Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Προς απόσυρση η ρύθμιση για κοινή γονική μέριμνα παιδιών

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=945080&lngDtrID=244

Να αποσύρει την επιμαχη διάταξη, για την κοινή γονική μέριμνα των παιδιών σε περιπτώσεις διαζυγίου, από το νομοσχέδιο για τις αλλαγές στο Οικογενειακό Δίκαιο μελετά το υπουργείο Δικαιοσύνης, μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν.

Η επίμαχη διάταξη εξασθενεί την προτεραιότητα της μητέρας στην ανατροφή του ανηλίκου, γεγονός που προκάλεσε αντιδράσεις, βασιζόμενες στο επιχείρημα ότι η ρύθμιση δεν συμβαδίζει με τις ελληνικές συνήθειες.
Όπως αναφέρει η εφημερίδα Το Βήμα, η υποχώρηση του υπουργού Δικαιοσύνης Σωτήρη Χατζηγάκη εκδηλώθηκε κυριολεκτικά στο «παρά πέντε» καθώς, όπως έλεγαν οι πληροφορίες, το σχέδιο νόμου για τις μεταρρυθμίσεις στο Οικογενειακό Δίκαιο επρόκειτο άμεσα να κατατεθεί προς ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής.
Σύμφωνα με την εφημερίδα, το σχέδιο νόμου δέχθηκε σφοδρή κριτική από την Εθνική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, τον τομέα Γυναικών του ΠΑΣΟΚ και από το σύνολο σχεδόν των γυναικείων οργανώσεων και στο επίκεντρο των ενστάσεων βρέθηκε η διάταξη που προβλέπει ότι τη γονική μέριμνα των ανήλικων παιδιών θα έχουν από κοινού και οι δύο γονείς, οι οποίοι με συμβολαιογραφική πράξη θα αποφασίζουν σε ποιον από τους δύο θα μένουν τα παιδιά και θα ρυθμίζουν τα ζητήματα επικοινωνίας με τον άλλον γονέα.

Σύμφωνα με τη ρύθμιση αυτή, οι γονείς θα πρέπει να συναποφασίζουν για την ανατροφή, την επίβλεψη, την εκπαίδευση και τη διαχείριση των περιουσιακών στοιχείων των παιδιών και μόνο σε περιπτώσεις διαφωνίας θα επιλαμβάνεται το δικαστήριο από το οποίο ο ένας γονέας μπορεί να ζητήσει να του ανατεθεί η γονική μέριμνα για «σπουδαίο λόγο». Ενας εκ των σπουδαίων λόγων είναι και η αλλαγή κατοικίας των ανηλίκων σε περιοχή η οποία βρίσκεται αρκετά μακριά και δυσχεραίνει την επικοινωνία του άλλου γονέα με τα παιδιά.

Κύκλοι του υπουργείου Δικαιοσύνης δήλωσαν τη Δευτέρα ότι ο υπουργός Σωτ. Χατζηγάκης «μελετά αλλά τελικά δεν θα υιοθετήσει» τις προτεινόμενες από τη νομοπαρασκευαστική επιτροπή ρυθμίσεις.

P.s. : Λυπάμαι τα ξαδέρφια μου... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δηλαδή με απλά λόγια, έως τώρα έχει προτεραιότητα η γυναίκα στην ανατροφή των παιδιών σε περίπτωση διαζυγίου, αυτή η διάταξη θα εξίσωνε την κατάσταση, αλλά λόγω αντιδράσεων κυρίως γυναικείων οργανώσεων ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απλά τραγικό :mad:

Κάτι τέτοια βλέπω και σκέφτομαι ότι με τη βλακεία που δερνει πολλές γυναίκες, ε δεν τους αξίζει ισότητα.
Αει σιχτίρ. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κριμα..πανω που ειπαμε να καναμε ενα βημα "μπροστα', καναμε ολοκληρη χορογραφια προς τα πισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Με αφορμή αυτό το post:
Προς απόσυρση η ρύθμιση για κοινή γονική μέριμνα παιδιών

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=945080&lngDtrID=244

Να αποσύρει την επιμαχη διάταξη, για την κοινή γονική μέριμνα των παιδιών σε περιπτώσεις διαζυγίου, από το νομοσχέδιο για τις αλλαγές στο Οικογενειακό Δίκαιο μελετά το υπουργείο Δικαιοσύνης, μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν.

Η επίμαχη διάταξη εξασθενεί την προτεραιότητα της μητέρας στην ανατροφή του ανηλίκου, γεγονός που προκάλεσε αντιδράσεις, βασιζόμενες στο επιχείρημα ότι η ρύθμιση δεν συμβαδίζει με τις ελληνικές συνήθειες.
Όπως αναφέρει η εφημερίδα Το Βήμα, η υποχώρηση του υπουργού Δικαιοσύνης Σωτήρη Χατζηγάκη εκδηλώθηκε κυριολεκτικά στο «παρά πέντε» καθώς, όπως έλεγαν οι πληροφορίες, το σχέδιο νόμου για τις μεταρρυθμίσεις στο Οικογενειακό Δίκαιο επρόκειτο άμεσα να κατατεθεί προς ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής.
Σύμφωνα με την εφημερίδα, το σχέδιο νόμου δέχθηκε σφοδρή κριτική από την Εθνική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, τον τομέα Γυναικών του ΠΑΣΟΚ και από το σύνολο σχεδόν των γυναικείων οργανώσεων και στο επίκεντρο των ενστάσεων βρέθηκε η διάταξη που προβλέπει ότι τη γονική μέριμνα των ανήλικων παιδιών θα έχουν από κοινού και οι δύο γονείς, οι οποίοι με συμβολαιογραφική πράξη θα αποφασίζουν σε ποιον από τους δύο θα μένουν τα παιδιά και θα ρυθμίζουν τα ζητήματα επικοινωνίας με τον άλλον γονέα.

Σύμφωνα με τη ρύθμιση αυτή, οι γονείς θα πρέπει να συναποφασίζουν για την ανατροφή, την επίβλεψη, την εκπαίδευση και τη διαχείριση των περιουσιακών στοιχείων των παιδιών και μόνο σε περιπτώσεις διαφωνίας θα επιλαμβάνεται το δικαστήριο από το οποίο ο ένας γονέας μπορεί να ζητήσει να του ανατεθεί η γονική μέριμνα για «σπουδαίο λόγο». Ενας εκ των σπουδαίων λόγων είναι και η αλλαγή κατοικίας των ανηλίκων σε περιοχή η οποία βρίσκεται αρκετά μακριά και δυσχεραίνει την επικοινωνία του άλλου γονέα με τα παιδιά.

Κύκλοι του υπουργείου Δικαιοσύνης δήλωσαν τη Δευτέρα ότι ο υπουργός Σωτ. Χατζηγάκης «μελετά αλλά τελικά δεν θα υιοθετήσει» τις προτεινόμενες από τη νομοπαρασκευαστική επιτροπή ρυθμίσεις.
Θα ήθελα κάποιος να μου πει, σε ποιες γυναικείες οργανώσεις αναφέρεται. Θα μπορούσε να είναι φεμινιστικές οργανώσεις; Και αν ναι, τότε πως εξηγείται μια τέτοια κίνηση;

Επίσης το έχω απορία, αν υπάρχουν αντίστοιχες ανδρικές οργανώσεις και αν ΔΕΝ υπάρχουν, πως θα αντιδρούσατε στη δημιουργία τέτοιων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Επίσης το έχω απορία, αν υπάρχουν αντίστοιχες ανδρικές οργανώσεις και αν ΔΕΝ υπάρχουν, πως θα αντιδρούσατε στη δημιουργία τέτοιων;
φυσικά και υπάρχουν, απλά ασχολούνται με σημαντικότερα θέματα όπως τα αθλητικά, το στοίχημα και τον τζόγο:P.

Πάντως πέρα από το κακό χιούμορ μου, το κείμενο μου φαίνεται πολύ γενικόλογο, δεν κατάλαβα πώς θα λειτουργούσε στην πράξη αυτή η ρύθμιση με τον συμβολαιογράφο.

Επίσης έχω να πω ότι κρίνοντας από τος άντρες του ευρύτερου κοινωνικού μου περίγυρου, ελάχιστοι άντρες έχουν διάθεση να "φορτωθούν" τα παιδιά και όλες τις ευθύνες τους μετά από έναν χωρισμό. Προτιμούν να τραβάνε το ζόρι οι μανάδες τους και αυτοί να περνάνε μαζί τους "ποιοτικό χρόνο" τα σαββατοκύριακα. Τους βολεύει δηλαδή αυτή η κατασταση, μεταξυ μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επίσης έχω να πω ότι κρίνοντας από τος άντρες του ευρύτερου κοινωνικού μου περίγυρου, ελάχιστοι άντρες έχουν διάθεση να "φορτωθούν" τα παιδιά και όλες τις ευθύνες τους μετά από έναν χωρισμό. Προτιμούν να τραβάνε το ζόρι οι μανάδες τους και αυτοί να περνάνε μαζί τους "ποιοτικό χρόνο" τα σαββατοκύριακα. Τους βολεύει δηλαδή αυτή η κατασταση, μεταξυ μας
Δεν διαφωνώ, ΑΛΛΑ! Ο περίγυρος που αναφέρεις είναι γονείς ή απλά άντρες; Γιατί και εγώ τώρα μπορεί να λέω ότι καλύτερα να τα έχει η μάνα τους και να είμαι ελεύθερος να κάνω ότι γουστάρω, αλλά όταν θα γίνω πατέρας δεν είμαι σίγουρος ότι θα το λέω αυτό. ;)

Επίσης, στο άρθρο λέει
Σύμφωνα με τη ρύθμιση αυτή, οι γονείς θα πρέπει να συναποφασίζουν για την ανατροφή, την επίβλεψη, την εκπαίδευση και τη διαχείριση των περιουσιακών στοιχείων των παιδιών και μόνο σε περιπτώσεις διαφωνίας θα επιλαμβάνεται το δικαστήριο από το οποίο ο ένας γονέας μπορεί να ζητήσει να του ανατεθεί η γονική μέριμνα για «σπουδαίο λόγο».
οπότε σε περίπτωση που ΔΕΝ θέλει ο άντρας, μπορεί να συναποφασίσει με την πρώην γυναίκα του και να καθορίσουν ποιος θα έχει την επίβλεψη πχ. Με την παρούσα κατάσταση, απ' ότι καταλαβαίνω, η γυναίκα έχει προτεραιότητα σε όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης έχω να πω ότι κρίνοντας από τος άντρες του ευρύτερου κοινωνικού μου περίγυρου, ελάχιστοι άντρες έχουν διάθεση να "φορτωθούν" τα παιδιά και όλες τις ευθύνες τους μετά από έναν χωρισμό. Προτιμούν να τραβάνε το ζόρι οι μανάδες τους και αυτοί να περνάνε μαζί τους "ποιοτικό χρόνο" τα σαββατοκύριακα. Τους βολεύει δηλαδή αυτή η κατασταση, μεταξυ μας

Ίσως, αλλά η αποδοχή μιας κατάστασης οδηγεί στη διαιώνιση της.
Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα κι αν στην κοινωνία είναι εδραιωμένη μια συμπεριφορά, αν αυτή η συμπεριφορά είναι άδικη (ελλείψει καλύτερης λέξης) για κάποιες ομάδες ανθρώπων, θα έπρεπε να μην είναι και νομικά κατοχυρωμένη. Η νομοθεσία θα έπρεπε να αντικατοπτρίζει το αντικειμενικά σωστό, όχι το σύνηθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απλά έλεος το άρθρο του Έθνους.
Ατελείωτη καταστροφολογία.
Αυτό που διακρίνω πίσω από όλα αυτά είναι ένας τρομερός φόβος για την οποιαδήποτε πρόοδο, την οποιαδήποτε αλλαγή στο μέχρι τώρα "κατεστημένο".

Το τραγικό είναι ότι ο "τομέας γυναικών του ΠΑΣΟΚ" το αναφέρει ως "οπισθοδρόμηση στο θέμα της ισότητας των δύο φύλων"!!! Δηλαδή, θα μου πέσουν τα μαλλιά! Αν είναι οπισθοδρόμηση στο θέμα της ισότητας των δύο φύλων η κοινή γονική μέριμνα, τότε οι ισχύουσες ρυθμίσεις τι είναι; Η μόνη οπισθοδρόμηση στο θέμα της ισότητας που βλέπω εγώ είναι το ότι γυναίκες εν έτει 2008 σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο, και μάλιστα γυναίκες μέλη γυναικείων οργανώσεων! :mad:

Για να επέλθει ισότητα, πρέπει και τα δύο φύλα να δεχτούν να χάσουν κάποια από τα κεκτημένα τους. Ισότητα μόνο παίρνοντας, σόρρυ αλλά δεν υπάρχει.

Δεν γίνεται να θέλουμε να αντιμετωπιζόμαστε σαν εξίσου ικανές επαγγελματίες και να μην θέλουμε να αναγνωρίσουμε στους άντρες ότι μπορούν να είναι εξίσου ικανοί γονείς. Αυτό δεν είναι ισότητα, είναι "ο,τι φάμε, ο,τι πιούμε και ο,τι αρπάξει ο κ#λος μας" :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν, μόλις με είχανε χτυπήσει στο ευαίσθητο σημείο μου, τα είχα πάρει στο κρανίο και ήμουν έτοιμος ν' αρχίσω το μπινελίκι:P, μπήκε η καλή μου η Μισέλ κι έγραψε όσα ακριβώς σκεφτόμουν να γράψω, αλλά χωρίς μπινελίκι κι έτσι ηρέμησα και μπορώ να σας γράφω σαν άνθρωπος, αλλιώς...:verymad:
Σύμφωνα με το Τμήμα Φεμινιστικής Πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ, η κυβέρνηση μέσω του εν λόγω νομοσχεδίου επιτίθεται σε νομικά κατοχυρωμένα δικαιώματα των γυναικών και επιχειρεί να ανατρέψει κάθε αξία κοινωνικοποίησης και χειραφέτησής τους.
«Η κυβέρνηση επιδιώκει να αλλάξει σε βάρος των γυναικών το ισχύον Οικογενειακό Δίκαιο που αποτέλεσε προοδευτική κατάκτηση και απορρίπτουμε το προτεινόμενο σχέδιο νόμου γιατί οι ρυθμίσεις τους είναι εις βάρος των γυναικών και των παιδιών. Καλούμε τον υπουργό να το αποσύρει», αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του Τμήματος.

Μα φυσικά και ο ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά και η αριστερά του κυρίου Τσίπρα, η οποία δεν έχει τσίπα απ' ότι φαίνεται. Όταν είπε ο Άγγελος ότι το αντίστοιχο του φαλλοκράτη είναι η φεμινίστρια, ήξερε τι έλεγε κι ας θίχτηκαν ορισμένες. Ευτυχώς με πρόλαβε η Μισέλ, αλλιώς... και πάλι :verymad:

Και μια που μιλάμε για νόμους, κοιτάξτε τι πρόσεξα μέσα στον ήδη υπάρχοντα νόμο:
Κάθε απόφαση των γονέων σχετικά με την άσκηση της γονικής μέριμνας πρέπει να αποβλέπει στο συμφέρον του τέκνου.
Στο συμφέρον του τέκνου πρέπει να αποβλέπει και η απόφαση του δικαστηρίου, όταν, κατά τις διατάξεις του νόμου, το δικαστήριο αποφασίζει σχετικά με την ανάθεση της γονικής μέριμνας ή με τον τρόπο της άσκησής της. Η απόφαση του δικαστηρίου πρέπει επίσης να σέβεται την ισότητα μεταξύ των γονέων και να μην κάνει διακρίσεις εξαιτίας του φύλου, της φυλής, της γλώσσας, της θρησκείας, των πολιτικών ή όποιων άλλων πεποιθήσεων, της ιθαγένειας, της εθνικής ή κοινωνικής προέλευσης ή της περιουσίας.

Ο νόμος το ορίζει αγαπητές μου. Μόνο που όλως τυχαίως, τα δικαστήρια κατά 95% δίνουν το παιδί στη μητέρα. Μακάρι να ξέρατε πόσες φορές έχω κάνει το μαλάκα (μη μου το διορθώσετε, γιατί αποτελεί όρο κι όχι ύβρι) επειδή αν της πάω κόντρα κινδυνεύω να μην ξαναδώ το παιδί μου...

αν ξέρατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όταν είπε ο Άγγελος ότι το αντίστοιχο του φαλλοκράτη είναι η φεμινίστρια, ήξερε τι έλεγε κι ας θίχτηκαν ορισμένες.

Το ότι ορισμένες αχαρακτήριστες χρησιμοποιούν το φεμινισμό για να δικαιολογήσουν τον αχταρμά που επικρατεί μέσα στο κεφάλι τους, δεν σημαίνει ότι ο φεμινισμός πρέπει να γίνει συνώνυμος της αιδοιοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ, ΑΛΛΑ! Ο περίγυρος που αναφέρεις είναι γονείς ή απλά άντρες;
αναφέρομαι σε γονείς που έχουν πάρει ή παίρνουν διαζυγιο (προφανώς δεν γνωρίζω και άπειρους, μιλάω για 3-4 περιπτώσεις.) Επίσης δεν υποννοώ ότι δεν αγαπάνε τα παιδιά τους. Απλά ότι προτιμάνε να γλυτώσουν τις καθημερινές ευθύνες του μαγειρέματος και του διαβάσματος κλπ, και να περνάνε πιο ξένοιαστο χρόνο τα ΣΚ.

Επίσης, στο άρθρο λέει
οπότε σε περίπτωση που ΔΕΝ θέλει ο άντρας, μπορεί να συναποφασίσει με την πρώην γυναίκα του και να καθορίσουν ποιος θα έχει την επίβλεψη πχ. Με την παρούσα κατάσταση, απ' ότι καταλαβαίνω, η γυναίκα έχει προτεραιότητα σε όλα αυτά.

Ίσως, αλλά η αποδοχή μιας κατάστασης οδηγεί στη διαιώνιση της. Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα κι αν στην κοινωνία είναι εδραιωμένη μια συμπεριφορά, αν αυτή η συμπεριφορά είναι άδικη (ελλείψει καλύτερης λέξης) για κάποιες ομάδες ανθρώπων, θα έπρεπε να μην είναι και νομικά κατοχυρωμένη. Η νομοθεσία θα έπρεπε να αντικατοπτρίζει το αντικειμενικά σωστό, όχι το σύνηθες.
Μισέλ, συμφωνώ μαζί σου μεν, αλλά και πάλι υπάρχει ένα πρόβλημα που ζητά λύση: Μετά το διαζύγιο με ποιον θα ζει το παιδί; Θα μου πείτε, θα έχει δωματιο και στα δύο σπίτια, συμφωνώ, και επίσης συμφωνώ με το ότι πρέπει και οι δύο γονείς να συναποφασίζουν για τη μόρφωση κλπ.

Αλλά με ποιον θα μένει καθημερινά; Ποιος θα το διαβάζει, ποιος θα το ταΐζει, ποιος θα περνάει τα απογεύματά του μαζί του, ποιος θα ξενυχτά μαζί του όταν αρρωστήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
αναφέρομαι σε γονείς που έχουν πάρει ή παίρνουν διαζυγιο (προφανώς δεν γνωρίζω και άπειρους, μιλάω για 3-4 περιπτώσεις.) Επίσης δεν υποννοώ ότι δεν αγαπάνε τα παιδιά τους. Απλά ότι προτιμάνε να γλυτώσουν τις καθημερινές ευθύνες του μαγειρέματος και του διαβάσματος κλπ, και να περνάνε πιο ξένοιαστο χρόνο τα ΣΚ.
Αρα ναι δεν τα αγαπανε τοσο οσο οι μαμαδες ή οσο αυτον που τα "αναλαμβανει" στα δυσκολα.
Γιατι να μην κρυβομαστε, οποιος σε θελει στο πιο "ξεγνοιαστο" του θεματος δεν σε αγαπαει τοσο οσο αυτος που σε θελει σε καθε δυσκολια.




Και για εμενα στο εν λογο θεμα ειναι απλη η ερωτηση που θελει απαντηση.
Για ποιον λογο και εκτος απο κραυγαλεες περιπτωσεις οπου η μητερα ειναι αλλα ντ'αλλα, ο πατερας δεν παιρνει ποτε την επιμελεια των παιδιων?
Και να χτυπιεται γι'αυτην?
Για ποιον λογο ο πατερας απο το δικαστηριο κρινεται σχεδον παντα λιγοτερο ικανος στην ανατροφη ενος παιδιου απο την μανα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Και για εμενα στο εν λογο θεμα ειναι απλη η ερωτηση που θελει απαντηση.
Για ποιον λογο και εκτος απο κραυγαλεες περιπτωσεις οπου η μητερα ειναι αλλα ντ'αλλα, ο πατερας δεν παιρνει ποτε την επιμελεια των παιδιων?
Και να χτυπιεται γι'αυτην?
Για ποιον λογο ο πατερας απο το δικαστηριο κρινεται σχεδον παντα λιγοτερο ικανος στην ανατροφη ενος παιδιου απο την μανα?
Το ξέρω ότι δεν θα πείσω κανέναν, αλλά θα απαντήσω.

Γιατί η φύση έκρινε ότι η γυναίκα είναι αρμόδια να φέρνει τη ζωή στον κόσμο και να υπάρχει απόλυτη εξάρτηση από την μητέρα στους πρώτους μήνες - χρόνια της ζωής ενός μωρού.

Γιατί μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε κανένας τρόπος να είναι σίγουρος ένας άντρας για το αν είναι όντως ο πατέρας του παιδιού του.

Γιατί είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ να φέρνει μια γυναίκα ένα παιδί στον κόσμο, να το μεγαλώνει και μια ωραία μέρα να της το παίρνουν επειδή πήρε διαζύγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο φεμινισμος θα λεγοταν "ισοτισμος" αν μιλαγε μονο για ισοτητα...και όχι γυναικισμος...Άρα προκειται για μονοπλευρο κινημα...Η αρχιφεμινιστρια Μαραγκοπουλου-σκιαχτρο- είναι κατα του νομου γιατι θιγει τα δικαιωματα των γυναικων!:mad::mad:Μακαρι να μην ακυρωθει ο νομος...
Αν βγει άυριο ένα κινημα "ανδρισμου" το πρωτο που θα σκεφτοσασταν θα ήταν ότι πολεμαει για ισοτητα γενικα και χωρις προκαταληψη υπερ του φυλου τους?μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας..Μονο ο ανθρωπισμος με ενδιαφερει ...που περικλειει και όλα τα άλλα που λεει ο φεμινισμος κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρα ο ρολος του πατερα ειναι διακοσμητικος?
Και το οτι η γυναικα τικτει το παιδι δεν σημαινει οτι το εφερε μονη στην ζωη.
Παρθενογενεση στον ανθρωπο δεν υπαρχει.
Και δεν ειναι θεμα του να πεισει καποιος καποιον, αλλα ειναι απανθρωπο να λεγεται οτι ειναι απανθρωπο μονο το να αφαιρειται το παιδι απο την μανα λες και ο πατερας εχει ρολο απλως γονιμοποιησης.
Και απο που και ως που το παιδι το μεγαλωνει μονο η γυναικα?
Μηπως τελικα τα κλισε της κοινωνιας ειναι ακομα παρα πολλα και τοσο οι αντρες οσο και οι γυναικες σφυριζουν αδιαφορα κοιτωντας αλλου?
Και δυστυχως αυτα τα κλισε εχουν αντικτυπο στις ζωες των ανθρωπων.
Προσωπικα οσο με μεγαλωσε η μανα μου, αλλο τοσο με μεγαλωσε ο πατερας μου.
Και προσωπικα τον πρωτο καιρο της ζωη μου ημουν στην "αρμοδιοτητα" του νοσοκομειου αρα θα επρεπε να με παρει εκεινο?:P
Τεσπα, προσωπικα κρινω εντελως ανιση την υπαρχουσα κατασταση στο εν λογο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί η φύση έκρινε ότι η γυναίκα είναι αρμόδια να φέρνει τη ζωή στον κόσμο και να υπάρχει απόλυτη εξάρτηση από την μητέρα στους πρώτους μήνες - χρόνια της ζωής ενός μωρού.
Οπότε τελικά να κρίνουμε από το τι προσόντα/δυνατότητες έχει δώσει η φύση στα δύο φύλα, άρα αυτομάτως δεν υπάρχει ισότητα;
Γιατί είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ να φέρνει μια γυναίκα ένα παιδί στον κόσμο, να το μεγαλώνει και μια ωραία μέρα να της το παίρνουν επειδή πήρε διαζύγιο
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι αυτό δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες. Επίσης τι πάει να πει να το μεγαλώσει; Όταν είναι παντρεμένη μόνο αυτή το μεγαλώνει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
παιδιά, δηλαδή εκτός από τον θηλασμό που είναι ΠΕΡΙΤΡΑΝΗ απόδειξη για το πόσο απαραίτητη η μάνα στα δύο πρώτα χρόνια, εσείς έχετε δει μπαμπάδες να ταΐζουν με το μπιμπερό βρέφος? Να του βράζουν το κρέας με την πατάτα και το καρότο μόλις μεγαλώσει λίγο και να το αλέθουν και να το ταΐζουν; Να του πλένουν και να του σιδερώνουν τα ρούχα; Να ξενυχτάνε μαζί του όταν κλαίει τη νύχτα; Να του ετοιμάζουν το πρωινό που θα πάρει στο σχολείο; και το μεσημεριανό και το βραδινό; να διαβάζουν μαζί τα μαθήματα του;

Τι στο καλό σε άλλο πλανήτη ζω?
Και συγγνώμη που θα γίνω λίγο bitch, αλλά το μοναδικό άτομο που γνωρίζω και το μεγαλώνει ο πατέρας του, στην πραξη η γιαγια του τον φροντίζει, μέ ό,τι αυτό συνεπάγεται, και κάνει όοοοοολα αυτά που προανέφερα. Πάλι δηλαδή η γυναίκα είναι απαραίτητη, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν φαγητό στο σπίτι.

Και στο κάτω κάτω, το παιδί χρειάζεται και τους δύο γονείς, αλλά εδώ μιλάμε για την περίπτωση που πρέπει να επιλέξουμε ΕΝΑΝ. Και αυτός είναι η μάνα, ακόμα κι αν δεν θέλετε να το δείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οκ, τοτε αφου ειναι ετσι και απλως δεν θελουμε να το δουμε τι καθομαστε και το συζηταμε?
Ρολος μας ειναι να σας @#$#@#@$ και μετα να σας αφηνουμε στο ελεος σας.
Για να γινω κι εγω λιγο bitch.
Και μετα γιατι ζητατε αναγνωριση του τεκνου αφου ξερετε εκ των προτερων οτι θα το μεγαλωσετε εσεις?
Μονο για τους οικονομικους πορους?
Ομορφα...Στο να "ζηταμε" ειμαστε μια χαρα ολοι.Αντρες και γυναικες.
Αλλα στο να μπορουμε να παραχωρισουμε και να αναγνωρισουμε τα ισα διακιωματα στον αλλο, απ'οτι βλεπω δεν χωλαινουν μονο οι αντρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top