Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
προσπαθεις ,πασχιζεις να τα κανεις ιδια.αλλα δεν ειναι..

να ξαναδειξω ολες τις ερευνες που δειχνουν οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν κατα πλειοψηφεια πολυ πιο ταραγμενη και πολυπληθή σεξουαλικη ζωη ?
αυτη η συμπεριφορα πιστευω οτι ειναι μεσα στη φυση της ομοφυλοφιλιας...ενω εσυ οπως και οι περισσοτεροι υποστηρικτες της ,προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι στη φυση της ,αλλα υπαρχει μονο λογω κοινωνιας.. και οτι αν ηταν ολα τοσο ελευθερα στους ομ/λους οπως στους ετερο θα ηταν τα ιδια ποσοστα και παρομοια συμπεριφορα..

αλλα απο οτι εχω διαβασει και εδω,στις πολυ ελευθερες χωρες της ομοφυλοφιλιας,πχ Καναδας ,Καλιφορνια παλι γκετοποιουνται οι ομοφυλοφιλοι και παρολη την ελευθερια τους συνεχιζουν να εχουν ακραια σεξουλικη συμπεριφορα ,πορνειες κλπ σε σχεση -σε ποσοστα με τους ετερο..
Εγώ προσωπικά, έχοντας γνωρίσει και ομοφυλόφιλους και ετεροφυλόφιλους δε βλέπω κάποια διαφορά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι οι άντρες (ομοφυλόφιλοι και ετεροφυλόφιλοι) ενδιαφέρονται συνήθως να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους, σε σχέση με τις γυναίκες. Αυτό το έχω παρατηρήσει κυρίως για τους άνδρες και τις γυναίκες μεγάλης ηλικίας. Αντιθέτως η νεότερη γενιά ετεροφυλόφιλων κοριτσιών, ενδιαφέρονται εξίσου με τους άντρες να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους (φυσικά σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και οι εξαιρέσεις).
Αν και κάτι μου λέει ότι και πάλι κρίνω βάσει του στενού μου κύκλου...

Δε μου λένε κάτι οι έρευνες από τη στιγμή που στη καθημερινότητά μου έχω συναντήσει το αντίθετο. Εσύ τι εμπειρίες έχεις με ομοφυλόφιλα άτομα; Μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι όπου φυσάει ο άνεμος των -αναξιόπιστων πολλές φορές- ερευνών και των απόψεων που ακούς από εδώ κι από εκεί και τις κάνεις κολλάζ συνθέτοντας μια δήθεν εμπεριστατωμένη άποψη.

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν λες ταραγμένη σεξουαλική ζωή. Το πολυπληθής που το καταλαβαίνω, δε το βρίσκω αρνητικό και δε μπορώ να καταλάβω γιατί το παρουσιάζεις ως τέτοιο. Γιατί είναι κακό να πηγαίνει κανείς με πολλούς; Δε νομίζεις ότι κι αυτή είναι μια συντηρητική τοποθέτηση που μάλλον δεν ταιριάζει με την εποχή μου ζούμε; (και μη μου πεις pls για τις ασθένειες, είναι στο χέρι του καθενός που έχει σεξουαλική ζωή, να παίρνει τις σχετικές προφυλάξεις)

Τέλος, δε βρίσκω κακή την "γκετοποίηση" των ομοφυλόφιλων (πχ με την ύπαρξη κέντρων διασκέδασης για gay). Άνθρωποι είναι κι αυτοί, αποτελούν μειοψηφία και αναζητούν άτομα με τις ίδιες προτιμήσεις είτε για να συζητήσουν για τους κοινούς προβληματισμούς τους (εδώ σε ένα βαθμό αφορά την κοινωνία), αλλά και για να γνωριστούν και να συνάψουν σχέσεις. Δεν έχει σχέση πόσο ελεύθερη είναι μια χώρα.
Κάτι μου λέει ότι και πάλι δεν κρίνεις αντικειμενικά την ομοφυλοφιλία. Για πες μου λίγο και τι άποψη έχεις για τα πορνεία (των ετεροφυλόφιλων ντε)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μαλακίες.Αυτή η συμπεριφορά υφίσταται γιατί η κοινωνία δεν τους επιτρέπει να παντρευτούν.Διαφορετικά ο αριθμός θα πέσει,don't u think?
στις χωρες που επιτρεπεται ο γαμος ομοφυλοφ.. στην καλιφορνια νομιζω,,και αλλου,,οπως ειπα..και εχω ακουσει απο ανθρωπους που εζησαν εκει..

οι ομοφυλοφιλοι δεν εχουν σεξουλικη συμπεριφορα οπως οι ετερο..
αυτο ακριβως λεω.. οτι σε χωρες μερη που κυκλοφορουν ελευθερα στους δρομους με γαμους παρελασεις κλπ..παλι οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι οπως οι ετεροφυλοφιλοι..



αλλα αυτο ειναι απο πραγματα που διαβασα και εδω..οχι προσωπικα..οποτε δεν μπορω να προχωρησω αλλο..

οπως εχει εμπειρια απο εξωτερικο ας πει κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά, έχοντας γνωρίσει και ομοφυλόφιλους και ετεροφυλόφιλους δε βλέπω κάποια διαφορά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι οι άντρες (ομοφυλόφιλοι και ετεροφυλόφιλοι) ενδιαφέρονται συνήθως να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους, σε σχέση με τις γυναίκες. Αυτό το έχω παρατηρήσει κυρίως για τους άνδρες και τις γυναίκες μεγάλης ηλικίας. Αντιθέτως η νεότερη γενιά ετεροφυλόφιλων κοριτσιών, ενδιαφέρονται εξίσου με τους άντρες να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους (φυσικά σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και οι εξαιρέσεις).
Αν και κάτι μου λέει ότι και πάλι κρίνω βάσει του στενού μου κύκλου...

Δε μου λένε κάτι οι έρευνες από τη στιγμή που στη καθημερινότητά μου έχω συναντήσει το αντίθετο. Εσύ τι εμπειρίες έχεις με ομοφυλόφιλα άτομα; Μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι όπου φυσάει ο άνεμος των -αναξιόπιστων πολλές φορές- ερευνών και των απόψεων που ακούς από εδώ κι από εκεί και τις κάνεις κολλάζ συνθέτοντας μια δήθεν εμπεριστατωμένη άποψη.

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν λες ταραγμένη σεξουαλική ζωή. Το πολυπληθής που το καταλαβαίνω, δε το βρίσκω αρνητικό και δε μπορώ να καταλάβω γιατί το παρουσιάζεις ως τέτοιο. Γιατί είναι κακό να πηγαίνει κανείς με πολλούς; Δε νομίζεις ότι κι αυτή είναι μια συντηρητική τοποθέτηση που μάλλον δεν ταιριάζει με την εποχή μου ζούμε; (και μη μου πεις pls για τις ασθένειες, είναι στο χέρι του καθενός που έχει σεξουαλική ζωή, να παίρνει τις σχετικές προφυλάξεις)

Τέλος, δε βρίσκω κακή την "γκετοποίηση" των ομοφυλόφιλων (πχ με την ύπαρξη κέντρων διασκέδασης για gay). Άνθρωποι είναι κι αυτοί, αποτελούν μειοψηφία και αναζητούν άτομα με τις ίδιες προτιμήσεις είτε για να συζητήσουν για τους κοινούς προβληματισμούς τους (εδώ σε ένα βαθμό αφορά την κοινωνία), αλλά και για να γνωριστούν και να συνάψουν σχέσεις. Δεν έχει σχέση πόσο ελεύθερη είναι μια χώρα.
Κάτι μου λέει ότι και πάλι δεν κρίνεις αντικειμενικά την ομοφυλοφιλία. Για πες μου λίγο και τι άποψη έχεις για τα πορνεία (των ετεροφυλόφιλων ντε)

-petros

οχι βρε εχεις δικειο το πιο καλο ειναι ολοι να περνουμε ολους...τι κακο εχει να πηγαινεις με πολλους δηλαδη...ελεος... εσυ εχεις παρει σβαρνα ολους/ολες στην πολη σου?

...και πήγε; Αν πήγαινε ποιος δεν θα ήταν ο σωστός; Οι ομοφυλόφιλοι που πληρώνουν ή αυτός που πληρώθηκε; :hmm:
οχι βεβαια,υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ξεπουλιουνται για το χρημα....

Μαλακίες.Αυτή η συμπεριφορά υφίσταται γιατί η κοινωνία δεν τους επιτρέπει να παντρευτούν.Διαφορετικά ο αριθμός θα πέσει,don't u think?

Είναι εκνευριστικό το να μην τους επιτρέπετε να έχουν κάτι,αλλά μετά να χρησιμοποιείτε πως όσον αφορά αυτό το κάτι είναι χειρότεροι από τους ετεροφυλόφιλους.
στις περισσοτερες χωρες εχουν το δικαιωμα γαμου...και τι σημασια εχει ο γαμος ?μπορουν απλα να ειναι με καποιον και χωρις γαμο αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν σταθερες σχεσεις και για να το πω και στα λαικα τους περνουν ολουσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οχι βρε εχεις δικειο το πιο καλο ειναι ολοι να περνουμε ολους...τι κακο εχει να πηγαινεις με πολλους δηλαδη...ελεος... εσυ εχεις παρει σβαρνα ολους/ολες στην πολη σου?
οχι βεβαια,υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ξεπουλιουνται για το χρημα....
Κάτσε ρε συ, τα έχεις μπερδέψει. Ο πληρωμένος "έρωτας" είναι κάτι επίσης μακροχρόνιο που δεν έχει να κάνει με την σεξουαλική προτίμηση. Και ετεροφυλόφυλοι πληρώνουν ή πληρώνονται για να κάνουν σεξ. Αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο, όχι με την ομοφυλοφιλία. Το αν είναι κατακριτέο ή όχι, είναι άλλο θέμα αλλά δεν μπορείς να το αποδίδεις στον σεξουαλικό προσανατολισμό. Άλλο ομοφυλοφιλία, άλλο πληρωμένος "έρωτας"...

στις περισσοτερες χωρες εχουν το δικαιωμα γαμου...και τι σημασια εχει ο γαμος ?μπορουν απλα να ειναι με καποιον και χωρις γαμο αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν σταθερες σχεσεις και για να το πω και στα λαικα τους περνουν ολουσ...
Τι λές! :P Ο γάμος ομοφυλόφιλων επιτρέπεται στην Νότια Αφρική, στην Ολλανδία, στο Βέλγιο, στην Ισπανία, στον Καναδά και πολύ πρόσφατα απ' όσο ξέρω στην στην Σουηδία και στην Νορβηγία. Μια χούφτα χώρες σε όλο τον πλανήτη δηλαδή...

Α, μάλιστα! Ο γάμος τι σημασία έχει για τους ετεροφυλόφιλους; Την ίδια έχει και για τους ομοφυλόφιλους. Γενικά, ο γάμος επιτρέπει κάποιες νομικές κατοχυρώσεις για την περιουσία των συζύγων (π.χ τι θα γίνει σε περίπτωση θανάτου του ενός), την διατροφή, τα παιδιά (αν υπάρχουν), επιδόματα από την εργασία και ένα σωρό άλλα. Ένας παντρεμένος ετεροφυλόφιλος απολαμβάνει αυτές τις διευκολύνσεις, το θεωρείς σωστό να μην τις απολαμβάνει και ένας ομοφυλόφιλος; Δηλαδή λόγω διαφορετικής σεξουαλικότητας να υφίσταται διακρίσεις από το κράτος; Κράτος δικαίου σου λέει μετά :whistle:(όχι ότι έχουμε, αλλά λέω...)

Υ.Γ Αρνητική ψήφος δικιά μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι λές! :P Ο γάμος ομοφυλόφιλων επιτρέπεται στην Νότια Αφρική, στην Ολλανδία, στο Βέλγιο, στην Ισπανία, στον Καναδά και πολύ πρόσφατα απ' όσο ξέρω στην στην Σουηδία και στην Νορβηγία. Μια χούφτα χώρες σε όλο τον πλανήτη δηλαδή...
ακριβως αυτο..

γιατι να παει η Ελλαδα με την μειοψηφια των υπερπροοδευτικων χωρων..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ακριβως αυτο..
γιατι να παει η Ελλαδα με την μειοψηφια των υπερπροοδευτικων χωρων..?
Γιατί να πάει με την πλειοψηφία των κομπλεξικών;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Diotima, με το που σε διάβασα, σε λάτρεψα!!!! Μπορεί να γίνεις και η αιτία να ξαναρχίσω να γράφω στο φόρουμ (κόντευα να πεθάνω από ανία)
Απαγορεύεται το φλερτάρειν ασυστόλως ...
Όμως επέτρεψε την παρομοίωση της δικής μου εκδοχής περί (κακούργας) κενωνίας.....
Η κοινωνία λοιπόν θα έλεγα ότι είναι σαν το πέος.... Όταν σκληραίνει σε γ@μ@ει, όταν μαλακώνει δεν αντέχεται!
Το αντίδοτο δια του κινδύνου που προκύπτει εκ των ορθωμένων πεών και προς αποφυγήν της επικινδύνου και ανεπιθύμητου εισχώρησης των εις τον πισινό μας και περι ού ο λόγος, λέγω ότι το αντίδοτον είναι, άπαξ δια παντός ο ανα χείρας κρατηθείς χάραξ.
Όταν πίπτει βιαίως εις την κεφαλήν επικινδύνου προς εισχώρησην εις τον πισινόν μας πέους, φέρει τα μέγιστα αποτελέσματα. Θα έλεγον ότι φυλάττει Θερμοπύ…. γκχ ε συγνώμην ήθελα να είπω, πισινούς.
Για όσους ενδιαφέρονται και ουχί δια τους φίλια προσκείμενους προς τα πέη.
Αποκλεισμένε χρήστη Μαξίμ, πάψε να φορτώνεσαι στους ώμους σου το (βαρύ) όνομα Άνδρας, υπάρχουν κάποια παιδιά που δεν γίνονται άνδρες, τι να κάνουμε να τα ....πετάξουμε από την πολυκατοικία στον ακάλυπτο; Όχι βέβαια, xρειάζονται στοργή (ενίοτε και προδέρμ)!!!
Η πυξίς, κοινώς πυξίδα, θα έλεγα ότι είναι απαραίτητη προς τους σημερινούς επίδοξους άνδρες της προδέρμ.
Τώρα....πως μπορεί μια άποψη, ιδέα, προκατάληψη έστω, να με εμποδίζει να ανεβαίνω τα σκαλιά που οδηγούν στην ταράτσα, απ όπου θα ατενίζω τον ουρανό και θα νιώσω την ελευθερία που δεν μπορώ στον 2ο που μένω (πρόλαβε ο αχώνευτος ο Σωτηρόπουλος γμτ και έκλεισε τον 4ο) μόνο η.....diotima το γνωρίζει, που έχει, κατά τα φαινόμενα, εντρυφήσει στις κατόψεις πολυκατοικιών και προφίλ....βοοειδών!
Το μόνο που δύναμαι να είπω, είναι επι των βοοειδών.
Οποτεδήποτες, κάποτες εις το μακρυνόν παρελθόν, αι βοειδόψωλαι απετέλεσαν, ισχυρόν παράγοντα καταστολής και πρόληψης. Αποξηραμέναι και στριφογυριστές, περίπου ένα μέτρο, όπου έπιπτον, επροξένουν ζημίας ουκ ευκαταφρόνητας.

Υποστηρίζω την επαναφορά της τιμωρίας δια της βοειδόπουτσ….ντιτ… ας.


Αλλά και για να σοβαρευόμαστε λίγο, θέλω να πω, για όσους καταθέτουν τις απόψεις τους εδώ, ότι ενώ εγώ έχω δηλώσει και έχω αποδεχτεί την ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας, ήρθε να ταράξει τα ήδη φραπεδιασμένα νερά, μια διάλεξη από καταξιωμένη καθηγήτρια της ιατρικής και μέλλος διεθνούς οργάνωσης για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Εκεί να δείτε την αντίδραση του παχέως εντέρου στις βίαιες εισχωρήσεις του πέους.

Εκεί να δείτε την ευκολία μετάδοσης των νοσημάτων.

Βλενόρια – Σύφιλη (είχε εξαλειφθεί από την Ελλάδα και αδυνατούσαν να βρουν δείγμα για τους φοιτητές της Ιατρικής, τελευταία υπάρχει και μάλιστα αυξάνουν τα κρούσματα) – Κονδυλώματα – Ηπατίτιδες και γιατί να συνεχίσω ;

Δε φτάνουν αυτά ;


Υ.Γ. ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ !


Μαλακίες.Αυτή η συμπεριφορά υφίσταται γιατί η κοινωνία δεν τους επιτρέπει να παντρευτούν.Διαφορετικά ο αριθμός θα πέσει,don't u think?
Είναι εκνευριστικό το να μην τους επιτρέπετε να έχουν κάτι,αλλά μετά να χρησιμοποιείτε πως όσον αφορά αυτό το κάτι είναι χειρότεροι από τους ετεροφυλόφιλους.
Παντρευτούν δεν παντρευτούν, ανεξάρτητα απο το ποιοι είναι καλύτεροι ή χειρότεροι, ομοφυλόφιλοι - ετεροφυλόφιλοι,
τα προβλήματα απο την σεξουαλική χρήση του παχέως εντέρου, δε θα αλλάξουν ποτέ.
Πάντα θα παραμένουν προβλήματα και πολλές φορές θα ακολουθούν κάποιους για ολόκληρη την ζωή.

Φύσιν - παραφύσιν, όπως και αν την ονοματίσουμε, δε θα πάψει ποτέ να κουβαλάει προβλήματα, είτε είναι ψυχολογικά είτε αφορούν το σώμα και παθήσεις του. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εννοείται Μάξιμε,πως το πρωκτικό σεξ δεν είναι κάτι το φυσικό.Δεν είναι σχεδιασμένο αυτό το μέρος του σώματος για είσοδο,αλλά για έξοδο.


Λογικά οι ομοφυλόφιλοι το γνωρίζουν αυτό όμως.Αναρωτιέμαι γιατί πιστεύεις πως ο βούρδουλας θα βοηθήσει,από τη στιγμή που ο άλλος είναι κατασκευασμένος έτσι για κάποιο λόγο να ελκύεται από άτομα του ιδίου φύλου.

ΥΓ1)Πιστεύω ότι ο γάμος ομοφυλοφίλων θα παράγει τα εξής οφέλη:Θα νιώθουν οι ομοφυλόφιλοι ισότιμοι πολίτες.(Επίσης θα πάψουν και να διαμαρτύρονται.)Θα γίνουν πολλοί δεσμοί σταθεροί και θα σταματήσουν να διασπείρονται τα νοσήματα τόσο ταχέως.Θα τακτοποιηθούν πολλά πρακτικά/νομικά θέματα.

ΥΓ2)Αν είσαι ανόητος γενικά,και δεν προσέχεις,το σώμα σου θα το βλάψεις έτσι κι αλλιώς.Πιθανολογώ πως και μιας γυναίκας ο κόλπος μπορεί να έχει πρόβλημα αν ο επιβήτορας της είναι άτακτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εννοείται Μάξιμε,πως το πρωκτικό σεξ δεν είναι κάτι το φυσικό.Δεν είναι σχεδιασμένο αυτό το μέρος του σώματος για είσοδο,αλλά για έξοδο.


Λογικά οι ομοφυλόφιλοι το γνωρίζουν αυτό όμως.Αναρωτιέμαι γιατί πιστεύεις πως ο βούρδουλας θα βοηθήσει,από τη στιγμή που ο άλλος είναι κατασκευασμένος έτσι για κάποιο λόγο να ελκύεται από άτομα του ιδίου φύλου.
αλλαγη πλευσης βλεπω ..

αφυσικο και βλαπτικο το πρωκτικο σεξ?μια επιλογη ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
αλλαγη πλευσης βλεπω ..

αφυσικο και βλαπτικο το πρωκτικο σεξ?μια επιλογη ειναι!

Τον πρωκτό η φύση δεν τον έφτιαξε για είσοδο.Ανατομία δε θα μου μάθεις εσύ.

Η ομοφυλοφιλία όμως υπάρχει,και ΔΕΝ είναι επιλογή το κέρατο μου,τα έχουμε πει χιλιάδες εκατομμύρια φορές.Ο άλλος γεννιέται έτσι,η βιολογική του σύσταση,αν το θες έτσι,του γεννά την έλξη στο ίδιο φύλο.Αυτή ικανοποιείται με ό,τι υπάρχει διαθέσιμο,εν προκειμένω με τον πρωκτό.(Συγγνώμη προς όσους τρώνε βραδινό)


Το ότι το σέβομαι απόλυτα,ισχυει εξ αρχής,και δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Τον πρωκτό η φύση δεν τον έφτιαξε για είσοδο

+1
είναι για έξοδο - εξού και κάποιοι άνθρωποι μιλάνε από εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Απαγορεύεται το φλερτάρειν ασυστόλως ...

Βασικά απαγορεύεται το ....απαγορεύεται που επιτρέπεται δια του παραθύρου της "προσαρμογής", δηλαδή ο εξαναγκασμός σε συμφωνία! Φυσικά πάντα μπορείς να κόπτεσαι υπέρ του πλουραλισμού, αλλά ως εκεί που δεν σου χαλάνε την σούπα! ;)

Μη με τσιγκλάς Μαξίμ, για θα κάθομαι να γράφω πανωκατωσέντονα με θέμα τις προϋποθέσεις επιβολής απαιτήσεων, όροι λέγονται και τους επικαλείσαι έχοντας εν τάξει την συνείδηση (ορώ-όρος) δια της προβατοποίησης βοοειδών και αρχίζεις να σαλαγάς το κοπάδι!!!
Τελειοποιείς μάλιστα το "σύστημα" δια της μεθόδου δημιουργίας ψευδαισθήσεων στα προβατοποιημένα βοοειδή, ότι και καλά είναι....λύκοι (που φυλάνε τα οικόσιτα)
Και αφού δεν έχουν τι να φυλάξουνε στο τέλος, βλέπεις στα 10 (βόδια) τα 8 αναβαπτίσθηκαν σε ....τσακαλόλυκους, έχεις επιβάλλει την "τάξη" και νομίζεις πως είσαι ικανός να χειρίζεσαι και....ανθρώπους!!
Κούνια που σε κούναγε, θα έλεγα, εμφανώς προς εσένα, αλλά ευτυχώς είσαι αρκετά έξυπνος για να μην το πάρεις προσωπικά!

Μήπως ολισθήσαμε από το φλέγον θέμα της ομοφυλοφιλίας; Δεν νομίζω....


ΥΓ
+1 είναι για έξοδο - εξού και κάποιοι άνθρωποι μιλάνε από εκεί

Δεν άκουσα τι είπες...;

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για μένα δε θα άλλαζε κάτι,αν ήσουν ομοφυλόφιλος ή όχι.Δε με νοιάζει αν είσαι.Δηλώνεις στρειτ,θεωρείσαι στρειτ,τέλος.Ενώ εσύ συνηθίζεις να κρίνεις τους άλλους,με βάση το τι μπορεί να δεχθείς και τι όχι.Αυτή είναι η διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η ομοφυλοφιλία όμως υπάρχει,και ΔΕΝ είναι επιλογή το κέρατο μου,τα έχουμε πει χιλιάδες εκατομμύρια φορές.
Θα συμφωνήσω οτι δεν είναι επιλογή.
Θα συμπληρώσω και θα πω, οτι προκύπτει τις περισσότερες φορές, απο λανθασμένο πειραματισμό και εδώ θα λέγαμε : η περιέργεια σκότωσε την γάτα. :hmm:
Γιατι δεν μπορείς να μου πεις οτι ένας νεαρός έχει ταυτιστεί με το φύλλο του και αυτό λόγω γονιδίων ή και DNA.
Πειράματα με τόσο σοβαρά θέματα, απλά δεν γίνονται.
Ο άλλος γεννιέται έτσι,η βιολογική του σύσταση,αν το θες έτσι,του γεννά την έλξη στο ίδιο φύλο.Αυτή ικανοποιείται με ό,τι υπάρχει διαθέσιμο,εν προκειμένω με τον πρωκτό.(Συγγνώμη προς όσους τρώνε βραδινό)
Εχεις ακούσει ιστορίες που αφορούν το πώς κατέληξε κάποιος και έγινε ομοφυλόφιλος ;
Η διαφορά με τις κοπέλες είναι οτι ενώ δυο κοπέλες σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή της ζωής τους θελήσουν να πειραματιστούν, πιάνονται χεράκι - χεράκι, κάνουν ότι κάνουν και μπορούν κάλλιστα να αλλάξουν οποιαδήποτε στιγμή θελήσουν.
Ενώ δύο νεαροί αν πειραματιστούν και αυτό συνεπάγεται εισχωρήσεις, είναι ζήτημα χρόνου να προσδιορίσει ο ένας ή και οι δύο σεξουαλικές προτιμήσεις που όπως και εσύ ποιο πάνω παραδέχθηκες οτι η φύση δεν τις έχει συμπεριλάβει ως ορθές.
Το ότι το σέβομαι απόλυτα,ισχυει εξ αρχής,και δεν αλλάζει.
Εδώ υπάρχει διαφορετική προσέγγιση και είναι η εξής.
Σεβασμό στον άνθρωπο, όποιος είναι αυτός. Αλλά όταν προσπαθείς να κατευθύνεις την κουβέντα όπου εσύ θέλεις, όχι φίλε μου, σεβασμό απο εσένα στους συνομιλητές σου και αποδοχή απο μέρους σου, των όποιων επιχειρημάτων όπως οι ασθένειες που προκύπτουν απο την χρήση του σωλήνα αφόδευσης ως υποκατάστατου και προς σεξουαλική ικανοποίηση.
Σε αυτά τα επιχειρήματα σεβασμό και σε όλους εκείνους που ως επιστήμονες είναι αντίθετοι με την διαστρέβλωση που επιχειρείτε.
Σεβασμό επίσης και στο άτομό σου, γιατι όταν μου λες οτι είσαι μορφωμένο άτομο και μεταχειρίζεσαι φτηνά υπονοούμενα και χαρακτηρισμούς, όπως τρολ που δε γνωρίζω αλλά και δεν τραβάω κανένα ζόρι να μάθω.
Στο εξής λοιπόν νεαρέ, επιβάλλεται απο εσένα να ανεβάσεις τον πήχη, όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο καλά.
Ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η διαφορά με τις κοπέλες είναι οτι ενώ δυο κοπέλες σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή της ζωής τους θελήσουν να πειραματιστούν, πιάνονται χεράκι - χεράκι, κάνουν ότι κάνουν και μπορούν κάλλιστα να αλλάξουν οποιαδήποτε στιγμή θελήσουν.
Ενώ δύο νεαροί αν πειραματιστούν και αυτό συνεπάγεται εισχωρήσεις, είναι ζήτημα χρόνου να προσδιορίσει ο ένας ή και οι δύο σεξουαλικές προτιμήσεις που όπως και εσύ ποιο πάνω παραδέχθηκες οτι η φύση δεν τις έχει συμπεριλάβει ως ορθές.
ακιβως αυτο,,
το εχω πει τοσες φορες με την μηδενικη ερωτικη εμπειρια μου..
και νομιζω οτι ισχυει..

γιαυτο και οι γυναικες συχνα θεωρουν τους ανδρες σαν τον εαυτο τους στο θεμα του σεξουαλικου πειραματισμου..αν με καταλαβατε τι εννοω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Το θέμα ανοίγει ξανά. Παρακαλώ να μην υπάρξουν ξανά χαρακτηρισμοί προς πρόσωπα ή σχολιασμοί ψήφων γιατί θα είμαστε πολύ αυστηροί από δω και πέρα.

Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Για μένα δε θα άλλαζε κάτι,αν ήσουν ομοφυλόφιλος ή όχι.Δε με νοιάζει αν είσαι.Δηλώνεις στρειτ,θεωρείσαι στρειτ,τέλος.Ενώ εσύ συνηθίζεις να κρίνεις τους άλλους,με βάση το τι μπορεί να δεχθείς και τι όχι.Αυτή είναι η διαφορά.
Η διαφορά κατα εμένα έγκειται στο ότι εγώ πιστεύω οτι, δύο νεαροί αν πειραματιστούν σε παραφύσιν εμπειρίες και εθιστούν σε αυτές, σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τις δεχτώ ως εγγεγραμμένες στο DNA τους. Ενώ εσύ [FONT=&quot]υποστηρίζεις [/FONT]το αντίθετο.

Παρ' όλα αυτά τους δέχομαι ως ομοφυλόφιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η διαφορά κατα εμένα έγκειται στο ότι εγώ πιστεύω οτι, δύο νεαροί αν πειραματιστούν σε παραφύσιν εμπειρίες και εθιστούν σε αυτές, σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τις δεχτώ ως εγγεγραμμένες στο DNA τους. Ενώ εσύ [FONT=&quot]υποστηρίζεις [/FONT]το αντίθετο.

Παρ' όλα αυτά τους δέχομαι ως ομοφυλόφιλους.

Η διαφορά σε εμένα βρίσκεται στο ότι η πεποίθηση σου περί μη βιολογικής προδιάθεσης της ομοφυλοφιλίας (και η αναφορά σε αυτή σαν παραφύσιν) αυτόματα οδηγεί στο συμπέρασμα περί μη κοινωνικής αποδοχής του φαινομένου (αφού κακά τα ψέματα το θεωρείς παρά φύσιν και κοινωνικά αν μπορεί να μου επιτραπεί αυτός ο νεολογισμός). Με λίγα λόγια το πρόβλημα δεν είναι στην φύση αλλά στην κοινωνία.

Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος). Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας όπως και μια ιδιαιτερότητα/ανωμαλία/συμπεριφορά (διαλέγεις εσύ τη λέξη) δεν καθιστά τους ανθρώπους αυτούς πειραματόζωα ή πολίτες β' κατηγορίας.

Προφανώς και δεν τους αποδέχεσαι. Σε περίπτωση που αναφερόμουν στα παιδιά σου και έλεγα ότι υπάρχει η πιθανότητα να ήταν ομοφυλόφιλοι, όσο και αν τους αποδέχεσαι, θα εξοργιζόσουν από αυτή την αναφορά. Και αυτό δεν το λέω έγω, το λένε όλα αυτά που έχεις γράψει κατά καιρούς στο θέμα όπως και η συντριπτική ποσοτική υπεροχή των ποστ σου για αυτό το ζήτημα σε σχέση με τα άλλα μέλη. Καλά αν προσθέσεις και τα ποστ του Άγγελου υπάρχει η πιθανότητα να έχετε γράψει περισσότερα από όλα τα άλλα μέλη μαζί είναι αρκετά μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα...
Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας....
Σε περίπτωση που αναφερόμουν στα παιδιά σου και έλεγα ότι υπάρχει η πιθανότητα να ήταν ομοφυλόφιλοι, όσο και αν τους αποδέχεσαι, θα εξοργιζόσουν από αυτή την αναφορά. Και αυτό δεν το λέω έγω....

Έντμουντ, αν μη τι άλλο έχεις το θάρρος της γνώμης σου, κάτι που ....αυτόματα οδηγεί στο συμπέρασμα περί μεγάααααλης αυτοπεποίθησης, γι αυτό και σε καμαρώνω όποτε γράφεις! :D

Καταλήγουμε λοιπόν βάσει της συλλογιστικής σου ότι, οι κατώτεροι οργανισμοί πρέπει να ...προστατεύονται, αλλά παρ όλο το υψηλό αίσθημα δικαιοσύνης που σε διακατέχει, δεν μας διευκρίνησες ακόμη.....στα λόγια ή στα έργα; :rolleyes:
Nα το διατυπώσω διαφορετικά, ακολουθώντας πάλι την "τακτική' σου....εάν τσάκωνες τον γιό σου πχ, να φιλιέται με τον ταχυδρόμο παθιασμένα, ενώ οι συνταξιούχοι ξεροσταλιάζανε με το αυτί στο κουδούνι, διότι ως γνωστόν ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα μια φορά, με ποιόν θα τα έβαζες, με τον γιό σου ή με τον ταχυδρόμο; :hmm:

Έλα Έντμουντ, περιμένω απάντηση αντάξια της φήμης του fantasmenoy που τόσο άσπλαχνα απαρνήθηκες! :1eye:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ουδεμία σύνδεση έχει η ομοφυλοφιλία με την νεκροφιλία και τα λοιπά που ανέφερες. Οι συντηρητικοί της σημερινής κοινωνίας τα συνδέουν αυτά μεταξύ τους, στην προσπάθειά τους να δηλώσουν την αποστροφή τους για το φαινόμενο το οποίο αν κρίνω από τα παραπάνω λεγόμενα, μάλλον δεν κατανοείται ούτε στοιχειωδώς.
Ακόμα και οι αρχαίοι Έλληνες, όπως αναφέρθηκε παραπάνω για το Συμπόσιο του Πλάτωνα, έχουν μιλήσει απενεχοποιημένα για την ομοφυλοφιλία.

Τέλος, δε νομίζω αυτά που ανέφερες να είναι αποτέλεσμα γενετικής ανωμαλίας. :)

Μάξιμε, στον ομοφυλοφιλικό έρωτα, όπως και στον ετεροφυλοφιλικό, εμφανίζεται τόσο η ενεργητική πράξη όσο και η παθητική. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί εξηγείς την ομοφυλοφιλία ως αδυναμία του ατόμου να ταυτιστεί με το φύλο του επειδή λέει το έχουν μάθει να βλέπει τα πράγματα με θηλυκό τρόπο (όπως εξηγείς).

-petros
Κοιτα, στη φυση ομαλο θεωρειται αυτο που εχει μεγαλο δειγμα του πληθυσμου.
Καλως η κακως ετσι ειναι. Η ομοφυλοφιλια ειναι μια αποκλινουσα συμπεριφορα. Οπως και να το κανουμε.
Το οτι καποιοι ομοφυλοφιλοι μπορει να θεωρουν οτι δεν ειναι το ιδιο με τους νεκροφιλους, δικαιωμα τους ειναι. Εξαλλου το ιδιο θα πιστευουν οι νεκροφιλοι για αυτους.
Το θεμα ειναι, οτι απο εναν ετεροφυλοφιλο παρατηρητη, και οι δυο συμπεριφορες φαινονται ανωμαλες.
Ο οποιος παρατηρητης φυσικα αντιπροσωπευει τη πλειονοτητα του πληθυσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top