Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...πόσο γρήγορα ξεχάστηκαν τα προτάγματα της συνέλευσης της πλατείας Συντάγματος, των λαϊκών συνελεύσεων γειτονιάς, των Αγανακτισμένων -που είχαν ολόκληρο θρέντ σε αυτό εδώ το φόρουμ- και τόσων άλλων σε όλο τον κόσμο.

ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ - ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ - ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ο κόσμος γύρισε πάλι στην γνωστή μιζέρια του τι θα ψηφίσει στις εκλογές.
αλλά κατά τ' άλλα "αν οι εκλογές μπορούσαν να αλλάξουν κάτι τότε θα ήταν παράνομες", και δώστου συνθήματα για την εξουσία στο θρεντ των συνθημάτων!

Αυτό που είναι τελικά λυπηρό είναι πώς η σύνδεση λόγων και πράξεων είναι σχεδόν έως εντελώς ανύπαρκτη.
Και αυτή είναι μία γενικότερη θλιβερή διαπίστωση.

Εν τέλει, δεν θα ψηφίσω στη δημοσκόπηση, θα γράψω εδώ τη δική μου στάση : αποχή λόγω πολιτικών πεποιθήσεων.

Κλείνω με έναν αγαπημένο στίχο:


:P: Το ζήτημα είναι μη γίνω, από βόδι, στρουθοκάμηλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μην τρωγόμαστε μεταξύ μας. Μην επαναλαμβάνουμε τις συμπεριφορές των πολιτικών, υποτίθεται ότι διαφέρουμε από αυτούς. Ναι είναι άσχημη η πολιτική απάθεια στις μέρες μας. Αλλά κοιτάξτε λίγο τι συμβαίνει. Εγώ δεν βλέπω τίποτα διαφορετικό στην προεκλογική περίοδο ενώ παράλληλα έχουν συμβεί τόσο. Έχουν τεθεί ζητήματα ακόμη και εθνικής κυριαρχίας και όμως όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Έχουν αυξηθεί οι άστεγοι και όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Το ίδιο έργο. Ώρες ώρες εικάζω ότι ακόμη και το ΚΚΕ να βγει με απόλυτη πλειοψηφία, δεν θα αλλάξει τίποτα. Ίσως ότι άλλαξε από ΝΔ σε ΠΑΣΟΚ και από ΠΑΣΟΚ σε ΝΔ.

Λοιπόν, σκέφτομαι να μην συμμετέχω σε τούτες τις εκλογές εκ πεποιθήσεως. Αδιαφορώ για αυτό το σύστημα, υπάρχουν τόσα προβλήματα εκεί έξω και το σύστημα δεν έχει μεταβληθεί καθόλου. Από το 2009 και μετά έχουν μουδιάσει λίγο πολύ όλοι οι Έλληνες και μάλιστα κάποιοι άσχετοι. Και όμως η πολιτική κάνει αυτό που ξέρει, το ίδιο βιολί. Κανένας δεν έχει βγει να μιλήσει επί της ουσίας, απλά ταμπέλες βλέπω. Αριστερά, δεξιά, μνημονιακός, αντι-μνημονιακός, ευρωπαϊστής, αντι-ευρωπαϊστής.

Ο άνθρωπος έχει την τάση ένα πρόβλημα είτε να το αντιμετωπίζει κατά μέτωπο είτε να τρέχει πως ακριβώς την αντίθετη κατεύθυνση. Και στην παρούσα φάση τίποτα δεν είναι σωστό αλλά ούτε και λάθος. Δεν έχει σημασία αν θα πάμε στην δραχμή ή μείνουμε στο Ευρώ. Δεν έχει σημασία αν βγούμε ή δεν βγούμε από την ΕΕ. Κανονικά κανένας κομμουνιστής και αριστερός δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα με κάτι τέτοιο ακόμη και αν σήμαινε Μνημόνιο ΙΙΙ. Κανονικά κανένας δεξιός ή φιλελεύθερος δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα με την δραχμή, αν υπήρχε σχέδιο και όραμα και κατά επέκταση ευημερία και ανάπτυξη, ανταγωνισμός και άνθηση.

Είμαστε χωρισμένοι σε στρατόπεδα και αυτό είναι το λάθος, όχι γιατί πιστεύω σε έναν αγαπημένο λαό αλλά επειδή τα στρατόπεδα είναι εκ'πείρας λάθος. Πρέπει να το δούμε άλλος. Μιλάμε ακόμη για εκείνες τις ταμπέλες, μιλάμε ακόμη με εκείνες τις λέξεις και σκέψεις που μας οδήγησαν εδώ. Δεν με καλύπτει τίποτα. Ούτε μια αντί-μνημονική κυβέρνηση, ούτε μια μνημονική. Και στο "Πάμε στην δραχμή", "Συνεχίζουμε με το ΔΝΤ" υπάρχει το καταραμένο μου και. Ωραία πάμε στην δραχμή, μαζί σου. Αλλά και; Μετά τι; Στην παρούσα φάση πιο εύκολα θα άκουγα κάποιον που θα μιλούσε για στροφή προς την ανατολή, αφού η Δύση ήταν ασύμβατη με εμάς, πιο εύκολα θα άκουγα για Ένωση Βαλκανίων όχι επειδή δεν αγαπώ την Ελλάδα αλλά επειδή αυτό είναι ένα σχέδιο.

Έτσι λοιπόν, θα κάτσω στον καναπέ μου. Όλα μου φαίνονται όμοια μεταξύ τους και ξέρω ότι αυτό δεν είναι η λύση. Μακάρι κάποιοι Έλληνες να έχουν βρει την λύση και να την ακολουθούν με όλη τους την καρδιά. Με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό. Μακάρι να είμαι εγώ ο χαζός που δεν ξέρω και δεν μπορώ να δω καθαρά και αποφασιστικά. Τα πράγματα όμως αντικειμενικά είναι δύσκολα και είναι απόλυτα θεμιτό κάποιος να μην θέλει να πάρει μια επιπόλαια απόφαση σε τούτους τους καιρούς. Και σαφώς μέσα σε αυτούς που θα ψηφίσουν άκυρο/λευκό/αποχή είναι και αυτοί που βαριούνται ... ακριβώς όπως στην ΣΥΡΙΖΑ και στο ΛΑΟΣ υπάρχουν και αυτοί που είναι απλά και μόνο καυλωμένοι και όπως αυτοί της ΝΔ που ζουν στο δικό τους ροζ συνεφάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λοιπόν, σκέφτομαι να μην συμμετέχω σε τούτες τις εκλογές εκ πεποιθήσεως. Αδιαφορώ για αυτό το σύστημα, υπάρχουν τόσα προβλήματα εκεί έξω και το σύστημα δεν έχει μεταβληθεί καθόλου. Από το 2009 και μετά έχουν μουδιάσει λίγο πολύ όλοι οι Έλληνες και μάλιστα κάποιοι άσχετοι. Και όμως η πολιτική κάνει αυτό που ξέρει, το ίδιο βιολί. Κανένας δεν έχει βγει να μιλήσει επί της ουσίας, απλά ταμπέλες βλέπω. Αριστερά, δεξιά, μνημονιακός, αντι-μνημονιακός, ευρωπαϊστής, αντι-ευρωπαϊστής.

Παναγιώτη,μακάρι η αποχή ή το λευκό να είχαν την επίπτωση που θα έπρεπε να έχουν.
Δυστυχώς όμως,τα τζιμάνια εκεί μέσα στο Μπουρδέλο Α.Ε. το έχουν φτιάξει έτσι το σύστημα ώστε ακόμα και η άκυρη ψήφος να μετράει,και η αποχή να διώκεται ποινικά.
Αν είχαμε απλή αναλογική όπου αν το 50%+1ψήφος ήταν λευκά/άκυρα/αποχή να μήν σχηματίζεται κυβέρνηση,και ο καθένας να πάρει το ποσοστό που πραγματικά του αξίζει. Αν όντως υπήρχε τέτοιο σύστημα,κάθε φορά άκυρο θα έριχνα με μία φέτα σαλάμι μέσα,για να ακυρώσω και 5-6 ψήφους μαζί με την δικιά μου.
Είχε θυμάμαι κυκλοφορήσει μία ραδιοαρβύλα πρόσφατα στο facebook με αυτό που λέω παραπάνω.
Δεν θα αλλάξει κάτι στις εκλογές αυτές...Πάλι ΝΔ/Πασοκ θα μας κυβερνάνε...Δυστυχώς.
Και δεν υπάρχει καμία βίωσιμη εναλλακτική προς το παρόν. Και οι οικολόγοι που προτίθεμαι να ψηφίσω δεν με ικανοποιούνε,αλλά θέλω να δώ μία παραπάνω φωνή μέσα στην Βουλή πέρα απο τους συνήθεις ύποπτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι να ριξουμε ψηφο σε μικρο κομμα για να χτυπησουμε τα μεγαλα ενω μπορει να τα δυναμωνουμε ετσι

το θεμα ειναι,να μετραγε η λευκη ψηφος ως ψηφος..

αν συνεβαινε αυτο..εγω -και αλλοι πιστευω- θα ειχα ριξει ηδη αρκετες φορες λευκο..και δεν θα ψηφιζα ΝΔ..
αριστερα δεν ψηφιζω ιδεολογικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εντάξει, κάντε τον Πόντιο Πιλάτο. Μετά όμως μην δω κανέναν από αυτούς που θα απέχουν "συνειδητά" να εκφέρει άποψη επί πολιτικών θεμάτων. Τι κι αν τους λες ότι αυτό θέλει το σύστημα, να απέχουμε από αηδία ώστε να μην τους μαυρίζουμε και να βγαίνουν πιο άνετα, δεν παίρνετε από λόγια μερικοί. Μόνο να ξεδιπλώνετε την "δημοκρατικότητά" σας ξέρετε με το να σας ενοχλεί που θα μπει η χ.α. στην βουλή με την δική σας κιόλας ανοχή και υποστήριξη. Αλλά την ώρα των πράξεων, νίπτετε τας χείρας.

Λευκή ψήφος. Καλά, σοβαρά, περιμένετε ότι σε αυτήν την χώρα θα βγουν 50% λευκά; Πολύ Ζοζέ Σαραμάγκου διαβάζετε... (Περί Φωτίσεως).
Και άντε και βγαίνουν και έχει την υποχρέωση ο προδότης ο Παπούλιας να διαλύσει όλα τα κόμματα και να ζητήσει να δημιουργηθούν νέα. Άντε πες κι ότι το κάνει ο δοσίλογος, ποιοι θα είναι οι νέοι που θα έρθουν και θα τους εμπιστευτείτε; Για πείτε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Zed, ακριβώς η εμπιστοσύνη είναι το πρόβλημα. Εσυ, προσωπικά εμπιστεύεσαι 100% την επιλογή σου, είσαι 100% ότι γενικά, αόριστα και απροσδιοριστα μια αντιμονιακη κυβερνηση είναι η λύση; Και προφανώς δεν μιλάω κάν για απόδειξης, για πίστη μιλάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχουν τεθεί ζητήματα ακόμη και εθνικής κυριαρχίας και όμως όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Έχουν αυξηθεί οι άστεγοι και όλοι μιλάνε περίπου το ίδιο. Το ίδιο έργο. Ώρες ώρες εικάζω ότι ακόμη και το ΚΚΕ να βγει με απόλυτη πλειοψηφία, δεν θα αλλάξει τίποτα. Ίσως ότι άλλαξε από ΝΔ σε ΠΑΣΟΚ και από ΠΑΣΟΚ σε ΝΔ.
Δεν μιλάνε όλοι το ίδιο, λίγο να παρακολουθήσεις τα γεγονότα τα δεις ότι υπάρχουν διαφορές. Το ΚΚΕ είναι κομμουνιστικό κόμμα, αν έβγαινε θα άλλαζαν πολλά. Εγώ πιστεύω προς το καλύτερο, άλλοι προς το χειρότερο, αλλά αυτό δεν είναι το ζήτημά μας.
Λοιπόν, σκέφτομαι να μην συμμετέχω σε τούτες τις εκλογές εκ πεποιθήσεως. Αδιαφορώ για αυτό το σύστημα, υπάρχουν τόσα προβλήματα εκεί έξω και το σύστημα δεν έχει μεταβληθεί καθόλου. Από το 2009 και μετά έχουν μουδιάσει λίγο πολύ όλοι οι Έλληνες και μάλιστα κάποιοι άσχετοι. Και όμως η πολιτική κάνει αυτό που ξέρει, το ίδιο βιολί. Κανένας δεν έχει βγει να μιλήσει επί της ουσίας, απλά ταμπέλες βλέπω. Αριστερά, δεξιά, μνημονιακός, αντι-μνημονιακός, ευρωπαϊστής, αντι-ευρωπαϊστής.
Καλή ιδέα να μην ψηφίσεις. Η απραξία είναι το καλύτερο πράγμα.
Δεν έχει σημασία αν θα πάμε στην δραχμή ή μείνουμε στο Ευρώ. Δεν έχει σημασία αν βγούμε ή δεν βγούμε από την ΕΕ.
Φυσικά και έχει σημασία. Αν όχι άμεσα τότε έμμεσα.
Είμαστε χωρισμένοι σε στρατόπεδα και αυτό είναι το λάθος, όχι γιατί πιστεύω σε έναν αγαπημένο λαό αλλά επειδή τα στρατόπεδα είναι εκ'πείρας λάθος. Πρέπει να το δούμε άλλος. Μιλάμε ακόμη για εκείνες τις ταμπέλες, μιλάμε ακόμη με εκείνες τις λέξεις και σκέψεις που μας οδήγησαν εδώ. Δεν με καλύπτει τίποτα. Ούτε μια αντί-μνημονική κυβέρνηση, ούτε μια μνημονική. Και στο "Πάμε στην δραχμή", "Συνεχίζουμε με το ΔΝΤ" υπάρχει το καταραμένο μου και. Ωραία πάμε στην δραχμή, μαζί σου. Αλλά και; Μετά τι; Στην παρούσα φάση πιο εύκολα θα άκουγα κάποιον που θα μιλούσε για στροφή προς την ανατολή, αφού η Δύση ήταν ασύμβατη με εμάς, πιο εύκολα θα άκουγα για Ένωση Βαλκανίων όχι επειδή δεν αγαπώ την Ελλάδα αλλά επειδή αυτό είναι ένα σχέδιο.
Είμαι χωρισμένοι γιατί:
α) έχουμε διαφορετικές πεποιθήσεις και ιδεολογίες
β) μερικοί θέλουν να ζουν σε βάρος του ελληνικού λαού
Έτσι λοιπόν, θα κάτσω στον καναπέ μου.
Απόφαση σου. Να ξέρεις όμως ότι ότι και να γίνει, εσύ απλώς έμεινες στον καναπέ σου. Ίσως για αυτό φτάσαμε εδώ. Επειδή πολλοί καθόντουσαν στους καναπέδες τους...

Ελπίζω να μην το λάβεις ως επίθεση, σίγουρα η απραξία είναι καλύτερη από την δολοφονία, δολοφονία που θα ψηφίσουν πολλοί, αλλά δεν βοηθάει στην επίλυση του προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λευκή ψήφος. Καλά, σοβαρά, περιμένετε ότι σε αυτήν την χώρα θα βγουν 50% λευκά; Πολύ Ζοζέ Σαραμάγκου διαβάζετε... (Περί Φωτίσεως).
Και άντε και βγαίνουν και έχει την υποχρέωση ο προδότης ο Παπούλιας να διαλύσει όλα τα κόμματα και να ζητήσει να δημιουργηθούν νέα. Άντε πες κι ότι το κάνει ο δοσίλογος, ποιοι θα είναι οι νέοι που θα έρθουν και θα τους εμπιστευτείτε; Για πείτε μου...
Ρε Zed... Πάλι τα ίδια;

Δεν ισχύει λέμε αυτό! Είναι ψέμα!

Ψάξτε και δείτε τι ισχύει εφόσον δεν κάνατε καν τον κόπο να δείτε το βίντεο που βάλαμε παραπάνω. :/:

---------------

Λυπάμαι που θα σας το πω, αλλά σε αυτές τις εκλογές, δεν υπάρχει «δεν ψηφίζω εκ πεποιθήσεως».
Είμαστε σε πόλεμο το έχετε καταλάβει;
'Απέχω', αυτή τη στιγμή, σημαίνει 'αδιαφορώ'. Και δεν μας παίρνει πλέον ν' αδιαφορήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Zed και Johnny έχετε κάνει μια αυθαίρετη παραδοχή: ότι αυτός που αρνείται να ψηφίσει, συνεπάγεται ότι μένει στην απραξία.
Κάποιος που αρνείται να ψηφίσει, μπορεί είτε να απέχει λόγω πεποιθήσεων δηλ. να είναι κατά του κοινοβουλευτισμού, είτε να είναι απογοητευμένος από τα κόμματα, κλπ κλπ. Στην 2η περίπτωση να το δεχτώ ότι είναι μαλακία να μην πάει να ψηφίσει έστω κάτι μικρό εφόσον αποδέχεται την κοινοβουλευτική δημοκρατία. Εάν όχι, τότε είναι λογικό να μην συμμετέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
'Απέχω', αυτή τη στιγμή, σημαίνει 'αδιαφορώ'. Και δεν μας παίρνει πλέον ν' αδιαφορήσουμε.
θα συμφωνήσω απόλυτα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Zed, ακριβώς η εμπιστοσύνη είναι το πρόβλημα. Εσυ, προσωπικά εμπιστεύεσαι 100% την επιλογή σου, είσαι 100% ότι γενικά, αόριστα και απροσδιοριστα μια αντιμονιακη κυβερνηση είναι η λύση; Και προφανώς δεν μιλάω κάν για απόδειξης, για πίστη μιλάω...

Αφού ρε Πάνο 100 φορές είπα πιο πάνω ότι δεν είμαι σίγουρος, αλλά από το τίποτα καλύτερα. Είναι σαν να σκέφτεσαι αν θα μιλήσεις σε μια γκόμενα να της πεις ότι σου αρέσει. Ή θα γουστάρει κι αυτή ή θα φας χυλόπιτα. Άμα δεν δοκιμάσεις όμως, δε θα μάθεις.

Ρε Zed... Πάλι τα ίδια;
Δεν ισχύει λέμε αυτό! Είναι ψέμα!
Ψάξτε και δείτε τι ισχύει εφόσον δεν κάνατε καν τον κόπο να δείτε το βίντεο που βάλαμε παραπάνω. :/:

:redface: Πιο πιθανό είναι να ισχύει παρά να ψηφίσει το 50% των Ελλήνων λευκό :P

Zed και Johnny έχετε κάνει μια αυθαίρετη παραδοχή: ότι αυτός που αρνείται να ψηφίσει, συνεπάγεται ότι μένει στην απραξία.
Κάποιος που αρνείται να ψηφίσει, μπορεί είτε να απέχει λόγω πεποιθήσεων δηλ. να είναι κατά του κοινοβουλευτισμού, είτε να είναι απογοητευμένος από τα κόμματα, κλπ κλπ. Στην 2η περίπτωση να το δεχτώ ότι είναι μαλακία να μην πάει να ψηφίσει έστω κάτι μικρό εφόσον αποδέχεται την κοινοβουλευτική δημοκρατία. Εάν όχι, τότε είναι λογικό να μην συμμετέχει.

Δεν σημαίνει ότι την αποδέχεται αλλά αν αρχίσουμε να μιλάμε περί άλλων πολιτευμάτων σε αυτό το τόπικ θα έχουμε παρεξηγήσεις πιθανών εδώ πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έλα ρε συ, αφού στον Ελληνάρα θα μιλήσει το συναίσθημα στο τέλος, όπως λέει κι ένας φίλος μου. Θα χυθεί το γαμημένο το δάκρυ για τον Αντρέα και τον Κωστάκη και θα γυρίσει στις παλιές αγάπες. Δεν τον ξέρεις τον Έλληνα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. :( Εξάλλου ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Έλληνας; Είμαι εγώ, εσύ ο δίπλα, ο παραδίπλα... Για να δούμε πόσο καλά ξέρουμε τον εαυτό μας; :P

...αν και ακόμη δεν έχω πειστεί καθόλου ότι θα γίνουν εκλογές. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. :( Εξάλλου ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Έλληνας; Είμαι εγώ, εσύ ο δίπλα, ο παραδίπλα... Για να δούμε πόσο καλά ξέρουμε τον εαυτό μας; :P

...αν και ακόμη δεν έχω πειστεί καθόλου ότι θα γίνουν εκλογές. :hmm:

Και εγώ την ίδια εντύπωση/φόβο έχω.
Όταν διορίστηκε ο Παπαδήμιος λέγανε θα γίνουν εκλογές τον Φεβρουάριο.
Φτάσαμε αισίως Απρίλιο..Και εκλογές δεν βλέπουμε...

Αλλά και να γίνουν,είμαι σίγουρος πως η συμμορία των 300,θα το κάνει έτσι ώστε πριν γίνουν,θα έχουν υπογράψει συμβόλαια και συμφωνιες που θα μας δένουν χειροπόδαρα μέχρι την γενιά των δισέγγονών μας.
Και εννοείται θα είναι πάλι πρωθυπουργός ο Παπαδήμιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

...αν και ακόμη δεν έχω πειστεί καθόλου ότι θα γίνουν εκλογές. :hmm:


Γιατί; Έμαθες κι εσύ, αυτό που ξέρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί; Ξέρω αυτό που ξέρεις; :P

Δεν έμαθα κάτι, η περιρρέουσα ατμόσφαιρα όμως αυτό μου λέει. Αυτό πιάνουν οι κεραίες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ σας το έλεγα αν θυμάστε ότι δεν πιστεύω ότι θα γίνουν εκλογές τώρα αλλά τον Σεπτέμβρη. Κι αυτό γιατί είτε σας αρέσει είτε όχι έχουνε χεστεί με τα ποσοστά των υπολοίπων και ιδίως του Καμμένου που πιάνει πάνω από 10-15% στο τελείως χαλαρό. Και επειδή πλέον το ποσοστό της αυτοδυναμίας δύσκολα το βγάζουν νδ-πασοκ-δημαρ μαζί, γι'αυτό ακόμα δεν ανακοινώνουν επίσημα ημερομηνία και το αποφεύγουν. Γιατί προέχει η ψήφιση των μέτρων και του μνημονίου 3 τον Ιούνη. Δεν θέλει και πολύ μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top