Ανθολογία Παραμυθιών

sunwing

Νεοφερμένος

Η sunwing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ο μικρός πρίγκιπας ανήκει στη λίστα των πολύ γλυκών παραμυθιών!! Χαίρομαι για τις επιλογές σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
το δικό μου αγαπημένο παραμύθι δεν είναι τόσο γνωστό,αλλά μου το'λεγε η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρή για να κοιμηθώ και μίλαγε για ένα παιδάκι,τον Τάκη κι ένα πολύτιμο μάθημα που πήρε τελικά για την ζωή του..δεν ξέρω αν όντως υπάρχει αυτό το παραμύθι ή απλά κάπου το'χε ακούσει κι η γιαγιά μου και μου το΄λεγε,πάντως,εγώ το λέω "Ο Τάκης"..(πολύ εμπνευσμένο,το ξέρω..! :P :redface:)Τώρα,από τα γνωστά παραμύθια,δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα σε σχέση με τα υπόλοιπα,γιατί πάντα μου άρεσαν πάρα πολύ εξίσου και τα λάτρευα (+ακόμα τα λατρεύω :redface:) όλα..!!:book: :baby: :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ο μικρός πρίγκηπας και από εμένα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μου αρεσε η σταχτοπουτα..
Και τα τρια γουρουνακια (αυτο το ειχα συνδιασει κιολας με εμενα και τις γουρουνες τις αδερφες μου.)

Αν με ρωτησεις τωρα, τα σιχαινομαι και απορω πως καθομουνα και διαβαζα αυτες τις αηδειες! :mad:






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ένα από τα πιο αγαπημένα μου παραμύθια, μου το είπε όταν ήμουν μικρή η μοντέρνα "γιαγιά" όλων μας, ...η τηλεόραση... :(

Τώρα που μεγάλωσα έχω τη χαρά να το μοιράζομαι με την κόρη μου, κάποια βράδια που ξαπλώνω μαζί της και διαβάζουμε.

Ο Ευτυχισμένος Πρίγκιπας του Oscar Wilde :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Ο μικρός Νικόλας του Ρενέ Γκοσίνι... Άπαιχτα τα βιβλία του και τα σκίτσα του Ζαν Ζακ Σαντιέ είναι όλα τα λεφτά... Κατάλληλα για παιδιά όλων των ηλικιών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
μμμμμμμμμμμμμμ εχουν περασει πολλα χρονια δεν θυμαμαι το μονο που θυμαμαι ειναι οι ιστοριες που μου ελεγε ο παπποθς μου για τα καραβια κ τα λιμανια που επιαναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
To κοριτσάκι με τα σπίρτα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Λάτρευα τους μύθους του Αισώπου! :D

Μετράει;;;;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
To κοριτσάκι με τα σπίρτα ....
:( Ενα απο τα λιγα με "ασχημο" τελος...

Μηπως ξερετε πως λεγετε εκεινο το παραμυθι που ενας με τον αυλο του εκλεψε τα παιδια της πολης τους ως αντιποινο που δεν τον πληρωσανε που εδιωξε με τον αυλο του τα ποντικια?? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
:( Ενα απο τα λιγα με "ασχημο" τελος...

Μηπως ξερετε πως λεγετε εκεινο το παραμυθι που ενας με τον αυλο του εκλεψε τα παιδια της πολης τους ως αντιποινο που δεν τον πληρωσανε που εδιωξε με τον αυλο του τα ποντικια?? :clapup:
Ο μαγικός αυλός πρέπει να λέγεται....

"Άσχημο" τέλος αλλά από τα πιο αληθινά ;) Άλλωστε κρατούσα ότι βρέθηκε στην αγαπημένη της αγκαλιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Ο μαγικός αυλός πρέπει να λέγεται....
Thnx :clapup:
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
"Άσχημο" τέλος αλλά από τα πιο αληθινά ;) Άλλωστε κρατούσα ότι βρέθηκε στην αγαπημένη της αγκαλιά....
Σνιφ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου παραμύθι ήταν ένα που είχε δημιουργήσει ο μπαμπάς μου για μένα με μια γοργόνα που είχε το όνομα μου!
Από τα γνωστά πραμύθια μου άρεσε πολύ η κοκκινοσκουφίτσα γιατί το φανταζόμουν κατα την διάρκεια που μου το έλεγε η γιαγιά μου και είχα δημιουργήσει τις δικές μου εικόνες!!!!:redface::)
Τώρα που μεγάλωσα, ένα παραμύθι που είδα και μου άρεσε πολύ πολύ και έγινε το αγαπημένο μου, είναι η νεκρή νύφη του Τιμ Μπαρτον!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται : Να διαβάσετε όπως & δήποτε τα 12 διαλεχτά παραμύθια του Βάρναλη. Είναι οι καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorenna

Νεοφερμένος

Η Lorenna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδια εγω ψηφίζω Oscar Wilde. Οχι ακριβως παραμυθια αλλα.... :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
συμφωνώ. διαβάστε του Oscar Wilde το "ο κήπος με τις ροδιές"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια ιστορία πάντα επίκαιρη:

Μια φορά κι έναν καιρό ζούσε ένας καλός πατέρας με τις δύο κόρες του που υπεραγαπούσε εξίσου.
Μεγάλωσαν γρήγορα με τη σωστή καθοδηγησή του και όταν ήρθε η ώρα να παντρευτούν, η μια διάλεξε ένα γεωργό και η άλλη έναν αγγειοπλάστη.

Πέρασαν μήνες, πέρασαν χρόνια και ο καλός πατέρας αποφάσισε να πάει να επισκεφτεί τις κόρες τους στα νοικοκυριά τους.

Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει, φτάνει στο σπίτι της γυναίκας του Γεωργού.
-Πως είναι κόρη μου η ζωή σου; Είσαι ευτυχισμένη;
-Απ' όλα τα καλά έχω πατέρα και ο άντρας μου με αγαπά. Το μόνο που θα 'θελα είναι να ρίξει μια βροχή να ποτίσει τα χωράφια που έχουμε φυτέψει τους σπόρους και περιμένουμε να μεγαλώσουν τα σπαρτά. Αν μ'αγαπάς πατέρα, βροχή να εύχεσαι για μένα!

Ο πατέρας έφυγε χαρούμενος και στο μυαλό του είχε μονάχα μια ευχή: Να βρέξει για το καλό της κόρης του και του γαμπρού του.

Δρόμο παίρνει δρόμο αφήνει, φτάνει στο σπίτι της γυναίκας του Αγγειοπλάστη.
-Πως είναι κόρη μου η ζωή σου; Είσαι ευτυχισμένη;
-Απ' όλα τα καλά έχω πατέρα και ο άντρας μου με αγαπά. Το μόνο που θα 'θελα είναι να έχει καλοκαιρία τις επόμενες μέρες γιατί έχουμε πλάσει ένα σωρό αγγεία και περιμένουμε να στεγνώσουν για να τα μοσχοπουλήσουμε. Αν μ'αγαπάς πατέρα, ήλιο να εύχεσαι για μένα!

Και τώρα;
Τι να ευχηθεί ο δύστυχος πατέρας...

Τα ηθικά διδάγματα της ιστορίας δικά σας! :)

ΥΓ. Νομίζω πως η ιστορία είναι το Αισώπου αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρη. Όποιος ξέρει ας πει, για να αποδώσουμε τιμές εκεί που τους πρέπουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το κοριτσάκι με τα σπίρτα...
Η μικρή γοργόνα...

Τα κλασικά, Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Χάνσελ και Γκρέτελ, Κοντορεβυθούλης, κλπ, τα διάβαζα συχνά σαν παιδάκι, αλλά την καρδιά μου την είχαν κλέψει τα δύο παραπάνω...
Γενικά, ό,τι δεν είχε ευχάριστο τέλος και με έκανε να κλαίω και να προβληματίζομαι, ήταν το καλύτερό μου... [smilie=4,19,25]

Από παιδική λογοτεχνία, παρ' ότι σπάνια διάβαζα παιδικά διηγήματα, «Ο Πρίγκιπας και Ο Φτωχός» του Mark Twain με συγκινούσε πάρα πολύ και το είχα διαβάσει 2-3 φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Θυμάμαι πως είχα ένα βιβλίο με τον Παραμυθά... το οποίο βιβλίο δεν το αποχωριζόμουν ποτέ και συνέχεια το διάβαζα...Νομίζω αυτό ήταν το αγαπημένο μου βιβλίο!
Αν θέλετε να δείτε ποιον εννοώ, πατήστε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top