Γάμος Χρουσαλά και θωρηκτό «Αβέρωφ»: Η γνώμη σας;

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Πάρτι Πατίτσα - Μαριέττας Χρουσαλά στο θωρηκτό Αβέρωφ




Eντονότατες αντιδράσεις προκάλεσε το πάρτι του Λεό Πατίτσα με την Μαριέττα Χρουσαλά στο θωρηκτό «Αβέρωφ». Μάλιστα, το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού ζήτησε έγγραφες εξηγήσεις προκειμένου να διαπιστωθεί τι έγινε στο πλοίο - σύμβολο και να αποδοθούν τυχόν ευθύνες.
Όπως αναφέρει δημοσίευμα της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα», φιλοξενώντας και φωτογραφίες, οι νεόνυμφοι μετέτρεψαν σε γαμήλιο πάρτι την εκδήλωση της ναυτιλιακής εταιρείας «Atlas Maritime» -που ανήκει στην οικογένεια Πατίτσα- με αφορμή την λήξη της έκθεσης «Ποσειδώνια 2010», την περασμένη Πέμπτη
Το πλοίο όπου άλλοτε ο ναύαρχος Κουντουριώτης κρεμούσε τα άρματά του και πρωταγωνίστησε στον Αʼ Βαλκανικό και τους δύο Παγκοσμίους Πολέμους στήθηκαν ανθοστήλες με λευκά και μπλε λουλούδια, στρώθηκαν μπουφέδες με γαστριμαργικές απολαύσεις και ποτά, ενώ στήθηκε και... πίστα, όπου πρωταγωνίστησαν τα νησιώτικα, τα καλαματιανά και τα τσιφτετέλια.
Περιχαρής, η πεθερά ανακοίνωσε την ενσωμάτωση της πρώην παρουσιάστριας στην ναυτιλιακή εταιρεία, ενώ έσυρε πρώτη τον χορό, ακολουθούμενη από τον γιο και την νύφη της. Παράλληλα, μοντέλα και άλλοι καλεσμένοι πόζαραν ανάμεσα στα κανόνια, ενώ δεν έλειψαν και οι δίσκοι με χρωματιστά κουφέτα για όσους δεν ήταν μεταξύ των 700 καλεσμένων του γάμου!
Στην ανακοίνωσή του το ΓΕΝ αναφέρει ότι είχε ενημερωθεί για την διεξαγωγή εκδήλωσης επί του «Αβέρωφ» από την «Atlas Maritime» με αφορμή τα φετινά «Ποσειδώνια» την και γιʼ αυτό προχώρησε στην παραχώρησή του. Ωστόσο, δεν γνωρίζει όσα αναφέρει το δημοσίευμα και για την εξακρίβωσή τους ζήτησε έγγραφες εξηγήσεις, ώστε να αποδοθούν τυχόν ευθύνες σε συγκεκριμένα πρόσωπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Παράλληλα, μοντέλα και άλλοι καλεσμένοι πόζαραν ανάμεσα στα κανόνια, ενώ δεν έλειψαν και οι δίσκοι με χρωματιστά κουφέτα για όσους δεν ήταν μεταξύ των 700 καλεσμένων του γάμου!

η είδηση τα λέει όλα , πέραν του τυπικού του θέματος , το όλο γεγονός ήταν για τα χρυσά κουφέτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάποιες απόψεις, για όσους δεν έχουμε άλλη ενημέρωση για το θέμα, εδώ κι εδώ, ενώ εδώ και η Μαλβίνα για την πραγματοποίηση εκπομπής του Πρωινού Καφέ πάλι στο Αβέρωφ, το 1998.

Επίσης, μαρτυρίες σε αυτό κι αυτό το βίντεο...

:hmm:

Δεν ξέρω πόσο "κίτρινη" είναι η οπτική τους γωνία, αλλά κάποιες εικόνες με ενοχλούν...
Και η εξίσωση του Αβέρωφ με τα κέντρα "διατίθεται και για γάμους και βαπτίσια" στην εξοχή, με απογοητεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ένα μνημείο γενικά φθείρεται από τέτοια πάρτι και υπάρχουν κίνδυνοι για ζημιές. Αλλά απ'ότι κατάλαβα από τα ποστς, δεν είναι αυτό το πρόβλημα των περισσότερων. Αν λοιπόν δεν είναι η φθορά το θέμα, τι είναι; Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς χωρίς συναισθηματισμούς και "αχ, θλίβομαι" ποιό είναι το πρόβλημα;
Γάμο έκαναν, όχι gangbang. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ πάντως ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ένα μνημείο γενικά φθείρεται από τέτοια πάρτι και υπάρχουν κίνδυνοι για ζημιές. Αλλά απ'ότι κατάλαβα από τα ποστς, δεν είναι αυτό το πρόβλημα των περισσότερων. Αν λοιπόν δεν είναι η φθορά το θέμα, τι είναι; Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς χωρίς συναισθηματισμούς και "αχ, θλίβομαι" ποιό είναι το πρόβλημα;
Γάμο έκαναν, όχι gangbang. :P

ότι τα ιστορικά μνημεία δεν είναι χώρος για να ποζάρουν τα "μοντέλα"-"τα κάνω όλα μετά τις 2" ούτε για να κάνει επίδειξη δύναμης ο κάθε τυχάρπαστος γόνος. Ειδικά, όταν υποτίθεται ότι έχει νοικιάσει το χώρο για κάτι τελείως διαφορετικό [και υπό αυτό το πρίσμα του δόθηκε]. Το γιατί δεν είναι τα ιστορικά μνημεία (και δη τα πολεμικά) χώρος για πάρτυ και λοιπά ...ενδιαφέροντα είναι κάτι που ή το καταλαβαίνεις ή το θεωρείς υπερβολή (No irony invlolved, απλώς πραγματικά...έτσι είναι. U either get it/feel it or not)

edit: Οκ, ίσως παραμείμαι απόλυτη. Κάτι το οποίο έχει μετατραπεί σε μνημείο προς τιμή κάποιων ανθρώπων που στήριξαν έναν τόπο [είτε λέγεται Ελλάδα, είτε λέγεται Τουρκία, Ισπανία, Κολομβία, οποιοδήποτε σύμβολο για αγώνες ενός έθνους] είναι, κατά τη γνώμη μου -και μάλλον όχι μόνο- αιδώς να χρησιμοποιείται για κοσμικά πάρτυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ένα μνημείο δεν είναι μόνο το υπόλειμμα προηγούμενων γεγονότων. Είναι και ένας φόρος τιμής στο παρελθόν και στη σημασία του, ιστορική και πρακτική, ή συναισθηματική. Φυσικά δεν προορίζεται μόνο για να το κοιτάμε... η ζωή συνεχίζεται κι αυτό είναι μέρος της καθημερινότητάς μας... Το θέμα είναι με ποιο τρόπο.

Κατʼαρχήν με σεβασμό γιʼαυτό που συμβολίζει. Αν όχι με σεβασμό προς τη σημασία της ύπαρξής του για τη σημερινή μας κατάσταση, τότε τουλάχιστον με σεβασμό γιʼαυτό που μπορεί να συμβολίζει για ένα μέρος της κοινωνίας μας. Γιατί είμαστε όλοι κληρονόμοι του, δεν κατεβήκαμε την ανεμόσκαλα από το πέρα.

Επίσης τίθεται θέμα του να αγωνιζόμαστε να διατηρήσουμε το επίπεδο της προσφοράς του στον πολιτισμό. Η επανάχρηση του μνημείου είναι πολύ σχετική, και το σημείο αναφοράς είναι ακριβώς αυτό: μήπως αλλοιώνουμε τη μνήμη του;

Για να μη φλυαρώ, συγκεκριμένα για το Αβέρωφ και τη συγκεκριμένη εκδήλωση:
Έστω ότι δεν ήταν παράνομη, ως προς το είδος της χρήσης του μνημείου.
Έστω ότι δεν είχε προβληθεί από τα ΜΜΜ.

Ωστόσο, τι σας λέει το να λαμβάνει χώρα πάνω στο θωρηκτό που χαρακτήρισε την πορεία της χώρας στους Βαλκανικούς Πολέμους, τον Αʼ Παγκόσμιο, το τέλος του ΒʼΠαγκοσμίου και την άφιξη της κυβέρνησης, ένα πάρτι όμοιο με αυτό που θα μπορούσε να βρίσκεται σε οποιοδήποτε κλαμπ; Για μένα αυτή η ισοπέδωση είναι η αλλοίωση. Η απουσία σεβασμού και ιεραρχίας. Που δεν έχει μόνο να κάνει με το συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά μπορεί να αντικατοπτριστεί σε πολλές εκφράσεις της κοινωνίας μας, αν περάσουμε σε μία αλυσιδωτή αντίδραση του «ε, και;»

Τέλος, για μένα το ότι η κοινή γνώμη, ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας μας, προσβάλλεται από αυτή την εκδήλωση, δείχνει ότι δεν είμαστε έτοιμοι για μία τέτοια επανάχρηση του μνημειακού μας στοκ. Αν και προηγούνται πολλά άλλα επιχειρήματα. Ακόμα κι αν κάποιοι θα ʽθελαν να γινόμαστε όλο και πιο προοδευτικοί και κυνικοί, ας μην είναι ένα τέτοιο μνημείο με πολύμορφη σημασία, το Αβέρωφ, το υπόβαθρο. Δεν είναι αυτό που μαστίζει τη νοοτροπία μας τώρα.

Και στην τελική, ισορροπία χρειάζεται. Τιμάμε τις γιορτές, λικνιζόμαστε μαζί με τις χορεύτριες που προσλάβαμε... οκ, καλώς. Ας ξέρουμε όμως τουλάχιστον και ποιο είναι το άλλο, το συμβολικό, το συναισθηματικό, η ουσία που συνιστά το αμάλγαμα της ζωής και της νοοτροπίας μας. Οι αξίες και η καλή τους αναλογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Γάμο έκαναν, όχι gangbang. :P
Για αυτόν ακριβώς το λόγο πέταξα τη πρόσκληση αμέσως μόλις τη διάβασα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
με αυτη τους την πραξη αυτοι οι δυο ανθρωποι μετετρεψαν ενα ιστορικο μνημειο σε νυχτερινο κεντρο μη υπολογιζοντας τη φθορα του μνημειου( οπως προανεφερε η subject to change)η την ιστορικη και συναισθματικητου αξια ...και δεν λεω μιση ντροπη δικη τους κι μιση αυτων που επετρεψαν να συμβει κατι τετοιο(ε και καποιο μεριδιο ευθυνης εχουμε κι εμεις που ασχοουμαστε) αλλα ας μην τα ισοπδωνουμε ολα ρε παιδια!!!αμα ειναι ετσι σε λιγο να διοργανωνουμε παιδικα παρτυ στον παρθενωνα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ότι τα ιστορικά μνημεία δεν είναι χώρος για να ποζάρουν τα "μοντέλα"-"τα κάνω όλα μετά τις 2" ούτε για να κάνει επίδειξη δύναμης ο κάθε τυχάρπαστος γόνος. Ειδικά, όταν υποτίθεται ότι έχει νοικιάσει το χώρο για κάτι τελείως διαφορετικό [και υπό αυτό το πρίσμα του δόθηκε]. Το γιατί δεν είναι τα ιστορικά μνημεία (και δη τα πολεμικά) χώρος για πάρτυ και λοιπά ...ενδιαφέροντα είναι κάτι που ή το καταλαβαίνεις ή το θεωρείς υπερβολή (No irony invlolved, απλώς πραγματικά...έτσι είναι. U either get it/feel it or not)

Άρα δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι ο γάμος αλλά οι καλεσμένοι; Αν οι καλεσμένοι ήταν πχ ακαδημαϊκοί, θα ήταν εντάξει;

Και όχι, προσωπικά χωρίς ίχνος σωκρατικής ειρωνείας, I really don't get/feel it. Γι'αυτό προσπαθώ να καταλάβω πώς το βλέπετε εσείς that do. Αν και προσωπικά δεν πιστεύω και πολύ στα πράγματα που "you either feel it or not". Για ο,τι έχει λογική βάση υπάρχει και λογική απόδειξη ή έστω τεκμηρίωση και για ό,τι δεν έχει λογική βάση (πχ θρησκευτικά πιστεύω), δεν έχει νόημα καμία απόπειρα πειθούς.

Είναι σίγουρα μεμπτό το ότι πήραν άδεια για άλλο event και τελικά άλλο event έκαναν, αλλά έχω την εντύπωση ότι, κατά βάση, ούτε αυτό είναι το πρόβλημα των περισσότερων.

Και όχι, δεν καταλαβαίνω γιατί το να γίνει μια γιορτή σε ένα μνημείο δείχνει ασέβεια. Αν και το θεωρώ βλακώδες να παραχωρούνται μνημεία για τέτοιες γιορτές και να μην χρεώνει κάτι το κράτος (αν όντως δεν χρεώνει). Θα ήταν και υπολογίσιμη πηγή εσόδων, ειδικά αν αναλογιστώ ότι έχουμε φτάσει σε σημείο να μην διαθέτουμε ούτε 2,500 ευρώ για βασικά έξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Άρα δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι ο γάμος αλλά οι καλεσμένοι; Αν οι καλεσμένοι ήταν πχ ακαδημαϊκοί, θα ήταν εντάξει;
Αν χόρευαν τσιφτετέλια πάνω στα κανόνια σαφέστατα και όχι. Απλώς η ...επιλογή καλεσμένων το κάνει ακόμα πιο σουρεάλ από ότι ήδη είναι.
Από κει και πέρα, once more (:)) το Γίδι το έθεσε ακριβώς όπως το εννούσα οπότε νομίζω πως ότι περισσότερο και να πω θα είναι πλεονασμός σε αυτό το (υποδειγματικό) κείμενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν χόρευαν τσιφτετέλια πάνω στα κανόνια σαφέστατα και όχι. Απλώς η ...επιλογή καλεσμένων το κάνει ακόμα πιο σουρεάλ από ότι ήδη είναι.
Από κει και πέρα, once more (:)) το Γίδι το έθεσε ακριβώς όπως το εννούσα οπότε νομίζω πως ότι περισσότερο και να πω θα είναι πλεονασμός σε αυτό το (υποδειγματικό) κείμενο. :)
Ναι, κι εμένα προσβάλλει την αισθητική μου η εικόνα. Ωστόσο, αρκεί αυτό;
Έχουμε το δικαίωμα να καταδικάζουμε σε τέτοιο βαθμό κάτι επειδή απλά δεν συνάδει με την αισθητική μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και όχι, δεν καταλαβαίνω γιατί το να γίνει μια γιορτή σε ένα μνημείο δείχνει ασέβεια. Αν και το θεωρώ βλακώδες να παραχωρούνται μνημεία για τέτοιες γιορτές και να μην χρεώνει κάτι το κράτος (αν όντως δεν χρεώνει). Θα ήταν και υπολογίσιμη πηγή εσόδων, ειδικά αν αναλογιστώ ότι έχουμε φτάσει σε σημείο να μην διαθέτουμε ούτε 2,500 ευρώ για βασικά έξοδα.

Πρώτον, δεν είναι "μία γιορτή". Μία γιορτή να γίνει. Το θέμα είναι σε τι πνεύμα.
Ας χρεώνουν... για πολιτισμικά γεγονότα, για οποιοδήποτε πάρτι που δεν επισκιάζει τη σημασία του μνημείου, οτιδήποτε.
Δεύτερον, από το να παραχωρήσεις το θωρηκτό για μία γιορτή, μέχρι το να είναι αυτή η γιορτή μία ματαιόδοξη συγκέντρωση δημοσίων σχέσεων που αναιρεί από το χώρο το βάρος του, μεσολαβούν χιλιάδες βήματα.

Με άλλα λόγια, κανείς δεν είπε να μη δοθεί ένα μνημείο για επανάχρηση. Αλλά να συνθηκολογηθεί πιο προσεκτικά αυτή η παραχώρηση.
Ναι, κι εμένα προσβάλλει την αισθητική μου η εικόνα. Ωστόσο, αρκεί αυτό;
Έχουμε το δικαίωμα να καταδικάζουμε σε τέτοιο βαθμό κάτι επειδή απλά δεν συνάδει με την αισθητική μας;
Επίσης, δεν είναι θέμα αισθητικής. Αλλά κοινής γνώμης, κοινής αισθητικής, και ιεραρχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βασικά για μένα [αν και αυτό που βασικά προσβάλλει την αισθητική μου είναι ο ... κανιβαλισμός των "μπλα-μπλα" και λοιπών κουτσομπολίστικων μεσημεριανάδικων] δεν τίθεται θέμα προσβολής της αισθητικής μου [δλδ τίθεται αλλά είναι δευτερεύον στοιχείο].
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι "ήξεραν τι έκαναν", με την έννοια ότι υπήρχε η αντίληψη ότι δεν είναι λογικό να κάνεις μετα-γαμήλιο πάρτυ εκεί [εξού και η αφορμή των εορταστικών εκδηλώσεων για κάτι άλλο] αλλά επέλεξαν να ... κάνουν τα δικά τους. Σαν ένα είδος "κάνω ότι γουστάρω όπου γουστάρω".
Δεδομένου ότι πραγματικά δεν βρίσκω λόγο (από αισθητικής πλευράς) να επιλέξει κανείς ένα ... πολεμικό πλοίο για να κάνει ένα γλέντι αναρωτιέμαι ως τι άλλο εκτός από ψωροπερήφανη αντίληψη ότι "Money makes the world go round" (που τον κάνει δεν λέω) και άρα αφού εγώ έχω αυτό που κάνει the world go round μπορώ να κάνω ότι θέλω σε συμβολα και μνημεία, μπορεί να εκληφθεί η επιλογή.

Είναι και θέμα αντίληψης κάποιων πραγμάτων γενικότερα [για μένα]. Με την ίδια λογική που, χωρίς να θεωρώ εαυτόν ιδιαίτερα πατριώτισσα και εθνικόφρων, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι να βλέπω αναρχοαυτόνομους να καίνε τη σημαία [και, για να είμαι ειλικρινής με ενοχλεί να βλέπω ανθρώπους να καίνε οποιαδήποτε σημαία. Μπορεί για εμένα η σημαία κάποιας χώρας να μη σημαίνει τπτ αλλά δεν παύει για κάποιους να είναι σύμβολο και -σε καιρό ειρήνης- δεν το... δέχεται το σύστημα μου ως εξωτερικό ερέθισμα, επαναστατεί], με την ίδια λογική δεν δέχομαι κανένας [ειδικά όταν είναι-ή μοιάζει με- ψωροπερήφανη επίδειξη δύναμης μέσω πλούτου] να χρησιμοποιεί ένα σύμβολο/μνημείο ενός κράτους για κάτι τόσο ευτελές σε σύγκριση με την ιστορία που το μνημείο αυτό έχει.
Αυτά πάνω κάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρώτον, δεν είναι "μία γιορτή". Μία γιορτή να γίνει. Το θέμα είναι σε τι πνεύμα.
Ας χρεώνουν... για πολιτισμικά γεγονότα, για οποιοδήποτε πάρτι που δεν επισκιάζει τη σημασία του μνημείου, οτιδήποτε.
Δεύτερον, από το να παραχωρήσεις το θωρηκτό για μία γιορτή, μέχρι το να είναι αυτή η γιορτή μία ματαιόδοξη συγκέντρωση δημοσίων σχέσεων που αναιρεί από το χώρο το βάρος του, μεσολαβούν χιλιάδες βήματα.

Με άλλα λόγια, κανείς δεν είπε να μη δοθεί ένα μνημείο για επανάχρηση. Αλλά να συνθηκολογηθεί πιο προσεκτικά αυτή η παραχώρηση.

Επίσης, δεν είναι θέμα αισθητικής. Αλλά κοινής γνώμης, κοινής αισθητικής, και ιεραρχίας.

Αχά, αρχίζουμε και συννενοούμαστε (ώρες ώρες νιώθω ότι κατέβηκα από άλλο πλανήτη :P). Άρα το πρόβλημα είναι το είδος της γιορτής! Ποιά όμως είναι τα όρια στο ποιά γιορτή είναι αποδεκτή και ποιά όχι και ποιός τα καθορίζει;

Κοινής αισθητικής; Δε νομίζω. Τα ...τσιφτετέλια πάνω στο οτιδήποτε εμπίπτουν στην αισθητική του μέσου έλληνα, κάτι που δεν χάνει ευκαιρία να αποδείξει κάθε φορά που βγαίνει για βράδυ. Το επιχείρημα περί ιεραρχίας δεν το έπιασα. Ποιάς ιεραρχίας; Τίνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά για μένα [αν και αυτό που βασικά προσβάλλει την αισθητική μου είναι ο ... κανιβαλισμός των "μπλα-μπλα" και λοιπών κουτσομπολίστικων μεσημεριανάδικων] δεν τίθεται θέμα προσβολής της αισθητικής μου [δλδ τίθεται αλλά είναι δευτερεύον στοιχείο].
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι "ήξεραν τι έκαναν", με την έννοια ότι υπήρχε η αντίληψη ότι δεν είναι λογικό να κάνεις μετα-γαμήλιο πάρτυ εκεί [εξού και η αφορμή των εορταστικών εκδηλώσεων για κάτι άλλο] αλλά επέλεξαν να ... κάνουν τα δικά τους. Σαν ένα είδος "κάνω ότι γουστάρω όπου γουστάρω".
Δεδομένου ότι πραγματικά δεν βρίσκω λόγο (από αισθητικής πλευράς) να επιλέξει κανείς ένα ... πολεμικό πλοίο για να κάνει ένα γλέντι αναρωτιέμαι ως τι άλλο εκτός από ψωροπερήφανη αντίληψη ότι "Money makes the world go round" (που τον κάνει δεν λέω) και άρα αφού εγώ έχω αυτό που κάνει the world go round μπορώ να κάνω ότι θέλω σε συμβολα και μνημεία, μπορεί να εκληφθεί η επιλογή.

Είναι και θέμα αντίληψης κάποιων πραγμάτων γενικότερα [για μένα]. Με την ίδια λογική που, χωρίς να θεωρώ εαυτόν ιδιαίτερα πατριώτισσα και εθνικόφρων, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι να βλέπω αναρχοαυτόνομους να καίνε τη σημαία [και, για να είμαι ειλικρινής με ενοχλεί να βλέπω ανθρώπους να καίνε οποιαδήποτε σημαία. Μπορεί για εμένα η σημαία κάποιας χώρας να μη σημαίνει τπτ αλλά δεν παύει για κάποιους να είναι σύμβολο και -σε καιρό ειρήνης- δεν το... δέχεται το σύστημα μου ως εξωτερικό ερέθισμα, επαναστατεί], με την ίδια λογική δεν δέχομαι κανένας [ειδικά όταν είναι-ή μοιάζει με- ψωροπερήφανη επίδειξη δύναμης μέσω πλούτου] να χρησιμοποιεί ένα σύμβολο/μνημείο ενός κράτους για κάτι τόσο ευτελές σε σύγκριση με την ιστορία που το μνημείο αυτό έχει.
Αυτά πάνω κάτω...
Αυτό όντως στέκει. :) Μου φαίνεται όμως λίγο παρατραβηγμένο να το έκαναν με κίνητρο να δείξουν απλά ότι μπορούν. Ποιός ο λόγος;

(εγώ πάντως και όταν καίνε σημαίες μου φαίνεται εντελώς pointless το όλο πράγμα, και για αυτούς που νομίζουν ότι κάτι έκαναν επειδή καίνε 1 τετραγωνικό ύφασμα και για αυτούς που στεναχωριούνται επειδή κάηκε. :redface: Μάλλον δεν τα πάω καλά με τα σύμβολα γενικότερα, I guess λειτουργώ πιο ...κυριολεκτικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αυτό όντως στέκει. :) Μου φαίνεται όμως λίγο παρατραβηγμένο να το έκαναν με κίνητρο να δείξουν απλά ότι μπορούν. Ποιός ο λόγος;

(εγώ πάντως και όταν καίνε σημαίες μου φαίνεται εντελώς pointless το όλο πράγμα, και για αυτούς που νομίζουν ότι κάτι έκαναν επειδή καίνε 1 τετραγωνικό ύφασμα και για αυτούς που στεναχωριούνται επειδή κάηκε. :redface: Μάλλον δεν τα πάω καλά με τα σύμβολα γενικότερα, I guess λειτουργώ πιο ...κυριολεκτικά)

ούτε εγώ τα πάω καλά με τα σύμβολα λία , για αυτό θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα

πήγαινε (πες ότι δεν είχε γίνει όλη η φασαρία , πες ότι πήγαινες πριν 1 μήνα) και προσπάθησε να κάνεις εσύ τον γάμο σου εκεί

πριν την δική μου και όσων συμφωνούν με την οπτική μου στο θέμα , κατακραυγή , θα συναντήσεις την δική τους ειρωνεία : ποια είσαι εσύ που θα το κάνεις αυτό

δεν έχεις πιθανόν συνηδητοποιήσει ότι οι εφοπλιστάδες και οι τηλεπερσόνες (στην πλειονότητα τους) δεν είναι κάποιοι άνθρωποι με ανοιχτούς ορίζοντες που σκέφτηκαν , πλάκα έχει το μέρος , αφού δεν θα καταστρέψουμε κάτι , τι πειράζει να στήσουμε ένα γλεντάκι , σήμερα εμείς , αύριο όποιος του κάνει κέφι

είχανε πολύ καλά συναίσθηση της ιστορικής αξίας του μέρους η οποία καλώς ή κακώς δεν συνάδει με την ταμπέλα <<πραγματοποιούνται εκδηλώσεις και χαρμόσυνες τελετές>> , εξού και ο πλάγιος τρόπος που το επιχείρησαν

στο μυαλό τους είναι εξίσου αδιανόητη η χρήση του πλοίου ως τόπο εκδήλωσης - εκτός και αν μιλάμε για δική τους εκδήλωση

συνεπώς δεν νομίζω ειλικρινά ότι έχεις καταλάβει τι υπερασπίζεσαι και το κλου της ιστορίας δεν είναι , να μην μπορούν αυτοί επειδή δεν μπορώ εγώ αλλά ότι ακριβώς το ανίερο του πράγματος που εξοργίζει εμάς , είναι το κίνητρο αυτών των ανθρώπων

από κει και πέρα , δημοκρατία έχουμε , άμα αποφασιστεί ποτέ να εκμεταλλευτούμε με έναν τέτοιο τρόπο για τα λίγα ευρώ που λες ότι χρειαζόμαστε και να νοικιάσουμε το πλοίο , εγώ προσωπικά δεν θα πάρω τα κουμπούρια να ταμπουρωθώ , αλλά θεωρώ άδικο σε κάποιες περιπτώσεις να υποτιμώ το αίσθημα της κοινής γνώμης απαιτώντας ορθολογιστικά επιχειρήματα για μια αμφίβολη ελευθερία κινήσεων που θα δινόταν μόνο σε μερικά καλομαθημένα νεοελληνάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταρχάς, δεν υπερασπίζομαι κάτι ή κάποιον. Δεν είχα κάποια προδιαμορφωμένη άποψη για το θέμα, αν μη τι άλλο δεν είναι κάτι που αναλογίζεσαι αναπόφευκτα μεγαλώνοντας ("να γίνονται γιορτές σε μνημεία ή όχι και αν ναι τι γιορτές;", ε δεν είναι δα και καμιά κοινή ...υπαρξιακή απορία :P). Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν όσοι διαφωνούν έχουν όντως κάποιο λογικό λόγο να το κάνουν ή είναι απλά συναισθηματισμοί που ή το νιώθεις ή όχι (in my case, όχι).

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες πάντως και αν αυτός είναι ο μόνος λόγος της κατακραυγής, το κατανοώ απόλυτα. :)
Finally!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί θίχτηκαν αλλά δεν νομίζω ότι φταίει το ζευγάρι. Όταν κάποιος τους γνωστοποίησε ότι ο χώρος διατίθεται για δεξιώσεις ποιος φταίει αυτός που πουλάει το Αβέρωφ ή αυτός που το αγοράζει; Νομίζω ότι είναι το πρώτο και μάλιστα από την στιγμή που αυτός που το πουλάει είναι το πολεμικό ναυτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εχμμμ δεν νομίζω ότι κανείς "νοικιάζει" το Αβέρωφ για δεξιώσεις. Το παραχωρεί σε μια ναυτιλιακή εταιρία στα πλαίσια εκδηλώσεων για κάτι σχετικό με το ναυτικό ναι, αλλά ενοικίαση για δεξιώσεις, ε οκ ζούμε στη χώρα του παραλόγου αλλά για την ώρα αυτό δεν ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αν υπάρχει οικονομικό αντίτιμο στην εκμετάλλευση ενός χώρου τότε πρόκειται για ενοικίαση. Πολλές φορές κάποιοι δεν το λένε ενοίκιο αλλά παραχώρηση του χώρου και σε άλλη συζήτηση υπάρχει και η "δωρεά". Σε συνέντευξή του την πρώτη μέρα που έσκασε το Θέμα στο Πρώτο Θέμα (αν όχι την πρώτη την Δεύτερη) σε συνέντευξη του στον Alpha ο Βερνίκος υπερασπιζόμενος το ζευγάρι είπε ότι το "Εάν υπάρχει ο (?) Αβέρωφ υπάρχει χάρη στις δωρεές και στις χορηγίες οικογενειών σαν την οικογένεια που έκανε ....."

https://www.youtube.com/watch?v=WcnaFfPMwcw&feature=player_embedded#!
No Comment.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ΠΝ φταίει που δέχτηκε την παραχώρηση μαζί με την δωρεά.

Επίσης δεν το "παραχώρησε σε ναυτιλιακή εταιρία" (με το πρόσχημα των Ποσειδωνίων) γιατί αλλιώς το θέμα δεν θα ήταν ο γάμος και δεν θα σερβίρονταν κουφέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top