Τα νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα από παλιά τεχνολογία

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.



Παλιά φωτογραφική μηχανή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.


Yeah, baby!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Λοιπόν, αυτό το βρήκα κατά λάθος αλλά νομίζω οτι ταιριάζει εδώ...:redface:

Ηλεκτρικός Δονητής του 1906 :redface::P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
^πλάκα κάνεις :lol:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου αρέσει που είναι και Portable :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

Το βίντεο τα λέει όλα. Φυσικό είναι βέβαια να μην γνωρίζουν γιατί στην εποχή που γεννήθηκαν έχουν αλλάξει όλα σε θέματα τεχνολογίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα νέα παιδιά δεν ξέρουν αυτή την θύρα που συνδέαμε το πληκτρολόγιο:



ούτε τη σειρακή (για συσκευές) και την παράλληλη θύρα ( για εκτυπωτές)

Τώρα ξέρουν μόνο την USB.

Επίσης δεν ξέρουν το DOS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επίσης δεν ξέρουν τι θα πει NES, SNES, Atari, Game boy, Nintendo 64
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eπίσης δεν ξέρουν τις κασσέτες VHS


και τα walkman

με τις κασέτες

οι οποίες ηταν από τα πρώτα αποθηκευτικά μέσα και για υπολογιστές (πριν τις δισκετουλίνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το DOS ούτε γω δεν το ξέρω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το DOS ούτε γω δεν το ξέρω...!

Εντάξει για τα DOS χρειάζονται και κάποιες γνώσεις από παλαιότερα συστήματα υπολογιστή (DOS)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Καθίστε λίγο γιατί θα παρεξηγηθώ. Όλα αυτά που αναφέρθηκαν στα παραπάνω μηνύματα τα γνωρίζω και τα έχω ζήσει (άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο). Δηλαδή με βγάζετε γέρο πριν της ώρας μου;:hmm:

Άντε μην τα πάρω βραδιάτικα. Μια χάρα νέο παλληκάρι είμαι.:redface:

Εκτός αν υπάρχει κάποιος κανόνας που λέει ότι μετά τα 22 είσαι γερασμένος:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dizante

Νεοφερμένος

Ο dizante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καθίστε λίγο γιατί θα παρεξηγηθώ. Όλα αυτά που αναφέρθηκαν στα παραπάνω μηνύματα τα γνωρίζω και τα έχω ζήσει (άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο). Δηλαδή με βγάζετε γέρο πριν της ώρας μου;:hmm:

Άντε μην τα πάρω βραδιάτικα. Μια χάρα νέο παλληκάρι είμαι.:redface:

Εκτός αν υπάρχει κάποιος κανόνας που λέει ότι μετά τα 22 είσαι γερασμένος:confused:

χαχα :) όχι φυσικά, δυστυχώς έτσι φαίνεται με την ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας. Πχ μέχρι χθες είχαμε τις κλασσικές τηλεοράσεις τώρα έχουν βγει στην αγορά πλάσμα χιλιοστών και τα παιδιά που γεννιούνται τώρα δεν γνωρίζουν τις παλιές (στο εξωτερικό τουλάχιστον γιατί στην Ελλάδα με την κρίση που υπάρχει δύσκολα παίρνεις πλάσμα τηλεόραση) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πω πω τί μου θύμισες βρε Φόκε. Όταν είχαμε πρωτοπάρει τον υπολογιστή, είχα πάει να κάνω κάποια μαθήματα χρήσης του υπολογιστή. Επειδή τότε ακόμα χρησιμοποιούνταν τα DOS (τα Windows 95 που είχαμε τότε, είχαν βάση τα DOS), ο δάσκαλος μας τα μάθαινε. Μας είχε μάθει λοιπόν αρκετές εντολές. Ανάμεσα σ'αυτές, ήταν και το περίφημο «format c:». Όλοι φυσικά γνωρίζουν τί συμβαίνει αν πατήσεις αυτήν την εντολή. Σβήνονται όλα τα αρχεία του σκληρού δίσκου. Κι ενώ μας το τόνισε πολλές φορές «δεν πρέπει να κάνετε αυτήν την εντολή χωρίς λόγο», εγώ με το που πήγα το βράδυ σπίτι τί έκανα; Πάτησα format c:...

Ήθελα να δω πώς δούλευε κι αυτή η εντολή. Κακό είναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ήθελα να δω πώς δούλευε κι αυτή η εντολή. Κακό είναι; :P
αχχααα και εγώ το πατούσα και όταν το πάταγα ο μεγάλος brother φωναζε και εγώ του έλεγα

:baby: Μου ρθε δεν φταίω εγώ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επίσης δεν ξέρουν τι θα πει NES, SNES, Atari, Game boy, Nintendo 64
:1eye: Tι είναι αυτά;
Λογικό το βρίσκω να μην ξέρω τι είναι δεδομένου ότι πλέον δε τα χρησιμοποιούμε. Και δεν εννοώ το 2011 εννοώ ότι από τότε που άρχισα να μεγαλώνω-μαθαίνω whatever.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
dir


c://
cd mm2
mm2.exe
Αυτό είναι το μόνο που ξέρω να κάνω στο DOS. :P


Αυτό το έχει δει κανείς σας:


Το πρώτο μου photoshop. :inlove:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.


Τα πρώτα Windows που χρησιμοποίησα. Αξέχαστες εποχές... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top