7 θανάσιμα αμαρτήματα:Πόσο επιρρεπείς είστε εσείς ή οι γύρω σας και πώς τα αντιμετωπίζετε;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μπορεί η ισότητα των δύο φύλων στον εργασιακό, κοινωνικό και ερωτικό τομέα να είναι κατά μεγάλο ποσοστό πλέον πραγματικότητα, αλλά όσον αφορά στις αμαρτίες … γίνονται ακόμα διακρίσεις. Αυτό υποστηρίζει ο 95χρονος Ιησουίτης λόγιος Ρομπέρτο Μπούζα, σε σχετική έρευνα του Βατικανού, ο οποίος υποστηρίζει ότι τα δύο φύλα αμαρτάνουν διαφορετικά.

Έτσι, με βάση τα εφτά θανάσιμα αμαρτήματα, οι γυναίκες είναι πιο επιρρεπείς στην περηφάνια, τη ζήλεια, το θυμό, τη λαγνεία, τη λαιμαργία, την πλεονεξία και την οκνηρία.

Αντίστοιχα, στις αμαρτίες των ανδρών πρώτη έρχεται η λαγνεία, δηλαδή η έντονη σαρκική επιθυμία και έπονται κατά σειρά η λαιμαργία, η οκνηρία, ο θυμός, η περηφάνια, η ζήλια και η απληστία.

[Πηγή]

Όπως παρατηρούμε, τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα που αναγνωρίζει η Καθολική Εκκλησία, είναι στοιχεία του ανθρώπινου χαρακτήρα κι όχι πράξεις, όπως ο φόνος, η κλοπή, ο βασανισμός κλπ. Φυσικά οι περισσότεροι από εμάς είμαστε ορθόδοξοι χριστιανοί, άθεοι και αγνωστικιστές, ωστόσο θα είχε ενδιαφέρον να καταθέσουμε τη γνώμη μας για τα αμαρτήματα αυτά, να σχολιάσουμε το κατά πόσον θα έπρεπε κανείς να τα αποφεύγει, όπως και να "ομολογήσουμε" σε πιο από αυτά θεωρούμε ότι είμαστε περισσότερο επιρρεπείς. Για το τελευταίο, θα πρέπει να επιστρατεύσουμε τουλάχιστον μία Αρετή: Την Ειλικρίνεια...


Παρακάτω παρατίθεται λίστα με τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα, καθώς και με τις προβλεπόμενες τιμωρίες:


Λαιμαργία, Εμβύθιση σε καζάνι με καυτό λάδι.
Λαγνεία, Κατάπνιξη σε φωτιά και θειάφι.
Οκνηρία, Πέταγμα σε λάκκο με φίδια.
Οργή, Διαμελισμός εν ζωή.
Φθόνος, Εμβύθιση σε παγωμένο νερό.
Αλαζονεία, Βασανισμός στον Τροχό.
Απληστία, Εμβύθιση σε καζάνι με καυτό λάδι.

[Πηγή]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είμαι πολύ επιρρεπής σε όλα εκτός από την απληστία και την αλαζονεία, αλλά αμάρτημα θεωρώ είναι μόνο ό,τι βλάπτει τον άλλον συνειδητά με πρόθεση. 'Αμα μισήσεις και φθονείς κάποιον θα του κάνεις και κακό απαραίτητα ; Δεν νομίζω, με λίγο βρισίδι ξεσπάς και όλα οκέυ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouel

Νεοφερμένος

Η manouel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αυτοί που γράψανε τις τιμωρίες τις ακολούθησαν κιόλας? Α μάλλον γι'αυτό ο κόσμος μας αποτελείται από τόσο καλούς και υπέροχους ανθρώπους..

Τους άλλους του τηγανίσανε σαν τα τσιπίτα..

Είχα μια απορία ρε παιδάκι μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Είμαι σε όλα αλλά αντί για 7 τιμωρίες θα έχω 6 καθώς η μια είναι ο το ίδιο…ματαιοδοξία η αγαπημένη μου αμαρτία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Λαιμαργία, Εμβύθιση σε καζάνι με καυτό λάδι.
Λαγνεία, Κατάπνιξη σε φωτιά και θειάφι.
Οκνηρία, Πέταγμα σε λάκκο με φίδια.
Οργή, Διαμελισμός εν ζωή.
Φθόνος, Εμβύθιση σε παγωμένο νερό.
Αλαζονεία, Βασανισμός στον Τροχό.
Απληστία, Εμβύθιση σε καζάνι με καυτό λάδι.
1.Λαιμαργία : θα με βάλουν για λίγο στο καυτό λάδι, ίσα ίσα να φτιάξω κρούστα.
2.Επειδή είμαι πιστό σκυλί και καλό παιδί απλά θα μου βάλουν έναν σβώλο θειάφι στο ρουθούνι και θα μου κάψουν τα μαλλιά (όοοχιιιι τα μαλλιάααα)
3.Ειδικά στις περιόδους εξεταστικής... θα μεφάνε τα φίδια, δεν το γλιτώνω το νάμπερ 3.
4.Θα μου ξεριζώσουν πόδια-χέρια.
5.Θα μου βάλουν κανένα παγάκι κάτωθεν της μασχάλης. Δεν έχω μεγάλο μερίδιο εδώ.
6.Οκ, εκεί δεν μπαίνω, είμαι low self esteem sucker.
7.Τον δεύτερο γύρο λάδωμα τον γλιτώνω εδώ.

Πέραν της χαζομάρας που με δέρνει... Πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος και καμία απολύτως βάση να γίνεται διάκριση μεταξύ φύλων και των συγκεκριμένων "αμαρτιών". Για τη λαγνεία, πλέον δεν υφίστανται ορισμένα ταμπού και προκαταλήψεις, οπότε είτε άνδρας είτε γυναίκα, το ίδιο επηρεάζονται κατ εμέ ααπό τις ορμές τους. Άλλωστε δεν θεωρώ και πολύ σοβαρές τις απόψεις των εξουσιαστών που διαμένουν στο Βατικανό. Μάλλον αναχρονιστικές και με αρκετές δόσεις συμφέροντος σε πλύση εγκεφάλου των χρηματοδοτών (πιστών) μέσω της δημιουργίας τύψεων.

Κατά πόσο πρέπει κανείς να αποφεύγει τα παραπάνω; Ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια για το τί πρέπει να κάνει προκειμένου να αισθάνεται ψυχολογικά υγιής. Άλλωστε όλα, όταν ξεπεράσει κανείς ένα μέτρο (ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο) έχουν ανεπιθύμητες επιπτώσεις. Για παράδειγμα : αν δεν μπορεί να συγκρατήσει κάποιος τη λαιμαργία του θα καταλήξει να κατρακυλάει από βουνοπλαγιές και στην χειρότερη θα πάθει έμφραγμα στα 40 του (ή και νωρίτερα). Λαγνεία : αστάθεια ερωτικής ζωής και ίσως απογοήτευση , αφού αναλωθεί ο άλλος με κούφια άτομα, ασκώντας το γνωστό σπορ (σεχ). Οκνηρία : τα ευνόητα. Φθόνος, οργή και απληστία φθείρουν το άτομο που τα κουβαλάει, οπότε την σήμανσή τους ως "αμαρτίες" ας την αντιμετωπίσουμε ως κάτι το ωφέλιμο για τους μη έχοντες κριτική σκέψη. Ας κανονίζει άλλος γι αυτούς. Κλάην. Τέλος, από την αλαζονεία πολλοί μπορεί να αισθάνονται ευχαρίστηση (καθώς την παρ-ερμηνεύουν ως ανωτερότητα) άρα από τη στιγμή που δεν με επηρεάζει η αλαζονεία του άλλου, δεν το θεωρώ σοβαρό λόγο βασανισμού σε τροχό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό σε όλες αυτές τις αμαρτίες. Μια χαρά είναι!

Πάντως αν ήταν να ξεχωρίσω μάλλον τα φίδια και ο τροχός θα ήταν οι τιμωρίες μου.

Τις τιμωρίες αλήθεια ποιος τις έκανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Κάποιος πάπας αλλά φαίνεται πως αποδήμησε πριν φτιάξει τα νέα συγχωροχάρτια….
Δεν ακούω κανένα άνθρωπο που θέλει να το παίξει θεός..καπηλευτές και υποκριτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouel

Νεοφερμένος

Η manouel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και ας μη ξεχνάμε το λαϊκό άσμα που λέει αμαρτία μου γοητεία μου πάθος μου μεγάλο :clapup:
Όσο για τα παιδιά στο Βατικανό, ας ξεκινήσουν πρώτα αυτοί τις βουτιές σε καυτό λάδι και μετά εμείς οι υπόλοιποι βλέπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
2.Επειδή είμαι πιστό σκυλί και καλό παιδί απλά θα μου βάλουν έναν σβώλο θειάφι στο ρουθούνι και θα μου κάψουν τα μαλλιά (όοοχιιιι τα μαλλιάααα)

Noμίζω δεν είναι απαραίτητο να συνδέσουμε τη λαγνεία με την απιστία. 'Αμα στον ανταγωνισμό συναισθήματος - ηδονής, στη ζυγαριά βαραίνει περισσότερο η ηδονή, είσαι επιρρεπής στη λαγνεία και δεν το ξέρεις, και το καλύτερο παιδί να'σαι μπορεί να μην πεις εκείνη τη στιγμή "ύπαγε οπίσω μου Σατανά". Κάτσε να το ζήσεις και τα λέμε, πατατάκια θα γίνουμε όλοι μια μέρα. :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Κατάλαβα τι λες. Τυρογαριδάκι με έξτρα τυρί θα γίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Μόνο λαγνεία και οργή.
Τα υπόλοιπα με εξοργίζουν αφάνταστα.:mad::D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μακάριος όποιος δεν κατακρίνει τον εαυτό του για εκείνο το οποίο αποδέχεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Μακάριος όποιος δεν κατακρίνει τον εαυτό του για εκείνο το οποίο αποδέχεται...
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Κανένας άνθρωπος δεν είναι αναμάρτητος….άρα όλοι θα πάνε στην κόλαση? ΟΧΙ μετανιώστε για αυτά που κάνατε ζητήστε άφεση αμαρτιών… ακολουθείστε τον δρόμο του καλού άσχετα με το ότι το καλό και το κακό δεν ορίζετε… Αν η πίστη πως θα κριθείτε σαν κάνει να ακολουθείται το καλό τότε δεν είστε παρά υποκριτές και στοχεύετε το καλό με ανταλλάγματα…Πιστεύεται στην ανώτερη δύναμη με σεβασμό και ευλάβεια και ονομαστέ την όπως εσείς θέλετε (Αλλάχ.. Θεό…Ιαχωβα ..Βισνου…Δια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xazoulina

Νεοφερμένος

Η xazoulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ένα απ'όλα για μένα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
:hmm:

"Προς Ρωμαίους", ιδ΄, 22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.



Φθόνος, Εμβύθιση σε παγωμένο νερό.

[Πηγή]
Αυτές δεν είναι οι τιμωρίες που ο ίδιος ο Δάντης (ένθετη νωπογραφία) αναφέρει στην Θεία Κωμωδία. Το παρόν ποινολόγιο παραείναι σοφτ.


Αν τυχόν και το έβλεπε ο ταπεινός, γλυκόλογος και πάντα ευλαβής Δάντης,
θα είχε εκραγεί από οργή. :worry:

Εμείς, στις παλιές καλές εποχές
(Μεσαίωνα), θα έλεγε,
ράβαμε τις βλεφαρίδες των Φθονερών! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

Δουλειά δεν έχουν, ( δεν κάνουν ) δουλειά βρίσκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν υπαρχουν θανασιμα αμαρτηματα στην ορθοδοξια...αμαρτημα που να τιμωρειται με θανατο δηλαδη.αυτα είναι καταλοιπα της ιερας εξετασης της παρανοιας των καθολικων...οι δεκα εντολες λενε ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ, οποτε τι σχεση έχουν τα 'θανασιμα αμαρτηματα" με το χριστιανισμο,και γενικα με την ανθρωπια και την καλωσυνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
δεν υπαρχουν θανασιμα αμαρτηματα στην ορθοδοξια...

Υπάρχει όμως ένα ασυγχώρητο: η "βλασφημία του Αγίου Πνεύματος" ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top