Η αγάπη κι ο συμβιβασμός φτάνει;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παντρευτήκανε την ίδια μέρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καλα ρε Μανια, εχετε τιποτα κοινο με το συζυγο ; :P

Παντρευτήκανε την ίδια μέρα! :P

Πολλύ καλο, ναι πράγματι είμαστε διαφορετικοί, αλλα είμαστε ευτυχισμένοι, μαθένει ο ενας απο τον άλλο, προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι. Πέρα απο την πλάκα....

Συμβιβασμούς κάνουμε στην δουλειά επιδή θέλουμε καλύτερο μισθό, συμβηβασμό στο ντύσημο ανάλογα με την περίσταση, συμβηβασμό στην οικογένεια, π.χ. λέμε ναι στις άσχετες συζητήσεις για να μην στενοχωρήσουμε τους δικούς μας, συμβηβασμό κάνουμε στις σχεσεις που άν το σκευτείς φιλάς έναν ξένο και ζείς μαζί του, το θέμα όμως είναι ότι συμβηβάζεσε με την προηπόθεση να γίνεις καλύτερος, με το σκεπτικό ότι άν συμβηβαστώ θα πάω μπροστά έτσι και με τις σχέσεις, κάνεις συμβηβασμό με την προηπόθεση να είσαι ευτυχησμένος, η ευτυχία είναι ο στόχος, και πάντα προσπαθείς να φτάσεις ψηλά, αλλα χωρίς την αγάπη νοιώθεις στο τέλος ότι δεν έκανες τίποτα....

Η αγάπη σε κάνει να κάνεις συμβηβασμούς μόνο που όταν αγαπάς κάποιον πραγματικα δεν συμβηβάζεσε αλλα μαθένεις απο τα θέλω των άλλων σε συνδιασμό με τα δικά σου, σταματάς να βλέπεις μονοδιάστατα και βλέπεις πιό κεί πράγματα που δεν περίμενες να υπάχουν, η αγάπη και η θέληση αντικαθηστά τον συμβηβασμό και τότε έρχετε η ευτυχία, που με αυτήν πετάς προχωράς νοιώθεις ολοκληρωμένος, υπάρχουν αθρωποι που έυτασαν πολλύ ψηλά αλλα έχασαν την αγάπη και τότε ένοιωσαν ποιό άδιοι απο ποτέ, είτε γονική ήτε ερωτική αγάπη κάνει ανθρώπους αντίθετούς να αγαπιούντε χρηστιανοί με καθολικοόυς ή αθεους να είναι μαζί, τούρκους με Ελληνες να είναι μαζί, αυτή είναι η δύναμη της αγάπης αυτή που σε φτάνει ψηλά, σε τηνάζει στον ουρανό και σου δίνει την άδεια να τον αγγίξεις.


Λυπάμε που σας έπρηξα, όλοι πιστέυω ξέρετε την γνώμη μου για την αγάπη, αυτή είναι αυτά είναι που ένας τελειως διαφωρετικός ΄΄ανθρωπος είναι τόσο δικός μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εμενα παντως μαρεσε το ποστ με τις αντιθεσεις. Ειναι εποικοδομητικο και παιδαγωγικο. Σας χαιρομαι κι ας μην σας γνωριζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εμενα παντως μαρεσε το ποστ με τις αντιθεσεις. Ειναι εποικοδομητικο και παιδαγωγικο. Σας χαιρομαι κι ας μην σας γνωριζω :)

Ευχαριστώ άν και δεν καταλαβένω για ποιό λόγο; πάντος δεν τις βλέπουμε πιά, εξάλου οιμεγαλήτερες αντιθέσεις λύνοντε όταν δεν υπάρχουν οι μικρές ή όταν μπορείς και τις φτιάχνεις για δύο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για ποιο λογο σας χαιρομαι ; Γιατι ετσι οπως τα περιγραφεις, ειστε παραδειγμα υγιους αγαπης, και ξεπερνατε ολες τις διαφορες που εχετε σαν ατομα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για ποιο λογο σας χαιρομαι ; Γιατι ετσι οπως τα περιγραφεις, ειστε παραδειγμα υγιους αγαπης, και ξεπερνατε ολες τις διαφορες που εχετε σαν ατομα. :)

Τώρα σε ευχαριστώ πολλύ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα δεν είναι όλες οι αξίες με ίδια βαρύτητα. Θα μπορούσα να έχω σχέση με κάποιον που ας πούμε ακολουθεί μια συγκεκριμένη θρησκεία, αν δεν ήταν φανατικός (αν κι εγώ δεν ακολουθώ), αλλά δεν θα είχα σχέση με κάποιον που η θρησκεία τον επηρεάζει σε βαθμό που τον καθοδηγεί σε απόψεις όπως ρατσισμός απέναντι σε γκέι. Παρόλα αυτά, γνωρίζω πως είναι πολύ δύσκολο να βρω άτομο με βαθιά πίστη στην χριστιανική ή μουσουλμανική θρησκεία που να μην έχει αυτές τις αντιλήψεις. Αλλά δεν θα τον αποκλείσω εξαρχής μόνο και μόνο εξαιτίας της πίστης του. Δίνω μερικά μικρά περιθώρια στον άλλο να μου δείξει το αντίκτυπο που έχουν οι αξίες του στην καθημερινότητά του.

Επίσης αντιμετωπίζω το σεξ σαν αξία. Ο λόγος είναι ότι η πρώτη μου εμπειρία ήταν τραυματική, οπότε απέκτησα μια τελείως διαστρεβλωμένη εικόνα της πράξης. Το θετικό ήταν ότι οι επόμενοι σύντροφοί μου ήταν υπέροχοι οπότε κατάλαβα ότι το σεξ είναι κάτι τέλειο. Αλλά πια ξέρω πως δεν θα αφήσω το παραμικρό περιθώριο στο οποιοδήποτε δυνάμει έτερον ήμιση αν αισθανθώ πως βλέπει το σεξ με διαφορετικό τρόπο από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top