά (το ασετόν δηλαδή κατά κάποιο τρόπο "τρώει" τα νύχια). Και τα βερνίκια περιέχουν ασετόν. Οπότε σκέψου ότι αν αλλάζεις βερνίκι 2 φορές τη βδομάδα επί πόσα χρόνια, λογικό είναι τα νύχια να είναι πιο θαμπά, να σπάνε ευκολότερα και να ξεφλουδίζουν. Τα νύχια των χεριών δεν τα βάφω προσωπικά, τα αφήνω έτσι σκέτα λιμαρισμένα, αλλά πχ τον ποδιών τα βάφω μόνο το καλοκαίρι για να τα αφήνω να "αναπνέουν". Καλό θα ήταν να κάνεις κανένα διάλειμμα με τα βερνίκια.
Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο τα έχω συνέχεια βαμμένα ίσως για αυτό δεν παρατήρησα καμιά ιδιαίτερη αλλαγή. Και τώρα που το σκέφτομαι εκτός από τις τελευταίες δύο μέρες δεν τα είχα αφήσει καθόλου άβαφτα. Αν τα βάφω ανά μια βδομάδα δηλαδή να τα έχω μια βδομάδα βαμμένα και μια να τα αφήνω καλά είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η μπάρα σαπούνι είναι καταπληκτική γιατί μπορείς να τη χρησιμοποιείς και στο ντους για το σώμα (αν έχεις λιπαρό δέρμα και στο σώμα ή σπυράκια στο στέρνο και στην πλάτη). Τώρα άλλο αυτό, εγώ την έχω ήδη μισό χρόνο και φαίνεται σα καινούρια, έχει και τη θηκούλα της μια χαρά.

Αν έχεις καλή ενυδατική για λιπαρό δέρμα, απλά παίρνεις τα καθαριστικά, δηλαδή το σαπούνι και το τόνερ. Το dramatically moisturizing gel της clinique που είναι στην ουσία η ενυδατική, δεν είναι κάτι τόσο φοβερά τέλειο, άνετα το αντικαθιστάς με κάποιο άλλο οικονομικότερο. Τόνερ όμως σαν και αυτό δεν έχω βρει καλύτερο.

https://stinapothiki.blogspot.gr/2012/04/clinique-3-step.html
Aυτό εννοείς;;

Γιατί διάβασα διάφορες κριτικές.. Πάντως αυτό το πράγμα με την Clinique που ώς και στην Αυστρία τα έχουν πιο φθηνά από εδώ,δεν το καταλαβαίνω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο τα έχω συνέχεια βαμμένα ίσως για αυτό δεν παρατήρησα καμιά ιδιαίτερη αλλαγή. Και τώρα που το σκέφτομαι εκτός από τις τελευταίες δύο μέρες δεν τα είχα αφήσει καθόλου άβαφτα. Αν τα βάφω ανά μια βδομάδα δηλαδή να τα έχω μια βδομάδα βαμμένα και μια να τα αφήνω καλά είναι;

Ε δεν είναι όλων τα νύχια ίδια, όπως το δέρμα. Ανάλογα με τα σημάδια πράττεις αναλόγως.

https://stinapothiki.blogspot.gr/2012/04/clinique-3-step.html
Aυτό εννοείς;;
Γιατί διάβασα διάφορες κριτικές.. Πάντως αυτό το πράγμα με την Clinique που ώς και στην Αυστρία τα έχουν πιο φθηνά από εδώ,δεν το καταλαβαίνω.. :/:

Έλενά μου, το θέμα με τις bloggers στην Ελλάδα είναι πονεμένο. Τα έχω σιχαθεί εκ των έσω. Έχω σκεφτεί άπειρες φορές να τα παρατήσω γιατί ο "χώρος" δεν είναι αθώος. Πια σταμάτησα να διαβάζω τα ελληνικά.
Τι εννοώ. Υπάρχουν αυτή τη στιγμή εκατοντάδες ιστολόγια με περιεχόμενο αναφορικό με περιποίηση κλπ. Το 90% των beauty bloggers αυτή τη στιγμή λαμβάνουν συστηματικά δωρεάν (όχι δείγματα) προϊόντα από τη μία και μοναδική πολυεθνική loreal-garnier με αντάλλαγμα reviews, προσκλήσεις σε events, χρήματα κλπ. Αυτό ξεκίνησε από το λανσάρισμα της bb της garner. Ξαφνικά όλες τη λάτρεψαν, οι pr managers ξετρελάθηκαν αφού είχαν ανακαλύψει την κότα με τα χρυσά αυγά. Αν παρατηρήσετε πλέον όλα τα reviews ανακυκλώνονται, όλες κάνουν τα ίδια, από τις ίδιες εταιρίες. Δεν είναι τυχαίο που ξαφνικά όλοι λατρεύουν την La roche posay (λες και δεν υπήρχε τόσα χρόνια), τη maybeline ή ξανανακαλύπτουν τα σαπουάν της garnier. Όμως, μια άλλη τακτική είναι να θάβουν εταιρίες, για να πουν μετά...α τι ωραία είναι αυτά της loreal! Τα ξέρω, γιατί δέχτηκα και εγώ πολλές τέτοιες προτάσεις αλλά τις αρνήθηκα καθώς έχω συγκεκριμένη άποψη για το animal testing της συγκεκριμένης εταιρίας.

Η προσωπική περιποίηση δεν λειτουργεί με τα ίδια αποτελέσματα. Εμένα μου κάνει, εσένα μπορεί όχι. Αναφορικά με το άρθρο, το 3 step system που λέμε έχει ένα σαπούνι, ένα τόνερ με αλκοόλ και μία ενυδατική.
- Το σαπούνι βγαίνει σε 2 μορφές (υγρό και μπάρα) και σε 3 φόρμουλες (για λιπαρό δέρμα, ένα mild για κανονικό/ξηρό και ένα extra mild για πολύ ξηρά δέρματα).
- Το toner βγαίνει επίσης σε 4 φόρμουλες. Το νούμερο 1 για ξηρά δέρματα (το οποίο περιέχει μεν αλκοόλ αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα), το νο 2 που είναι για κανονικά/ξηρά δέρματα, το νο 3 που είναι για λιπαρά δέρματα και το νο 4 που είναι για πάρα πολύ λιπαρά.
- Η ενυδατική βγαίνει σε μορφή gel ή lotion, πάλι για λιπαρό και ξηρό δέρμα.

Τα θετικά του συστήματος είναι ότι δίνει ένα ποσοστό εξατομίκευσης. Το καλοκαίρι πχ έχεις πολύ λιπαρό δέρμα παίρνεις το τόνερ 3, το χειμώνα το δέρμα είναι πιο ξηρό παίρνεις τη νο 2. Προσωπικά, την προτείνω σε όποιον με ρωτά γιατί σε εμένα λειτούργησε άριστα (σε όλο το λύκειο, δεν είχα βαριά ακμή, λίγα σπυράκια, λιπαρότητα και σχετικά ευαίσθητο δέρμα και εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ).
Το άρθρο λέει ότι τα προϊόντα με αλκοόλ ξεραίνουν το δέρμα. Όντως, το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε ένα λιπαρό δέρμα είναι να το αφυδατώσεις. Γι αυτό χρησιμοποιείς τον συνδυασμό (γενικά των προϊόντων) που αντιστοιχεί στο δέρμα σου. Το μικρό ποσοστό αλκόολ που περιέχουν, δεν αφυδατώνει το δέρμα αν πχ μετά το τόνερ βάζεις πάντα ενυδατική. Το λιπαρό δέρμα χρειάζεται μια σταθερή καθαριότητα (χωρίς υπερβολές), κάτι που το αλκοόλ παρέχει.

Τα καλλυντικά γενικά της clinique είναι σχετικά ακριβά, υπάρχουν και φθηνότερες μάρκες. Για να μην ξοδευτώ γενικά και να μην δεσμευτώ με αγορά ενός full set, πάντα ζητάω δείγματα πριν αγοράσω. Αν μου αρέσει και μου κάνει τότε αγοράζω το ολόκληρο προϊόν.

Όπως λέω και σε προηγούμενο ποστ εδώ, προτείνω την αγορά πχ του σαπουνιού σε μπάρα αντί για υγρό, αφού με το υγρό σπαταλάς προϊόν και χρησιμοποιείς περισσότερο από όσο χρειάζεσαι. Η μπάρα λοιπόν κοστίζει από 14-17 ευρώ (ανάλογα με τις εκπτώσεις που κάνουν κατά καιρούς στα καταστήματα-πάντα τότε τα ψωνίζω :P) και διαρκεί με καθημερινή χρήση, πρωί βράδυ σχεδόν 2 χρόνια. Παλιότερα αγόραζα υγρά σαπούνια για ακμή από το φαρμακείο και κάθε 3-4 μήνες μου τέλειωναν. Κάθε μπουκαλάκι έκανε κάπου στα 8-10 ευρώ. Δηλαδή τι από τα δύο με συμφέρει καλύτερα;

Επίσης πρότεινα και το toner. Το μικρό μέγεθος διαρκεί πάλι με χρήση πρωί-βράδυ περίπου μισό χρόνο. Όταν το χρησιμοποιώ μόνο το βράδυ, μου διαρκεί πολύ περισσότερο. Το καλό με αυτό το τόνερ είναι ότι το οινόπνευμα αφαιρεί τα υπολείμματα από makeup ή γενικά βρωμιάς από το δέρμα κα απομακρύνει νεκρά κύτταρα. Η λοσιόν κοστίζει επίσης κάπου στα 15-17 ευρώ (σε περιόδους εκτπώσεων τώρα αναλόγως).

Τώρα αν δεν μπορείς να σπαταλήσεις 40 ευρώ για την ενυδατική (που οι κλέφτες πωλούν πια ξεχωριστά), τότε χρησιμοποιείς κάποια άλλη. Όντως η ενυδατική του σετ δεν είναι κάτι σπουδαίο, πέρα από το γεγονός ότι έχει ωραία υφή και είναι άοσμη. Υπάρχουν πάρα πολλές ενυδατικές ποιοτικές και οικονομικές (πχ χρησιμοποιώ τελευταία κάποια δείγματα που πήρα από το φαρμακείο της Nuxe).
Οπότε ανάλογα με την οικονομική σου κατάσταση αγοράζεις μέχρι εκεί που μπορείς. Δεν είναι φυσικά εποχές για σπατάλες, ήμαρτον.

Δεν ξέρω τι παίζει με την clinique στην Ελλάδα, αλλά και με άλλες μάρκες. Όλα τα καλλυντικά εδώ είναι τουλάχιστον 40% ακριβότερα από οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη (και να πω ότι τα εισαγόμενα εξ Ευρώπης προϊόντα έχουν δασμούς... ;; αμ δεν έχουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κατατοπιστικότατη!
Θα έχω το νού μου γιάτι ψάχνομαι αρκετά σχετικά με τα προιόντα που βάζω στο δέρμα μου..
Είναι ξεφτίλα να πάς να διαβάζεις blogs για 'καλό' και να σε κοροιδεύουν κιόλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Καλά αυτό με τις beauty bloggers αλλά και με αυτές που πλέον τα κάνουν σε βιντεάκια στο youtube έχει καταντήσει τρομερά κουραστικό, είχαν κάνει και στην αδερφή μου πρόταση (και μάλιστα θυμάμαι είχαν επικοινωνήσει μαζί της στο κινητό της, όπου ΠΟΥΘΕΝΆ στο μπλοκ της δεν ανέφερε τόσο προσωπικά στοιχεία, και είχε γίνει ένα νταβαντούρι με αυτό), που ενώ ήταν δελεαστικές προτάσεις (γιατί όπως αναφέρεις Δαλίδα, τα προιόντα που τους δίνουν ΔΕΝ είναι απλά δείγματα) η αδερφή μου για δικούς της λόγους, αλλά και επειδή ήθελαν να κάνει και βίντεο στο youtube κάτι που αδερφή μου δεν είχε ποτέ στο μυαλό της αρνήθηκε, παρ΄όλα αυτά της έστειλαν κάποια στιγμή προιόντα μήπως και την δελεάσουν αλλά τίποτα (εγώ πάντως το αντιλιακό μαλλιών που έστειλαν το ξέσκισα :P)

Όσο αφορά για τη καθαριότητα δέρματος, στίγματα κτλ, πάντα έπαιρνα φαρμακευτικά προιόντα που μου έγραφαν δερματολόγοι, δε μπορώ να πω ότι ήταν χαμένα λεφτά, έκαναν αρκετά καλή δουλειά, απλά μετά από λίγους μήνες (φαντάζομαι πως το δέρμα μου τα "συνήθιζε") το δέρμα μου επανερχόταν στους παλιούς κακούς καιρούς, με αυξημένη λιπαρότητα, μαύρα στίγματα και ταλαιπωρία...
Για αυτό τώρα το σκέφτομαι αρκετά το να πάρω από εταιρία καλλυντικών τέτοιου είδους πράγματα και το ψάχνω, δε ξέρω, το φαρμακείο το εμπιστευόμουν πιο πολύ, τώρα θα μου πεις μπορεί να είναι ένα χαζό κόλλημα, αλλά οκ...

Όσο για καλλυντικά είμαι αρκετά φαν της oriflame, τα πρώτα μου καλλυντικά ήταν από εκεί, και είχα κολλήσει μαζί τους. Μόνο οι πούδρες δεν μου καθόντουσαν καλά, κατά τα άλλα ότι είχα πάρει ήταν φανταστικό.
Μετά από αρκετό διάστημα άκουγα πολλά για την oriflame, πως έχει ελαττωματικά καλλυντικά, πως από άποψη υλικών δεν είναι καλά, ότι δεν είναι αξιόπιστα, και είχα μπει λίγο σε σκέψεις, αλλά είπα πως αφού εμένα με βολεύουν και το βλέπω στη πράξη ποιος ο λόγος να ακούω την κάθε μια; σε μια κοπέλα μπορεί να έχουν φέρει πρόβλημα αλλά σε εμένα που τα έχω δοκιμάσει είναι υπέροχα, ποιος ο λόγος να τα σταματήσω;
Το ίδιο έπαθα και με καλλυντικά της avon, όσες φορές πήρα κάτι δε με βόλεψε καθόλου, ειδικά τα σαπούνια και τα αρώματα τους με κατέστρεψαν, τρομερή φαγούρα και σπυράκια σε πλάτη και χέρια, κι όμως πλέον το μεγαλύτερο ποσοστό γνωριμιών μου με γυναίκες είναι γραμμένες στην avon και είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένες με τα προιόντα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Κορίτσια, προτείνετε κάποιο καλό make up! Λέω να πάρω το Ultrabase του Joe Blasco, το έχει δοκιμάσει καμία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Κορίτσια, προτείνετε κάποιο καλό make up! Λέω να πάρω το Ultrabase του Joe Blasco, το έχει δοκιμάσει καμία; :)

Πες μας λίγα πράγματα παραπάνω, τι δέρμα έχεις, είναι ευαίσθητο; λιπαρό; ξηρό;
Για το συγκεκριμένο που λες δες εδώ έχει πολλά reviews :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ευχαριστώ! :) Έχω μικτό δέρμα κι από το make up θέλω καλή κάλυψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ευχαριστώ! :) Έχω μικτό δέρμα κι από το make up θέλω καλή κάλυψη.

Το αγαπημένο μου για πολύ καλή κάλυψη είναι της Revlon το Colorstay. :) Βγαίνει και για λιπαρό/μεικτό και για ξηρό/μεικτό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μου αυτό... Και να παραγγείλω make up από το internet χωρίς να ξέρω τη σωστή απόχρωση δε λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ έχω κολλήσει με το make up της Shiseido. Ok, είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά το αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top