Ο υπέροχος κόσμος των παιδικών εκπομπών!

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
"Υπάρχει μια εκπομπή που παραμένει αναντικατάστατη μέσα στο χρόνο. Μια εκπομπή σχεδιασμένη για τα παιδιά, αλλά που τη βλέπουν και οι μεγάλοι με φανατισμό. Μια εκπομπή που λειτουργεί ως αντίβαρο στα όσα ζοφερά συμβαίνουν γύρω μας.
Ο Χρήστος Δημόπουλος και τα παιδιά που φιλοξενεί στο στούντιο ανοίγουν ένα παράθυρο απ’ όπου τρυπώνουν το γέλιο, η τρυφερότητα, η αλήθεια κι η ελπίδα.Στις μέρες μας, που τα πάντα είναι δύσκολα, σκοτεινά και μπερδεμένα, το ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ είναι μια όαση αισιοδοξίας για όλους μας."


Αυτή είναι και η περιγραφή που δίνει η ΕΡΤ στο site της για τη συγκεκριμένη παιδική εκπομπή. Μία εκπομπή, που το τελευταίο καιρό έχει γίνει ...viral στο χώρο του ελληνικού διαδικτύου. Αυτή σίγουρα είναι και η αφορμή που ανοίγω αυτό το νήμα. Η αιτία βέβαια, είναι πως -πραγματικά- (για μένα τουλάχιστον που είμαι λάτρης των παιδικών γνήσιων εκπομπών) το "Ουράνιο Τόξο" είναι ίσως η μακροβιότερη επιτυχημένη 'παιδική' εκπομπή της δημόσιας τηλεόρασης, που πετυχαίνει το στόχο της 100%: Χαρίζει άφθονο γέλιο! Γέλιο αυθόρμητο. Γέλιο που συνοδεύει μια ατάκα ακόμη και στην επανάληψή της.
(κάτι ίσως σαν το "Κωνσταντίνου & Ελένης" του ΑΝΤ1)

Ίσως το νήμα φανεί 'χαζό' και 'άσκοπο' σε πολλούς, αλλά νομίζω πως δε χρειάζεται κάθε thread να χαρακτηρίζεται από ...σοβαροφάνεια. Γιατί, ας είμαστε ειλικρινείς. Υπάρχει έστω και ένας (μικρός ή μεγάλος), που να μην έχει πετύχει κάποιο μεσημέρι της ζωής του, γυρνώντας από σχολείο, σχολή, ή και δουλειά, την εκπομπή αυτή στην τηλεόραση, και να μη έχει κολλήσει έστω για λίγα λεπτά με τους απίστευτους διαλόγους των μικρών νηπίων με το δημοσιογράφο "κ. Χρήστο";; Ακόμα και να μη θες να γελάσεις ή να ...παρασυρθείς, είναι σίγουρο πως, το λιγότερο θα μειδιάσεις! Θα αλλάξει η έκφραση του προσώπου σου ρε παιδί μου. Όχι γιατί αυτό που ακούς και βλέπεις είναι απαραίτητα ξεκαρδιστικό. Αλλά γιατί είναι αυθόρμητο, αληθινό. Είναι οι σκέψεις μικρών παιδιών, που χωρίς δόλο, χωρίς αρνητικά συναισθήματα, θα εκφράσουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους με τόσο τρυφερό τρόπο, και θα σε επηρεάσουν με αυτή τους την αθώα προσέγγιση, σε τέτοιο βαθμό που αν μη τι άλλω, θα σου φτιάξουν το κέφι!

Και κάπως έτσι, είτε είσαι συνομήλικος των παιδιών, είτε του... Δημόπουλου, θα γίνεις και πάλι για λίγο πιτσιρίκι! Αποχωριζόμενος για λίγο τις έγνοιες και τον αρνητισμό της κάθε μέρας, θα δεις ίσως τη ζωή με άλλο ... μάτι! Και μάτι νυχτερίδας να μη σου πω! χαχα:P

Υ.Γ: Κάποιοι χαρακτηρίζουν τον Δημόπουλο (παρουσιαστή της εκπομπής) ως την επιτομή του troller, που "παιδεύει" τους νεαρούς καλεσμένους του στο πλατό. Μάλλον περισσότερο, με τον τρόπο του, επικοινωνεί μαζί τους, και τους δίνει το βήμα να νιώσουν άνετα και να μιλήσουν τόσο μαζί του, αλλά κυρίως με το... τηλεοπτικό κοινό! Και νομίζω ότι αυτό το καταφέρνει περίφημα!:D

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`

Εσείς τι λέτε; Ποια είναι η άποψή σας για αυτή την εκπομπή πάσης ηλικίας; Την έχετε παρακολουθήσει; (καλά τώρα που έχει γίνει χαμός στο ίντερνετ, σίγουρα κάτι θα έχει πάρει το μάτι σας. :P) Και το κυριότερο: Σας έχει χαρίσει αυθόρμητο γέλιο;; :)

ΥΓ(2): Ελπίζω να μην αντιμετωπιστεί το thread με αρνητισμό. :worry: Θέλω θετική αντιμετώπιση! (Αλλιώς...:ropalo:) :P

Σημείωμα συντονιστή:το θέμα με αφορμή τη συζήτηση των μελών, επεκτείνεται πέραν της συγκεκριμένης εκπομπής (ουράνιο τόξο), και αφορά πλέον κάθε παιδική εκπομπή, για μικρούς... αλλά και για μεγάλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Balloon7

Νεοφερμένος

Η Balloon7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ έβλεπα συνέχεια τα βιντεάκια με το Γιωργάκη και το Παναγιώτης ο αναποφάσιστος και διασκέδαζα... Εντάξει έχουν μείνει τώρα μερικές εκφράσεις σε όλους σχεδόν όπως <<Εκλαψα λίγο αλλά έκατσα>> ή <<Δεν ξέρω ποιο να πρωτοδιαλέξω>>. Εμένα συνέχεια μου ξεφεύγουν τέτοια ή και άλλα και τα λέμε μεταξύ μας σε άκυρες στιγμές. Εχουν γέλιο αλλά εντάξει πόσες φορές να τα δεις ποια ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
η συγκεκριμένη εκπομπή δε μου άρεσε ούτε θαμου αρέσει ποτέ διότι απλά είναι ο κύριος Δημόπουλος ο οποίος κάνει σνυέντευξη στα παιδιά και στο ενδιάμεσο έδειχνε παιδικές σειρές. Τώρα εξαιτίας του φαινόμενου που έγινε στο yotutube εξαιτίας του μικρού που ήθελε να γίνει νυχτερίδα (παρεπιπτώντος τώρα θέλει να γίνει ιατρός ο μιρκός) έγινε περισσότερο δημοφικής παρόλα αυτά δε θα αλλάξω την άποψη μου.

Εχω παρακολουθήσει όλες τις παιδικές εκπομπές και αυτή την βάζω τελευταία σε ποιότητα αλλά και σε περιεχόμενο (ουσιαστικά δεν έχει τίποτα να διδάξει στα παιδιά που την βλέπουν).


Οι καλύτερες εκπομπές της ερτ ήταν αυτές που ειχε επιμέλεια ο Πάντος Τσαπάρας

Μετά ήταν οι κουκλομέγαλοι και τα πολυσπόρια

Η καλύτερη παιδική εκπομπή όλων των εποχών στο ελληνικό χώρο ήταν το Disney Club με τον Λυκούργο και την Καρολίνα



Συνεπώς μετά από όλες αυτές τις εκπομπές εύκολα συμπαιρένει κανεί ότι το ουράνιο τόξο είναι απλά ένας άνθρωπος που κοροίδευε μικρά παιδιά ώστε να φαίνεται διασκεδαστικό στο κοινό όμως ήταν βαρετό τις πειρσσότερες φορές και αυτό που περιμένανε τα παιδιά ηταν να τελειωσει για να αρχίσει η παιδική σειρά που προβαλλότανε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ έβλεπα συνέχεια τα βιντεάκια με το Γιωργάκη και το Παναγιώτης ο αναποφάσιστος και διασκέδαζα... Εντάξει έχουν μείνει τώρα μερικές εκφράσεις σε όλους σχεδόν όπως <<Εκλαψα λίγο αλλά έκατσα>> ή <<Δεν ξέρω ποιο να πρωτοδιαλέξω>>. Εμένα συνέχεια μου ξεφεύγουν τέτοια ή και άλλα και τα λέμε μεταξύ μας σε άκυρες στιγμές. Εχουν γέλιο αλλά εντάξει πόσες φορές να τα δεις ποια ;;;
Εντάξει, δεν ήθελα να σταθώ σε συγκεκριμένα βίντεο. Αυτά που λες, είναι κάποια από αυτά που έγιναν δημοφιλή στο utube. Είπα κιόλας, πως με αφορμή το γεγονός αυτό, άνοιξα το συγκεκριμένο thread. Η αιτία ωστόσο, ήταν άλλη. (Αυτή που προανέφερα στο αρχικό post) Ας πούμε, εγώ τα συγκεκριμένα βιντεάκια (με τη νυχτερίδα πχ που παρέθεσα κιόλας) τα είδα πριν δυο μέρες στο πλαίσιο του δημοφιλούς χαρακτήρα που αποκτήσανε. Τα θυμόμουν όμως, από τη πρώτη φορά που τα είχα δει στην TV. Και εκεί ήθελα να σταθώ περισσότερο. Στο κατά πόσο προκαλούσε αυθόρμητο γέλιο η παρακολούθηση της εκπομπής στην τηλεόραση, και όχι στο κατά πόσο "κατουρήθηκε" κάποιος στα γέλια και τα χαχανητά, επειδή είδε 10 φορές πχ, το συγκεκριμένο βίντεο στο διαδίκτυο.:)

η συγκεκριμένη εκπομπή δε μου άρεσε ούτε θαμου αρέσει ποτέ διότι απλά είναι ο κύριος Δημόπουλος ο οποίος κάνει σνυέντευξη στα παιδιά και στο ενδιάμεσο έδειχνε παιδικές σειρές. Τώρα εξαιτίας του φαινόμενου που έγινε στο yotutube εξαιτίας του μικρού που ήθελε να γίνει νυχτερίδα (παρεπιπτώντος τώρα θέλει να γίνει ιατρός ο μιρκός) έγινε περισσότερο δημοφικής παρόλα αυτά δε θα αλλάξω την άποψη μου.
Εχω παρακολουθήσει όλες τις παιδικές εκπομπές και αυτή την βάζω τελευταία σε ποιότητα αλλά και σε περιεχόμενο (ουσιαστικά δεν έχει τίποτα να διδάξει στα παιδιά που την βλέπουν).
Οι καλύτερες εκπομπές της ερτ ήταν αυτές που ειχε επιμέλεια ο Πάντος Τσαπάρας
Μετά ήταν οι κουκλομέγαλοι και τα πολυσπόρια
Η καλύτερη παιδική όλων των εποχών στο ελληνικό χώρο ήταν το Disney Club με τον Λυκούργο και την Καρολίνα

Συνεπώς μετά από όλες αυτές τις εκπομπές εύκολα συμπαιρένει κανεί ότι το ουράνιο τόξο είναι απλά ένας άνθρωπος που κοροίδευε μικρά παιδιά ώστε να φαίνεται διασκεδαστικό στο κοινό όμως δεν ήταν βαρετό τις πειρσσότερες φορές και αυτό που περιμένανε τα παιδιά ηταν να τελειωσει για να αρχίσει η παιδική σειρά που προβαλλότανε μετά.
Εγώ, προσωπικά φόκο, διαφωνώ. Θυμάμαι που από μικρή παρακολουθούσα την εκπομπή, και πάντα "κολλούσε" το τηλεκοντρόλ στο συγκεκριμένο κανάλι όση ώρα διαρκούσε. Σαφώς οι παιδικές εκπομπές που παρέθεσες ήταν αξιόλογες, αυτό όμως δε σημαίνει ότι το "Ουράνιο Τόξο" ήταν/είναι... για τα μπάζα. Για να να συνεχιζόταν η εκπομπή επί χρόνια, σημαίνει πως "κάποιοι" την έβρισκαν αξιόλογη. Και είχε και επιμορφωτικό χαρακτήρα σε ορισμένες από τις ενότητες της. Όχι απαραίτητα στις 'συνεντεύξεις' της.
Όσο για το "εύκολο συμπέρασμά" σου, σαφώς και προέκυψε... εύκολα, εφόσον είναι ολίγον τι αυθαίρετο.Είπα άλλωστε στο ΥΓ (για να προλάβω και κάποιους, καλή ώρα) ότι δεν πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος κοροϊδεύει τους μικρούς καλεσμένους του.
Τέλος πάντων, νομίζω ότι λανθασμένα επικεντρωθήκαμε στις συνεντεύξεις που απέκτησαν πρόσφατα δημοφιλή χαρακτήρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ, προσωπικά φόκο, διαφωνώ. Θυμάμαι που από μικρή παρακολουθούσα την εκπομπή, και πάντα "κολλούσε" το τηλεκοντρόλ στο συγκεκριμένο κανάλι όση ώρα διαρκούσε. Σαφώς οι παιδικές εκπομπές που παρέθεσες ήταν αξιόλογες, αυτό όμως δε σημαίνει ότι το "Ουράνιο Τόξο" ήταν/είναι... για τα μπάζα. Για να να συνεχιζόταν η εκπομπή επί χρόνια, σημαίνει πως "κάποιοι" την έβρισκαν αξιόλογη. Και είχε και επιμορφωτικό χαρακτήρα σε ορισμένες από τις ενότητες της. Όχι απαραίτητα στις 'συνεντεύξεις' της.
Όσο για το "εύκολο συμπέρασμά" σου, σαφώς και προέκυψε... εύκολα, εφόσον είναι ολίγον τι αυθαίρετο.Είπα άλλωστε στο ΥΓ (για να προλάβω και κάποιους, καλή ώρα) ότι δεν πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος κοροϊδεύει τους μικρούς καλεσμένους του.
Τέλος πάντων, νομίζω ότι λανθασμένα επικεντρωθήκαμε στις συνεντεύξεις που απέκτησαν πρόσφατα δημοφιλή χαρακτήρα. :)

Δε διαφωνώ με αυτό που λες η συγκεκριμένη εκπομπή ήταν η τελευταία από μια σειρά παιδικέ εκπομπές που είχε η ΕΡΤ και θα ευχόμασταν σήμερα να είχαμε μια τέτοια εκπομπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ποτε δεν παρακολουθησα τετοιου τυπου εκπομπες. Τα σαββατοκυριακα μου εβλεπα καποια κινουμενα σχεδια μεχρι να περασει η ωρα για να παρακολουθησω ενα απο τα καλυτερα anime ολων των εποχων, το dragonball. Ξυπνουσα πολλες φορες νωρις το πρωι μονο και μονο για το dragonball. Καποια στιγμη εδειχνε και one piece (επισης ενα απο τα αγαπημενα μου anime). Πως να παρακολουθησεις ουρανια τοξα και αλλες τετοιες εκπομπες οταν ο πηχης εχει ηδη ανεβει τοσο ψηλα με εντυπωσιακες μαχες;

Καποιες απο τις εκπομπες που παρακολουθουσα στην ερτ ηταν η σειρα με τα χρονικα της Ναρνια και μια με ζωγραφικη που δεν θυμαμαι πως λεγονταν (Μάνια και κατι ή κατι και Μάνια). Και το καρουζελ φυσικα.

Να σημειωσω οτι σημερα οι περισσοτερες εκπομπες για παιδακια, οπως και τα κινουμενα σχεδια (συνηθως δυτικης παραγωγης), ειναι απαισια. Προσπαθουν να μετατρεψουν τα παιδια σε φλωρους; Αν δεν υπαρχουν μαχες, δραση και περιπετεια, τι να την κανεις την Δωρα την εξερευνητρια και τον Μπομπ τον σφουγγαρακι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εμένα πάλι, τα ιαπωνικά παιδικά, μου ήταν (και μου είναι) ιδιαίτερα απωθητικά. (Παρότι τα σέβομαι γιατί έχουν αρκετά μεγάλη απήχηση, οπότε και φαντάζομαι αυτό δεν είναι τυχαίο). Δε ξέρω, αλλά ποτέ δε μου άρεσαν οι μάχες, ο ανταγωνισμός των ηρώων κλπ. Ακόμα και ο σχεδιασμός τους, μου φαινόταν/φαίνεται λίγο ...χάρτινος. Από κινούμενα σχέδια έβλεπα (και βλέπω) Disney, και από παιδικές εκπομπές, αυτές τις Δημόσιας Τηλεόρασης. (Την πληρώνουμε που την πληρώνουμε. Να μη τη χρησιμοποιήσουμε κιόλας;;:P)

Το dragonball δε το ξέρω, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

Επίσης δεν είναι Δώρα, η μικρή εξερευνήτρια, αλλά Ντόρα!;)

Εκτός από disney τα κλασικά (τα παλιά), λατρεύω παιδικά όπως: Λούκυ Λουκ, ο Μικρός Νικόλας, Αστερίξ & Οβελίξ, Τεν τεν and the list goes on...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ουράνιο τοξο ποτέ δεν έβλεπα. Θυμαμαι που το πετυχαινα καμια φορα οταν αλλαζα τα καναλια,αλλα το αλλαζα και αυτό αμέσως :hehe: Ποτέ δεν μου φάνηκε ενδιαφέρον.
Anime έβλεπα πολύ μικρή αλλά αργότερα και εγώ άρχισα να τα βρίσκω απωθητικά. Δεν ξέρω γιατί,αν και καταλαβαίνω ότι κρυβεται ολοκληρη τεχνη πίσω από αυτα. Τα αγαπημένα μου ήταν τα looney tunes,powerpuff girls,dexter,camp lazlo... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ουρανιο τοξο vs dragonball, she-ra, he-man, στρουμφακια, looney tunes, one piece, transformers, χελωνονιντζακια, flintstones, GI Joe, the jetsons, sport billy... οι τιτλοι μιλανε απο μονοι τους :P Ενα φυσιολογικο παιδακι νομιζω δυσκολα θα προτιμουσε ουρανια τοξα απο στρουμφακια ή flintstones!

Θυμαμαι σε μια φαση που το mega ειχε αντικαταστησει καμποσα κινουμενα σχεδια με μια εκπομπη με εναν Λυκουργο. Μου ειχε κακοφανει πολυ τοτε γιατι η εκπομπη ηταν απαισια και εξαιτιας της ειχαν κοψει αλλα ωραια κινουμενα σχεδια. Οι μοναδικες εκπομπες για παιδια που δεν ηταν κινουμενα σχεδια, Ναρνια ή καρουζελ, και μου αρεζαν ηταν οι εκπομπες ζωγραφικης και τεχνης. Απο τις αγαπημενες μου ηταν το art attack. Μηπως να ανοιξουμε ενα θεμα για το art attack? Πιστευω αρεζε σε πολλα παιδακια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τα ιαπωνικά ουτε εμένα μου άρεσαν...ουράνιο τόξο εβλεπα γιατί περίμενα να παίξει ατρομητους Καρουζέλ, το μικρο σπίτι στο λιβάδι, art attack γατόσκυλο και φρουτοπια :)
Γενικά η ΕΡΤ έβαζε ποιοτικά παιδικά τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Που το θυμηθηκες το catdog και το μικρο σπιτι στο λιβαδι! Απο τα αγαπημενα μου! Η φρουτοπια δεν μου αρεζε. Γενικα ομως η τηλεοραση ηταν πιο ποιοτικη τοτε. Ακομα και τωρα η ΕΡΤ σε σχεση με τα αλλα καναλια εχει καλυτερο περιεχομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:P Γιατί Focko έχουν πέσει τόσο οι ελληνικές παραγωγές στις παιδικές εκπομπές :P

Τον παλιό καιρό οταν ήμουν παιδάκι αλλά και πιο πριν όταν δεν καταλάβαινα τα Σαββατοκύριακα τα πρωινά υπηρχαν μόνο παιδικά και όχι μόνο σε ένα κανάλι αλλά σε όλα. Υπήρχαν και εκπομπές, ξαφνικά τα παιδικά φύγανε και στην ώρα τους μπήκανε πρωινές ενημερωτικές εκπομπές και ακόμα και ακόμα αν δεν υπήρχαν αντί για παιδικά βάζουνε το ρετιρέ.

Αν δείτε αντίστοιχα κανάλια στο εξωτερικό θα δείτε πλούσιο παιδικό πρόγραμμα και εκπομππέ γιατί εδώ ομως δεν έχουμε;

Μια φορά και ένα καιρό βλέπαμε tiny toons και Ducktales στο mega και στον ANt1 Dragonball , power ragners , kalimero και είματαν ολα τα παιδιά χαρούμενα. Υπήρχαν διαφημίσεις με παιχνίδια ακόμα θυμάμαι τα αυτοκινητάκια nikkon τηλεκατευθυνόμενα και τα σουπρ οπλα, τον action man... ένα σωρό διαφημίσεις. Ξαφνικά οι σοφοί του ραδιοτηλεοπτικού αποφάσισαν ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.... έτσι με το καιρό οι καναλάρχες έχασαν το ενδιαφέρον και αντικατέστησαν τα ωραία παιδικά μας με σοβαρές ενημερωτικές εκπομπές. Αν κάθήσετε και ρωτήσετε γιατί δε προβλάλλονται παιδκές εκπομπές θα σας πουν ένα σωρό αλλά πράγματα αλλά η αληθινή αιτία είναι αυτή και δυστυχώς δε νομίζω ο νόμος αλυτός να αλλάξει εύκολα.

Σημ... Μετά από αυτό τα παιδικά κάνανε την εμφάνιση τους στο star και στο alter διαφημίζοντας παιδικά cd, όμως το περιθώριο κέρδος δεν ήταν τόσο μεγάλο όσο τα παιχνίδια. Η ΕΡΤ ως δημόσιο κανάλι έκανε παιδικές εκπομπές αλλά δεν είχε σκοπό το κέρδος γιατί ήταν δημόσιο με το κλεισίμο της ΕΡΤ και το ανοιγμα της ΝΕΡΤΙ το κλεισιμό της ΝΕΡΙΤ και το ξανανοιγμα της ΕΡΤ έχει χαθεί κάθε ίχνους παιδκής εκπομπές από την δμόσια τηλεόραση.

Η τελευταία μας ευκαιρία να δούμε παιδική εκπομπή είναι η star land αλλά δυστυχώς εκτος απο ξένες παραγωγές δε το βλέπουν να παρουσιάζουν τίποτα ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,778 μηνύματα.
Κάποτε, θυμάμαι όταν γύριζα από σχολείο το πρόγραμμα είχε πρώτα ουράνιο τόξο και αναγκάστικα έβλεπα το τέλος του μέχρι να αρχίσουν οι Ατρόμητοι,chiquititas κτλ. Δε μου κεντρίζε το ενδιαφέρον ούτε τότε ούτε τώρα,υπάρχουν καλύτεροι τρόπο για να προσεγγίσεις το παιδικό κοινό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ελάτε ρε παιδιά, μόνο εγώ στα 5 μου έβλεπα ουράνιο τόξο και ήθελα να πάω κι εγώ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D εγώ ήθελα να πάω disney club μάλλον είναι θέμα ηλικίας όταν βλέπαμε αντίστοιχα τις εκπομπές αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top