Εδώ κάνουμε δίαιτα!

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Έχεις δίκιο....μάλλον εμένα το ψωμάκι με παχαίνει....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι και πώς τρως το ψωμί, και τι ψωμί είναι.
Μαύρο ή άσπρο; Με σποράκια ή όχι;
Με σάλτσες ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Είναι και πώς τρως το ψωμί, και τι ψωμί είναι.
Μαύρο ή άσπρο; Με σποράκια ή όχι;
Με σάλτσες ή όχι;

Γιδάκι συμφωνώ ότι παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, π.χ. το ψωμί που τρώω το πρωΐ δεν με παχαίνει, αλλά γενικά λέω ότι το ψωμάκι έχω παρατηρήσει ότι με παχαίνει.....γενικά! Επίσης τρώω όλα τα είδη ψωμιού, έχω όμως μεγάλη αδυναμία στο φρέσκο χωριάτικο ψωμάκι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Να κόψεις τα γλυκά ψωμιά κλπ και να υποχρεώσεις τον εαυτό σου να πίνει 2 λίτρα νερό την ημέρα
Στην ηλικία που είσαι δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο εφόσον όπως λες πας και γυμναστήριο :)

Χμμ...το τι τροφες μεταβολιζει καλυτερα ο καθε οργανισμος ειναι κατι που διαφοροποιειται απο ανθρωπο σε ανθρωπο...
Για να δωσω ενα παραδειγμα μιλωντας για μενα..Χωρις να εχω κανει καποιες ειδικες εξετασεις, εχω αντιληφθει, οτι τα τιγανητα και το αλκοολ με παχαινουν, ενω το ψωμι, τα τυρια τα ζυμαρικα μεταβολιζονται μια χαρα..αν σκεφτει κανεις, οτι πχ ψωμι τρωω τλχ ενα μισοκιλο την ημερα με ολα τα φαγητα ανεξαιρετως..
Θελω να πω, οτι εαν εστιασουμε λιγο στο τι καταλαναλωνουμε, θα καταλαβουμε εστω και στο περιπου τι μας κανει τη μεγαλυτερη ζημια...
Με μενα παντως εχει δουλεψει την τελευταια δεκαετια, και οταν βλεπω οτι παιρνω κανενα κιλο παραπανω ξερω που οφειλεται, το κοβω και ολα παλι οκ....
(ενταξει, τυγχανει να εχω και αρκετα καλο μεταβολισμο, αν αναλογιστει κανεις τι τρωω και ποτε τα τρωω, και δεν παιρνω ευκολα κιλα)

ψωμι δεν τρωω καθολου...μονο με οριμενα φαγητα και αυτο οχι επιτηδες αλλα επειδη μονο με μερικα φαγητα μου αρεσει!Ουτε καν τηγανητα τρωω ιδιαιτερα,προσπαθω να αποφευγω το λαδι!ενταξει γλυκα οταν θελησω να φαω θα φαω δεν θα το σκεφτω...Αλλα τοσο κακο πια να κανουν τα γλυκα?:(
Δεν τρωω ιδιαιτερα παχυντικα παρολα αυτα...αλλα δεν χανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν είσαι και σε σημείο να αγχώνεσαι για τα κιλά 7-8 κιλά είναι βέβαια κάτι, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Προσπάθησε να αυξήσεις την κίνηση, δηλαδή πήγαινε όπου μπορείς να τα πόδια, αν έχεις κανά πάρκο κοντά πήγαινε για τρέξιμο, συνέχισε και αύξησε το γυμναστήριο και πίνε πολλά νερά και φυσικούς χυμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ψωμι δεν τρωω καθολου...μονο με οριμενα φαγητα και αυτο οχι επιτηδες αλλα επειδη μονο με μερικα φαγητα μου αρεσει!Ουτε καν τηγανητα τρωω ιδιαιτερα,προσπαθω να αποφευγω το λαδι!ενταξει γλυκα οταν θελησω να φαω θα φαω δεν θα το σκεφτω...Αλλα τοσο κακο πια να κανουν τα γλυκα?:(
Δεν τρωω ιδιαιτερα παχυντικα παρολα αυτα...αλλα δεν χανω....

Το βραδυ συνηθως τι τρως? Και τι ωρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Δεν είσαι και σε σημείο να αγχώνεσαι για τα κιλά 7-8 κιλά είναι βέβαια κάτι, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Προσπάθησε να αυξήσεις την κίνηση, δηλαδή πήγαινε όπου μπορείς να τα πόδια, αν έχεις κανά πάρκο κοντά πήγαινε για τρέξιμο, συνέχισε και αύξησε το γυμναστήριο και πίνε πολλά νερά και φυσικούς χυμούς.

ενταξει οπως ειπα και στην αρχη δεν ειναι πολλα τα κιλα αλλα οπως και να εχει ολοι θελουμε το καλυτερο για εμας!αλλα και ακομη οταν ελεγα πως αυτα τα 2-3κιλα αντι να τα χασω πηρα αλλα 5...

Το βραδυ συνηθως τι τρως? Και τι ωρες?
Το βραδυ μπορει να φαω μπορει και να μην φαω...δεν ειναι παντα στανταρ!
σηνηθως τρωω οτι εχει φιαχτει για μεσιμερι αφου το μεσιμερι εγω δεν ειμαι σπιτι γιατι δουλευω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το βραδυ μπορει να φαω μπορει και να μην φαω...δεν ειναι παντα στανταρ!
σηνηθως τρωω οτι εχει φιαχτει για μεσιμερι αφου το μεσιμερι εγω δεν ειμαι σπιτι γιατι δουλευω..

Προσπαθησε για αρχη να τρως κατι πολυ ελαφρυ το βραδυ και τλχ 3 ωρες πριν πεσεις να κοιμηθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
τι γνώμη έχετε για τις γρήγορες δίαιτες? Παντρεύεται ο αδελφός μου σε ένα μήνα και θέλω να χάσω 3 κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε ένα μήνα 3 κιλά δεν είναι γρήγορη δίαιτα. Χάνε 800 γραμμάρια την εβδομάδα, κι όχι μόνο κακό δε θα κάνεις, αλλά και θα είναι μόνιμη η απώλεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ξέρεις καμία δίαιτα θέλω δίαιτα αλλά να έχει και αναψυκτικά γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
τι γνώμη έχετε για τις γρήγορες δίαιτες? Παντρεύεται ο αδελφός μου σε ένα μήνα και θέλω να χάσω 3 κιλά.

Αν εννοείς δίαιτες του στυλ δεν τρώω τίποτα για ενα μήνα ή τρώω πχ ένα φρούτο την ημέρα, απέφυγε τες όπως ο διάολος το λιβάνι. Σε περιπτώσεις που κόβεις απότομα το φαΐ, ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι περνάς περίοδο όπου είναι δύσκολο να βρεις τροφή, οπότε κρατάει τα αποθέματα λίπους για να συντηρηθεί. Κατα συνέπεια αντί να καίει λίπος καίει μυϊκούς ιστούς. Αυτό όπως καταλαβαίνεις δημιουργεί μόνο βλάβη. Άσε που αν αφήνεις άδειο το στομάχι υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι καθώς το pH είναι ιδιαίτερα όξινο, και αν εσύ δεν το ρυθμίσεις ρίχνοντας φαΐ μέσα, υπάρχει κίνδυνος μέχρι και για έλκος. Επίσης αν το κάνεις αυτό για αρκετό καιρό ο μεταβολισμός σου θα αλλάξει και το σώμα θα προσαρμοστεί στο να λαμβάνει μηδαμινές ποσότητες τροφής, οπότε μόλις αρχίσεις πάλι να τρως φυσιολογικά θα πάρεις πίσω τουλάχιστον τα τριπλάσια κιλα.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όλα με μέτρο, καλό μου. Τα αναψυκτικά έχουν ζάχαρη, και μπορεί να προκαλέσουν κατακράτηση υγρών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Water's benefits questioned by scientists

Now there's no reason to feel guilty for not hydrating during aerobics class because there's not much evidence showing that drinking "lots" of water will improve our health, according to the editorial "Just Add Water" by University of Pennsylvania researchers in the Journal of the American Society of Nephrology.
That means excessively hydrating won't necessarily clear toxins from your system, keep organs healthy, curb hunger pains, reduce headaches and improve your skin tone, said authors Dan Negoianu and Stanley Goldfarb of Penn's Renal, Electrolyte and Hypertension Division.
"Our purpose was to relieve people of the burden that they have to drink extra water in order to be healthy," co-author Stanley Goldfarb told me. "There's no evidence of that."
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Φαντακούλι μου τελικά εσύ δεν είσαι άνθρωπος είσαι ο παντογνώστης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Ειναι γνωστο οτι η υπερβολικη καταναλωση νερου δε συνισταται....αν θυμαμαι καλα, μου ειχαν πει οτι προκαλει και κατακρατηση υγρων....
Την περιοδο του χειμωνα 1 1/2 με 2 λιτρα νερου νομιζω οτι ειναι υπεραρκετα...Τους θερμους μηνες για ευνοητους λογους αυξανεται η ποσοτητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σχετικά με το νερό....
επειδή εγώ είμαι το αντίθετο της Λίας, δλδ δεν πίνω ούτε ένα ποτήρι νερό μέσα στη μέρα αλλά προσλαμβάνω τα απαραίτητα υγρά που χρειάζομαι από το φαγητό μου, καφέδες, αναψυκτικά κλπ :redface: γιαυτό επισημαίνω ότι πρέπει να πίνουμε νερό όταν κάνουμε δίαιτα
Οι λόγοι απ όσο ξέρω είναι οι εξής (και ναι, εννοώ έως δύο λίτρα την ημέρα κι όχι παραπάνω)
  • είναι συχνό το φαινόμενο που νομίζουμε ότι πεινάμε ενώ στην πραγματικότητα διψάμε. Είναι μια πολύ σύνηθης "δυσλειτουργία". όλοι έχετε ακούσει την έκφραση "δεν πεινάς, διψάς!" Δεν είναι λοιπόν άσχετη κι απ το κουτουρού....
  • οταν πίνεις αρκετό νερό, φουσκώνεις και πεινάς λιγότερο (ακόμα κι όταν τελικά πραγματικά πεινάς). Γεμίζει το στομάχι σου, αραιώνει και τα γαστρικά υγρά κατά λίγο και χωνεύεις και πιο αργά
  • σε κάθε περίπτωση βοηθάει στην ενυδάτωση του σώματος και της επιδερμίδας, άρα οπτικά έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα άρα έχουμε ευεξία και καλύτερη διάθεση άρα έχουμε ένα συν στο να σπρώξουμε τον εαυτό μας να συνεχίσει τη δύσκολη προσπάθεια του
  • βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του εντέρου, πράγμα πολύ σημαντικό για όποιον κάνει δίαιτα
  • τέλος βοηθάει στην αποβολή των τοξινών απ τον οργανισμό μας
ε τι περισσότερο να περιμένει κάποιος απ το νεράκι ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για την καλη λειτουργια του εντερου, του καρδιακου συστηματος και γνωστο για την αντιοξειδωτικη του δραση, ειναι το Σκορδο να ξερετε.
Συνοπτικα:

-αριστο αντιοξειδωτικο
-προληψη καρκινου του προστατη και του στομαχου
-προστασια στομαχου απο ελκη
-συμβολη στι καλη λειτουργεια του καρδιακου συστηματος
-αντιβακτηριακες ειδιοτητες
-αντιικες ιδιοτητες,κατα του κρυολογιματος
-μειωση ldl χολιστερολης(κακης)
-φυσικο αντισηπτικο
-διεγερτικο....

για να να μην μας πεσει βαρυ στο στομαχι δεν το τρομε ολο συμπουρμπουλο:
-αφου το καθαρισουμε,κοβουμε καθετα τη σκελιδα,και αφαιρουμε τη πρασινη φυτρα
-μεγειρεμενο ειναι ακομα πιο ελαφρυ


Εκτος αυτον χρονιες εμπεριστατωμενες μελετες, εχουν δειξει οτι ειναι φυσικη "ασπιδα" απεναντι σε βρυκολακες και βαμπιρ.
Μπορειτε ειτε να το τριψετε πανω σας, ειτε να το κρεμασετε στο λαιμο σας.
Σε περιπτωση που το βαμπιρ ειναι γενους θυληκου, μην κανετε τον κοπο.Οτι και να γινει θα σας πιει το αιμα μεχρι τελευταιας σταγονας.:P
(και θα σας αρεσει!)

Για να μην μυριζουμε σκορδιλα:
-μασαμε δυοσμο η βασιλικο η μαιντανο φρεσκο και το τρωμε,αφου η οσμη που εθυνεται για τον θανατο των δεινοσαυρων (σκορδιλα και στα λατινικα skordilux vromelum magna boha) , ερχεται απευθειας απο το στομαχι.
-το ιδιο και για τα χερια,τριβουμε με τα παραπανω
-τρωμε μανταρινια και με τα φλουδια τριβουμε τα χερια
-μια φετα λεμονι με αλατι και μασαμε καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εκτος αυτον χρονιες εμπεριστατωμενες μελετες, εχουν δειξει οτι ειναι φυσικη "ασπιδα" απεναντι σε βρυκολακες και βαμπιρ.
Μπορειτε ειτε να το τριψετε πανω σας, ειτε να το κρεμασετε στο λαιμο σας.
Σε περιπτωση που το βαμπιρ ειναι γενους θυληκου, μην κανετε τον κοπο.Οτι και να γινει θα σας πιει το αιμα μεχρι τελευταιας σταγονας.:P
(και θα σας αρεσει!)

Ohhhhh yesss!!
Σας αρεσει ατιμουλικα!:devil::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ohhhhh yesss!!
Σας αρεσει ατιμουλικα!:devil::P

Aν ελεγα οχι θα ημουν ψευτης, οποτε...καλυτερα ολιγον τι "μαζοχα" παρα ψευτης...:redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top