Η Αλίκη Στη Χώρα των Θαυμάτων (2010)

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φανατική παραμυθού:P και φανατική σε ο,τιδήποτε με παραπέμπει σε ροζ και καλό που καταλήγει να νικά, εχω διαβάσει το παραμύθι σε διάφορες παραλλαγές, επίσης πολλά βίντεος με κινούμενα σχέδια.
Πριν δύο χρόνια, όμως, είχα παρακολουθήσει και το Μαύρο Θέατρο της Πράγας (στην Πράγα) και ίσως είναι κι ο κύριος λόγος που δε με ξετρέλανε αυτή τη φορά ο παραμυθάς Τιμ Μπαρτον!

Η Αλικη εγκαταλείπει τον γάμο, για να κυνηγήσει το παραμύθι.
Κοινωνικό και σύγχονο φαινόμενο, περνά μηνύματα. Μόνο που κατ 'εμε χάνει την αυθεντικότητά του ως παραμύθι, πέρα απο αυτό που παρουσιάζεται την υπόλοιπη ώρα. Μας ξαναγυρνα απότομα, στο τέλος, στην πραγματικότητα: Η Αλίκη αρνείται τον γάμο για να ακολουθήσει την καρδιά της και τα όνειρα της. Μου φάνηκε passée σαν ιδέα και στόχος μηνύματος.

Η Αλίκη ξαναγυρνά στη Χώρα των Θαυμάτων, ώριμη πια, 20 χρονών, μεγαλοκοπέλα. Καταλήγει στο ίδιο, να σκοτώσει τον Δρακοτρομάρα για να περάσει το βασίλειο στα χέρια της Καλής, Λευκής βασίλισσας. Οπως σε όλα τα παραμύθια, η κακιά, Κόκκινη βασίλισσα εξορίζεται, καταδικασμένη σε μοναξιά.

Καλούτσικα τα ψηφιακά εφέ, καλός και ο Johnny Depp με το χιούμορ του και τον χορό του *τραλαλοχορός του Καπελά* (παρεπιπτόντως, επειδή είμαι είμαι κι 'ανθρωπος που γελά και με τη σαχλαμάρα - δες Ντάλια στο Παραπέντε- ομολογώ πως δε γέλασα πάνω απο δύο φορές.:hmm: Συνολικό αποτέλεσμα για μένα? Δυσλειτουργικό.

Εσας, ποιά τα σχόλιά σας, όσοι την παρακολουθήσατε?

https://www.disneydreaming.com/wp-content/uploads/2010/01/Alice-In-Wonderland-Tim-Burton.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα ακόμη παραμύθι που νομίζεις ότι γράφτηκε ειδικά για τον Burton!
Οκ σίγουρα δεν είναι στην καλύτερη φόρμα του, όμως μήπως φταίει η συνεργασία του με την Disney;
9929_7.jpg
Ο Burton δεν είναι απλός παραμυθάς, θεωρώ ότι η Disney τον ανάγκασε να ωραιοποίηση το κακό και το σκοτεινό και συγχρόνως να αφήσει το σατυρικό στοιχείο εντελώς εκτός. Ακόμη και τα μηνύματα που περνά, δεν είναι αρκετά για ενήλικο κοινό του. Μου άρεσε βέβαια η Helena Bonham Carter στον ρόλο του κωμικά διεστραμμένου και κακισμένου προσώπου, ωστόσο εγώ χάζευα την Λευκή βασίλισσα:redface:, βέβαια εκτός από ομορφιά διεκπεραιώνει απόλυτα τον ρόλο. Τον Jonny Depp δεν θα τον σχολιάσω, τόσο ταλαντούχους ανθρώπους δεν μου αρέσει αν τους σχολιάζω.

Θέλω να ξανά γυριστεί η ταινία ΧΩΡΙΣ την συντηρητική Disney αλλά και πάλι από τον Burton και φυσικά με Jonny Depp αλλά και με Anne Ηathaway:redface:.

7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ωστόσο εγώ χάζευα την Λευκή βασίλισσα:redface:,
7/10

Κι εγω Παναγιωτη!:redface:
Ηταν πανεμορφη.


(επισης ειχε ωραιο χτενισμα, μου χε μεινει και το εκανα κι εγω την επομενη στα μαλλια μου!:redface:)

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κι εγω Παναγιωτη!:redface:
Ηταν πανεμορφη, επισης ειχε ωραιο χτενισμα, μου χε μεινει και το εκανα κι εγω την επομενη στα μαλλια μου!:D

Πλακα πλακα απ οσα διαβασα για την ταινια αυτο μου εκανε εντυπωση:redface::P
Για βαλε και μια φωτο να δω περι τινος προκειται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.






Δεν βρηκα καποια που να δειχνει το πισω μερος.
Χωριστρα στη μεση, ξανθουλα με ελαχιστη μπουκλα στο κατω μερος. Μακρια μαλλια.
Δυο πλαινα κοτσιδακια, τα οποια ενωνεις μαζι με ενα λαστιχακι και τα περνας κατω απο τα υπολοιπα.

Ειναι φανταστικο χτενισμα.:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μια χαρα δειχνει :) like it!
...αλλα αυτο το μαυρο φρυδι με το λευκο μαλλι τι ειδους στυλιστικη παρεμβαση ειναι?!
Δε μου αρεσει και θελει προφανως να δειξει μια καποια αντιθεση, ποιος ξερει για ποιο λογο...
Ενισταμαι κυρια Προεδρος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια χαρα δειχνει :) like it!
...αλλα αυτο το μαυρο φρυδι με το λευκο μαλλι τι ειδους στυλιστικη παρεμβαση ειναι?!
Δε μου αρεσει και θελει προφανως να δειξει μια καποια αντιθεση, ποιος ξερει για ποιο λογο...
Ενισταμαι κυρια Προεδρος!:P
Burton είναι αυτός, πολλά ξέρει!

Ειλικρίνα τώρα, υπάρχει άντρας που τον ένοιαζε ότι τα φρύδια της Βασίλισσας ήταν μαύρα και όχι ... λευκά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
δεν μπορώ να πω ότι κοιμήθηκα κιόλας, κυρίως χάριν του υπέρτατου Τim Burton και σαφώς του απολαυστικού κύριου Depp, όμως κατά γενική ομολογία η ταινία ήταν βαρετή και παιδικίστικη, ειδικά για τη διαφήμιση που απόλαυσε... αν με ρωτήσετε τι θυμάμαι από την ταινία τώρα, 2 εβδομάδες μετά την παρακολούθηση κι εγώ θα εκθειάσω το εντυπωσιακό look της λευκής βασίλισσας και την αφασία του κύριου καπελά!!! ναι! ερωτεύτηκα τον JOHNNY DEPP σ' αυτήν την ταινία!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε, εμένα μου άρεσε. Παιδική αλλά όχι παιδιάστικη! Ο Johnny εξαιρετικός (ο χορός του Καπελά πολύ γέλιο), η Helena Bohnam Carter τέλεια (παρήγγειλα t-shirt με τη φάτσα της), το χιούμορ έξυπνο! Δε λέω ότι είναι η καλύτερη ταινία του Tim Burton, αλλά δεν θα την χαρακτήριζα απογοητευτική με τίποτα. Επίσης, το παιδικό δε νομίζω ότι είναι λόγω Disney, αν σκεφτείς ότι μαζί της έκανε και τον Sweeney Todd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Γενικώς ποτέ δεν μου άρεσε αυτό το παραμύθι.. Τώρα το έργο συμπαθητικό το βρήκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε, εμένα μου άρεσε. Παιδική αλλά όχι παιδιάστικη! Ο Johnny εξαιρετικός (ο χορός του Καπελά πολύ γέλιο), η Helena Bohnam Carter τέλεια (παρήγγειλα t-shirt με τη φάτσα της), το χιούμορ έξυπνο! Δε λέω ότι είναι η καλύτερη ταινία του Tim Burton, αλλά δεν θα την χαρακτήριζα απογοητευτική με τίποτα. Επίσης, το παιδικό δε νομίζω ότι είναι λόγω Disney, αν σκεφτείς ότι μαζί της έκανε και τον Sweeney Todd.
To Sweeny Todd δεν το γύρισε η Disney :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
To Sweeny Todd δεν το γύρισε η Disney :worry:

Indeed, λάθος μου. Βασικά μου το είχε πει έγκυρη (usually) πηγή και το είχα δέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ω! Και αυτή η ταινία μου άρεσε, ήταν φαντασμαγορική. :hehe:
Μάλιστα την είδα καθώς πήγαινα Αγγλία -πόσο υπέροχο;- Είχε αρκετά καλή πλοκή και επίσης ποιος δεν θα ήθελε να ζούσε σε έναν όλο δικό του κόσμο όπως έγινε και με την Αλίκη; Είναι να σου αρέσουν τέτοιες ταινίες, αλλιώς τις βρίσκεις βαρετές και λογικό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top