Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
να πω τουρκια? να πω περσία? να πω αίγυπτο? μη μου πεις ότι τίποτα από αυτά δεν ανήκει στην ευρύτερη περιοχή....!!! :P:P:P

Ευρύτερη περιοχή δε σημαίνει μόνο γεωγραφικό δεσμό αλλά και πολιτισμικό, εθιμικό αλλά σε κάποιες περιπτώσεις και εθνοτικό - μέσω επιμιξιών.

Τα παραδείγματα που ανέφερες είναι τελείως άσχετα και εκτός τόπου και χρόνου. (No offence...) Η Τουρκία και η Περσία ανήκουν στην... Ασία ενώ η Αίγυπτος στην... Αφρική και λίγο (Χερσόνησος του Σινά) στην Ασία. Το δε κομμάτι της επονομαζόμενης και Ευρωπαικής Τουρκίας, ανήκει στην ευρύτερη περιοχή της Θράκης και όχι της Μακεδονίας. ;)

Όπως είπα προηγουμένως όσοι ξέρουν τα βασικά από Γεωγραφία ξέρουν τί εννοώ. Οι άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Ζητώ συγνώμη για την έκρηξή μου, αλλά δεν μου αρέσουν οι ειρωνίες. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
οοοολα ομως αυτα τα μερη ανηκαν στις περιοχες που ειχε κατακτησει ο Μ.Αλεξανδρος, σωστα? ακομα και το..ουζμπεκισταν, που λεει ο λογος :P
γιατι εκεινα δε διεκδικουν το ονομα αναρωτιεμαι...
και επισης, επειδη εχω και εγω (οπως και ο Don Carlo) και στα σκοπια αλλα και στην τουρκια, με την ιδια λογικη θα μπορουσα να πω οτι πιο πολλα κοινα εχουμε σαν λαοι με τους τουρκους παρα με τους σκοπιανους...
τεσπα, οπως και να χει, αυτο που με ενοχλει στην ολη φαση ειναι οτι εχουν γινει τραγικα διπλωματικα λαθη μεν, αλλα απο την αλλη, καθηστε ρε παιδια...μη τα παραλεμε.. :/:


ps. εκρηξου με την ησυχια σου καλο μου :)
ειπαμε, no offence. τώρα που μάλλον πέρασε και το μάθημα...;):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν θα με πείραζε να είναι Μακεδονία αντί για Fyrom. Δεν θέλουν να το κάνουν Ελλάδα αλλά Μακεδονία, που είναι το κακό;

Γιατί σε λίγο θα μας πουν ότι ο Λευκός Πύργος είναι ο κάτω μαχαλάς τους :P
Η Μακεδονία (μας).. έχει πρωτεύουσα τη Θεσσαλονίκη... λες να μην έχουμε εμείς κανένα πρόβλημα αν την πουν Μακεδονία? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ευρύτερη περιοχή δε σημαίνει μόνο γεωγραφικό δεσμό αλλά και πολιτισμικό, εθιμικό αλλά σε κάποιες περιπτώσεις και εθνοτικό - μέσω επιμιξιών.

Τα παραδείγματα που ανέφερες είναι τελείως άσχετα και εκτός τόπου και χρόνου. (No offence...)

Μα, αγαπητε Troll, τι σχεση μπορει να εχουν οι σημερινοι κατοικοι της περιοχης, οι οποιοι ειναι σλαβικη καταγωγης, με τον Μεγα Αλεξανδρο? Ποιους πολιτισμικους δεσμους? Αφου οι Σλαβοι εμφανιστηκαν στην περιοχη τον 6ο αιωνα μ.Χ.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Γιατί σε λίγο θα μας πουν ότι ο Λευκός Πύργος είναι ο κάτω μαχαλάς τους :P
Η Μακεδονία (μας).. έχει πρωτεύουσα τη Θεσσαλονίκη... λες να μην έχουμε εμείς κανένα πρόβλημα αν την πουν Μακεδονία? :P

Δηλαδή που το κακό αν ένα κράτος έχει το ίδιο όνομα με μια γεωγραφική περιοχή από ένα άλλο κράτος;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δηλαδή που το κακό αν ένα κράτος έχει το ίδιο όνομα με μια γεωγραφική περιοχή από ένα άλλο κράτος;:/:

Η καθε περιοχη εχει μια ιστορια και μια παραδοση. Ο λαος της συνδεεται συναισθηματικα με το παρελθον, και το ονομα ειναι και αυτο ενδεικτικο της κληρονομιας μας. Το να λεγεται ενα κρατος Μακεδονια, υπονοει οτι εχει δεσμους με την Αρχαια Μακεδονια, κατι το οποιο πιστευουν και οι ιδιοι αυτη τη στιγμη. Μαλιστα, προσπαθουν να αποδειξουν οτι οι Ελληνες δεν εχουν καμια σχεση με τον Μεγα Αλεξανδρο και την Μακεδονια γενικοτερα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Η καθε περιοχη εχει μια ιστορια και μια παραδοση. Ο λαος της συνδεεται συναισθηματικα με το παρελθον, και το ονομα ειναι και αυτο ενδεικτικο της κληρονομιας μας. Το να λεγεται ενα κρατος Μακεδονια, υπονοει οτι εχει δεσμους με την Αρχαια Μακεδονια, κατι το οποιο πιστευουν και οι ιδιοι αυτη τη στιγμη. Μαλιστα, προσπαθουν να αποδειξουν οτι οι Ελληνες δεν εχουν καμια σχεση με τον Μεγα Αλεξανδρο και την Μακεδονια γενικοτερα!:/:

Κανείς δεν είναι σίγουρος αν έχει σχέση ο Μ. Αλέξανδρος με την Ελλάδα. Έχω ακούσει ότι ο Μ. Αλέξανδρος ήταν Μακεδόνας αλλά είχε Έλληνα δάσκαλο κάτι τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δηλαδή που το κακό αν ένα κράτος έχει το ίδιο όνομα με μια γεωγραφική περιοχή από ένα άλλο κράτος;:/:

Για μένα το πρόβλημα είναι να προσπαθεί ένας λαός να οικειοποιηθεί την ιστορία αλλου.

Δεν πρόκειται δηλαδή μονο για "όνομα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Για μένα το πρόβλημα είναι να προσπαθεί ένας λαός να οικειοποιηθεί την ιστορία αλλου.

Είναι όντως κάπως σπαστικό αυτό αλλά στο σχολείο οι Σκοπιανοί έμαθαν ότι όλα αυτά που εμείς μάθαμε (δηλαδή εσείς εγώ είμαι μικρούλης και ακόμα να τα μάθω :D) τα έκαναν οι προγόνοι τους. Τώρα ποιος έμαθε σωστά την ιστορία, αυτό ποτέ δεν θα το μάθουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, καλο μου, δεν πάει έτσι. Δεν ζούσε το 1600 ο τελευταίος σκοπιανός που ήξερε το μεγάλο μυστικό, ότι δηλαδή η πλειοψηφία του λαου τους κατάγονται από Σλάβους.

Είναι γενική ομολογία, ότι σα λαός έχουν καταβολές ΚΑΙ από τους Μακεδόνες. Αλλα τι σημαίνει αυτό, να χωριστούμε κι εμείς σε δωριείς και ίωνες, "να μάθουν" ότι είμαστε πιο "παλιοί"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Είναι όντως κάπως σπαστικό αυτό αλλά στο σχολείο οι Σκοπιανοί έμαθαν ότι όλα αυτά που εμείς μάθαμε (δηλαδή εσείς εγώ είμαι μικρούλης και ακόμα να τα μάθω :D) τα έκαναν οι προγόνοι τους. Τώρα ποιος έμαθε σωστά την ιστορία, αυτό ποτέ δεν θα το μάθουμε. ;)

Μα δεν γινεται να εμαθαν κατι τετοιο, αφου ειναι αποδεδειγμενα λαθος! Οπως ειπα και πριν, οι Σλαβικοι λαοι απο τους οποιους προερχονται οι Σκοπιανοι, εφτασαν στην περιοχη πολλες εκατονταδες χρονια μετα τον Μεγα Αλεξανδρο! Οποτε ειναι ακυρο να υποστηριξουν οτι ειναι απογονοι του!
Οσο για τη σχεση των Ελληνων και των Μακεδονων, η αληθεια ειναι οτι ηταν δυο ξεχωριστα κρατη, αν και ο πρωτος βασιλιας των Μακεδονων ηταν απο την Πελοποννησο, καθαρα Ελληνας! Ο Μεγας Αλεξανδρος θαυμαζε τον ελληνικο πολιτισμο και αυτον διεδωσε σε ολες τις περιοχες που κατεκτησε (και την ελληνικη γλωσσα). Ειναι λογικο λοιπον να θεωρουμε οτι Ελλαδα και Μακεδονια εχουν κοινες ριζες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πάντως οι ίδιοι όταν τους ρωτάς απο που είναι σου λένε Macedonia κι όχι FYROM.Κι αυτό το έζησα άπειρες φορές φέτος το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πάντως οι ίδιοι όταν τους ρωτάς απο που είναι σου λένε Macedonia κι όχι FYROM.Κι αυτό το έζησα άπειρες φορές φέτος το καλοκαίρι.

Και φυσικά είναι από τη Μακεδονία.
Τι να πουν; "Είμαι από τη Μακεδονία αλλά για σένα είμαι από τη FYROM";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και φυσικά είναι από τη Μακεδονία.
Τι να πουν; "Είμαι από τη Μακεδονία αλλά για σένα είμαι από τη FYROM";

Δεν πιάνεις το νόημα:)
Είμαστε οι μόνοι οι οποίοι τους αποκαλούμε Σκόπια ή FYROM για όλο τον υπόλοιπο κόσμο ακόμη και στους χάρτες ως Μακεδονία αναφέρονται.
Οπότε το ζήτημα έχει λυθεί ερήμην μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επιλογή "σκασίλα μου όπως και να λέγεται" γιατί δεν έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Δεν πιάνεις το νόημα:)
Είμαστε οι μόνοι οι οποίοι τους αποκαλούμε Σκόπια ή FYROM για όλο τον υπόλοιπο κόσμο ακόμη και στους χάρτες ως Μακεδονία αναφέρονται.
Οπότε το ζήτημα έχει λυθεί ερήμην μας.
Όντως δεν κατάλαβα το νόημα. :)

Το όνομα είναι πλέον δεδομένο.
Ήδη τρία από τα πέντε μόνιμα μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ αναγνωρίζουν τη Μακεδονία ως "Δημοκρατία της Μακεδονίας" - οι ΗΠΑ, η Ρωσική Ομοσπονδία και η Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας.
Οι λοιπές ευρωπαϊκές χώρες ως Μακεδονία την ξέρουν - άσχετα αν για διπλωματικούς λόγους δεν την αναγνωρίζουν με αυτό το όνομα. Αν ρωτήσεις τον απλό Άγγλο, Γάλλο, Γερμανό, ως Μακεδονία θα την αναφέρει.
Τα διεθνή περιοδικά [το Newsweek, το έγκυρο Economist, το National Geographic] την αναγράφουν ως Μακεδονία.
Στο τέλος θα μείνουμε εμείς, γραφικοί και "πατροπαράδοτοι" να την αναφέρουμε ως FYROM και τους κατοίκους τους ως "Σκοπιανούς" [αντίστοιχα, θα μπορούσαν κι αυτοί να αναφέρονται στους Έλληνες συλλήβδην ως "Αθηναίους"].

Κι όλη η φασαρία για ποιό λόγο; Επειδή μερικά ακραία στοιχεία [εντός και εκτός κομμάτων] λένε ότι τους ανήκει η ελληνική Μακεδονία. Μπούρδες και τρίχες κατσαρές.

Για στάσου όμως. Εμείς δεν υποστηρίζουμε ότι, ιστορικά, μας ανήκει η... Κωνσταντινούπολη; Κι εμείς δεν μιλάμε για... αλύτρωτες πατρίδες, εννοώντας τα παράλια της Τουρκίας; Εμείς δεν μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με το "Πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θα'ναι";

Λες και ήταν ποτέ δικά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Παρ'όλ'αυτά όμως, η ονομασία "Μακεδονία", δεν είναι ακριβής.Εγώ όταν ακούω κάποιον να λέει ότι είναι από τη Μακεδονία, δεν πηγαίνει το μυαλό μου στα Σκόπια.
Θέλω να πω, ότι ο όρος "Μακεδονία", δεν προσδιορίζει ακριβώς το μέρος του χάρτη στο οποίο υποτίθεται ότι αναφέρεται.Η Μακεδονία είναι ευρύτερη περιοχή και περιλαμβάνει προφανώς και μέρη που δεν ανήκουν στα Σκόπια.Άρα ο όρος Μακεδονία χρειάζεται και κάποιο προσδιορισμό για να καταλαβαίνουμε σε ποιο κομμάτι της Μακεδονίας αναφερόμαστε, έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Παρ'όλ'αυτά όμως, η ονομασία "Μακεδονία", δεν είναι ακριβής.Εγώ όταν ακούω κάποιον να λέει ότι είναι από τη Μακεδονία, δεν πηγαίνει το μυαλό μου στα Σκόπια.
Θέλω να πω, ότι ο όρος "Μακεδονία", δεν προσδιορίζει ακριβώς το μέρος του χάρτη στο οποίο υποτίθεται ότι αναφέρεται.Η Μακεδονία είναι ευρύτερη περιοχή και περιλαμβάνει προφανώς και μέρη που δεν ανήκουν στα Σκόπια.Άρα ο όρος Μακεδονία χρειάζεται και κάποιο προσδιορισμό για να καταλαβαίνουμε σε ποιο κομμάτι της Μακεδονίας αναφερόμαστε, έτσι δεν είναι?

Ο σωστός, κατά την ταπεινή μου γνώμη όρος, είναι "Δημοκρατία της Μακεδονίας". Στα αγγλικά θα μπορούσε κάποιος να σου πει ότι να είναι από την Macedonian Republic.

Βέβαια το ότι το δικό μας μυαλό δεν πηγαίνει απευθείας στο κράτος αλλά στη γεωγραφική περιοχή είναι ιδίον των Ελλήνων που έχουμε περιοχή με το ίδιο όνομα. Μπορεί όμως να μην είναι και τόσο δόκιμο ως επιχείρημα. Άλλωστε το αυτό μπορεί να ισχυριστεί ένας Ευρωπαίος, όταν του μιλήσεις για "Κωνσταντινούπολη", αφού διεθνώς η συγκεκριμένη πόλη έχει επικρατήσει να λέγεται Instanbul [που φυσικά είναι η εκτουρκευμένη εκδοχή του "εις την Πόλη"].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο σωστός, κατά την ταπεινή μου γνώμη όρος, είναι "Δημοκρατία της Μακεδονίας". Στα αγγλικά θα μπορούσε κάποιος να σου πει ότι να είναι από την Macedonian Republic.

Βέβαια το ότι το δικό μας μυαλό δεν πηγαίνει απευθείας στο κράτος αλλά στη γεωγραφική περιοχή είναι ιδίον των Ελλήνων που έχουμε περιοχή με το ίδιο όνομα. Μπορεί όμως να μην είναι και τόσο δόκιμο ως επιχείρημα. Άλλωστε το αυτό μπορεί να ισχυριστεί ένας Ευρωπαίος, όταν του μιλήσεις για "Κωνσταντινούπολη", αφού διεθνώς η συγκεκριμένη πόλη έχει επικρατήσει να λέγεται Instanbul [που φυσικά είναι η εκτουρκευμένη εκδοχή του "εις την Πόλη"].


Πιστεύεις δηλαδή ότι αν ήθελαν να την ονομάσουν την χώρα τους Ουάσινγκτον ή Λας Βεγγας δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα?
Θα λυνόταν το θέμα αν ορθά χρησιμοποιόταν ο όρος Las Vegas Republic?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top