Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Α καλά!!! Το χαβά τους ορισμένοι! :whistle:
Μάξιμε, quaker και λοιποί... ιεροεξεταστές πιστεύετε ό,τι θέλετε. Τζάμπα έχασα το χρόνο μου εδώ πέρα να σας δώσω πέντε πληροφορίες επιστημονικού περιεχομένου για το θέμα γιατί όλο για την φύση και την φυσιολογικότητα μιλάτε αλλά από ενημέρωση... 0 εις το πηλίκον!!! Και ούτε που μπήκε στον κόπο ένας να γράψει ένα σχόλιο για τα στοιχεία, να ψάξει, να τσεκάρει τι λέει η επιστήμη. Με γράψατε κανονικά όλοι σας και συνεχίσατε το παραλήρημα "εγώ νομίζω", "εγώ πιστεύω", "εγώ θεωρώ"...κλπ χωρίς ίχνος λογικού επιχειρήματος. Και σας λέω ότι το θέμα του τί νιώθει φυσιολογικό ο καθένας είναι υποκειμενικό και συνεχίζετε εσείς να λέτε τα δικά σας. Δεν θα κάνετε εσείς υποδείξεις τι θα κάνουν οι άνθρωποι στο κρεβάτι τους.

Πείτε ό,τι θέλετε. Να ξέρετε ότι αυτές οι λογικές τρέφουν τον ρατσισμό, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τις διακρίσεις και τα διαιωνίζουν. Και διαμαρτύρονται ορισμένοι για τα κοινωνικά προβλήματα της Ελλάδας. Άντε να δούμε πότε θα βγάλετε την μαρμελάδα από τ' αυτιά σας...
Τις διαβασα τις πληροφοριες, και μπορω να σου πω οτι ειναι ασχετες με το θεμα συζητησης.
Εδω δεν με ενδιαφερει να συζητησω σε τι οφειλεται η ομοφυλοφιλια, ουτε σε τι οφειλεται ο μαζοχισμος, η σχιζοφρενεια η οτιδηποτε αλλο. Με ενδιαφερει να αναφερω οτι αποτελουν αποκλινουσες συμπεριφορες του ανθρωπου, οι οποιες διαφερουν απο το φυσιολογικο, δηλαδη τη συμπεριφορα που εχει το συντριπτικο κομματι της πλειοψηφιας της κοινωνιας.
Οπως λοιπον και να το κανουμε, οι παραπανω συμπεριφορες συνιστουν ανωμαλιες, και οποιος θελει να πεισει περι του αντιθετου, οτι δηλαδη ειναι ομαλες συμπεριφορες, θα πρεπει να παραθεσει αποδειξεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια της κοινωνιας εχει αυτες τις συμπεριφορες.
Εαν νομιζεις οτι αυτο τρεφει τον ρατσισμο, ειναι δικαιωμα σου, εγω παντως δεν επιθυμω να ισοπεδωσω τις τασεις των συμπεριφορων στο ονομα μιας δηθεν προοδευτικοτητας η οποια βασιζεται στη σχιζοφρενικη εξισωση των παντων, χωρις κανενα απολυτως οριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
έχω να καταγγείλω επίσης ότι σε ένα τόπικ με θέμα την μαγειρική , υπάρχει η τάση , εναγωνίως θα έλεγα , για τουλάχιστον προβολή κάποιων συνταγών.....
Θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουνε; H ομοφυλοφιλία σε παραλληλισμό με την μαγειρική και η προσπάθεια (κάποιων) να την καταστήσουν "εύπεπτη" και αθώα, σε αναζήτηση αναλογιών με....πετυχημένες συνταγές του τσελεμεντέ!

Βράσε φασόλια καταλίνε, αλλά άφησε τις αναλύσεις του απευθυσμένου και τα φτηνιάρικα ευφυολογήματα, η αγχίνοια με τον ανόητο αστεϊσμό απέχει όσο μια βόλτα με λεωφορείο τίγκα στους πακιστανούς, και την νέα 458 Italia!

Βέβαια, γούστα είναι αυτά.... :rolleyes:

να μην επεκταθώ περισσότερο
Ναι, άστο καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ετσι, και αν φτασουμε σε σημειο να ειμαστε 90% γκει και 10% στρεητ, τοτε το φυσιολογικο θα ειναι να ειναι καποιος γκει.
Ομως κατι τετοιο φυσικα δεν θα γινει με βαση τα τωρινα δεδομενα ποτε.

Με τον ισχυοντα ρυθμο "εκσυγχρονισμου"/"προοδευτισμου" των σεξουαλικων ηθων και εθιμων,φρονω πως η ομοφυλοφιλια σε ικανο μελλοντικο χρονο θα καταστει ισοτιμη σεξουαλικη νορμα,με οτι αυτο συνεπαγεται - ή τουλ. η ζυγαρια θα γειρει αρκετα υπερ της.
H παρεκκλιση θα αναβαθμιστει σε φυσιολογικοτητα.

Δηλ. θα ειμαστε πολιτισμενα,συγχρονα,δημοκρατικα,απελευθερωμενα Σοδομα και Γομορρα.

Ο οικουμενικος νομος (τα ομοια απωθουνται - τα ανομοια ελκονται) θα ακυρωθει στους ανθρωπους....

Ισοτιμια συνεπαγεται πλεον δυνατοτητα επιλογης σεξουαλικης νορμας (απο τις δυο πλεον προσφερομενες) για τα παιδια που θα κληθουν να διαμορφωσουν σεξουαλικη και φυλικη ταυτοτητα / συνειδητοτητα. Οι σχεσεις σε βαθος χρονου θα πολτοποιηθουν,να μαζοποιηθουν,θα γινουν απλα,γενικα και αοριστα σχεσεις ανθρωπων - ο ορος σχεση / ελξη θα ειναι ανεξαρτητος του φυλου,σε αντιθεση με σημερα,ενω η (δια συνουσιας) αναπαραγωγη θα αντικατασταθει ολο και πιο πολυ απο την τεχνητη γονιμοποιηση,οπου ανδρες και γυναικες (σε σχεσεις ...γενικως!) απλα θα συνεισφερουν (σπερματοζ)ωαρια για επωαση / κυηση / δημιουργια νεας ζωης σε εργαστηριο.

Ευτυχως,δε θα επιζησω τετοιους "προοδευτισμους". Και αυτοι που τους ενστερνιζονται,ισως και να ανοιγουν οχι εναν αλλα πολλους ασκους του Αιόλου....

Και να ετοιμαστουν για ναυάγια....:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τις διαβασα τις πληροφοριες, και μπορω να σου πω οτι ειναι ασχετες με το θεμα συζητησης.

Εδω δεν με ενδιαφερει να συζητησω σε τι οφειλεται η ομοφυλοφιλια, ουτε σε τι οφειλεται ο μαζοχισμος, η σχιζοφρενεια η οτιδηποτε αλλο. Με ενδιαφερει να αναφερω οτι αποτελουν αποκλινουσες συμπεριφορες του ανθρωπου, οι οποιες διαφερουν απο το φυσιολογικο, δηλαδη τη συμπεριφορα που εχει το συντριπτικο κομματι της πλειοψηφιας της κοινωνιας.
Οπως λοιπον και να το κανουμε, οι παραπανω συμπεριφορες συνιστουν ανωμαλιες, και οποιος θελει να πεισει περι του αντιθετου, οτι δηλαδη ειναι ομαλες συμπεριφορες, θα πρεπει να παραθεσει αποδειξεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια της κοινωνιας εχει αυτες τις συμπεριφορες.
Εαν νομιζεις οτι αυτο τρεφει τον ρατσισμο, ειναι δικαιωμα σου, εγω παντως δεν επιθυμω να ισοπεδωσω τις τασεις των συμπεριφορων στο ονομα μιας δηθεν προοδευτικοτητας η οποια βασιζεται στη σχιζοφρενικη εξισωση των παντων, χωρις κανενα απολυτως οριο.
Ούτε σε τοίχο να μίλαγα...

Με τον ισχυοντα ρυθμο "εκσυγχρονισμου"/"προοδευτισμου" των σεξουαλικων ηθων και εθιμων,φρονω πως η ομοφυλοφιλια σε ικανο μελλοντικο χρονο θα καταστει ισοτιμη σεξουαλικη νορμα,με οτι αυτο συνεπαγεται - ή τουλ. η ζυγαρια θα γειρει αρκετα υπερ της.
H παρεκκλιση θα αναβαθμιστει σε φυσιολογικοτητα.
Δηλ. θα ειμαστε πολιτισμενα,συγχρονα,δημοκρατικα,απελευθερωμενα Σοδομα και Γομορρα.
Ο οικουμενικος νομος (τα ομοια απωθουνται - τα ανομοια ελκονται) θα ακυρωθει στους ανθρωπους....
Ισοτιμια συνεπαγεται πλεον δυνατοτητα επιλογης σεξουαλικης νορμας (απο τις δυο πλεον προσφερομενες) για τα παιδια που θα κληθουν να διαμορφωσουν σεξουαλικη και φυλικη ταυτοτητα / συνειδητοτητα. Οι σχεσεις σε βαθος χρονου θα πολτοποιηθουν,να μαζοποιηθουν,θα γινουν απλα,γενικα και αοριστα σχεσεις ανθρωπων - ο ορος σχεση / ελξη θα ειναι ανεξαρτητος του φυλου,σε αντιθεση με σημερα,ενω η (δια συνουσιας) αναπαραγωγη θα αντικατασταθει ολο και πιο πολυ απο την τεχνητη γονιμοποιηση,οπου ανδρες και γυναικες (σε σχεσεις ...γενικως!) απλα θα συνεισφερουν (σπερματοζ)ωαρια για επωαση / κυηση / δημιουργια νεας ζωης σε εργαστηριο.
Ευτυχως,δε θα επιζησω τετοιους "προοδευτισμους". Και αυτοι που τους ενστερνιζονται,ισως και να ανοιγουν οχι εναν αλλα πολλους ασκους του Αιόλου....
Και να ετοιμαστουν για ναυάγια....:);)
Μισό για να καταλάβω πώς σκέφτεστε οι ομοφοβικοί. Δηλαδή αυτό που φοβάστε είναι μήπως στο μέλλον η ομοφυλοφιλία επικρατήσει της ετεροφυλοφιλίας; Μην γίνουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι; Μην ανησυχείτε ρε παιδιά, δεν είναι ιός η ομοφυλοφιλία να εξαπλώνεται έτσι. Σεξουαλική διαφορετικότητα είναι που πάντα είχε ένα σταθερό ποσοστό στις κοινωνίες, το ίδιο θα συνεχίσει να έχει και στο μέλλον. Μην τα μεγαλοποιείτε τα πράγματα. Το να αποδέχεται ένας άνθρωπος μία συμπεριφορά και να τη σέβεται δεν σημαίνει ότι την προβάλλει ως κάτι το υπερπροοδευτικό ή το τρέντυ. Ποιος είπε ότι τα μελλοντικά παιδιά θα είναι όλα ομοφυλόφυλα; Αλλά κάποια θα είναι. Κι αυτά δεν θα πρέπει να ντρέπονται για τον προσανατολισμό τους ούτε θα πρέπει να υφίστανται την απαξίωση και τον ομοφοβισμό των άλλων παιδιών που εξ' αιτίας σας θα έχουν υιοθετήσει κι αυτά (ας ελπίσουμε να έχω άδικο σ' αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα;
Απέσπασες την ομολογία μου. Ταπεινώς όχι.
Και απαντώ με σιγουριά:
:eek::eek::eek:Ε, όχι και να μας τρελάνεις, αυτό δεν το ανέχομαι.
Θα πρέπει να δηλώσεις ξεκάθαρα, αν είσαι σίγουρη για την σε υπερθετικό βαθμό υποστήριξη της ομοφυλοφιλίας από εσένα αρχικά. Και αυτό γιατι απαντάς με σιγουριά. Από τη μια μεριά υπέρμαχη της ομοφυλοφιλίας :eek:και από την άλλη σιγουριά για έναν άνδρα.:hmm: Ε, όχι αυτό πάει πολύ. Άλλη μια γυναίκα είσαι και αυτό δε σε εξουσιοδοτεί να ομιλείς επι παντός επι - στητού.
όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες
Οι γυναίκες οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν αρχικά ενημερωτικές. Η μια στα οκτώ μου ψαχούλευε το τσουτσούνι μου, η άλλη ζαλιζότανε με τα καταπράσινα μάτια μου, η άλλη ζαλιζότανε με τον αθεράπευτο ρομαντισμό μου, ώσπου αργότερα με χτύπησε και εμένα κατακούτελα το βέλος για κάποιες φορές. :P:P:P
Αλλά τώρα πια, εφαρμόζω το ρητό που λέει ότι : <<στην δουλειά σου και την γειτονιά σου, Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ. ΠΟΤΕ !>>
για να σου δώσει την άδεια; Όχι.
Με κάνεις να νοιώθω σαν εκείνους τους επιβήτορες που ενώ ετοιμάζονται να παραδώσουν, όχι την σκυτάλη, αλλά τα χούγια:clapup: στους επερχόμενους και ατενίζουν τις ομορφιές της ζωής τους, γιατί δεν πρόσεχαν τους φράχτες στην ζωή τους. Και αυτό γιατι πάντα υπήρχαν οι φράχτες και ποτέ δεν θα πάψουν να υπάρχουν.
Οσο για εμένα, ήμουν επινοητικότατος και ποτέ δεν αποτέλεσαν πρόβλημα οι φράχτες.
Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια;
Σε αυστηρώς προσωπικό επίπεδο, είναι προφανές ότι αποδέχομαι ότι προκύπτει από τις αταξίες τους, εξ’ άλλου το έχω δηλώσει επανειλημμένως.
Αρα <<ντεν έκο αυτοκίνητο καρντιά μου>>, ε συγνώμη τι να κάνω, συνειρμούς διάφορους κάνει ο άνθρωπος στα (γεράματα):P. :hmm::hmm:

Αρα, δεν μπορώ να κάνω κάτι για εσένα καλό μου. :/::/::redface:

Τραλαλά τραλαλά.
Οοοόπααα! Μποορώ να κάνω και μια παραγγελιά ; .
Η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί με την παιδεραστεία
Αααά, εδώ πάμε αρκετά ανησυχητικά ! Και ποιος σου είπε εσένα ότι οι παιδεραστία είναι αμέτοχη με την ομοφυλοφιλία ;
Ο κατ’ εξακολούθηση βιασμός ενός αγοριού, ΤΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΖΕΙ !
Αρα, εδώ αρχίζει το κουβάρι να ξετυλίγεται καλύτερα.
γιατί η πρώτη περίπτωση αφορά δύο συναινούντες ενήλικες και η δεύτερη ένα ανήλικο. .
Συνήθως η συντριπτική πλειοψηφία των ομοφυλόφιλων έχει αποκτήσει την έξη αυτή πριν ανδρωθεί. Δηλαδή δεν αφορά η ομοφυλοφιλία δύο ενήλικες μόνο.
…Και να είσαι σίγουρος οτι κανείς ομοφυλόφιλος δεν έχει διάθεση να πείσει εσένα, τη ζωή του θέλει να κάνει απλά.
Αν θέλει να κάνει την ζωή του, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Εσύ γιατί κόπτεσαι τόσο; Μου φαίνεται ότι δικηγορείς :

Πες τα ρε Himela!!

Γιατί να πρέπει να αποδείξουν τη φυσιολογικότητά τους;;;
Και σε ποιούς;;;
Σε αυτούς που διατείνονται για τη φυσιολογικότητά τους απλά και μόνο επειδή είναι ετεροφυλόφιλοι;;
Και που ξέρω εγώ τα βράδια τι κάνουν στην κρεβατοκάμαρά τους;
Έχει καταντήσει γελοία αυτή η κουβέντα..είναι ανεπίτρεπτο να κρίνουμε τις προσωπικές στιγμές κάποιον ανθρώπων ως άλλη Ιερά Εξέταση.
Α! Εσύ καλό μου είσαι αδιόρθωτη.
Εδώ δεν εξετάζουμε τις προσωπικές τους στιγμές.
Ας κάνουν ότι θέλουν και να μη μου ζαλίζουν το άνω και κάτω κεφάλι.
Το άνω γιατι εδώ εξετάζουμε γενικά την ομοφυλοφιλία και το κάτω γιατι δεν το αφήνουν ήσυχο. Ολο κρίσεις και επικρίσεις είστε.
Γιατί πηγαίνει ίσια, γιατί έχει δικαιώματα παντρειάς. κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.. Σε λιγο θα μας πείτε γιατί πηδάει, αλλά και γιατί ξενοπηδάει.
Αμάν είστε! ΟΥΦ ! Με κουράζετε τσάμπα και άδικα.

Α καλά!!! Το χαβά τους ορισμένοι!
Μάξιμε, quaker και λοιποί... ιεροεξεταστές πιστεύετε ό,τι θέλετε. Τζάμπα έχασα το χρόνο μου εδώ πέρα να σας δώσω πέντε πληροφορίες επιστημονικού περιεχομένου για το θέμα γιατί όλο για την φύση και την φυσιολογικότητα μιλάτε αλλά από ενημέρωση... 0 εις το πηλίκον!!!
Εσύ, πάλι με ζαλίζεις με τα επιχειρήματα σου.
Γνωρίζεις ότι η Διεθνής επιστημονική κοινότητα τι λέει για την ομαλή ανάπτυξη της σεξουαλικότητας;
ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ!
Θα σού θυμίσω, ήταν παλιόκαιρος …. Άσχετο!


Λόγω του ότι δεν είναι σε θέση τα νεαρά παιδιά να διαχειριστούν αυτό το μεγάλο θέμα της σεξουαλικότητας και προς αποφυγή μετάδοσης των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων, αλλά και γιατι στα 18 και αφού έχουν γνωρίσει χαρακτήρες και εκμεταλλεύσιμες εις βάρος τους συμπεριφορές, μπορούν να τις φιλτράρουν προς το συμφέρον τους πάντα, καλύτερα και προτείνει τα 18 χρόνια για έναρξη.

Αυτό δεν είναι δικό μου και ούτε εγώ το προτείνω.
Απλά το αναφέρω ως επιστημονικώς αποδεκτό και αυτό γιατι έχει προκύψει μετά από έρευνες σε διεθνές επίπεδο μάλιστα.

Αρα, από πού ως πού καταλογίζεις ευθύνες εσύ ;
Με την σειρά μου και πάντα αμυνόμενος, γιατι εσύ επιτίθεσαι, σου λέω ότι δεν έχω δει επιχειρήματα ισχυρά από εσένα.
Ολο λόγια είσαι και τίποτα ποιο πολύ.
Και ούτε που μπήκε στον κόπο ένας να γράψει ένα σχόλιο για τα στοιχεία, να ψάξει, να τσεκάρει τι λέει η επιστήμη. Με γράψατε κανονικά όλοι σας και συνεχίσατε το παραλήρημα "εγώ νομίζω", "εγώ πιστεύω", "εγώ θεωρώ"...κλπ χωρίς ίχνος λογικού επιχειρήματος. Και σας λέω ότι το θέμα του τί νιώθει φυσιολογικό ο καθένας είναι υποκειμενικό και συνεχίζετε εσείς να λέτε τα δικά σας. Δεν θα κάνετε εσείς υποδείξεις τι θα κάνουν οι άνθρωποι στο κρεβάτι τους.Πείτε ό,τι θέλετε. Να ξέρετε ότι αυτές οι λογικές τρέφουν τον ρατσισμό, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τις διακρίσεις και τα διαιωνίζουν. Και μετά διαμαρτύρονται ορισμένοι για τα κοινωνικά προβλήματα της Ελλάδας. Άντε να δούμε πότε θα βγάλετε την μαρμελάδα από τ' αυτιά σας...
Όχι δά και στο κρεβάτι των ομοφυλόφιλων να μπούμε, όχι δα!
Εδώ φίλε μου καλείσαι να πάρεις εσύ θέση και να πεις αν συμφωνείς και ποιο χρονικά αποδεκτό όριο έναρξης της ομοφυλοφιλίας θεωρείς αποδεκτό.
Δεν ξέρω πώς κρίνεις τα ποιο πάνω, αλλά αυτό το θέμα δε μοιάζει με τα άλλα. Εδώ υπάρχει μια ελευθερία κινήσεων για όλους όσους συμφωνώ, φυσικά και για εμένα.
Κάντε ότι θέλετε στο κρεβάτι σας.
Στη ποιο πάνω δήλωση δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για ρατσισμό ή και για ομοφοβία ακόμα.
Είμαι άνδρας και θα απολάμβανα κάθε τακτική ανάμεσα σε δύο παλαιστές της Ελληνορωμαϊκής.
Ποτέ όμως περιπτύξεις ανάμεσα σε δύο άνδρες.
Αυτό σε άνδρες δεν ταιριάζει. Θεωρώ ότι είναι απόδειξη εκφυλισμού .

Θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουνε; H ομοφυλοφιλία σε παραλληλισμό με την μαγειρική και η προσπάθεια (κάποιων) να την καταστήσουν "εύπεπτη" και αθώα, σε αναζήτηση αναλογιών με....πετυχημένες συνταγές του τσελεμεντέ!

Βράσε φασόλια καταλίνε, αλλά άφησε τις αναλύσεις του απευθυσμένου και τα φτηνιάρικα ευφυολογήματα, η αγχίνοια με τον ανόητο αστεϊσμό απέχει όσο μια βόλτα με λεωφορείο τίγκα στους πακιστανούς, και την νέα 458 Italia!

Βέβαια, γούστα είναι αυτά....

Ναι, άστο καλύτερα!
Τι μου θύμησες τώρα!

Μια φασολάδα στο Καϊμάκτσαλαν, την Βίγλα, την Βασιλίτσα, με μπούκοβο και για καπάκι κόκκινο καλό κρασί, είναι όλα τα λεφτά φίλε μου. Όλα τα λεφτά.

Να κλείσω και με κάτι καλό, γιατί λίγο ακόμα για να τσιτωθώ ποιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Μισό για να καταλάβω πώς σκέφτεστε οι ομοφοβικοί.
Προσωπικα δεν τσιμπαω με τετοιους χαρακτηρισμους....δε με θεωρω ομοφοβικο,επειδη εχω ενστασεις. Και ο ορος ομοφοβικος - αν και αντιλαμβανομαι πως χρησιμοποιειται ως αμυνα - ειναι αδοκιμος.
Δηλαδή αυτό που φοβάστε είναι μήπως στο μέλλον η ομοφυλοφιλία επικρατήσει της ετεροφυλοφιλίας; Μην γίνουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι; Μην ανησυχείτε ρε παιδιά, δεν είναι ιός η ομοφυλοφιλία να εξαπλώνεται έτσι. Σεξουαλική διαφορετικότητα είναι που πάντα είχε ένα σταθερό ποσοστό στις κοινωνίες, το ίδιο θα συνεχίσει να έχει και στο μέλλον.
Αυτο για το σταθερο ποσοστο,ειναι εξοχως αφελες. Οταν η ομοφυλοφιλια καταστει ισχυουσα νορμα,αρα επιλογη,μπορει να μη εξαπλωθει ως ιος,αλλα σιγουρα θα εχει εναν ικανο αριθμο...προσχωρημενων. Μιλαμε σαφως με ορους μελλοντος,άρα εικαζουμε,ομως και στο 50% να πεσουμε μεσα,ειναι αρκετο.
Σαφως και οι ομοφυλοφιλοι δε θα εκτοπισουν τους ετεροφυλοφιλους.....το πολυ πολυ να εξισορροπηθουν τα πραγματα. Και εκει ειναι το θεμα.
Μην τα μεγαλοποιείτε τα πράγματα. Το να αποδέχεται ένας άνθρωπος μία συμπεριφορά και να τη σέβεται δεν σημαίνει ότι την προβάλλει ως κάτι το υπερπροοδευτικό ή το τρέντυ.
Η αποδοχη μιας συμπεριφορας,μοιραια συνεπαγεται και κοινωνικη / θεσμικη παγιωση της. Κανεις δεν αρνηθηκε στις παρεκκλισεις να υπαρχουν. Αλλα να εχουν επιγνωση ακριβως της παρεκκλισης τους.
Ποιος είπε ότι τα μελλοντικά παιδιά θα είναι όλα ομοφυλόφυλα; Αλλά κάποια θα είναι. Κι αυτά δεν θα πρέπει να ντρέπονται για τον προσανατολισμό τους ούτε θα πρέπει να υφίστανται την απαξίωση και τον ομοφοβισμό των άλλων παιδιών που εξ' αιτίας σας θα έχουν υιοθετήσει κι αυτά (ας ελπίσουμε να έχω άδικο σ' αυτό).
Σαφως και δε θα ειναι ολα. Καποια ομως θα ειναι,αφου αν η ομοφυλοφιλια παγιωθει,θα αποτελει επιλογη. Τονιζω συνεχως το θεμα επιλογη,επειδη ακριβως θεμα επιλογης θα ειναι μελλοντικα,απο τη στιγμη που η ομοφυλοφιλια εξισωθει με την ετεροφυλοφιλια. Και απο τη στιγμη που υπαρξει επιλογη,σημαινει πως τοσο η ομοφυλοφιλια,οσο και η ετεροφυλοφιλια θα ειναι αποδεκτη (και επιλεξιμη) σεξουαλικη συμπεριφορα για τα παιδια.

Τα πραγματα ειναι απλα:αν εχεις μπροστα σου μονο ενα καλαθι με πορτοκαλια και πρεπει να διαλεξεις καποιο καλαθι,ειναι λογικο να διαλεξεις το υπαρχον καλαθι. Αν ομως σου τοποθετησουν διπλα και ενα αλλο καλαθι με νεκταρινια,τοτε αυτοματως εχεις τη δυνατοτητα της επιλογης:διαλεγεις ειτε το ενα ειτε το αλλο. Σαφως και ο πλουραλισμος στις επιλογες ειναι κατι καλο - ωστοσο αναρωτιεμαι αν ειδικα σε αυτο το πεδιο ειναι καλο να υπαρχει τετοιος.....:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δηλαδη, οι "ετεροφοβικοι", προσπαθουν να πεισουν τους "ομοφοβικους", οτι η αρρωστια που εχει ενα μερος του πληθυσμου, ειναι κατι το φυσιολογικο, και μαλιστα θα πρεπει να εκτιθενται τα παιδια ωστε να διαλεξουν αν θα ειναι υγιη η ομοφυλοφιλα στη ζωη τους. :wacko::wacko:

Ούτε σε τοίχο να μίλαγα...
Ναι, αλλα αδυνατεις να απαντησεις.
Και εγω σε τοιχο βλεπω οτι μιλαω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μισό για να καταλάβω πώς σκέφτεστε οι ομοφοβικοί.
να καταλαβω..
ομοφοβικος ειναι οποιος δεν θεωρει την ομοφυλοφιλια φυσιολογικη και την θεωρει παρεκκλιση?
γιατι τοτε πολλοι ψυχιατροι ομοφοβικοι θα βγουν..
και πανω απο 90% του παγκοσμιου πληθησμου και γιατρων ειναι ομοφοβικοι,

εγω δεν ειπα αυτους που υποστηριζουν ως φυσιολογικη την ομοφυλοφιλια φοβικους ή αλλη νοσηρη ψυχολογικη κατασταση.. εσυ γιατι λες εμας ετσι?

Κάντε ότι θέλετε στο κρεβάτι σας.
Στη ποιο πάνω δήλωση δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για ρατσισμό ή και για ομοφοβία ακόμα.
Είμαι άνδρας και θα απολάμβανα κάθε τακτική ανάμεσα σε δύο παλαιστές της Ελληνορωμαϊκής.
Ποτέ όμως περιπτύξεις ανάμεσα σε δύο άνδρες.
Αυτό σε άνδρες δεν ταιριάζει. Θεωρώ ότι είναι απόδειξη εκφυλισμού .
+1000000000000000000000:thumbsup::thumbsup::thumbsup::worship:8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δηλαδη, οι "ετεροφοβικοι", προσπαθουν να πεισουν τους "ομοφοβικους", οτι η αρρωστια που εχει ενα μερος του πληθυσμου, ειναι κατι το φυσιολογικο, και μαλιστα θα πρεπει να εκτιθενται τα παιδια ωστε να διαλεξουν αν θα ειναι υγιη η ομοφυλοφιλα στη ζωη τους. :wacko::wacko:
να καταλαβω..
ομοφοβικος ειναι οποιος δεν θεωρει την ομοφυλοφιλια φυσιολογικη και την θεωρει παρεκκλιση?
γιατι τοτε πολλοι ψυχιατροι ομοφοβικοι θα βγουν..
και πανω απο 90% του παγκοσμιου πληθησμου και γιατρων ειναι ομοφοβικοι,

Η ομοφυλοφιλία δε θεωρείται ασθένεια εδώ και περίπου 50 χρόνια.
εγω δεν ειπα αυτους που υποστηριζουν ως φυσιολογικη την ομοφυλοφιλια φοβικους ή αλλη νοσηρη ψυχολογικη κατασταση.. εσυ γιατι λες εμας ετσι?
Και τι σημαίνει για εσένα η ομοφοβία Άγγελε;
Επίσης όταν εσύ κατηγορείς τους ομοφυλόφιλους (ένα δηλαδή σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού) ότι είναι άρρωστοι, κάνεις κάτι διαφορετικό; :hmm:

Οι σχεσεις σε βαθος χρονου θα πολτοποιηθουν,να μαζοποιηθουν,θα γινουν απλα,γενικα και αοριστα σχεσεις ανθρωπων - ο ορος σχεση / ελξη θα ειναι ανεξαρτητος του φυλου,σε αντιθεση με σημερα,ενω η (δια συνουσιας) αναπαραγωγη θα αντικατασταθει ολο και πιο πολυ απο την τεχνητη γονιμοποιηση,οπου ανδρες και γυναικες (σε σχεσεις ...γενικως!) απλα θα συνεισφερουν (σπερματοζ)ωαρια για επωαση / κυηση / δημιουργια νεας ζωης σε εργαστηριο.


Πέρα από την πλάκα, από που προκύπτει το συμπέρασμα περί πολτοποίησης των σχέσεων;
Ίσα ίσα που σε μια κοινωνία ισοτιμίας ομοφυλοφιλίας και ετεροφυλοφιλίας ο καθένας θα καταλήγει εκεί που πραγματικά θα νιώθει καλύτερα. Το πολύ πολύ αν αυξηθούν οι ομοφυλόφιλοι, σχετικά περισσότεροι ετερόφυλοι έρωτες - σε σχέση με σήμερα- να μην καταφέρουν να "δέσουν" γιατί ένας εκ των δύο θα έχει άλλες σεξουαλικές προτιμήσεις.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Προσωπικα δεν τσιμπαω με τετοιους χαρακτηρισμους....δε με θεωρω ομοφοβικο,επειδη εχω ενστασεις. Και ο ορος ομοφοβικος - αν και αντιλαμβανομαι πως χρησιμοποιειται ως αμυνα - ειναι αδοκιμος.
Η στάση ορισμένων σε αυτό το τόπικ χαρακτηρίζεται ως ομοφοβική. Ψάξε να βρεις τι σημαίνει και θα δεις αν είναι αδόκιμος.
Αυτο για το σταθερο ποσοστο,ειναι εξοχως αφελες. Οταν η ομοφυλοφιλια καταστει ισχυουσα νορμα,αρα επιλογη,μπορει να μη εξαπλωθει ως ιος,αλλα σιγουρα θα εχει εναν ικανο αριθμο...προσχωρημενων. Μιλαμε σαφως με ορους μελλοντος,άρα εικαζουμε,ομως και στο 50% να πεσουμε μεσα,ειναι αρκετο.
Σαφως και οι ομοφυλοφιλοι δε θα εκτοπισουν τους ετεροφυλοφιλους.....το πολυ πολυ να εξισορροπηθουν τα πραγματα. Και εκει ειναι το θεμα.

Η αποδοχη μιας συμπεριφορας,μοιραια συνεπαγεται και κοινωνικη / θεσμικη παγιωση της. Κανεις δεν αρνηθηκε στις παρεκκλισεις να υπαρχουν. Αλλα να εχουν επιγνωση ακριβως της παρεκκλισης τους.

Σαφως και δε θα ειναι ολα. Καποια ομως θα ειναι,αφου αν η ομοφυλοφιλια παγιωθει,θα αποτελει επιλογη. Τονιζω συνεχως το θεμα επιλογη,επειδη ακριβως θεμα επιλογης θα ειναι μελλοντικα,απο τη στιγμη που η ομοφυλοφιλια εξισωθει με την ετεροφυλοφιλια. Και απο τη στιγμη που υπαρξει επιλογη,σημαινει πως τοσο η ομοφυλοφιλια,οσο και η ετεροφυλοφιλια θα ειναι αποδεκτη (και επιλεξιμη) σεξουαλικη συμπεριφορα για τα παιδια.

Τα πραγματα ειναι απλα:αν εχεις μπροστα σου μονο ενα καλαθι με πορτοκαλια και πρεπει να διαλεξεις καποιο καλαθι,ειναι λογικο να διαλεξεις το υπαρχον καλαθι. Αν ομως σου τοποθετησουν διπλα και ενα αλλο καλαθι με νεκταρινια,τοτε αυτοματως εχεις τη δυνατοτητα της επιλογης:διαλεγεις ειτε το ενα ειτε το αλλο. Σαφως και ο πλουραλισμος στις επιλογες ειναι κατι καλο - ωστοσο αναρωτιεμαι αν ειδικα σε αυτο το πεδιο ειναι καλο να υπαρχει τετοιος.....
Δηλαδη, οι "ετεροφοβικοι", προσπαθουν να πεισουν τους "ομοφοβικους", οτι η αρρωστια που εχει ενα μερος του πληθυσμου, ειναι κατι το φυσιολογικο, και μαλιστα θα πρεπει να εκτιθενται τα παιδια ωστε να διαλεξουν αν θα ειναι υγιη η ομοφυλοφιλα στη ζωη τους.
Ναι, αλλα αδυνατεις να απαντησεις.
Και εγω σε τοιχο βλεπω οτι μιλαω.
Πόσο παραπληροφορημένοι και άσχετοι μπορείτε να είστε; Έχετε διαβάσει ποτέ στη ζωή σας για ένα φαινόμενο το οποίο καταδικάζετε με τέτοια μανία; Τι είναι αυτές οι μπούρδες που διαβάζω και έχετε το θράσος ορισμένοι να τα παρουσιάζετε και σαν επιστημονικά δεδομένα; (κάπου διάβαζα ότι η Ιατρική θεωρεί την ομοφυλοφιλία αρρώστια την στιγμή που η παγκόσμια ιατρική κοινότητα έχει πάψει να την θεωρεί ασθένεια εδώ και πολλά χρόνια). Μακάρι τουλάχιστον να γνωρίζατε τι σημαίνει ελευθερία επιλογών.

Πάρτε και μια παρουσίαση που βρήκα τώρα μιας ψυχολόγου (ευαισθητοποίηση σε θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού).
Sexual Orientation: Myths & Realities
Έτσι για να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους...

quaker: Καθόλου ετεροφοβικοί. Απλά πλήρως εξοικιωμένοι και έχοντες γνώση εννοιών όπως ελευθερία, διαφορετικότητα, ισότητα - ισοτιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Φυσικα και ειμα εξοικειωμενος στην διαφορετικοτητα. Αυτο ακριβως ειναι η ομοφυλοφιλια, κατι διαφορετικο απο το φυσιολογικο. Διαφωνεις?
Επισης ειμαι εξοικειωμενος με τη διαφορετικοτητα ενος παιδεραστη, ενος κτηνοβατη, ενος σαδιστη και οποιουδηποτε αλλου εκφυλισμενου. Ειναι διαφορετικοι, και ακριβως αυτη τη διαφορετικοτητα δεν επιθυμω να μου την πλασαρουν ως κατι το φυσιολογικο.
Ελευθερια και ισοτητα ειναι λεξεις που δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται αφειδως.
Φυσικα και απο μενα εχεις ελευθερια να κανεις οτι θες στο κρεβατι σου, αλλα δεν εχεις ελευθερια να υιοθετησεις παιδακι το οποιο θα ειναι αναγκασμενο να ζει σε μια ανωμαλη οικογενεια.
Τελος, το τι λεει ο καθε ψυχολογος δεν με ενδιαφερει, γιατι απλα ειναι γνωμη του. Και ο ψυχολογος στη σχολη μου, λεει αυτα που μεταφερω εδω, καθως εχει πολλους ασθενεις ομοφυλοφιλους, στους οποιους βλεπει αρρωστια στην ψυχη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και τι σημαίνει για εσένα η ομοφοβία Άγγελε;
Επίσης όταν εσύ κατηγορείς τους ομοφυλόφιλους (ένα δηλαδή σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού) ότι είναι άρρωστοι, κάνεις κάτι διαφορετικό; :hmm:
ομοφοβια....φοβια ειναι κατι σοβαρο,,και οχι αποψη απλα..
λεμε υψοφοβια,κλειστοφοβια,αραχνοφοβια κλπ.. θελεις ιατρικη αναλυση και ορισμο?


η ομοφοβια συνηθως δεν ειναι,,απλα ειναι η αποψη ανθρωπων οτι η ομοφυλ. δεν ειναι φυσιολογικη..
δεν ειναι φοβια με την ιατρικη εννοια του ορου,,
απλα φτιαχτηκε ο ορος για κοινωνικους λογους απο τις ομοφυλοφιλικες οργανωσεις..

Επίσης όταν εσύ κατηγορείς τους ομοφυλόφιλους (ένα δηλαδή σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού) ότι είναι άρρωστοι, κάνεις κάτι διαφορετικό; :hmm:
Χαχα,,το περιμενα οτι θα το πεις αυτο..

δεν ειπα οτι εχουν ψυχολογικο προβλημα-οπως η φοβια πχ- αυτοι που υποστηριζουν την φυσιολογικοτητα της ομοφυλοφιλιας,,που μπορει να ειναι για ιδεολογικους λογους και πολλους αλλους.. αλλα οι ομοφυλοφιλοι!

δηλαδη λες οτι ολοι οσοι υποστηριζουν την φυσιολογικοτητα και τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων ειναι ομοφυλοφιλοι?

(μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια φιλε..;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φυσικα και ειμα εξοικειωμενος στην διαφορετικοτητα. Αυτο ακριβως ειναι η ομοφυλοφιλια, κατι διαφορετικο απο το φυσιολογικο. Διαφωνεις?
Επισης ειμαι εξοικειωμενος με τη διαφορετικοτητα ενος παιδεραστη, ενος κτηνοβατη, ενος σαδιστη και οποιουδηποτε αλλου εκφυλισμενου. Ειναι διαφορετικοι, και ακριβως αυτη τη διαφορετικοτητα δεν επιθυμω να μου την πλασαρουν ως κατι το φυσιολογικο.
Ελευθερια και ισοτητα ειναι λεξεις που δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται αφειδως.
Φυσικα και απο μενα εχεις ελευθερια να κανεις οτι θες στο κρεβατι σου, αλλα δεν εχεις ελευθερια να υιοθετησεις παιδακι το οποιο θα ειναι αναγκασμενο να ζει σε μια ανωμαλη οικογενεια.
Τελος, το τι λεει ο καθε ψυχολογος δεν με ενδιαφερει, γιατι απλα ειναι γνωμη του. Και ο ψυχολογος στη σχολη μου, λεει αυτα που μεταφερω εδω, καθως εχει πολλους ασθενεις ομοφυλοφιλους, στους οποιους βλεπει αρρωστια στην ψυχη τους.
Η συλλογιστική σου πορεία εμπεριέχει λογικό σφάλμα. Το ότι είναι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι φυσιολογικό. Σκέψου το γεγονός πως υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικό χρώμα δέρματος. Επίσης υπάρχει το διαφορετικό χρώμα ματιών. Υπάρχει το διαφορετικό αριστερόχειρας - δεξιόχειρας. Ωστόσο, και αυτός με το διαφορετικό χρώμα είναι εξίσου άνθρωπος, και αυτός με το διαφορετικό χρώμα ματιών βλέπει και ο άλλος μπορεί να γράφει ανεξάρτητα ποιο χέρι χρησιμοποιεί. Ομοίως, η ομοφυλοφιλία αποτελεί έκφανση της διαφορετικότητας. Η σεξουαλικότητα δηλ. ενός ανθρώπου προσανατολίζεται σε άτομο του ίδιου φύλου αντί του άλλου. Ακριβώς αυτά που νιώθει ένας ετεροφυλόφιλος για ένα άτομο του άλλου φύλου τα νιώθει και ένας ομοφυλόφιλος απλά για άτομο του ίδιου φύλου. Αυτό δεν τον καθιστά ανώμαλο ή μη φυσιολογικό. Και υπενθιμίζω για πολλοστή φορά ότι μη φυσιολογικό μπορεί να είναι για σένα που έχεις άλλο προσανατολισμό, ομοίως ένας ομοφυλόφιλος δεν θεωρεί φυσιολογικό για τον εαυτό του να έλκεται από άτομα του άλλου φύλου (λόγω προσανατολισμού) αλλά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος μπορείτε να μιλήσετε αντικειμενικά για το φυσιολογικό. Στην φύση παρουσιάζεται και η ομοφυλοφιλία ως συμπεριφορά, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.

Για το θέμα των παιδιών που έθιξες δεν απαντάω ακόμη επειδή βρίσκομαι σε πορεία διαμόρφωσης της άποψης μου.

Αλήθεια για τον ψυχολόγο στη σχολή σου; Τι περίεργο, γιατί εδώ και χρόνια η ομοφυλοφιλία έχει πάψει να θεωρείται ψυχιατρικό πρόβλημα. Από πότε έχει να παρακολουθήσει τις τρέχουσες εξελίξεις της επιστήμης του; Επίσης η ψυχολόγος του σύνδεσμου που παρέθεσα ασχολείται όπως βλέπεις με την ευαισθητοποίηση γονέων, όχι με τους παράγοντες που σχετίζονται με την ομοφυλοφιλία. Αυτό όπως γράφει και η ίδια, αποτελεί κατα κύριο λόγο αντικείμενο της Βιολογίας η οποία σήμερα μιλάει για βιολογική βάση του σεξουαλικού προσανατολισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1.Η στάση ορισμένων σε αυτό το τόπικ χαρακτηρίζεται ως ομοφοβική. Ψάξε να βρεις τι σημαίνει και θα δεις αν είναι αδόκιμος.

2. Πόσο παραπληροφορημένοι και άσχετοι μπορείτε να είστε; Έχετε διαβάσει ποτέ στη ζωή σας για ένα φαινόμενο το οποίο καταδικάζετε με τέτοια μανία; Τι είναι αυτές οι μπούρδες που διαβάζω και έχετε το θράσος ορισμένοι να τα παρουσιάζετε και σαν επιστημονικά δεδομένα; (κάπου διάβαζα ότι η Ιατρική θεωρεί την ομοφυλοφιλία αρρώστια την στιγμή που η παγκόσμια ιατρική κοινότητα έχει πάψει να την θεωρεί ασθένεια εδώ και πολλά χρόνια). Μακάρι τουλάχιστον να γνωρίζατε τι σημαίνει ελευθερία επιλογών.

3. Καθόλου ετεροφοβικοί. Απλά πλήρως εξοικιωμένοι και έχοντες γνώση εννοιών όπως ελευθερία, διαφορετικότητα, ισότητα - ισοτιμία.

4. Για το θέμα των παιδιών που έθιξες δεν απαντάω ακόμη επειδή βρίσκομαι σε πορεία διαμόρφωσης της άποψης μου.
1. H λέξη προέρχεται απο τις (h)omo και φοβία,δηλ. φοβικός εναντι των ομοφυλόφιλων.
Αδόκιμος ορος (και εκ του πονηρου ισως,προκειμενου να ενισχυσει τις τυψεις των....αλλων),επειδη τοσο στις παρουσες δημοθοινίες όσο και παντού αλλου,δεν εκφραζεται φόφος απέναντι στους ομοφυλοφιλους. Κανεις δεν τους φοβαται - εμου συμπεριλαμβανομενου. Το ολο θεμα εγκειται στην (μερικη / ολικη) σεξουαλικη ισοτιμια / αποδοχή/ένταξή τους.

2. Το ομοφυλοφιλικο φαινομενο, βρισκει συχνή εμφανιση και εκφραση τις τελευταιες δεκαετιες και εκει οπου ανθουν οι ελευθεριες. Ως τετοιο δεν εχει προλαβει να εξεταστει διεξοδικα,πραγμα το οποιο θα γινει με τον καιρο, εως οτου η επιστημη αποφανθει τελεσιδικα. Συνεπως,τα οποια ιατρικα πορισματα θα αναθεωρουνται συνεχως και αυτα που βλεπουν το φως (θετικα ή αρνητικα) εχουν προσκαιρη ισχυ.Θεωρω εξοχως απερισκεπτο / επιπολαιο καποιος να τα επικαλειται ως θεσφατα στην (υπερ ή κατα των ομοφυλοφιλων) επιχειρηματολογια του.

3. Πληρως εξοικειωμενοι....στα χαρτιά / αναγνωσματα...:)

Στην πραξη,ολες αυτες οι ωραιες εννοιουλες ειναι κενα γραμματα. Ειτε δεν υπαρχουν,ειτε καταπιεζονται είτε - ακομα χειροτερα - χρησιμοποιουνται προπαγανδιστικα /κατασταλτικα κ.ο.κ.

Και οι εννοιες αυτες ειναι ανυπαρκτες / ανεφαρμοστες για το συνολο σχεδον του παγκοσμιου πληθυσμου (ετεροφυλοφιλους + ομοφυλοφιλους). Δεν ειναι λιγακι "φοβικο" / εξοχως συμφεροντολογικο,να κανουν επικληση τους οι ομοφυλοφιλοι μονο για τη μεριδα / "συντεχνιουλα" τους και οχι για ολους?

Αν προκειται να εστιαζουμε σε τετοιες λεκτικες κορωνες,καλο θα ειναι να (αποφασισουμε να) τις εφαρμοσουμε πρωτα κατα προτεραιοτητα συνολικα,ωστε να μπορουμε να τις επικαλουμαστε και μερικα. Δε μπορουμε να μιλαμε βολικα για ελευθερία, διαφορετικότητα, ισότητα - ισοτιμία και ολα τα βαρυγδουπα για μια πληθυσμιακη υποομαδα,οταν ουσιαστικα εχουμε αποτυχει να τα εδραιωσουμε στην ομαδα....:)

4. ...η οποια φυσικω τω τροπω (κατα πασα πιθανοτητα) θα ειναι υπερ (της υιοθεσιας) - γιατι τα θελουμε ΟΛΑ βρε αδερφε!

Και γιατι θα αντικειται στην ισοτιμια - ισοτητα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. H λέξη προέρχεται απο τις (h)omo και φοβία,δηλ. φοβικός εναντι των ομοφυλόφιλων.
Αδόκιμος ορος (και εκ του πονηρου ισως,προκειμενου να ενισχυσει τις τυψεις των....αλλων),επειδη τοσο στις παρουσες δημοθοινίες όσο και παντού αλλου,δεν εκφραζεται φόφος απέναντι στους ομοφυλοφιλους. Κανεις δεν τους φοβαται - εμου συμπεριλαμβανομενου. Το ολο θεμα εγκειται στην (μερικη / ολικη) σεξουαλικη ισοτιμια / αποδοχή/ένταξή τους.
Να υποθέσω ότι διαφωνείς και με τον όρο ξενοφοβία για τους ρατσιστές;
Επιπλέον, είναι κοινότατο φαινόμενο στην ψυχολογία οι άνθρωποι που είναι φανατικά κατά της ομοφυλοφιλίας να το κάνουν διότι προσπαθούν να καταπιέσουν δικές τους υποβόσκουσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, εξ'ου και ο φόβος = φόβος για ανεπιθύμητο σεξουαλικό προσανατολισμό του υποκειμένου.

2. Το ομοφυλοφιλικο φαινομενο, βρισκει συχνή εμφανιση και εκφραση τις τελευταιες δεκαετιες και εκει οπου ανθουν οι ελευθεριες. Ως τετοιο δεν εχει προλαβει να εξεταστει διεξοδικα,πραγμα το οποιο θα γινει με τον καιρο, εως οτου η επιστημη αποφανθει τελεσιδικα. Συνεπως,τα οποια ιατρικα πορισματα θα αναθεωρουνται συνεχως και αυτα που βλεπουν το φως (θετικα ή αρνητικα) εχουν προσκαιρη ισχυ.Θεωρω εξοχως απερισκεπτο / επιπολαιο καποιος να τα επικαλειται ως θεσφατα στην (υπερ ή κατα των ομοφυλοφιλων) επιχειρηματολογια του.
Εκεί όπου "ανθούν οι ελευθερίες", απλά δεν έχουν λόγο να το κρύψουν και "φαίνονται" περισσότερο. Το ποσοστό είναι παντού το ίδιο και υπάρχει από την αρχαιότητα.
Όσον αφορά την ιατρική, ναι, κάθε επιστήμη μπορεί να ανατραπεί στο μέλλον, αλλά σίγουρα το τρέχον στιγμιότυπο της ιατρικής είναι μακράν πιο έγκυρο και λογικά συνεπές από τις προκαταλήψεις σου και των ομοίων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Να υποθέσω ότι διαφωνείς και με τον όρο ξενοφοβία για τους ρατσιστές;
Επιπλέον, είναι κοινότατο φαινόμενο στην ψυχολογία οι άνθρωποι που είναι φανατικά κατά της ομοφυλοφιλίας να το κάνουν διότι προσπαθούν να καταπιέσουν δικές τους υποβόσκουσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, εξ'ου και ο φόβος = φόβος για ανεπιθύμητο σεξουαλικό προσανατολισμό του υποκειμένου.


2. Όσον αφορά την ιατρική, ναι, κάθε επιστήμη μπορεί να ανατραπεί στο μέλλον, αλλά σίγουρα το τρέχον στιγμιότυπο της ιατρικής είναι μακράν πιο έγκυρο και λογικά συνεπές από τις προκαταλήψεις σου και των ομοίων σου.
1. Και η ξενοφοβια ειναι αδοκιμος ορος. Δεν εκφραζει ουσιαστικα αυτο που πρεπει.
Ο οποιοσδηποτε δεν αποδεχεται (για τον οποιοδηποτε λογο) εναν ξενο,δεν το κανει επειδη φοβαται μην του μοιασει.

Ακομα και η αιτιολογηση αυτη να ισχυει - να φοβουνται οι υγιεις μηπως "κολλησουν" και "αρρωστησουν" -,αφορα μονο ενα πολυ μικρο μερος. Δε νομιζω η πλειοψηφια των ανθισταμενων να φοβουνται μην το "γυρισουν". Ως εκ τουτου ο ορος αυτος δεν αποδιδει τη σωστη σταση της ανθισταμενης πλειοψηφιας. Δε μπορουμε να της χρεωσουμε ως φοβο την οποια αντιρρηση της...

2. Οσο το φαινομενο ειναι εν τη παγιωση του και μεχρις οτου παρει την τελικη του μορφη - αρα και την τελεσιδικη αποφαση της επιστημης (ΑΝ ποτε την παρει...) - εγω θα εμμενω,θα διατηρω επιφυλαξεις. Γιατι θελω να σχηματισω τελεσιδικη και οχι ρευστη / στιγμιοτυπη και διαρκως σε διαδικασια διορθωσης/αναθεωρησης αποψη - τουλ. για ενα τοσο σημαντικο θεμα.

Οσοι δεν εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη γνωμη,ειναι ευκολο να αναθεωρησουν.

Οσοι εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη αποψη - εστω και στιγμιοτυπη - ποσο ευκολο θα ειναι αραγε να την ανακυκλωσουν???:)

(οι σημερινοι νεοι πιθανον να μπορουν να κανουν κωλοτουμπες....):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επιπλέον, είναι κοινότατο φαινόμενο στην ψυχολογία οι άνθρωποι που είναι φανατικά κατά της ομοφυλοφιλίας να το κάνουν διότι προσπαθούν να καταπιέσουν δικές τους υποβόσκουσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, εξ'ου και ο φόβος = φόβος για ανεπιθύμητο σεξουαλικό προσανατολισμό του υποκειμένου.
ειναι μια περιπτωση και αυτη..
αλλα δεν ειναι ολοι ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Και η ξενοφοβια ειναι αδοκιμος ορος. Δεν εκφραζει ουσιαστικα αυτο που πρεπει.
Ο οποιοσδηποτε δεν αποδεχεται (για τον οποιοδηποτε λογο) εναν ξενο,δεν το κανει επειδη φοβαται μην του μοιασει.

Ακομα και η αιτιολογηση αυτη να ισχυει - να φοβουνται οι υγιεις μηπως "κολλησουν" και "αρρωστησουν" -,αφορα μονο ενα πολυ μικρο μερος. Δε νομιζω η πλειοψηφια των ανθισταμενων να φοβουνται μην το "γυρισουν". Ως εκ τουτου ο ορος αυτος δεν αποδιδει τη σωστη σταση της ανθισταμενης πλειοψηφιας. Δε μπορουμε να της χρεωσουμε ως φοβο την οποια αντιρρηση της...
Ουσιαστικά όλα σε φόβο ανάγονται. Σε φόβο μην του μοιάσεις, σε φόβο μην του μοιάσουν οι γύρω σου (πχ φωνασκίες τύπου "καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές!"), σε φόβο μη σου κάνει κακό κτλ
Επίσης, ο φόβος για προσωπική ομοφυλοφιλία δεν είναι τόσο συνειδητός όσο υπονοείς, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις υποβόσκων και καταπιεσμένος.

2. Οσο το φαινομενο ειναι εν τη παγιωση του και μεχρις οτου παρει την τελικη του μορφη - αρα και την τελεσιδικη αποφαση της επιστημης (ΑΝ ποτε την παρει...) - εγω θα εμμενω,θα διατηρω επιφυλαξεις. Γιατι θελω να σχηματισω τελεσιδικη και οχι ρευστη / στιγμιοτυπη και διαρκως σε διαδικασια διορθωσης/αναθεωρησης αποψη - τουλ. για ενα τοσο σημαντικο θεμα.

Οσοι δεν εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη γνωμη,ειναι ευκολο να αναθεωρησουν.

Οσοι εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη αποψη - εστω και στιγιοτυπη - ποσο ευκολο θα ειναι αραγε να την ανακυκλωσουν???:)

(οι σημερινοι νεοι πιθανον να το μπορουν....):D
Δε νομίζω ότι δεν έχεις διαμορφώσει άποψη.

Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν τη βρίσκεις να εθελοτυφλείς, be my guest.

ειναι μια περιπτωση και αυτη..
αλλα δεν ειναι ολοι ετσι..
how ironic να το λες εσύ αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Ουσιαστικά όλα σε φόβο ανάγονται. Σε φόβο μην του μοιάσεις, σε φόβο μην του μοιάσουν οι γύρω σου (πχ φωνασκίες τύπου "καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές!"), σε φόβο μη σου κάνει κακό κτλ
Επίσης, ο φόβος για προσωπική ομοφυλοφιλία δεν είναι τόσο συνειδητός όσο υπονοείς, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις υποβόσκων και καταπιεσμένος.

1. Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν τη βρίσκεις να εθελοτυφλείς, be my guest.
1. Σε διαβεβαιώ παντως πως σε εμένα ουτε υποβοσκουν,ουτε καταπιεζονται τετοιες τασεις!!:D
Αν λοιπόν "φοβαμαι",δεν ειναι απο αυτο!:D

2. Ηταν σε λανθανουσα / καταπιεσμενη κατασταση εδω και χιλιαδες χρονια.
Ωστοσο,τώρα βγαινει ουσιαστικα στο φως και τωρα φωτιζεται απο την επιστημονικη κοινοτητα.
Αρα,τώρα ουσιαστικα ειναι παρόν,αρα τωρα μελεταται.

Οπου το φαινομενο απανταται στη φυση,ειναι μεμονωμενο και για συγκεκριμενο λογο και σκοπο - δηλ. υπαρχει καποια αιτια.
Αυτο δε σημαινει πως αποτελει κανονικοτητα.

I am your guest Admina!!:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ουσιαστικά όλα σε φόβο ανάγονται. Σε φόβο μην του μοιάσεις, σε φόβο μην του μοιάσουν οι γύρω σου (πχ φωνασκίες τύπου "καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές!"), σε φόβο μη σου κάνει κακό κτλ
Επίσης, ο φόβος για προσωπική ομοφυλοφιλία δεν είναι τόσο συνειδητός όσο υπονοείς, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις υποβόσκων και καταπιεσμένος.
κανεις φάουλ τωρα..
η φοβια ανεβαζει παλμους ,ιδρωνεις κλπ αλλα συμπτωματα..οποτε αλλο ο φοβος απεναντι στην ομοφυλοφιλια πχ και αλλο η φοβια ..
ή μιλαμε επιστημονικα ή οχι..
οποτε η ευκολια να ονομαζουν την αποψη(που μπορει να ειναι και λαθος,,αλλα 'αποψη ειναι..) οτι η ομοφυλοφιλια ειναι σεξουλικη διαστροφη οπως ο μαζοχισμος ή η παιδοφιλια.. δειχνει εμπαθεια βασικα..και οχι σοβαρη λογικη σκεψη..

οποτε μονο με γνωση αλλαζεις την αποψη αυτη αν θελεις.. παντως οχι με το λες τον αλλο φοβικο..

Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν τη βρίσκεις να εθελοτυφλείς, be my guest.
ξερεις με επιστημονικα δεδομενα οτι δεν αλλαξε καθολου το ποσοστο ομοφυλοφιλων ανα τους αιωνες?εγω αλλη εντυπωση ειχα...

επισης παντα παντα υπηρχαν σε ζωα και ανθρωπους τερατογενεσεις φυχικες και αλλες ανωμαλιες εκ γεννετης ή απο το περιβαλλον..
αυτο δεν τις κανει φυσιολογικες..

οποτε το επιχειρημα δεν πιανει..χρησιμοποιησε αλλο..

how ironic να το λες εσύ αυτό
θες να αναλυσεις τι εννοεις ή να μην το συνεχισουμε?:hmm:

προσωπικα δεν εχω καμια φοβια προς τους ομοφυλοφιλους,,εχω συναντησει τετοιους και δεν ειχα κανενα προβλημα ούτε συμπτωματα αγοραφοβιας,υψοφοβιας κλπ μπουρδες..

και στο νετ απο οτι βλεπω.η ομο(φυλοφιλο)φοβια -για να τα λεμε σωστα.
δεν ειναι φοβια βασικα απλα η αντιπαθεια και διακριση προς τους γκευ,,οπως ο ρατσιμος αντισημιτισμος σεξισμος κλπ σε -ισμος..δηλαδη ειναι κοινωνικο φαινομενο,,αλλα οχι ιατρικο..

Αλλα φοβία δεν ειναι..(εκτος απο πολυ λιγες περιπτωσεις..)
https://www.empowher.com/community/ask/should-homophobia-be-seen-real-disease-other-phobias
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100924163706AAvspZe
Homophobia is a term that was coined in 1972 by psychologist and gay activist George Weinberg to describe prejudice against people who are gay. I think of it as being like racism. And you can't catch racism either. It's a conscious choice.
η ομοφοβια ειναι φοβια όσο ειναι και η ξενοφοβία..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top