Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, μου άρεσε να νταντεύω μωρά. Γενικά με τα παιδάκια έχω αναπτύξει σχέση λατρείας. Και εκείνα βέβαια είναι πολύ δοτικά απέναντί μου. Το να σου γελάει ένα μικρό πλασματάκι είναι όλα τα λεφτά! Τα παιδιά είναι ευτυχία για μένα. Ίσως και ο ορισμός της.
Ναι λοιπόν, πάντα ήθελα και θέλω να κάνω παιδιά (όταν έρθει εκείνη η ώρα), αλλά δε το λέω παραέξω πλέον, γιατί με κοιτάζουν οι περισσότεροι σαν εξωγήινο. Ειδικά η κολλητή μου
. :worry:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σύμπτωση; Και για μένα πιστεύουν το ίδιο.:P
Αν και λατρεύω τα παιδιά, δυστυχώς τα στερούμαι διότι είμαι κατά του γάμου. Δεν θα ήθελα να υιοθετήσω ένα παιδί και να το μεγαλώσω μόνη μου, διότι ως άνθρωπος νιώθω ανασφάλεια μήπως πάθω κάτι και μείνει το παιδί ορφανό.:eek:

Δε χρειάζεται να είσαι παντρεμένη για να κάνεις παιδί με κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το παιδακι το υπολογισες;

Γιατί, τι θα πάθει; :worry: Αν οι γονείς του ζουν μαζί κι απλώς δεν έχουν παντρευτεί λόγω αντιλήψεων το ίδιο θα αποτελούν οικογένεια. Όχι πως οι μονογονεϊκές οικογένειες βγάζουν ανισόρροπα πλάσματα, αλλά έστω ότι δεν είναι και ιδανικό το σενάριο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιατί, τι θα πάθει; :worry: Αν οι γονείς του ζουν μαζί κι απλώς δεν έχουν παντρευτεί λόγω αντιλήψεων το ίδιο θα αποτελούν οικογένεια. Όχι πως οι μονογονεϊκές οικογένειες βγάζουν ανισόρροπα πλάσματα, αλλά έστω ότι δεν είναι και ιδανικό το σενάριο αυτό.

Θεωρείται λίγο πιο "υγιής" η ανατροφή αν οι γονείς είναι παντρεμένοι κτλ.

Αν και δεν συμφωνώ τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θεωρείται λίγο πιο "υγιής" η ανατροφή αν οι γονείς είναι παντρεμένοι κτλ.

Αν και δεν συμφωνώ τόσο.
Ειδικά κάτι γονείς που σκοτώνονται μέρα-νύχτα είναι για διαζύγιο και δεν χωρίζουν για το παιδί και για το τι θα πει ο κόσμος. Μιλάμε για τελείως υγιές περιβάλλον. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το παιδι μες στο σπιτι, τιποτα δε θα παθει.
Το εξω απο το σπιτι ειναι το προβλημα.
Ζουμε στην ελλαδα. Καποια πραγματα αργουν να ρθουν
σε εμας. Εχουμε περισσοτερο ανατολιτικη γευση, παρα ευρωπαικη..
Ασχημο. Αλλα περα για περα αληθινο...
:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Τι σύμπτωση; Και για μένα πιστεύουν το ίδιο.:P
Αν και λατρεύω τα παιδιά, δυστυχώς τα στερούμαι διότι είμαι κατά του γάμου. Δεν θα ήθελα να υιοθετήσω ένα παιδί και να το μεγαλώσω μόνη μου, διότι ως άνθρωπος νιώθω ανασφάλεια μήπως πάθω κάτι και μείνει το παιδί ορφανό.:eek:
Θα μπορούσες να κάνεις παιδί εκτός γάμου,απλά να το αναγνωρίσει και να ζείτε μαζί (και εννοείται να είσαι έτοιμη με το σύντροφό σου.
Δε χρειάζεται να είσαι παντρεμένη για να κάνεις παιδί με κάποιον.
α γεια σου
Το παιδακι το υπολογισες;
νομίζω ότι είσαι λιγάκι υπερβολική .ο γάμος σαν πράξη δεν σημαίνει κάτι (το θέμα είναι όλα τα από πίσω,να ζείτε μαζί να αγαπιέστε κλπ κλπ).
απλά υπάρχει μεγαλύτερη χαρτούρα,δεν έχεις ασφάλεια (όταν κάνεις παιδί χάνεις την ασφάλεια από τον πατέρα,δεν έχεις από το σύζυγο και αν δεν έχεις δική σου κλαφτα χαραλαμπε),και γενικά πιο πολλή γραφειοκρατία.
Πχ εμένα οι γονείς μιας φίλης μου δεν έχουν παντρευτεί.Κάτι γινόταν όλο κάποιοι πέθαιναν και δεν το θεωρούσαν σωστό να παντρευτούν και δεν παντρεύτηκαν.Και αποφάσισαν σε κάποια φάση ότι πλέον δεν έχει νόημα και δεν παντρεύτηκαν,Βέβαια αν αυτό έχει σχέση με την πίστη οκ αλλά λέω γενικά το γάμο ως απλή υπογραφή δύο χαρτιώn

Το παιδι μες στο σπιτι, τιποτα δε θα παθει.
Το εξω απο το σπιτι ειναι το προβλημα.
Ζουμε στην ελλαδα. Καποια πραγματα αργουν να ρθουν
σε εμας. Εχουμε περισσοτερο ανατολιτικη γευση, παρα ευρωπαικη..
Ασχημο. Αλλα περα για περα αληθινο...
:S

Άμα σου πω ότι κανένας δεν το παρατηρεί; (βλέπε την υπόθεση της φίλης μου από πάνω) .Άμα σου πω ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται να ψάξει;
Η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο (σε παιδί εκτός γάμου),δηλαδή να σε κρ΄νουν φέρνοντας το παιδί σε δύσκολη θέση είναι να πάς μόνος σου και να τους πεις "Δεν έχω παντρευτεί με το Γιώργο ελάτε κράξτε με". Και το παιδί δεν νιώθει τόσο άσχημα όσο μπορεί να φαντάζεσαι ξέροντας ότι οι γονείς δεν έχουν παντρευτεί (έτσι τουλάχιστον έχει πει η φίλη μου).
Τέλος,όντως δεν είμαστε τόσο δύση όσο θα έπρεπε/θέλαμε να είμαστε αλλά δεν είμαστε τελείως Ανατολή.Καθυστερούμε μερικά χρόνια μόνο όχι πολλά έτη φωτός. :P

υγ Δεν ξέρω αν θέλω παιδιά.Το σίγουρο είναι ότι θέλω να σπουδάσω,να πάρω πτυχίο,μεταπτυχιακό ίσως και διδακτορικό και δεν θέλω να τρέχω στα πανεπιστήμια με ένα μωρό στο σπίτι.Ίσως κι αυτή η επιθυμία μου να μη με καθιστά κατάλληλη για μάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ειδικά κάτι γονείς που σκοτώνονται μέρα-νύχτα είναι για διαζύγιο και δεν χωρίζουν για το παιδί και για το τι θα πει ο κόσμος. Μιλάμε για τελείως υγιές περιβάλλον. :P

Η αλήθεια είναι, οτι, το να χωρίσουν είναι χειρότερο γιατί έτσι επιβαρύνονται τα παιδιά περισσότερο και όχι οι γονείς.
Αλλά και μαζί να είναι, τα παιδιά γίνονται επιθετικά και απότομα κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αν μπορέσω ναι (σωματικά εννοώ και δεν έχω κάποια μορφή στειρότητας εγώ ή ο άντρας μου) αν δεν μπορέσω δεν πειράζει θα το αποδεχτώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αν μπορέσω ναι (σωματικά εννοώ και δεν έχω κάποια μορφή στειρότητας εγώ ή ο άντρας μου) αν δεν μπορέσω δεν πειράζει θα το αποδεχτώ

Υπάρχει και η υιοθεσία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι, οτι, το να χωρίσουν είναι χειρότερο γιατί έτσι επιβαρύνονται τα παιδιά περισσότερο και όχι οι γονείς.
Αλλά και μαζί να είναι, τα παιδιά γίνονται επιθετικά και απότομα κυρίως.
Σίγουρα θα είναι χίλιες φορές καλύτερα ένα διαζύγιο που οκ ηρεμούν συνήθως τα πράγματα από ένα σημείο και μετά παρά να ζει ένα παιδί μέσα σε μια οικογένεια που έχει πολύ άσχημο περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σίγουρα θα είναι χίλιες φορές καλύτερα ένα διαζύγιο που οκ ηρεμούν συνήθως τα πράγματα από ένα σημείο και μετά παρά να ζει ένα παιδί μέσα σε μια οικογένεια που έχει πολύ άσχημο περιβάλλον.


Κοίτα, οι απόψεις διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Το σίγουρο είναι οτι και τα δύο αφήνουν συνήθως βαθιά τραύματα στην ψυχή των παιδιών.
Γιατί και εγώ που μεγάλωσα ως επί το πλείστον σε περιβάλλον με καβγάδες είμαι καβγατζού και απότομη, ας πούμε, αλλά ξέρω και άτομα που είναι παιδιά χωρισμένων γονιών που είτε βγήκαν εσωστρεφή, απότομα και δύσκολα βγάζουν λέξη, είτε απέκτησαν χαμηλή αυτοεκτίμηση και ξεσπάνε σε άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Καντε παιδια,αλλα πρωτα φροντιστε να τους ανηκει ο κοσμος.Να εναι ελευθεροι κ οχι δουλοι.Να μην γενναμε δουλους.Η ελευθερια ηταν η μεγιστη αρετη στον Ελληνα.Εμεις οι ρωμιοι ειμαστε γεννημενοι δουλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κοίτα, οι απόψεις διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο.
Το σίγουρο είναι οτι και τα δύο αφήνουν συνήθως βαθιά τραύματα στην ψυχή των παιδιών.
Γιατί και εγώ που μεγάλωσα ως επί το πλείστον σε περιβάλλον με καβγάδες είμαι καβγατζού και απότομη, ας πούμε, αλλά ξέρω και άτομα που είναι παιδιά χωρισμένων γονιών που είτε βγήκαν εσωστρεφή, απότομα και δύσκολα βγάζουν λέξη, είτε απέκτησαν χαμηλή αυτοεκτίμηση και ξεσπάνε σε άλλους.
Δεν μιλάω για απλούς καβγάδες όμως. Όταν είναι δυο άνθρωποι ουσιαστικά χωρισμένοι και ζουν μαζί "για το παιδί" το μόνο που καταφέρνουν είναι τα νεύρα τους από την κατάσταση που βρίσκονται να τα ξεσπούν ο ένας στον άλλον ή και πάνω στα παιδιά τους ακόμα και με σωματική βία. Αν οι γονείς είναι ευσυνείδητοι και χωρίσουν πολιτισμένα δεν θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα τα παιδιά τους, ίσα ίσα θα είναι σε ένα πιο καλό κλίμα μεταξύ των γονιών τους. Ξέρω παιδιά με χωρισμένους γονείς που είναι μια χαρά (εφόσον τα έχουν καλά οι γονείς τους) και άλλα άτομα που παρακαλάνε να χωρίσουν οι γονείς τους λόγω των άσχημων συνθηκών μέσα στην οικογένεια που ανέφερα πιο πριν. Ένα διαζύγιο δεν σημαίνει ότι το παιδί θα καταστραφεί ψυχολογικά (οκ θα το πάρει κάπως αλλά αν οι γονείς του είναι εντάξει δεν θα έχει πρόβλημα στο τέλος) σε αντίθεση με μια άσχημη καθημερινότητα μέσα στο σπίτι του. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
1 κοριτσακι στα 37 με τα μικρα αγορακια δεν το'χω είναι ζωηρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Καντε παιδια,αλλα πρωτα φροντιστε να τους ανηκει ο κοσμος.Να εναι ελευθεροι κ οχι δουλοι.Να μην γενναμε δουλους.Η ελευθερια ηταν η μεγιστη αρετη στον Ελληνα.Εμεις οι ρωμιοι ειμαστε γεννημενοι δουλοι.
Σωστό μου ακούγεται αλλά θεωρώ πως είναι όπως τα μαθαίνεις τα παιδιά.
Τα μαθαίνεις να είναι επαναστάτες; Θα παλέψουν για την ελευθερία τους.
Τα μαθαίνεις το αντίθετο; Μάλλον θα βλέπουν τους αγώνες των άλλων απ'τη τηλεόραση με τον φραπέ αγκαλιά...

Δεν μιλάω για απλούς καβγάδες όμως. Όταν είναι δυο άνθρωποι ουσιαστικά χωρισμένοι και ζουν μαζί "για το παιδί" το μόνο που καταφέρνουν είναι τα νεύρα τους από την κατάσταση που βρίσκονται να τα ξεσπούν ο ένας στον άλλον ή και πάνω στα παιδιά τους ακόμα και με σωματική βία. Αν οι γονείς είναι ευσυνείδητοι και χωρίσουν πολιτισμένα δεν θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα τα παιδιά τους, ίσα ίσα θα είναι σε ένα πιο καλό κλίμα μεταξύ των γονιών τους. Ξέρω παιδιά με χωρισμένους γονείς που είναι μια χαρά (εφόσον τα έχουν καλά οι γονείς τους) και άλλα άτομα που παρακαλάνε να χωρίσουν οι γονείς τους λόγω των άσχημων συνθηκών μέσα στην οικογένεια που ανέφερα πιο πριν. Ένα διαζύγιο δεν σημαίνει ότι το παιδί θα καταστραφεί ψυχολογικά (οκ θα το πάρει κάπως αλλά αν οι γονείς του είναι εντάξει δεν θα έχει πρόβλημα στο τέλος) σε αντίθεση με μια άσχημη καθημερινότητα μέσα στο σπίτι του. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.

Κοίτα, αν δε τα ζεις εκ των έσω δεν μπορείς να δώσεις σίγουρα άποψη.
Γιατί υπάρχουν παιδιά που θέλουν τους γονείς τους μαζί. Είτε αυτό είναι καλό είτε όχι.
Και ποιος ο λόγος να δημιουργούμε οικογένειες ενώ τις καταστρέφουμε οι ίδιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κοίτα, αν δε τα ζεις εκ των έσω δεν μπορείς να δώσεις σίγουρα άποψη.
Γιατί υπάρχουν παιδιά που θέλουν τους γονείς τους μαζί. Είτε αυτό είναι καλό είτε όχι.
Και ποιος ο λόγος να δημιουργούμε οικογένειες ενώ τις καταστρέφουμε οι ίδιοι;
Ρένια ξαναλέω ότι δεν είναι υγιές περιβάλλον για ένα παιδί μια οικογένεια που δεν λειτουργεί σωστά. Πως να το κάνουμε; Μη το λες σε μένα το τελευταίο κάποιοι άνθρωποι είναι ας πούμε επιπόλαιοι ή έχουν διάφορα προβλήματα που δεν τους επιτρέπουν να είναι μαζί οπότε χωρίζουν. Και μη με λες ότι είναι ωραίο για ένα παιδί να βλέπει κάθε μέρα τους γονείς του να μαλώνουν άσχημα και να ξεσπάνε πάνω του. Ξέρω πολλά παιδιά που έχουν χωρίσει η γονείς τους (και μάλιστα ήταν σε ηλικία που το κατάλαβαν) και το προτιμούν χίλιες φορές από το να ζούσαν όλοι μαζί χωρίς να υπάρχει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ρένια ξαναλέω ότι δεν είναι υγιές περιβάλλον για ένα παιδί μια οικογένεια που δεν λειτουργεί σωστά. Πως να το κάνουμε; Μη το λες σε μένα το τελευταίο κάποιοι άνθρωποι είναι ας πούμε επιπόλαιοι ή έχουν διάφορα προβλήματα που δεν τους επιτρέπουν να είναι μαζί οπότε χωρίζουν. Και μη με λες ότι είναι ωραίο για ένα παιδί να βλέπει κάθε μέρα τους γονείς του να μαλώνουν άσχημα και να ξεσπάνε πάνω του. Ξέρω πολλά παιδιά που έχουν χωρίσει η γονείς τους (και μάλιστα ήταν σε ηλικία που το κατάλαβαν) και το προτιμούν χίλιες φορές από το να ζούσαν όλοι μαζί χωρίς να υπάρχει λόγος.

Μα, σήμερα όλες οι οικογένειες λίγο ή πολύ, δυσλειτουργικές θεωρούνται.
Σου είπα πως είναι ωραίο; Όχι, σου είπα πως είναι να τα βλέπεις εκ των έσω όπως εγώ. Γιατί τα βλέπω απο πολύ μέσα, ευτυχώς ή δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Λοιπον εγω θα ηθελα 3 παιδια να κανω και να υιοθετησω 2.
Ονειρα μας δε λεμε? Ε αυτο κανω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top